ברית האחים והחרדים - טייק טו

נפתלי בנט ויאיר לפיד. הופעות תכופות בתקשורת (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
Miriam Alster/FLASH90
נפתלי בנט ויאיר לפיד. הופעות תכופות בתקשורת

"הציבור החרדי לא השתנה, לא משתנה ולא ישתנה" – כך שמעתי פעם מראש עיר חרדי, בכנס שכל כולו שינויים בחברה החרדית. ובמשפט אחד, תוך כדי כנס אחד, הבנתי את עומק הרומן של הציבור החרדי והחברה הישראלית. תימרון אינסופי בין האתוס של "חדש אסור מן התורה" וצרכים אמיתיים במציאות חברתית, כלכלית מורכבת.

"הציבור החרדי לא השתנה, לא משתנה ולא ישתנה" – כך שמעתי פעם מראש עיר חרדי בכנס על שינויים בחברה החרדית. תימרון אינסופי בין האתוס של "חדש אסור מן התורה" וצרכים אמיתיים במציאות מורכבת

שמונה שנים אחרי הקמת ממשלת נתניהו עם האחים בנט ולפיד ללא חרדים בשנת 2013, אנחנו נכנסים להזדמנות שנייה להקמת ממשלה כזו. הפעם לא רק ללא המפלגות החרדיות אלא ללא הספונסר הגדול שלהם בנימין נתניהו, שלפחות לעת עתה יישב יחד עם חברי הכנסת גפני, ליצמן ודרעי על ספסלי האופוזיציה.

כדי שמדינת ישראל תמשיך להיות מדינה חזקה, צריכה להיות מצב בו כל השבטים המרכיבים את החברה יהיו חזקים. ולא רק בהיבט הכלכלי, למרות שזה מרכיב יסודי. חזק – הכוונה מבחינת הזהות הפנימית, הלכידות החברתית הפנימית, תשתיות אזרחיות ועוד יסודות דומות. זה נכון לגבי החברה החרדית, הערבית, הדתית, המסורתית והחילונית. רק ככה ניתן יהיה לגבש, סביב רעיון היסוד של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, את האתוס המשותף.

לפני ראש הממשלה המיועד מונח אתגר מאד גדול. גם בנושא החרדי. כבר עכשיו דואגים הנציגים החרדים לכנות אותו ואת ממשלתו בשמות גנאי, בין הקשים שיודעת היהדות. "ממשלת זדון", "שם רשעים ירקב" ועוד. בנט ושאר חברי הקואליציה חייבים להתעלם לחלוטין מהתנהגות ילדותית זאת ולהתמקד במדיניות חכמה שיכולה לקדם את החברה החרדית, אבל לא ממקום של כפייה, אלא של יצירת שיתוף פעולה.

מעל עשור של פעילות עם החברה החרדית לימד אותי, שהגוש הגדול הזה של מעל מיליון נפשות הוא רצף גדול של תת-זהויות ומגזרים, ולא רק באופן הפשוט של ליטאים, חסידים וספרדים. יש קהילות בתוך כל הזרמים הללו עם מאפיינים שונים מבחינת כלכלית, דתית וסוציולוגית. וכמובן יש צירים של שיתוף פעולה החוצים את הקוים המסורתיים של ליטאים חסידים וספרדים.

לפני רה"מ המיועד מונח אתגר גדול גם בנושא החרדי. הנציגים החרדים כבר דואגים לכנותו בשמות גנאי, מהקשים שיודעת היהדות. "ממשלת זדון", "שם רשעים ירקב" ועוד. על בנט והקואליציה להתעלם מההתנהגות הילדותית

ליבת העניין נמצאת בעולם החינוך. זו היא התשתית שתקבע את עתידה של החברה החרדית. ושאלת החינוך למשפחה החרדית היא לא רק שאלה חינוכית, אלא ובעיקר שאלה של זהות. שייכות. מיעוט קטן מהחרדים חושבים מלכתחילה על לימודים כללים כעדיפות עליונה כשהם בוחנים אופציות לחינוך, אבל אחוזים גדולים מתוכם גם לא מתנגדים התנגדות עקרונית ללימוד אנגלית ומתמטיקה – ובתנאי שזה אינו מתנגש בשאלה הזהות, וכמובן לא על חשבון לימוד קודש ברמה גבוהה.

טעות הטירונים של פירון בפעם הקודמת, בעידוד רטוריקה קשה של לפיד, לא היתה עצם העיסוק בשאלת החינוך, אלא יצירת מלחמת דת או מלחמת תרבות סביב הפתרון. מאבק מול – במקום שיתוף פעולה עם הציבור. ויש חלקים לא מבוטלים היום בקהילות החרדיות השונות שרוצים פתרונות. יש הבנה מתגבשת, שרכישת כישורי חיים על מנת להכין אופציה לתעסוקה איכותית עתידית, לא חייבת לבוא על חשבון הזהות החרדית ומחויבות עמוקה להשקפה החרדית. מעתה אמור – פתרון לצרכים, ולא צורך בשינוי.

הקהילה החרדית רגישה (באמת) להתערבות מבחוץ. חרדה זו יושבת על תשתית פסיכולוגית היסטורית שאפשר לאהוב או לא לאהוב, אבל מי שמעוניין בהצלחה, חייב להכיר ולקחת בחשבון. זה אינו אומר שחייבים לעבוד לפי תקינות פוליטית חרדית כל הזמן, אבל זה כן דורש הבנה ורגישות תרבותית מול האתגר. וכמובן מיותר לציין שכל הזדמנות לח"כים החרדים היושבים במדבר האופוזיציה לקפוץ על מה שנראה כמו חילון או כפייה – תהיה להם אוויר לנשימה. וזה מיותר.

מה זה אומר בפועל?

כוחות בקהילה, יחד עם גורמי ממשל, פילנתרופיה ואנשי מחקר, פועלים ממש ברגעים אלה על מיפוי ההזדמנויות כדי להשביח את המערכת, ובעיקר ליצור סל פתרונות חינוכיים לחלקים בתוך הציבור החרדי שמעוניינים בלימודים כלליים ברמה גבוהה לצד לימודי הקודש המסורתיים.

יש כבר תחילה של שיתוף פעולה מרמת השטח ומנהלי מוסדות חינוך, דרך הדרגים המוניציפלים, ארגונים חינוכיים וכלה בגופים מוסדיים כמו הג'וינט ופילנתרופיה המקצועית, יש כבר תוכניות כתובות ואף פיילוטים בשטח. אין צורך להמציא גלגלים חדשים, אלא להתחבר למיזמים המדהימים שקיימים בשטח.

ואם אתן דוגמאות, הייתי מתמקד במוסדות חרדים שמנגישים לימודים כלליים ברמה גבוהה, וכבר מקובלים ע"י הציבור. גם ביסודי וגם בעל יסודי יש חסמים, שרוח גבית קלה מהממשלה יכולה לפתור ולתת לזרמים האלה לזרום ביתר קלות ולצמוח.

טעות הטירונים של פירון בפעם הקודמת, בעידוד רטוריקה קשה של לפיד, לא היתה עצם העיסוק בשאלת החינוך, אלא יצירת מלחמת דת או מלחמת תרבות סביב הפתרון. מאבק מול – במקום שיתוף פעולה עם הציבור

יש מקומות במערכת המיינסטרים שממילא מתוקצבים על לימודי ליב"ה, על אף שכוח ההוראה אינו ברמה מספקת כדי לספק את הסחורה. יצירת תוכניות להשבחת ההוראה, גם לפרחי ההוראה וגם למורים ומורות הקיימים – גם תתן פוש תעסוקתי מבחינת האיכות, אבל גם תעמיק תשתית מקצועית שיכולה לשרת דורות של תלמידים. והדבר שיקרב את מי שמעוניין בכך ללימודים אקדמיים גבוהים הוא הורדת גיל הפטור לגיוס לצה"ל ל-21.

נדירות ההזדמנויות ליצור רושם ראשוני בפעם השנייה. לבנט ולפיד התמזל המזל. אני מקווה מאד שלא יפספסו את הרגע.

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 784 מילים
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה