לא ספר מחקר אלא מחקר כספר

בית ספר תיכון בזכיון גרנדה הילס בלוס אנג'לס (צילום: ויקיפדיה)
ויקיפדיה
בית ספר תיכון בזכיון גרנדה הילס בלוס אנג'לס

ביקורת על ספרו של תומס סואל: "מדוע הם שונאים בתי ספר פרטיים?               כך מכשילים אינטרסנטים את חינוך ילדינו" (ספרית שיבולת, הוצאת סלע מאיר, 2021,319 עמ').

עטיפת הספר: מדוע הם שונאים בתי ספר פרטיים
עטיפת הספר: מדוע הם שונאים בתי ספר פרטיים

הכלכלן האפרו-אמריקאי תומס סואל הוא אינטלקטואל פורה שכתב כבר עשרות ספרים. מהם הופיעו כבר  שלושה בעברית. הטוב ביניהם הינו ספר פוליטי כלכלי הנקרא: "עימות בין השקפות". כתיבתו היא כתיבה אמפירית של הוגה שקדן, הבונה טיעונים בצורה ממוסמכת ובכובד ראש.

בתי הספר בזיכיון היא הסוגיה שהוא בוחן בספר זה, כשרק נתוני ההישגים הלימודיים המובאים כטבלאות תופסים יותר ממאה עמודים, מה שהופך ספר זה למקור מצוין למחקרים בתחום.

מוסד "בית הספר בזיכיון" הינו מוסד חינוכי ציבורי המשוחרר מהגבלות הקשוחות של בתי הספר הציבוריים הרגילים, והזכאי לתמיכה מתקציב המדינה בתנאי שהישגיהם הלימודיים של תלמידיו עומדים בדרישות מסוימות (עמ' 27).

מוסד "בית הספר בזיכיון" הינו מוסד חינוכי ציבורי המשוחרר מהגבלות הקשוחות של בתי הספר הציבוריים הרגילים, והזכאי לתמיכה מתקציב המדינה בתנאי שהישגיהם הלימודיים של תלמידיו עומדים בדרישות מסוימות

על מטרת המחקר ותוצאותיו העיקריות כותב סואל בפרק השני של הספר את הדברים הבאים:

"אף על פי שמטרתנו העיקרית היא לגלות את ההבדלים בהישגיהם הלימודיים בין התלמידים בבתי הספר הציבוריים בזיכיון  לאלה שבבתי הספר הציבוריים המסורתיים, הנתונים במדגם שלנו מגלים הבדלים בתוצאות המבחנים בין רשתות  שונות של בתי ספר בזיכיון ובין כיתות שונות באותו בית ספר (עמ' 37).

על בעיתיות ההשוואה בין תלמידי בתי ספר שונים הוא כותב את הדברים הבאים:

"בכל רחבי ארצות הברית, רוב התלמידים בבתי הספר הציבוריים המסורתיים הם לבנים ואסייתיים, ואילו רוב התלמידים בבתי הספר הציבוריים בזיכיון, שלרוב  ממוקמים בקהילות של מיעוטים מעוטי הכנסה, הם שחורים והיספנים. במשך שנים רבות, הישגיהם של כלל התלמידים הלבנים והאסייתיים, שנבדקו במגוון רחב של מבחנים לימודיים, היו גבוהים בהרבה מאלה של כלל התלמידים השחורים וההיספנים. לכן ההשוואה בין תוצאות המבחנים השונים בבתי הספר בזיכיון ובבתי הספר הציבוריים המסורתיים היא בעייתית, כי משך שנים רבות היו הבדלים בין ההישגים הלימודיים של שתי אוכלוסיות התלמידים. כמו כן, במשך שנים רבות היו הבדלים בין הישגיהם של תלמידים ממשפחות מעוטות הכנסה לאלה של תלמידים ממשפחות עתירות הכנסה. בנסיבות האלה קשה לברר עד כמה ההפרשים בין ההישגים הלימודיים של קבוצות שונות, למשל תלמידי בתי ספר בזיכיון לעומת תלמידי בתי ספר ציבוריים מסורתיים, נובעים מההבדלים בין בתי ספר עצמם, ועד כמה הם נובעים מההבדלים ברקע האתני והחברתי – כלכלי של התלמידים" (עמ' 31).

כדי להימנע מבחירה שרירותית של בתי ספר תוך בחירה על פי עקרון מסוים,  סואל מציין שהוחלט להתרכז ברשתות של בתי ספר בזיכיון, הפועלים במספר הבניינים הגדול ביותר בעיר ניו יורק, שבהם שוכן לפחות בית ספר ציבורי מסורתי אחד המלמד שכבות גיל דומות. נבחרו כל רשתות בתי הספר הפועלים בחמישה בנינים לפחות בעיר ניו יורק, שבהם פועלים גם בתי ספר ציבוריים מסורתיים לאותן שכבות גיל (עמ' 34).

על הצלחת בתי הספר הפועלים לפי זיכיונות תעיד העובדה שיש יותר מ-50 אלף תלמידים ברשימות ההמתנה להתקבל לבתי הספר האלו בעיר ניו יורק, שם ההוצאות על כל תלמיד נעות בממוצע סביב 20 אלף דולרים בשנה. מדובר בשווי של יותר ממיליארד דולרים בשנה, שמערכת החינוך הציבורית המסורתית יכולה להפסיד בעיר ניו יורק לבדה, אם כל התלמידים ברשימות ההמתנה אכן יצליחו להיכנס לבתי הספר בזיכיון (עמ' 87).

על הצלחת בתי הספר הפועלים לפי זיכיונות תעיד העובדה שיש יותר מ-50 אלף תלמידים ברשימות ההמתנה להתקבל לבתי הספר האלו בעיר ניו יורק, שם ההוצאות על כל תלמיד נעות בממוצע סביב 20 אלף דולרים בשנה

לעובדות אלו יש להוסיף את עובדת צמיחת בתי הספר בזיכיון לאורך חייהם הקצרים, שהחלו בשנות ה-90 של המאה ה-20, כצמיחה גבוהה בהרבה מקצב הצמיחה במגזר בתי הספר הציבוריים.

אמנם לא כל בתי הספר בזיכיון הם מוצלחים, אבל בתי ספר בזיכיון כושלים אינם מהווים איום אמיתי על בתי הספר הציבורים המסורתיים, והם אף עלולים לאבד את רישיונם (עמ' 88).

מכאן שבתי הספר בזיכיון המוצלחים הם אלה שמהווים איום אמיתי על בתי הספר הציבוריים המאוגדים המסורתיים.

שום רשת של בתי ספר בזיכיון לא הצליחה מבחינה חינוכית יותר מאשר בתי הספר בזיכיון של סאקסס ארלם, בבדפורד-סטויבסנט, בדרום ברונקס ובשכונות בני המיעוטים בעלי ההכנסה הנמוכה בעיר ניו יורק. בתי הספר בזיכיון פטורים מהחובות המוטלים על בתי הספר המסורתיים שעליהן מוטלות תנאים והסכמים.

כך למשל קוד החינוך של קליפורניה מכיל יותר מ-2,500 עמודים (!). הביורוקרטיה והסרבול הם סוגיה חשובה, וידוע למשל שבישראל קשה מאוד לפטר מורה טרם גיל הפנסיה.

לסיום אציין שהספר מכיל מידע אמפירי רב ומפורט היכול להעשיר את הסטודנטים לחינוך.

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 678 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 2 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: בנט פועל לשכנע את הליכוד להמליץ עליו להרכבת הממשלה; בימינה מכחישים

שעה לפני האסון מנכ״ל המקומות הקדושים מודה ליו"ר ש"ס שהציל את האירוע: ״דרעי ריכך נוסח אחר נוסח של היועצים המשפטיים״ והוסיף כי הוא ״נלחם כארי״ כדי לקיים את ההילולה במתכונתה המלאה ● סמוטריץ׳: אסור ללכת לעריפת ראשים ולא לפטור מאחריות ● יאיר גולן: המסקנה - הפרדת דת ממדינה, ממשלה ללא חרדים ● פרקליטו של נתניהו ירכז את תביעות קרובי הנספים

עוד 21 עדכונים

צדיק, יש לך 3 מיליון שקל לאנדרטה?

לפני 23 שנים שנים עברתי לכרמל כפי שתמיד רציתי לעשות. מאז אני ומשפחתי גרים, מטיילים, לומדים ועובדים על הכרמל ולמרגלותיו. לפני קצת יותר מעשור הייתה פה שריפה כל כך גדולה שראו אותה מהחלל. השריפה הזאת גבתה את חייהם של 44 איש, כילתה כחמישה מיליון עצים, שרפה 25 אלף דונם, השמידה חלק ניכר מבעלי החיים על ההר, החריבה עשרות בתים וגרמה נזק שמוערך בלמעלה מרבע מיליארד שקל. השריפה פרצה בשל רשלנות של אזרחים (למיטב ידיעתי לא נמצאו אשמים), אבל למימדים המפלצתיים של השריפה הייתה אחראית הממשלה ומי שעמד בראשה כבר אז – אחד בנימין נתניהו.  

לפני 23 שנים שנים עברתי לכרמל כפי שתמיד רציתי לעשות. מאז אני ומשפחתי גרים, מטיילים, לומדים ועובדים על הכרמל ולמרגלותיו. לפני קצת יותר מעשור הייתה פה שריפה כל כך גדולה שראו אותה מהחלל

נתניהו לא לקח אחריות על המחדל, הוא לקח קרדיט! הוא הרי חיפש בגוגל במו ידיו כדי למצוא את הסופר טנקר שיציל את המולדת. כל יום שכירות של מטוס כזה עלו כמו כל חומרי הכיבוי הדרושים למדינה בשנה (ולא היו). כמעט 20 מדינות שלחו מטוסים לסייע לנו, כולם הנמיכו מעל הראש שלי בדרך לרי-פיל מסוכן בים ומשם לסיבוב נוסף דרך הלהבות. הסופר טנקר טס גבוה ועשה רי-פיל בנתב"ג, בכל זאת, מדובר במטוס סלב.

גם אלי ישי שר הפנים דאז לא לקח אחריות ולא נתן את הדין, הרי במו לשונו ישי בייל את המכתב שמתריע על גודל הסכנה. גם באוצר היו בסדר והפריטו את מערך כבאות האוויר, החברות הפרטיות פשוט לא קיבלו את ההודעה ממערך הכבאות, לא היו בכוננות, ולכן מטוס הכיבוי הראשון הגיע לזירה שעתיים אחרי פרוץ הלהבות.

פרט להרס הכרמל, השריפה בכרמל הביאה לשני שינויים מרכזיים:

  1. ראשית, הרף עלה. אם אחרי 44 מתים ב-2010 אף אחד לא שילם בראשו (או לפחות בכיסאו), כיום אפילו 6300 מתים, מיליון מובטלים וטריליון גרעון, לא מספיקים לנתניהו או מי משריו כדי לקחת אחריות ולתת את הדין. אם מישהו ישלם על המחדל במירון בכיסאו בגלל "כולה" 45 מתים, הוא או מטומטם, או נדחף לשם בכוח בתור שעיר לעזאזל.
  2. דבר שני שהשתנה הוא שקיבלנו בכרמל אנדרטה מרהיבה. המדינה שלנו נמצאת בתחתית הרשימה של מספר מורים, רופאים, מיטות אישפוז ומכשירי MRI לאלף נפש, לעומת זאת אנחנו מובילים בראש הטבלה עם מספר השרים ומספר האנדרטאות לאלף נפש, אז לאחר השריפה בכרמל הקימו עוד אנדרטה. אני דרך אגב, סבור שלא סתם יש מתאם בין ריבוי השרים לריבוי האנדרטאות. הרבה שרים זה אומר נגמ"שים לא ממוגנים, מחסור בחומרי כיבוי ומעט פקחי בנייה – כל חומרי הדלק הדרושים למחדל הבא. זה גם אומר שיותר קל לחלק את האשמה בין החבר'ה, וכך כל השרים והעומד בראשם נותרים לשקוד על המחדל הבא, והאנדרטה שקום תקום בעקבותיו.

המדינה שלנו נמצאת בתחתית הרשימה של מספר מורים, רופאים, מיטות אישפוז ומכשירי MRI לאלף נפש, לעומת זאת אנחנו מובילים בראש הטבלה עם מספר השרים ומספר האנדרטאות לאלף נפש

נחזור לאנדרטה בכרמל. מאד יפה! משתלבת עם הים וההרים. אומרים שהיא עלתה 3 מיליון שקל. איכשהו לאנדרטאות תמיד יש כסף, מפתיע שאין עדיין שר אנדרטאות. באחד הטיולים באזור עצרנו  להתרשם. הכתובת בזכוכית מספרת את הסיפור וכשמגיעים לתחתית, איפה שמובא הציטוט מהתנ"ך, יש חתיכת פלסטיק שמודבקת על הזכוכית ואומרת "מלכים א יט, יב". ראיתי שהמדבקה מכסה על משהו מלמטה, פלאי הטכנולוגיה חסכו ממני את הצורך לקלף את הפלסטיק. מה שלמעשה היה חרות במקור בזכוכית הוא מלאכים (עם אלף), במקום מלכים.

בהתחלה ממש התעצבנתי. אנדרטה של 3 פאקין מיליון שקל, פשלה כזאת דורשת להחליף את הזכוכית.

אח"כ התחלתי לחשוב על איך מגיעים למצב כזה מבזה שבאמצע מוניומנט לזכר 44 איש, יש טלאי מפלסטיק. אז ככה: קודם כל הזמינו את העבודה אצל זה שדרש את הסכום הנמוך ביותר או איזה מקורב, מישהו שלא מבחין בין שתי המילים, או בקיצור סוג של חאפר. מי שהיה אמור לבדוק את החריתה לא שם לב לשגיאה כי הוא סתם דפקט שסידרו לו איזה ג'וב במשרד הפנים, או שהוא בדיוק היה עסוק ואמר לחאפר מהחריתה שזה בסדר והוא סומך עליו. הזכוכית הגיעה באיחור כי לא הסבירו לשליח לאן בדיוק להגיע, ואז כבר לא היה זמן לתקן אותה, או שאף אחד לא שם לב כי לא באמת מעניין אותם מה כתוב שם אלא רק לנאום בטקס. ואז הבנתי, שחתיכת הפלסטיק הזאת שעלתה 20 שקל, מנציחה את השתלשלות האירועים והסיבות לאסון יותר משאר ה-2,999,980 שקל.

מדינת ישראל מנוהלת על ידי אדם שלא לוקח אחריות על מחדליו כבר שנים – זה לא התחיל בכרמל, ולא יסתיים במירון. אדם כזה לא יכול לדרוש מאחרים לקחת אחריות, אדרבה, כל הסימנים מעידים על כך שבכווונת מכוון הוא ממנה שרים שיכשלו בתפקידם ויביאו למחדלים נוספים. אדם שנמלט מדין, לא ייתן את הדין גם אם מחדל נוסף יביא למותם של מיליון.

הבנתי, שחתיכת הפלסטיק שעלתה 20 שקל, מנציחה את הסיבות לאסון יותר משאר ה-2,999,980 שקל שעלתה האנדרטה. מדינת ישראל מנוהלת על ידי אדם שלא לוקח אחריות על מחדליו כבר שנים – זה לא התחיל בכרמל, ולא יסתיים במירון

החלפתו של נתניהו באדם שטובת המדינה לנגד עיניו, לא תביא באופן מיידי לתיקון כל החוליים שנתניהו השריש בשלל מערכות המדינה, אך זהו צעד הכרחי כדי להתחיל בתיקון ולמנוע את המחדל הבא. ועד שזה קורה, הייתי ממליץ שאת המחדל במירון ינציחו מראש במדבקה, ושבעודף יקנו שתי כבאיות.

ד"ר זיו יקותיאלי הוא מהנדס אלקטרוניקה וחוקר מוח. מנכ"ל ומייסד של חברת מונפורט המספקת בדיקות נוירולוגיות ע"י שימוש בסמארטפון. אוהב פירות יער וגלישת רוח, בינתיים מסתפק בצהוב של ביצה וקיפול כביסה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 806 מילים

על שחיתות משלמים - בדם

שוב ושוב מתברר שכאשר קבלן משמן ראש עיר בשביל הקלות, פקיד חותם על אישור לאולם אירועים ללא סמכות, וראש ממשלה מאשר אירוע המוני מתוך אינטרסים פוליטיים צרים - זה עלול להיגמר גם במוות של חפים מפשע ● פרשנות

עוד 746 מילים

השרים עסקו ביחסי ציבור עצמיים - וחילטרו בביצועים

השרים אוחנה, דרעי, ליצמן ואחרים היו הראשונים להתפאר במאמציהם לפתוח את הילולת ל"ג בעומר בהר מירון ללא הגבלות ● אבל כשהדוחק הרב במקום גבה את חייהם של 45 בני אדם, נאלם קולם ● זוהי מורשת נתניהו: כמה שיותר פוזות למצלמה, עם אמירות חלולות ומינימום פעולה ● פרשנות

עוד 502 מילים

למקרה שפיספסת

רק ועדת חקירה ממלכתית יכולה לחקור גם את הדרג הממשלתי, שהיה מעורב עד צוואר בהליך המופקר של מתן אישורים לארוע ללא הגבלות בהילולת הרשב"י בל"ג בעומר ● את הרכבה של ועדה כזו תקבע נשיאת בית המשפט העליון והיא תהיה עצמאית ומשוחררת מלחצים ● אלא שלא במקרה, בכל שנות שלטונו כראש ממשלה, נתניהו מעולם לא איפשר הקמת ועדה כזו ● פרשנות

עוד 887 מילים

תולעת סטוקסנט שלטונית מחריבה מדינה

כמו תולעת המחשבים שהחדיר המוסד למחשבי הצנטריפוגות האיראניות, כך מעכלת תולעת השקרים של שלטון נתניהו את מערכות השלטון בישראל.
חודרת לכל תפקיד, לכל מינוי, לכל מוסד ויוצרת אי אמון ציבורי.

כמו תולעת המחשבים שהחדיר המוסד למחשבי הצנטריפוגות האיראניות, כך מעכלת תולעת השקרים של שלטון נתניהו את מערכות השלטון בישראל. חודרת לכל תפקיד, לכל מינוי, לכל מוסד ויוצרת אי אמון ציבורי

תולעת הסטוקסנט השלטונית מובלת בידי נתניהו, הוא שתכנת אותה והזין בה את המערכות, אבל מרגע שהוגדרה היא נעה עצמאית, יודעת מעצמה כיצד לזרוק אחריות, כיצד לדקלם משפטים סתומים ולערבל ולמסך את תודעת הציבור.

הנזק כה גדול עד שאיש כבר לא מאמין למילה אחת היוצאת מפיהם של שרים, ח"כים, פקידים, מפכ"ל או ראש מוסד או מבקר המדינה. התוצאה של כל הבטחה או התחייבות שלטונית ופוליטית ידועה לציבור. טבועה על מצחם של נושאי התולעת.

אוחנה, דרעי ונתניהו אישרו מתפללים ללא הגבלה במירון? ברור שחיבוק משפחות הקורבנות ואיחולי החלמה לפצועים אינם תשובה לאחריות הנדרשת מהם כעת כשהאסון מונח על רצפת קברו של שמעון בר יוחאי, מסודר בשקיות זק"א עם גופות צעירים חרדים שנמחצו למוות.

התוצאה ידועה גם כשנתניהו מכריז ש"תיערך בדיקה", וכשמבקר המדינה מכריז "שפתח בבדיקה" וכשמח"ש מודיע ש"הקים צוות בדיקה" וגם כשהיועץ המשפטי "מאשר למח"ש" את חקירת מחדלי האסון.

איש במדינה לא מאמין שייצא משהו סביר, נורמטיבי, הוגן, תרבותי מכל המערכת הנגועה. שום לקח לא ילמד, לא ייושם, שום שר לא יתפטר. שום מפכ"ל, שום ראש עיר ובוודאי לא רה"מ שהתהדר בהסכם עם הרבנים בכך שפתח את ההילולה למשתתפים ללא הגבלה.

תולעת הסטוקסנט השלטונית מכרסמת באמון הציבורי בכל גופה של הדמוקרטיה. כלי התקשורת המזועזעים כעת, היו אלה שהדהדו ללא סימני שאלה את הכותרות המשמחות על ההילולה ההמונית "ללא מגבלות", רק שעות לפני האסון. הרי על המסכים שלהם שודרו כל שנה הכתבות על הצפיפות והחשש לאסון.

אוחנה, דרעי ונתניהו אישרו מתפללים ללא הגבלה במירון? ברור שחיבוק משפחות הקורבנות ואיחולי החלמה לפצועים אינם תשובה לאחריות הנדרשת כשהאסון מונח על רצפת קבר הרשב"י, מסודר בשקיות זק"א

רבני העדה החרדית שצפצפו על תקנות הקורונה והפכו את רה"מ למרמס לרגליהם, בשל כוחם הפוליטי, נושאים בעצמם את התולעת לכל מקום, לכל כינוס המוני, לכל הפגנה, הלוויה או תפילה והילולה. לכל אסון. 44 חללי המירון מצטרפים לאלפי חללי הקורונה שמתו בגלל השמים הפתוחים למוטציות מניו יורק ודובאי במיוחד בשבילם.

קציני המשטרה המנסים לספק את רצונו החנפני פוליטי של השר אוחנה ולא עומדים מולו בכל הקשור להנחיות בג"ץ באשר לזכותם של מפגיני המחאה להפגין, הם אותם קצינים שלא עמדו כעת נגד ההנחיה הפוליטית לפתוח את ההר למאות אלפי מתפללים ולסכן את חייהם – או מקורונה או ממוות אכזרי כתוצאה מצפיפות יתר.

בתי המשפט שלנו, שם לכאורה הייתה אמורה להיות מערכת סייבר להגנה מפני תולעי סטוקסנט שלטוניות, נגועה גם היא. כל עבירות האלימות השלטונית של המשטרה מול המפגינים התמוססו והועלמו ביד מכוונת פחדנית.

גם בג"ץ נגוע באותה תולעת. כל העתירות על עבירות ברורות על החוק מצד הממשלה ורה"מ, נדחו בתירוצים שונים ומשונים. לכל ברור שגם כשבג"ץ מחייב את רה"מ הנאשם בהסדר ניגוד עניינים, הוא לא יחתום עליו לא ימלא אחר פסיקת בג"ץ. הוא יודיע שהתולעת נמצאת כבר במעיו של בג"ץ ושום דבר לא יאונה לו. לא נבצרות ולא בטיח ושהיועמ"ש יסתום. ככה פשוט ובוטה.

כל דחייה של עתירה בבג"ץ רק מאיצה את הכרסום באמון, והתולעת חודרת ומשמידה עוד צנטריפוגה. במקום להעשיר את מערכת השמירה על החוק, התולעת עוצרת, מאיטה ומרסקת את עמוד השדרה של מדינת ישראל.

בתיהמ"ש שלנו, שם לכאורה הייתה אמורה להיות מערכת סייבר להגנה מתולעי סטוקסנט שלטוניות, נגועה גם היא. כל עבירות האלימות השלטונית של המשטרה מול המפגינים התמוססו והועלמו ביד מכוונת פחדנית

יו"ר הכנסת שסירב לפסיקת בג"ץ, חברי הכנסת שפיזרו את הכנסת מיד אחרי הבחירות בשל דרישתו של אדם אחד, ולמרות רצונם של מיליוני הבוחרים, נושאים גם הם כעת בחוסר האמון, הקופץ מכל מסך, מכל ציוץ, מכל מגע או מו"מ לקראת קואליציית השינוי. שום בוחר לא מאמין במי שמעל באמונו. והתולעת חיה, זוחלת, נדבקת לכל יצור שלטוני חי במעלה הזיעה הקרה ועל מצחם וחזם הנפוח.

נתניהו – אביה מולידה של תולעת השקר, מרמה, והפרת אמונים, החדיר כבר לפני שנים את הנוזקה המתוחכמת למערכות הביטחון, המל"ל והמוסד, עם השקרים על הצורך הביטחוני במתווה הגז, אישור הצוללות המתקדמות למצרים ורכישת צוללות מיותרות ללא ידיעת כל ראשי מערכת הביטחון וצה"ל.

נתניהו בפרשיית המניות שלא נחקרה ודיווחי השקר למבקר המדינה, תרבות ה"לא יהיה כלום כי לא היה כלום", השקרים על הפיכה שלטונית מצד הפרקליטות וספין "תפירת התיקים המתפוררים", הוא שמחבר את התוכנה הזדונית למוקדי השלטון בישראל. אולם שומרי הסף המפחדים להפעיל חומת אש נגד הסטוקסנט שלו, גורמים בכך לנזק בלתי הפיך.

התנהלות שרי האוצר, הבריאות, החינוך והתחבורה, חנפנים ושקרנים נגועים בפני עצמם, החדירה את התולעת למערכות שהם מופקדים על פעילותן התקינה יומיום. תקציב המדינה מוקפא נדרס ונזרק לבור חובות עצום, בתי הספר על מוריהם ותלמידיהם האבודים, בתי החולים הקורסים, התחבורה הציבורית המקרטעת. אזרח כבר לא יכול להאמין לשום פרסום ממשלתי. תקנות הקורונה הפכו לבדיחה.

נהלי ההתכנסות באירועים המוניים שעליהם מקפידה המשטרה באיצטדיוני כדורגל, אינם נאכפים בהר מירון ולא בשום אירוע שצבעו צבע המפלגה החרדית התומכת בנאשם בשוחד.

כך מתפוררות כל מערכות השלטון. באין אמון אין ציות לשלטון. באין אמון חיי אדם הפכו להפקר.

נתניהו – אביה מולידה של תולעת השקר, מרמה, והפרת אמונים, החדיר כבר לפני שנים את הנוזקה המתוחכמת למערכות הביטחון, המל"ל והמוסד, עם השקרים על מתווה הגז, אישור הצוללות המתקדמות למצרים ורכישת צוללות מיותרות

לא יעזרו זעקות הקוזקים הנגזלים בממשלה על יכולת "המשילות". הם עצמם מזריקים יומיום את תולעת האי אמון למערכות המדינה.

בשתיקתם ובאי לקיחת אחריות על מעשיו של הראש ועל מחדליהם, תולעת הסטוקסנט השלטונית מחריבה את החברה הישראלית ואת המדינה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 858 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

האסון בהר מירון: זוהו 42 מבין 45 הקורבנות בהילולה

דיווח: בישיבה שנערכה לפני שבועיים שורת קצינים קראה לא לאשר את האירוע; מהמשטרה נמסר בתגובה, כי הקצינים קראו שלא לקיים את האירוע בשל חשש מהקורונה ולא מטעמים אחרים ● אוחנה: "אני אחראי, אך אחריות - אין פירושה אשמה" ● המפכ"ל: "לא אשקוט עד שיתבררו כל הנסיבות שהובילו לאסון" ● המפכ"ל לשעבר אהרונישקי: "מישהו מנסה להטיל את כל האחריות על המשטרה"

עוד 20 עדכונים

עם כניסתו לתפקיד הבטיח ביידן להגדיל פי ארבעה את מספר הפליטים הרשאים להיכנס לארצות הברית ● מאז הספיק לסגת מההבטחה, אבל בהיא"ס יודעים שמה שלא יעשה - זה עדיף על הנשיא הקודם, שלצד איסור על כניסה למדינה פעל ליצור דמוניזציה של הפליטים ● במקביל לסיוע שניתן למבקשי המקלט שמגיעים לארצות הברית, החל הארגון לסייע לפליטים פוטנציאליים במדינות המוצא שלהם

עוד 1,323 מילים

היהודים שלחמו בנאצים שאבו השראה מהמאבק הארמני

בגטו ורשה - כמו בגטאות אחרים - היה הרומן "ארבעים ימים של מוסא דאג", שעוסק במאבק הארמני נגד הטורקים, לספר הפופולרי ביותר ● גם בארץ ישראל, כשהתכוננו לאפשרות של כיבוש נאצי, קראו באדיקות את המתואר בספרו של פרנץ ורפל ● חלקים ברומן ניבאו באופן מדויק את שאירע בשואה ● בשבוע שעבר הכיר נשיא ארצות הברית ביידן ברצח העם הארמני - ישראל עוד רחוקה מלנקוט בצעד דומה

עוד 1,080 מילים

אחת התוצאות העגומות של התאונה הגרעינית הקשה בהיסטוריה הייתה העלייה בשיעורי התחלואה בסרטן ● מי שחוותה זאת על בשרה היא ד"ר אלה שפירו, שטיפלה באוקראינה בילדים שנפגעו באסון שאירע לפני 35 שנה ● עכשיו, בספר חדש, היא מספרת על כך ועל המסע מברית המועצות לארצות הברית, שם היא עוסקת בפיתוח מוצרים נוגדי קרינה

עוד 1,335 מילים

האיש החזק של ערב הסעודית מדבר ● אסון בבית החולים בעיראק מעיד על מערכת בריאות מוחלשת, מורעבת ומושחתת ● רוסיה מחדשת טיסות לאתרי הנופש במצרים ומקפיאה את התיירות לטורקיה ● וביום הזה בתולדות מזה"ת: מצרים חוגגת את החזרת סיני ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,322 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

מחניק, אבל פחות

ל"ג בעומר הסתיים עם טרגדיה מחרידה, אבל מבחינת הסביבה, זיהום האוויר בחג הזה היה נמוך מבעבר - בזכות יוזמה של התושבים וראשי רשויות מקומיות, ועל זה מגיע להם הגלובוס הירוק של השבוע ● מנגד, הגלובוס השחור הולך לזיהום נחלי הצפון גם הקיץ ● ולמרות זאת, הטיפ לשבת: בחברה להגנת הטבע חוגגים בסוף השבוע הזה את "קרנבל בנחל" - עשרות אירועים בנחלים ומעיינות ברחבי הארץ

עוד 681 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
חֶמְלָה 83

חמלה שהיא התחייבות ברורה המבוססת על היגיון - זה מה שאנחנו זקוקים לו עכשיו, יותר מתמיד ● כי חמלה שמכוונת למנוע סבל מהזולת, אולי הייתה חוסכת לנו את החמלה הכרוכה באמפתיה, בבכי, ובהשתתפות עם סבלם של הנפגעים ומשפחותיהם

עוד 1,574 מילים ו-1 תגובות

דיווח: שרים לחצו על המשטרה שתכניס ללא הגבלה חוגגים להר

נתניהו תרם דם לפצועים: ״ברגעי מבחן העם מתלכד״ ● אוחנה: תהיה בדיקה איך האסון קרה ● עודה: על אוחנה להתפטר ● דיווח: המשטרה סירבה לאכוף את התו הירוק באירוע ● דו"ח גנוז של המשטרה מ-2016 התריע על ליקויים והזהיר מאסון דומה ● יום ראשון הוכרז כיום אבל - ישיבת הממשלה בוטלה ● גנץ הבהיר לנתניהו שהוא מחויב לגוש השינוי ● נתניהו צפוי לבקש מהנשיא הארכה למנדט

עוד 56 עדכונים

בסביבתו של נתניהו טוענים שיש לראש הממשלה קלף סודי, ואין להם ספק שיקימו ממשלה עד יום שלישי הקרוב ● אולם ככל שהזמן אוזל, בליכוד מתחילים לדבר בחדרי חדרים על היום שאחרי ומתווכחים האם זה טוב או רע למפלגה אם נתניהו יהיה יו"ר האופוזיציה ● מחד, אומרים שם, אין מנהיג חזק ממנו ● מצד שני, אומר שר בליכוד: "נתניהו בעצם יהיה הסיבה לכך שממשלת השינוי תחזיק מעמד" ● פרשנות

עוד 544 מילים ו-1 תגובות

ילדי מזרח ירושלים עוברים למערכת החינוך הישראלית

יותר ויותר ילדי מזרח ירושלים עוברים מתוכנית הלימודים הפלסטינית לתוכנית הישראלית ● המעבר מנומק בשיקולים פרגמטיים אך מלווה בוויכוח סוער עם לאומנים פלסטינים הרואים בו איום על זהותם ● חוקר במכון ירושלים: אם המהומות יימשכו, תוכנית הלימודים תקרוס, אבל בינתיים ישראל צריכה להשקיע בה כמה שיותר ● מזרח ירושלים בין השתלבות למהומות - כתבה שנייה בסדרה

עוד 1,683 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה