יש להניח תשתית עתידית לאלטרנטיבה דמוקרטית

.מרב מיכאלי (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מרים אלסטר, פלאש 90
מרב מיכאלי

התרגלנו לכך שהפוליטיקה הישראלית בעידן נתניהו מתגמלת את מי שנוהגים ברוע (אמיר אוחנה וההסתה הכוזבת נגד הפרקליטות, שראויה כמובן לא אחת לביקורת עניינית. אמיר אוחנה וההוראה הלא חוקית להימנע מחיסון עצורים ואסירים. מירי רגב ורדיפת אמנים ערבים. מירי רגב וההתנפלות על חנין זועבי השעירה לעזאזל). את מי שנוהגים בחנופה זולה (מירי רגב ואסנת מארק בועדה לבחירת שופטים). את מי שבזים לכנסת ולמערכת המשפט (יריב לוין) אך ורק תומכי אפרטהייד נלעגים (מיקי זוהר ובצלאל סמוטריץ'). אופורטוניסטים שגונבים קולות (אורלי לוי-אבוקסיס). הכל כמובן בניצוחו של נתניהו במחיצת הגברת שלצדו.

ובמקביל כמובן התחולל משבר האמון הכי עמוק והכי בסיסי (שבר יהיה תיאור מדויק יותר) בעקבות כניסת כחול-לבן לממשלת הבלהות, תוך שגנץ חותם על הסכם עם האיש הכי רעיל והכי שקרן בתולדות הפוליטיקה הישראלית.

משבר המנהיגות של המחנה הדמוקרטי והאנטי-לאומני מול נתניהו נמשך שנים רבות. מנהיגי מרכז וכאלה שמתיימרים להיות שמאל, זחלו לממשלות נתניהו וגזרו על עצמם כליון פוליטי. זכותם כמובן להתאבד פוליטית, אבל למה על חשבוננו? נדמה היה שגנץ ינהג אחרת. הוא החזיק מעמד מול הרעל לאורך 3 מערכות בחירות. וקרס ברעש מהדהד.

משבר המנהיגות של המחנה הדמוקרטי והאנטי-לאומני נמשך שנים. מנהיגי מרכז והמתיימרים להיות שמאל, זחלו לממשלות נתניהו וגזרו על עצמם כליון פוליטי. זכותם להתאבד פוליטית, אבל למה על חשבוננו?

לכן (ובעיקר בשל הסיבה הראשונה – סעיף 1 דלעיל: תיגמול הרוע והחנופה והשקרנות והעילגות וחוסר הבושה) היה משהו קטן ומעורר תקווה בבחירת מרב מיכאלי לראשות העבודה. לא מנהיגת החלומות. בעלת חסרונות ידועים. אבל פתאום היושרה ניצחה: זה בלט מול עמיר פרץ שהיה מנהיג אופורטוניסט ושקרן מהסוג הכי מביך, שפשוט קבר את העבודה והטביע אותה מתחת לקו הבוץ של אחוז החסימה, לאחר שבגד בכל מצביעיו, מעל באמונם באופן מוחלט ועשה את הדבר היחיד שנשבע בנקיטת חפץ ובגילוח שפם שלא יעשה.

פתאום דווקא היחידה שדבקה במה שהבטיחה, שהתעקשה על ערכיה, שלא הייתה מוכנה לשתף פעולה עם הרעל תמורת ג'ובים מעוררי קבס ושלא הסכימה להתבזות ולבזות אותנו כמו שמולי ועמיר פרץ, היא זו שניצחה. תחילה ניצחון משפטי מציל חיים: עתירה לבית המשפט המחוזי שקבע כי החלטתו העלובה הנוספת של פרץ למנוע פריימריס בעבודה אינה חוקית. ולאחר מכן ניצחון בקרב הקליל על ראשות המפלגה. משם כבר החל ההייפ. החלה לנשב רוח תקווה קלה.

אפילו היו פריימריס לרשימת המפלגה הצנועה שחזרה לחיים. ובחירת מספר מועמדות מצוינות (אני לא מתכוון לאפרת רייטן שייתכן שהיא אדם נהדר אך מעולם לא אמרה או עשתה דבר פוליטי ולא גילתה שום אומץ ציבורי. היא פשוט ידוענית, ואולי גם עורכת דין טובה. אני לא יודע. אני מתכוון לאמילי מואטי ואיבתיסאם מרעאנה ונעמה לזימי).

לכן נסקה המפלגה החבוטה מהקבר לחיים. מקו האפס לאפשרות להיכנס לכנסת. מתמיכה בשיעור נמוך מזו שזכה לה איתמר בן גביר בסקרים, להערכה מושכלת בדבר 4-6 מנדטים. עם פוטנציאל צמיחה נוסף.

פתאום דווקא היחידה שדבקה במה שהבטיחה, שהתעקשה על ערכיה, שלא הייתה מוכנה לשתף פעולה עם הרעל תמורת ג'ובים מעוררי קבס ושלא הסכימה להתבזות ולבזות אותנו כמו שמולי ועמיר פרץ, היא זו שניצחה

במובנים מסוימים (לא בכולם), נתניהו הוא רה"מ הגרוע בתולדות ישראל. ודאי המסוכן והרעיל ביותר. הוא יודע היטב שפרשנות היועמ"ש לחוק היא המחייבת. הוראת החוק (המעוותת, שהוא חוקק רק לצרכיו האישיים) בנושא ההצבעה הפריטטית בממשלה, פשוטה ובהירה. אך הוא מתגולל על היועמ"ש ושולח את אמיר אוחנה הנרצע לצרוח עליו בישיבת הממשלה לצורך קמפיין בחירות דוחה על חשבון חיינו.

מול הנבזות הזו, שמרסקת אותנו לאורך שנים, מול תרבות הרוע והכזבים, מול ההסתה השיטתית ושטיפת המוח הקונספירטיבית שתפסה אחיזה במוחות של מיליונים (לא, המשטרה והפרקליטות והשמאל הדמיוני לא קשרו קשר להדיח ראש ממשלה מכהן באופן משפטי. היועץ המשפטי לממשלה רחוק שנות אור מניסיון הפיכה משפטי. מדובר בתאורית קונספירציה פתולוגית לא פחות מהכזב העצום מבית מדרשו של טראמפ בדבר זיוף בחירות. כל זאת כמובן להבדיל ממספר טענות הגנה סבירות וענייניות שמצויות בפי הנאשם נתניהו), מול תרבות השיסוי, מול הכשרת תורת הגזע הכהניסטית, מול האפרטהייד, מול סירוס שומרי הסף, מול המתקפה המופרעת על שאריות שלטון החוק, מול רדיפת ארגוני זכויות האדם, מול חורבן הכלכלה לצרכים אישיים לרבות אי העברת תקציב, מול חורבן מדינת הרווחה, מול ההשתלטות על התקשורת, מול השיעבוד לבעלי הון מפנקים, מול חוסר הבושה והשקרים והשנאה ועידוד האלימות בקריצת עין, מול הדה-לגיטימציה למתנגדיו, ומול יכולת הניהול העלובה והספינים הבלתי פוסקים – מול כל אלו ניצב כיום מחנה דמוקרטי מדולדל ומפוצל שהסקרים מעניקים לו 38-40 מנדטים ביום טוב.

ועדיין ניתן לשכנע מצביעים מיואשים רבים שאינם מתכוונים להצביע (34 אחוזים מכלל בעלי זכות ההצבעה אמרו שלא יצביעו) לצאת מבתיהם ביום הבחירות ובכל זאת להצביע, חרף אכזבתם המובנת לאחר מהלך ההתאבדות של כחול לבן.

הצבעה המונית של מיואשים לרשימות שמצויות במתחם שנע מהמרכז הליברל-דמוקרטי של יש עתיד, דרך האופציה הסוציאל-דמוקרטית של העבודה ומרצ וכלה באופציה האזרחית והשוויונית של הרשימה המשותפת, יכולה בכל זאת להניב 42-48 ואולי אפילו 50 מנדטים למחנה הדמוקרטי הישראלי. זה יספיק לכל היותר ליצירת אופוזיציה ראויה לשמה. אולי אפילו להחלפת נתניהו בעזרת שיתוף פעולה זמני מאד וממוקד מאד עם גורמים מימין (אני כלל לא בטוח שהדבר אפשרי).

ועדיין ניתן לשכנע מצביעים מיואשים רבים שאינם מתכוונים להצביע (34% מכלל בעלי זכות ההצבעה אמרו שלא יצביעו) לצאת מבתיהם ביום הבחירות ובכל זאת להצביע, חרף אכזבתם המובנת לאחר מהלך ההתאבדות של כחול לבן

וזה יניח תשתית עתידית (ללא קיצורי דרך) לאופוזיציה דמוקרטית חדשה שתציג אלטרנטיבה עתידית: אלטרנטיבה של משטר דמוקרטי, סיום משטר האפרטהייד בגדה, עיגון זכויות אדם ואזרח וכלכלה סוציאל-דמוקרטית ואנושית. אופציה ישראלית חלופית לגהינום הנוכחי.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 828 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 2 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מדוע נתניהו מתחמק מלחתום על תצהיר בנושא מינוי פרקליט המדינה?

בבג"ץ מתנהלות מזה כמה חודשים עתירות בנושא הסדר ניגוד העניינים שגיבש היועמ"ש עבור ראש הממשלה ● הדיון מצוי בשלב מתקדם, צו על תנאי כבר הוצא בנובמבר ● אולם כעת מתברר כי נתניהו מתחמק מלחתום על תצהיר בנוגע להכרזתו כי לא היה מעורב בהבאת מינוי של פרקליט המדינה הבא לממשלה, והטיעונים שמעלה בא כוחו עו"ד מיכאל ראבילו מעלים תהיות רבות ● פרשנות

עוד 734 מילים

לפרקליטות עדיף לעמוד בפיתוי, ולא לחקור את שיחות נתניהו–מילצ'ן

לאחרונה התראיין ראש הממשלה בנימין נתניהו בערוץ 12 והשיב לשאלות הרבות שהוצגו בפניו. בין השאלות, נשאל רה"מ האם שוחח עם ארנון מילצ'ן לאחר שהוגש נגדו כתב האישום. נתניהו השיב בחיוב ולא פירט על תוכן השיחה (לטענת נתניהו בירך אותו ב"חג שמח", אם כי התברר מאז שהשיחה לא התקיימה סמוך לחג כלשהו). מילצ'ן, כידוע, משמש עד נגד רה"מ, בעיקר בתיק 1000, בו נאשם רה"מ בקבלת מתנות ממילצ'ן.

יש לומר כי על פי הפרסומים, עדותו של מילצ'ן, יחד עם אחרים, בעייתית, בלשון המעטה, ומסבכת מאוד את רה"מ. ככל שימצא שעדותו של מילצ'ן מהימנה, יחד עם יתר העדים בשרשרת, עשוי רה"מ להיות מורשע בעבירה של מרמה והפרת אמונים. השלכות העניין ברורות.

על פי הפרסומים, עדותו של מילצ'ן בעייתית, בלשון המעטה, ומסבכת מאוד את רה"מ. ככל שימצא שהעדות מהימנה, יחד עם יתר העדים בשרשרת, עשוי רה"מ להיות מורשע בעבירת מרמה והפרת אמונים. השלכות העניין ברורות

מכאן, שניתן להבין את ההתעניינות הרבה, הן של רה"מ והן של הפרקליטות בעדותו של מילצ'ן. אם מילצ'ן יטיב עם רה"מ, הדבר עשוי להצילו. אם יאמר דברים שאינם טובים לרוה"מ, הדבר עשוי להביא להרשעתו.

שיחה של נאשמים עם עדים נגדם היא דבר מאוד לא מקובל ולא נפוץ. במקרים שבהם העדים אומרים דברים שמזיקים לנאשם, הם לרוב הופכים ל"אויבים" האחד של השני, בעיקר בשל העובדה שהעד יביא להפללה של הנאשם. אם העד לא מסר דברים שיש בהם כדי להפליל את הנאשם, לרוב הם לא יהפכו ליריבים, אך כנראה שהעד לא ישמש כעד במשפט (כיוון שאין בכוחו להועיל למאשימה).

במקרים חריגים מאוד ניתן לראות המשך קשר בין נאשמים לעדים,.לרוב זה קיים כאשר בני משפחה קרובה מעידים נגד קרוביהם – אישה שמעידה נגד בעלה, אח נגד אח או הורה נגד צאצא ולהיפך. במקרים כאלו, הקשר הוא תמיד קרוב ונמשך לפני המשפט וגם לאחריו. זה, ככל הנראה, אינו המצב בין רה"מ למילצ'ן. אינני מכיר מכיר את טיב היחסים ביניהם, אך נראה כי לא מדובר ביחסים קרובים והדוקים עד כדי כך.

בשל חריגות השיחה בין רה"מ למילצ'ן, בצדק חוששת הפרקליטות מניסיון להשפיע על עדותו של מילצ'ן. מעצם השיחה מתעורר חשש לביצוע מספר עבירות: הטרדת עד, ניסיון לשבש מהליכי משפט או הדחה בעדות. דברים אלו מתעצמים לאור העימות הקודם בין הפרקליטות לסניגורו של רה"מ.

יחד עם זאת, אין שום הגיון בבחינת המעשים על ידי הפרקליטות. ראשית, אין איסור הקבוע בחוק נגד יצירת קשר בין נאשם לעד. לעיתים מוטל איסור כאמור במסגרת של הליך של תנאים מגבילים, אך זה אינו המצב כאן.

שנית, אפילו אם נעשה ניסיון ללחוץ על מילצ'ן בצורה מפורשת או משתמעת, לשנות את עדותו, הרי שהדבר, לרוב, קשה מאוד. מילצ'ן מסר מספר עדויות בחקירותיו. אם יחזור על דבריו במשטרה, הרי שהוא לא "נענה" להקלה לכאורה עם רה"מ. אם הוא ישנה את דבריו, הוא עלול להיות מוכרז "עד עוין" ואז ייעשה שימוש בהודעותיו במשטרה.

אפילו אם נעשה ניסיון ללחוץ על מילצ'ן לשנות את עדותו, מפורשות או במשתמע, הרי שלרוב זה קשה מאוד. מילצ'ן מסר כמה עדויות בחקירותיו. אם יחזור על דבריו במשטרה, הרי שלא "נענה" להקלה לכאורה עם רה"מ

שלישית, מעצם קיום השיחה, לא נלמד על חשד לביצוע עבירה, אלא רק על קיומה של שיחה. לצורך בחינת האפשרות שהתקיימה עבירה, יש צורך לגבות עדות ממילצ'ן על שיחותיו עם רה"מ. הדבר מצריך, כמובן, פתיחה בחקירה, שבתורה מצריכה אישור של היועמ"ש.

כל הפעולות הללו, שוב מביאות את הסכסוך למחוזות שמחוץ למעשים נשוא כתב האישום – המקום שאליו רה"מ מנסה למשוך את הדיון, והפרקליטות נגררת לפעולות שעשויות להיראות כרדיפה של רה"מ.

עומר בללי הוא עורך דין פלילי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 532 מילים

מסתמן שיוכפל ל-10,000 שקלים הקנס שניתן למי שיפר בידוד ביתי

ועדת הבחירות: לא לשדר בטלוויזיה את נתניהו בתכנית בידור מחשש לתעמולה אסורה; הליכוד: לא יכול להיות שאותנו מצנזרים ואת ארץ נהדרת לא ● השר ביטון: יהיו עוד מתקפות על מנדלבליט, ואנחנו נגן עליו ● פינדרוס מבהיר: ״לא מזלזל בתרומה של הנשים שהתגיירו בצבא - אך אינן יהודיות״ ● מיקי זוהר: שאשא ביטון אשמה בחלק גדול ממתי הקורונה ולא הדחנו אותה בגלל התקשורת

עוד 38 עדכונים

מאות אבנים עושות את דרכן לישראל בדואר דיפלומטי

משבר הקורונה מונע ממשפחות שכולות שחיות בחו"ל להגיע לישראל ביום הזיכרון ● במסגרת יוזמה, שהחלה ביום הזיכרון בסגר הראשון, יוטסו השנה לארץ בסיוע משרד החוץ מאות אבנים ועימם מסרים אישיים ● חלוקי הנחל יונחו על הקברים על ידי מתנדבים, שידאגו לצלם את הרגע ולשלוח למשפחות את התיעוד

עוד 290 מילים

למקרה שפיספסת

ביוני צפויים להסתיים תשלומי האבטלה והפיצויים לנפגעי משבר הקורונה ● כשבמשק יש עדיין למעלה מחצי מיליון מובטלים ועם עשרות אלפי עסקים שנסגרו, לאף אחד לא ברור מה יקרה ביום שאחרי ● פרופסור אייל וינטר: "חייבים להחזיק בהנשמה את כל מי שזקוק לזה בלי הגבלת זמן" ● פרופסור יוסף זעירא: "אנשים עלולים להגיע לפת לחם"

עוד 2,032 מילים

הרהורים על כסף שמחולק חינם

אנחנו אוהבים לקרוא רכילות. אנחנו לא אוהבים לקרוא על תקציב. כסף זאת מילה "גסה". לא מדברים עליה. בכל זאת אני חושב על כסף.

כאשר פורסם כי צעירה ישראלית עברה לסוריה מרצונה ובארץ החליטו להחזירה "מסיבות הומניטריות", זה עורר תמיהה. התמיהה גברה כאשר פורסם שישראל מוכנה לקנות מרוסיה מיליוני חיסונים נגד קורונה. כאלה שאף אחד במערב לא היה מוכן לקנות אותם. התחלתי לחשוב על פי הנחייתם של העתונאים בוב וודוורד וקרל ברנשטיין: "לך אחרי הכסף". כך אמרו כשחשפו את מעשיו של הנשיא ניקסון והביאו לפיטוריו. לדעתי, מישהו למד היטב את הלקח של "אין תקציב" ועשה בו שימוש לרעה.

כשצעירה ישראלית עברה לסוריה מרצונה ובארץ הוחלט להחזירה "מסיבות הומניטריות", זה עורר תמיהה. התמיהה גברה כשפורסם שישראל מוכנה לקנות מרוסיה מיליוני חיסונים נגד קורונה, שאיש במערב לא היה מוכן לקנות

אתחיל קצת קודם. בעיצומה של מגפת הקורונה ניהל ראש הממשלה שיחות טלפון בהולות ודחופות בשעת לילה מאוחרת עם מנכ"ל פייזר. אלברט בורלא הוא וטרינר ומנהל עסקי של החברה, שנולד בסלוניקי והיום הוא יהודי אמריקאי. כתוצאה מאותן שיחות ישראל קיבלה מנה גדולה של חיסונים נגד קורונה בזמן שמדינות אחרות עדיין ממתינות לחומר הזה. האם לבו החם של מנכ"ל פייזר הוליד את המחווה? לי נראה שהיה כאן שיקול כספי. ישראל, מסתבר, משלמת בעד החיסון כפליים מאשר מדינות האיגוד האירופי. כלומר, מנכ"ל החברה עשה שיקול כלכלי. החברה שלו תקבל יותר כסף.

משום מה, לקח זמן לפרסם בארץ כמה נשלם בעד החיסונים. העיקר שהציבור מקבל אותם בחינם, אז למה להתעניין בשאלה בכמה כסף מדובר? כן, כסף. למה להתעניין מי החליט על ההוצאה? זה סוד.

התחלתי לחשוב על הכסף ולא על גורמים הומניטריים או אחרים. כסף. תקציב, זאת מלה של כלכלנים. אדם מן היישוב אינו עוסק במלים כאלה. למי איכפת מתקציב – יש תקציב, אין תקציב. אבל זאת טעות. בישראל אין תקציב מזה יותר משנתיים. זה לא מקרה. יש מי שמוצא עניין בהיעדר התקציב ויש סיבה ומטרה לכך.

נחזור להחזרתה של הצעירה המוזרה. היא יצאה לסוריה מרצונה הטוב. את שמה אסור היה להגיד מטעמי צנזורה. אבל ממקורות זרים התגלה שראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, נסע במיוחד למוסקבה כדי להביא אותה.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ידידנו הנערץ, ידע לעשות עיסקה. כסף. כן. הוא הצליח למכור לישראל מיליוני חיסונים (שאיש לא רצה לקנות) כדי לתיתם לסוריה, אויבתנו ובת חסותו. מישהו ביקש שלא לפרסם בכמה מדובר. הוטל על כך איסור צנזורה. לעניות דעתי, לא פוטין ביקש לאסור את הפרסום אלא דווקא בישראל ביקשו להטיל חיסיון.

המשכתי לחשוב על הכסף. כן. על היעדר התקציב. מסתבר שזאת לא טעות אלא מדיניות. בהיעדר תקציב, כשמוסדות המדינה לא מתפקדים, יכול מישהו להחליט על חלוקת כסף. לא רק למען שחרורה של צעירה אלמונית, אלא לחלק כסף – 750 ₪ לכל אזרח במדינה. כולל אותי, שאינני נזקק כלל. יכול מישהו להציע חלוקת כספים לפני הבחירות. לא צריך אישורים.

בהיעדר תקציב, כשמוסדות המדינה לא מתפקדים, יכול מישהו להחליט על חלוקת כסף. לא רק למען שחרורה של צעירה אלמונית, אלא לחלק כסף – 750 ₪ לכל אזרח במדינה. כולל אותי, שאינני נזקק כלל

בהעדר תקציב אפשר לחלק מענקים למי שצריך ולמי שלא צריך, והכל נעשה בלי בדיקה, בלי לימוד הנושא ובלי אישורים של גורמי שלטון מיותרים. מחליט מי שיכול להחליט בהיעדר תקציב. מי שהחליט שלא יהיה תקציב.

מוזר לי שאדם שאין לו ארנק ואין לו כרטיס אשראי יכול להוציא בחופשיות כזו את כספי הציבור. הציבור איננו עוסק בזה, כי זאת מלה מרגיזה או לא מעניינת – תקציב. זה נשמע כמו כסף של אחרים.

יאיר דקל הוא עתונאי, פנסיונר בטלן שאין לו זמן. כותב להנאתו דברי אמת.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הציבור מתעניין במה שערוץ הפרומו 12 ו 13 מפמפמים לו. שטויות ונה נה נה. כסף ציבורי יש כמו מים, וכולם רק רוצים לשים את ידם עליו. מבחינת הביביסטים, בזבוז כספי ציבור זו מצווה. "מגיע לו" אפשר... המשך קריאה

הציבור מתעניין במה שערוץ הפרומו 12 ו 13 מפמפמים לו. שטויות ונה נה נה. כסף ציבורי יש כמו מים, וכולם רק רוצים לשים את ידם עליו. מבחינת הביביסטים, בזבוז כספי ציבור זו מצווה. "מגיע לו" אפשר לשמוע מכל מיני דודות זקנות שמנשקות את ידיו. ככה גם ילדיהן ונכדיהן.

עוד 535 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בתקופה שבה כמעט כל החלטה מציתה דיון בשאלת היקף סמכותו של בג"ץ, נדרשים השופטים לעלות דרגה ברמת התחכום ● שני פסקי הדין שניתנו אתמול - בנושאי איכוני השב"כ ובנושא הגיור הלא-אורתודוקסי - מראים את מידת התחכום השיפוטי שאימצו ● פרשנות

עוד 1,462 מילים

ההופעות חוזרות, אבל האמנים בקונפליקט גדול

פרסום ראשון שובם של המופעים מול קהל מצית ויכוח חריף ● מצד אחד, המעריצים ששמחים לרגל הקאמבק ● מצד שני, יש המבקרים את העובדה שמדובר בהופעות למתחסנים בלבד ● וכך נקלע אסף אמדורסקי ללב הסערה כשהחליט להופיע רק בפני בעלי תו ירוק ● אמנים בכירים, ביניהם קורין אלאל, זאב נחמה, רשף לוי וטונה, מפרסמים היום עצומה הקוראת לממשלה לאשר בדיקות מהירות בכניסה לאולמות

עוד 872 מילים

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 850 מילים

ההקלות נמשכות: ביום ראשון תלמידי ז'-י' ישובו לבתי הספר והמסעדות ייפתחו לקבלת קהל

בג"ץ הורה להכיר - לצורך חוק השבות - ביהדות של מי שעבר בארץ גיור רפורמי או קונסרבטיבי; דרעי: החלטה מוטעה; לפיד: פסיקה מבורכת ● הוחל בהפעלת פיילוט הצמידים האלקטרוניים לשבים מחו"ל ● משרד הבריאות הנחה לחסן במנת חיסון אחת את מי שהחלימו מקורונה ● נתניהו בהתייחס למניין קורבנות הקורונה: "תשאל את השאשאות והפאקות; פאקה-פאקה ושאשא-שאשא"

עוד 49 עדכונים

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-5 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה