למה לא גנץ

בובות מתנפחות של בנימין נתניהו ובני גנץ בהפגנה בבלפור (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
בובות מתנפחות של בנימין נתניהו ובני גנץ בהפגנה בבלפור

נראה שתוצאות הסקרים בזמן האחרון גורמות לאנשים לצבור ביטחון בנוגע ליכולת של כחול לבן לעבור את אחוז החסימה (למרות החשש לזיופים), ויש עוד מי שמתכננים להצביע לגנץ למרות כל מה שקרה בשנה האחרונה.

בשבילם, ובשביל מי מכם שמכירים כאלה והיו רוצים לשכנע אותם לא לעשות זאת, ריכזתי כאן את העובדות והטיעונים המרכזיים נגד הצבעה לגנץ, שכדאי להיזכר בהם שוב לפני שמצביעים. בדוגמאות האלה אני בכוונה (כמעט) לא נכנס לדיון על ההחלטה עצמה להיכנס לממשלת נתניהו מלכתחילה, אלא רק במה שקרה מאז או שנראה שהולך לקרות.

בשביל המתכננים להצביע לגנץ, ובשביל מי מכם שמכירים כאלה והיו רוצים לשכנע אותם לא לעשות זאת, ריכזתי כאן את העובדות והטיעונים המרכזיים נגד הצבעה לגנץ, שכדאי להיזכר בהם שוב לפני שמצביעים

בואו נתחיל:

1

יכול להיות שמי שעדיין תומך בגנץ סבור, שהוא ביצע את ההחלטה האחראית ונכנס לממשלת נתניהו כדי למנוע בחירות נוספות בזמן משבר הקורונה, החלטה נכונה לשעתה על אף שהתגלה בפועל שנתניהו רימה אותו – גם לפי גנץ.

אך מה שהכי חשוב לזכור הוא שהכעס על גנץ הוא לא רק על החלטה אחת שגויה, אלא על כך שמאז עזר ותמך בנתניהו ובממשלה שלו בכל צומת חשובה ובכל הצבעה שהייתה יכולה לצמצם את השחיתות או לבלום את נתניהו.

בין ההחלטות שגנץ צידד בהן בנתניהו והליכוד:

 • נגד הגבלת קדנציות לראש הממשלה.
 • נגד דמי אבטלה לעצמאים.
 • נגד ועדת חקירה לצוללות.
 • נגד נישואים אזרחיים.
 • נגד החוק שאדם עם כתב אישום לא יוכל להיות ראש ממשלה.
 • נגד החוק שנשיא לא יוכל לכהן עם כתב אישום (נתיב מילוט אפשרי נוסף של נתניהו).
 • בעד חיסיון של 30 שנה לפרוטוקולים של דיוני הקורונה.
 • בעד הגבלת ההפגנות בזמן הסגר.
 • בעד הגדלת הממשלה ל-36 שרים.
 • נגד תחבורה ציבורית בשבת.
 • נגד תיקון חוק הלאום.

זוהי רק רשימה חלקית.

2

ניתן להגיד שגנץ עשה את כל זה כדי לקיים, לאזן ולמתן את הממשלה. אולם, בפרפרזה על מירי רגב, מה שווה הממשלה הזו אם נתניהו עושה בה כמעט כל מה שהוא רוצה? גנץ וכחול לבן, כאמור, הצביעו עם נתניהו בכל מה שהיה לו חשוב, והיו שותפים מלאים לניהול הכושל של הקורונה והכלכלה בשנה האחרונה, ולצעדים לערעור הדמוקרטיה.

מה שווה הממשלה אם נתניהו עושה בה מה שהוא רוצה? גנץ וכחול לבן הצביעו עם נתניהו בכל מה שהיה לו חשוב, והיו שותפים מלאים לניהול הכושל של הקורונה והכלכלה ולצעדים לערעור הדמוקרטיה

עם כל מה שמפריע לנו בניהול של נתניהו, וכל מה שנתניהו ניסה לעשות לדמוקרטיה והצליח בשנה האחרונה, אנחנו חייבים לשאול כיצד קרה בממשלה פריטטית שבה גנץ הוא ראש ממשלה חליפי עם חצי מהקולות (נכון, בזכות כחול לבן נפתח אתר החרמון).

כרזה של כחול לבן
כרזה של כחול לבן

ניתן לתת עשרות דוגמאות לאופן שבו גנץ לא הגביל את נתניהו. המשפט ״גנץ לא צפוי להתנגד״, בהמשך לכותרת על יוזמה של נתניהו נהייה בדיחת טוויטר. אך אציג שתיים:

 • רק לאחרונה, אחרי שהבחירות הוכרזו כבר, ולאחר שמדינת ישראל מתנהלת שנתיים ללא תקציב, גנץ בחר, למרות שהיה יכול בקלות להימנע מכך, לאפשר לנתניהו וכ״ץ עוד 90 מיליארד ש״ח להוציא ללא הגבלה או מסגרת על הוצאות לבחירתם. כלומר, עוד 90 מיליארד ש״ח לפיזור הבטחות ולממן שוחד בחירות לאוכלוסיות שלמות, שיכולים לעזור להם בבחירות שלפנינו ועל חשבון הגירעון שלנו ושל הילדים שלנו.
 • דוגמה ידועה לשמצה נוספת היא כשגנץ, כשר משפטים טרי, הבטיח שהסגר השלישי לא יגרום לדחיית משפט נתניהו, ואז (להפתעתנו?) המשפט נדחה בכל זאת יומיים לאחר מכן.
ציוץ של גנץ על אי דחיית משפט נתניהו, בפועל המשפט נדחה
ציוץ של גנץ על אי דחיית משפט נתניהו, בפועל המשפט נדחה

3

יש הטוענים שכחול לבן כן הגבילה את נתניהו, בעיקר בתחום משרד המשפטים. ראשית, יש להגיד שחלק גדול מהקרדיט שכחול לבן לקחו על עצמם היה על מהלכים, שלפי החוק ממשלה זמנית (שנתניהו היה בראשותה) לא יכלה לקדם בכל מקרה. כלומר שללא ההצטרפות של כחול לבן לא היו עולים על השולחן מלכתחילה.

אולם יש לזכור שגם כשכן היו אקטיביים, מרבית הפעולות נעשו על ידי אבי ניסנקורן, שר המשפטים מטעם כחול לבן לשעבר, ושהקו שבחר בו נחשב לעומתי מדי עבור גנץ. גנץ היה מעדיף לאפשר לנתניהו רבים מהמהלכים שניסנקורן הגביל. כלומר, כל עוד זה היה תלוי בגנץ הוא היה מאפשר לנתניהו יותר, וגנץ אף כעס על ניסנקורן על הקו הקשה (יחסית) שנקט בו.

מרבית הפעולות במשרד המשפטים נעשו ע"י ניסנקורן, שר המשפטים מטעם כחול לבן לשעבר, שבחר בקו שנחשב לעומתי מדי עבור גנץ. גנץ היה מעדיף לאפשר לנתניהו רבים מהמהלכים שניסנקורן הגביל

כזכור, לצורך הסכם דחיית התקציב, שהיה משאיר את הממשלה על כנה ולא מוציא אותנו לבחירות, גנץ בחר כמתווך את חיים רמון, מי שהואשם בעבירות מין ונראה היום כמקדם אג׳נדה פרו-נתניהו ובעד הגבלת מערכת המשפט. ההסכם, שנכשל רק בגלל חיימוביץ׳, אסף זמיר ורם שפע שהפתיעו את גנץ והצביעו נגדו, כלל הגבלות נוספות על מערכת המשפט והכפפה שלה למערכת הפוליטית, וכנראה גם את החלפתו של ניסנקורן.

4

בנוסף, צריך להגיד שעל אף הכוח הרב שכחול לבן לכאורה החזיקו בממשלה, הם כמפלגה לא הצליחו לקדם אג׳נדה או יוזמות חקיקה. כותב שורות אלה לא הצליח למצוא יוזמת חקיקה שכחול לבן הבטיחו או ניסו לקדם ושצלחה את כל התהליך (לעתים היא נגמרה במעבר של קריאה טרומית, שבכנסת לא מבטיח כלום לגבי עתיד החוק), ולרוב המקרה נגמר בפיאסקו שמתאים לחובבנות פוליטית. אגב, באופן מפתיע למפלגה שמעוניינת לקבל קולות של מרכז שמאל, אחת מהיוזמות האחרונות שכחול לבן ניסתה לקדם (וכשלה) הייתה הלבנת מאחזים ביהודה ושומרון.

5

יש לדבר גם על מה שגנץ מתכנן לאחרי הבחירות. קודם כל, לא בטוח שהוא יעבור את אחוז החסימה (נזכיר את הסקרים בהמשך). בהקשר זה, כחול לבן מפיצים טענה שאם לא יהיו בכנסת הם יפוטרו, זו טענה שקרית שהופרכה מעבר לכל ספק (בקצרה, ההסכם שהקים את המפלגה הזמנית תקף עד שמורכבת ממשלה חדשה, כמו שאהוד אולמרט היה ראש ממשלה עד שהוקמה ממשלה למרות שלא התמודד ולא נבחר לכנסת).

אם יעבור, הקמפיין של כחול לבן מבטיח שהפעם באמת הוא לא יישב עם נתניהו (מדוע אנשים חושבים שהפעם זה יותר אמין מבפעם הקודמת, נשגב מבינתי) – אך האם באמת הוא ימנע ממנו להיות ראש ממשלה?

להזכירכם, יש תרחיש אחד שבו גנץ יכול להיות ראש ממשלה, וזה שהממשלה תמשיך להתקיים במתכונת הנוכחית עד נובמבר. זה יכול לקרות, מבחינת לוח זמנים, רק לאחר פקיעת מועד המנדט להרכבת הממשלה והכרזה על בחירות חמישיות. כלומר, יש לגנץ אינטרס שלא תהיה הכרעה בסיבוב הזה, ושנתניהו יישאר ראש ממשלה.

יש תרחיש אחד שבו גנץ יכול להיות רה"מ: שהממשלה תמשיך במתכונת הנוכחית עד נובמבר. זה יכול לקרות רק לאחר פקיעת המנדט להרכבת הממשלה והכרזה על בחירות חמישיות. כלומר, יש לגנץ אינטרס שנתניהו יישאר רה"מ

אגב, בתרחיש כזה אין צורך שהוא יעבור את אחוז החסימה הפעם, רק שיהיה חבר כנסת בכנסת ה-25 (שאחרי בחירות חמישיות). בנוסף, גנץ מתבטא כי הוא ״יקבע מי יהיה ראש הממשלה״. זה ציטוט שמפתיע אותי, משום שעד כמה שאני יודע יש רק מועמד אחד לראשות הממשלה מטעם מחנה המרכז-שמאל שגנץ מבקש את קולותיו.

6

כדי להוסיף לחשדות בנוגע לתכניות של גנץ, נראה שבין התומכים המרכזים בהמשך הריצה של גנץ ובכך שאנשי המרכז-שמאל יצביעו לו נמצאים השופרות והמהדהדים הגדולים של נתניהו. בין השמות הבולטים שהתבטאו עד כה בעד הישארותו במירוץ ואף ניסו לשכנע אנשים להצביע לו במקום ליש עתיד או תקווה חדשה נמצאים: ינון מגל, אריאל כהנא, עמית סגל, יעקב ברדוגו, קלמן ליבסקינד, נוה דרומי והצל (יואב אליאסי). תמיכה נרחבת בגנץ אפשר למצוא גם בישראל היום ובערוץ 20.

7

בנוסף, התפרסם בשבוע שעבר על ידי דפנה ליאל בחדשות 12, שפעילי ליכוד פועלים בהנחיה מלמעלה לזייף בסקרים ולטעון שהם יצביעו לכחול לבן. כל זה לא בא רק כדי לגרום לנו לחשוש שגם ארבעה עד חמישה המנדטים הגבוליים שהוא מקבל בסקרים מנופחים ושהצבעה אליו תהווה שריפה של קולות, אלא גם לתהות למה לליכוד כל כך חשוב שגנץ ימשיך לרוץ? לדעתי, נתניהו בונה על זה שאו שגנץ ישרוף עשרות אלפי קולות של מתנגדי נתניהו מתחת לאחוז החסימה, או שהוא יאפשר את המשך הכהונה שלו.

8

סוגייה נוספת שמטרידה בריצה של גנץ היא בזהות היועץ האסטרטגי שלו. גנץ לקח כיועץ אסטרטגי את ספי שקד. ספי שקד הוא גם שותף של משה קלוגהפט, שידוע לשמצה כיועץ אסטרטגי וקמפיינר של רבים בימין (בין היתר יוזם קמפיין השתולים). עד לאחרונה הוא שימש כיועץ של נתניהו, ועכשיו עבר לעבוד (לשפרר?) באולפני החדשות של חדשות 12, שם הוא מקפיד על מסרים לטובת נתניהו.

גנץ לקח כיועץ אסטרטגי את ספי שקד. ספי שקד הוא גם שותף של משה קלוגהפט, שידוע לשמצה כיועץ אסטרטגי וקמפיינר של רבים בימין (בין היתר יוזם קמפיין השתולים). עד לאחרונה הוא שימש כיועץ של נתניהו

נכון, שני השותפים יכולים לעבוד עם מי שהם רוצים ואפילו עבדו בעבר עם מועמדים בשמאל, אבל לטעמי דווקא במועד זה העובדה שיועץ אסטרטגי שמקורב ליועץ קרוב של נתניהו עובד עבור גנץ מעלה חששות. גם אם החשד הוא לא ישירות כלפי גנץ, להזכירכם זו לא תהיה הפעם הראשונה שגנץ מעסיק שירותים של מי שלכאורה עובד גם עבור הליכוד ללא ידיעתו. אגב, גם ספי שקד עצמו לא כל כך העריך את גנץ לפני העסקתו.

9

גם אם לצורך העניין נניח שהפעם ניתן להאמין לגנץ, יש חשש אמיתי שמי מרשימתו, רובם אנשי ימין או ציונות דתית, יערקו לממשלה של נתניהו, שוב על גבי קולות של מרכז שמאל. זו לא תהיה פעם ראשונה שזה יקרה לגנץ עצמו (כמו עם יועז הנדל וצבי האוזר), ועבור חלק מהרשימה שלו, זו לא תהיה הפעם הראשונה שהוא עשה זאת בעצמו (כמו פנינה תמנו-שטה שעברה מיש עתיד לכחול לבן כדי להיות שרה). נתניהו עצמו בראיון בערוץ 20 בתשובה לשאלה הודה שיש אפשרות לעריקים מכחול לבן.

10

ולנקודה אחרונה. על אף שכתבתי בפתיחה שאשתדל לא להתייחס להחלטה לשבת עם נתניהו, אתייחס לכך בהערה קטנה. לגנץ היו אפשרויות אחרות. ראשית, היה לו את המנדט להרכבת ממשלה והייתה אפשרות תאורטית להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ. נכון, הנדל והאוזר התנגדו. אולם יכול להיות שאם היה באמת נחוש ורוצה באמת לחתור ליעד הזה, היה מצליח לשכנע אותם – יש לראש מפלגה שמרכיב ממשלה כלים לשכנע ח״כים.

לראיה, בסוף הקדנציה של הממשלה הנוכחית הנדל והאוזר ישבו בפועל בקואליציה תחת נתניהו ששיתפה פעולה עם מנסור עבאס (זכורה הפרשה של הצבעת וועדת החקירה על הצוללות שבוטלה על ידי עבאס בעת שניהל את הדיון). זה מוכיח לדעתי שהיה נתיב אפשרי לשכנע אותם, גם אם לעולם לא נוכל לדעת בוודאות.

נזכיר גם שמאז הבחירות שיתוף הפעולה בין נתניהו לחברה הערבית פרח (לפחות באופן חד-צדדי) ונראה שנהיה לגיטימי לחלוטין, עד כדי שאנשים כשמעון ריקלין ואיתמר בן גביר(!) כבר מלבינים את המהלך. כלומר, נראה שהאפשרות לשתף פעולה עם נציגי הערבים היא בעיקר עניין של נחישות פוליטית ומנהיגות.

בנוסף, בראיון לזמן ישראל חזר לפיד על השתלשלות האירועים המוכרת שבה היה ניתן לבחור יו״ר כנסת מטעם יש עתיד ולהעביר חוק נגד ראש ממשלה נאשם בפלילים, וכך לשחרר את הפלונטר במערכת. אולם גנץ בחר מסיבותיו הוא לוותר על הנתיב הזה ולהצטרף לממשלת נתניהו, לאחר שהסתבר שהיה במשא ומתן איתו עוד מאז סיבוב הבחירות השני. כלומר, להצטרף לנתניהו הייתה אופציה מועדפת עבורו, גם כאשר היו אפשרויות נוספות.

גנץ בחר לוותר על נתיב העברת החוק נגד רה"מ נאשם בפלילים ולהצטרף לממשלת נתניהו, איתו היה במו"מ מאז סיבוב הבחירות השני. כלומר, להצטרף לנתניהו הייתה אופציה מועדפת עבורו, גם כשהיו אפשרויות נוספות

קיימות סיבות נוספות לא להצביע לכחול לבן, אך אלו העיקריות לדעתי. לסיכום, הבחירה להצביע לכחול לבן היא לגיטימית כמובן, כמו כל הצבעה, אולם יש לעשות אותה בעיניים פקוחות ומפוקחות. חשוב לזכור שמדובר באדם ורשימה שהבטיחו להתנגד לנתניהו אך הצטרפו אליו, אפשרו אותו ובחרו בצד שלו בכל צומת חשובה מאז. מעבר לזה, הם לא הצליחו לקדם מדיניות שחשובה להם, ויש סימנים מחשידים שפוגמים באמינות שלהם גם בכנסת הבאה, אם יצליחו להיכנס אליה.

עמרי לביא לומד תואר שני במשפטים באוניברסיטת תל אביב עם התמקדות בפילוסופיה פוליטית ומשפט חוקתי, ועוזר מחקר ומתרגל באוניברסיטה. לפני כן היה מנהל מוצר בסטארט-אפ בתחום הפינטק וקצין במודיעין.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הבעיה בתזה מובאת כאן היא שכל סעיף בעצמו אולי מחזיק מים - אבל ביחד זה ממש לא מחזיק מים. או שגנץ הוא רב נוכל שמתכנן עשרה צעדים קדימה ומפרפר את כולם - או שהוא טמבל חדל אישים - על הכותב להח... המשך קריאה

הבעיה בתזה מובאת כאן היא שכל סעיף בעצמו אולי מחזיק מים – אבל ביחד זה ממש לא מחזיק מים. או שגנץ הוא רב נוכל שמתכנן עשרה צעדים קדימה ומפרפר את כולם – או שהוא טמבל חדל אישים – על הכותב להחליט כי זה לא יכול להיות גם וגם …
בקצור אני לא מעריץ של גנץ ומודע לחסרונותיו – אבל עם כל אלה אני מעדיף אותו על אותם צבועים שמכפישים אותו – כדי להלבין את חוסר המעש והנוכלות שלהם שהיא כפולה ומכופלת…
כל אותם מומחים גדולים בפוליטיקה לא האמינו לו כשאמר שהוא בא למסע ארוך ולא לסיבוב אחה"צ הנה הוא עדיין בסביבה ומוכיח כושר עמידה שאף אחד לא ייחס לו.
אז בואו תעשו גם קצת כבוד לבן אדם שבא באמת כדי לשרת את המדינה והוא אינו רב תחמן ומניפולטור ציני.

חייבים להצביע גנץ, כחול לבן . איש ישר וצנוע שבאמת רוצה את טובת המדינה . מי שהיה רמטכ"ל הוא איש מוכשר ניהולית ופיקודית . למד מכל הטעויות והשתפשף מספיק בפוליטיקה . חייבים לדחוף אותו מעב... המשך קריאה

חייבים להצביע גנץ, כחול לבן
. איש ישר וצנוע שבאמת רוצה את טובת המדינה
. מי שהיה רמטכ"ל הוא איש מוכשר ניהולית ופיקודית
. למד מכל הטעויות והשתפשף מספיק בפוליטיקה
. חייבים לדחוף אותו מעבר לאחוז החסימה לעומת השאר שעוברות( מיכאלי, סער ולפיד)
. חייב להיות ח"כ, לטרפד השתלטות של נתניהו ולהתקע לו בגרון במקרה של ממשלת מעבר ובחירות חמישיות.

עוד 1,740 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 10 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירת תקיפתו בהפגנה של חבר הכנסת עופר כסיף

ליברמן על הניסיונות של לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לנפתלי בנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות הזאת" ● מחר יגיע לישראל שר ההגנה האמריקאי, לויד אוסטין, שייפגש במהלך ביקורו עם נתניהו וגנץ

עוד 13 עדכונים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

למקרה שפיספסת

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

לאן הולכות המטרות כשהאגם קפוא? או - בזכות בחירות חמישיות

באופן אידאלי אנו חושבים על המוח האנושי כעל מכונת היגיון, אך במציאות בכלל, וזו הפוליטית שלנו בפרט, ברור שיותר מכל דבר אחר – מוח זו מכונה לדפיקה סדרתית של הראש בקיר.

משום מה אנו נוטים לראות במוח שלנו סוג של מחשב, בעוד שמחשב ומוח הן שתי מכונות שונות לגמרי. המוח הוא יצור אבולוציוני שניבנה כמכונה אובססיבית ליצירת מטרות, בעוד שמחשב הוא כלי עזר לבני אדם. איננו מעוניינים שמחשב ייצר לעצמו מטרות, אלא רק שיעזור לנו להשיג את המטרות שלנו.

החל מהקפה של הבוקר ועד להתגייסות למלחמה, מה שמניע אותנו הוא המטרה התורנית, שמשום מה הקפיץ לנו המוח דווקא עכשיו, ואנו חייבים, חייבים, להגשימה. ומה שמעצבן בהמצאה האבולוציונית הזו הוא, שהטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה. או כפי שחז"לנו ניסחו כה יפה "אין אדם עובר מן העולם וחצי תאוותו בידו".

הטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו, המוח, לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה

למעשה, הבעיה הגדולה עם מנגנון המטרות שלנו היא לא שאיננו מגשימים אותן, אלא דווקא אם הצלחנו להגשימן. הגשמת המטרה לא רק מייצרת ריקנות, המחייבת מאמץ מוחי להעלות ולגבש לנו מטרה חדשה, אלא, חמור מכך, היא עלולה לזרוק אותנו מהדרך הכל-כך מוצלחת בה הלכנו – אל ישימון חסר דרך.

דוגמה טובה היא הציווי האלוהי הראשוני של: "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה". ציווי שבנה מטרה ארוכת טווח, ולאורה אנו חיים כבר אלפי שנים. הבעיה נעוצה כמובן בכך שמטרה ארוכת טווח שכזו לא קיבלה פרמטר תפוגה. כמה זה "מלאו את הארץ"? מיליארד אנשים זה כדור מלא? עשרה מיליארד? מאה מיליארד? ומתי הארץ נחשבת כבושה? כשנכלה את משאביה? את זה הציווי לא ניפק, אך רבים עדיין חיים לאור הציווי הזה רק משום הסיפוק שבהליכה בדרך הסלולה, ולעזאזל התוצאות.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד. כך למבני כוח פוליטיים קיימת נטייה מובנת לשמר מטרות, בפורמלין אם נדרש, מבלי להתחשב במציאות המשתנה.

כך בריטניה משמרת בית מלוכה וטקסים פוליטיים משונים שאבד הכלח על מטרתם, רק כדי להימנע מערעור המערכת. כך המערכת הפוליטית האמריקנית משמרת פחד מיסטי מסוציאליזם וקומוניזם למרות שאיומים אלו כבר חוסלו מזמן, וכך גם אצלנו.

המערכת הפוליטית הישראלית נבנתה סביב מטרה אחת – הקמת בית לאומי ליהודים שנרדפו בעולם. תשובה לבעיה הסופר-בוערת בימים שלאחר השואה. מטרה זו גיבשה תנועה חזקה ודינמית שפעלה ביעילות והצליחה בצורה יוצאת דופן, ובית לאומי אכן הוקם ליהודים, מדינה – היא מדינת ישראל.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות שלנו במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה הרבה יותר – כל המבנה השלטוני יוצר עבור מטרה זו. מבנה שתוכנן לאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מאפשרות של הגעה למוקדי כוח. כך, כדי להימנע מבניית מוקדי כוח ערביים, המבנה של הייצוג לכנסת לא נבנה במתכונת הרגילה של נציגי אזורים, כפי שנהוג בדמוקרטיות אחרות. כך, הדומיננטיות שהוקנתה למשרד הפנים במישור המוניציפלי היא עוד מכשיר שכזה, שלא לדבר על מערכת ניהול הקרקעות שנבנתה בעליל לטובת המטרה הציונית.

כל האנרגיה הציונית הזו לטיפול בעם שלנו אכן צלחה. המטרה הושגה, וכיום, כשמרבית העם היהודי נמצא בישראל, ואלו שלא כאן עושים זאת מבחירה, אפשר להגיד לא רק שהציונות הגשימה את מטרתה המיידית, אלא שהצורך בהגנת היהודים ומדינתם חרג מגבולותינו והפך לקונצנזוס גלובלי במרבית מדינות העולם. אנו השגנו את המטרה מעבר למשוער, ודווקא ההצלחה הזו היא אם המשבר הפוליטי הקשה אותו אנו חווים היום.

אנו תקועים היום עם אוכלוסייה שעיקר עניינה הוא איכות החיים שלה והצלחתה האישית, אך עם מערכת פוליטית לא רלוונטית שמחפשת לשמר את המטרה שהושגה דרך מבט טלסקופי – המחפש, מעצים, ולעיתים אף ממציא איומים על המטרה. כל זאת תוך התעלמות מהנוף החדש של מדינה בה מרבית האוכלוסייה רוצה ושואפת לנורמליות אזרחית.

חוסר הרלוונטיות נמצא בשימור האידאות הפוליטיות, אך יותר מכך הוא נמצא בשימור מבנה הדמוקרטיה שלנו. מבנה בו הנציגים אינם נבחרים ישירות ולא על בסיס גיאוגרפי, מה שמקנה כוח יתר לאוכלוסיות מסוימות (המתנחלים למשל) וכוח חסר לאוכלוסיות אחרות (ערבים למשל).

אלה מבנים השואפים לשמר את עצמם גם במחיר של אובדן רלוונטיות והגעה למשבר, ונראה כי המשבר הפוליטי המתמשך בו אנו נמצאים הוא אכן משבר שכזה. משבר בו הטרמינולוגיה סובבת סביב המטרה הציונית ומי משרת אותה, אך הגרעין שלה הוא רלוונטיות מבנה המשטר לאזרחי המדינה.

חוסר הרלוונטיות של הדיאלוג הפוליטי עתיד להימשך, וכך גם משבר הבחירות בו אנו שרויים, אלא שאגב המשבר המתמשך הזה, מה שאנו עדים לו הוא שינוי זוחל של שיטת הממשל שלנו. שינוי שמגיע בשיטת הסלמי, בפיסת שינוי אחת בכל מערכת בחירות.

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה בהרבה – כל המבנה השלטוני יוצר עבורה. מבנה שמאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מהגעה למוקדי כוח

השינוי החל ברעיון ההזוי לראש ממשלה חליפי וממשיך ברעיון ה"רק לא ביבי", וללא ספק יתחולל גם בסיבוב הנוכחי. סיבוב, שעם או בלי השבעת ממשלה חדשה, יהיה גם הוא ללא ספק קצר, וללא ספק ייצר גם הוא פיסה נוספת של שינוי במבנה השיטה הדמוקרטית שלנו. ורק נותר לקוות ששינויי המבנה שיביא יהיו טובים וחכמים מספיק כדי לבנות לנו אג'נדה שלטונית חדשה, שתוכל להוביל אותנו בדרך טובה יותר מזו בה אנו הולכים היום. ושלא נזדקק לבחירות שישיות לשם כך.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 876 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים

המאבק על מיקום שדה התעופה השני של ישראל מעלה הילוך ● דוח של האגף לתכנון ופיתוח הכפר במשרד החקלאות קובע נחרצות: מיקום שדה התעופה בעמק יזרעאל יחסל את החקלאות דווקא בשטחים החקלאיים החשובים בארץ ● הפיתוח שם יפגע בביטחון המזון של המדינה ● גידולים כמו חיטה, אפונה ותירס ייאסרו כליל ● ומשקי הלולים והרפתות יספגו מכה קשה ● המאבק של הצפון והדרום נמשך

עוד 715 מילים

אתה חי רק פעמיים

הוא הרג שומר נאצי, ברח מהגטו בזהות בדויה, תפס טרמפ על רכבת של הצבא הגרמני והסתובב בברלין במדים של הנוער ההיטלראי ● לפני שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, הוא עוד הספיק להילחם לצד הכוחות הפולנים ולהצטרף לצבא הבריטי ● ואחרי הכול, הוא הוטבל, נישא לקתולית ושמר שנים את יהדותו בסוד ● סיפורו יוצא הדופן של חיים הירשמן הפך כעת לספר שכתב בנו, ג'ון קאר

עוד 1,797 מילים

התופרת האחרונה של אושוויץ הלכה לעולמה

נשות הנאצים חיכו לשמלות הערב הנפלאות שלהן, ודרשו עוד ועוד ● התור היה ארוך, והגיע לפעמים לחצי שנת המתנה ● הן קיבלו תנאים משופרים במחנה המוות כדי שיוכלו להמשיך ולתפור, וכך שרדו את השואה ● חודשים ספורים לפני יום הולדתה ה-100, נפטרה מסיבוכי קורונה ברטה קוהוט, אחרונת השורדות ממעגל התפירה של אושוויץ

עוד 1,020 מילים

בנט: "אעשה הכל כדי לחלץ את ישראל מהכאוס"

סמוטריץ' פגש את נתניהו וממשיך לפסול את רע"ם ● היועמ"ש לנתניהו וגנץ: "למנות בדחיפות שר משפטים" ● עודה נגד ממשלה בראשות בנט ● הליכוד התלונן במשטרה נגד סדי בן שטרית ● ישראל לבית הדין בהאג: אין לכם סמכות לחקור ● ועדת פרס ישראל הודיעה שפרופ' גולדרייך ראוי לקבל פרס ישראל ביום העצמאות ● בג"ץ מאפשר לשר גלנט להדיר אותו מהפרס למשך חודש

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה