ד"ר רמי רום
הזמן של
ד"ר רמי רום

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם – תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות עדכני, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 870 מילים

היה או לא היה מפץ גדול?

מאמינים שהיה מפץ גדול. ליקום יש תאריך לידה, לפני בערך כ-13.819 מיליארד שנים, ותהליך התפתחות היקום מרגע המפץ הגדול ועד היום ברור וידוע. אבל כאשר התגלה איזו חוסר התאמה ניסיונית וצריך היה להוסיף איזה טלאי לתיאוריה, הוסיפו.

מאמינים שהיה מפץ גדול. ליקום יש תאריך לידה, לפני בערך כ-13.819 מיליארד שנים, ותהליך התפתחותו מרגע המפץ הגדול ועד היום ברור וידוע. אבל כשהתגלה איזה חוסר התאמה וצריך היה להוסיף איזה טלאי לתיאוריה, הוסיפו

למשל, גיל היקום כפי שהתקבל מהתצפיות הראשונות של אדווין האבל הוערך בכמיליארד שנה, בעוד שההערכות לגבי גיל כדור הארץ עמדו כבר באותה תקופה על כ-3.4 מיליארד שנה וכיום מעריכים את גיל היקום ב-13.8 מיליארד שנים.

טלאי נוסף היתה תיאוריית התפיחה הגדולה שהוספה ב-1981 על ידי אלן גות' כדי להסביר את המימדים האסטרונומיים של היקום, ואת העובדה שהיקום נראה שטוח והומוגני ולא עקמומי כפי שהיה אפשר לצפות אם התפשט מנקודה אחת כבלון. ליאונרד סוסקינד מסביר שאין יכולת ניסיונית לדעת מה היו תנאי ההתחלה של המפץ הגדול, כי התפיחה הגדולה שארעה שברירי שניות לפני המפץ מסתירה לגמרי את תנאי ההתחלה.

סוסקינד מאמין שהיתה תפיחה גדולה, אבל מציב סימן שאלה לגבי מה קרה לפני המפץ הגדול, ולשיטתו איננו יודעים. בניגוד לסוסקינד, רוג'ר פנרוז, זוכה פרס הנובל בפיזיקה בשנת 2020, לא מאמין שהיתה תפיחה גדולה וגם לא מאמין שהמפץ הגדול היה יחיד, ושארע בנקודה אחת במרחב. פנרוז מאמין ביקום נצחי, אינסופי ומחזורי.

טלאים נוספים לתיאוריה הם החומר והאנרגיה האפלה, שאמורים להסביר את אי ההתאמות בין תיאוריית המפץ הגדול לתצפיות הקוסמולוגיות של יקום מתפשט באופן מואץ, שמכיל הרבה יותר חומר (אפל) ואנרגיה (אפלה) מהצפוי. לא ברור אם היה או לא היה מפץ גדול ומה היה לפניו. היקום מתפשט, איזוטרופי והומוגני, אבל בניגוד לתיאוריית המפץ הגדול הוא גם צומח.

ההיסטוריה של התיאוריות הקוסמולוגיות

אריסטו האמין ביקום נצחי, אין-סופי וקבוע. הפרדוקס של אולברס מערער את ההנחה הזו בטענה שאם היקום אכן היה קבוע ואינסופי, שמי הלילה היו אמורים לזהור במלואם מאור אינסוף הכוכבים הממלאים את שמי הלילה, ולא היינו רואים שמים אפלים.

תיאוריית המפץ הגדול הוצעה לראשונה כרעיון במאמר "יוריקה" של הסופר אדגר אלן פו ב-1848, שהציע כי מקור היקום הוא מנקודה אחת. איינשטיין ב-1917 מצא שמשוואת השדה של תורת היחסות הכללית מנבאת שהיקום יקרוס בשל כוחות המשיכה הגרוויטציוניים, והציע להוסיף את הקבוע הקוסמולוגי למשוואת השדה, שמאפשר פיתרון של יקום נצחי וקבוע.

לא ברור אם היה או לא היה מפץ גדול ומה היה לפניו. היקום מתפשט, איזוטרופי והומוגני, אבל בניגוד לתיאוריית המפץ הגדול הוא גם צומח

בשנת 1922 אלכסנדר פרידמן הראה שיתכן שהיקום מתפשט. ב-1927 הפיזיקאי והכומר הבלגי, ז'ורז' למטר, תיאר את התפתחות היקום מנקודה שקרא לה האטום הקדמוני.

איינשטיין, שניסח את המשוואות עליהן התבססו פרידמן ולמטר, דחה בתחילה את הרעיון של יקום מתפשט. ב-1929 אדווין האבל גילה את ההסטה לאדום של הגלקסיות וניסח את החוק הקרוי על שמו, לפיו הגלקסיות מתרחקות אחת מהשנייה במהירות הפרופורציונית למרחקים ביניהן. שנתיים לאחר מכן, ב-1931, איינשטיין קיבל את רעיון היקום המתפשט, וכינה את הוספת הקבוע הקוסמולוגי למשוואתו כדי לאפשר יקום קבוע – הטעות המדעית הגדולה של חייו.

ב-1949 פותחה תיאורית המצב היציב על ידי פרד הויל, הרמן בונדי ותומס גולד. על פי התיאוריה של הויל היקום נצחי ומתפשט וחומר נוצר ביקום כל הזמן, כך שצפיפות החומר תישמר בקירוב הומוגנית ואיזוטרופית במרחב.

הויכוח בין התומכים בשתי התיאוריות הסותרות נגע בתפיסת הבריאה עצמה. תיאוריית המפץ הגדול עם האטום הקדמוני של הפיזיקאי והכומר הבלגי, ז'ורז' למטר, אומצה על ידי הכנסיה הקתולית כהוכחה לבריאת העולם. לעומת זאת, תיאורית המצב היציב של פרד הויל ושותפיו גרסה שהיקום נצחי ומתפשט, ושחומר נוצר ביקום כל הזמן כדי לשמור על צפיפותו הקבועה.

בשנת 1964 התגלתה קרינת גלי המיקרו האחידה ביקום, שהתאימה לקרינת גוף שחור בטמפרטורה של 2.7 מעלות קלוין. גילויה נתפס על ידי תומכי המפץ הגדול כהוכחה מכרעת לנכונות התיאוריה. הוכחה המעידה שהיקום היה דחוס וחם בעברו, בניגוד לתיאורית המצב היציב שהניחה צפיפות קבועה ובלתי משתנה של היקום.

סטפן הוקינג טען שקרינת גלי המיקרו האחידה היא המסמר האחרון בארון הקבורה של תיאורית המצב היציב. תיאורית המפץ ניצחה בגדול והפכה לעובדה מדעית מוגמרת. באופן אירוני דווקא פרד הויל, שפיתח את התיאוריה המתחרה נתן לתיאורית המפץ הגדול את שמה בראיון רדיו ל-BBC ב1949 כשהוא קרא לה במעט זלזול  The Big Bang.

הויכוח בין התומכים בשתי התיאוריות הסותרות נגע בתפיסת הבריאה עצמה. תיאוריית המפץ הגדול עם האטום הקדמוני של הפיזיקאי והכומר הבלגי, ז'ורז' למטר, אומצה ע"י הכנסיה הקתולית כהוכחה לבריאת העולם

ביקורת על קוסמולוגיית המפץ הגדול (לרניקר):

תיאוריית המצב הקווזי יציב – המפצים הקטנים

תיאוריית המצב היציב של הויל, בונדי וגולד, מסבירה את התפשטות היקום על ידי יצירת חומר נוסף ביקום, כך שצפיפות היקום נשארת קבועה ונשמר העיקרון הקוסמולוגי, והמרחב הומוגני ואיזוטרופי. הויל הוסיף למשוואת איינשטיין שדה המייצג יצירת חומר ביקום. מודל המצב היציב של הויל לא הסביר את המנגנון הפיזיקלי ליצירת החומר הנוסף, והניח שהוא נוצר בכל המרחב.

על פי המבקרים של התיאוריה, המודל של הויל לא הסביר באופן משכנע את קרינת גלי המיקרו האחידה של קרינת גוף שחור וגם לא את יצירת היסודות הכבדים יותר ממימן. מודל המצב היציב ננטש על ידי רוב הפיזיקאים בתחילת שנות השבעים.

ב-1993 הויל, בורבריג' ונרליקר פירסמו תיאוריה קוסמולוגית חדשה, מודל קוסמולוגי של המצב הקווזי יציב עם יצירת חומר. גם בתיאוריה החדשה, המתארת יצירת חומר על ידי מפצים קטנים, היקום נצחי ומתפשט וחומר ממשיך להיווצר, אבל החידוש היה שהחומר הנוסף ביקום נוצר באיזורים בהם יש חומר דחוס ושדה גרוויטציה מסיבי. הויל נותן דוגמה במאמר את המרכז הגלקטי הפעיל M87, שהסילונים שלו יצרו גלקסיה סמוכה חדשה M84. המרכז הגלקטי הפעיל של M87 מכיל את החור השחור המסיבי הראשון ובינתיים גם היחיד שצולם ב2019.

תמונת החור השחור של גלקסית M87 (צילום:מויקיפדיה, Event Horizon Telescope - https://www.eso.org/public/images/eso1907a/; JPG saved from full size TIFF and converted with maximum quality level 12 in Photoshop 2019).
תמונת החור השחור של גלקסית M87 (צילום:מויקיפדיה, Event Horizon Telescope – https://www.eso.org/public/images/eso1907a/; JPG saved from full size TIFF and converted with maximum quality level 12 in Photoshop 2019).

הויל נתן הסבר אלטרנטיבי לקרינת גלי המיקרו האחידה ולשכיחויות של היסודות הכבדים ביקום בתיאוריה המתוקנת שלו ב1993. הויל ושותפיו כתבו שבניגוד לתיאוריית המצב היציב מ-1948, התיאוריה החדשה טוענת שהחומר נוצר במקומות ספציפיים בהם שדה הגרוויטציה גדול, בקרבת משטח האופק, וכן שקצב התפשטות היקום תלויה במספר ובמסה של המרכזים הפעילים בהם נוצר החומר. הויל טוען שתיתכן אי-הומוגניות קלה בצפיפות היקום בשל המפצים הקטנים ושניתן יהיה לזהות את אי ההומגניות הזו בחלל בתצפיות.

גם בתיאוריה החדשה, המתארת יצירת חומר על ידי מפצים קטנים, היקום נצחי ומתפשט וחומר ממשיך להיווצר, אבל החידוש היה שהחומר הנוסף ביקום נוצר באיזורים בהם יש חומר דחוס ושדה גרוויטציה מסיבי

התיאוריה החדשה של הויל מניחה שהיו מפצים קטנים מפולגים במרחב ובזמן, שאינם מסמנים את תחילת היקום שהוא נצחי ומתפשט. הויל מגדיר את המקומות הדחוסים בעלי שדה גרוויטציה מסיבי כמו חורים שחורים – כגורם ליצירת המפצים הקטנים, שמייצרים חלקיקי פלאנק שקיימים זמן מזערי של 10-43 שניות ומתפרקים לכמויות אסטרונומיות של חלקיקי חומר.

התיאוריה של הויל עושה צעד מעבר לתיאוריית המפץ הגדול שאינה אומרת דבר לגבי מיקום ומנגנון יצירת האטום הקדמוני. תיאורית המפץ הגדול לא מובנת בהקשר הזה ואף "קסומה", במובן של יצירת כמויות אדירות של חומר ואנרגיה של כל היקום, יש מאין, מאטום קדמוני, ללא מתן הסבר פיזיקלי ודרך לאמת או להפריך את התיאוריה.

ביקורת על תיאוריית המפץ הגדול 

לפני המפץ הגדול לא היה מרחב, לא היה זמן, לא היה כלום, האין המוחלט. שברירי שניות לפני המפץ הגדול החלה התפיחה הגדולה שהביאה בפחות מ-10-32 שניות את היקום מאטום קדמוני נקודתי למרחב בעל מימדים אסטרונומיים (אלן גות' 1981) בקצב אקספוננציאלי בלתי נתפס ולא פיזיקלי, על ידי שדה האינפלטון שגם קיומו לא הוכח.

אחרי התפיחה הגדולה של היקום נוצרה פלסמה דחוסה ורותחת של קווארקים וגלואונים של כטריליוני מעלות, שלאחר כ-1 מיקרו שניה הפכה לפרוטונים וניוטרונים בטמפרטורות ולחצים גבוהים מאוד, שאיפשרו היתוך גרעיני בו נוצרו גרעינים כבדים יותר של דיוטריום, הליום וליתיום במשך כ-3 דקות מרגע המפץ. במשך כ-380 אלף שנים התקיימה הפלסמה החמה והדחוסה של גרעינים, אלקטרונים וקרינה אלקטרומגנטית כלואה. רק לאחר כ-380 אלף שנים, האלקטרונים והגרעינים יצרו אטומים נייטרליים שאיפשרו לקרינה להשתחרר ליקום. כוכבים וגלקסיות נוצרו ביקום החשוך על ידי קריסה בשדה הגרוויטציה של ענני האטומים הנייטרלים, והקרינה התפשטה והתקררה, והיא זו שתתגלה לאחר כ-13.8  מיליארד שנים כקרינת גלי המיקרו האחידה ביקום.

לפני המפץ הגדול לא היה מרחב, לא היה זמן, לא היה כלום, האין המוחלט. שברירי שניות לפני המפץ הגדול החלה התפיחה הגדולה שהביאה בפחות מ-10-32 שניות את היקום מאטום קדמוני נקודתי למרחב בעל מימדים אסטרונומיים

אין הוכחה חד משמעית לקיום המפץ הגדול וגם לא לתפיחה הגדולה. רוב המדענים מאמינים שכך היה אבל על פי הויל התיאוריה לא ניתנת לאימות או להפרכה. פרד הויל בפיסקת הסיום של מאמרו מודל קוסמולוגי של המצב הקווזי יציב עם יצירת חומר, כותב בחריפות:

לא כמו בקוסמולוגיה של המפץ הגדול, שבו כל הארוע הראשוני של יצירת החומר אינו נראה ואינו ניתן לאימות (וגם לא חוזר על עצמו), ארועי יצירת החומר המוצעים כאן מקיימים את הקריטריונים הסטנדרטיים של תיאוריות פיזיקליות על ידי ניבוי תוצאות הניתנות לאימות".

פרד הויל על תיאוריית המפץ הגדול
פרד הויל על תיאוריית המפץ הגדול, 1993

אז איך נוצר החומר ביקום?

בונדי וגולד, שותפיו למאמר של פרד הויל מ-1948, טענו שאין הוכחה שהמרחב באמת היה דחוס יותר בעבר. לדעתם צפיפות החומר ביקום קבועה ונשמרת על ידי יצירת חומר נוסף ביקום המתפשט. תיאוריית המצב הקווזי יציב מסבירה שחומר ממשיך להיווצר בקרבת משטח האופק של גופים מסיביים בפרצי אנרגיה אדירים במקומות שונים במרחב ובזמן, ושההעדפה לחומר על האנטי חומר קיימת בחלקיקי פלאנק המסיביים הנוצרים במפצים הקטנים (קיומם של חלקיקי פלאנק לא הוכח). לעומת זאת, תיאורית המפץ הגדול מניחה שהחומר נוצר בעודף על האנטי-חומר בשבירת סימטריה, שארעה בשבריר שניה לאחר סיום התפיחה הגדולה, הבריונג'נסיס

יתכן שאדגר אלן פו וז'ורז' למטר טעו והיקום לא נוצר מאטום קדמוני. מנגנון יצירת החומר בשבירת הסימטריה של סחרוב לא הוכח. חומר ואנטי-חומר נוצרים בכמויות שוות, והפרדתם נעשית בקירבת משטח האופק של חורים שחורים. על פי תיאוריית המפץ הגדול – לא היה חור שחור ולא היתה דיסקה של חומר מסביב לאטום הקדמוני וגם לא סילונים אדירים. לא היה כלום לפני המפץ, לא מרחב, לא זמן. יתכן שגם לא היה מפץ. יתכן שהיקום נצחי, הומוגני, איזוטרופי, מתפשט באופן מואץ ושומר על צפיפות קבועה בקירוב תוך יצירת חומר נוסף.

התצפיות מראות שחומר נוצר על ידי מרכזים גלקטיים פעילים ומוזרק למרחב בסילונים אדירים של חומר וקרינה, וזה מתאים יותר לקוסמולוגיית המצב הקווזי יציב וסותר את קוסמולוגיית המפץ הגדול. יתכן שאין צורך בחומר ואנרגיה אפלים כדי להסביר את ההתפשטות המואצת של היקום. החומר והקרינה שמוזרקים על ידי הסילונים של המרכזים הגלקטיים גורמים ליצירת גלקסיות חדשות, להתפשטות היקום ולצמיחתו. המרכזים הגלקטיים הפעילים הם מנועי הצמיחה של היקום. 

יתכן שאין צורך בחומר ואנרגיה אפלים כדי להסביר את ההתפשטות המואצת של היקום. החומר והקרינה שמוזרקים ע"י סילוני המרכזים הגלקטיים גורמים ליצירת גלקסיות חדשות, להתפשטות היקום ולצמיחתו

זוכה פרס הנובל לפיזיקה לשנת 2020 רוג'ר פנרוז חושב אחרת. לדעתו קרינת הרקע הכמעט אחידה מכילה אותות לארועים שקרו לפני המפץ הגדול. הוא לא מאמין שהיתה תפיחה גדולה וגם לא מאמין שהמפץ הגדול קרה בנקודה יחידה במרחב. לדעתו היקום נצחי, אינסופי ומחזורי. המפץ הגדול מתרחש בתחילתו של המחזור, שיסתיים ביקום אינסופי ריק, חשוך, קר, קרוב לאפס המוחלט, חסר מסה וכמעט ללא קרינה. חורים שחורים יבלעו את כל המסה של היקום ולאחר מכן יתאדו על פי המנגנון של קרינת הוקינג.

במודל של פנרוז יש סתירה לוגית, כי על פי הוקינג באיוד של חורים שחורים נפלט חומר ליקום במידה שוה למסה של החור השחור ועל פי פנרוז היקום אמור להיות חסר חומר בסיום המחזור ולפני המפץ הבא.

המחקר נמשך, טלסקופים אוספים מידע על המרכזים הגלקטיים הפעילים ועל החומר והקרינה של הסילונים, ונראה שלא נאמרה המילה האחרונה בויכוח בין התיאוריות הקוסמולוגיות, המפץ הגדול, המצב הקווזי יציב והיקום המחזורי של פנרוז.

איור אומן המתאר חור שחור בעל מיליון או מיליארד מסות שמש. (באדיבות teachastronomy)
איור אומן המתאר חור שחור בעל מיליון או מיליארד מסות שמש (באדיבות teachastronomy)

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,745 מילים

שופטים יקרים, בבקשה תתעוררו

נתניהו, יחיד הסגולה, הנסיך של מקיאוולי, כבר עשה את הבחירה. הוא בחר בדרכו של נפוליאון. הוא יעשה הכל כדי להשאר בשלטון ולעצור את המשפט נגדו. שופטים יקרים, זה קורה מול עיניכם, במשמרתכם.

הוא הבטיח לכם שיחתום על הסכם לניגוד עניינים, ועל סמך הבטחתו, ובתמיכת הרמטכ"לים של כחול לבן (גנץ ואשכנזי), דחיתם את העתירות נגד הקמת ממשלה על ידי נאשם בפלילים. איפשרתם לו להקים ממשלה. הוא הבטיח לחתום אבל לא חתם. הוא התחייב בפניכם לממשלת רוטציה שיוויונית, אבל הפר את הבטחתו, ופירק את הממשלה, כפי שתיכנן לעשות, על ידי אי העברת תקציב לשנת 2021. הוא כבר אז היה נאשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים – אבל האמנתם לו וקבלתם את הבטחותיו.

איפשרתם לו להקים ממשלה. הוא הבטיח לחתום אבל לא חתם. התחייב בפניכם לממשלת רוטציה שיוויונית, אבל הפר את הבטחתו ופירק אותה. הוא כבר היה נאשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים – אבל האמנתם לו וקבלתם את הבטחותיו

פרשת הצוללות כנראה חמורה מאוד. פוגעת בבטחון המדינה. הראיות נמצאות על שולחנכם בעתירה שהגישה העמותה לאיכות השילטון ובעתירות נוספות. בבקשה תתעוררו. מדוע אתם שותקים ומשותקים כגולדה מאיר ומשה דיין לפני מלחמת יום הכיפורים וכועדת השופט אגרנט אחרי המלחמה?

אפילו עכשיו הוא ממשיך בתעלוליו. שר הדיגיטל הלאומי בממשלתו, נאמנו של נתניהו, דודי אמסלם, דרש לפני ימים ספורים את סגירת בתי המשפט, בעיתוי מקרי לחלוטין, כשבוע לפני מועד תשובת עורכי דינו של נתניהו על כתב האישום.

יום אחד אחרי דרישתו המאיימת של השר דודי אמסלם, ראש הממשלה נתניהו עצמו נכנס לעובי הקורה ו"שוקל לבקש מהכנסת חסינות", במקביל לדחיית מועד התשובה על כתב האישום "כי הסגר מקשה".

נתניהו כבר בחר

נתניהו כבר בחר ללכת בדרכו של הדיקטטור נפוליאון ולא בדרכו של הנשיא הדמוקרט וושינגטון. דיקטטורים כמו נפוליאון עלו לשלטון בצורה דמוקרטית ורק אחר כך לקחו את השלטון לידיהם והמיטו אסון על מדינותיהם. הסנאט הצרפתי בחר בנפוליאון לקיסר הצרפתים, והבחירה אושרה במשאל עם של אזרחי צרפת. נפוליאון שלט בצרפת כ-15 שנה, שנה יותר מנתניהו. גם לאחר שהוגלה בפעם הראשונה, ברח מכלאו חזר לפריס והוביל את צבאו לתבוסה שנייה בווטרלו.

נתניהו לא מאפשר לאזרחי המדינה לבחור ראש ממשלה אחר ולהתקדם הלאה, גם לאחר יותר מ-14 שנות שלטונו ו-3 הפסדים בבחירות בשנתיים האחרונות, בהם לא זכה באמון הציבור.

נתניהו לא מאפשר לאזרחי המדינה לבחור ראש ממשלה אחר ולהתקדם הלאה, גם לאחר יותר מ-14 שנות שלטונו ו-3 הפסדים בבחירות בשנתיים האחרונות, בהם לא זכה באמון הציבור

נתניהו מקווה שבפעם הרביעית יצליח להשיג את הרוב הדרוש לממשלת חסינות בזכות החיסונים של פייזר למגיפת הקורונה, שכבמטה קסם ישנו את דעת הקהל לטובתו. לתקשורת כבר הודלף שהוא מצפה לניצחון גדול של כ-38-40 מנדטים.

ספינים, טריקים, שטיקים, הבטחות, העמדות פנים. נתניהו לא יעצור. כפי שכתב מקיאוולי לנסיך, הדבר החשוב הוא התוצאה הסופית, המטרה מקדשת את האמצעים, בחירות רביעיות וגם חמישיות או שישיות, כמה שיהיה צריך. הוא כנפוליאון לעולם לא יוותר על השלטון.

מבן-גוריון ועד יחיד הסגולה

מגילת העצמאות מבטאת את חזון העם, את האני מאמין שלו ונכתבה בהשראת הכרזת העצמאות האמריקאית. במרכז ההצהרה האמריקאית עומדים עקרונות הנאורות של חופש, זכות ההגדרה העצמית, המוסר והתבונה. במגילת העצמאות הישראלית מודגשת גם ההיסטוריה היהודית בארץ ישראל והגליית העם ממנה בעל כורחו, הצהרת בלפור, השואה והחלטת האו"ם. מגילת העצמאות שניסחו ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון וחבריו, מגדירה מדינה יהודית ודמוקרטית, מדינה שתקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה.

"מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות".

במגילת העצמאות לא מופיע המושג "יחיד סגולה" וגם לא "דיקטטורה". שיטת ממשל דיקטטורית סותרת את מגילת העצמאות, שמבטיחה לאזרחי ישראל צדק, שיוויון וחירות. הנסיך נתניהו מערער את היסודות של מגילת העצמאות ובית המשפט צריך לעצור אותו. זאת חובתם של שופטי בית המשפט להגן על שלטון החוק, על אזרחי ישראל, מפני אזרח שטוען שהוא יחיד סגולה ומתכוון להפר את ההבטחות של מגילת העצמאות כשישיג ממשלת חסינות.

במגילת העצמאות לא מופיע המושג "יחיד סגולה" וגם לא "דיקטטורה". שיטת ממשל דיקטטורית סותרת את מגילת העצמאות, שמבטיחה לאזרחי ישראל צדק, שיוויון וחירות. הנסיך נתניהו מערער את יסודות מגילת העצמאות וביהמ"ש צריך לעצור אותו

בית המשפט חייב לעצור את מסע הטירלול של הנאשם

נתניהו הוכיח שהוא יעשה הכל כדי לעצור את משפטו, הוא הטעה אתכם, שופטי בית המשפט העליון, הוציא מכם במרמה אישור להקים את ממשלתו, התחייב בפניכם לקיים רוטציה שלא באמת התכוון לקיים. בשל היותו כבר נאשם בפלילים, נתניהו התחייב בפניכם שיחתום על הסכם ניגוד עניינים אך לאחר הקמת הממשלה סירב לחתום על ההסכם שניסח היועץ המשפטי לממשלה.

למרות חוות הדעת של היועץ שההסכם מחייב, בפועל, כפי שהשר לשעבר זאב אלקין סיפר, נתניהו פעל מאחורי הקלעים למינוי פרקליט מדינה ויועץ משפטי לממשלה, ולהעברת חוק צרפתי שיבטל או ידחה את משפטו תוך ניגוד עניינים ברור.

זאב אלקין החליט לעצור את הטירלול, כדבריו, עזב את נתניהו והצטרף לגדעון סער. בציניות, בקור רוח ותוך העמדת פנים – נתניהו מנע העברת תקציב מדינה במשך שנה שלמה תוך כדי מגיפת הקורונה והמשבר הכלכלי החריף כדי לפרק את הממשלה ולמנוע את הרוטציה שאותה התחייב לקיים, כדי שאתם, כבוד השופטים, תדחו את העתירות נגד הקמת "ממשלת האחדות הרחבה" של הנאשם עם כחול לבן. אלה שעכשיו רואים כי במצג שווא עסקינן.

למדינות דמוקרטיות יש חוקה או מגילת עצמאות, ובית משפט צריך לפסול את מועמדותם של אנשים הפועלים נגד חזון העם. נגד ה"אני מאמין" שלו, כפי שכתב השופט אגרנט על מעמדה של מגילת העצמאות.

שופטי בג"ץ או ועדת הבחירות צריכים לפסול את מועמדותו של נאשם בפלילים שמנסה להתמודד על התפקיד החשוב של ראש ממשלה. אסור להפקיד את גורל המדינה בידי נאשם בפלילים שאיש במערכת הפוליטית כבר לא מאמין להבטחותיו, כולל אנשי מפלגתו, שאחד מהם היה ממקורביו הקרובים ביותר, אנשי הליכוד לשעבר סער ואלקין.

שופטי ישראל צריכים להפסיק את מסע הטירלול של נתניהו. הואיל ונתניהו בחר שלא ללכת בדרכו הדמוקרטית של וושינגטון ולא לאפשר לאזרחי המדינה לבחור ראש ממשלה אחר, גם לאחר 14 שנות שלטונו וגם בהיותו נאשם בפלילים, אתם צריכים להוציא אותו מקבוצת האזרחים שמתוכם יבחר ראש הממשלה הבא.

למדינות דמוקרטיות יש חוקה או מגילת עצמאות, ובית משפט צריך לפסול את מועמדותם של אנשים הפועלים נגד חזון העם. נגד ה"אני מאמין" שלו, כפי שכתב השופט אגרנט על מעמדה של מגילת העצמאות

נתניהו הוכיח ב-2020 שהוא פועל למען האינטרס האישי והמשפטי שלו לפני הצרכים של אזרחי המדינה – הוא מנע את העברת תקציב 2021, וגרר מדינה שלמה לבחירות רביעיות מיותרות תוך שנתיים בשיא מגפת הקורונה, בתקוה להשיג ממשלת חסינות. נתניהו הפר התחייבות שנתן לכם, ל-11 שופטי בית המשפט העליון, כדי שתדחו את העתירות נגדו. מדוע אתם שותקים?

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
11
להגיד את המשפט הזה "ביבי הוא האמת" ולחשוב שהאיש חי ונושם במדינה דמוקרטית בה אמיתות הן יחסיות,זמניות,מתנגשות וההכרעות הן קומפרומיז והסכמות לא להתבצר בתוך "האמת" שלך ולחשוב שכל השאר אין ... המשך קריאה

להגיד את המשפט הזה "ביבי הוא האמת" ולחשוב שהאיש חי ונושם במדינה דמוקרטית בה אמיתות הן יחסיות,זמניות,מתנגשות וההכרעות הן קומפרומיז והסכמות לא להתבצר בתוך "האמת" שלך ולחשוב שכל השאר אין להם אמיתות משלהם.החינוך.החינוך.הכל שם.הכל מתחיל משם

ואת כל הקשקוש הזה שמרחת כאן לאורך עמודים שלמים וארוכים כאורך הגלות בתיבולים אנרכיסטים אתה מנסה למכור לבני אדם אינטליגנטים? אז אולי אתה משכיל אבל האנטליגנציה רחוקה ממך כמטווחי קשת. ביבי ... המשך קריאה

ואת כל הקשקוש הזה שמרחת כאן לאורך עמודים שלמים וארוכים כאורך הגלות בתיבולים אנרכיסטים אתה מנסה למכור לבני אדם אינטליגנטים? אז אולי אתה משכיל אבל האנטליגנציה רחוקה ממך כמטווחי קשת. ביבי נתניהו הוא האמת, הוא המנהיג, ואם תוכל להתעלות מעט מעל החשיבה הנבובה הפרוגרסיבית שלך, אולי תצליח להבין את מה שכתבתי כאן

הסוגיה שמציג ד"ר רמי,הינה בעייתית מאוד,אבל חלקית.ראוי שניתן את הדעת לכך שביבי לא עובד בחלל ריק.עד כה לא ראיתי ניתוח אינטליגנטי לבעיה ש כמיליון איש עדיין רואים בו מלך !!! את זה צריך לפצח... המשך קריאה

הסוגיה שמציג ד"ר רמי,הינה בעייתית מאוד,אבל חלקית.ראוי שניתן את הדעת לכך
שביבי לא עובד בחלל ריק.עד כה לא ראיתי
ניתוח אינטליגנטי לבעיה ש כמיליון איש עדיין רואים בו מלך !!! את זה צריך לפצח .ואולי מיליון איש לא טועים ????

אתה צודק בחלק מהדברים שכתבת אבל בוא תסביר לי מה נעשה בצורה דיקטטורית ? ולא דיקטטורית לשיטתך כי גם אני יכול לטעון שההפגנות נגד נתניהו זהו תחילתו של תהליך הפיכה דיקטטורי של הפלת ראש ממשלה... המשך קריאה

אתה צודק בחלק מהדברים שכתבת אבל בוא תסביר לי מה נעשה בצורה דיקטטורית ? ולא דיקטטורית לשיטתך כי גם אני יכול לטעון שההפגנות נגד נתניהו זהו תחילתו של תהליך הפיכה דיקטטורי של הפלת ראש ממשלה מכהן. ודבר שני ממה אתה כל כך מפחד? אנחנו בדרך לבחירות אם נתניהו יפסיד אז שיפסיד אבל למה שתכפה את דעתך (שצריך להפיל אותו בדרך לא דמוקרטטית בעליל) ועוד תתלונן לשופטים כאילו שאם לא יעשו כלום נהיה מחר צפון קוריאה. הכל בסדר יש בחירות ושהטוב ביותר לפי ראות העם כולו ינצח ולא לפי ראותך האישית ואני שמח ששופטי העליון כנראה אפילו לא יקראו את הכתבה הזו (לא שהיא באמת הייתה מכוונת אליהם, היא כוונה לשינוי דעת קהל) עלינו עלייך.

שמתי לב שכשהשמאל רוצה להכתיב את דעת הקהל הוא מביא אנשי אקדמיה להראות כאילו הנה אנשים משכילים חושבים כמוהם (אפילו שהאמת היא שהם שטופים שנאה וקנאה ודעתם מתהפכת לפי הצורך) אבל כשהם רוצים ל... המשך קריאה

שמתי לב שכשהשמאל רוצה להכתיב את דעת הקהל הוא מביא אנשי אקדמיה להראות כאילו הנה אנשים משכילים חושבים כמוהם (אפילו שהאמת היא שהם שטופים שנאה וקנאה ודעתם מתהפכת לפי הצורך) אבל כשהם רוצים להציג דעה ימנית מביאים איזה מנקה גרושה מאיזה עיריה נדחת בדרום כדי להטות את דעת הקהל שיבחרו במשכיל. מתוך הנחה שדעתו שווה משהו ונקיה מאינטרסים. ולגופו של עיניין ! הכותב כאן מתאר את נתניהו כדיקטטור שנלחם בדמוקרטיה ומתעלם לחלוטין מהדקטטורה של הפרקליטות שהמציאה אישום של סיקור אוהד כדי להפיל ראש ממשלה שנבחר על ידי הציבור כל עוד וזאת עבירה שאינה כתובה בתור שוחד בשום חוק בעולם אבל כך טבעם של השמאל להכיר בדמוקרטיה רק כשנוח להם .

הכלבים נובחים והשיירה עוברת. אתה לא שם לב שאתה מציין בפוסט מס פעמים את " חזון העם" ו" רצון העם" אך מסתייג מהעובדה שרצון העם וחזון העם ורוב העם הוא תמיד בחירה בביבי , זהו רצון רוב העם,רו... המשך קריאה

הכלבים נובחים והשיירה עוברת.
אתה לא שם לב שאתה מציין בפוסט מס פעמים את " חזון העם" ו" רצון העם" אך מסתייג מהעובדה שרצון העם וחזון העם ורוב העם הוא תמיד בחירה בביבי , זהו רצון רוב העם,רוב העם בוחר בביבי כי לא יקום מצוין למדינת ישראל כמותו, על כן הוא הנבחר,תפנים, זוהי בחירת רוב העם! מה הנך מתקשה להבין? עכשיו סוף סוף כשהפנמתם שלא ניתן להחליף אותו בשום דרך כי אנו רוב העם אז אתם פונים לבימש שיחליף ראש ממשלה ומפשפשים ב"מגילת העצמאות"?? ממתי מגילה ושופטים הם הבוחרים את ראש הממשלה?? העם !! הוא הבוחר את המנהיג!! ואנו רוב העם! והמנהיב שלנו האחד והיחיד ולא יקום לו מחליף הוא- בן ימין נתן יהו( ה') , אז אנא ממך חדל קשקשת על "מגילות ושופטים" ..כאמור, הכלבים נובחים והשיירה עוברת.
אנו העם- והעם אמר את דברו! לא יקום ולא יהא, רק ביבי!
לא שופט, לא מגילה, לא הפגנה, לא מימון האנרכיה ולא דגל שחור, רק דגל לבן, רק ביבי, לנצח נצחים!
יישר כח .

לא מאמינים בכלל בכל המשפט הזה נגד נתניהו , העם רואה שהכל נעשה בקומבינות , עכבר הפכו לפיל , השמאל מנסה לעשות הפיכה שילטונית דרך בית משפט , עם תלונות הזויות , והתקשורת שפטו אותו עוד לפני ... המשך קריאה

לא מאמינים בכלל בכל המשפט הזה נגד נתניהו , העם רואה שהכל נעשה בקומבינות , עכבר הפכו לפיל , השמאל מנסה לעשות הפיכה שילטונית דרך בית משפט , עם תלונות הזויות , והתקשורת שפטו אותו עוד לפני כמה שנים , לאט לאט רואים את כל הקומבינות. ומהצד השני השמאל לא נחקר בכלל , המפגינים מבלפור קיבלו כסף על ההפגנות בסתר , ואף אחד לא חוקר את זה , מעניין למה? אם באמת יחקרו את השמאל ?! יראו כמה שחיתות יש שמה , אבל למה שיחקרו? התקשורת כל פעם נותנת אהדה לשמאל ובוז לימין ואף אחד לא חוקר את זה!!!!

עוד 1,038 מילים ו-11 תגובות

לך בעקבותיו הענקיים של ג'ורג' וושינגטון

ההיסטוריה חשובה. עם ישראל לא באמת לבדד ישכון וכדאי ללמוד גם מניסיונם של עמים ומנהיגים אחרים. נשיא ארה"ב הראשון, ג'ורג' וושינגטון, היה דמוקרט ענק וייחודי, שהשאיר אחריו מסורת שנשמרת כבר יותר ממאתיים שנים. מסורת של העברת שלטון מסודרת בבחירות דמוקרטיות, כאשר נשיא נבחר למקסימום שתי קדנציות, ונותן לעמו את האפשרות להתקדם הלאה עם נשיא נבחר חדש. ממש לא מובן מאליו.

לעומתו, קיסר הצרפתים, נפוליאון בונפארט, מינה עצמו לקונסול ראשון, יצר דיקטטורה צבאית בראשותו, נבחר לקיסר, ולאחר מסע מלחמה של כ-10 שנים המיט אסון על צבאו ועל צרפת בתבוסה מול רוסיה ובקרב ווטרלו. בעקבותיו של מי יבחר נתניהו ללכת?

מפקד צבא המהפכה ונשיא ארה"ב ה-1, ג'ורג' וושינגטון

מפקד צבא המהפכה האמריקאית והנשיא הראשון של ארה"ב, ג'ורג' וושינגטון, החליט לפרוש מהחיים הפוליטיים וסרב להעמיד עצמו לבחירה לקדנציה שלישית כנשיא ארה"ב ב-1796.

מפקד צבא המהפכה האמריקאית והנשיא הראשון של ארה"ב, ג'ורג' וושינגטון, החליט לפרוש מהחיים הפוליטיים וסרב להעמיד עצמו לבחירה לקדנציה 3 כנשיא ארה"ב ב-1796

וושינגטון הוביל את צבא המהפכה האמריקאית לניצחון על האימפריה הבריטית במלחמה קשה וארוכה, שהחלה ב-1775 ונמשכה כ-7 שנים לאחר הכרזת העצמאות האמריקאית ב-4 ביולי, שנת 1776, ונסתיימה בחוזה פריז, בו הכירה אנגליה בעצמאות ארה"ב ב-3 בספטמבר 1783.

וושינגטון נבחר וכיהן כנשיא ארה"ב במשך שתי קדנציות רצופות אך בחר בצעד נדיר ונחוש להעביר את השלטון הלאה וסרב להתמודד לקדנציה שלישית. בשנת 1796 כתב וושינגטון בעזרת יועציו אלכסנדר המילטון וג'יימס מדיסון את נאום הפרידה, שהתפרסם בעיתונות האמריקאית ב-19 בספטמבר 1796. מנהג שתי הקדנציות של הנשיאים בארה"ב נשמר בהיסטוריה האמריקאית כמעט ללא יוצא מהכלל והוא נובע ישירות מהדוגמה האישית הנדירה של הנשיא האמריקאי הראשון והדמוקרט הגדול ג'ורג' וושינגטון.

במחזמר המצליח המילטון שמתאר את המהפיכה האמריקאית מזווית מבטו של מזכיר האוצר האמריקאי הראשון, אלכסנדר המילטון, יד ימינו של וושינגטון, מוצג שיר פרידה מרגש שבו הנשיא וושינגטון מודיע להמילטון שהחליט לא לרוץ לנשיאות לקדנציה שלישית ולאפשר לאזרחי ארה"ב לבחור לתפקיד אזרח אחר מביניהם. צוות השחקנים של המחזה המילטון הוזמן לבית הלבן להופיע בפני הנשיא אובמה, ובשורה הראשונה בהופעה ליד אובמה ישב נשיא ארה"ב הנבחר ב-2020 – ג'ו ביידן.

וושינגטון כתב בנאום הפרידה ההיסטורי שלו:

"חברים ושותפי-האזרחים: הזמן לבחירה החדשה של אזרח לנהל את ממשלת ארה"ב מתקרב ולמעשה הגיע הזמן שבו המחשבות שלכם צריכות להתממש בבחירת האיש שיקבל את התפקיד החשוב ואמון הציבור. נראה לי נכון שאודיע לכם עכשיו על ההחלטה שקיבלתי לסרב להיות אחד מתוך אלה שמתוכם הבחירה תיעשה".

וושינגטון ביקש מאזרחי ארה"ב לקבל את רצונו לפרוש מהשירות הארוך שנתן להם כ-45 שנים מחייו. בנאום הפרידה וושינגטון הודה לארצו האהובה על ההזדמנות והכבוד הגדול שניתן לו לשרתה, שיבח את האחדות, את אחוות האחים ואת החוקה החופשית האמריקאית – מעשי ידי האזרחים. וושינגטון קיווה שהחוקה תישמר בקפידה ושהמימוש שלה יעשה בחוכמה ולטובה, כך שהאושר של אזרחי המדינות תחת החופש שמבטיחה החוקה יהיה שלם, וכדי שהשמירה של הברכה הזו – תוביל עמים שאינם מכירים עדיין את החוקה האמריקאית להעריך, לחבב ולאמץ אותה.

פתיחת נאום הפרידה של וושינגטון לאזרחי ארה"ב, 19 בספטמבר 1796
פתיחת נאום הפרידה של וושינגטון לאזרחי ארה"ב, 19 בספטמבר 1796

נתניהו גדל והתחנך גם הוא בארה"ב ומכיר בוודאי היטב את ההיסטוריה האמריקאית, את הדוגמה הנדירה למנהיגות של נשיאה הראשון של ארה"ב ואת האופן שבו בחר להיפרד מחבריו אזרחי ארה"ב של אמריקה.

נתניהו גדל והתחנך גם הוא בארה"ב ומכיר בוודאי היטב את ההיסטוריה האמריקאית, את הדוגמה הנדירה למנהיגות של נשיאה הראשון של ארה"ב ואת האופן בו בחר להיפרד מחבריו אזרחי ארה"ב

קיסר הצרפתים – הגנרל נפוליאון בונפארט

ב-1796, כשג'ורג' וושינגטון ויתר על ההתמודדות על קדנציה שלישית כנשיא, נפוליאון הפסיד לראשונה קרב מול הצבא האוסטרי בצפון איטליה, קרב בסאנו השני.

שלוש שנים לאחר מכן, ב-1799, נפוליאון נכשל בכיבוש העיר עכו ונאלץ לוותר על תוכניתו היומרנית לכבוש את ירושלים ולחזור לצרפת דרך קונסטנטינופול כקיסר המזרח, שהביס את הטורקים, הערבים, היוונים והארמנים.

באותה השנה, בגיל 30, ולמרות הכישלון במסע כיבושיו במזרח התיכון, הכריז נפוליאון על עצמו כקונסול הראשון של צרפת, ובשלוש השנים הבאות הקים דיקטטורה צבאית בהנהגתו בצרפת. במאי 1804 הסנאט הצרפתי בחר בו כקיסר הצרפתים והבחירה אושרה במשאל עם בנובמבר 1804 על ידי כלל אזרחי צרפת.

לאחר מסע מלחמות שנמשך כעשר שנים, בהן כבש נפוליאון את רוב מערב ומרכז אירופה, צבא נפוליאון הובס על ידי הרוסים ב-1814 ונפוליאון גורש לאי אלבה בים התיכון על ידי קואליציה של מדינות: אנגליה, רוסיה, פרוסיה ואוסטריה שכבשו את פריס.

נפוליאון לא נכנע ותוך פחות משנה הצליח לחמוק מכלאו באי אלבה, לחזור לפריס, לתפוס את השלטון ולהוביל את צבא צרפת לתבוסה קשה נוספת בקרב ווטרלו, בבלגיה שלאחריו גורש לאי סיינט-הלנה, שם נפטר ב-1821. ב-15 שנות שלטונו נפוליאון ביצע גם שינויים אזרחיים רבים בצרפת וב-1804 ניסח חוקה אזרחית חדשה, קוד נופליאון, קובץ החוקים של צרפת, ששימש מודל לחיקוי במדינות נוספות בעולם.

בניגוד לדוגמה של וושינגטון הנשיא הדמוקרטי האמריקאי, נפוליאון שיצר את החוקה האזרחית החדשה של צרפת, קוד נפוליאון, הקים דיקטטורה צבאית בראשותו, ראה עצמו מורם מעם, קיסר הצרפתים, ממשיכו של אלכסנדר הגדול והקיסרים הרומאים, זרע הרס וחורבן באירופה ולבסוף גם הביא אסון לצבאו ולצרפת.

בניגוד לוושינגטון הנשיא הדמוקרטי האמריקאי, נפוליאון הקים דיקטטורה צבאית בראשותו, ראה עצמו מורם מעם, קיסר הצרפתים, זרע הרס וחורבן באירופה ולבסוף גם הביא אסון לצבאו ולצרפת

בנימין נתניהו יחיד סגולה – הנסיך  

השר לשעבר זאב אלקין אמר בשבוע שעבר את האמת הפשוטה על נתניהו, שנאמרת לדבריו בחדרים סגורים וזכה לקיתונות מפי מיקי זוהר, שטען כי אלקין הוציא את הכביסה המלוכלכת. כך אמר אלקין:

"אתה יודע את האמת הפשוטה. לקחת משיקולים אישיים את כל המדינה לבחירות רביעיות מיותרות תוך שנתיים, בחירות הזויות. אתה יודע את האמת, אנחנו הולכים לבחירות ההזויות האלה בגלל רצונך להשפיע על בחירת פרקליט המדינה והיועמ"ש ובשביל התקווה שלך לחוק צרפתי. אבל אתה, אדוני ראש הממשלה, הרסת את תנועת הליכוד והבאת לתוכה אווירה של פולחן אישיות ופחד להביע ביקורת. הרסת את תנועת הליכוד, הם מפחדים ממך ומהאווירה שיצרת. הבאת לליכוד פחד להביע ביקורת וחצר ביזנטית. חברי כנסת שירוצו לאולפנים יבקרו אותי בשצף קצף אבל הם אומרים עליך בחדרים סגורים את אותו הדבר".

בנימין נתניהו לא הכריז על עצמו כי הוא קיסר ולא ניסה לשנות עדיין את הממשל בישראל לשיטה דיקטטורית בראשותו כדי לחמוק מהרשעה בבית המשפט, אך בכתב ההגנה שנמסר בשמו לבית המשפט העליון בזמן הקמת הממשלה ובהיותו כבר נאשם בפלילים טענו סניגוריו שהוא "יחיד סגולה".

המרחק בין טענה זו לגבי היותו יחיד סגולה מורם מעם – ועד לשינוי שיטת הממשל בישראל – אינו רב. ראש ממשלה נבחר אינו יחיד סגולה ואינו מעל החוק על פי החוקה הדמוקרטית של וושינגטון, אבל על פי נפוליאון בודאי שכן.

אלקין אומר שנתניהו ממשיך לעסוק במינוי פרקליט מדינה, יועץ משפטי וקידום חוק צרפתי מאחורי הקלעים למרות שהתחייב לחתום על הסכם ניגוד עניינים כדי לקבל את אישור בג"ץ להקמת הממשלה עם גנץ ולמרות חוות הדעת של היועץ המשפטי שהסכם ניגוד העניינים שניסח מחייב את נתניהו. נתניהו ממשיך לפגוע באופן שיטתי במעמד של היועץ המשפטי ושל בית המשפט והוא לא הודיע עדיין שיקיים את ההסכם לניגוד עניינים שניסח היועץ המשפטי לממשלה כדי לעמוד בהבטחתו לבג"ץ.  

נתניהו לא הכתיר עצמו לקיסר ולא ניסה לשנות עדיין את הממשל בישראל לדיקטטורה בראשותו, אך בכתב ההגנה שנמסר בשמו לביהמ"ש העליון בהיותו כבר נאשם בפלילים, טענו סניגוריו שהוא "יחיד סגולה"

עדיף שנתניהו יבחר ללכת בעקבותיו הענקיים של ג'ורג' וושינגטון ויאפשר לעם לבחור את מנהיגיו הבאים. עדיף שנתניהו יסרב להיות אחד מתוך אלה שמתוכם הבחירה תיעשה, כפי שכתב וושינגטון בנאום הפרידה, ולא יתמודד בבחירות הקרובות בפעם הרביעית תוך פחות משנתיים.

שלוש פעמים נתניהו ניסה לקבל את אמון הציבור ונכשל, עד שהצליח להקים ממשלה מנופחת, יקרה וכושלת רק בעזרת עריקתם של גנץ ואשכנזי, טריקים ושטיקים. ממשלה שהחזיקה פחות משנה ועכשיו בחירות רביעיות.

נקוה שלא יבחר חלילה בדרכו של נפוליאון, שמינה עצמו לקונסול ראשון, דיקטטור, שכפה על הסנאט הצרפתי לבחור בו כקיסר וגרר את צרפת לתבוסות נוראיות שהסתיימו בכיבוש פריס על ידי מדינות הקואליציה והגלייתו לאי סיינט-הלנה.

כדאי ללמוד מניסיונם של האמריקאים והצרפתים ולחסוך מאיתנו מלחמות מיותרות, הרס וחורבן. עם ישראל סבל די ורוצה לחיות חופשי בארצו, זו מהות הציונות, להיות עם חופשי בארצנו. כאשר "יחיד הסגולה" שמחשיב עצמו מורם מעם, שדורש לעצמו פטור ממסים ומהחוק, מנהל את ענייני המדינה כנסיך של מקיאוולי, התקווה להיות עם חופשי בארצנו מתערערת, והתקווה של "יחיד הסגולה" להימלט מגזר דינו בבית המשפט בעזרת חוק צרפתי מתחזקת.

כדי להבין את הפוליטיקה של נתניהו צריך כנראה לקרוא את ספרו של ניקולו מקיאוולי, הנסיך.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,261 מילים

על התפקיד המרכזי של היש האחר והאין בטבע

ההיגיון הפשוט אומר שהאין הוא ההיפך של היש. אם נוציא את כל מה שיש בנפח מסויים של המרחב ישאר שם האין. מרחב ריק. כלום. תורת השדות הקוונטית מתארת מציאות אחרת, מפתיעה ולא לגמרי מובנת.

בנוסף ליש המוכר לנו, יש חומר אחר, האנטי-יש, שהוא היפוכו של היש. המרחב הריק, האין, למעשה אינו ריק, הוא מכיל את שני סוגי החומר כזוגות של חלקיקי יש ואנטי-יש בלתי נראים.

בנוסף ליש המוכר לנו, יש חומר אחר, האנטי-יש, שהוא היפוכו של היש. המרחב הריק, האין, למעשה אינו ריק, הוא מכיל את שני סוגי החומר כזוגות של חלקיקי יש ואנטי-יש בלתי נראים

אלה זוגות שקופים, המתגלים כפלוקטואציות של המרחב הריק, אבל הם בעלי אנרגיה ותנע גם במצב היסוד, והם אלה שמעבירים את הכוחות בטבע. 

מה שישנו ישנו, ומה שאיננו איננו

פרמנידס ידוע במימרה "מה שישנו ישנו, ומה שאיננו איננו".

"מה שישנו אינו יכול היה להתהוות או להיווצר ממה שאיננו, שכן מה שאיננו איננו. כמו כן מה שישנו לא יכול להיעלם, כלומר להפוך לאין, כיוון שהאין איננו. לכן מה שישנו חייב להיות נצחי. כל שינוי במה שישנו אינו אפשרי – למה יכול היש להשתנות? רק לאין. אולם האין איננו. תנועה אינה אפשרית, שכן לאן היש ינוע? הוא יכול לנוע רק למקום שהוא לא נמצא בו, כלומר לאין. אולם האין איננו. מכאן גם נובע שמה שישנו נמצא בכל מקום. לא ייתכן מקום בו יש אין, כי האין איננו".

פרמנידס שולל את קיום המרחב הריק.

בניגוד לפרמנידס, דמוקריטוס וליאוסיפוס האמינו בקיום אטומים הקיימים לנצח, שאינם ניתנים לחלוקה או שינוי. לאטומים יש צורות ומשקלים שונים והם תיארו מנגנונים של טבעות וחיבורים בין האטומים כדי להסביר את המבנה של החומר. כדי לאפשר תנועה של האטומים בנוזל ובגז הם הניחו שקיים מרחב ריק בין האטומים בניגוד לטענתו של פרמנידס וטענו שהאטומים נעים במהירות קבועה וקוים ישרים במרחב הריק שביניהם.

אריסטו התנגד לקיום האטומים והמרחב ריק, בטענה שבמרחב הריק לא תהיה התנגדות לתנועה ואי אפשר יהיה להסביר מדוע גוף נעצר ולא ממשיך לנוע לנצח. הוא טען שאם היה ריק, הוא היה מתמלא באופן מיידי על ידי הקיים מסביבו, בדומה לטענת פרמנידס. אריסטו התנגד גם לטענה שלאטומים יש צורה וקצה.

אריסטו טוען שהריק אינו מסייע לתנועה אלא דווקא מונע אותה. גם אם היתה אפשרית תנועה הרי שלא היתה מסתיימת לעולם (התמדה). לעומתו, אפיקורוס האמין בקיום האטומים והתנועה של האטומים במרחב הריק. אפיקורוס חשב שכל מה שקורה בעולם נובע מתנועת האטומים, מההתנגשויות ומהקשרים שנוצרים ביניהם. התורה של אפיקורוס שונה היתה מזו של קודמיו האטומיסטים בכך שהוא חשב שהאטומים לא רק נעים בקוים ישרים במרחב אלא גם מבצעים שינויי כיוון ספונטניים בתנועתם וקישר זאת לאי-דטרמיניזם של הטבע ולרצון החופשי.

התורה של אפיקורוס שונה משל קודמיו האטומיסטים. הוא חשב שהאטומים לא רק נעים בקוים ישרים במרחב, אלא גם מבצעים שינויי כיוון ספונטניים בתנועתם וקישר זאת לאי-דטרמיניזם של הטבע ולרצון החופשי

החומר והמרחב הריק אינם נפרדים זה מזה

זרם המהאיאנה הבודהיסטי מציב במרכז תפיסת עולמו את הריקות (שוניאטה) המאפשרת הכל מתוך התהוות הדדית, ומניח שאין תופעה בעלת קיום עצמי נפרד וקבוע. יעקב רז מתאר את סוטרת הלב של זרם המהאיאנה, על פיה החומר אינו נפרד מהמרחב הריק והמרחב הריק אינו נפרד מהחומר.

על פי נגרג'ונה – מחבר דרך האמצע, לא רק החומר והצורה ריקים מקיום עצמי נפרד וקבוע, אלא כל התופעות כולן כולל מושגים לא מוחשיים. התחושות, המושגים, הנטיות, הרצונות צורת ההבחנה שלנו, התודעה – הכל ארעי ומצוי בהתהוות גומלין. שום דבר אינו נפרד וקבוע. היותנו בשדה משפיעה על השדה. על פי לאו-צה מחבר ספר הטאו:

"היש מורכב ברובו מהאין, האין והיש אין ניגוד בין השניים. כל הדברים בתבל באים מהקיים, והקיים מהלא קיים" (פיזיקה, פיסקה 40). "כד החרס עיקר שימושו הוא בחללו, על כן האין יש לו תפקיד, הריק בעל צורה" (פיסקה 11).

יש מסוג אחר

ב-1928 הצליח פול דיראק להכליל את משוואת הגלים של שרדינגר ומצא משוואת גלים יחסותית ספינורית  שנתנה פתרון טוב יותר לספקטרום של אטום המימן, כולל מצבי הספין האלקטרוני שמשוואת שרדינגר לא הסבירה.

משוואת הגלים של דיראק יצרה תוצאה חדשה, קשה להבנה ובלתי צפויה. סט פתרונות נוסף עם אנרגיות שליליות. פול דיראק הציע להניח שהיקום מלא באינסוף אלקטרונים מרמת המינוס אינסוף ועד רמת היסוד. בהסתמכו על עקרון פאולי, שקובע כי שני אלקטרונים אינם יכולים לאכלס אותו מצב קוונטי. האלקטרונים אינם יכולים לקרוס למצבי האנרגיה השליליים המאוכלסים כבר באינסוף אלקטרונים "בלתי נראים" של ים דיראק. כאשר אלקטרון מעורר מים דיראק הוא משאיר אחריו "חור", אנטי-חלקיק בעל מטען חיובי הפוך למטען האלקטרון.

דיראק גילה את קיומם של האנטי-חלקיקים ואת האנטי-חלקיק הראשון, האנטי-אלקטרון. אנדרסון גילה את האנטי-אלקטרון בניסוי ונתן לו את שמו, פוזיטרון, ב-1932 וקיבל פרס נובל על התגלית ב-1936. דיראק, בהרצאת הנובל שלו ב-1933, הניח שיש בטבע סימטריה מושלמת בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים, והניח שייתכן שקיימים ביקום אנטי-אטומים, אנטי-כוכבים ואנטי-גלקסיות המורכבים כולם מאנטי-חלקיקים.

דיראק, בהרצאת הנובל שלו ב-1933, הניח שיש בטבע סימטריה מושלמת בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים, והניח שקיימים ביקום אנטי-אטומים, אנטי-כוכבים ואנטי-גלקסיות המורכבים כולם מאנטי-חלקיקים

הכוחות של המרחב הריק

פיטר מילוני מתאר את השפעת מצב היסוד של השדה האלקטרומגנטי במרחב הריק על תהליכים בסיסיים בטבע. מצב היסוד של המרחב הריק מונע את הקריסה של האלקטרונים לתוך הגרעינים ומייצב את האטומים (פרק 3.3), מסביר את הפיצול באנרגיה בספקטרום של אטום המימן, את הסטת למב (פרק 3.4) ואת הכוח שמפעיל המרחב הריק על שני לוחות מתכת סמוכים, כוח קזימיר (פרק 3.10).

פיצול רמות האנרגיה של אטום המימן שגילה למב ב-1947 לא הוסבר על ידי משוואות הגלים של שרדינגר ושל דיראק, שלא הביאו בחשבון את מצב היסוד של השדה האלקטרומגנטי במרחב הריק. תיאודור וולטון הסביר את הסטת למב על ידי תנודות אקראיות במיקום האלקטרון כתוצאה ממצב היסוד של השדה האלקטרומגנטי במרחב הריק (פרק 3.6).

הנדריק קזימיר הראה ב-1948 שכתוצאה מקיום מצב היסוד של השדה האלקטרומגנטי במרחב הריק, נוצר כוח משיכה בין שני לוחות מופרדים במרחק קטן. על פי קזימיר המרחב הריק מפעיל כוחות. בשל כפיית תנאי שפה של התאפסות השדה האלקטרומגנטי על שני הלוחות, בתווך הצר שבין שני הלוחות, אפשריים פחות אופני תנודה של השדה האלקטרומגנטי מאשר בשאר המרחב שמחוץ ללוחות, דבר שיוצר לחץ קרינה אלקטרומגנטית על שני הלוחות כלפי פנים.

קזימיר חקר את כוחות ון-דר-ואלס, כוח המשיכה החלש בין אטומים או מולקולות נייטרליות וחסרות מומנט דיפול חשמלי קבוע המועבר דרך המרחב הריק, וכמו פול דיראק, גילה את הכוח של השדה האלקטרומגנטי של המרחב הריק במקרה. כשנילס בוהר שמע את התוצאה החדשה מקזימיר, הוא חשב שהתופעה קשורה לאנרגית מצב היסוד של המרחב הריק. על פי פיטר מילוני, הכוחות של המרחב הריק מאפשרים את הקיום של אטומים יציבים, מסבירים את כוחות ון דר ואלס, את ההסטה של רמות האנרגיה האלקטרוניות באטום וגם גורמים לתנודות אקראיות במיקום של האלקטרון במרחב ריק.

המרחב הריק הוא לא באמת כלום

ריצ'רד פיינמן הציג ב-1949 פרשנות שונה ליש האחר, לאנטי-חלקיקים שגילה דיראק. על פי פיינמן, זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים יכולים להיווצר ולהשמיד אחד את השני באופן ספונטני במרחב והאנטי חלקיקים נעים אחורה בזמן.

פיינמן הציג ב-1949 פרשנות שונה ליש האחר, לאנטי-חלקיקים שגילה דיראק. על פי פיינמן, זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים יכולים להיווצר ולהשמיד זה את זה באופן ספונטני במרחב, והאנטי חלקיקים נעים אחורה בזמן

אלקטרון יכול להשתחלף עם אלקטרון אחר שנוצר מהמרחב הריק באופן ספונטני ובמקום אחר, כחלק מזוג וירטואלי של אלקטרון-פוזיטרון כתנודה אקראית של השדה האלקטרומגנטי. היש משתחלף עם זוגות וירטואליים שנוצרים ספונטנית מהאין, מהמרחב הריק, ולכן האין, היש והיש האחר (האנטי-יש שנע אחורה בזמן) משתחלפים ולא ניתנים להפרדה.

שיחלוף של אלקטרון עם זוג אלקטרון-פוזיטרון וירטואלי
שיחלוף של אלקטרון עם זוג אלקטרון-פוזיטרון וירטואלי

על פי פיינמן, המרחב הריק למעשה איננו ריק, הוא מלא בזוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים שמשתתפים בתהליכים הקוונטיים הבסיסיים, כולל ריאקציות גרעיניות, כמו למשל פליטת קרינת ᵦ מגרעינים.

מה קורה לזוג חלקיק (היש) ואנטי-חלקיק (היש האחר, האנטי-יש) כאשר הם "משמידים" אחד את השני, ואיך הם "נוצרים" חזרה על ידי תנודה אקראית של השדה האלקטרומגנטי במרחב הריק? הדיאגרמות של יצירה והשמדה של זוג אלקטרון-פוזיטרון הונצחו בבול האמריקאי לכבודו של ריצ'רד פיינמן (הדיאגרמות נראות בתמונה למטה משמאלו):

הבול של ריצ'רד פיינמן
הבול של ריצ'רד פיינמן

המרחב הריק הוא מה שנשאר מהחיבור ה"משונה" של היש והיש האחר?

קרייטר וואנג גילו ב-2014 פתרון חדש לשתי משוואות דיראק עבור זוג חלקיקים יחסותיים קשורים, שמתאר זוג אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום) הנעים בשדה הממוצע של בן זוגם. קרייטר וואנג מצאו שקיים מצב קשור חדש בעל קשר חזק ועמוק יותר בסדרי גודל מבחינת אנרגית הקשר (כ-300 קילו אלקטרון וולט) ביחס לאנרגית הקשר של מצב היסוד המוכר של הפוזיטרוניום (6.8 אלקטרון וולט).

המצב הקשור החדש, "המשונה" (peculiar), דחוס הרבה יותר ומאופיין באורך גל בסדרי גודל קטן יותר מאורך הגל של אלקטרון במצב היסוד של אטום המימן. האם כאשר היש והיש האחר (האנטי-יש) "משמידים" אחד את השני הם קורסים למצב ה"משונה" ונעלמים כזוג במרחב הריק?

האם כאשר היש והיש האחר (האנטי-יש) "משמידים" אחד את השני הם קורסים למצב ה"משונה" ונעלמים כזוג במרחב הריק?

למרחב הריק יש אנרגיה גם במצב היסוד. על פי איינשטיין אנרגיה היא גם מסה, ותורת השדות הקוונטית מראה שהמסה של המרחב הריק היא אינסופית. האם זו אינדיקציה לכך שמשהו נשאר כשזוגות של חלקיקים ואנטי חלקיקים "מושמדים"? קרינת גאמא הנפלטת ממרכזים גלקטיים פעילים באורכי גל של מעל 22 ^10  *  2.46 (הרץ) יכולה לייצר זוגות של אלקטרון-פוזיטרון, שיכולים לקרוס למצב של הפוזיטרוניום "המשונה" ולהצטרף למרחב הריק של היקום המתפשט.

ים הזוגות צלול ועמוק כגודל היקום

ים זוגות החלקיקים והאנטי-חלקיקים (היש והאנטי-יש) "המשונים", או לא "משונים", אבל בלתי נראים, שמתגלים כתנודות אקראיות של השדות במרחב הריק, הם מאחורי הקלעים "הפועלים" שעושים את העבודה בטבע.

מצב היסוד של השדה האלקטרומגנטי במרחב הריק משחק תפקיד מרכזי בייצוב האטומים, ובלעדיהם העולם שאנו מכירים, המורכב מאטומים ומולקולות יציבות, לא היה יכול להתקיים. ים הזוגות של היש והאנטי-יש של המרחב הריק מעביר את הכוחות בטבע. באופן מפתיע ולא מובן מאליו, ליש האחר, לאנטי-יש שגילה דיראק, ולמצב היסוד של המרחב הריק שגילתה תורת השדות הקוונטית, המכיל את ים הזוגות הבלתי נראים, יש תפקיד מרכזי בטבע. ים הזוגות צלול ועמוק כגודל היקום המתפשט.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,494 מילים

אסונות ופלישות צבאיות

מלחמת יום כיפור הייתה אסון מעשי ידי אדם שעלול היה להביא לחורבן הבית השלישי כפי שאמר דיין ב-7 באוקטובר ביומה השני והקשה ביותר של המלחמה.

האסון של מלחמת יום כיפור היה חלק משורה של אסונות ופלישות צבאיות שהתרחשו במשמרתו של הנרי קיסינג'ר, היועץ לבטחון לאומי האמריקאי. כריסטופר היצ'ינס, בספרו המשפט של הנרי קיסינג'ר, האשים את קיסינג'ר בפשעי מלחמה.

אסון מלחמת יום כיפור היה חלק משורת אסונות ופלישות צבאיות שהתרחשו במשמרתו של קיסינג'ר כיועץ לבטחון לאומי האמריקאי. היצ'ינס בספרו "המשפט של הנרי קיסינג'ר" האשים אותו בפשעי מלחמה

בסיום הסרטון "המשפט של הנרי קיסינג'ר", העיתונאי והסופר האמריקאי סיימור הרש אומר:

"הצד האפל של הנרי קיסינג'ר אפל מאוד".

שורת האסונות והפלישות הצבאיות במשמרתו של קיסינג'ר כוללים את ההתארכות המיותרת ועקובת הדמים של מלחמת וייטנאם, הפצצות "השטיח" בקמבודיה, פלישת פקיסטן בראשות הנשיא בוטו לבנגלדש, התנקשות ברמטכ"ל צבא צ'ילה רנה שניידר וההפיכה של הגנרל פינושה, הפלישה הטורקית לקפריסין, פלישת אינדונזיה בראשות הנשיא סוהרטו למזרח טימור, "המלחמה המלוכלכת" של הגנרל וידאלה בארגנטינה, ההתנקשות בנספח האוירי אל"מ ג'ו אלון בוושינגטון ב-1 ביולי 1973.

אנדרטת גדוד עז 77, עמק הבכא
אנדרטת גדוד עז 77, עמק הבכא

ביום ההתנקשות התקשר קיסינג'ר לדיניץ והזמין אותו לפגישה לא מתוכננת בסן-קלמנטה קליפורניה, שם הסתיימה בשבוע הקודם פגישת הפיסגה של ניקסון וברז'נייב. הפגישה נערכה יומיים לאחר מכן ודיניץ דיווח למרדכי גזית שקיסינג'ר (שאול) פתח ואמר בפגישתם, שנערכה בארבע עיניים ברובה, שהוא מצטער על האסון ושאל אותו אם יש בידיהם פרטים נוספים על מה שקרה:

מברק מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, יולי 73, לו\762
מברק מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, יולי 73, לו\762

המשותף לשורת האסונות והפלישות הצבאיות הללו היה מעורבות כזו או אחרת של קיסינג'ר.

קיסינג'ר עודד את סאדאת לצאת למלחמה

האסון של מלחמת יום כיפור נגרם בעיקר על ידי קיסינג'ר ודיין. ללא תמיכתו ועזרתו החשאית והאפקטיבית של קיסינג'ר, תוכנית ההונאה של סאדאת לא היתה כל כך מצליחה וסאדאת גם לא היה מחליט לצאת למלחמה.

האסון של מלחמת יום כיפור נגרם בעיקר על ידי קיסינג'ר ודיין. ללא תמיכתו ועזרתו החשאית והאפקטיבית של קיסינג'ר, תוכנית ההונאה של סאדאת לא היתה כל כך מצליחה וסאדאת גם לא היה מחליט לצאת למלחמה

ההחלטה האמיצה של סאדאת לצאת למלחמה לא היתה אי-רציונלית, נהפוך הוא, היא הייתה מחושבת ומבוססת היטב.

סאדאת הצליח לגייס את תמיכתם של כל מדינות ערב במלחמה, וביניהם יצרניות הנפט הגדולות, איראן, סעודיה, עירק וכווית, שעזרו לו לממן את הוצאות המלחמה. הרוסים סיפקו לו נשק מתקדם ואפקטיבי ביותר, מערך טילי נ"מ וטילי סאגר שהיכו בצבא הישראלי קשות, ובנוסף, ואולי אף בעיקר, סאדאת הצליח לגייס את תמיכתו החשאית של האיש החזק בוושינגטון בשנת 1973, היועץ לבטחון לאומי ומזכיר המדינה האמריקאי, קיסינג'ר.

בפועל, בשבוע הראשון של המלחמה, שתי המעצמות תמכו בסאדאת, וישראל נותרה לבדה מותקפת בשתי חזיתות ותחת מצור של אי-הספקה צבאית.

קיסינג'ר עודד את סאדאת במפגשים החשאיים שלו עם איסמעאיל בסוף פברואר בניו יורק ובמאי בפריס לשנות את הסטטוס קוו הצבאי במזרח התיכון ולהגיע לשולחן המשא ומתן לאחר מלחמה כמנצח.

ב-20 במאי קיסינג'ר הבטיח לאיסמעאיל שפעולה צבאית נגד ישראל לא תפגע ביחסים הנרקמים ביניהם. קיסינג'ר נתן אור ירוק לסאדאת לצאת למלחמה בישראל כבר במאי 73'.

בסוף המלחמה, כשבוע בלבד לאחר תום הקרבות ב-7 בנובמבר 1973, קיסינג'ר הגיע לביקורו ההיסטורי בקהיר, שבו הוא וסאדאת הכריזו במשותף על חידוש היחסים הדיפלומטיים של ארה"ב ומצרים. פרוטוקול המפגש ההיסטורי של קיסינג'ר וסאדאת נעלם ואולי הוא נמצא באוסף הפרטי של קיסינג'ר, שמסר לספריית הקונגרס למשמורת עד לאחר מותו.

בשבוע ה-1 של המלחמה, שתי המעצמות תמכו בסאדאת, וישראל נותרה לבדה מותקפת בשתי חזיתות ותחת מצור. קיסינג'ר עודד את סאדאת במפגשים החשאיים עם איסמעאיל לשנות את הסטטוס קוו הצבאי במזה"ת ולהגיע לשולחן המו"מ לאחר מלחמה כמנצח

מה היה חלקו של דיין באסון מלחמת יום כיפור?

דיין טעה בהערכת הכוחות, וחשב שגם כך נוכל להכות את המצרים שוק על ירך. דיין חשב שהצבא הסדיר וחיל האויר יבלמו את האוייב, ולכן אמר לדדו ביום שישי בבוקר שכוננות ג' שהוכרזה בצבא ובחיל האויר מספיקה.

ביום חמישי בערב, בישיבה של המטבחון של גולדה, שיהפוך יומיים לאחר מכן לקבינט המלחמה, אמר דיין על פי הרל"ש של דדו, אבנר שלו, לא רוצים מילואים. דיין הסביר את אי גיוס המילואים בשיקול האמריקאי שלו. דיין אמר שהיינו חייבים להיות מתואמים ומיושרים עם האמריקאים עד הסוף כדי שיתמכו בנו במלחמה ולא יגידו שישראל פתחה שוב במלחמה כפי שעשתה ב-56' ו-67'.

המכתב שנשלח לאמריקאים ביום שישי ערב המלחמה היה מיועד ליצירת אליבי שאנחנו לא פתחנו במלחמה, ששיתפנו את האמריקאים במידע ושמענו בעצתם, נזהרנו הפעם ולכן הם יהיו מחוייבים לסייע לישראל במלחמה.

לעומת זאת, קיסינג'ר לא שיתף במידע שהיה ברשותו על המלחמה, ונתן לסגנו הגנרל סקוקרופט להעביר ידיעות מרגיעות ומטעות לישראל, שלא תהיה מלחמה ב-24 השעות האחרונות לפני פתיחתה.

דיין וגולדה היו משותקים ולא יכלו לעשות דבר בשל חילוקי הדעות והפער בהערכות שנוצר בינם לבין האמריקאים. ישראל היתה משוכנעת שמלחמה עומדת לפרוץ למחרת אבל המודיעין האמריקאי אמר שלא תהיה מלחמה.

דיין, שכבר העריך שהמלחמה בפתח, אמר 'נתחיל צנוע כי מבחינה בינלאומית זה ישתלם לנו אחר כך', ובכך חרץ את גורלם של חיילי הסדיר שנשלחו לעכב את האוייב בגופם. כ-523 חיילי צה"ל נהרגו ב-6 וב-7 באוקטובר בגולן ובסיני כשנאלצו לעמוד מול כוחות עדיפים עליהם פי חמישה או עשרה. כמעט כל 500 הטנקים של הצבא הסדיר נפגעו ועשרות מטוסי חיל האויר הופלו על ידי הנ"מ המצרי והסורי.

קיסינג'ר דרש מישראל לא לפתוח במכה מקדימה במשך חודשים לפני המלחמה וגם בבוקר המלחמה חזר על כך בתוקף. דיין הוסיף על הדרישה של קיסינג'ר גם לא לגייס מילואים ולא להזיז כוחות עד שהערבים יפתחו באש כדי שיהיה לישראל אליבי: 'לא אנחנו פתחנו במלחמה'. דיין הסביר לועדת אגרנט שגיוס מילואים שווה ליריה הראשונה, כפי שקרה ב-1967, והשופט לנדוי כינה זאת תסביך דה-גול.

דיין, שכבר העריך שהמלחמה בפתח, אמר: 'נתחיל צנוע כי מבחינה בינלאומית זה ישתלם לנו אח"כ', ובכך חרץ את גורל חיילי הסדיר שנשלחו לעכב את האוייב בגופם. כ-523 חיילי צה"ל נהרגו ב-6 וב-7 באוקטובר בגולן ובסיני

ההתבטלות של גולדה מאיר ומשה דיין בפני קיסינג'ר

למרות ההתבטלות של גולדה מאיר ומשה דיין וקבלת "המלצותיו", קיסינג'ר הטיל מצור על ישראל של אי הספקת ציוד צבאי, שהביא לדילול חמור של מחסני התחמושת, ולחוסר בטנקים חליפיים ובמטוסים במהלך השבוע הראשון של המלחמה.

ישראל נשארה לבדה במלחמה, נדחפה לסף התהום וממש ניצלה מנפילה, כפי שאמר קיסינג'ר בתדריך יהיר וזחוח לצוות הבכיר שלו במחלקת המדינה האמריקאית ב-23 באוקטובר, בה חגג את נצחון מדיניותו במלחמה.

קיסינג'ר רימה את כולם, כולל את דיין. אך קיסינג'ר לא היה יכול לשתק את צה"ל בתחילת המלחמה ללא דיין שכפה על הצבא תנאי פתיחה בלתי אפשריים. ועדת אגרנט קיבלה את השיקול האמריקאי של דיין, כפי שהסביר לועדה ב-5 בפברואר 1974. יום לאחר מכן, ב6 בפברואר, גולדה מאיר אישרה את דברי דייין לגבי השיקול האמריקאי בעדותה, ואף ביקשה מהועדה למחוק את שמו של האיש (כנראה של קיסינג'ר) מהפרוטוקול כדי שלא יגרם אסון כפי שהסבירה לחברי ועדת אגרנט.

החששות של גולדה מאיר מקיסינג'ר ומדיין

גולדה מאיר חששה מקיסינג'ר ולכן כנראה ביקשה מועדת אגרנט למחוק את שמו מהפרוטוקול, והסכימה בשמחה להצעת השופט לנדוי להטיל סודיות על הפרוטוקולים, שתמנע מסירתם לממשלה ולוועדת החוץ ובטחון של הכנסת למרות הבטחתה.

הועדה גנזה את הפרוטוקולים ובכך טשטשה ומנעה את חשיפת הטעות של המודיעין האמריקאי, את חילוקי הדיעות עם קיסינג'ר לפני פריצת המלחמה, את הפער בהערכות המודיעיניות ואת השיקול האמריקאי של דיין המתוארים בפרוטוקולים.

ב-1975 התפרסם ספרו של מתי גולן, השיחות הסודיות של הנרי קיסינג'ר, למרות ההתנגדות העזה של ראש הממשלה דאז יצחק רבין, שניסה לפסול את פירסום הספר בעזרת הצנזורה הצבאית. כדי לשכנע שיש לפסול את הספר, רבין אמר לשרי הממשלה ולצנזורים שפרסומו יגרום להתפטרות קיסינג'ר.

גולדה מאיר חששה גם מדיין ולכן נמנעה מלפטר אותו מתפקיד שר הבטחון בסיום המלחמה, למרות שידעה שהוא האחראי לטעות העיקרית בהערכת הכוחות, כפי שאמר בישיבת קבינט המלחמה ב-7 באוקטובר, וגם ידעה שפעמיים תוך כדי המלחמה הקשה ב-7 וב-12 באוקטובר, הציע לה את התפטרותו.

גולדה פחדה מ"פרשה" חדשה שיעורר דיין שעלולה היתה להביא לחשיפת חילוקי הדעות עם האמריקאים ולחשיפה של קיסינג'ר ומכך גולדה פחדה אף יותר. קיסינג'ר איים לנתק את הקשר של ישראל עם ארה"ב אם יפגע מעמדו בוושינגטון.

גולדה פחדה מ"פרשה" חדשה שיעורר דיין שעלולה היתה להביא לחשיפת חילוקי הדעות עם האמריקאים ולחשיפת קיסינג'ר, ומכך פחדה אף יותר. קיסינג'ר איים לנתק את קשרי ישראל וארה"ב אם יפגע מעמדו בוושינגטון

דוגמה לאיומים של קיסינג'ר לפגוע בקשרים בין ישראל וארה"ב אם ידלוף משהו אפשר לראות במברק הבא של דיניץ לגזית מה-4 ביולי 1973

מכתב מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, 4 ביולי 73
מכתב מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, 4 ביולי 73

ידין: הפרוטוקולים של ועדת אגרנט – חומר נפץ

לקראת סיום עדותה של גולדה מאיר, ידין אמר:

"יש בעיות שלא קשורות לדו"ח של הועדה שלנו, שזה באמת דברים נוראים".

גולדה הסכימה ואמרה:

"זה אסון אם זה יימסר".

ידין אמר ש:

"הפרוטוקולים הם חומר נפץ"

ולנדוי הציע שהועדה מצידה יכולה להטיל סודיות. גולדה אמרה:

'יפה מאוד, אז זה פתרון'.

הפרוטוקולים חושפים את התשובות המטעות שהתקבלו מהמודיעין האמריקאי, מסגנו של קיסינג'ר, הגנרל סקוקרופט, ערב המלחמה. הערבים לא מתכוונים לתקוף, לא תהיה מלחמה, ולכן הפער בהערכות המודיעיניות שנוצר ערב המלחמה.

הפרוטוקולים חושפים את השיקול האמריקאי של דיין, ששיתק את מנהיגי ישראל, ואת בקשתה של גולדה מאיר למנוע חשיפת שמו ומסירת הפרוטוקולים לממשלה ולועדת החוץ והבטחון כדי למנוע הדלפות שיגרמו לאסון. הדין וחשבון של ועדת אגרנט, בשילוב עם הפרוטוקולים שנגנזו בארכיון, יצרו מסך עשן שהסתיר את האמת שנגלתה לחברי הועדה. הפרוטוקולים היו חומר נפץ לדברי ידין והיו יכולים לגרום לנזק רב, לאסון, לדברי גולדה מאיר.

זעירא לא קיבל את ההערכה הרגועה של המודיעין האמריקאי ולא נרגע

לאחר ששמעה ועדת אגרנט את עדויותיהם של משה דיין וגולדה מאיר ב-4, 5 ו-6 בפברואר 1974, ושמעה על ההודעות המרגיעות המוטעות של המודיעין האמריקאי שהורעפו על ישראל ערב המלחמה, על חילוקי הדיעות והפער בהערכות המודיעיניות שנוצר, ולאחר שהועדה החליטה להטיל סודיות על הפרוטוקולים בעצה אחת עם גולדה – ב-10 בפברואר הוציא השופט אגרנט מכתב אזהרה חריף לראש אמ"ן אלי זעירא, המפרט את הליקויים שמצאה הועדה במעשיו והציע לו להשיב בישיבה מיוחדת נוספת.

שתי ההאשמות המרכזיות כנגד זעירא במכתב של השופט אגרנט היו:

  1. אי-הפעלת האמצעים המיוחדים באופן מלא בשבוע לפני פריצת המלחמה, ללא ידיעתם של ראש הממשלה, שר הבטחון, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום האלוף גונן
  2. אי-מסירת תוכן ידיעה על כוונות הערבים לפתוח במלחמה שהתקבלה ביום שישי בחמש וחצי בערב לרמטכ"ל.

בישיבה של ה18 בפברואר, הנושאים הנ"ל נידונו וזעירא סיפק תשובות. הוא גם נשאל לגבי הידיעות המרגיעות והמוטעות שהאמריקאים הרעיפו ערב המלחמה על פי עדות דיין. זעירא הזכיר לועדה שבישיבה קודמת אמר שהוא לא קיבל את הערכה הרגועה של המודיעין האמריקאי ולא נרגע מהתשובות שלהם. לנדוי אמר שהוא זוכר מצויין שזעירא אמר שלא קיבל את ההערכה האמריקאית.

עדות זעירא בועדת אגרנט, 18 בפברואר 74 (עמוד 62)
עדות זעירא בועדת אגרנט, 18 בפברואר 74 (עמוד 62)

זעירא היה אמור לקבל בשמחה את ההערכה הרגועה האמריקאית שלא תהיה מלחמה, כי לכאורה הוא נצמד לקונספציה של אמ"ן ממש עד פרוץ המלחמה והטעה את כולם. ההערכה הרגועה האמריקאית חיזקה את עמדתו והנה פה הוא מעיד שלא קיבל את ההערכה הרגועה האמריקאית ערב המלחמה. יש פה סתירה והדברים אינם מתחברים.

זעירא היה אמור לקבל בשמחה את ההערכה  האמריקאית הרגועה שלא תהיה מלחמה, כי לכאורה נצמד לקונספציית אמ"ן עד פרוץ המלחמה והטעה את כולם. והנה פה הוא מעיד שלא קיבל אותה. הדברים אינם מתחברים

מצד שני, אם זעירא שינה את דעתו, מדוע לא שינה את הערכת אמ"ן לסבירות בינונית או אפילו סבירות גבוהה לפריצת מלחמה כשלא קיבל את ההערכה הרגועה של המודיעין האמריקאי?

האם ההתעקשות של זעירא להשאיר את הערכת הסבירות הנמוכה למלחמה של אמ"ן נבעה מתכתיב מדיני של דיין, במטרה ליצור אליבי לישראל שלא אנחנו פתחנו במלחמה, כי אמ"ן בכלל לא העריך שתפרוץ מלחמה? אולי. ועדיין, חומר הנפץ שאליו התיחס ידין הוא לא הליקוי שמצאה הועדה במעשיו של זעירא.

ידין אמר במפורש שהדברים הנוראים שהוועדה שמעה בתוקף תפקידה אינם קשורים לדו"ח של הוועדה. אי-הפעלת האמצעים המיוחדים ואי-מסירת הידיעה לרמטכ"ל ביום שישי לפנות ערב על ידי זעירא טופלו בפירוט בדין וחשבון של הועדה והביאו להדחתו.

הכתמה של בית המשפט העליון

ועדת אגרנט החמיצה את ההזדמנות ההיסטורית שנפלה בידיה לחקור לעומק את אסון מלחמת יום כיפור, ולחשוף את פניהם האמיתיות של קיסינג'ר ושל דיין.

אם ועדת אגרנט היתה בודקת לעומק את השיקול האמריקאי של דיין היא היתה מגלה את מעשי ההונאה של קיסינג'ר. הוועדה היתה מגלה את העובדה שקיסינג'ר לא שיתף מידע שהיה ברשותו על המלחמה ויצר את חילוקי הדעות, ושלמעשה הפער בהערכות המודיעיניות היה מלאכותי.

הוועדה היתה מגלה שקיסינג'ר איים על מנהיגי ישראל בחודשים שלפני המלחמה לא לפתוח במכה מקדימה כי אז ישראל תשאר לבדה במלחמה ותהיה שואה גמורה, ולכן גולדה מאיר "החליטה" לא לפתוח במכה מקדימה ודיין "החליט" לא לגייס מילואים ביום חמישי בערב או בשישי בבוקר ולא להזיז כוחות גם בשבת, עד שהערבים יפתחו באש, כדי שיהיה לישראל אליבי שלא פתחה במלחמה.

הועדה היתה מגלה שקיסינג'ר רימה לא רק את המודיעין האמריקאי והישראלי אלא גם פעל מאחורי גבו של הנשיא ניקסון שהיה ידיד ישראל והציע לשלוח טנקים, מטוסים, פצצות לייזר חכמות לישראל כבר ב-9 באוקטובר כדי שישראל לא תפסיד במלחמה, אבל קיסינג'ר עצר את הסיוע לישראל כבר ביום הראשון למלחמה בהחלטה של הפורום המיוחד של וושינגטון לניהול משברים, ה-WSAG (שבו ניקסון לא השתתף), התנגד לתת סיוע לישראל במהלך השבוע הראשון של המלחמה ואמר לניקסון שאנחנו יכולים לחכות.

הוועדה היתה מגלה שקיסינג'ר איים על מנהיגי ישראל בחודשים שלפני המלחמה לא לפתוח במכה מקדימה שתשאיר את ישראל לבדה במלחמה ותהיה שואה גמורה, ולכן גולדה "החליטה" לא לפתוח במכה מקדימה ודיין "החליט" לא לגייס מילואים

בנוסף להחמצה ההיסטורית לחקור לעומק ולחשוף את מה שקרה במלחמה באופן מלא, ועדת אגרנט הכתימה את בית המשפט העליון כשהציעה לגולדה מאיר להטיל סודיות על הפרוטוקולים. הסודיות לא הייתה מחוייבת על פי החוק ולא על ידי כתב המינוי של הוועדה, והוועדה בחרה בעצה אחת עם ראש הממשלה לספק מסך עשן לאנשים שגרמו את האסון והשתמשה לרעה בכוחה להטיל חיסיון.

קול קורא לחקירת ההתנקשות בג'ו אלון

הגיע זמן לחקור ולנסות לפענח את ההתנקשות בנספח האוירי בשגרירות בוושינגטון, ג'ו אלון. ההתנקשות לא נחקרה על ידי ישראל וצריך לזכור שג'ו אלון היה דיפלומט ישראלי שנרצח בזמן שליחותו בוושינגטון. הקשר של ההתנקשות למלחמת יום כיפור לא הוכח מעולם, אבל הוא גם לא נבדק אף פעם באופן מעמיק.

התכתובות בין השגרירות בוושינגטון וישראל, בין השגריר דיניץ, הנספח הצבאי מוטה גור, מנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית ומנכ"ל משרד החוץ אברהם קדרון בנוגע להתנקשות – נגנזו בארכיון המדינה, בדומה לפרוטוקולים של ועדת אגרנט. חקירה מעמיקה צריכה להתחיל בארכיון המדינה בחשיפת התכתובות של השגרירות בוושינגטון עם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה בעניין.

מפקד ח"א מוטי הוד, שר הבטחון משה דיין ומפקד בסיס חצרים ג'ו אלון, באדיבות משפחת אלון
מפקד ח"א מוטי הוד, שר הבטחון משה דיין ומפקד בסיס ח"א בחצרים ג'ו אלון. (באדיבות משפחת אלון).

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
רמי רום, אני מסכים אתך שזו הייתה טעותו של דיין (הערכת ייתר של כוחותינו). הוא לא היה נותן את ידו לקונספירציה משולשת במיוחד כשהוא ידע כי מלחמה עם מצרים פרושה גם מלחמה עם סוריה שלא היה בחז... המשך קריאה

רמי רום, אני מסכים אתך שזו הייתה טעותו של דיין (הערכת ייתר של כוחותינו). הוא לא היה נותן את ידו לקונספירציה משולשת במיוחד כשהוא ידע כי מלחמה עם מצרים פרושה גם מלחמה עם סוריה שלא היה בחזית מולה מרווח בטחון כמו שהיה במצריים. הוא אומנם קיבל החלטה לתגבר את חזית הצפון בראש השנה עם מרבית חטיבה שבע אבל זה לא היה מספיק. טעות נוספת שלו שהוא לא קיבל החלטה לגייס ביום שישי אוגדה לצפון. ואז המגננה ברמת הגולן הייתה מבוססת יותר. החלטה שכזו לא הייתה סותרת את ההתחייבות לקיסינג'ר . סוריה מבחינת ישראל הייתה איום יותר חמור מהאיום המצרי בסיני.

עוד 2,156 מילים ו-2 תגובות

מי האיש שגולדה ביקשה מוועדת אגרנט למחוק מהפרוטוקול?

לקראת סיום עדותה של גולדה מאיר בועדת אגרנט, אמרה גולדה כי הבטיחה לחברי ועדת החוץ והבטחון שהם יוכלו לקרוא גם את הפרוטוקול, בנוסף לדין וחשבון של הוועדה, והוסיפה שהפורום הזה כבר מזמן אינו סגור הרמטית (גולדה מאיר, עדויות ועדת אגרנט, עמודים 101-103):

אגרנט: "האם היו דליפות מדיוני ועדת חוץ ובטחון? היו?"

ידין: "האם נמסר לנו בכתב המינוי שגם הפרוטוקול יימסר?"

גולדה: "לממשלה אני חושבת כן. אם לא לממשלה גם לא לועדת חוץ ובטחון".

ידין: "כי אז אני מוכרח להגיד את האמת כרגע. יש בעיות שלא קשורות לדו"ח של הועדה שלנו, שזה באמת דברים נוראים, אם פה נמסר לנו בתוקף תפקידנו כדי להבין עניינים לדוגמה למשל על  ________________." (סוף המשפט הוסתר).

גולדה: "זה אסון אם זה יימסר".

ידין: "נניח שבתוך הדו"ח לא צריכים להכניס בדיוק. אבל פרוטוקול יהיה רשום סטנוגרמית".

גולדה: "אם מותר לי להציע לכם משהו, אני מבקשת סליחה,  _____  ימחק מהפרוטוקול". (השם הוסתר על ידי ועדת אנגלרד).

ידין: "הוא ישנו".

גולדה: "_____  ימחק. מפני שזה באמת אסון". (השם הוסתר שוב).

נבנצאל: "אני חושב שאת הפרוטוקולים אנחנו צריכים להחתים ולשים בגנזך המדינה חתומים".

ידין: "אבל פה השאלה שלי, האם אנחנו צריכים על פי החוק להראות את הפרוטוקולים לועדת חוץ ובטחון או לממשלה?"

נבנצאל: "לא".

ידין: "אם לא כתוב על הפרוטוקולים, אז אני שמח על אלה".. .

לסקוב: "זה תלוי בועדה".

ידין: "תלוי בועדה בענין פרסום, זה חומר נפץ".

גולדה: "אני אשמח אם זה יהיה לא לממשלה ולא לועדת חוץ ובטחון. מאוד הייתי מבקשת  ______ ימחק מהפרוטוקול". ___________________________________________

נבנצאל: "עד כמה שאני מבין, אין חובה למסור את הפרוטוקולים".

אגרנט: "פה כתוב רק שתגיש דין וחשבון לממשלה".

לנדוי: "אבל הועדה עדיין יכולה מצידה להטיל סודיות".

גולדה: "יפה מאוד. אז זה פתרון".

ידין: "אז זה בסדר".

הקטע מעדות גולדה מאיר בועדת אגרנט ב6 בפברואר 1974 בו היא מבקשת למחוק מישהו מהפרוטוקול
הקטע מעדות גולדה מאיר בועדת אגרנט ב6 בפברואר 1974 בו היא מבקשת למחוק מישהו מהפרוטוקול

העדויות של ועדת אגרנט לא נחשפו לציבור במשך כ-40 שנים, וכנראה שגם לא לחברי הממשלה וועדת חוץ ובטחון של הכנסת, כפי שבקשה ראש הממשלה גולדה מאיר.

בעקבות פסיקה של בג"ץ, העדויות נחשפו בשנים האחרונות על ידי ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יצחק אנגלרד. הדיון שהתפתח בנושא הפרוטוקולים, ובמיוחד דבריו של יגאל ידין המצוטטים לעיל, מתמיהים מאוד בלשון המעטה:

בעקבות פסיקת בג"ץ, העדויות נחשפו בשנים האחרונות ע"י ועדה בראשות שופט ביהמ"ש העליון בדימוס אנגלרד. הדיון שהתפתח בנושא הפרוטוקולים, ובמיוחד דברי ידין המצוטטים לעיל, מתמיהים מאוד, בלשון המעטה

  • מה היו הבעיות ששמעו חברי הועדה בתוקף תפקידם, בעיות שלא היו קשורות לדו"ח של הועדה והיו באמת דברים נוראים?
  • מדוע התעלמה ועדת אגרנט מהדברים הנוראים ששמעה?
  • מי האיש שגולדה מאיר ביקשה למחוק שמו מהפרוטוקול?
  • מדוע השופטים אגרנט ונבנצאל הסכימו עם ראש הממשלה ועם ידין ולסקוב, ובאופן גורף הטילו חיסיון לא רק על שמו של האיש כפי שביקשה ראש הממשלה, אלא על כל הפרוטוקולים, למרות ששמעו מגולדה מאיר שהבטיחה לחשוף אותם לועדת החוץ והבטחון?
  • מדוע הפרוטוקולים הם חומר נפץ?

ועדת אגרנט העבירה ביקורת על חוסר השקיפות של גולדה מאיר בהתנהלותה עם חברי הממשלה ועם חברי ועדת החוץ והבטחון של הכנסת לפני המלחמה, וגולדה מאיר הסבירה זאת בחשש מהדלפות מפורומים בטחוניים רחבים מדי.

החשש מהדלפות ברור, אבל מה שגולדה הסתירה גם מוועדת אגרנט בעדותה זה שקיסינג'ר דרש ממנה לא לשתף איש בתכנים של הערוץ המדיני החשאי שלו עם איסמעאיל.

קיסינג'ר חזר על הדרישה הזו לחשאיות מוחלטת שוב ושוב באוזני השגרירים בוושינגטון יצחק רבין ואחריו שמחה דיניץ. התכנים היו לידיעת ראש הממשלה בלבד. אם ידלוף משהו מהערוץ החשאי יגרם אסון, כך אמר קיסינג'ר לשגרירי ישראל, וזה דומה למה שאמרה גולדה מאיר לועדת אגרנט בנושא הפרוטוקול: אם יימסר יגרם אסון.

האם האיום באסון הוא צירוף מקרים, או שהמקורות לאיום בשני המקרים היו אותו האיש, קיסינג'ר, שכונה "שאול" במכתבים של הדיפלומטים הישראלים באותם חודשים?

המברק של השגריר שמחה דיניץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית ב-4 ביולי 1973, לאחר פגישת דיניץ עם קיסינג'ר בסן-קלמנטה קליפורניה, מספר ימים אחרי ההתנקשות בג'ו אלון ב-1 ביולי בוושינגטון.
המברק של השגריר שמחה דיניץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית ב-4 ביולי 1973, לאחר פגישת דיניץ עם קיסינג'ר בסן-קלמנטה קליפורניה, מספר ימים אחרי ההתנקשות בג'ו אלון ב-1 ביולי בוושינגטון.
המשך המברק של השגריר שמחה דיניץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית ב-4 ביולי 1973, לאחר פגישת דיניץ עם קיסינג'ר בסן-קלמנטה קליפורניה, מספר ימים אחרי ההתנקשות בג'ו אלון ב1 ביולי בוושינגטון.
המשך המברק של השגריר שמחה דיניץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית ב-4 ביולי 1973, לאחר פגישת דיניץ עם קיסינג'ר בסן-קלמנטה קליפורניה, מספר ימים אחרי ההתנקשות בג'ו אלון ב1 ביולי בוושינגטון.

האם האיש שגולדה מאיר ביקשה מועדת אגרנט למחוק היה קיסינג'ר? השם כתוב מתחת למדבקה וגלוי לאנשי הארכיון. אם כן, הבקשה של גולדה מאיר למוחקו מהפרוטוקול מעידה שהדברים הנוראים ששמעו חברי הועדה בתוקף תפקידם היו קשורים לקיסינג'ר, ושגולדה מאיר חשבה שיגרם אסון אם יימסרו.

האם האיש שגולדה ביקשה מוועדת אגרנט למחוק היה קיסינג'ר? אם כן, בקשתה למוחקו מהפרוטוקול מעידה שהדברים הנוראים ששמעו חברי הועדה בתוקף תפקידם היו קשורים לקיסינג'ר, ושגולדה חשבה כי יגרם אסון אם יימסרו

את התשובות נדע בוודאות כשהעדויות של ועדת אגרנט (ומסמכי ארכיון נוספים) ייחשפו באופן מלא וללא הסתרות. ועדת אנגלרד חשפה אמנם את העדויות על פי פסיקת בג"ץ, אבל השאירה חלק מהדברים מאחורי מסך העשן שיצרה ועדת אגרנט ב-1974.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בעה יום טוב חג אורים שמח תארך 13.12.20 .כז בכסלו תשפ"א . מדוע יש חסיון על פרטוקולים על תחקרים לועדת אגרנט כבר עברו 47 שנים מה יש להסתר עוול נעשה לרב אלוף דדו היגע זמן לגלות את אמת כאי... המשך קריאה

בעה יום טוב חג אורים שמח תארך 13.12.20 .כז בכסלו תשפ"א . מדוע יש חסיון על פרטוקולים על תחקרים לועדת אגרנט כבר עברו 47 שנים מה יש להסתר עוול נעשה לרב אלוף דדו היגע זמן לגלות את אמת כאיש צבא היינו בתעלת סואץ רוצים לדעת הכל

עוד 652 מילים ו-2 תגובות

זמן לפזר את מסך העשן שיצרה ועדת אגרנט

ועדת אגרנט הסתירה את הטעות של המודיעין האמריקאי, את חילוקי הדעות, ואת הפער המודיעיני שנוצר בין ההערכות של המודיעין הישראלי והאמריקאי ערב מלחמת יום כיפור.

מסך העשן שיצרה הוועדה מנע פגיעה ביחסי החוץ של ישראל בשנים הראשונות אחרי המלחמה אך לאחר 47 שנים הגיע הזמן לפזרו. הקונספציה השגויה של אמ"ן הסיחה את דעת הציבור ואיפשרה להסתיר את הטעות של המודיעין האמריקאי, שהרעיף על ישראל הערכות מרגיעות ושגויות ב-24 השעות לפני פרוץ המלחמה, כפי שמסר דיין בעדותו לוועדה.

מסך העשן שיצרה הוועדה מנע פגיעה ביחסי החוץ של ישראל בשנים הראשונות אחרי המלחמה, אך לאחר 47 שנים הגיע הזמן לפזרו. העיסוק בקונספציה השגויה של אמ"ן איפשר להסתיר את טעות המודיעין האמריקאי

דו"ח הפוסטמורטם הראשוני של סוכנות הביון האמריקאית מדצמבר 1973 קובע שהיה כישלון של המודיעין האמריקאי שלא התריע על מלחמה. בדומה למסקנות של ועדת אגרנט שפורסמו מספר חודשים לאחר הדו"ח האמריקאי באפריל 1974, הדו"ח קובע שהיה לאמריקאים מודיעין בשפע, מספק ומדוייק, ושהבעיה היתה באנליזה המודיעינית שנכשלה בשל הפרה-קונספציה, שהערבים בחרו בפתרון מדיני ולא צבאי. דו"ח הפוסטמורטם האמריקאי מציין גם שהמודיעין האמריקאי הושפע יתר על המידה מההערכות השגויות של המודיעין הישראלי.

דיין העריך כבר ביום שישי ה-5 באוקטובר בבוקר שמלחמה תפרוץ וביקש מזעירא להתיישר מודיעינית עם האמריקאים. המודיעין האמריקאי השיב שהערבים אינם מתכוונים לתקוף ולא תהיה מלחמה. הטעות של המודיעין האמריקאי שיתקה את מנהיגי ישראל שחששו שהאמריקאים יאמרו שישראל שוב פתחה במלחמה.

ועדת אגרנט קיבלה את הטענה של דיין שישראל היתה חייבת להיות מתואמת, מיושרת ומהודקת עם האמריקאים עד הסוף, כדי שנקבל סיוע אמריקאי במהלך המלחמה. קיסינג'ר איים על מנהיגי ישראל בחודשים שלפני המלחמה שאם ישראל תפתח במלחמה האמריקאים לא יסייעו לה ותהיה שואה גמורה.

דיין, בעזרת היועץ המשפטי של משרד הבטחון, עו"ד אליקים רובינשטיין, שיכנע את הועדה שהיה מחוייב להיות מיושר עד הסוף עם האמריקאים. ועדת אגרנט קיבלה את דעתו והתעלמה מהטעות בהערכת הכוחות של דיין, שאמר שעשה רק את המינימום כי חשש שישראל תשאר לבדה במלחמה.

דיין העריך כבר ב-5 באוקטובר בבוקר שמלחמה תפרוץ וביקש מזעירא להתיישר מודיעינית עם האמריקאים. המודיעין האמריקאי השיב שהערבים אינם מתכוונים לתקוף ולא תהיה מלחמה. הטעות שיתקה את מנהיגי ישראל

מסך העשן שיצרה הועדה מסתיר כבר 47 שנים את הטעות הקשה של המודיעין האמריקאי ערב המלחמה. היו שם חילוקי דעות ופער בין ההערכות של המודיעין האמריקאי והישראלי שנוצר ערב המלחמה. היה זיכוי של הדרג המדיני בשל הצורך להיות מיושר ומהודק עד הסוף עם האמריקאים, כדי שיהיו מחוייבים לסייע לנו במלחמה. לטענת דיין ויועצו המשפטי אליקים רובינשטיין, אחרי שהאמריקאים אמרו לנו כי לא תהיה מלחמה, לדרג המדיני לא היתה ברירה לכאורה, והוא פעל מתוך אילוץ מדיני שהיה בחזקת כורח עליון.

האם חילוקי הדיעות והפער בהערכות המודיעיניות היו אמיתיים?

הרולד פורד, היסטוריון של סוכנות הביון האמריקאית שכתב את הביוגרפיה של ראש הסוכנות בזמן המלחמה, וויליאם קולבי, כתב שקיסינג'ר הסתיר מידע קריטי שהיה בידיו על המלחמה – מראש הסוכנות קולבי ומשאר קהילת המודיעין האמריקאית.

פורד כותב כי גורם נוסף אשר פגע בהערכה של קהילת המודיעין האמריקאית – היה מצבו של הנשיא ניקסון. דעתו של ניקסון היתה מוסחת עקב פרשת ווטרגייט שהייתה בשיאה בזמן המלחמה, ולכן לא התקיימו פגישות עבודה סדירות בבית הלבן עם הנשיא. לדוגמה, קיסינג'ר קיבל מידע בהול על המלחמה ב-5 באוקטובר בערב מריי קליין, ראש מחלקת המודיעין והמחקר במחלקת המדינה האמריקאית, אבל לא שיתף את ישראל ואת הסי. איי. אי. במידע שקיבל.

חילוקי הדיעות והפער המודיעיני בין ישראל וארה"ב היו למעשה מלאכותיים. קיסינג'ר היה צריך להעביר מיידית ובאופן בהול את המידע הקריטי שקיבל על המלחמה מריי קליין ביום שישי בערב. איתו היה צריך לקבל גם את המידע הקודם שקיבל מברנז'נייב על הכוונות הרציניות של הערבים לפתוח במלחמה, ולהגיד לדיין ולגולדה: 'אתם צודקים, הערבים מתכוננים לתקוף את ישראל מחר, תגייסו מילואים, אתם רשאים להתחיל עם מכה מונעת, אנחנו אתכם, מתואמים ומהודקים עד הסוף'.

קיסינג'ר לא עשה זאת והטעה את כולם. את האמריקאים, הישראלים, הרוסים, וגם את המצרים לכל אורך שנת 1973. לקיסינג'ר היתה מדיניות חשאית, דו-פרצופית, מקיאווליסטית, שלא היתה המדיניות האמריקאית הפורמלית ולא אושרה על ידי הממשל האמריקאי.

קיסינג'ר הטעה את כולם. את האמריקאים, הישראלים, הרוסים, וגם את המצרים לאורך שנת 1973. לקיסינג'ר היתה מדיניות חשאית, דו-פרצופית, מקיאווליסטית, שלא אושרה על ידי הממשל האמריקאי

המדיניות של קיסינג'ר במלחמה היתה הפוכה ממדיניותו של הנשיא ניקסון, ונגדה את האינטרס האמריקאי הגלובלי להביס את הרוסים במלחמה, ולבסס את מעמדה של ארה"ב במזרח התיכון ובעולם כמעצמת העל המובילה. יתכן שקיסינג'ר פעל בחשאי עבור האינטרסים של חברות הנפט האמריקאיות.

ניקסון ושלזינגר התערבו ברגע האחרון ומנעו את נפילת ישראל לתהום, בניגוד לדעתו של קיסינג'ר, והפעילו את הרכבת האוירית המסיבית לישראל שאיפשרה לישראל להפוך את הקערה על פיה במבצע אבירי הלב. גולדה מאיר הודתה לנשיא ניקסון מקרב לב על כך ובצדק בסיום המלחמה. הנשיא ניקסון היה ידיד ישראל ולא רצה להפסיד מלחמה שנייה לסובייטים בשנת 73, בניגוד למזכירו המקיאווליסטי, קיסינג'ר, שפעל בחשאי מאחורי גבו וגב המודיעין האמריקאי.

קיסינג'ר, מזכירו של "הנסיך" הנשיא ניקסון, נקרא "המקיאוולי האמריקאי" על ידי מעריצים ומבקרים. קיסינג'ר:

"מקיאוולי היה התיאורטיקן הפוליטי הראשון בעידן הנצרות שבאופן שיטתי ניתח את הדרישות של כוח והישרדות".

בריאליזם המיליטריסטי של מקיאוולי, התוצאה מצדיקה את האמצעים ומדינאות מופרדת ממוסר:

"יש מצבים מסויימים שבהם ככל שהשרידות יותר מאויימת, אפשרות הבחירה נעשית מוגבלת יותר, אלא אם כן אתה מעדיף להיהרס מאשר להשתמש באמצאים קיצוניים".

דיין לוקח אחריות אך ועדת אגרנט מתעלמת

דיין טעה בהערכת הכוחות, וחשב שישראל יכולה להרשות לעצמה מדיניות של לעשות רק את המינימום, ושגם כך ישראל תכה את האוייב שוק על ירך. השופט לנדוי כינה את החשש של דיין תסביך דה-גול, אך כפי שהתברר במלחמה, החשש של דיין היה לגמרי מוצדק. קיסינג'ר עצר את הסיוע הצבאי לישראל למרות צייתנותם העיוורת של מנהיגי ישראל.

אם הדבר היה תלוי בקיסינג'ר, ישראל היתה מקבלת את הסיוע החליפי שהובטח לה רק בסיום המלחמה כשהיא על סף כניעה בשל חוסר קריטי בציוד צבאי חליפי שהוא עיכב.

קיסינג'ר עצר את הסיוע הצבאי לישראל למרות צייתנותם העיוורת של מנהיגי ישראל. אם הדבר היה תלוי בו, ישראל היתה מקבלת את הסיוע החליפי שהובטח רק בסיום המלחמה, על סף כניעה בשל חוסר קריטי בציוד שעיכב

למזלה של ישראל, בסוף השבוע הראשון למלחמה סאדאת דחה את הצעת הפסקת האש במקום של רוסיה, ארה"ב ובריטניה. ישראל הצליחה לשכנע את מזכיר ההגנה שלזינגר ואת הנשיא ניקסון שרק רכבת אוירית מסיבית של מטוסי הצבא האמריקאי תאפשר לישראל לנצח במלחמה, והם התניעו את הרכבת האוירית האמריקאית בניגוד לדעתו של קיסינג'ר, שהמשיך להתנגד ולנסות למזער את הנזק, שגרמה לדעתו החלטת נשיא ארה"ב לסייע לישראל.

דיין לקח אחריות על הטעות המרכזית של מלחמת יום כיפור, הטעות בהערכת הכוחות, ביום השני של המלחמה, ב-7 באוקטובר 1973. שהובילה לטעויותיו האחרות.

הוידוי של דיין מה-7 באוקטובר 1973 נאמר בישיבה פורמלית ומתועדת של קבינט המלחמה של גולדה מאיר, בו השתתפו מלבד ראש הממשלה ושר הבטחון גם השרים הבכירים ישראל גלילי ויגאל אלון ומנכ"לי משרד החוץ, משרד ראש הממלה ומזכיריהם הצבאיים. לכן יש להודעה\וידוי של דיין תוקף היסטורי.

לא ברור איך יכלה ועדת אגרנט להתעלם מההודעה של דיין מה-7 באוקטובר 1973 שנאמרה בשלושת הימים הראשונים של מלחמת יום כיפור, אותם חקרה ועדת אגרנט בפירוט רב. לא יתכן שהפרוטוקול הדרמטי של קבינט המלחמה מה-7 באוקטובר שבו דיין אמר:

"לא הערכתי די את כח האויב, את המשקל הלוחמתי שלו, והגזמתי בהערכת הכוחות שלנו וביכולתם לעמוד",

לא היה על שולחן הועדה. אחרי המלחמה, דיין אימץ את סיפור ההפתעה שלא היתה, את הקונספציה השגויה של אמ"ן שאותה דחה לפני המלחמה, האשים את הדרג הצבאי בטעות בהערכת הכוחות ויישר קו עם מסקנות דוח הפוסטמורטם האמריקאי של קולבי ושל ועדת אגרנט.

אין עוד צורך לחפות על מעשי קיסינג'ר והטעויות של דיין

קיסינג'ר לא היה ידיד ישראל ב1973. משה דיין וגולדה מאיר כשלו בהבנת המדיניות של קיסינג'ר וחשבו שהוא הטוב בידידי ישראל בוושינגטון, ושכל חברי הקבינט האמריקאי של הנשיא ניקסון "ללא יוצא מהכלל" הם מימינו, בחזית אחידה נגד ישראל. כך אמר קיסינג'ר לדיפלומטים הישראלים שהאמינו בו אמון עיוור. לעומת זאת, לחברי הקבינט האמריקאי, קיסינג'ר הורה להתנהג מול ראש הממשלה גולדה מאיר בברוטליות ואגרסיביות גדולה אף יותר ממנו, כדי שיוכל לשחק את האיש הטוב.

קיסינג'ר לא היה ידיד ישראל ב-1973. דיין וגולדה מאיר כשלו בהבנת מדיניותו. חשבו שהוא הטוב בידידי ישראל בוושינגטון ושכל חברי הקבינט האמריקאי של ניקסון "ללא יוצא מהכלל" בחזית אחידה נגד ישראל

גולדה מאיר אמרה למנכ"ל משרדה מרדכי גזית שקיסינג'ר עשה "מעל ומעבר" למען ישראל ואל להם להטיל בו דופי באפריל 1973. היא לא שינתה את דעתה עד סוף המלחמה כשהתעמתה איתו בוושינגטון ב1 בנובמבר. דיין אמר לועדת אגרנט גם לאחר המלחמה, ב-11 בפברואר 1974, שהתרשם כי קיסינג'ר אמר אמת. אך יצירת חילוקי הדעות והפער המלאכותי בהערכות המודיעיניות של ישראל וארה"ב ערב המלחמה על ידי אי שיתוף מידע קריטי על המלחמה עם קהילת המודיעין האמריקאית ועם ישראל, מצטרפים לשורת מעשים של קיסינג'ר שפגעו קשה בישראל במלחמה.

ועדת אגרנט סיפקה לקיסינג'ר ולדיין מסך עשן שאיפשר להם להתחמק מאחריותם והגיע זמן לפזרו. יחסי ישראל ארה"ב טובים וחזקים ואינם תלויים יותר ביועץ לבטחון לאומי ומזכיר המדינה האמריקאי המקיאווליסטי, הנרי קיסינג'ר, שאיים אין ספור פעמים על ישראל בעצירת אספקת מטוסי הפנטום, בהתנתקות מישראל ובהערכה מחדש של יחסי ישראל ארה"ב – ביודעו שזו נקודת החולשה של משה דיין וגולדה מאיר.

אין צורך יותר לחפות על מעשיו ועל מדיניותו הדו פרצופית והעוינת של קיסינג'ר לישראל בשנת 1973. קיסינג'ר היה היוצא מהכלל שפעל בחשאי מאחורי הקלעים בוושינגטון ופגע בישראל וביחסי ישראל-ארה"ב יותר מכל חבר קבינט או יועץ לבטחון לאומי אחר בממשל האמריקאי אי פעם.

אין צורך יותר לחפות גם על הטעויות של דיין, מחשש שיתחיל "פרשה" חדשה כפי שאמרה אחרי המלחמה גולדה מאיר. דיין היה האיש שנתן את ההוראה להפעיל את רשת הסוכנים  במצרים בשנות החמישים, ודיין נתן את ההוראה לא להזיז כוחות ולהתחיל "צנוע" במלחמת יום כיפור כי טעה בהערכת הכוחות וחשב שגם כך נכה את המצרים שוק על ירך. ועדת אגרנט טעתה כשזיכתה את הדרג המדיני ויצרה את מסך העשן עבורם.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
תמלול פגישת הפורום המיוחד של וושינגטון לניהול משברים WSAG בראשות קיסינג'ר ב2 בנובמבר 1973 לגבי העימות של ... המשך קריאה

תמלול פגישת הפורום המיוחד של וושינגטון לניהול משברים WSAG בראשות קיסינג'ר ב2 בנובמבר 1973 לגבי העימות של קיסינג'ר עם גולדה מאיר יום קודם

עוד 1,506 מילים ו-4 תגובות

וידויו של דיין בקבינט המלחמה ב-7 באוקטובר 1973  

7 באוקטובר, 1973, היום ה-2 למלחמה

ביומה השני של מלחמת יום כיפור, ה-7 באוקטובר 1973, דיין שב מסיור בחזית הצפון בבוקר ובחזית הדרום בצהריים, ודיווח על רשמיו הקשים בישיבת הקבינט המדיני בטחוני של גולדה מאיר, קבינט המלחמה [אלי מזרחי, סטנוגרמה של ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, ה7 באוקטובר, 14:50 , 1973]

דיין שהיה על סף שבירה, אמר:

"זה לא הזמן לחשבון הנפש. לא הערכתי די את כח האויב, את המשקל הלוחמתי שלו, והגזמתי בהערכת הכוחות שלנו וביכולתם לעמוד. הערבים לוחמים הרבה יותר טובים מאשר קודם. יש בידיהם נשק רב, הם פוגעים בטנקים שלנו בנשק אישי. הטילים-מטריה קשה שחיל האויר שלנו לא יכול לנפץ אותה. יש לנו בעייה של יחסי כוחות מאוד קשים, הערבים לוחמים טוב ויש להם מטריה של טילים, מה יהיה?".

דיווחו של דיין והערכותיו שיקפו את המצב הקשה בשתי החזיתות, מצב שעד אז לא היה מובן לחברי קבינט המלחמה.

6 לאוקטובר, 1973, יום קודם, היום הראשון למלחמה

רק יום קודם פנו גולדה מאיר ומשה דיין לעם והשמיעו דברים אחרים. ביומה הראשון של המלחמה גולדה מאיר הודיעה לאומה בערוץ הראשון:

"לא הופתענו. מזה ימים אחדים נודע לשרותי המודיעין של ישראל כי צבאות מצרים וסוריה נערכים להתקפה משולבת.[…] פנינו לגורמים מדיניים בעלי השפעה במטרה שיפעלו למניעת המלחמה […] הצבא ערוך למלחמה והודף את האויב".

גם משה דיין ביום הראשון למלחמה נשמע עדיין בטוח בעצמו ואמר לערוץ הראשון:

"אנחנו יכולים להרשות לעצמנו מדיניות זאת כי בסופו של דבר, גם בדרך הזאת, בסיני, נוכל להכות אותם שוק על ירך".

או ביתר פירוט:

"רבותיי, באתי לאולפן לומר כמה דברים על המערכה. הקרבות שמתנהלים מאז הצהריים, עשרה לפני שתיים היום, כאשר הסורים והמצרים פתחו בו בזמן בהתקפה בשתי החזיתות ברמת הגולן ובסיני. ובכן, מתנהלים עכשיו קרבות קשים בשתי החזיתות האלה, כאשר מולנו גם מבחינה מספרית וגם מבחינת סוג הנשק צבא גדול וחזק. […] לא רצינו לפתוח במלחמת מנע. לא רצינו להיות במצב שייאמר שאנחנו פתחנו במלחמה, ולא פתחנו במלחמה. […] והפעם נזהרנו מזה, לא רצינו במשהו להקדים, גם כאשר חשדנו שהם עומדים לתקוף, ואכן הם תקפו כאמור בעשרה לשתיים. אנחנו מרשים לעצמנו לנהוג במדיניות הזאת משום שאנחנו מניחים, אני חושב שבצדק, כי בסופו של דבר אנחנו, גם בדרך הזאת, בסיני, נוכל להכות אותם שוק על ירך. […] וגם בתעלה היו לנו אבידות, גם בנפש וגם בעמדות, אבל באופן יחסי, זה פחות או יותר, כפי ששיערנו שיהיה היום הראשון של הקרב שייגמר בנצחוננו תוך הימים הקרובים".

*  *  *

ב-7 באוקטובר 1973 דיין לקח אחריות אישית על הטעות המרכזית של מלחמת יום הכיפורים: הטעות בהערכת הכוחות, שממנה נגזרו טעויות אחרות של דיין ערב המלחמה. המוכנות לוותר על מכה מונעת, אי גיוס המילואים ביום שישי בבוקר, ההוראה לא להזיז כוחות בשטח עד שתתחיל האש.

הוידוי של דיין בקבינט המלחמה והשיקול האמריקאי בהקשר של אי גיוס המילואים [עדות משה דיין בועדת אגרנט, 4, 5 ו-11 בפברואר 1974. בעיקר ה-5 בפברואר 1974, עמודים 137-141] חושף הסבר אלטרנטיבי לתיאורית הקונספציה השגויה של אמ"ן מצד אחד, ולתיאורית הקונספירציה מצד שני לגבי הנסיבות שבהן פרצה מלחמת יום כיפור.

וידוי דיין בקבינט המלחמה והשיקול האמריקאי לגבי אי גיוס המילואים, חושף הסבר אלטרנטיבי לתיאורית הקונספציה השגויה של אמ"ן מחד, ומאידך לתיאורית הקונספירציה לגבי נסיבות פרוץ המלחמה

היו חילוקי דיעות עם האמריקאים ונוצר פער בין ההערכות המודיעיניות של ישראל ושל האמריקאים ב-24 השעות האחרונות לפני המלחמה, ששיתק את מנהיגי ישראל לפני המלחמה [מתוך סריקות מברקים שנשלחו ממשרד ראש הממשלה לשגרירות בוושינגטון במלחמת יום הכיפורים , עמודים 2-ו3].

קיסינג'ר לא שיתף מידע שהיה ברשותו לפני המלחמה והטעה את המודיעין האמריקאי והישראלי. הרולד פורד, היסטוריון של סוכנות הביון האמריקאית, מצטט את לורנס איגלברגר, יועץ בכיר של קיסינג'ר במועצה לבטחון לאומי:
"הנרי קרא חומר מודיעיני טרי והגיע למסקנה שסאדאת מתכוון לפתוח במלחמה לפני שאר קהילת המודיעין אבל עדיין מאוחר מדי".
פורד מצטט גם את וויליאם קוואנדט, יועץ בכיר נוסף של קיסינג'ר במועצה לבטחון לאומי, מי שהיה אחראי לטיפול בסכסוך הישראלי-הערבי, שהסביר:
"העירנות הגבוהה של קיסינג'ר נבעה מאזהרה מוקדמת יותר של ברז'נייב שהערבים רציניים בכוונותיהם לפתוח במלחמה. הבעיה היתה שקיסינג'ר לא שיתף מידע מהערוצים החשאיים עם ראש הסוכנות וויליאם קולבי ושאר קהילת המודיעין האמריקאית".
מכתב האזהרה לערבים ששלחו דיין וגולדה מאיר ביום שישי בבוקר דרך קיסינג'ר, בבקשה שימנע ברגע האחרון את פריצת המלחמה, נועד לשמש אליבי לישראל: לא אנחנו פתחנו במלחמה. דיין ומאיר ביקשו מקיסינג'ר להעביר מסר לערבים, לפיו אנחנו יודעים על תוכניות המלחמה שלהם, נהיה מוכנים, לא מופתעים, ונגיב בעוצמה רבה אם יתקפו. שיתפנו אתכם במידע ונהגנו לפי עצתכם ולא פתחנו במלחמה [מתוך סריקות מברקים שנשלחו ממשרד ראש הממשלה לשגרירות בוושינגטון במלחמת יום הכיפורים , עמודים 2-ו3].

וידויו של דיין ביומה השני והקשה ביותר במלחמה, בו נהרגו 320 חיילים, יותר מכל יום אחר, מראה את ההיפך. לא היינו מוכנים, היינו מופתעים ולא יכולנו להגיב בעוצמה. לא כי היה חסר מידע מודיעיני, אלא כי לא גויסו כוחות המילואים בזמן וגם לא נערכו על הקווים בשל תסביך דה-גול של דיין והרצון להיות מיושר ומהודק עם האמריקאים, כדי שיסייעו לישראל בהמשך המלחמה [עדות משה דיין בועדת אגרנט, ה-5 בפברואר 1974, עמודים 137-140].

וידויו של דיין ביומה השני והקשה ביותר במלחמה, בו נהרגו 320 חיילים, יותר מכל יום אחר, מראה את ההיפך. לא היינו מוכנים, היינו מופתעים ולא יכולנו להגיב בעוצמה

דיין טעה בהערכת הכוחות, הצבא הסדיר לא הצליח לבלום את האוייב ב-24 השעות הראשונות וחיל האויר לא הצליח להתמודד עם מטרית טילי הנ"מ. דיין לקח אחריות על טעותו בוידויו בקבינט המלחמה של ה-7 באוקטובר.

משה דיין והנרי קיסינג'ר, מרץ 1974 (צילום: AP Photo/Bob Daughtery)
משה דיין והנרי קיסינג'ר, מרץ 1974 (צילום: AP Photo/Bob Daughtery)

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
הדיווח של מנכ"ל משרד החוץ אברהם קדרון לוושינגטון על פגישת ראש הממשלה גולדה מאיר עם השגר... המשך קריאה

הדיווח של מנכ"ל משרד החוץ אברהם קדרון לוושינגטון על פגישת ראש הממשלה גולדה מאיר עם השגריר האמריקאי קיטינג ב6 באוקטובר ב10 בבוקר לפני פתיחת המלחמה בו גולדה מאיר אומרת שהיא מצטערת שקיים פער בהערכותינו, עמוד 6 –

א. טוב ששמת את כל הדברים ביחד, בסדר הנכון. ב. את זה ("לא הערכתי די את כוח האויב וכו') דיין אמר בצורה גלויה, מפורשת ומפורטת, ביום השני למלחמה. בוועדת אגרנט הוא כבר זימן פזמון שונה... ג. ... המשך קריאה

א. טוב ששמת את כל הדברים ביחד, בסדר הנכון.
ב. את זה ("לא הערכתי די את כוח האויב וכו') דיין אמר בצורה גלויה, מפורשת ומפורטת, ביום השני למלחמה. בוועדת אגרנט הוא כבר זימן פזמון שונה…
ג. מכל מיני סיבות, המכתב שנשלח ביום שישי לקיסינג'ר הגיע אליו כבר אחרי פרוץ המלחמה.
ד. קרוב לוודאי שבמהלך התקופה שחלפה מאז פרוץ המלחמה ועד תחילת עבודתה של ועדת אגרנט, גולדה ודיין עשו הערכת מצב – והפעם שקולה ונכונה, כי זה נגע לעכוזים האישיים שלהם – והגיעו למסקנה שהדרך הכי טובה לצאת מהבור שהם נפלו (או הפילו את עצמם) לתוכו היא לטעון שהיתה הפתעה, ולקוות שיאשימו בזה את הדרג הצבאי, ובעיקר את המודיעין (שאכן טעה בהערכת הסבירות למלחמה, אבל לא זה מה שקבע את המהלכים). התעלול הזה עבד מצוין והביא לזיכויים בוועדת אגרנט, אבל הם לא הביאו בחשבון את הזעם הציבורי ואת מוטי אשכנזי.

עוד 826 מילים ו-4 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה