אני הפלתי גפרור לתוך חבית דלק? רק העליתי תהייה אקדמית

אבישי בן-חיים (צילום: פלאש90)
פלאש90
אבישי בן-חיים

כדרכו, אבישי בן חיים זרק אתמול עוד גפרור "מקרי" לתוך חבית דלק "מקרית", והבעיר תבערה בדיבור הפוליטי בישראל: הוא הפנה זרקור לעובדה שיו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ אינם הורים לילדים. הוא הוסיף דיסקליימר:

"אני לא כותב את זה בביקורת חלילה, אלא כהצבעה על התפתחות סוציו פוליטית מרתקת".

חלילה לא ביקורת! בן חיים "רק" פיזר קצת רעל סקסיסטי ומאצ'ואיסטי כדי להתסיס את ה"בייס" של המחנה, לטפח קצת את רגשי העליונות על הורוביץ ומיכאלי, ובמשתמע על המחנה היריב. ועל הדרך הגניב הומופוביה מרומזת.

האיתות נקלט: מחנה השמאל לא גברי, פוטנטי וסטרייטי כמו הימין. "הסקרן האינטלקטואלי" שלנו עורר את הגיחוך והזלזול השמרניים כלפי החילונים / שמאלנים / עירוניים המוזרים האלה. הגייז, או אלה שמנהלות זוגיות בדירות נפרדות ומדברות בלשון נקבה, ואלה שמגדלים כלבים וחתולים במקום את דור החיילים הבא. הבערת תבערת שנאה, ביודעין, ועכשיו אתה משלם כי חשפנו אותך. ועוד נחשוף את כל הרמיזות המסיתות שלך.

האיתות נקלט: מחנה השמאל לא גברי, פוטנטי וסטרייטי כמו הימין. "הסקרן האינטלקטואלי" שלנו עורר את הגיחוך והזלזול השמרניים  והבעיר את תבערת השנאה, ביודעין

זו אחת משיטות התעמולה החמקניות של תועמלני האלט-רייט (בגירסה הפופוליסטית המעונבת), כשהם רוצים לרמוז משהו גזעני / מיזוגני / ריאקציוני אחר: זורקים רמיזה ומוסיפים:

"אני לא מכליל ולא אומר שזה רע, רק מעלה שאלות! רק סקרן!".

הדובר מערוץ 13 יודע את מלאכתו נאמנה. הוא הפריח לאוויר שאלה מיתממת שהיא פשוט השתלחות מיזוגנית כלפי מיכאלי, והשתלחות הומופובית כלפי הורוביץ. כמו שכבר כתבתי, זאת שיטה ידועה של האלט רייט: "משרוקית כלבים", וכבר דיברתי עליה בעבר.

הדובר רומז, קהל היעד הבין את הקריצה, אבל לו עצמו שמורה היכולת להתכחש (plausible deniability). חוגי המרכז הפוליטי לא מבינים בהכרח, אבל השמאל, היריב האידיאולוגי המודע, הבין והתרגז. בצעד הבא, התועמלן מתקרבן: למה תוקפים אותי? לחלופין הוא יכול לגחך על האמוציונליות ודלות הטיעונים (כביכול) של הצד השני, להציג אותו באופן שקרי כאלים.

גם ה"גאסלייטינג" המתוכנן הזה (במובן הרחב יותר, של הצגת היריב כמטורף או נלעג) נלקח הישר מחוברת ההדרכה של האלט רייט האמריקאי. השטיק הזה מאפיין יותר את ז'אנר גלית דיסטל אטבריאן, שעיקרו התגרות והתרסה ישירות בנוסח:

"רגע בואו נפתח לדיון את כל הרעיון הלעוס הזה של שיוויון בין בני האדם: האם ייתכן שיש גזעים, עמים, דתות, תרבויות ומגדרים שנעלים ועליונים על אחרים? אה, הברנז'ה השמאלנית לא תיתן לנו לדבר על זה. הם דוגמטיים ואלימים".

אילו הייתי סרקסטי הייתי אומר שהוא מעלה הילוך כי יצא שגלית דיסטל משוריינת בליכוד והוא לא.

הגבר היהודי האשכנזי יותר אינטליגנטי מ 80% מהאוכלוסייה האנושית.המשפט הזה הוא גם עובדה אמפירית וגם אמת שאסור לכתוב…

Posted by Galit Distal Atbaryan on Wednesday, January 9, 2019

דוקטור, אתה לא עובד עליי. אני מכיר את הימין החדש הזה על גילגוליו מגיל עשר ומהעין שלי לא תחמוק. מר בן חיים. מוטי קירשנבאום, שטיפח אותך בערוץ 10, היה מתבייש בך.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שלום נדב ולמה שלא תנסה להסתכל על דבריו בצורה פשוטה כמביא לתשומת ליבנו את השתייכותם הסוציולוגית וכמובן החילונית של ראשי מפלגות השמאל. האם אין פרשנים ועיתונאים רבים שמציינים כל מיני עובד... המשך קריאה

שלום נדב
ולמה שלא תנסה להסתכל על דבריו בצורה פשוטה כמביא לתשומת ליבנו את השתייכותם הסוציולוגית וכמובן החילונית של ראשי מפלגות השמאל. האם אין פרשנים ועיתונאים רבים שמציינים כל מיני עובדות לגבי קהלים אחרים במדינת ישראל??
האם יתכן שכל ההסתכלות שלך והתגובה שלך לבן חיים נובעת מפוזיציה מאוד ברורה, ומדעה קדומה כלפיו על היותו "חשוך" ושייך למחנה הפרמיטיבי? כך זה נראה מהשימוש הרב, המזלזל והמכוער במילים "המופוב" "מיזוגן" , "תעמולה" ועוד ועוד.
איני מכיר אותך, אך נראה שגם אתה לא "מתקדם" ו"נאור" כל כך. אתה מלא בדעות קדומות, בהדבקת "טייטלים" וכינויי גנאי למי שלא חושב כמוך. בקיצור לא נאור, לא פתוח, לא פלורליסט, וודאי לא מוכן לשמוע דעות מעט שונות. בהצלחה לך.

עוד 403 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 11 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־66 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

נתניהו גילה שאין לו רוב בקבינט - והוא נמנע מלקיים הצבעה לגבי הכנסת הפועלים מהגדה

מערכת הביטחון הזהירה שהמשך מניעה של הכנסת הפועלים עלולה להגביר את המתיחות בגדה ● שלושה לוחמים נהרגו בקרבות ברצועה; קצין נהרג בתאונת דרכים צבאית בדרום הארץ ● אחרי למעלה מעשר שעות - התחדש הירי לדרום הארץ ולצפונה ● צה"ל: עשרות מחבלים נהרגו בתקיפות הצבא ביממה האחרונה

עוד 10 עדכונים

על הכישלון של אמ"ן ב-7 לאוקטובר

ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני וחוקר בתחום הפסיכולוגיה הבין־תרבותית, עבד בחטיבת המחקר באמ"ן תקופה קצרה, מאוגוסט 2021 ועד ינואר 2022. בעקבות ניסיונו באמ"ן הוא פרסם ב-26 בנובמבר 2023 מאמר בהארץ בכותרת "הייתי פסיכולוג באמ"ן. ללא שינוי, הם ימשיכו לטעות".

במאמר מנסה גרוזברד להבין ולהסביר את הפרדוקס, לפיו חטיבת המחקר באמ"ן, הבנויה על קבוצה איכותית של אנשים שמוינו בקפידה ועובדים יחד לאורך שנים, כושלת בניבוי אירועים ביטחוניים רבים כמו מלחמת יום כיפור, הסכמי אוסלו, שתי אינתיפאדות והטבח בעוטף עזה ב-7 לאוקטובר.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 885 מילים
אמיר בן-דוד

שורת הכשלים של משטרת ישראל בפרשת חקירת הריגת קסטלמן מחייבת חקירה פלילית והטלת אחריות פלילית ● אין די במינוי קצין בודק לחקר כשלי המשטרה – גם מטעמים מהותיים של מניעת ניגוד עניינים וגם מטעמים ציבוריים של נראות וניקיון כפיים ● עצם החלטת המפכ"ל למנות קצין בודק מלמדת שלדעתו אין ולא יכול להתעורר חשד לביצוע עבירה פלילית, עוד לפני הבדיקה ● פרשנות

עוד 777 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

כיצד ראוי להתייחס לדבריו של ג'יבריל רג'וב?  

רבות מדובר בישראל לאחרונה בדברי ג'יבריל רג'וב. כתגובה לדבריו, רבים מהימין בישראל טענו כי "זה הפרצוף האמיתי של הרשות הפלסטינית" וכי לכן הרשות לא ראויה לשלוט ברצועת עזה בתום מיטוט חמאס בה.

הרשות אינה ראויה לשלוט בעזה, לטענתם, משום ש"אין הבדל בין הנאצים שביהודה ושומרון לנאצים שבעזה", משום שהרשות וחמאס הם אותו דבר, וכי רג'וב הוא "מחבל נאצי וטרוריסט בכיר".

רפי נץ-צנגוט הוא עורך דין וחוקר (ד"ר למדע המדינה) של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בנוסף הוא פעיל חברתי כנגד אי-סדרים ושחיתויות במוסדות המדינה ולשמירה על איכות הסביבה (וזאת באמצעות הגשת עתירות לבג"ץ כעותר ציבורי ועריכת מחקרים) . rafi.nets@gmail.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,173 מילים

החיילים שמצאו את הילדה התועה ניקו אותה וטיפלו בה ● נציג המנהל האזרחי החזיר אותה באמצעות אמבולנס עזתי

עוד 129 מילים

למקרה שפיספסת

כל מושגי המלחמה בעזה - חלק שני

הידעתם שעד היום מצטטים קטעים מדברי ההספד של משה דיין על רועי רוטברג שנהרג עם עוד שלושה צעירים בהתקפת פידאיון על נחל עוז? שאלוף פיקוד הדרום ירון פינקלמן נכנס לתפקידו רק 4 חודשים לפני המלחמה? שהאירוע במסיבת הטבע ברעים היה הטבח הגדול ביותר בתולדות המדינה?
הא'-ב' של מונחי המלחמה בעזה, המשך.

ל'

ליבשטיין אופיר – ראש המועצה האזורית שער הנגב שנרצח בשבת השחורה. התגורר בכפר עזה.

גדעון אלון הוא עיתונאי. הוא עבד 35 שנים כעתונאי ב״הארץ״, מתוכן 17 שנים ככתב פרלמנטרי של הארץ, ולאחר מכן 14 שנים ב״ישראל היום״. הוא הגיש תכניות בערוץ הכנסת, הפיק סרט תיעודי על תפקוד ועדת חוץ ובטחון ופירסם שלושה ספרים. האחרון שבהם הוא: ״מתחככים״, ובו סיכום 40 שנות עבודתו העיתונאית. בסוף אפריל 2021 יצא לגימלאות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,525 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

אוניברסיטת קולומביה הפכה לסיוט עבור הסטודנטים היהודים

סטודנטים ישראלים ויהודים מאוניברסיטת קולומביה מספרים לזמן ישראל כי מאז 7 באוקטובר הם מרגישים הרבה פחות בטוחים ● משרד זכויות האזרח של משרד החינוך האמריקאי אף הודיע כי נפתחה חקירה נגד מספר מוסדות אקדמיים, בהם קולומביה, בגין הטרדות אנטישמיות ● "אני הולכת לשיעור ושומעת 'אינתיפאדה'. בשבילי זו טראומת ילדות"

עוד 1,460 מילים ו-1 תגובות

ביקור בקן הצרעות של חמאס

סגן מפקד חטיבת כפיר, שנכנסה לעזה אחרי פעילות בגדה המערבית, לעולם לא ישכח את גופת בת ה־80 מבארי עם המספר על היד באותה שבת דמים: "הרגשת הכישלון לא עוזבת אותי" ● אמיר בר־שלום ליווה כוח של החטיבה באחת השכונות הכי מסוכנות בעזה, כשלאף אחד לא ברור עדיין מה יקרה ביום שאחרי ● "אתה בקושי רואה אויב אבל במקביל אתה יודע שהוא כאן מתחתינו"

עוד 1,497 מילים

ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על החות'ים

משרד האוצר האמריקאי הטיל סנקציות על 13 אישים וגופים האחראים על העברת כספים ממכירה ומשלוח של סחורות איראניות למורדים החות'ים בתימן ● ארה"ב שוקלת להכריז מחדש על החות'ים כארגון טרור, אחרי שב־2021 הארגון הוצא מהרשימה בגלל הצורך בסיוע הומניטרי ● אולם, ספק אם הסנקציות החדשות יספיקו בלי עיצומים דומים באירופה ובריטניה ● פרשנות

עוד 908 מילים
היום ה־65 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

סוריה: יירטנו באזור דמשק רקטות שישראל שיגרה; צה"ל ושב"כ הרגו מפקד גדוד בחמאס

מת מפצעיו נתנאל מנחם איתן, צוער בבית הספר לקצינים, שנפגע באורח קשה בקרב ברצועה ● שר לשעבר בממשלת חמאס תקף בחקירת שב"כ את הנהגת הארגון: "משוגעים; הרסו את הרצועה" ● צה"ל: מ־7 באוקטובר תקפנו יותר מ־22 אלף מטרות ברצועה ● נתניהו: "עשרות מחבלי חמאס נכנעים; זו תחילת הסוף של הארגון. אני אומר למחבלי חמאס - אל תמותו בשביל סינוואר; היכנעו עכשיו"

עוד 50 עדכונים

המלחמה בחמאס מטלטלת את מפלגות השמאל באירופה

המלחמה בחמאס היא תפוח אדמה פוליטי לוהט שחורך את ידיהם של פרוגרסיבים בכל היבשת, ומעצים מחלוקות הנוגעות לנושאי הגירה ואסלאם ● המלחמה והדרישה להפסקת האש לא רק מפלגות את השמאל – אלא גם מחזקות את הימין, שמנצל את הגמגום הרפה של יריביו כדי להצטייר כמי שראוי לכהן בשלטון

עוד 1,068 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

סמוטריץ' מסרב להפנים שלא רק מלחמות הורגות – גם סוכר

ההנחיה של סמוטריץ' להאריך את ביטול המס על המשקאות הממותקים היא שיא חדש של פגיעה באינטרס הציבורי ● הגשמים העזים שירדו השבוע הציפו את נחל צלמון בביוב, הזורם אל הכנרת ● אתר חדש מציג את כל החקלאים האורגנים שאפשר להזמין מהם משלוח הביתה ● בין סביבה לביורוקרטיה: השדרוג הדיגיטלי של רשות האוכלוסין והתחייה של בית הדפוס בבארי

עוד 931 מילים

מקרון פועל להרחקת חזבאללה מעבר לליטני, אך ספק אם זה יעזור

צרפת חוששת בין השאר לעתיד קידוחי הנפט שלה בלבנון ● המסע של פוטין בארצות המפרץ ● ארדואן מקלל את ישראל, אך סופג האשמות מהאופוזיציה בגלל המשך המסחר עמה ● הפעילות החות'ית נגד השיט הבינלאומי פוגעת במצרים ומחממת את הזירה בים האדום ● והשבוע לפני 40 שנה: האינתיפאדה הראשונה פורצת בעזה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,290 מילים

עשה שלום עלינו

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה להסכמי קמפ דיוויד ולטריו המצרי–ישראלי–אמריקאי שהוציא לנשיא קרטר עשן מהאוזניים – עד המחווה ששינתה הכול

עוד 2,396 מילים
היום ה־64 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דיווח: סינוואר נמלט מעזה לחאן יונס בשיירה הומניטרית

צה״ל הודיע על 5 חללים, אחד מהם אחיין של השר איזנקוט ● דיווח: נתניהו אמר לביידן בסוף השבוע כי הלחימה בחאן יונס תימשך כחודש ● פורסם תיעוד של פלסטינים נכנעים, הרמטכ"ל: סימן להתפרקות במערכת ● החות׳ים מאיימים למנוע מספינות בדרך לישראל לעבור בים האדום ● משפחתו של סהר ברוך שנחטף קיבלה הודעה כי נרצח בשבי ● חייל תועד הורס סחורה בחנות בג׳באליה

עוד 47 עדכונים

לכל איש יש שם

בדיוק כפי שהמדינה פירקה את מנגנוניה שלה בשם הישרדותו של אחד, כך נדמה שהמדינה שמה את כל יהבה על תהליך הרסני ובלתי אפשרי של פירוק מיידי של רעיון – יהא המחיר אשר יהא ● אלה שזכו להיוושע אחרי בגידת ראשי המדינה, נוכחים כעת כאובייקטים על לוח של מדינאי ערל לב ורשע, שמנצל את הפקרתם ככלי מיקוח בינלאומי למשיכת זמן הלחימה ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד. חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים שמציעים פתרון ראליסטי . יותר מדי מתארי בעיות. מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו. איך מעיפים את הפשיזם... המשך קריאה

כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד.
חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים
שמציעים פתרון ראליסטי .
יותר מדי מתארי בעיות.
מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו.
איך מעיפים את הפשיזם והביב?
איך מייצרים משטר גבולות שנותן ביטחון לאזרחים?
עם מי? תוך כמה זמן? האם יש לזה הנהגה ותמיכה?
האם זה מייצב את ישראל אזורית ופנימית?

עוד 788 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה