סוגיית הפרת נהלי קורונה ע"י קבוצות מסוימות של חרדים

.הפגנת חרדים נגד תקנות הקורונה, מאה שערים, פברואר 2021, אילוסטרציה. (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
Noam Revkin Fenton/Flash90
.הפגנת חרדים נגד תקנות הקורונה, מאה שערים, פברואר 2021, אילוסטרציה

ישנן קבוצות של חרדים המסרבות בתוקף לציית לנהלים למניעת התפשטות קורונה. לא מעט מסרבים אפילו לעטות מסכות וממשיכים את לימודיהם ללא שמירת מרחק זה מזה; מה שעלול לגרום הידבקויות נוספות והתפשטות הנגיף.  בנוסף, חלקם ממשיכים להתקהל בהמוניהם בצפיפות בחתונות ובלוויות – מה שכונה super spreading event, כלומר אירועיי הפצה המונית. זאת, בניגוד מוחלט למדיניות הממשלה המבוססת על המלצותיהם של אנשי מקצוע.

התנהגות זו היא הסיבה העיקרית לכך שרמת התחלואה והתמותה גבוהה בקהילה החרדית באופן משמעותי מהממוצע הארצי. בחודש פברואר 25% מהנדבקים החדשים הגיעו מקהילת החרדים, כאשר הם מהווים 12% מהאוכלוסייה. רמת התמותה היא 1.3% שהוא שיעור גבוה פי 4 מהאוכלוסייה הכללית. בנוסף, יש לציין שמאז פרוץ המגפה מספר רבנים בעצמם נפטרו מקורונה – אבדן לקהילה.

הסיבה העיקרית לרמת התחלואה והתמותה בקהילה החרדית היא סירוב לציית לנהלים. בפברואר, 25% מהנדבקים הגיעו מהקהילה החרדית, שמהווה 12% מהאוכלוסייה. רמת התמותה היא פי 4 מהאוכלוסייה הכללית

מה הסיבה לכך שקיימת התנגדות כה נחרצת להיצמדות לנהלים המונעים התפשטות מחלה מדבקת מסוכנת זו? האם הסיבה נעוצה בכך שהם מאמינים שלאמונות שלהם עדיפות על הגנה פני הנגיף?

אינני איש דת, אך תמהני אם הסיבה העיקרית להתנהלות זו היא משיקולים דתיים טהורים ואמונה בלבד.

ראשית כל, הקהילה הדתית כוללת גם קבוצות חרדים אחרות וגם לא חרדים שכן מצייתים לנהלי קורונה. האם הם פחות אדוקים, פחות דתיים?

שנית, למושג פיקוח נפש – ערך החיים, חשיבות מעל כמעט כל מצווה.  גם אם חלק מהשינויים הנדרשים הם לא נוחים, אין בנהלי קורונה דרישה שמביאה לחילול הדת. אין דרישה, למשל, לא לכבד את השבת או לאכול אוכל שאינו כשר.

מה בין עטיית מסכות או שמירת מרחק והפרעה במילוי מצוות? נכון שנהלים כגון איסור התקהלות פוגע באורח החיים הדתי (והחילוני), אך גם בעבר – נסיבות חיצוניות קיצוניות, כגון מלחמות, הביאו לשינוי מוצדק בהתנהלות אורח החיים הדתי על מנת להגן על חיי הקהילה. אם, למשל, ישוב היה תחת התקפת טילים, ובית הכנסת היה חשוף לפגיעת טיל, לא היו ממליצים לכל אחד לברוח למקלט שלו?

אם לא מסיבות אמונה אז מה כן סיבת הסירוב להתנהל על פי הנהלים למניעת התפשטות המגפה?

לדעתי, קיימות שתי סיבות אחרות, עמוקות ושורשיות:

1

אי קבלה ואף פסילת המדע הרפואי המודרני החילוני:
לא מדובר בסתם חילוקי דעות. קיימים רבנים חרדים הפוסלים על הסף את המדע והרפואה המודרנית. נראה שהם מאמינים שרק לאמונות שלהם יש תוקף. עבורם מידע על קורונה והסברים על מנגנון התפשטות הנגיף הם "פייק ניוז" – ידיעות כזב בדויות – מידע שאינו אמין ויש לפסול אותו על הסף. לפיכך, הם לא ישתכנעו גם עם יקבלו מידע אמין.

עבור אותם אנשי דת אדוקים שכן עוקבים אחרי שידורי המדיה, חלקם כנראה מפרשים את מה שנאמר כמזויף; לעיתים הם טוענים כי מדובר בקנוניה – קונספירציה. תחילה על עצם קיום הנגיף וכעת על הסיבות האמיתיות לקידום מתן חיסון; ובשורה תחתונה מערערים על הבסיס הלגיטימי לדרישה להתנהגות הולמת מול נגיף הקורונה.

כחלופה, ביקום האלטרנטיבי שלהם חלקם מסתכלים על הקורונה כעונש על התנהגות בלתי מוסרית; ואם כן, הפתרון אינו טמון בעטית מסכות אלא בהגברת הצייתנות למצוות. לעומת זאת, אילו היו מקבלים, לפחות באופן חלקי, את ההסבר הרפואי המודרני,  היינו רואים לפחות ניצנים של נכונות לשתף פעולה. יש לציין שגם בקהילה החילונית ישנם אנשים בעלי חשדות דומים אך הם אינם בעלי ההשפעה הישירה שיש לרבנים.

2

הימנעות אותם רבנים מדין וחשבון על מעשיהם:
בחברה החילונית קיימים מנגנוני בקרה למקבלי החלטות ולמבצעי החלטות. מנגנון אחד הוא בלמים ואיזונים – מה שמכונה checks and balances. לדוגמה, נשיא אמריקאי ואף ראש הממשלה שלנו אינם יכולים להחליט כל מה שעולה בדעתם. עליהם להצדיק את מעשיהם ולתת דין וחשבון לבית המחוקקים ולבוחרים; מה גם שמותר לאדם או לקבוצות לערער על החלטות הממשלה דרך בתי המשפט. הוויכוחים על חלוקת סמכויות הקיימים בחברה שלנו מתייחסים למידה שבה הסמכויות בין הרשויות הללו מחולקות ולא על עצם העיקרון שלא תהיה למנהיג סמכות בלעדית.

בחברה החילונית קיימים מנגנוני בקרה למקבלי החלטות ולמבצעי החלטות. למשל, בלמים ואיזונים. לדוגמה, נשיא אמריקאי ואף רה"מ שלנו אינם יכולים לנהוג ככל העולה בדעתם. עליהם להצדיק את מעשיהם בפני לבית המחוקקים ולבוחרים

בנוסף, בארגונים מסודרים קיים מנגנון של בקרה פנימית, ולעתים אף ממנים אדם לתפקיד של בקר פנימי, שתפקידו בירור תהליכי עבודה של אותו ארגון, לבקר סמכויות ואפילו לבדוק את התנהלותו של ראש הארגון ומדיניות הארגון. בממשלה למשל, תפקיד זה ממולא ע"י יועץ המשפטי לממשלה.

לעומת זאת, בחצרות הרבנים שאליהן התייחסתי, עד כמה שידוע לי, לא קיים מנגנון כזה. גם כאשר הייתה התייחסות ביקורתית ממולמלת ממשפחות שיקיריהם נפטרו מקורונה, ביקורת זו לא בוטאה ישירות כלפי הרבנים הללו. לא קיימת מסגרת או פורום להעלות את הסוגייה לדיון. לא נשאלה שאלה ברורה, ישירה ומחייבת התייחסות כגון: "האם מאמיניכם נתונים לסיכון גבוה יותר לתחלואה ולמוות עקב התנגדותך לעטית מסכות ועידודכם שלא נתנהג על פי נהלי מניעת התפשטות קורונה?”. לעומת גופים חילוניים, הרבנים הללו אינם מחויבים בדין וחשבון לאף אחד על כדור הארץ.

היעדר נטילת אחריות אינו מוגבל למוסדות דת. הוא קיים במוסדות רבים. שנים רבות שוטרים אמריקאים, אמנם מעטים, פעלו באלימות חוזרת לא הולמת ובלתי מרוסנת, ולא נעצרו בתוך מוסדות המשטרה. השינוי הגדול חל כאשר תמונות המקרים תועדו והופצו מחוץ למשטרה ועוררו מחאה ציבורית. דוגמה נוספת – פוליטיקאים במקומות רבים בעולם הלא דמוקרטי יכולים לבצע החלטות פוליטיות מרושלות מבלי לקבל אחריות על כישלונותיהם. הדרדרות המצב בוונצואלה היא דוגמה בולטת לכך.

אכן, הפעלת שיקול דעת לקוי ואף רשלנות, מוסתרים מדי פעם גם בעולם הבריאותי–רפואי. כאחד שעבד שנים רבות בתחום זה, אני מכיר מקרוב כמה מאתגר לקיים פיקוח אפקטיבי.

קשה מאוד למשל "להלשין" על עמית גם אם בתוך עצמך אתה סבור שהתנהגותו מופקרת ורשלנית. משום מה, קיימת נטייה טבעית להסתיר התנהגות מרושלת מהעולם החיצון. רופאים מגנים על רופאים; שוטרים מחפים על שוטרים וכיוצא בזה. כנגד דרישות לסטנדרטים גבוהים מדי בתוך המערכת יתקשו לזכות בשיתוף פעולה. מדוע שעובד, גם אם בעל חוש אחריות סביר וכוונות טובות, ישתף פעולה, אם בקלות הוא עלול להינזף ולהיענש? אך ברור כי ללא בקרה, לפעמים התנהגות חריגה ללא פיקוח עלולה להתדרדר להתנהגות חסרת אחריות. ככל שקשה לשמור על החבל הדק הנכון של נתיב פיקוח הולם, אין לוותר עליו.

בחצרות הרבנים שאליהן התייחסתי, עד כמה שידוע לי, לא קיימים מנגנוני פיקוח ובקרה. גם כשהייתה התייחסות ביקורתית ממולמלת ממשפחות שיקיריהם נפטרו מקורונה, ביקורת זו לא בוטאה ישירות כלפי הרבנים

כאשר סמכות היא בלתי מעורערת, טבע בני האדם הוא כזה שאפילו דמויות סמכותיות בעלי כוונות טובות עלולות עם הזמן להתפתות ולהתקלקל; להתקלקל במובן של שחיתות ו-או במובן של הפעלת שיקול דעת מקצועי לא ראוי.

ואם המערכת שבהם הם מתפקדים מתנערת מתפקיד הפיקוח, המערכת עצמה עלולה להתנוון. תופעה זו מוכרת בממשלות עם רודנים  – זה מתחיל עם מנהיג בעל סמכות בלתי מעורערת, מתפשט ומקלקל את אלו הסובבים אותו וכלה בהפיכת היעדר נטילת אחריות לנורמה ארגונית.

לגבי אותם רבנים,  תיתכן הפעלת שיקול דעת לקוי עם השלכות רפואיות נוראיות. חיקוי התנהגות של מאמיניהם מכפיל את סכנות התפשטות הנגיף. אילו התנהגות זו הייתה מתרחשת בסביבה חילונית, היה ניתן להביא את אותם רבנים לדין בית משפט; גוף סמכותי בלתי תלוי ולא מגמתי היה יכול לדרוש מהרבנים לנמק את שיקוליהם. כפי שהסוגייה עומדת היום,  הרבנים הללו לא יועמדו בפני גוף סמכותי בלתי תלוי.

העובדה ששרים בתוך הממשלה שותקים ואולי אף מפעילים את מרותם כדי לסכל פיקוח על אותם רבנים, מחלישה עוד יותר התערבויות ממשלתיות. לדוגמה – לא פעם המשטרה נמנעה מלמנוע התקהלויות המוניות ואף לא הטילה קנסות על אותם רבנים או מאמיניהם שקראו תגר כנגד מימוש נהלי קורונה. ובוודאי אותם רבנים לא נעצרו ולא הועמדו למשפט כמפירי חוק.

הייתי מעז לגרוס שהמארגנים של אותן התקהלויות הללו פעלו מתוך הבנה, לצערי צודקת, כי ללא קשר לסכנת התפשטות הנגיף או מורת הרוח של הממשלה, הם לא ייעצרו ע"י המשטרה.

כאשר סמכות היא בלתי מעורערת, טבע בני האדם הוא כזה שאפילו דמויות סמכותיות בעלי כוונות טובות עלולות עם הזמן להתפתות ולהתקלקל; להתקלקל במובן של שחיתות ו-או במובן של הפעלת שיקול דעת מקצועי לא ראוי

התנהגות המתוארת לעיל לא תמיד אפיינה את הזרם המרכזי של היהדות. בעבר היו לו איפיונים אחרים:

1. מתן דין וחשבון

מתן דין וחשבון: בתנ"ך בשמואל א' פרק י"ב פסוק ג', כאשר שמואל זקן ונוטה למות, הוא נותן דין וחשבון על פעילותו לאורך השנים ישירות לעם; הווה אומר כי הנאמנות שלו לאלוהים לא מנעה ממנו גם להעמיד את עצמו להערכת העם.

2. בלמים ואיזונים

בתקופת הבית השני התקיים הסנהדרין – בית דין של 71 דיינים, שהיווה ערכאה לפסיקת הלכה ומשפט. זאת אומרת שבנושאים שנויים במחלקות, לאף דיין לא היתה סמכות עליונה להכריע, אלא היה עליו להביא את הנושא לדיון קבוצתי.

3. שילוב אמונה דתית מסורתית ואמון במדע רפואי

אנשי דת לא תמיד פסלו את המדע או את הרפואה המודרנית. הדוגמה המאלפת ביותר להמחשת שילוב זה היא הרמב"ם, מגדולי הפוסקים בכל הדורות ורופא דגול, שבין השאר היה רופא הסולטן. במקביל לאמונתו העמוקה ולכתיבת כתבי דת, הייתה לו גישה מדעית רפואית מתקדמת לאותם זמנים, כאשר הפרקטיקה הרפואית שלו הייתה מבוססת על כתבי אריסטו.

לצערנו, היום לרבנים הללו אין מסורת בסגנון של הנביא שמואל למתן דין וחשבון על פסיקותיהם לעם. מנגנון דמוי סנהדרין של בלמים ואיזונים בקרב רבנים לא קיים. גישה משולבת של אמונה בדת ובמדע – חשיבה בסגנון הרמב"ם, נחשבת כפסולה.

וכך, על הקהילות הללו לבדוק את עצמן, או שעליהן לצפות להחמרת התחלואה ולהגדלת מספר המתים המיותרים.

ניתן לסיים רשומה זו עם ציטוט של הלורד אקטון:

"כוח נוטה להשחתה. כוח מוחלט משחית באופן מוחלט".

ד"ר ג'ים שלום הוא מומחה לרפואית המשפחה בעל עניין מיוחד בטיפול בסוף החיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,420 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 13 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים

המלחמה הצפויה בהפתעה עם איראן

המלחמה הצפויה בהפתעה מול איראן (או עם איראן או נגד איראן) תיפתח כמו כל מלחמה צפויה במכה צבאית. צוללת איראנית תטביע צוללת ישראלית או סתם אניית סוחר ישראלית, טילים יעופו מסוריה לגליל ומלבנון למפרץ חיפה, שגרירות ישראלית תחטוף מכונית תופת 4X4 או משאית תופת. כן כן, בארגנטינה או סתם במרכז אירופה.

המלחמה הצפויה בהפתעה מול איראן תיפתח כמו כל מלחמה צפויה במכה צבאית. צוללת איראנית תטביע צוללת ישראלית או סתם אניית סוחר ישראלית, טילים יעופו מסוריה לגליל ומלבנון למפרץ חיפה

המלחמה הצפויה עם איראן כבר מוכנה בפתח. מכינה את הגייסות, משמרות המהפכה, הטילים ארוכי הטווח, אלפי התותחים והמטוסים. כל הקברניטים כבר קיבלו את המודיעין הגולמי, כלי התקשורת כבר סיפרו על המידע המדויק שהביא ראש המוסד בניגוד לדעתו של ראש אמ"ן, ועל ההתראה שנתן הרמטכ"ל בניגוד לדעתו של שר הביטחון.

דברי הרהב של ראש הממשלה, נאומיו השחצניים המתלהמים וחיוכו הזחוח כבר שודרו והוקלטו שוב ושודרו שוב וכולם יודעים שישראל הולכת למלחמה מול איראן (או עם איראן או נגד איראן).

המלחמה הצפויה מטרתה ברורה. באוקטובר כנראה יהיו בחירות. שוב בחירות. ושוב יש להתכונן למען ביטחון ישראל לבחירות. המלחמה נועדה לתעמולת בחירות. כמו כל מלחמה צפויה.

לישראל הרי אין דרישה לשטחים באיראן. גם הסכם שלום תמורת שלום לא עומד על הפרק. שליחים סודיים לא נפגשים בין המדינות, וההסכם האמריקאי-איראני הקורם עור וגידים על תכנית הגרעין האיראנית, רק מזרז את החלטת ממשלת ישראל, כלומר את החלטת ראש ממשלת ישראל, לצאת למלחמה מול איראן (או עם או נגד).

מה תרוויח ישראל ממלחמה מול איראן? תוהים הפרשנים שלעולם מופתעים ממלחמות. ובכן ישראל כמובן לא תרוויח כלום, היא רק תפסיד, אבל ממשלת ישראל כלומר ראש ממשלת ישקר-אל יקבל עוד קדנציה. ממשלת חירום תתאחד מיד סביב מנהיגותו הבלתי ניתנת לערעור. מצב איום ההשמדה יהיה ברור לכל אזרח ואיש לא יעסוק בשטויות כמו שוחד מרמה והפרת אמונים, סיגרים שמפניה וכמה כתבות בוואלה.

מה תרוויח ישראל ממלחמה מול איראן? תוהים הפרשנים שלעולם מופתעים ממלחמות. ובכן ישראל כמובן לא תרוויח כלום, היא רק תפסיד, אבל ממשלת ישראל כלומר ראש ממשלת ישקר-אל יקבל עוד קדנציה

ממשלת החירום החדשה למלחמה הצפויה מול איראן, תעסוק למעשה רק בדבר אחד – במלחמה הצפויה מול איראן. הממשלה כבר מיומנת. מערכת החינוך תושבת, הילדים יכלאו בבתי ההורים המובטלים, מערכת הבריאות תכין את עצמה לנפגעי הדף, רסיסים ושריפה ותעבור ממצב קורונה למצב מלחמה מול איראן (או נגד או עם). מערכות הרווחה כבר יסגרו מעצמן. האוצר יקיש בקופה הריקה ויפנה לציבור לקבלת מלווה מרצון. שרי הממשלה יעלו מעצמם על דוכן הכנסת ויקללו כל מי שינסה לבחון את נחיצות המלחמה.

משרד המשפטים יסגור את בית המשפט המחוזי מחשש שטילים איראנים יפגעו באולם בו מתנהל משפט השוחד של רה"מ המנהל את המלחמה הצפויה נגד איראן (או עם או מול).

בג"צ הרחום והחנון יאשר את ביטול המשפט עקב מצב החירום ונאום חמור וחריף ומאיים ומזעזע ינשא ערב ערב במהדורת החדשות בשידור חי מהמקלט האטומי בו ישהה ראש הממשלה עם רעייתו ושני בניו ואולי גם סריסיו.

המלחמה הצפויה עם איראן תתפוס את מערכת הביטחון בשיא פריחתה הכלכלית. הרמטכ"ל שהזהיר וחיל האוויר שהפציץ והמוסד שחיבל בסרקזות ובארכיון וחיסל את ההוא, איך קוראים לו, שר הגרעין. כולם יפרחו שוב. כי המלחמה הצפויה מול איראן תהיה נקודת הזינוק לחורבן וצמיחה. בו זמנית.

כל משאבי המשק והשקעותיו בהייטק ישועבדו לשיקום הנזק מאלפי הטילים האיראניים שיפגעו במרכזי האוכלוסייה ויפצפצו את איום מגיפת הקורונה לבדיחה היסטורית. ראש הממשלה יישב על כסאו בטוח ומובטח ומאובטח בלי שום איום של משפטי פלילי או תחקיר עיתונאי על עברו.

בג"צ הרחום והחנון יאשר את ביטול המשפט עקב מצב החירום ונאום חמור וחריף ומאיים ומזעזע ינשא ערב ערב במהדורת החדשות בשידור חי מהמקלט האטומי בו ישהה ראש הממשלה עם רעייתו ושני בניו ואולי גם סריסיו

הצלחתו מובטחת כאשר המלחמה הצפויה עם איראן תשחרר אותו מעדויות 333 עדי המפתח במשפטו ותסיר סוף סוף את האיום בהדחת ראש ממשלה חזק מהימין.

אפילו איראן תיווכח מי החזק באזור. המלחמה מול עיראק נמשכה 8 שנים ועלתה במאות אלפי קרבנות? המלחמה מול ישראל תימשך לנצח. מספר הקרבנות לא חשוב. ראש ממשלת ישראל הוא לא סאדם חוסיין. הוא יציב, חזק ויישאר בשלטון כל עוד המלחמה נמשכת, כלומר המלחמה תימשך כל עוד הוא בשלטון.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הכל ידוע וברור. מקומו של ביבי בכלא, חד וחלק! נתן אשל הפסיכוזי מנהל את ענייני המדינה ממקום של עיוותים נפשיים מוטרפים, ברדוגו לופת את ביבי במגע אורי גלרי מכושף, וטופזלוקדודו האובדני מתפתל... המשך קריאה

הכל ידוע וברור. מקומו של ביבי בכלא, חד וחלק! נתן אשל הפסיכוזי מנהל את ענייני המדינה ממקום של עיוותים נפשיים מוטרפים, ברדוגו לופת את ביבי במגע אורי גלרי מכושף, וטופזלוקדודו האובדני מתפתל עם עיניו היורדות תהומה למחשכים הכי פסיכיאטריים. נו? עם סביבה כזאת פלא שביבי הולך לאיבוד יותר ויותר? אה? ולכן הכלא זה מה יאזן אותו מההחלקה במדרון לעבר הטראגיות הבלתי נמנעת, ממש כמו דודו טופז שאיבד כל קשר למציאות

עוד 639 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל תחתית התהום: משהו רע קורה בחיפה

יותר פשיעה, יותר סמים, יותר קורבנות ● תושבי חיפה תחתית חיים בצל סכסוכי עבריינים ומיואשים מהעדר האכיפה וחוסר מעורבות של העירייה ● וכל זה קורה דווקא בשכונות עם מקומות הבילוי הכי לוהטים והמסעדות הכי נחשבות של העיר ● "הגברנו את הפעילות", מבטיחים במשטרה ● "ערכנו ארגון מחדש לטובת ביטחון התושבים", מגיבים בעירייה ● התושבים ממשיכים לשלם את המחיר

עוד 2,629 מילים

המשטרה חוקרת חשוד באיומים על ליאת בן-ארי

פרסום ראשון המשטרה מנהלת חקירה נגד אזרח ישראלי החשוד באיומים, פגיעה בפרטיות והטרדה נגד הפרקליטה ליאת בן-ארי, התובעת הראשית במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● בעקבות בדיקות DNA, נחקר באזהרה משה אלון בחשד כי הניח מכתב בביתה של בן-ארי ובו איום מפורש על חייה וחיי משפחתה ● המכתב נחשף בזמן ישראל

משטרת ישראל מנהלת חקירה נגד אזרח החשוד באיומים, פגיעה בפרטיות והטרדה נגד הפרקליטה ליאת בן-ארי, התובעת הראשית במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפי החשד, משה אלון, הניח מכתב בתיבת הדואר בביתה של בן-ארי באוגוסט אשתקד, הכולל איום מפורש וישיר על חייה וחיי משפחתה.

במכתב, אשר נחשף בזמן ישראל, נאמר: "חלאת המין האנושי ליאת בן-ארי המושחטת, אנחנו למען ביבי, נמרר לך את החיים עד שתתאבדי. לא מפחדים ממך עבריינית. יום יום נסתכל לך בלבן של העיניים ימזדיינת" (הטעויות בעברית במקור, א"ה).

מכתב שהושאר בתיבת הדואר של ליאת בן-ארי
מכתב שהושאר בתיבת הדואר של ליאת בן-ארי

על המכתב היו חתומים לכאורה שני פעילי ליכוד ידועים – אורלי לב, הפעילה בהפגנות נגד בן-ארי; ופעיל הליכוד איציק זרקא. אולם שניהם הכחישו נמרצות בזמן אמת כל קשר לכתיבתו או להפצתו, ונראה כי נפלו קורבן לניסיון הפללה מצד החשוד האמיתי.

אלון סירב להתייחס לפניית זמן ישראל ואמר רק: "אני אדבר עם עורכת הדין שלי ואחזור אליכם". עורכת דינו, עו"ד סוזי ארניה, מסרה לזמן ישראל בתגובה: "מרשי הכחיש את החשד שהופנה כלפיו במסגרת החקירה והעניין נמצא בברור של הרשויות.
טרם התקבלה החלטה בנדון".

יחידת הסייבר של להב 433 המנהלת את החקירה הודיעה לאחרונה לבית המשפט השלום בראשון לציון כי במסגרת החקירה נלקחו "דגימות DNA  לצורך השוואה אל מול מכתב האיומים התפוס", וכן כי "החשוד נחקר תחת אזהרה בגין חשד לביצוע העבירות ומסר את גירסתו".

תיק החקירה נמצא בעיון פרקליטות המדינה מחלקת הסייבר לצורך גיבוש המלצות ולקבלת החלטה בתיק.

זמן ישראל חשף, בכתבת תחקיר נרחבת, את מסכת האיומים, ההטרדות וההפצה של כזבים נגד בן-ארי ומשפחתה – בידי עיתונאים, פעילי ליכוד, עורכי דין וגורמים ברשת.

למרות שלמלאכה זו היו שותפים גורמים המקורבים או מציגים את עצמם מקורבים לראש הממשלה (לרבות בנו, יאיר נתניהו) – נמנע נתניהו מלגנות את מערכת ההתקפות על התובעת.

בחודשים האחרונים מלווה בן-ארי במאבטחים בעקבות האיומים על חייה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ליאת בן ארי, סדי בן שטרית, אמיר השכל, ישי הדס, חיים שדמי, אליעד שרגא ועוד רבים רבים רבים וטובים הם אלה שמסתערים באומץ ובגבורה עילאית למען הגנה על ישראל מפני הפיכתה לרודנות. סיפורי גבורה... המשך קריאה

ליאת בן ארי, סדי בן שטרית, אמיר השכל, ישי הדס, חיים שדמי, אליעד שרגא ועוד רבים רבים רבים וטובים הם אלה שמסתערים באומץ ובגבורה עילאית למען הגנה על ישראל מפני הפיכתה לרודנות. סיפורי גבורה ישנם לאורך כל ההיסטוריה, והנה כאן ועכשיו אנו עדים לדמויות שלא נרתעות אל מול ההפחדות והטרור של ביבי והסביבה המקוללת שלו. בעתיד, במידה וישב בכלא, יוכלו כל המקוללים שהגנו עליו לנסות ולהבין את הקללה שאיתה הם צריכים להתמודד

עוד 269 מילים ו-1 תגובות

הרכב הוועדה המסדרת: ימינה נדרשת להכריע האם לתמוך בהצעת נתניהו או בזו של יריביו

הליכוד תומך במינוי נציג אחד בוועדה על כל 6 חברי כנסת, בעוד בגוש השינוי רוצים נציג על כל 5-4 ח"כים ● היועצת המשפטית לכנסת: הבחירות לנשיאות צריכות להיערך עד 9 ביוני ● חברת הכנסת מלינובסקי: הוצע לי להתמנות לשרה אם אערוק מישראל ביתנו לליכוד ● דיווח: בניגוד לעמדתו הפומבית בדק סמוטריץ' בסקר את יחס הציבור להקמת ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם

עוד 46 עדכונים

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צודק בכל מילה. הרקבון של ביבי והסביבה התומכת שלו יתגלו במערומיהם בהמשך. נתן אשל, ברדוגו, טופזלוקדודו האובדני הם דוגמאות לרובוטים מקוללים אשר תוכנתו להתאבד למען השליט המיוסר והאוהב את עמ... המשך קריאה

צודק בכל מילה. הרקבון של ביבי והסביבה התומכת שלו יתגלו במערומיהם בהמשך. נתן אשל, ברדוגו, טופזלוקדודו האובדני הם דוגמאות לרובוטים מקוללים אשר תוכנתו להתאבד למען השליט המיוסר והאוהב את עמו. רמת הפסיכוזה השוררת במעגל הקרוב לביבי זה זה, זה החומר שממנו עושים סרטים של היצ'קוק. סתם לידע כללי: נתן אשל משועבד לצפייה בחשבונות ברשתות החברתיות, ועל פיהן הוא פועל, על פי עיוות נפשי, אשר יתפוצץ לו בפרצוף כשביבי יהיה בכלא. ליאיר נתניהו צפויה התנדבות כואבת בבתי תמחוי

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום ... המשך קריאה

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום קטל מעל שלושה מיליון איש ולא מעניין אם הוא ממנף את זה כי ממלא תמצא את החורים בגבינה מקווה שאתה מחוסן בזכותו!!!

עוד 807 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה