להקיא את הנפט בחזרה מן הים

נופר בהכנות לקראת הפעולה (צילום: יאיר גולן)
יאיר גולן
נופר בהכנות לקראת הפעולה

בתחילת החודש, ב-1.3, צעדו שלוש נשים לבושות כחול לכיוון בנייני משרד האנרגיה בירושלים. הנשים, שלוו על ידי פעילי "המרד בהכחדה" החזיקו שלט שקרא:

"האנושות בדרך להכחדה – פעלו עכשיו!"

נעמדו מול השער הראשי של המשרדים, הניחו לפניהן שלושה צבי ים עשויים קרטון – ו"הקיאו" עליהם נפט. מספרת נופר שמיר, בת 23, ממצפה רמון: 

"הצטרפתי לפעולה הזו כי נשבר לי. נשבר לי מתרבות ה'אוי ואבוי' אחרי כל אסון אקולוגי, שאחריו ממשיכים להתעלם עד האסון הבא. לבשנו היום תחפושות כחולות כי הן מסמלות את הים הכחול, שהגיע למשרד האנרגיה כדי להקיא עליו את הנפט, שגופים כמו משרד האנרגיה ממשיכים להוציא מן האדמה. המשרד מסרב להפנים שנפט שייך לעבר ושאנחנו חייבים להתקדם לדלקים נקיים. לא רק כדי להציל את הים – אלא את העתיד של כולנו".

כרמל איזנר לפני הפעולה. צילום: ארז חרודי
כרמל איזנר לפני הפעולה. צילום: ארז חרודי

ואכן, ברחבי העולם ניכרים המאמצים להפסיק את השימוש בדלקי מאובנים כגון נפט, גז טבעי ופחם ולעבור לאנרגיות מתחדשות כגון אנרגיה סולארית ורוח. מדינות רבות הצהירו שיעברו ל-100% אנרגיות מתחדשות עד שנת 2050 וישנן מדינות רבות שכבר מייצרות עשרות אחוזים מהחשמל שלהן באמצעות אנרגיות מתחדשות, כגון מרוקו (50%) קוסטה ריקה (95%), גרמניה (45%) ודנמרק (43%). 

ואכן, ברחבי העולם ניכרים מאמצים להפסקת השימוש בדלקי מאובנים כגון נפט, גז טבעי ופחם ולעבור לאנרגיות מתחדשות כגון אנרגיה סולארית ורוח. מדינות רבות הצהירו שיעברו ל-100% אנרגיות מתחדשות עד 2050

בנוסף לכך, בעולם הפיננסי ניכרת נסיגה מהשקעות בדלקי מאובנים. בנק ההשקעות האירופי הכריז שיסיט השקעות מדלקים מאובנים עד 2021. אלפי גופים כבר הסיטו השקעות מתעשיית דלקי המאובנים בסכום שמוערך ביותר מ-14 טריליון דולר. אפילו בישראל בית ההשקעות כרמים הודיע כי חדל להשקיע בדלקי מאובנים וב"מגדל" הודיעו אחרי מחאות של פעילי "המרד בהכחדה", כי יסיטו בכל שנה עד 2030 לפחות 10% מהשקעות החברה הקשורות בדלקי מאובנים במטרה לשים סוף להשקעות בתחום.

הנסיגה העולמית מדלקי מאובנים נובעת מההשפעה שלהם על האקלים של כדור הארץ, או במילים אחרות: "משבר האקלים". שריפת הדלקים האלו גרמה עד כה לעלייה של 1.2 מעלות בממוצע בטמפרטורה עולמית ולפי אזהרות של ה-IPCC, הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים של האו"ם, עלול להגיע עד לארבע מעלות עד שהילדים של היום יצאו לפנסיה. עלייה כזו בטמפרטורות משמעה חום קיצוני ברוב ימות השנה בישראל, מחסור רציני במזון ומים ואף קריסה טוטאלית של הציוויליזציה האנושית.

פעילות המרד בהכחדה שלי שניידרמן, כרמל איזנר ונופר שמיר בפעולה מול משרד האנרגיה (צילום: ארז חרודי)
פעילות המרד בהכחדה שלי שניידרמן, כרמל איזנר ונופר שמיר בפעולה מול משרד האנרגיה (צילום: ארז חרודי)

אבל המציאות לחוד ומדיניות משרד האנרגיה לחוד. למרות הנסיגה העולמית מדלקי מאובנים, משרד האנרגיה בעידוד ראש הממשלה מקדם פרויקטי ענק לפיתוח תעשיית הנפט והגז הטבעי:

  • קו שינוע נפט מהאמירויות לאירופה שמתוכנן לעבור דרך מפרץ אילת, למרות אזהרות של 250 מדענים ישראלים מההשפעות ההרסניות של קו שינוע שכזה.
  • צינור ה-EastMed, צינור הולכת גז טבעי מישראל לאירופה בעלות של 6 מיליארד יורו ועם נזקים עצומים לטבע.
  • רישיונות לחיפושי נפט וגז לאורך חופי ישראל ובמיוחד באזור הפרעת פלמחים שמוכר כאזור עם מגוון אקולוגי בעל חשיבות עולמית. 

אבל המציאות לחוד ומדיניות משרד האנרגיה לחוד. למרות הנסיגה העולמית מדלקי מאובנים, משרד האנרגיה בעידוד ראש הממשלה מקדם פרויקטי ענק לפיתוח תעשיית הנפט והגז הטבעי

כרמל איזנר, בת 34, מורה ואמא לשלושה מירושלים מספרת:

"השתתפתי בפעולה כי אסון הזפת ממחיש בשבילי את המצב הכללי שאנחנו נמצאים בו כבני אדם. העולם הולך ונהרס בגלל המעשים שלנו. אסון הנפט הנוכחי הוא רק הדגמה קטנה לנזקים שאנחנו גורמים להם. אני דואגת לעתיד הילדים וחושבת שכולנו צריכים לצאת לרחוב ולצעוק למען העתיד שלהם".

ואכן, לפי פאנל ה-IPCC נותרו לנו פחות מ-10 שנים כדי למנוע את האסון ששמו "משבר האקלים". השאלה היא אם משרד האנרגיה יתפכח בזמן או ימשיך להתעקש להטביע את כולנו בדלקי מאובנים מזהמים, יקרים ומסוכנים.

מיטל לוקוף, בת 34 מירושלים, מורה לערבית. אחרי שלמדה על הנושא של משבר האקלים, החליטה להקדיש חצי מזמנה להעלאת מודעות למשבר האקלים ולהיאבק לקידום הפתרונות למשבר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

עוד 807 מילים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

תגובות אחרונות

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה