בחירות 2021 - כאשר רצון נתניהו משתלט על רצון העם

.שלטי בחירות, מרץ 2019 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
Yossi Zeliger/Flash90
שלטי בחירות, מרץ 2019

מקור הלגיטימציה בדמוקרטיה הישראלית הוא אזרחי המדינה, המעניקים לכנסת זכות זמנית לנווט את הדרך. קיום הבחירות הוא הדרך לממש את זכותם של אזרחי ישראל לקבוע מי יהיו נציגיהם בכנסת. אולם כשהבחירות מתקיימות בפעם הרביעית בתוך פחות משנתיים, ניתן לתהות האם רצון העם הוא כה קפריזי או שמישהו אחר עושה בו שימוש.

בחירות הן הדרך לממש את זכותם של אזרחי ישראל לקבוע את נציגיהם בכנסת. אך כשהבחירות מתקיימות בפעם ה-4 בפחות משנתיים, ניתן לתהות האם רצון העם הוא כה קפריזי, או שמישהו אחר עושה בו שימוש

ברשומה זו אטען כי בנימין נתניהו נאבק לשנות את שיטת המשטר בישראל, במסגרתה הוא יהפוך לריבון במקום אזרחי ישראל. אנחנו בעיצומו של התהליך. למטרה זו הוא משתמש בפופליזם, כשלי השיטה הדמוקרטית הישראלית, החלשת שיטתית של שומרי הסף ויכולותיו הבינאישיות, בניסיון לרכז את העוצמה הפוליטית אצלו. כל זאת בדרך לבנות משטר שבו הוא יהיה הריבון הבלעדי. איך הוא עושה את זה?

הבחירות מתקיימות כסידור עבודה עבור נתניהו ועבור ממשלות הימין בראשותו. הוא הצליח לשכנע חלקים גדולים בציבור הישראלי – גם מעבר לגבולות הגזרה של מחנה הימין – כי הבחירות מתקיימות בגלל הסדר הדמוקרטי ומהותו ולא בגלל החלשת הדמוקרטיה ושחיקת כוחה ומוסודתיה. כלומר, לדידו של נתניהו הדמוקרטיה הינה מסגרת תוכן שלתוכה ניתן ליצוק את רצונו הפרטי במסווה של רצון הכלל. הוא הצליח לקבל את ההסכמה של רבים מאזרחי ישראל לקחת חלק בתהליך על ידי האשליה כי שלטונו הוא זמני ובר החלפה. אולם לא כך הוא מצב העניינים.

בהמשך לכך, אפשר להסיק שלוש מסקנות עיקריות, המתארות מדוע האזרחים בישראל מאבדים את האחיזה באדני הדמוקרטיה, ואת היותם, לכאורה, מקור הלגיטימציה המכיל יותר ויותר את רצון השליט:

1

נתניהו מנסה לצבור באמצעים דמוקרטיים מספיק עוצמה כדי לשנות את שיטת המשטר. לדידו של נתניהו נלך שוב ושוב לבחירות עד שיבחרו בו ברוב גדול מספיק כדי שלא נצטרך יותר ללכת לבחירות לעולם, כי הוא כבר ידאג לשנות את שיטת הממשל. ואם לא בחרתם בו מספיק (עם כמות רצויה של קולות) אז אשמתכם – נלך שוב לבחירות.

לדידו של נתניהו נלך שוב ושוב לבחירות עד שיבחרו בו ברוב גדול מספיק, כדי שלא נצטרך יותר ללכת לבחירות לעולם. הוא כבר ידאג לשנות את שיטת הממשל. ואם לא מספיק מכם בחרו בו אז אשמתכם – נלך שוב לבחירות

נתניהו שכנע חלקים רבים בציבור בעזרת הסיסמה הקליטה "ראש ממשלה מחליפים בקלפי" כי זו הדרך היחידה להחליף את שלטונו.

בלי קשר לנכונות הטענה (ראשי ממשלה כמו שרון, אולמרט ואחרים הוחלפו בעבר ללא הליכה לקלפי) אתמקד כרגע בעצם יכולת השכנוע של נתניהו, ששלח שוב ושוב את אזרחי ישראל לקלפי, ובהם אפילו יריבים פוליטיים כגדעון סער, החוזרים על הטענה שראש ממשלה מחליפים בקלפי.

כך נתניהו משכנע את כולם לצאת להצביע שוב ושוב כי אין דרך אחרת להחליף את שלטונו, למרות שבמדינת ישראל ניתן להחליף ראש ממשלה בכמה דרכים נוספות, כמו נבצרות, רוטציה בממשלת אחדות, וכיו"ב.

2

השפה הפופוליסטית וסימון אויבים מבית ומחוץ. נתניהו שכנע את מצביעי הליכוד ומצביעי הגוש שלו שהסיבה שמתקיימות בחירות כל זמן קצר היא כי "אויבים מבית" (במקרה של החודשים האחרונים מדובר בגנץ ובכחול לבן, ששמרו את הסף ולא באופן מוצלח מדי) אינם מאפשרים למפלגת הליכוד לעשות ככל העולה על רוחה.

וכך, כאשר קיום בחירות מתאים לנתניהו מבחינת משבר הקורונה, אי העברת תוכניתו הכלכלית, משפטו המתנהל בעצלתיים או העברת התקציב – נתניהו מיד לוחץ על כפתור – והולכים לבחירות.

3

ניצול הכשלים של השיטה הדמוקרטית הפרלמנטרית בישראל. נתניהו מרכז מאמצים להחליש את שלטון החוק, את הרשות השופטת, המשטרה ואת הפרקליטות. חולשת הדמוקטיה הפרלמנטרית בעידן הפופליסטי איננה נחלתה של ישראל בלבד, אבל די לומר כי ישראל מספקת מקרה בוחן מצוין.

שורה של ליקויים נוספים בחקיקה, שאין זה המקום לדון בהם, העמידו את נתניהו בעמדה אבסורדית לחלוטין: בתור ראש הרשות המבצעת הוא יכול לפזר את הכנסת באמצעות החוק לפיזור הכנסת ב-2019 וב-2020. במילים פשוטות, במקום שהכנסת תצביע אי אמון בממשלה, נתניהו מצביע אי אמון בכנסת ומפזר אותה פעם אחרי פעם.

בנוסף, בישראל מתקיימים פריימריס, שהם לבדם מחלישים את יכולתו של ציבור האזרחים לממש את זכותו כריבון האמיתי בבחירה ישירה של נציגיו לכנסת. לכן, בהעדר אזורי בחירה, ומחסור בקשר ישיר בין נציגי הציבור בכנסת לבין אזרחי ישראל, לא מתקיים איזון דמוקרטי חשוב בין משמעת קואליציונית לבין הצורך בייצוג אמון הציבור.

שורת ליקויים בחקיקה העמידו את נתניהו בעמדה אבסורדית: כראש הרשות המבצעת הוא יכול לפזר את הכנסת. למעשה, במקום שהכנסת תצביע אי אמון בממשלה, נתניהו מצביע אי אמון בכנסת ומפזר אותה שוב ושוב

לסיכום, האם אזרחי ישראל הם עדיין הריבון? בבחירות הקרובות הדמוקרטיה עצמה עומדת לבחירות. רבים ממצביעי הגוש הימין בראשותו של נתניהו וגם מסיעות אחרות כנראה לא יסכימו עם הניתוח המובא לעיל. הם ככל הנראה עדיין סבורים כי "יום חגם" ויום חגה של הדמוקרטיה הישראלית מגיע שוב ב-23 למרץ וכי זו מצווה דמוקרטית חשובה לקיים בחירות (שוב). אולם כל עוד יש תקווה לשנות ולתקן, יתכן שכדאי לשקול להצביע למפלגות שעדיין תומכות ומכירות במקור הלגיטימציה בדמוקרטיה הישראלית – האזרחים.

ד"ר אלדד בן אהרון הוא היסטוריון ליחסים בינלאומיים ומומחה ביחסי ישראל וטורקיה. מחקריו מתמקדים במדיניות החוץ ובהיסטוריה הפוליטית של ישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 749 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום ... המשך קריאה

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום קטל מעל שלושה מיליון איש ולא מעניין אם הוא ממנף את זה כי ממלא תמצא את החורים בגבינה מקווה שאתה מחוסן בזכותו!!!

עוד 807 מילים ו-1 תגובות

מזכיר ההגנה בממשל ביידן לויד אוסטין מגיע היום לישראל

אוסטין צפוי להיפגש עם גנץ ונתניהו ● נתניהו מינה לצוות המו״מ הקואליציוני של הליכוד את הח״כים מיקי זוהר ודוד ביטן ● גולדרייך: עמדת גלנט היא עוד צעד בתהליך הדה-לגיטימציה של השמאל ● ח״כ אמילי מואטי על תקיפת כסיף: "פגיעה בחבר כנסת היא פגיעה בשלטון החוק״ ● גם השנה ישתתף נתניהו בטקס המשואות

עוד 7 עדכונים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

תגובות אחרונות

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה