יש חדש על משטחי האופק?

מרכז גלקטי פעיל (אילוסטרציה) (צילום: NASA/JPL-Caltech)
NASA/JPL-Caltech
מרכז גלקטי פעיל (אילוסטרציה)

היקום הרבה יותר גדול מאופק הראייה שלנו. על פי חוק האבל והתגלית שהיקום מתפשט, כל הגלקסיות שרחוקות מאיתנו מעל 15 מיליארד שנה בערך נמצאות מעבר לאופק. הן מתרחקות מאיתנו במהירות גדולה ממהירות האור ולא נוכל אף פעם לראותן. זו אולי התשובה לפרדוקס של אולברס והסיבה לכך ששמי הלילה אינם זוהרים במלואם באור אינסוף כוכבים.

משטח האופק הגדול והקטן

יש שני משטחי אופק קריטיים שמעבר להם איננו יכולים לראות דבר. משטח האופק הגדול ומשטח האופק הקטן. מעבר למשטח האופק הגדול איננו יכולים לראות דבר בגלל חוק האבל והיקום המתפשט, ומעבר למשטח האופק הקטן איננו יכולים לראות דבר בגלל שדה הכבידה העצום של החורים השחורים, שכמעט דבר אינו יכול להמלט ממנו.

סטפן הוקינג גילה שחומר חדש יכול להיווצר בתהליך מינהור קוונטי, שמפריד בין חלקיקי חומר ואנטי-חומר על משטח האופק של חורים שחורים. איננו יכולים לראות דבר מעבר לאופק של החור השחור, אבל החומר החדש שנוצר ונפלט ליקום ממשטח האופק משחק כנראה תפקיד מרכזי בצמיחה ובהתפשטות של היקום. על פי קהלת אין חדש תחת השמש, אבל על פי הוקינג, יש חדש על משטחי האופק.

החומר החדש שנוצר ונפלט ליקום ממשטח האופק משחק כנראה תפקיד מרכזי בצמיחה ובהתפשטות היקום. עפ"י קהלת אין חדש תחת השמש, אבל עפ"י הוקינג, יש חדש על משטחי האופק

איך נוצר החומר – סימטריה שנשברה במפץ הגדול

פול דיראק הניח ב-1933 שקיימת סימטריה מושלמת בין החומר והאנטי-חומר ביקום ושיש אנטי-אטומים, אנטי-כוכבים ואנטי-גלקסיות, עשויות כולן מאנטי-חלקיקים. לא נוכל להבדיל מרחוק בין גלקסיות של חומר לגלקסיות של אנטי-חומר מאחר וספקטרום הפליטה שלהם זהה. בפועל, מניחים שלא קיים ביקום אנטי-חומר חופשי (מלבד פוזיטרונים, שאותם ניתן לבודד במעבדה לזמן קצר ולהשתמש בהם במכשיר סריקה רפואי המשמש לגילוי של גידולים סרטניים ה-PET).

PET מכשיר סריקה רפואי המבוסס על הפיזיקה של האנטי-יש, הפוזיטרונים שגילו דיראק ואנדרסון..(צילום:מויקיפדיה, Jens Maus)
PET מכשיר סריקה רפואי המבוסס על הפיזיקה של האנטי-חומר, הפוזיטרונים שגילו דיראק ואנדרסון.(צילום:מויקיפדיה, Jens Maus)

על פי תורת השדות הקוונטיים, חלקיקי חומר ואנטי-חומר נוצרים בזוגות. למשל מקרינת גאמא. לכן משהו צריך היה לקרות שיאפשר יצירת חומר ביקום בעדיפות על האנטי-חומר. משהו היה צריך לשבור את הסימטריה ביצירת החומר והאנטי-חומר בטבע.

אנדריי סחרוב הציע ב-1967 תיאוריה לשבירת הסימטריה שקרתה לאחר המפץ הגדול ושגרמה ליצירת עודף זעיר של חלקיקי חומר ביחס לחלקיקי האנטי-חומר שנוצרו לאחר המפץ הגדול בזוגות, ביחס של אחד לביליון. שבירת הסימטריה הקטנטנה הזו יצרה את כמות החומר האינסופית של היקום.

על פי התיאוריה של סחרוב, הבריונג'נסיס, בתנאים הקיצוניים של המפץ הגדול נשברו סימטריות של שמירת מספר החלקיקים, הסימטריה של החלפת חלקיק באנטי-חלקיק, וגם הסימטריה של ההחלפה בצירוף עם שיקוף. הסימטריות האלו נשברו לשברירי שניות לפני כ-13.8 מיליארד שנים וכך נוצר עודף החומר ביקום.

סחרוב הציע תיאוריה לשבירת הסימטריה שקרתה לאחר המפץ הגדול וגרמה ליצירת עודף זעיר של חלקיקי חומר ביחס לחלקיקי האנטי-חומר. שבירת הסימטריה הקטנטנה הזו יצרה את כמות החומר האינסופית של היקום

כל שאר טריליוני הזוגות של חלקיקי חומר ואנטי-חומר שנוצרו במפץ הגדול (אם היה) הפכו לקרינה לאחר התפיחה הגדולה (אם היתה) ונבלעו במרחב הריק של היקום המתפשט.

סימטריה שנשברת על משטחי האופק של חורים שחורים

סטפן הוקינג הציע ב-1974 מודל מינהור קוונטי שמאפשר לחורים שחורים לפלוט חומר וקרינה. לחורים שחורים יש טמפרטורה ואנטרופיה והם יכולים להתאייד ולהיעלם בסוף חייהם בתהליך קוונטי ואיטי מאוד של ביליוני שנים. חורים שחורים פולטים חומר וקרינה במנגנון המינהור הקוונטי על ידי שבירת זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים שמתרחשת בקרבת משטח האופק. על פי הוקינג, חלקיקי החומר והקרינה יכולים להמלט משדה הגרוויטציה העצום של החורים השחורים, כאשר בני זוגם, האנטי-חלקיקים, נלכדים מתחת למשטח האופק.

הפרדת חלקיקי חומר ואנטי-חומר על פי קרינת הוקינג מתוארת בדיאגרמת פיינמן הבאה, שיכולה להתרחש על משטח האופק של חור שחור:

שבירת סימטריה אלקטרון-פוזיטרון בקרבת משטח האופק
שבירת סימטריה אלקטרון-פוזיטרון בקרבת משטח האופק

האלקטרון e- מצליח להמלט משדה הגרוויטציה של החור השחור ולהצטרף לחומר של היקום, כאשר בן זוגו, הפוזיטרון, + e , נופל מעבר למשטח האופק. בניגוד לשבירת הסימטריה בתנאים הקיצוניים של המפץ הגדול, שארעה לשברירי שניות לפני כ-13.8 מיליארד שנים שהציע סחרוב, מנגנון ההפרדה של זוגות חלקיקים ואנטי-חלקיקים במינהור הקוונטי של הוקינג יכול להתרחש גם עכשיו על משטח האופק של חורים שחורים ויש מיליונים כאלה ביקום.

על פי הוקינג, חלקיקי החומר והקרינה יכולים להמלט משדה הגרוויטציה העצום של החורים השחורים, כאשר בני זוגם, האנטי-חלקיקים, נלכדים מתחת למשטח האופק

קרינת הוקינג מאולצת – קרינת לייזר ממשטחי האופק של חורים שחורים 

קרינת הוקינג מתארת יצירה והפרדה של זוגות חלקיקי חומר ואנטי חומר על משטח האופק של חורים שחורים, בתהליך מינהור קוונטי איטי ובטמפרטורה מאוד נמוכה. אבל התהליך מואץ אקספוננציאלית כשיש שני משטחי אופק כמו במטריקה של קאר עבור חור שחור מסתובב שיוצרים ביניהם מהוד של הגברה מאולצת כמו בקרינת לייזר.

מודל של קרינת הוקינג מאולצת, קרינת לייזר מחור שחור, תואר ב-1999 על ידי סטיבן קורלי וטד ג'קובסון, ובשנים האחרונות נחקר גם על ידי וואנג ושותופינאזי ופאראנטיין. אם המרכזים הגלקטיים הפעילים  מייצרים קרינת הוקינג מאולצת על משטח האופק של החורים השחורים – תהליך יצירת החומר מוגבר אקספוננציאלית ויכול להיות אלטרנטיבה לשבירת הסימטריה בין חומר לאנטי-חומר על פי המודל של הבריונג'נסיס של תיאוריית המפץ הגדול. על פי קורלי וג'ייקובסון, ללייזרים של החורים השחורים יש הגברה גדולה יותר ליצירת קרינה ביחס לחומר וזה יכול להסביר אולי מדוע יש בתשעה סדרי גודל יותר קרינה מחומר ביקום.

 

קרית לייזר מחורים שחורים, סטיבן קורלי וטד ג'ייקובסון, 1999
קרינת לייזר מחורים שחורים, סטיבן קורלי וטד ג'ייקובסון, 1999

מנועי קרנו על משטחי האופק של חורים שחורים

בלב מרכזים גלקטיים פעילים נמצאים חורים שחורים מסיביים שמסתובבים סביב צירם. מסביבם יש ענני גז ענקיים של חומר, הנופל בשדה הגרוויטציה לתוך החור השחור ומייצר פלסמה טעונה ושדה מגנטי חזק בקרבת משטח האופק של החור השחור.

החומר בדיסקה מגיע למהירויות אדירות ומתחמם לטמפרטורות של מאות ואלפי מיליוני מעלות. המרכזים הגלקטיים הפעילים בולעים חומר בקצב אדיר, בסדר גודל של מספר שמשות כשלנו בשנה, ומייצרים סילונים של קרינה אלקטרומגנטית וחלקיקים המוזרקים בכמויות ובמהירויות אדירות למרחב.

החומר בדיסקה מגיע למהירויות אדירות ומתחמם לטמפרטורות של מאות ואלפי מיליוני מעלות. המרכזים הגלקטיים הפעילים בולעים חומר בקצב אדיר, בסדר גודל של מספר שמשות כשלנו בשנה, ומייצרים סילוני קרינה אלקטרומגנטית וחלקיקים

הסילונים התגלו לראשונה בתחילת המאה שעברה ב-1918 על ידי הבר קרטיס, אסטרונום אמריקאי, שראה בטלסקופ אופטי קרן קוסמית ישרה ובלתי מובנת היוצאת ממרכז הגלקסיה M87 המרוחקת כ-53 מיליון שנות אור מאיתנו.

חור שחור מסיבי של מרכז גלקטי פעיל גדול בממוצע פי 100 מיליון מהשמש שלנו, אבל בשונה מאוד מהשמש, הטמפרטורה שלו נמוכה מאוד, קרובה לאפס המוחלט.

דיסקת החומר שמסתובבת סביב החור השחור יכולה להתחמם לטמפרטורות של טריליוני מעלות. בין שני מאגרי החומר הענקיים, הקר והחם, נוצרים מנועי קרנו, טורבינות שמייצרות סילונים ענקים של קרינה אלקטרומגנטית וחומר.

אוסמו קבורקי ואיסאו אוקמוטו פיתחו מודל של מעגל קרנו של חור שחור מסתובב בשדה מגנטי ב-1990. למנוע קרנו 4 שלבים, האטה סיבובית איזותרמית, האצה סיבובית אדיאבטית, האצה סיבובית איזותרמית ולבסוף האטה סיבובית אדיאבטית. בסיום המעגל החור השחור חוזר למצבו הסיבובי התחילי.

הסילונים התגלו לראשונה בתחילת המאה שעברה ב-1918 על ידי הבר קרטיס, אסטרונום אמריקאי, שראה בטלסקופ אופטי קרן קוסמית ישרה ובלתי מובנת היוצאת ממרכז הגלקסיה M87 המרוחקת כ-53 מיליון שנות אור מאיתנו

מנוע קרנו מושך אנרגיה ומייצר באופן מאולץ זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים מהתנועה הסיבובית של החור השחור, הדיסקה והשדה המגנטי. אם הגז הפעיל הוא קרני גאמא הנפלטות מדיסקת החומר החם שסובב את המרכז הגלקטי הפעיל, ארבעת השלבים של מנוע קרנו יתווספו למערכת משוואות הזרימה הקלסיות של המגנטוהידרודינמיות של שדה הכבידה בקרבת החור השחור שמדמות בסימולצית מחשב את יצירת הסילונים.

אוסמו קבורקי ואיסאו אוקמוטו
אוסמו קבורקי ואיסאו אוקמוטו
אוסמו קבורקי ואיסאו אוקמוטו
אוסמו קבורקי ואיסאו אוקמוטו

מקורות הצמיחה וההתפשטות האולטימטיביים של היקום

שני המודלים, קרינת הוקינג מאולצת כלייזר מחור שחור (קורלי וג'יקובסון) ומנוע קרנו של חור שחור מסתובב בשדה מגנטי (קבורקי ואוקמוטו), יוצרים אפקט של הגברה של קרינת הוקינג ממשטחי האופק של חורים שחורים במרכזים גלקטיים פעילים.

איסאו אוקמוטו כותב שהסודות של הפיזיקה של משטחי האופק של החורים השחורים, המבנה שלהם וייצור החלקיקים בתוכם יתגלו כאחד המנועים האולטימטיביים של היקום. עדיין לא יודעים לחשב את כמויות הקרינה והחומר האדירים הנפלטים ליקום ממרכז גלקטי פעיל. מעריכים שיש מעל 100 אלף מרכזים גלקטיים פעילים ביקום. 100 אלף "אטומים קדמונים".

הסילונים פעילים במשך מיליוני שנים והם ממלאים את היקום גם בקרינת גאמא שיכולה לייצר זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים, וגם בענני חומר ענקיים המכילים בעיקר, אבל לא רק, אטומי מימן. ענני הגז העצומים שנוצרים קורסים ויוצרים גלקסיות וצבירי גלקסיות חדשות. ייתכן שהאנטי-חומר החסר ביקום כלוא מתחת למשטחי האופק של החורים השחורים על פי מנגנון שבירת הזוגות של הוקינג.

ענני הגז העצומים שנוצרים קורסים ויוצרים גלקסיות וצבירי גלקסיות חדשות. ייתכן שהאנטי-חומר החסר ביקום כלוא מתחת למשטחי האופק של החורים השחורים על פי מנגנון שבירת הזוגות של הוקינג

מרכז גלקטי פעיל, סילונים וענני גז אדירים נראים בתמונה למטה, שצולמה על ידי טלסקופ גלי רדיו של נאסא בניו-מקסיקו. חומר ואנרגיה בצורה של קרינת גאמא ממשיכים להיווצר במרכזים הגלקטיים הפעילים ולמלא את היקום המתפשט באופן מואץ. סילונים של מרכז גלקטי פעיל (הרקולס A) מייצרים ענני גז ענקיים משני צידי המרכז הגלקטי. הרקולס A גדולה פי 1000 מגלקסיית שביל החלב והחור השחור שבמרכזה מוערך כ-2.5 ביליון מסות שמש.

התיאור הזה מתאים יותר לקוסמולוגית המצב הקווזי יציב של הויל, בורבריג' ונרליקר מאשר לתיאוריית המפץ הגדול. היקום לא רק מתפשט אלא גם צומח, חומר נוצר במרכזים הגלקטיים הפעילים. לא כל החומר ביקום נוצר במפץ הגדול. יש חדש על משטח האופק. הבריאה נמשכת על ידי המרכזים הגלקטיים הפעילים, שהם אולי מקורות הצמיחה וההתפשטות האולטימיטיביים של היקום.

סילונים של מרכז גלקטי פעיל (הרקולס A) מייצרים ענני גז ענקיים משני צידי המרכז הגלקטי. הרקולס A גדולה פי 1000 מגלקסיית שביל החלב והחור השחור שבמרכזה מוערך כ-2.5 ביליון מסות שמש (צילום: Jens Maus)
סילונים של מרכז גלקטי פעיל (הרקולס A) מייצרים ענני גז ענקיים משני צידי המרכז הגלקטי. הרקולס A גדולה פי 1000 מגלקסיית שביל החלב והחור השחור שבמרכזה מוערך כ-2.5 ביליון מסות שמש (צילום: Jens Maus)

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,373 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משבר הדיור חוזר, ובגדול: עשור אחרי מחאת האוהלים ברוטשילד, מחירי הדירות שוב דוהרים כלפי מעלה ● הביקושים גבוהים ויש מחסור בדירות באזור המרכז ● כחלון ניסה לבלום את המחירים ונכשל בעוד שדרעי וליצמן נתפסים כמי שדואגים לסקטור שלהם ● חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים: "אנחנו כבר 13 שנה במשבר מתמשך והוא חמור לדעתי יותר מהמשבר עם איראן"

עוד 2,441 מילים

לשופרות כדאי להקשיב לפרשנים הימנים

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיניהם של יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים, שמבקשים להתנער מהתמיכה האוטומטית של רוב מחנה הימין בנתניהו. ההתפכחות באה לידי ביטוי בקרב הימין והמגזר החרדי, אך רואים אותה גם בקרב אנשי המחאה.

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיני יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים. את ההתפכחות רואים גם בקרב אנשי המחאה

בימים בהם כונו המפגינים "מפיצי מחלות" (שהרי לנוכח מצב התחלואה כיום הם כבר הפסיקו להפיץ מחלות ועברו לסטטוס של כינים), המפגינים סיפרו שנתקלו בלא מעט אנשי ימין שהתפכחו, עזבו את הליכוד ועברו להשתתף בעצמם במחאה. מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע כי חלק מאנשי המחאה הם אנשי ימין או אנשי ליכוד לשעבר.

כאמור, הקולות המפוכחים נשמעים גם בתקשורת החרדית. תקשיבו למשל לריבלין (לא הנשיא) הפרשן החרדי יעקב ריבלין, למשל, אמר:

"בוחרים של שישים ואחד מנדטים בחרו באלו שהבטיחו לא לשבת איתו. זה רצון הבוחר, זו פעם רביעית ומן הראוי שנתניהו יכבד אותו וילך הבייתה".

 מאמר שכתב העיתונאי אריאל כהנא ב"ישראל היום" עורר סערה. עצם כתיבת המאמר משקפת את קיומם של בקיעים בחומה הבצורה שנבנתה ע"י הימין כדי להגן על נתניהו. במאמר המדובר, כהנא מנסה לשכנע את חבריו מהימין כי הפתרון למשבר הפוליטי יהיה, כדבריו, לשחרר את הפקק הלו הוא נתניהו.

מהטקסט של כהנא, למי שנתקל לראשונה בכותב, ניתן ללמוד כי הוא בעל עמדות ימין. או כפי שמדקלמים זאת נתניהו ושריו – "על מלא". עם זאת, ניתן לומר לזכותו שהוא מקדם באופן גלוי ובאומץ פתרון פרגמטי ששומר על הימין בשלטון, ללא ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום, הפועל על פי האינטרסים האישיים שלו לפני טובת המדינה. פתרון שבאופן אישי בהחלט לא מקובל עלי, כמי שתומך בממשלת שינוי, אך השיח שכהנא מעורר בעקבות מאמרו מעניין, וניתן ללמוד ממנו על הלך הרוח המתגבש בימין.

כהנא כותב במאמרו:

"זו המציאות הפוליטית, טובה או רעה, מוצדקת או מעוותת, הגונה או אכזרית. זה פוצע את הלב, במיוחד לאנשים כמוני שליוו את נתניהו מקרוב. אך ככל שאדם יכול לצפות את העתיד, המציאות הזו לא תשתנה.

הריאל פוליטיק הוא שנתניהו הוא איש הציבור היחיד שאם יזוז במעט מתפקידו הנוכחי, תתאפשר הקמת ממשלה בישראל. אם בנט או סער, או ליברמן, או לפיד, או מיכאלי, או סמוטריץ', יעזבו עדיין לא תקום ממשלה, משום שאף מפלגה לא תשנה את עמדתה בנוגע אליו. לעומת זאת, אם נתניהו יתגמש ניתן יהיה להקים ממשלה ברגע.

זה אולי לא צודק ולא פייר אך זה המצב. אחרי שנתיים של סחרור נוראי, הדרך היחידה להקים ממשלה בישראל היא ויתור של נתניהו.

הרעיונות מסתובבים בחלל האוויר. בכיר אחר מהליכוד שיחליף אותו. רוטציה מעוגנת בחוק וערובות אחרות. לא הפרטים חשובים אלא העיקרון. בלי נכונות של נתניהו לשחרר את הפקק, לא תוקם ממשלה בעתיד הקרוב או הרחוק. ודאי וודאי שלא תוקם ממשלה לאומית, שתחולל את הרפורמות במערכת המשפט, תדאג להתיישבות ובכלל תהלום ערכיהם של נתניהו ומצביעיו".

נחסוך לכם את ההשמצות שספג כהנא בטוויטר בתגובה למאמרו. לפי תגובתו להשמצות, ניתן להבין שהאיש מכיר היטב את נתניהו:

"אני מלווה את נתניהו 25 שנה. בבחירות 1996 עמדתי בצמתים עם תמונותיו. כעיתונאי, מאז שב לראשות ב-2009, כשדיברו על 'בידוד מדיני', אני כתבתי שישראל פורחת. כשלעגו לקשריו עם פוטין טענתי אני בשבחם. כשהשמיצו את נאומיו בקונגרס, דיברתי על גדולתם. איני צריך הטפות".

והנה גם הפרשן החרדי יאיר שרקי מצטרף ומעז להציע אלטרנטיבה לתקיעות האינסופית:

"ואחרי ימי הזיכרון והעצמאות, בלתי נתפס שאחדות לא עולה אפילו כאפשרות כדי לפתור את המצב הפוליטי. בפעם הקודמת השמאל-מרכז התפשר ורוּמה. עכשיו תור הימין לוותר: אם נתניהו לא מסוגל להיות שני ברוטציה, ממשלת אחדות של בנט – לפיד עדיפה מעוד בחירות והמשך ההתגוששות".

וישנו גם בני רבינוביץ', פרשן חרדי הכותב ב"יתד נאמן", שנראה כי מאס בסגידה לנתניהו:

"האפשרות היחידה שלפנינו (אחרי שנכשלת כבר 4 פעמים) חדה וברורה; חלאס. לך לקיסריה, ותוך 5 דקות תוקם כאן ממשלה יציבה וחזקה".

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית. וכאמור, גם גורמים בימין ובמגזר החרדי מתחילים להבין זאת ולגלות את הפנים האמיתיות של נתניהו מתחת למסיכה (לא זו של הקורונה).

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית

אותם ח"כים, פעילים פוליטיים ועיתונאים שהתפכחו – חייבים להשמיע את קולם ולפעול ביחד למען יצירת תפנית במציאות הפוליטית ההזויה. תומכי הליכוד סבורים שהרוב בחר בנתניהו, כלומר ב-30 מנדטים, אך כפי שריבלין אמר וכפי שנאמר לא מעט – הציבור בחר ב-62 מנדטים שמתנגדים לנתניהו. אמרתם שהרוב קובע והפעם אתם צודקים. לפי השיטה, הרוב נגד נתניהו.

בכתבה דילמת הליכודניקים ששודרה אמש (ראשון) ניתן לראות כי למספר ליכודניקים ירד האסימון, או בעידן של היום – ירדה האפליקציה, והם מבינים שבלי נתניהו יכלה להיות להם ממשלה ימנית עם ראש ממשלה אחר מהליכוד.

הזכרתי את ישראל היום בשל המאמר של כהנא. אבל ראוי להתעכב גם על רגעים מעניינים שאירעו באולפן שישי האחרון, כשבועז ביסמוט הגדיר את העיתון שאותו הוא עורך: "עיתון ימני שמרן שמתנגד לכניסה של רע"ם לממשלה".

זו לא הפעם הראשונה שביסמוט שוגה בדיווח או בניתוח המציאות. ישראל היום הוא עיתון שפועל לפי דגם ישן שדי נעלם מהעולם, כך שיתכן שכדאי לשנות את שמו ל"ישראל אתמול". עיתון מגויס שנולד ע"י מקורבו של נתניהו שלדון אדלסון המנוח, במטרה להביע תמיכה/לקדם/לחזק את נתניהו, על פי הדגם הסובייטי שנולד בראשית המאה ה-20 והתחדד בתקופת המלחמה הקרה. דגם לפיו, כדי להנחיל את מסרי השלטון לכלל האוכלוסייה, הפעילה המדינה הקומוניסטית מכונת תעמולה משומנת היטב. פייק ניוז שנקרא, למרבה האירוניה: "אמת". פראבדה.

הוויכוח בין גדי סוקניק לשי גולדן, שלאחרונה קיבל זמן מסך עודף במקום ד"ר הילה קורח הנפלאה, ממחיש את הוויכוח הקיים היום בין אלו שזועמים על התועמלנים, או בשפה של היום "השופרות", לבין אלו שתומכים בהם כחלק מהתמיכה בנתניהו. מי שמקשיב לאחרונה לגולדן מבין היטב את סוקניק.

שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.

סערה בשידור חי | שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.גדי סוקניק מרמז האשמות חסרות בסיס כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוסף הופך את ראש המוסד יוסי כהן למעיין עושה דבריו האישיים של נתניהו.שי גולדן לא נשאר חייב.

Posted by ‎לירן אלמוג כהן – Liran Almog Cohen‎ on Sunday, April 11, 2021

רשימת השופרות ארוכה, וקוראת תיגר על הקביעה שהתקשורת שמאלנית, שיש ממש בהתקפה של נתניהו על התקשורת, ובעיקר מרדדת את התקשורת.

נחזור לביסמוט, שמדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים כדי לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן, עד שזה נראה שהוא מנסה לבסמט לנו את התודעה. חצי עם מעריך את השופרות, חצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך ולשמור על לחץ דם תקין.

ביסמוט, מדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן. חצי עם מעריך את השופרות וחצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך תוך שמירה על לחץ דם תקין

ואם כבר ישראל היום, אי אפשר לסיים את הפוסט מבלי להתייחס לבחירה שלו  להקדיש את השער בערב יום הזיכרון לחייל אליאור עזריה, מה שמשקף את הערכים והסטנדרטים של העיתון, שמשקפים נאמנה את אלו של השלטון שאותו הם מדבררים.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,030 מילים ו-2 תגובות

"מה לנו כי נלין אם בהם נוהגים ככה?"

ראיון נעמי מורביה עוקבת בייאוש אחר מחאת נכי צה"ל ● כמי שמובילה את מאבק הנכים להעלאת קבצת הנכות בביטוח לאומי מזה שנים, היא מאמינה שהעוול שנעשה לנכי צה"ל אף גדול מזה שנעשה לנכים שהיא מייצגת ("בגלל האחריות השילוחית של המדינה"), חושפת כי גם בנה הוא הלום קרב ומזהירה את נכי צה"ל מפני הבטחות השווא של נתניהו: "מצבם נעשה יותר גרוע בגללו. אז למה שנאמין לו?"

עוד 1,111 מילים

״עמדתנו נותרה זהה - או ממשלת ימין בראשות מישהו אחר או אחדות פריטטית״

נוכח הפרסומים כי נתניהו בוחן ההצבעה ישירה לראש ממשלה ציטט סער את נתניהו שאמר פעם ״שיטת ממשל אינה זוג גרביים" ● נתניהו ובנט נפגשים ● לפיד נפגש עם עודה וטיבי ● ישועה: נדרשתי להסיר תמונה של יאיר מתנשק עם חברתו כי רה״מ אמור לחתום על הנפקה ● סמי אבו-שחאדה על האלימות ביפו: ״אנשים שבאים לעיר מעורבת ורואים בה משהו שצריך לשנות - זה מסוכן"

עוד 26 עדכונים

למקרה שפיספסת

הפרסום אתמול כאילו דרעי, נתניהו ובנט מבקשים לקדם בחקיקה זריזה בחירות ישירות לראשות הממשלה בתוך שבועיים מעיד על הפאניקה בסביבת נתניהו ושותפיו, שמבינים כי הזמן אוזל - ואין להם שום היתכנות להקים ממשלה ● וכך, הייאוש מתחיל לחלחל גם לתוך שורות הליכוד וגם ההכרה שאפילו באופוזציה, אף אחד לא ינסה להחליף את נתניהו בראשות המפלגה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-3 תגובות

הנסיך חמזה תחת מתקפה

המלך עבדאללה עבר למתקפה ומכפיש באופן מתוחכם את הנסיך חמזה, למרות ההכרזה הרשמית על סיום המחלוקת בבית המלוכה. המלך עבדאללה סבור כי הנסיך חמזה היה חלק מתוכנית סעודית לממש את תוכנית "עסקת המאה" ולהחליף את ירדן בתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים בירושלים.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות" אליו וליורש העצר והתחייב לכבד את החוקה.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה, המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות"

המלך עבדאללה והנסיך חמזה נראו יחדיו, בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, באירוע לציון 100 שנים להקמת המדינה ההאשמית. אולם אין לטעות, המשבר נותר עמוק מאוד. בפרשה עדיין עצורים כ-20 איש ולא ברור מה יעלה בגורלם. ברחוב הירדני לא מאמינים לגירסת השלטונות על קשירת קשר כביכול של הנסיך חמזה, ביחד עם "גורמים חיצוניים" (סעודיה) להפיל את שלטון המלך. הציבור דורש הסברים מהממשלה ולא מקבל אותם, והרושם הכללי הוא שהיה כאן ספין תקשורתי גדול של ארמון המלוכה כדי לחפות על הכישלון הגדול שלו בטיפול במשבר הכלכלי ובמגיפת הקורונה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה שלה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומהתמיכה של השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה.

הנסיך חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם, במיוחד הקלטת הויכוח הלוהט בינו לבין הרמטכ"ל יוסף אלחניטי שהגיע לביתו כדי להזהירו. עכשיו עבר המלך עבדאללה לשלב של מתקפת נגד כדי להכפיש את הנסיך חמזה.

למרות שהתובע הכללי בירדן אוסר על אמצעי התקשורת, כולל הרשתות החברתיות, לפרסם שום מידע בפרשה – פירסם אחד מ"שופרות התעמולה" של המלך עבדאללה מאמר הכפשה נגד הנסיך חמזה.

את המאמר בעיתון הירדני "אלע'ד", פירסם העיתונאי פהד אלחיטאן, יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ הטלוויזיה הירדני, המקורב לבית המלוכה, בו הוא האשים את הנסיך חמזה כי בשל החלומות והשאיפות האישיים שלו חרג ממעמדו והיה מעורב בקשירת קשר נגד המלך עבדאללה. מזימה שאף נקבעה לה "שעת אפס" ולוח זמנים מפורט, עד להתערבות גורמי הביטחון הירדנים בפרשה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה לה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומתמיכת השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה. חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם

המאמר של פהד אלחיטאן היה ההאשמה הרשמית הראשונה של גורם ממשלתי רשמי נגד הנסיך חמזה, למרות שהמלך הודיע על סיום הפרשה. המאמר עורר זעם רב ברשתות החברתיות על פירסומו למרות האיסור של התובע הכללי. נשמעו קריאות להעמיד את אלחיטאן לדין והיו תגובות תמיכה רבות בנסיך חמזה, אולם, לציבור הירדני ברור כי המאמר הוא פרי עטו של השופר של משפחת המלוכה.

בכך לא נסתיים מסע ההכפשה של  הנסיך חמזה, ראש הממשלה בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער שנמשך כמה שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד הנסיך חמזה.

בסקירה של ראש הממשלה לחברי הפרלמנט נמסרו הדברים הבאים:

1

קשירת הקשר נגד המלך עבדאללה נועדה להחלישו בגלל התנגדותו ל"עסקת המאה" של טראמפ. הנסיך חמזה ו"גורמים פנימיים וחיצוניים" ניסו להוביל מהלך, שבו יביעו השבטים הבדואים בדרום ירדן נאמנות לנסיך חמזה, שהציג את עצמו בפגישות עימם כתחליף למלך עבדאללה.

הנסיך חמזה דחה כל מיני יוזמות שהציע לו המלך עבדאללה והוא הפר את החוקה הירדנית.

2

ראש הממשלה סירב לומר מיהם "הגורמים החיצוניים" המעורבים בקשר, שרצו לזעזע את ביטחון ויציבות הממלכה, אך רמז למעורבות של סעודיה.

3

ראש הממשלה מתח ביקורת על הנסיך חמזה, בתואנה שלא התנהג כיאה ל"נסיך האשמי" וקצין בצבא ירדן, כאשר הקליט בחשאי את הרמטכ"ל הירדני והדליף את ההקלטה לאמצעי התקשורת בעולם.

4

המלך עבדאללה ניסה להניא את הנסיך חמזה מהשאיפות האישיות שלו ללא הצלחה.

בהמשך מסע ההכפשה של חמזה, רה"מ בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער של שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד חמזה

5

גורמי הביטחון הירדנים התערבו וערכו מעצרים רק ברגע שהתוכנית של הנסיך חמזה ומקורביו באסם עוואדללה והשריף חסן בן זיד נכנסה לשלב מעשי ונקבעו לה תאריכים ולוחות זמנים. התוכנית הייתה להסית את השבטים הבדואים נגד המלך עבדאללה ומוסדות המדינה. "הגורמים החיצוניים" העבירו כספים לבאסם עוואדאללה לרכוש נדל"ן במזרח ירושלים כדי לקדם את "עסקת המאה" על רקע התנגדות המלך לתוכנית ולויתור על ירושלים ומחיקת הזהות הלאומית הפלסטינית.

6

החקירה נמצאת באחריות התובע הכללי, שיעביר כתבי אישום נגד המעורבים לבית הדין המיוחד לביטחון המדינה.

*  *  *

"מלחמת האחים" בבית המלוכה הירדני נמשכת, למרות שרשמית הפרשה הסתיימה. המלך עבדאללה מנסה לשקם את הנזקים שנגרמו לו בדעת הקהל בירדן ולהכפיש את הנסיך חמזה.

עם זאת, למרות שברור כי לא היה שום ניסיון הפיכה בירדן, הפרשה מעידה על החשש הגדול של המלך עבדאללה מכך, שלמרות שהנשיא טראמפ איננו עוד בבית הלבן – תוכנית "עסקת המאה" לא ירדה מן הפרק, וכי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לבחוש בנעשה בירדן, באמצעות הנסיך חמזה. זאת כדי להביא בסופו של דבר להשתלטות סעודית על מעמד האפוטרופסות על המקומות הקדושים בירושלים, שמוקנית לירדן בהתאם להסכם השלום עם ישראל משנת 1994.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפחתו של פגוע הנפש שנהרג בחיפה דורשת להשעות את השוטר החשוד

מעקב זמן ישראל שלושה שבועות אחרי שמוניר ענבתאווי נורה למוות בידי שוטר, פנתה משפחתו למח"ש בתלונה על כך שהחשוד לא הושעה וכי הם טרם קיבלו את תוצאות הנתיחה שלאחר המוות ● "לא ייתכן שחייו של חולה נפש יקופחו ולא ייתכן כי משפחה הזועקת לעזרת המשטרה כגוף מקצועי, תזכה לתוצאה הפוכה בקטל של ממש" ● מח"ש בתגובה: "ההחלטה על החזרת השוטר החשוד לתפקידו אינה בסמכות מח"ש"

עוד 963 מילים

מנדלבליט ממשיך לעבוד בשביל נתניהו

בנוסף לעורכי הדין שמעסיק נתניהו במשפטו הפלילי ובבג"ץ, לראש ממשלת המעבר יש צוות נוסף שעובד עבורו פול-טיים ● היועמ"ש מנדלבליט ואנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות הגישו לבג"ץ תגובה בעתירה נגד הטלת המנדט על נאשם בפלילים שיש בה אי-דיוקים וטיעונים מפולפלים היוצאים להגנת נתניהו ● לא ברור מדוע מנדלבליט עובד כל כך קשה למטרה זו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי ... המשך קריאה

שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים המייסרים את ליבי, לבי התמלא צערים וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד"ר אלאבה יכול לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי. אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה צריך את בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349071995123 תודה לך ד"ר ALABA.

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיק... המשך קריאה

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיקי 3000 בגלל ניגוד עניינים? ובשל ניגוד עניינים בתיק 3000, ניגוד העניינים גולש גם לתיקי נתניהו האחרים, ולמעשה לכל החלטה בכל עניין שקשור לנתניהו? ואולי הגיע הזמן שמגישי הבגצ יגישו עתירה כנגד מעורבות מנדלבליט בכל הקשור לנתניהו, כיוצא מהכשלים בחקירות תיק 3000 שפסחו על מנדלבליט עצמו? כן, אתם! בשביל זה אנחנו תורמים לכם, למקרה ותהיתם. ואולי הדילוג מעל דעת המיעוט של גרוניס במינוי מנדלבליט התבררה כרגע שבו בגצ הפך לסמרטוט. והגיע הזמן להקריא לבגצ את דעת המיעוט שלו, ולהגיד לבגצ, שדעת המיעוט הזאת לא מגיעה לקרסוליים של המציאות היום

עוד 975 מילים ו-2 תגובות

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

יוזמת דרעי: ייערכו בחירות ישירות לראשות הממשלה, הכנסת תישאר ללא שינוי

בג"ץ דחה את העתירה נגד החלטת הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● לפיד: אופתע אם ריבלין לא יטיל עליי את הרכבת הממשלה ● נתניהו: תוך שבועיים תוצג בממשלה רפורמה מקיפה בטיפול בנכי ובפצועי צה"ל ● נתניהו קבע כי גלנט ורגב יכהנו לסירוגין כחברים בקבינט הביטחוני ● סמוטריץ': מוטב שתקום ממשלת בנט-לפיד מאשר ממשלה של מפלגות ימין שנשענת על רע"ם

עוד 52 עדכונים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים ו-1 תגובות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה