ילדותי, לא בשל, ורוצה להיות מלך

נפתלי בנט (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
יונתן סינדל פלאש 90
נפתלי בנט

את בנימין נתניהו – ראש הממשלה המכהן, הגרוע, הנגוע בשחיתות והמואשם בפלילים – יש להרחיק מכל משרה שלטונית. דבר זה כל-כך חשוב, כך שגם אם אין גוש הומוגני שבכוחו להרכיב את הממשלה, ראוי לאחד כוחות מימין ומשמאל, להקפיא מאוויים של החלקים השונים בקואליציה עליהם אין הסכמה, ולהחזיק בשלטון ובממשלה לזמן קצוב. בתנאים אלה חצי שנה זה זמן מספיק, ושנה או שנתיים זה די והותר. לאחר שנתיים, לכל היותר, כשהחברה תתייצב על פסי הנורמליות (נקווה) ראוי ללכת לבחירות.

את נתניהו הגרוע, הנגוע בשחיתות והנאשם בפלילים – יש להרחיק מכל משרה שלטונית. זה כה חשוב, שגם אם אין גוש הומוגני שבכוחו להרכיב ממשלה, ראוי לאחד כוחות מימין ומשמאל ולהקפיא מאוויים של החלקים

לאורך השבועות בהם התנהלה מערכת הבחירות האחרונה נפתלי בנט נהג בחכמה. הוא קבע שאינו מחרים איש, וגם הצהיר לאורך כל תקופת מערכת הבחירות שבגלל הקורונה זוהי עת חירום בריאותית וכלכלית, ועל כן יש לאחד כוחות ולוותר בעת זאת על יישום מיידי של צעדים שיש בהם מחלוקת בעם. לנוכח התגבשות המפלגות האחרות בגושים, הוא מִיצֵב עצמו כמי שבכוחו יהיה לקבוע מי יהיה ראש הממשלה הבא, ואפילו כמועמד לעמוד בראש הממשלה.

כשבוע-שבועיים לפני הבחירות בנט שינה את התנהלותו: בעקבות החיסונים נָגָה אור בקצה המנהרה של חוֹלִי הקורונה, וביקורתו בנושא זה איבדה מכוחה האלקטורלי. נוכח החשש שלא ייבחר או שלא יקבל מספיק מנדטים, הצהיר נפתלי בנט שלא ישב בממשלה בראשותו של יאיר לפיד. היה זה צעד לא הגון, אבל, כמו שאנחנו מכירים מהחיים, התקיים "רשע וטוב לו", ולאחר מערכת הבחירות הצהרה מרושעת זו שלו משמשת אותו ומחזקת אותו במשא ומתן עם גוש מתנגדי נתניהו.

מפלגות המרכז-שמאל הן רוב בגוש אפשרי לקואליציה שתרחיק את נתניהו מהשלטון. אולם ללא מפלגות ימין מובהקות – מפלגת תנופה של גדעון סער ומפלגת ימינה של בנט וגם (קצת לוט בערפל) ישראל ביתנו של ליברמן – אין ביכולתן להקים ממשלה. על-כן נדרש איחוד כוחות בין אותן מפלגות מרכז-שמאל והמפלגות מהימין.

זה בסדר. ממשלה ששרי מפלגותיה יהיה בהתאם לכוחה היחסי של מפלגתם בקואליציה תהיה בעלת איפיון של מרכז-שמאל, ועלולה לראייתו של בנט (וסער?) לקבוע מדיניות שהוא לא יוכל לקבלה, ומשבר צפוי כבר בתחילת דרכה.

על-כן ראוי לאמץ את משנתו של בנט במהלך תקופת הבחירות (שנאמרו בהקשר של הקורונה – שעדיין היא איתנו וספיחיה דורשים מדיניות ומעשה של הממשלה) למטרת העלאת המדינה על מסלול נורמלי. התביעה מצידו של בנט (אולי גם של סער) שהממשלה תהיה שוויונית בין שמאל וימין היא הגיונית, נסבלת ומקובלת.

ראוי לאמץ את משנת בנט מתקופת הבחירות (שנאמרו בהקשר הקורונה) למען העלאת המדינה על מסלול נורמלי. התביעה מצד בנט (ואולי סער) שהממשלה תהיה שוויונית בין שמאל וימין היא הגיונית ומקובלת

הממשלה תתמקד בנושאי כלכלה, חברה וביטחון, ותמנע, ככל האפשר, מצעדים שיש מחלוקת קשה בעם עליהם: לא תהיה פגיעה במגזר הדתי, יישמר הסטטוס קוו הדתי, ולא יעשו צעדים להגברה ואכיפה של גיוס חרדים לצבא; לא תהיה יוזמה לשינוי חוקתי ולא יוזמה לשינוי היחסים בין הראשות השופטת והרשויות המחוקקת והמבצעת; לא ייבנו מאחזים חדשים בשטחים ולא תהיה הסדרה של ההתיישבות הלא חוקית בשטחים בהתאם למצב החוקי כיום; ולא ייחתם הסכם בינלאומי כלשהו, ובמיוחד לא עם הרשות הפלסטינית, שתהיה בו הסכמה לעיקרון של "שתי מדינות לשני עמים".

עדיין תהיה לממשלה עבודת ממשל מלאה בשדות פעולה רחבים. גם לתחזק מדינה זה דבר אחראי וקשה: יש אתגרים של ספיחי הקורונה, יש אתגרים ביטחוניים חיצוניים ויש לנהל מדינה שגם ללא אירועים מיוחדים זהו תפקיד מאתגר.

בהכירם בחשיבות החלפתו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה והעלאת המדינה על פסי הנורמליות, אנשי מפלגות המרכז-שמאל בראשות יאיר לפיד מקבלים את העיקרון של ממשלה שוויונית בין הגושים.

על טס של כסף מגיש גוש המרכז-שמאל לנפתלי בנט את השלטון, וזה לא מספיק לו. הוא רוצה את המלוכה. את הכול. הוא רוצה את זכות ההכרעה בכל נושא השנוי במחלוקת בין שמאל לימין. השאלות במתייחסות לנושאים בהם ישנה מחלוקת חריפה יוכרעו בקולו. מלך!

לטענתו של בנט, בגוש מתנגדי נתניהו אנשי הימין הם במיעוט, אבל בתוך עם ישראל כולו הקו הימני מייצג את עמדת הרוב, ולכך צריך להיות ביטוי בממשלה (ממשלה שבה הרוב הוא מרכז-שמאל!).

בהכירם בחשיבות החלפת נתניהו כרה"מ והעלאת המדינה על פסי הנורמליות, מפלגות המרכז-שמאל בראשות לפיד מקבלות את עיקרון של השיוויון הבין-גושי. על טס של כסף הן מגישות לבנט את השלטון, וזה לא מספיק לו

טיעון זה הוא אבסורד כטיעון במשא ומתן עם שותפיו לקואליציה, וגם, כנראה, אינו נכון. בכלל לא ברור מה תהיה תוצאת משאל עם לשאלה "האם יש לשאוף להשגת הסדר של שלום בינינו ובין הפלסטינים, המבוסס על פתרון של שתי מדינות לשני עמים, בהתבסס על קווי ה-4 ביוני 1967?"

דרישתו זו של בנט לחופש פעולה מלא בכל מה שקשור במאוויי הימין היא גם לא חכמה בהיבט של התנהלות פוליטית. הרי כשיהיה ראש ממשלה הוא יגלה מיד שאי אפשר לעשות כל מה שרוצים, וגם לא כל מה שמבטיחים במערכת הבחירות. זו הרי הסיבה שראשי הממשלה מהימין עד השנים המטורללות האחרונות נהגו להכניס לתוך הקואליציה שלהם מפלגות מהשמאל, שישמשו להם תירוץ להימנעות מצעדים מעוררי מחלוקת והתנגדות בינלאומית. אז מסתבר שנפתלי בנט לא כל-כך חכם. אולי הוא לא בשל להיות ראש ממשלה?

החשש שנפתלי בנט לא בשל – פשוט לא בוגר דיו, ילדותי – לתפקיד האחראי של ראש ממשלה נשען על בחינה של דברים שבנט עצמו אומר.

כשנפתלי בנט מסביר למה הוא מתאים להנהגת העם, הוא מספר על היותו קצין קרבי ביחידה מובחרת ועל כך שהיה מנכ"ל חברה שעשה אקזיט. יופי נפתלי! אני רוצה שאדם כמו נפתלי יתחתן עם הבת שלי. אבל חוץ מזה שעל-פי דברים של בנט עצמו הוא בחור נפלא, הרי שכמעט מתבקש לשאול: "מה זה שייך?"

זה שבנט מוכן לשאת בנטל, גיבור ומוצלח, זה צבע לקורות חיים שעליו להציג בפנינו, שבהם תהיה ניכרת התאמתו וּבַשְלוּתוֹ לראשות הממשלה. נפתלי בנט יכול לספר לנו שהוא היה מִספר שנים שר בממשלה, והיה גם חבר בקבינט המדיני-ביטחוני' וגם היה שר ביטחון מספר חודשים. אבל כשהוא מנסה לשכנע אותנו על התאמתו לכהונה הרמה של ראש הממשלה הוא מביא כטיעונים ראשונים את סיפור נפלאותיו מימי בחרותו. נראה לי, שהוא מציג כך את הדברים בתקשורת לא מתוך בוז לעם ישראל, אלא משום שכך הוא עצמו תופס את הדברים. אמרנו כבר "ילדותי", "לא בשל".

התקופה בה נפתלי בנט היה חבר בקבינט המדיני-צבאי אינה מהווה תימוכין לכשירותו לתפקיד ראש הממשלה. הוא מתהדר בהשפעתו על תוצאות חיוביות שהיו במבצע צוק איתן, אך בכלל לא ברור שהוא תובע אשראי שמגיע לו. בנט התנהג במהלך מבצע צוק איתן באופן מביש. לא זכור לי שהיה מקרה כדוגמתו בניהול מבצעים צבאיים בדרג הממשלתי. בזמן המבצע המלחמתי הוא הוציא דיונים וויכוחים שהתנהלו בקבינט לתקשורת, ותבע תְּּשוּאוֹת לעצמו על הישגים שבמבצע (ילדותי. לא?). ברור שלקלקולים בעבודת הקבינט הייתה לבנט אחריות רבה וִיְתֵרָה על כל שותפיו לקבינט. אותו דפוס ילדותי של התפארות היה גם עת כיהן כשר ביטחון, וסיפר לכולנו על הצלחותיו במיגור הפרסים בסוריה.

כשבנט מסביר את התאמתו להנהגת העם, הוא מספר על היותו קצין קרבי ביחידה מובחרת ומנכ"ל חברה שעשה אקזיט. יופי נפתלי! אני רוצה שאדם כמוך יתחתן עם הבת שלי. אבל מה זה שייך?

אנשים בדרך כלל גדלים עם הזמן ומבשילים לתוך התפקיד בו הם מכהנים. נקווה שאם בנט אכן יהיה ראש ממשלה, תהליך ההבשלה שלו יהיה בזמן סביר. מכל מקום, על-פי קורות חייו עד כה יש סיכון להתממשותה של תקווה זו.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,110 מילים
כל הזמן // יום שני, 10 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוף מרתף ביתו ● פרשנות

עוד 674 מילים

כשחרדי פגש רב רפורמי בקריית יובל  

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרונה של מסכת תלמודית. הצטערתי, אך מיד נזכרתי בקיומו של "כולל אברכים" ממש למרגלות בית הספר תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת.

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרון מסכת תלמודית. הצטערתי, אך נזכרתי ב"כולל אברכים" ממש למרגלות ביה"ס תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת

שמחתי על ההזדמנות להיכנס "בין כותלי בית המדרש" כדי להשלים את כתיבת הדרשה. הזדמנות נהדרת "לתלמוד תורה ותיקון עולם" חייכתי לעצמי. דילגתי מטה ונכנסתי אל בית המדרש, מצאתי את שחיפשתי, התיישבתי ולמדתי. היו סביבי כאלה שהרימו גבה, אך חשתי בנוח עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?"
״כן״, עניתי.
"אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר.
הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים.

אולי היה זה קצת תמים מצדי לצפות לתגובה אחרת, אך בנסיבות שכונתיות יצא לי להכיר את ראש הכולל, וחשבתי לתומי שכל עוד אנו עוסקים בתלמוד תורה, לא צריכה להיות בעיה.

לאורך הדורות, בית המדרש היה זירה למאבקי כבוד וכוח, אך יחד עם זאת, מקום בו היה ניסיון להתעלות על הבלי היום יום ולחסות באוהלה של תורה. או כפי שכתב המשורר, מקום בו ניתן ליצר "שלוות עולמים" ולהיפגש כבני אדם החולקים זה על זה ונהנים מהשיח הפורה.

אני כל כך תמים, ומתעקש להישאר כזה! התום הוא חלק משליחותי הרבנית. לא אוותר על אמונתי בטוב האדם, היא זו המכוונת אותי להושיט יד לכל אדם ובפרט לשכניי החרדים. תמיד שאפתי להיות "רב שכונתי" ולמרות שהמדינה לא ממנה אותי ככזה, חשוב לי להדגיש כי יש כל מני סוגים של רבות ורבנים. אני רב קהילתי, שליחותי הרבנית מתרחשת ברחוב ולא במגדל השן.

שכונת קריית יובל בירושלים היא "שכונת חיים", בה מתגוררים תושבים המייצגים דעות וזרמים רבים ומגוונים. המפגש בינינו מתרחש במכולת, בבית הקפה, בבנק ובמתנ"ס. לעיתים הוא גם מאורגן, ואז אני מרגיש כמו הילד הבעייתי שעלול לפוצץ את המסיבה אם יוזמן.

התיישבתי ולמדתי, עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?" ״כן״, עניתי. "אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר. הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים

אנחנו חכמים וביקורתיים מאוד כאשר אנו מתבוננים בעבר. כולנו מטיפים נגד שנאת חינם אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן!

אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה".

אנו, חברי הזרם הרפורמי, יהודים דתיים בדרכנו. ארון הספרים היהודי שלנו שואב מאותם "צינורות" וכך גם עיקרי האמונה אך אנו מאמינים שערכים הומניסטים כגון שוויון וחירות אישית הם חלק מהמשוואה – סליחה.

אנו לא אדונים של האמת, אדון האדונים הוא אחד בשמיים ובארץ. "ואלו ואלו דברי אלוהים חיים". יש לנו כבוד רב לדעות שונות, אך לחלק נרחב מהציבור האורתודוקסי קל להדיר אותנו, מבחינתם אנו שקופים.

אנו לא מערערים על זכותם של שכנינו לחיות על פי דרכם ויחד עם זאת לא נסתיר את דרכנו וזהותנו. ציבור רחב מאוד בישראל משתלב ביהדות פתוחה, סבלנית ושוויונית. הזרם הרפורמי מציע אפיק דתי שוויוני ופתוח, בו לא קיימת חציצה בין קודש לחול ביחס לערכי השוויון והחירות.

בבחירות האחרונות קרה דבר בישראל ונבחר הרב הרפורמי הראשון לכהן בכנסת, ובית הדין הגבוה לצדק הוא זירה המאפשרת לנו לרדוף אחר צדק, אך אני וחברות/ים נוספים לא מבקשים רק להניף שלטים ולנאום בהיכלות. אני חלק מהמרחב בו אני חי, אני גאה במי שאני, גאה בקהילת הדרור, הקהילה הרפורמית אותה אני משרת, במנהל הקהילתי יובלים הירושלמי המשלב אותנו בעשייה השכונתית, ויותר מכל שמח להיפגש עם מגוון כל כך גדול של תושבים בשכונה ולרקום איתם קשרים.

אנחנו כאן להישאר ולהשפיע על הנעשה במדינה, בעיר ובשכונה. לא ניתן ליהדות להיצבע בצבע אחד ולהדיר קולות מגוונים – גם בזירה הדתית.  

כולנו מטיפים נגד שנאת חינם, אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן! אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה"

במסכת סוכה בתלמוד נכתב על הלל הזקן שכשהיה שמח בשמחת בית השואבה אמר:

"למקום שאני אוהב, שם רגליי מוליכות אותי, אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך, אם אתה לא תבוא אל ביתי, אני לא אבוא אל ביתך, שנאמר 'בכל מקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך'".

אשמח להפנות את דבריו גם לשכניי החרדים.

אני מאמין שאם נשכיל להבין שהאמת היא תוצאה של היכולת שלנו לחיות זה עם זה הצדק יהיה נצחי וישמור על הזכויות של כולנו.

הרב עזרא אנדי הוא רב רפורמי בקהילת קריית היובל בירושלים וחבר ברשת הארגונים של רשות הרבים, שותפות ארגונים המקדמים יהדות מתונה ועיר פתוחה לכל באיה (צילום: מיכל קלירס נזרי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

תגובות אחרונות

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה