"אם תושפע מהסיכון שמישהו ימות בכל החלטה, תתקשה להיות יעיל"

אדמירל וויליאם מקרייבן, צילום מתוך ויקימדיה
אדמירל וויליאם מקרייבן, צילום מתוך ויקימדיה

בספרון חכם ותמציתי שטח אדמירל מקרייבן, מהבולטים שבמפקדי הכוחות המיוחדים האמריקאיים, עשרה שיעורים שרלוונטיים גם למבצעים מיוחדים, גם לחיילים ומפקדים, אבל גם לאזרחים, שמנסים להשלים את מטלות היומיום ולחזור הביתה בשלום.

באחרונה יצא בעברית הספר "סדר את המיטה שלך" מאת אדמירל ויליאם ה. מקרייבן (הוצאת מטאור, 2020), מהבולטים שבמפקדי הכוחות המיוחדים האמריקאיים. בשנת 1976, מקרייבן "התגייס ליחידת ׳אריות הים׳, הקומנדו הימי האמריקאי, שם שימש לוחם ולאחר מכן מילא שורת תפקידים מבצעיים ופיקד על כמה מהצוותים ביחידה. הוא לחם במלחמת המפרץ ובהמשך פיקד על צוות הלוחמה בטרור הנחשב למעולה שבצוותים" (עמוד 105).

הוא לקח חלק במאות מבצעים, ובמאי 2011 "היה מתכננו ומפקדו של מבצע 'חנית נפטון' לחיסול הטרוריסט אוסמה בן לאדן, מנהיג אל־קאעידה" (עמוד 105).

הספר, ספרון למעשה, הוא הרחבה של הרצאה שלו, שנשאה את אותה כותרת, שנתן בשנת 2014 בטקס הבוגרים של אוניברסיטת טקסס באוסטין, שהוא עצמו מבוגריה. בהרצאתו מנה מקרייבן לבוגרים הטריים של האוניברסיטה את עשרת השיעורים שלמד בהכשרה הבסיסית של 'אריות הים', ולתפיסתו רלוונטיים לא רק לאנשי צבא, אלא גם לחיים אזרחיים.

מקרייבן מנה לבוגרי האוניברסיטה הטריים את עשרת השיעורים שלמד בהכשרה הבסיסית של 'אריות הים', ולתפיסתו רלוונטיים לא רק לאנשי צבא, אלא גם לחיים אזרחיים

אף אחד לא מסוגל להצליח לבד

אחד השיעורים הבולטים, שממחיש את הספר וסגנונו עוסק בסירת הגומי. עם תחילת ההכשרה חולקו כל החניכים לצוותי סירות גומי, שמנו שבעה או שמונה חניכים. לא פעם, "אחד מחברי הסירה חלה או נפצע ולא היה מסוגל לתת מעצמו במאת האחוזים" (עמוד 19).

לא פעם היה האיש הזה הוא עצמו. אבל בימים האלה, כתב, "חבריי לצוות נענו לאתגר וחתרו חזק יותר" (עמוד 20). הם חיפו עליו, והוא בתורו החזיר טובה ועשה זאת עבור אחרים במצב דומה.

"סירת הגומי עזרה לנו להבין שאף אחד מאיתנו לא היה מצליח לעבור את ההכשרה בכוחות עצמו. שום 'אריה ים' לא מסוגל להצליח בקרב לבד. ובהשלכה לחיים האזרחיים, אתה צריך להיעזר באנשים בחייך כדי להתמודד עם זמנים קשים" (עמוד 20), הדגיש מקרייבן.

זה לא הגודל של הכלב בקרב שקובע

דוגמה אחרת נגעה לחשיבות כוח הרצון. כמועמד לגיוס לקומנדו הימי פגש מקרייבן בבסיס בהיפי צנום, מזוקן וארוך שיער, שנראה בעיניו כאדם האחרון שעשוי להיות קשור, איכשהו, ליחידת העילית. והנה, התברר כי היה זה סגן טום נוריס, 'אריה הים' האחרון שקיבל את עיטור הכבוד של הקונגרס על שירותו במלחמת וייטנאם. נוריס "חדר מעבר לקווי האויב לילה אחר לילה כדי להציל מהשבי שני אנשי חיל האוויר שמטוסם נפל" (עמוד 32).

בשנת 1969, כטירון, "נוריס כמעט הודח מההכשרה של 'אריות הים'. אמרו עליו שהוא קטן מדי, רזה מדי ולא חזק מספיק" (עמוד 33). הוא הוכיח לכולם שהם טעו. והפך לאחד הנועזים שבקציני הקומנדו הימי, ולימים גם לאחד ממקימי צוות חילוץ בני־הערובה של הבולשת הפדרלית (ה־.F.B.I).

כמועמד לקומנדו הימי פגש מקרייבן בבסיס בהיפי צנום, מזוקן וארוך שיער, שנראה כאחרון שעשוי להיות קשור ליחידת העילית, והתברר כסגן טום נוריס, 'אריה הים' האחרון שקיבל את עיטור הכבוד של הקונגרס על שירותו בוייטנאם

כשהייתי בשעתו בקורס בגוף ביטחוני, היה תלוי בחדר המנוחה של החניכים שלט גדול ובו ציטוט של הגנרל האמריקני דווייט אייזנהאואר, שפיקד על כוחות בעלות־הברית במערכה על אירופה במלחמת העולם השנייה. מה שקובע, אמר הגנרל, "אינו בהכרח גודלו של הכלב בקרב, אלא גודלה של רוח הקרב בכלב".

אף שזה נשמע כמו סיסמה חבוטה, הרי שהיא הדגימה לרבים מהחניכים, צנומים וקטנים בגודלם, שמה שקובע בקרב הוא הנחישות לנצח. במהלך הקורס, באימוני הקרב מגע המתישים ובתרגילים, הבנו שאייזנהאואר צדק.

"המעז מנצח"

מקרייבן הדגיש בספר את חשיבות ההעזה. כדוגמה תיאר פשיטה, בשנת 2004, לחילוץ שלושה בני־ערובה שהוחזקו בידי פעילי 'אל־קעידה' במתחם מוקף חומה בפאתי בגדד. "הקולונל הממונה על מבצע ההצלה הודיע לי שהלוחמים ייאלצו לבצע פשיטה מסוכנת לאור יום" (עמוד 56), ויתרה מכך, התרחיש היחיד שבו לכוח יש סיכוי טוב להצליח כולל הנחתת "שלושה מסוקי 'הוק' שחורים, שיטיסו את כוח התקיפה, באמצע המתחם" (עמוד 57).

מקרייבן אישר את המבצע. המסוקים נחתו במתחם, לאור יום, חשופים לאש אויב.

"באמצעות שירותי המעקב יכולתי לראות את המסוקים מגיעים אל המתחם. המסוק הראשון טס בצורה מאוזנת ויציבה ואז, כאשר חצה את הקיר, ירד והתמקם בחצר הקטנה. כוח ההצלה יצא מייד מהמסוק ופרץ אל הבניין" (עמוד 58).

היו אמנם תקלות בפשיטה, אך המיומנות הגבוהה של טייסי המסוקים וצוות הכוחות המיוחדים אפשרה להם להנחית את הכוח בבטחה, להרוג את המחבלים ולחלץ את בני־הערובה. "תוך שלושים דקות כוח ההצלה והשבויים המשוחררים היו בדרכם חזרה אל הביטחון. ההימור השתלם" (עמוד 58).

"חיילים נפצעים. חיילים מתים. אם תושפע מהסיכון שמישהו ימות בכל החלטה שתקבל, תתקשה מאוד להיות יעיל" (עמוד 89), כתב מקרייבן. היכולת של המפקד להעז, על סמך ביטחון ביכולת הכוחות ועל בסיס פתרון מקצועי, היא קריטית.

"חיילים נפצעים. חיילים מתים. אם תושפע מהסיכון שמישהו ימות בכל החלטה שתקבל, תתקשה מאוד להיות יעיל", כתב מקרייבן. יכולת המפקד להעז, על סמך ביטחון ביכולת הכוחות ועל בסיס פתרון מקצועי, היא קריטית

לאחרונה שודר בתכנית "זמן אמת" החלק השני בסרט מרתק על אודות מבצע "יער הנגב", פשיטה שביצעה שייטת 13 על מפקדת חוליית שיגור רקטות בלב צור, במהלך מלחמת לבנון השנייה. היתה זו פשיטה שבוצעה בנוהל קרב קצר, בלבה של עיר במדינת אויב, על סמך מודיעין חסר, במטרה להרוג או לשבות בכיר במערך הרקטות של חזבאללה.

נדבך שלא הוזכר בתחקיר נגע לאישור המבצע. כמו מבצעים מיוחדים אחרים במלחמה, גם הפשיטה הזו היא תוצר של שיתוף פעולה בין יחידות העילית של צה"ל (במקרה הזה השייטת) והצוות שריכז אז תא"ל (לימים אלוף) טל רוסו, יוצא שלדג, שפעל באגף המבצעים, תחת ראש האגף האלוף (ולימים הרמטכ"ל) גדי איזנקוט, יוצא גולני.

השניים האמינו בפעולות שכאלה וחשבו שבכוחן לגרום לחזבאללה לחוש כי גם העורף הלבנוני לא מוגן מפני כוחות צה"ל, שביכולתם לפעול בו קרקעית ולא רק מן האוויר, ולחצו לאשר את המבצע. כמו במקרה שתיאר מקרייבן, המבצע אושר משום שהדרג המדיני והצבאי הבכיר סמך ידיו על הכוח המבצע והאמין שלפעמים צריך להעז.

הכוח הפושט נחת מן הים חדר ללב העיר צור והתגנב למבנה שממנו פעלה החולייה. במהלך הפעולה במבנה נחשף הכוח, וניהל לחימה מטווחים קרובים עם פעילי חזבאללה במבנה ומחוצה לו. לאחר שספג נפגעים נסוג הכוח, ונחלץ ברגע האחרון בעיקר בזכות אומץ לבם ומיומנותם של הלוחמים, המפקדים וטייסי המסוקים של חיל האוויר. כעשרה פעילי חזבאללה נהרגו בפעולה.

בסוף הסרט אמר תא"ל גור שרייבמן, יוצא השייטת ולימים מפקדה שהשתתף בפשיטה, שבעיניו המבצע הצליח, משום שהמטרה לא היתה המפקד הבכיר הספציפי. "כל אחד משלושת האנשים שנהרגו בדירה, גם עליו היינו יוצאים לאותו מבצע. המטרה היתה לעצור את ירי הרקטות, והיחידה הזאת לא ירתה רקטות עד סוף המלחמה", אמר.

רוסו ואיזנקוט חשבו שבכוח פעולות כאלה לגרום לחזבאללה לחוש כי גם העורף הלבנוני לא מוגן מצה"ל. כמו אצל מקרייבן, המבצע אושר כי הדרג המדיני והצבאי הבכיר סמך ידיו על הכוח המבצע והאמין שלפעמים צריך להעז

ישנו, טען שרייבמן, אפקט נוסף למבצעים שכאלו במלחמה, שיוצרים בקרב האויב את תחושת הנרדפות ואי־הביטחון. "להרוג את רוב המטה של אותה יחידה ולחזור הביתה, מבחינתי, זה בדיוק סוג המבצעים שמערערים שיווי משקל של צד שני במלחמה".

אבל בשביל שזה יצליח נדרשים שני תנאים. ראשית, יש להבין שהמבצעים המיוחדים עשויים לתמוך במאמץ העיקרי במערכה, אך אינם יכולים להחליפו. במאמר שפרסם השבוע בכתב העת הצה"לי "בין הקטבים" טען המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט, כי יש לשלב בין השניים.

בלוט, שעשה את עיקר שירותו בצנחנים ופיקד על גדוד 101 במבצע "עופרת יצוקה" ועל חטיבת הקומנדו, כתב כי "שילוב של דפוסי פעולה שונים (התמרון הכבד בהתקפה בצד פשיטות קומנדו בהיקף נרחב) במהלך המלחמה יגביר את האפקטיביות של המעשה המלחמתי, ובמקביל יגדיל את אי הוודאות וחדלות המעש בצד האויב".

התנאי השני, והחשוב לא פחות הוא, כמאמר מקרייבן, להעז. בלי הנכונות להסתכן יהיה קשה להגיע להישגים במערכה הבאה.

"טקסט על שינוי, נחישות, והתגברות על קושי"

תרגום ספרו של מקרייבן קלוקל, ולא פעם יצרה המתרגמת בלבול בין מונחים ודרגות (למה לא פשוט לכתוב מסוקי "בלקהוק"?) שפגם בחוויית הקריאה. מנגד, בעיון מעמיק, כשמנכים מהספר את הסיסמאות וקלישאות הקומנדו, מתגלה ספר תמציתי וחכם שכתב מפקד חושב, ובו זיקק מתוך שירותו הצבאי לקחים למפקדים, חיילים ואזרחים באשר הם. לקחים אודות הביטחון העצמי והאיתנות הנדרשים כדי להצליח בחיים באשר הם.

כשמנכים מהספר את הסיסמאות וקלישאות הקומנדו, מתגלה ספר תמציתי וחכם, שכתב מפקד חושב, בו זיקק משירותו הצבאי לקחים למפקדים, חיילים ואזרחים. לקחים אודות הביטחון העצמי והאיתנות הנדרשים כדי להצליח בחיים

לא בכדי ברשימת המלצות קריאה, שפורסמה בבלוג של אל"מ (מיל.) בעז זלמנוביץ, המליץ תא"ל (מיל.) ד"ר יגאל אייל "לחלק אותו בקורסי פיקוד בצה"ל, וגם לבעלי תפקידים בכירים יותר, שעומדים בנקודות החלטה הרות גורל וזקוקים לעידוד במקום שאין מי שיעודד אותם".

אייל, קצין צנחנים ושריון ששימש כרמ"ח היסטוריה בצה"ל, כתב שהספרון של מקרייבן "עוסק במבחנים פיזיים ונפשיים, וכיצד ניתן לדעתו להתגבר עליהם. זה טקסט על שינוי, נחישות, התגברות על קושי… עוד אחד… ועוד אחד… עד שתבין שהתגברת; עבודת צוות, ועל השראה מאנשים שלצידך".

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה. בין היתר עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,338 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון וואי מה הולך לבוא פה

עם שיר חדש והופעה ראשונה ב"בארבי" בשבוע הבא, אריה ואבשלום הספרי מרגישים בשלים לעלות שלב ● את ההרכב WC הם הקימו לפני כחמש שנים כמעט במחתרת, בלי יח"צ, ומאז צברו סביבם קהל נאמן שהלך עם המסר המחאתי שלהם עד להפגנות בבלפור ● "עד היום לא שיחקנו את המשחק. אבל מרגע שקבענו את ההופעה בבארבי, התחייבנו להיות מוזיקאים - עם כל מה שכרוך בכך"

עוד 2,945 מילים

ישראל החדשה ממרומי המגדל

אחת האגדות האורבניות היא האגדה על ציפוף בניה. יזמים ומקבלי החלטות טוענים שצריך לבנות לגובה כדי לפתור את מצוקת הדיור ואת מצוקת המחירים. זאת אומרת שנבנה הרבה ולגובה וכך כל צעירי ישראל יוכלו לגור בדירה משלהם. כך נבנים מגדלים רבי קומות, אבל מי שגר בהם או ליתר דיוק קונה את הדירות הללו הם בעלי אמצעים, תושבי ישראל ומשקיעים יהודיים מחו"ל.

הבניה לגובה אכן מצופפת בינוי, אך היכולת לקנות ולתחזק מבנים כאלה נתונה רק בידיהם של אלה שלא נבהלים מתשלומים חודשיים שמתחילים מ-1500 שקלים.

הבניה לגובה אכן מצופפת בינוי, אך היכולת לקנות ולתחזק מבנים כאלה נתונה רק בידיהם של אלה שלא נבהלים מתשלומים חודשיים שמתחילים מ-1500 שקלים

כשיזם בונה מגדל הוא חייב לעמוד באינסוף הנחיות כמו למשל מיגון מאש. כמובן שיש צורך במערכת מעליות חכמות שתוכלנה לעומס המשתמשים בבניין. ועל הדרך חדר כושר ובריכה ועלויותיהם, והנה קם לנו בניין לתפארת עם נוף למרחב.

לכל אלה נוסיף גם את החניה התת קרקעית ואת העובדה שלכל דירה יש לפחות מכונית אחת או שתיים. ואי אפשר בלי מחסן רחב ידיים בו נמשיך ונאגור גם את מה שלא נראה בעוד שנים.

לרשויות המקומיות זו עסקה משתלמת, ארנונה נכבדת משתלשלת לקופה. דירות רבות מרוהטות למשעי ונותרות ריקות מרבית השנה. אך לצידן יש אלה שחושבים עוד צעד אחד קדימה ומשתמשים בחברות ניהול כאלה ואחרות לשכירות לטווח קצר, לנופש כזה או אחר.

במילים אחרות, המגדלים מתאכלסים בבעלי אמצעים או מושכרים, ובכל מקרה בעיית הדיור לצעירים וחסרי יכולת מהמעצד הבינוני נותרת בעינה ואולי אף מחריפה על רקע הפערים הצורמים את עקרונות המוסר ואתיקה.

רגע, מה זאת אומרת מוסר ואתיקה בעידן של שוק חופשי. האם לא מוסרי להחזיק דירות להשקעה? התשובה לא פשוטה. מי שיש הון עצמי ויכולת ללוות מהבנק אכן יכול לקנות נכסים וזה מה שקורה. זו לא עברה על החוק ולא בהכרח גם לא מוסרית.

הבעיה המוסרית עולה כשרשויות התכנון מתעלמות מהצרכים של רוב דומם שאין לו אפשרות להתחרות על דירה עם בעל הון. רשויות התכנון בישראל מציעות לצעירים ומחוסרי הדיור לקנות דירות באזורים שבהם הביקוש נמוך. יש בזה הגיון של פיזור אוכלוסין אך אין בזה הגיון מעשי שכן באזורים שבהם אין ביקוש, אין תעסוקה ואין תשתית ראויה למי שמתחילים את חייהם העצמאיים.

המגדלים מתאכלסים בבעלי אמצעים או מושכרים, ובכל מקרה בעיית הדיור לצעירים וחסרי יכולת מהמעצד הבינוני נותרת בעינה ואולי אף מחריפה על רקע הפערים הצורמים

דומה שמי שבעצם מתכנן את הבניה בישראל ובעוד מדינות כדוגמתה בעולם אלו בעלי ההון, היזמים למיניהם. הם מעולם לא עמדו לבחירת הציבור, לא בהכרח מוכרים אבל ללא ספק הם מנהלים את חיינו. היזמים יכולים לבצע כמעט כל דבר כי יש להם הון לממן אנשי מקצוע בכל תחום מכאלה המייצגים אותם בוועדות התכנון ועד לעובדים מסורים שיעשו את הנדרש להצלחת המיזם.

אז מה עושים? מנסים להרגיע ולחפש אפיקי השקעה אחרים, כספיים ומניבים, כדי שירגיעו את אלה שלא יודעים מה לעשות עם הכסף שלהם וחולמים להרוויח עוד ועוד. כנראה שאין חיסון לבעלי התאווה לכסף ולהון. בואו נכוון אותם למקומות שאינם משפיעים על הסביבה שלנו ונאפשר להרי ירושלים להשאר במלא הדרם, וכך גם לחופי ישראל, ובכלל, לכל השטחים הפתוחים שנותרו פנויים לחיי טבע.

זו פניה גם למקבלי ההחלטות שרוצים חותם בקרקע, אלה שרוצים לבנות עוד ועוד תוך התעלמות מצרכי האזרחיות והאזרחים. באותה הנשימה אני פונה אל הצעירים והצעירות שרוצים דיור בר השגה לומר את שלהם, כאן ועכשיו.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 511 מילים

פרשנות סער מתקרב לבחירת יועמ"ש חדש. הפיצול יחכה

האוזר נבחר אתמול כנציג הכנסת בוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועמ"ש, ולרגל הארוע הגיע שר המשפטים לראשונה לוועדת החוקה ● מדבריו שם עולה כי סער, שהכניס להסכמים הקואליציוניים את פיצול תפקיד היועמ"ש, כבר לא ממהר ליישם את הרפורמה הזו ועדיין בוחן אפשרויות ● אבל מדבריו גם ברור כי מי שסער יבחר לתפקיד, יצטרך להיות מוכן לאפשרות שיאבד סמכויות עוד במהלך כהונתו

עוד 865 מילים

סער: החוק שלי יבטיח שישראל לא תהיה שוב במצב כמו השנתיים האחרונות

האמירויות: ביטול העסקה מול קצא״א לא יפגע בהסכמי אברהם ● עבאס: המשותפת לא פועלת בשקיפות - זו פוליטיקה ישנה ● אלי כהן: האמירה של מירי רגב נגד בן ברק לא הייתה במקומה ● האוזר: נסחפים לאזורים של לבנוניזציה ● סטרוק: התלות המתמשכת של הממשלה ברע"ם מייצרת רפיון בשטח מול ערבים שמתפרעים ● זנדברג: גורמים כלכליים משתמשים בחרדים נגד חוקים סביבתיים

עוד 16 עדכונים

למקרה שפיספסת

איראן בדרך להפוך ל"מדינת סף" גרעינית

איראן איננה ממהרת לחזור להסכם הגרעין. היא בדרך להפוך ל"מדינת סף" גרעינית ומצליחה לשטות במעצמות בכל הקשור לחזרה להסכם הגרעין. ישראל איבדה מנופי לחץ ו"יישרה קו" עם ממשל ביידן, היא כובלת את ידיה ועלולה להפסיד מכל הכיוונים.

הקבינט הביטחוני התכנס שלשום כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין האיראני. המסקנה שעלתה מהדיון הארוך בהשתתפות כל גורמי המודיעין החשובים הייתה שאיראן איננה ממהרת לחזור לשיחות הגרעין בוינה.

הקבינט הביטחוני בהשתתפות כל גורמי המודיעין הבכירים התכנס השבוע לדון בהתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין האיראני. מהדיון הארוך עלה כי איראן אינה ממהרת לחזור לשיחות הגרעין בוינה

ההערכה הישראלית היא שאיראן מעדיפה למשוך זמן כדי בינתיים להמשיך ולהעשיר אורניום בניגוד להגבלות של הסכם הגרעין, כדי להפוך ל"מדינת סף" גרעינית וגם כדי להגביר את כושר המיקוח שלה מול המעצמות.

גם אם תסכים איראן בעתיד לחזור להסכם הגרעין מ-2015, היא לא תסכים שיוכנס בו שום שינוי. זוהי ההערכה בירושלים.

פירוש הדבר הוא שאיראן תהפוך בקרוב למדינה שיש לה את הטכנולוגיה ואת היכולת המבצעית לבנות נשק גרעיני, אך היא נמנעת מכך עד לרגע שבו תיפול ההחלטה של המנהיג העליון עלי ח'מינאי.

ההנהגה האיראנית טוענת שהיא נגד יצור נשק להשמדה המונית וכי המנהיג העליון עלי ח'מינאי אף פירסם פסק הלכה (פתווא) בנושא, אך גורמי המודיעין במערב טוענים כי מדובר בשקר. אף גוף מודיעין או גוף מחקר במערב לא הצליח עד היום לאתר את אותו פסק הלכה שכביכול פירסם ח'מינאי.

לההערכה כי איראן איננה ממהרת לשום מקום ושואפת להפוך ל"מדינת סף" שותף גם ה-CIA. הנשיא ביידן מקבל דיווחים שוטפים ויודע זאת היטב. גם באיחוד האירופי מבינים היטב את המצב.

העיתון " פוליטיקו" דיווח כי משלחת אירופית לא הצליחה להבטיח את המחויבות של איראן לשוב לשיחות הגרעין בוינה. בכיר באיחוד האירופי אמר לעיתון כי האיראנים עדיין אינם מוכנים לקיים את השיחות. האיראנים טונים כי ישגרו השבוע שליח לבריסל כדי שידון עם האיחוד האירופי על אפשרות החזרה לשיחות הגרעין בוינה.

ההנהגה האיראנית טוענת שהיא נגד יצור נשק להשמדה המונית וכי המנהיג העליון ח'מינאי אף פירסם פסק הלכה בנושא, אך גורמי המודיעין במערב טוענים שמדובר בשקר ולא איתרו עד היום את אותו פסק הלכה כביכול

שר החוץ האיראני, אמיר עבד אללהיאן אישר במהלך ישיבת הפרלמנט בדלתיים סגורות כי טהרן נוקטת במדיניות של "צעד אחר צעד, פעולה תמורת פעולה" במו"מ הגרעיני עם המעצמות. במילים אחרות, משטר האיאתולות עושה בית ספר לממשל ביידן.

איראן בהנהגתו של הנשיא החדש אברהים ראיסי נוקטת מדיניות חדשה ומפגינה "מתינות" כביכול. היא פתחה במגעים להתקרב לסעודיה, קטאר וירדן. היא מנסה לפורר את הברית הסונית שבנה ממשל טראמפ ולהכניס טריז בינה לבין ממשל ביידן. ישראל מודאגת מ"מתקפת החיוכים" הזו של אברהים ראיסי.

חבר הפרלמנט האיראני, אחמד עלי רזא באיג'י הודיע, כי השיחות עם חמש המעצמות יתחדשו בבריסל ביום חמישי, אך אין מדובר בשיחות בהשתתפות ארה"ב. איראן מנסה לפצל את עמדות המעצמות כדי שהדבר יסייע לה במשא ומתן לכשתרצה לחזור אליו.

ישראל איבדה מנופי לחץ

מה שמעורר דאגה הוא השתיקה בצד הישראלי להתנהגות של איראן. מאז הביקורים של ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד בוושינגטון נראה שישראל הנמיכה למינימום האפשרי את ההתבטאויות הפומביות ו"מיישרת קו" עם המדיניות של וושינגטון.

מדאיגה השתיקה בצד הישראלי להתנהגות איראן. מאז הביקורים של רה"מ בנט ושר החוץ לפיד בוושינגטון נראה שישראל הנמיכה למינימום את ההתבטאויות הפומביות ו"מיישרת קו" עם מדיניות וושינגטון

ממשלת בנט-לפיד-גנץ איננה רוצה בשום עימות עם ממשל ביידן בנושא האיראני למרות שלא קיבלה ממנו שום הבטחה על פעולה צבאית אמריקאית נגד מתקני הגרעין באיראן.

גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הפסיק להשמיע הצהרות כי צה"ל השלים את ההכנות הדרושות לתקוף את מתקני הגרעין באיראן.

רשת CNN דיוחה ב-18 באוקטובר כי ישראל שינתה את עמדתה בעניין הסכם הגרעין האיראני וכי ראש הממשלה בנט התחייב בפני הנשיא ביידן שלא לפעול נגד הסכם הגרעין ו"להכיל" אותו, כמו כן הוא התחייב למדיניות "אין הפתעות" במסגרתה ישראל מתאמת מראש כל פעולה צבאית נגד הגרעין האיראני.

גורמים מדיניים בכירים אישרו את הדיווח הזה ואמרי כי מדובר ב"החלטה מסוכנת" הכובלת את ידיה של ישראל.

ישראל עלולה לצאת המפסידה מכל הכיוונים. איראן תקבע עובדות מסוכנות בשטח וישראל לא תוכל לפעול. ההתרשמות בירושלים היא כי ממשל ביידן משלים עם העובדה שאיראן תהפוך בקרוב ל"מדינת סף" גרעינית. הוא התחייב בפני ישראל כי יעשה הכל כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני, אך מעולם לא התחייב למנוע ממנה להפוך ל"מדינת סף" גרעינית.

חזרה לפעילות החשאית

ממשלת בנט-לפיד-גנץ כבלה את עצמה למדיניות "ההכלה" של ממשל ביידן בנושא האיראני ולמרות שצה"ל השלים את ההכנות הדרושות, הסיכוי קלוש ביותר שהיא תפנה לאופציה הצבאית כדי לעצור את איראן מלהפוך ל"מדינת סף" גרעינית.

ממשלת בנט-לפיד-גנץ כבלה עצמה למדיניות "ההכלה" של ממשל ביידן בנושא האיראני, ולמרות שצה"ל השלים את ההכנות הדרושות, הסיכוי קלוש למימוש האופציה הצבאית

לכן הדרך שנותרה בפני ישראל היא לפעול נגד פרוייקט הגרעין האיראני בדרכים החשאיות, "ללא טביעות אצבע", כדי לנסות ולעכב את פרוייקט הגרעין האיראני.

איראן היא סכנה למזה"ת, ובמיוחד למדינת ישראל. לכן ישראל חייבת להגן על עצמה. היא תצטרך, בלית ברירה, לנסות ולערער את יציבות המשטר האיראני בשורה של פעולות: התקפות סייבר על מתקנים חיוניים, עידוד הפגנות נגד המשטר, חיסולי בכירים בפרוייקט הגרעין וצעדים שמטרתם ליצור כאוס ברחבי איראן.

כל צעד שיכול לתרום לעיכוב פרוייקט הגרעין האיראני צריך להתקבל בברכה.

ההערכה בירושלים היא שהמדינות הסוניות הגדולות, כמו טורקיה ומצרים, לא ימתינו זמן רב ואף הן ישאפו להיהפך במהירות ל"מדינות סף" גרעיניות כמו איראן. מדיניות ממשל ביידן תעודד את מרוץ החימוש הגרעיני במזה"ת.

ככל שחולף הזמן נראה כי ישראל מתקשה מאוד לעצור את פרוייקט הגרעין האיראני, האופציה הצבאית הישראלית הוכיחה את עצמה כיעילה בעצירת פרוייקט הגרעין בעיראק ובסוריה, אבל נראה שהממשלה הנוכחית הורידה אותה כעת מעל הפרק בגלל הלחץ האמריקאי. זו טעות שישראל עלולה לשלם עליה ביוקר רב.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 859 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המפעלים של עידן עופר שולטים בטבלת המזהמים הגדולים

המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר את דוח ההשפעה הסביבתית ודירוג המזהמים הגדולים בישראל לשנת 2019 ● חדשות טובות לתושבי באר שבע והדרום: מתחם התעשייה בנאות חובב לא מופיע ב-25 המקומות הראשונים ● חדשות רעות לעסקים של עידן עופר: שישה מתוך עשרת המפעלים המזהמים ביותר שייכים לו ● אביב לביא עם שמונה הערות על הממצאים

עוד 910 מילים

תגובות אחרונות

"יו"ר ההסתדרות הוא כמו דג שמחפש חכות"

בדיקת זמן ישראל חוק ההסדרים החדש פוגע קשות בפנסיות, וביטול החל"ת פגע במאות אלפי עובדים ● אבל ההסתדרות שמרה על שקט לאורך כל המשבר, ועתה היא מנסה לבלום את מאבקי העובדים שצומחים מהשטח הטעון ● יש במנגנון מי שטוענים: היו"ר, ארנון בר-דוד, פשוט לא יודע להילחם מול הממשלה והמעסיקים ונותן להם לרמוס את העובדים ● ההסתדרות בתגובה: "טענות מופרכות ממוחם הקודח של בעלי עניין"

עוד 2,978 מילים ו-14 תגובות

הכל דבש נשים פלסטיניות החלו לגדל דבורים בביתן במזרח ירושלים

פרויקט סינסילה הכשיר בתוך שנתיים כמעט 100 נשים ממזרח ירושלים לתחזק כוורות ולנהל חקלאות גגות ● הפרויקט, בהובלת האדריכל טארק נאסר, מייצר הזדמנויות עסקיות ומנצל את השטח הקיים בעיר: "אנחנו זקוקים לתקווה, אבל בשילוב עם מעשים. סינסילה עוזר להעניק תקווה"

עוד 1,030 מילים

בעקבות גילוי תת הזן החדש של וריאנט דלתא בארץ, הנחה בנט לעדכן את מתווה התיירות

המתמחים משכו את מכתבי ההתפטרות שהגישו, לאחר שהושגה הסכמה בעניין קיצור המשמרות ● הרצוג הודיע על הקמת פורום אקלים, שבראשו יעמוד דב חנין ● לראשונה מתחילת המושב הנוכחי של הכנסת גברה האופוזיציה על הקואליציה: המליאה אישרה את ההצעה להקים ועדת חקירה לבחינת שיבוץ של מורים ערבים במערכת החינוך ● מודי הזמין את בנט לביקור רשמי בהודו

עוד 48 עדכונים

שר המשפטים פרסם אתמול את תזכיר החוק הנועד למנוע מנאשם בפלילים להקים ממשלה ● אלא שהצעת החוק בלתי ראויה והיא לא פותרת את הבעיה העיקרית שהתעוררה בשנים האחרונות - מעמדו של רה"מ המואשם במהלך כהונתו ● בנוסף, החוק יעניק הנחות מפליגות למי שהואשם פחות מ-90 יום לפני הבחירות ● את הלקונות שנחשפו כאן בשנתיים האחרונות, חוק כזה לא היה מתקן ● פרשנות

עוד 1,521 מילים ו-1 תגובות

"זמן הטבק" של פייסבוק הגיע: הפיצוי על הנזק צריך להיות בהתאם

בחודש שעבר נחשפו ההשפעות של פייסבוק על הבריאות הנפשית של משתמשים צעירים וניצול לרעה שלה במדינות מתפתחות ● רגולטורים מאשימים אותה בהסתרת המידע, בדומה לאופן שבו נהגו חברות הטבק ● ייתכן שהטיפול ברשתות יצטרך להיות דומה, אך בישראל הן ושאר ענקיות הדיגיטל לא משלמות אפילו מיסים רגילים ● פרשנות

עוד 1,342 מילים

"תסתכל איך יפה כאן ואיזה שקט, הא? הנה, כאן היה הרצח בפברואר, בדיוק כאן"

המלחמה באלימות 140 סיירות הורים מסתובבות בלילות בישובים יהודיים ודרוזיים ● רק אחת פועלת ביישוב ערבי-מוסלמי, טמרה ● "כשהבן שלי מסתובב בלילה אני לא ישן בשקט, בגלל זה אני כאן", מספר אחד הסיירים ● הם מקווים שהמשטרה תילחם בפשיעה אבל מודים שהם "מפחדים ממנה ורואים בה אויב" ● תני גולדשטיין בילה לילה עם האנשים שמנסים לשנות את המצב, למרות הכול

עוד 2,991 מילים

לראשונה אותר בישראל חולה קורונה שנדבק בתת זן חדש של וריאנט דלתא

סער פרסם תזכיר חוק המגביל את הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים ● איימן עודה דחף את בן גביר, כשהשניים התעמתו בבית החולים קפלן ● דיווח: נתניהו העביר מסר לפוטין - "אשוב ללשכת ראש הממשלה בקרוב מאוד" ● כוכבי מעוניין לפרסם ספר שחיבר ● בשל היענות נמוכה, בוטלה העצרת השנתית לזכר רבין ● בקשת פאינה קירשנבאום נדחתה: תחל לרצות את עונשה בדצמבר

עוד 57 עדכונים

נתניהו יהפוך את חוק סער לקמפיין הבחירות של הליכוד

פרסום ראשון שר המשפטים צפוי להפיץ השבוע את תזכיר החוק המונע מנאשם בפלילים לקבל מנדט להרכיב ממשלה ● באופוזיציה זועמים וטוענים כי החוק פרסונלי, אך סיכויו לעבור טובים למדי ● נתניהו, מצדו, החליט להתמודד בבחירות הבאות בראשות הליכוד תחת קמפיין לביטול החוק אם ייבחר ● יריב לוין לזמן ישראל: "אנחנו נסביר לציבור שהוא צריך לבחור בנתניהו כדי להתקומם נגד החוק הזה ולבטל אותו"

עוד 516 מילים ו-2 תגובות

שוק המכוניות החשמליות מתפתח במהירות, אבל הרוכשים מגלים לא פעם שהדרך אל המנוחה והנחלה רצופה במכשולים בירוקרטיים ורגולטוריים ● הממשלה צריכה להתעורר כדי שהטעויות שבלמו במשך שנים את הפאנלים הסולאריים לא יתעוררו גם בתחום הרכב החשמלי

עוד 998 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה