על כשלון ההפיכה של טראמפ ועל הצלחת ההפיכה הצפויה של נתניהו

פועלים תולים כרזת בחירות של הליכוד, המראה את בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, בירושלים, ב-4 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
פועלים תולים כרזת בחירות של הליכוד, המראה את בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, בירושלים, ב-4 בספטמבר 2019

עיני כל העולם נשואות לארצות הברית, שם ניתן אקורד הסיום לכהונה של פושע, מטריד מינית ואנס לכאורה, גזען, אנטישמי, מיזוגן, בור, עילג נזעם ואלים – שהושב על כסא הנשיא. תחילה כסוג של בדיחה של איל תקשורת שבחן את השטח, ואחר כך ברצינות, ככלי למלחמה באליטות, בהשכלה, בליברליזם.

ויש לומר שהפושע לכאורה לא הכזיב. אקורד הסיום של שלטונו היה תמצית מזוקקת של כהונתו האלימה, הפרועה, רווית ההסתה והשיסוי ורצופת השקרים.  ובכל זאת, הייתי מפנה את הזרקור אלינו, אל ישראל.

ויש לומר שהפושע לכאורה לא הכזיב, אקורד סיום שלטונו היה תמצית מזוקקת של כהונתו האלימה, הפרועה, רווית ההסתה והשיסוי ורצופת השקרים – אבל הייתי מפנה את הזרקור אלינו, אל ישראל

הייתי מפנה את הזרקור לישראל, לא רק כדי להראות שאצלנו זה אפשרי. לא רק כדי להראות שאין מדינה החסינה מפני אפשרות של המון מוסת המסתער באלימות על בית הנבחרים, או על כל יעד אחר אליו הוא מכוון.

הייתי מפנה את הזרקור לישראל, כדי להראות שאומנם הסתה ושיסוי של המון הם כלי יעיל בדרך להפיכה שלטונית – אבל השתלטות על מוסדות השלטון ועל התקשורת באמצעים לגיטימיים, תוך פירוקם מכל נכסיהם ורתימתם למערכה לטובת השלטון – היא כלי לא פחות יעיל בדרך להפיכה ואולי אפילו יותר.

במשך קדנציה שלמה התמקד טראמפ בהסתה של ציבור תומכיו. אלה שתמיד היו באמריקה, לרוב מתחת לפני השטח, וטראמפ בהסתה פרועה ומשתלחת נתן להם לגיטימציה לצאת למפגני שנאה לאור היום. ההסתה שלו הגיעה לשיאה במסע הבחירות שלו ולאחריו – הדיבורים על הניצחון שלו ועל גניבת הבחירות – כשהתברר לו שהפסיד.

טראמפ התמקד ברחוב, בשלהוב היצרים של ההמון. בציוציו האינסופיים הוא הוציא את תומכי ה-KKK ממאורותיהם. מפני שארצות הברית היא דמוקרטיה חזקה, עם חוקה קשיחה שאינה ניתנת לשינוי בקלות, עם מגילת זכויות אדם ועם כהונת נשיא המוגבלת לשתי קדנציות בלבד – לא היתה לטראמפ ברירה אלא להתמקד ברחוב.

הוא סבר שדי ברחוב אלים ומשולהב, הניזון משקרים ומהסתה משתלחת, כדי להתגבר על המגבלות ולהביא לידי הפיכה שלטונית. אתמול ראינו שהסברה שלו לא היתה בלתי מבוססת. ובכל זאת, המתקפה האלימה והפרועה לא רק נעצרה, אלא שזה קרה ללא נפגעים רבים, וחשוב לומר – הקונגרס התכנס ואישר את כהונת ביידן כנשיא ה-46 של ארצות הברית.

טראמפ סבר שדי ברחוב אלים ומשולהב, הניזון משקרים והסתה משתלחת, כדי להביא להפיכה שלטונית. אתמול ראינו שהסברה לא היתה בלתי מבוססת. ובכל זאת, המתקפה לא רק נעצרה, אלא גם ללא נפגעים רבים וכהונת ביידן אושרה

ואצלנו? ישראל אומנם מוגדרת כדמוקרטיה פרלמנטרית, אך אנחנו מדינה צעירה שאין בה מסורת דמוקרטית ארוכת שנים. אומנם יש לנו חוקה מהותית, אך היא חלקית ואיננה קשיחה – כלומר היא ניתנת לשינוי בקלות רבה, בפרט מגילת זכויות האדם. וחשוב מכך – כהונת ראש הממשלה איננה מוגבלת בזמן.

לכן, נתניהו, שאף בטרם נבחר לראשות הממשלה היה מעורב בהסתה ושיסוי של אזרחים בישראל, הסתה שהובילה לרצח ראש ממשלה מכהן, ממשיך להשתמש בהסתה ושיסוי ככלי מרכזי לביסוס שלטונו. הוא ממשיך לפזר שנאה ולזרוע הרס בחברה, שגם כך היא חברה רב תרבותית המורכבת מקבוצות השונות זו מזו בתפיסת עולמן.

אבל בד בבד עסוק גם בהשתלטות על כל מוסדות השלטון – החל בתקשורת, דרך מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט וכלה בבית המחוקקים עצמו, ברשות המחוקקת. הוא מרוקן מכל תוכן את שתי הרשויות: הרשות השופטת והרשות המחוקקת – תוך שהוא מעביר את סמכויותיהן אל הרשות המבצעת, כלומר אליו – ובכך מבטיח את המשך שלטונו גם ללא המון מוסת שעולה על בית המחוקקים.

וחשוב לומר – בחודש מאי 2020 נפתח משפטו של נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. בסוף הדיון אילתר הנאשם נתניהו פודיום ונשא נאום הסתה משולהב כזה, שאינו שונה במאום מנאומי ההסתה של טראמפ ואולי אפילו גרוע יותר.

דבריו, כשהוא מוקף בתומכיו האילמים – אלה שהובטחו להם משרות נאות בשכר חלומי, היו דברים של פושע מסוכן לכאורה, העושה דלגיטימציה למערכת המשפט כולה. הנאום שנתניהו נשא היה אחד לאחד הנאום של טראמפ. אותה ההסתה, אותה הדלגיטימציה, אותה הקריאה לפעולה.

והמצב של ישראל הרבה יותר מסוכן משל אמריקה. בישראל אין הגבלה של מספר הקדנציות, ונתניהו משמש בשלטון מעל לעשור, אחרי שכבש בשנות שלטונו את כל מוסדות השלטון, בעיקר באמצעות ג'ובים לתומכיו. המצב מסוכן יותר גם כי בישראל אין חוקה, ונתניהו שינה את חוק יסוד הממשלה כך שיאפשר את שלטונו בקדנציה הנוכחית. אבל הגרוע מכל הוא כי הוא נאשם בפלילים קיבל לגיטימציה מבית המשפט העליון להמשיך ולכהן. אומנם תחת תנאים – אך אלה לא קויימו ולא היתה לו כוונה לקיימם מלכתחילה.

דברי נתניהו על הפודיום בביהמ"ש, מוקף בתומכיו האילמים עם המשרות הנאות בשכר חלומי, היו דברי פושע לכאורה נגד מערכת המשפט כולה. נאומו הזכיר את נאום טראמפ. בהסתה, בדלגיטימציה, בקריאה לפעולה

ולמען הסר ספק – אלימות כמו זו שראינו אתמול בוושינגטון אפשרית גם אצלנו – אבל נתניהו ככל הנראה לא יזדקק לה. אצל נתניהו הסדר היה הפוך – קודם נרצח ראש ממשלה, ואחר כך נכבש השלטון – והנה הוא תכף משלים כבר את ההפיכה השלטונית.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
5
שלום, אני נירה אחרי שניהלתי מערכת יחסים עם אנדרסון במשך שנים, הוא נפרד ממני, עשיתי כל מה שאפשר כדי להחזיר אותו אבל הכל היה לשווא, כל כך רציתי שהוא יחזור בגלל האהבה שיש לי אליו התחננתי ב... המשך קריאה

שלום, אני נירה אחרי שניהלתי מערכת יחסים עם אנדרסון במשך שנים, הוא נפרד ממני, עשיתי כל מה שאפשר כדי להחזיר אותו אבל הכל היה לשווא, כל כך רציתי שהוא יחזור בגלל האהבה שיש לי אליו התחננתי בפניו עם הכל, הבטחתי אבל הוא סירב. הסברתי לחברתי את הבעיה שלי והיא הציעה שאעדיף לפנות לגלגיית כישוף שתעזור לי להטיל כישוף להחזיר אותו אבל אני מהסוג שמעולם לא האמין בכישוף, לא הייתה לי ברירה מאשר לנסות את זה, אני שלח בדואר את גליל הכישוף, והוא אמר לי שאין שום בעיה שהכל יהיה בסדר לפני שלושה ימים, שהאקס שלי יחזור אלי לפני שלושה ימים, הוא הטיל את הכישוף ובאופן מפתיע ביום השני, זה היה בסביבות השעה 16:00. האקס שלי התקשר אליי, כל כך הופתעתי, עניתי לשיחה וכל מה שהוא אמר היה שהוא כל כך מצטער על כל מה שקרה שהוא רצה שאחזור אליו, שהוא כל כך אוהב אותי. שמחתי כל כך והלכתי אליו וכך התחלנו לחיות יחד שוב בשמחה. מאז, הבטחתי שכל מי שאני מכיר שיש לו בעיה בזוגיות, אעזור לאדם כזה על ידי הפנייתו לבעל הקסמים האמיתי והחזק היחיד שעזר לי בבעיה שלי. דוא"ל: babawalewiseman01@gmail.com תוכל לשלוח לו דוא"ל אם אתה זקוק לעזרתו במערכת היחסים שלך או בכל מקרה אחר.
1) לחשי אהבה
2) לחשי אהבה אבודים
3) לחשי גירושין
4) לחשי נישואין
5) כישוף מחייב.
6) לחשי פרידה
7) לגרש מאהב עבר
8.) אתה רוצה להתקדם במשרד שלך
9) רוצה לספק את המאהב שלך
10) תרפא לכל מחלה שאתה סובל ממנה
צרו קשר עם האיש הנהדר הזה אם אתם נתקלים בבעיה כלשהי בפתרון בר-קיימא
דרך babawalewiseman01@gmail.com Whatsapp +2348136951551 Viber +2348136951551

בכתבה מס' אי דיוקים . השלטון לא "נכבש" , במאי 96 נתניהו גבר על פרס ברוב ברור . התקשורת אינה חלק ממוסדות השלטון , במדינה דמוקרטית היא אמורה להיות חופשית ובלתי תלויה . אך בדבר אחד את צוד... המשך קריאה

בכתבה מס' אי דיוקים . השלטון לא "נכבש" , במאי 96 נתניהו גבר על פרס ברוב ברור . התקשורת אינה חלק ממוסדות השלטון , במדינה דמוקרטית היא אמורה להיות חופשית ובלתי תלויה . אך בדבר אחד את צודקת לחלוטין "המצב מסוכן יותר גם כי בישראל אין חוקה" – שמח שהגעת למסקנה שבישראל אין חוקה .

אצלינו ההמון המוסת זה השמאלנים הממורמרים שלא יודעים להפסיד בבחירות ומנסים להדיח ראש ממשלה נבחר בהפגנות עלימות ההתנהגות שלכם מביחה בידיוק כמו ההתנהגות של טראמפ ותומחו המתפראים תתבישו לכ... המשך קריאה

אצלינו ההמון המוסת זה השמאלנים הממורמרים שלא יודעים להפסיד בבחירות ומנסים להדיח ראש ממשלה נבחר בהפגנות עלימות ההתנהגות שלכם מביחה בידיוק כמו ההתנהגות של טראמפ ותומחו המתפראים תתבישו לכם

עוד 746 מילים ו-5 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 14 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המהומות נמשכות, כבישים ראשיים נחסמו

עימותים אלימים בין יהודים וערבים בירושלים, לוד, רמלה וואדי ערה ● שלוש רקטות נורו לישראל מסוריה ● אזעקות באשדוד, אשקלון ובאר שבע ● מעזה שוגרו היום 140 רקטות ● 126 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה ו-10 ביו"ש ● 950 נפצעו בעזה ו-474 ביו"ש ● מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלמית נעצר בחשד להסתה ● אוחנה מתגונן: "גם צה"ל לא מצליח להגיע לאפס טילים" ● מיכאלי: "נתניהו מטפח את הקיצונים בגזרה הפנימית והחיצונית"

עוד 73 עדכונים

מזרח ירושלים רגועה יחסית

סובבתי ביום הצום האחרון של רמדאן במזרח ירושלים, וקשה היה להשתחרר מן הרושם, כי בעוד שבערים המעורבות בישראל הרוחות סוערות, דווקא מזרח ירושלים רגועה. זה מפתיע, כי לכאורה "הצלת אל-אקצא" היא הסיסמה של המהומות בישראל.

סובבתי ביום צום רמדאן האחרון במזרח ירושלים, וקשה היה להשתחרר מהרושם, כי בעוד שבערים המעורבות הרוחות סוערות, דווקא מזרח ירושלים רגועה. הרי לכאורה "הצלת אל-אקצא" היא סיסמת המהומות

מן השיחות עם המזרח ירושלמים אפשר להבין מה קרה בירושלים, ומן הזווית הזאת מה קורה בישראל.

יש למזרח ירושלמים טענות קשות נגד ישראל, אבל הם רוצים לטפל בבעיות האלה בעצמם ולא רוצים התערבות מן החוץ. לא של הרשות הפלסטינית (מבחינתם אבו מאזן הוא "מרגל", וכך הם קראו לאנשי פתח כאשר הם ביקשו לרכב על הגל), לא של ערביי ישראל (הם סילקו את אחמד טיבי וסירבו לקבל את מנסור עבאס כאשר ביקש לבוא לשיח' ג'ראח), ולא של חמאס. יש אהדה לחמאס, אבל לא למעורבות פעילה של חמאס במזרח העיר. חמאס כתנועה לא קיימת במזרח ירושלים, והמפלגה האסלאמית המאורגנת והחזקה, חיזב א-תחריר, נעלמה מן האירועים.

מי עשה את הבלגנים על הר הבית? לדברי המזרח ירושלמים היו אלה ערביי ישראל, חלק מן העימות בין התנועה האסלאמית הדרומית והצפונית. מי שסילק באמת את ראיד סלאח מהר הבית זה הווקף המוסלמי. ישראל עצרה אותו, אבל הווקף מנע את כל אירועי ההזדהות אתו.

זה לא אומר שהכל סבבה. רחוק מזה. יכולה להגיע נקודת זמן שגם מזרח ירושלים תצטרף למהומות, ואז נאבד את אחדות העיר, אם לא את העיר עצמה.

המזרח ירושלמים רוצים את אחדות העיר, אבל במעמד של שיוויון עם היהודים. הדברים אמורים בעיקר ביחס מפלה לדבריהם ביכולת שלהם להשיג אישורי בנייה, ואפילו אישורים לפתוח בתי קפה וחנויות בשטחים הגובלים בשכונות היהודיות או בתוכן. לעומת זאת האפוטרופוס על נכסי נפקדים מאפשר ליהודים לחדור לשכונות הערביות כמו בשיח' ג'ראח. התחושה היא שליהודים מקלים ולערבים מקשים.

יכול להיות שאין ממש בתחושות האלה, אבל זאת ההרגשה הרווחת במזרח העיר, ויש לשים אליה לב.

מנקודת המבט הזאת אפשר לקבל פרספקטיבה על הנעשה בישראל. מזרח ירושלים רוצה להשתלב בישראל, וערביי ישראל כבר עברו את השלב הזה והם רוצים להשתלב לא רק בכלכלה אלא גם בשלטון. מזרח ירושלים רוצה את השילוב מעמדה של שיוויון ואת תשומת לבה של ישראל לצרכי הערבים כמו תשומת הלב שהיא מעניקה לצרכי היהודים.

מזרח ירושלים רוצה להשתלב בישראל. ערביי ישראל כבר עברו את השלב הזה והם רוצים להשתלב גם בשלטון ולא רק בכלכלה. מזרח ירושלים רוצה את השילוב מעמדה של שיוויון ואת תשומת לב ישראל לצרכי הערבים

אני הייתי מוסיף לכך עוד תובנה. יש לשים לב כי מי שחולל את המהומות בישראל היו לוד והבדואים בנגב. מה שמשותף להם זה שאלו אזורים בשליטת אירגוני פשע. מה שעומד ברעיון השתלבות ערביי ישראל במוסדות השלטון הוא הרצון להילחם בכנופיות הפשע. אין להוציא מכלל אפשרות שכנופיות הפשע רוצות לחבל בממשלת השינוי כדי לסכל מאמץ מרוכז לחסל אותם. אליהם הצטרפו גורמים פן ערביים בצפון שרוצים לסכל את השתלבות ערביי ישראל בשלטון מסיבות אידאולוגיות.

וגם סתם חמומי מח לא חסר.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 460 מילים

אי אפשר יהיה להעלים את הסיוט שמתרחש כעת בערי ישראל ביום אחד, אבל כדי להתחיל להשתלט על הלהבות חייבים קודם כל להנמיך אותן ● וזה לא יקרה כל עוד החזית החיצונית בוערת ● גנץ ואנשיו הצליחו פעם אחר פעם לעצור בגופם את הרס הדמוקרטיה הישראלית ● הם חייבים להתפכח ולהבין שהמשך המלחמה בעזה עלול למוטט ולהעלים את כל מה שהשיגו בתקופה הזו ● דעה

עוד 811 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לִינְץ' 85

זו שעתם הגדולה של התולעים. שעתם של מחרחרי השנאה ואנשי המדון הששים אלי נקמה. שעתם של אלה שנושאים את שם אלוהים לשווא, כי אין להם אלוהים

עוד 1,121 מילים

למקרה שפיספסת

מאז 2014 התרחשו מתקפות טילים מעזה ב-166 ימים, אבל רק בשתיים מהן הותקפו גוש דן ואזור ירושלים ● בראשונה, במהלך ניסיונו של גנץ להרכיב ממשלה ב-2019 ● ובפעם השנייה השבוע, כשלפיד ניסה להרכיב ממשלה ● עוד קודם לכן, ההסלמה בנובמבר 2018 באה אחרי המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס - ומבצע "חגורה שחורה" בזמן שנתניהו התקשה להקים ממשלה, אחרי בחירות 2019

עוד 1,048 מילים ו-1 תגובות

על האירועים בירושלים טרם כניסת החמאס לתמונה

חכם לא נכנס לסיטואציה שרק פיקח יכול לצאת ממנה. טיפש לא לומד מנסיונו ומנסיונם של אחרים. תמים ושאינו יודע לשאול הוא מי שמאמין שהתפרצות המחאה האלימה נובעת רק מצרוף של כמה אירועים והחלטות מוטעות שנעשו בחודש הרמדאן: הנחת המחסומים בשער שכם, עימותים בשיח ג'ראח, ההתעקשות לקיים את מצעד הדגלים, ביטול הבחירות ברשות הפלסטינית, והחלטות מוטעות הרות אסון של המפכ"ל.

חכם לא נכנס לסיטואציה שרק פיקח יכול לצאת ממנה. טיפש לא לומד מנסיון. תמים ושאינו יודע לשאול הוא מי שמאמין שהתפרצות המחאה האלימה נובעת רק מצרוף של כמה אירועים והחלטות מוטעות

תמים הוא מי שמאמין שרגע לפני שהושבעה ממשלה חדשה, הנתמכת במפלגה ערבית-ישראלית, רגע לפני שנתניהו מודח מראשות הממשלה, מתפרצות כל הבעיות הלאומיות והדתיות בישראל.

רק רשע, תחמן, וראש ממשלה שמגן על כסאו בכל מחיר ורוצה להימלט ממשפט, אינו מונע מבעוד מועד אירועים והפגנות, שמטרתן תקיעת אצבע בעין הפלסטינית. רק אחד כזה מאשר פעולות משטרה בידיעה ברורה שביצוען יגרום בוודאות להפרת הסדר הציבורי ולמהומות ושפיכות דמים.

ההיסטוריונית ברברה טוכמן בספרה "מצעד האיוולת" הגדירה כאיוולת פעולה או היצמדות למדיניות המנוגדת לאינטרס העצמי. (The pursuit by governments of policies contrary to their own interests)
נראה שזה מה שקורה אצלנו בשבועות האחרונים.

יוסי מלמן בהארץ מעלה אפשרות אחרת, לפיה נתניהו היה מעוניין בהסלמה ולא עשה דבר, או עשה מעט מדי ומאוחר מדי, לבלימתה. כלומר, לא פעל נגד האינטרס העצמי שלו אלא דווקא קידם אותו. האינטרס של נתניהו הוא מניעת הקמתה של ממשלת שינוי כדי שהוא עצמו יוכל להמשיך להיות ראש הממשלה.

אורית פרלוב, חוקרת במכון למחקרי בטחון לאומי באוניברסיטת ת"א. בתוכנית סדר יום של קרן נויבך ב-11 למאי (11:45).

"ישראל הלכה על מדיניות שהיא מרגיעה…. גם הוחלט להרחיק ולדחות את ההחלטה לגבי פינוי הבתים בשייח ג'ראח, וגם הוחלט להזיז את צעדת הדגלים שאח"כ התבטלה".

ניתוח מעניין, הבעיה היא שהוא חצי אמת. לדוגמא מספר פעולות של המשטרה שפרלוב מתעלמת מהן:

1

המשטרה סגרה את הרחבה בכניסה לשער שכם ומנעה התקהלות של צעירים ערבים במתחם בלילות במהלך חודש הרמדאן.

2

ננקטה אלימות קשה נגד המפגינים בשייח' ג'ראח.

3

פריצה למתחם הר הבית במטרה לדחוק את המפגינים ממנו, וכניסת שוטרים למסגד אל-אקצא כשהם בנעלים, תוך שהם זורקים רימוני הלם וגז מדמיע על המתפללים במסגד.

4

עצירת עשרות אוטובוסים עם מתפללים שהיו בדרכם להתפלל בירושלים ביום הקדוש להם ביותר.

כשהמשטרה רוצה היא יודעת גם לפעול באיפוק, אבל כנראה שבכל מה שקשור לפלסטינים בירושלים, זה לא המסר שמגיע מלמעלה לשוטרים בשטח.

רק רשע, תחמן, ורה"מ שמגן על כסאו בכל מחיר ורוצה להימלט ממשפט, אינו מונע מבעוד מועד אירועים שמטרתם תקיעת אצבע בעין הפלסטינית, ופעולות משטרה שביצוען יגרום בוודאות להפרת הסדר ושפיכות דמים

חלק מהתוצאות של "מדיניות מרגיעה" זו (לפי החוקרת אורית פרלוב) אנו כבר רואים. הבעיה היא זרעי הפורענות שמדיניות זו זרעה ושאת תוצאותיהן נראה בעתיד.

מאות מיליוני מוסלמים ברחבי העולם ראו בשידור ישיר איך שוטרים ואנשי משמר הגבול הישראלים במדים, בקסדות וברובים, מחללים את מתחם אל־חרם א־שריף ומסגדיו ותוקפים בזמן הצום אלפי מתפללים מוסלמים פלסטינים וישראלים ברימוני הלם, בגז מדמיע ובירי של כדורי גומי. הם ראו בשידור ישיר איך שוטרים ישראלים חמושים, נכנסים ברגל גסה ונעולה בנעלים למסגד אל־אקצא, תוך הפגנת כוח ברוטלי.

בניגוד למסקנה של פרלוב, אפשר לומר שישראל הלכה על מדיניות שהבעירה את השטח, ושהמשטרה התסיסה את השטח לפי הוראות שקיבלה מהשילוש אוחנה-שבתאי-תורג'מן, או לפי רוח המפקד בבלפור, ורק אח"כ ישראל עברה למדיניות שהיא מרגיעה בחלקה.

אפשרות נוספת היא "ישראבלוף", שישראל הלכה "כאילו" על מדיניות שהיא מרגיעה, בעוד שלמעשה, המשטרה הבעירה את השטח לפי הוראות שקיבלה ישירות ממפקדיה שבתאי ותורג'מן, אלו פעלו לפי מה שהבינו כרוח המפקד בבלפור, ללא צורך בהנחיות מפורשות מלמעלה.

אפשרות אחרת, גרועה עוד יותר, היא שהשילוש אוחנה-שבתאי-תורג'מן פעלו נגד מדיניות הממשלה.

כדאי לקרוא את המכון למחקרי בטחון לאומי INSS על המצב בירושלים (9 מאי 2021)

"לא מספיק כוח משטרה מתוגבר להרגעת המצב, נדרשים גם רגישות גבוהה לצרכי הציבור הערבי, מאמץ להפחית נקודות ונושאי חיכוך, שילוב גובר של תושבי מזרח העיר בניהול חייהם, וגם יצירת תנאים לצמיחת מנהיגות ערבית מקומית.

העימותים החלו בסגירת הרחבה בכניסה לשער שכם ומניעת התקהלות של צעירים ערביים במתחם בלילות הרמדאן….רחבת השער היא נדבך בתרבות הפנאי המזרח ירושלמית – ככר העיר של מזרח ירושלים – מרחב פלסטיני כמעט אוטונומי, שדרכו עובר ציר הגישה העיקרי לאל-אקצא….בסוף השבוע עבר מוקד האירועים להר הבית, שם פוטנציאל הסלמה רב יותר משער שכם ושיח ג'ראח. בהר הבית פרצו העימותים בעקבות מהלך של משטרת ישראל להפחית את השוהים בהר לקראת 'ליילת אלקדר', בו נפתחים למוסלמים שערי השמיים, ויום ירושלים. הלהט גבר כשכוחות המשטרה פרצו לתחומי מסגד אל-אקצא במטרה לדחוק את המפגנים המסתתרים אל מחוץ לתחומיו".

וכדאי לקרוא גם את הדוח של האגודה לזכויות האזרח בישראל.

מאות מיליוני מוסלמים ברחבי העולם ראו בשידור ישיר איך שוטרים ואנשי משמר הגבול הישראלים במדים, בקסדות וברובים, מחללים את מתחם אל־חרם א־שריף ומסגדיו ותוקפים בזמן הצום אלפי מתפללים מוסלמים

שער שכם הוא לא רק שער כניסה לעיר העתיקה, אלא גם אחד השטחים הציבוריים היחידים שבהם יכולים תושבי ירושלים המזרחית להיפגש בחופשיות. זה שנים ארוכות נוהגים התושבים והמבקרים באל אקצא להיפגש ברחבה שמול השער בערבי חודש הרמדאן. בתחילת חודש הרמדאן השנה, החל מ-12 באפריל, החליטה המשטרה, מסיבות שהשתנו חדשות לבקרים, להציב מחסומים שמנעו מהתושבים להיכנס לרחבה. החלטה זו הובילה לעימותים מול המשטרה, שהגיבה בהפעלת כוח מופרז נגד המוחים.

לאירועים אלו קדמו מספר תקיפות של צעירים פלסטינים נגד יהודים, שפורסמו ברשת החברתית טיק טוק. בשיאם של האירועים התקיימה גם תהלוכה גזענית של קיצונים יהודים, שלוותה בקריאות "מוות לערבים" ובתקיפה של תושבים פלסטינים. אירועים אלה הוסיפו מתח והעיבו על חגיגות חודש הרמדאן. רק ההחלטה להסיר את המחסומים ב-25 באפריל הצליחה להרגיע את הרוחות.

וכך הגענו ליום שישי האחרון לאחר שבועות מתוחים, שורה של החלטות בלתי סבירות ובלתי יעילות של המשטרה, שפגעו בזכויות יסוד, והלהטת הרוחות על ידי גורמים קיצוניים. ההפגנה השבועית בשייח ג'ראח, כמו גם תפילת שישי האחרונה ברמדאן אשר לה חשיבות מיוחדת בלוח השנה המוסלמי, הפכו לעימותים קשים מול המשטרה. זו הגיבה בשימוש בלתי מידתי באמצעים לפיזור הפגנות, ובהם כדורי ספוג, כדורי גומי, מכתזיות, בואש ורימוני הלם – כולל ברחבת מסגד אל אקצא עצמו. אם זה לא הספיק, בשבת החליטה המשטרה גם לחסום אוטובוסים של מתפללים בדרכם לממש את זכות היסוד שלהם לחופש דת ופולחן.

המשטרה נדרשת לא פעם להתמודד עם אירועים קשים ומורכבים, ודאי בירושלים. תפקידה אינו פשוט, אולם יש לה דרכים להתמודד גם עם מצבים קשים ועם הפרות סדר, באופן שירגיע את הרוחות ולא יביא להסלמה ולנפגעים. בדיוק בשביל זה יש נהלים, שקובעים מדרג ברור לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, וכללים להפעלתם באופן מרוסן.

וכך הגענו ליום שישי האחרון לאחר שבועות מתוחים, שורה של החלטות בלתי סבירות ובלתי יעילות של המשטרה, שפגעו בזכויות יסוד, והלהטת הרוחות על ידי גורמים קיצוניים

כשהמשטרה רוצה היא יודעת גם לפעול באיפוק, אבל כנראה שבכל מה שקשור לפלסטינים בירושלים, זה לא המסר שמגיע מלמעלה לשוטרים בשטח.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,035 מילים
עודכן לפני 11 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לישראל הזדמנות נדירה להשיב את הנעדרים. חסר לה ראש ממשלה שיעשה את זה

גופותיהם של סרן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול מוחזקות בידי חמאס מאז צוק איתן ● אברה מנגיסטו נמצא בשבי הארגון מאז ספטמבר 2014 ● הישאם א-סייד מוחזק בעזה מאז אפריל 2015 ● אם הדרישה להחזרתם לא תועלה ביממה הקרובה, כחלק מהסכמות על עצירת הלחימה, אי אפשר לדעת מתי זה יהיה שוב על הפרק אי-פעם ● הבעיה היא שהנושא פשוט לא מעניין את נתניהו ● פרשנות

עוד 525 מילים

יחד עם רחובות ישראל, גם ממשלת השינוי עלתה אתמול בלהבות ● נפתלי בנט לא עמד בלחצים האדירים של שקד מבפנים ושל סמוטריץ' מבחוץ - והתקפל ● ההפתעה של לפיד מהמהלך של בנט הייתה מוחלטת והאכזבה ניכרה על פניו ● המרוויח היחיד הוא כמובן נתניהו, האיש שבנט עצמו מחשיב אבי הכישלון של המצב בישראל ● בבחירות הקרבות, בנט עלול ללכת הביתה ● פרשנות

עוד 696 מילים ו-1 תגובות

פרשנות אבו מאזן מפסיד בקרב על דעת הקהל הפלסטינית

ללא קשר לתוצאות סבב הלחימה בעזה, חמאס רושם לעצמו כבר כעת הישגים בדעת הקהל הפלסטינית ● האם יצליח אבו מאזן לשקם את יוקרתו הבינלאומית בחלון הזמן שנוצר? ● לפחות בדבר אחד הוא כבר הצליח: דרמת הבחירות לפרלמנט הוזזה מסדר היום - בינתיים

עוד 605 מילים

אני האיש אשר תמיד חומק

בכתב האישום בפרשת הצוללות שהוגש השבוע, נפקד מקומו של אחד הבכירים המרכזיים בחקירת תיק 3000: מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום ● זו לא הפעם הראשונה שצ'ייני פועל באופן מפוקפק, לכל הפחות בניגוד לכללי האתיקה והנורמות, אבל בכל זאת מצליח לצאת ללא פגע ממשי וחומק מכל השלכות פליליות ● פרשנות

עוד 1,706 מילים

שכחו אותנו במזרח התיכון

לחימה בעזה, פרעות ברחובות ישראל, מתיחות בגדה - ישראל מתמודדת עם הסלמה ביטחונית במספר חזיתות, ולראשונה זה קורה ללא נוכחות אמריקאית בזירה הדיפלומטית ● ממשל ביידן טרם בחר את השגריר הבא לישראל, לבית הלבן אין שליח קבוע למזה"ת ואפילו במחלקת המדינה טרם מונה ראש מחלקת המזה"ת ● האם לאמריקאים נמאס מאיתנו? ● ואיך זה משפיע על ישראל?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
ביבי אוחנה ובנט- חבורה של כלום ושום דבר. בושה וכלימה להיותכם אנשים. אתם נציגי הציבור ? רק של הישבן שלכם. מתי נשתחרר מהגהנום שאתם יוצרים. מבצע חומות מגן בלפור יצא לדרך, ותודה לבנט על הלג... המשך קריאה

ביבי אוחנה ובנט- חבורה של כלום ושום דבר. בושה וכלימה להיותכם אנשים. אתם נציגי הציבור ? רק של הישבן שלכם. מתי נשתחרר מהגהנום שאתם יוצרים. מבצע חומות מגן בלפור יצא לדרך, ותודה לבנט על הלגיטימציה

עוד 1,176 מילים ו-3 תגובות

ירי בלתי פוסק: מטח כבד לדרום ולשפלה

לפיד: מבין את המצוקה של בנט אבל הוא טועה ● בנט: ממשלת שינוי ירדה מהפרק, חודשו המגעים עם הליכוד ● יהודי נפצע מירי בלוד, חייל הותקף ביפו ועיתונאי הותקף מול המצלמה בשכונת התקווה ● גנץ מאשר גיוס של 9,000 חיילי מילואים ● נתניהו בבסיס מג"ב בלוד: "יש למפכ"ל אישור להשתמש בכוחות צה"ל"

עוד 76 עדכונים

ביום שאחרי, ישראל תידרש להתמודד עם שאלות נוקבות

הערכת החסר בנכונותו של חמאס להיכנס לסבב לחימה עוצמתי ● יכולת התכנון המוקדם וניהול האש של הארגון ● קצר בתקשורת בין הדרג המדיני לצה"ל ● אלו נושאים שישראל תהיה חייבת לתחקר לעומק בשוך הקרבות ● אבל במערכה הזו יש לישראל גם הישגים מרשימים, בראשם עומק החדירה המודיעינית של תנועת הבכירים בארגוני הטרור ● עכשיו המבחן הוא בתכנון מהלך הסיום ● פרשנות

עוד 576 מילים

המכל של החברה הלאומית לתשתיות נפט המשיך לבעור כל הלילה, וסיפק תזכורת עד כמה התשתיות והסביבה בישראל חסרות אונים במקרה של תאונה או פגיעה מכוונת ● זה הזמן להאיץ את המעבר לאנרגיות ירוקות: אם רקטה של חמאס הייתה נוחתת בשדה פאנלים סולאריים, אף אשקלוני לא היה חש קוצר נשימה ● פרשנות

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

מלצר פסק על פי הבטן, לא על פי הדין

מעיון בהחלטה להעניק לרומן זדורוב משפט חוזר, השופט הפורש חנן מלצר דוחה את רוב הטענות שהעלה סנגורו של זדורוב ואף מקעקע את התאוריה הפופולרית כי א"ק היא שרצחה את תאיר ראדה ● ועדיין, נקודה אחת עוררה אצל מלצר ספק - וקשה לברוח מהמסקנה שהחלטתו באה דווקא על רקע העמדה שגיבש בשאלת אשמתו של זדורוב ולא מפאת גילויים חדשים בפרשה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו ל... המשך קריאה

ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו לא נשכח שהשופט עבר כמעט על כל הנושאים המרכזיים שנידונו בעבר ונושאים חדשים שחלקם ישנים. אומנם הוא לא פסק "די בכך" לגבי נושאים אחרים, אבל ניכר מאוד שהשופט רואה חילוקי דעות קשים בין השופטים בנושאים מרכזיים אחרים. כמו כן, השופט כותב שבחלק מהדברים המרכזיים האחרים אין בהם ממש כדי לאפשר משפט חוזר, אבל בו ביחד הוא גם כותב שהפרקליטות צריכה להתייחס יותר ברצינות, וחלק מהדברים צריכים לקבל מענה במשפט החוזר עצמו. מדוע לא להסיק שבעצם עצם העובדה שהיו כל כך הרבה ספקות אצל שופטים ומכלול כל הבעיות, למרות שבנפרד כל הבעיות אינן מספיקות, המכלול של ספקות הוא בעצם הנושא המרכזי?

כתבת: "הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראד... המשך קריאה

כתבת:
"הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראדה.
אלא ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה לעייפה – חלק חשבו כך, חלק חשבו אחרת. כולם התלבטו בנושא, אך רק השופט יורם דנציגר בחר לזכות, בדעת מיעוט, את זדורוב, בין היתר נוכח הספקות הללו."

אך לא הוכחת טענתך ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה (נזילת הדם).
למעשה, הכרעת דינו של מלצר סותרת את טענתך ששופטי המחוזי והעליון דנו בנושא זה, משום שנכתב באופן מפורש שהטענה בעניין נזילת האסלה נטענה בלשון רפה בבית המשפט אך נזנחה על ידי ההגנה:

"יצוין כי טענה זו אמנם נטענה בשעתו בשפה רפה על-ידי באי-כוחו של המבקש בבית המשפט המחוזי הנכבד, אולם היא נזנחה ולא שימשה את קו ההגנה בהמשך (ראו: עמ' 1418 לפרוטוקול הדיון בבית המשפט המחוזי, שם ציין העד אלכס פלג (שנתן כאמור חוות דעת מטעם ההגנה לגבי: השחזור, עקבות הנעליים וסוג כלי הרצח) כי: "העקבה של הדם שעל האסלה יש עליה דם שזב מגופה של המנוחה, זאת אומרת שנעשתה בסמוך לרצח. מגיע מישהו אלמוני ונכנס פנימה" ובהמשך, כאשר נחקר מדוע טען בחוות דעתו כי עקבות אלה שייכות לרוצח, או למישהו אחר שנכנס בסמוך לאחר הרצח לזירה, ענה כי כתב כך "בגלל שהדם זרם" וכי "הדם זב על העקבה"). יחד עם זאת, ההגנה זנחה קו טיעון זה במסגרת ההליך בפני בית המשפט המחוזי ובערעור, ולא ציינה כי נזילת הדם מגופת המנוחה על גבי העקבה – היא אינדיקציה לבירור זהותו של הגורם, אשר הותיר טביעות נעל אלו."

למעשה, מדובר בראיה שהייתה בידי ההגנה, אך כעת נוסף מידע משמעותי המחזק את הנושא, וכך סע' 31 א(2) מתמלא כלשונו:

"הוצגו עובדות או ראיות, העשויות, לבדן או ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה, לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון;"

ואכן, העובדה שהוצגה (חוות הדעת), ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה (תמונת הנזילה על האסלה + האמירה האגבית של אלכס פלג), כעת עשויה לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון.

עוד 1,072 מילים ו-2 תגובות

לב המאפליה

דו-קיום מסע הלוויה של מוסא חסונה ושל הדו-קיום היהודי-ערבי בלוד יצא לדרך אתמול אחר הצהריים, והפרעות בעיר עלו מדרגה ● ראש העיר, שיש לו תרומה משמעותית למצב, התחנן לסיוע ● היהודים תושבי העיר דיווחו על כדורים שורקים, תמונות של בתי כנסת, מכוניות ומבנים שרופים הציפו את ערוצי התקשורת ● משהו מפחיד קורה בלוד ● בלילה זה ייגמר בכניסה של 8 פלוגות מג"ב והכרזה של ראש הממשלה על מצב חירום בעיר שיהודים וערבים חיו בה בשקט יחסי מזה 70 שנה ● אמיר בן-דוד יצא למסע אל לוע הר הגעש

עוד 4,268 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה