יש בי אהבה והיא תתאזרח

הרשימה המשותפת חוגגת אחרי הפלת חוק האזרחות, 6 ביולי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
הרשימה המשותפת חוגגת אחרי הפלת חוק האזרחות, 6 ביולי 2020

הקואליציה ספגה מכה מביכה עם נפילת הצעת החוק להארכת התיקון לחוק האזרחות. האם התיקון הזה, בן ה-20 כמעט, היה צודק? הוא היה כשר אבל מסריח. האם ישראל נמצאת כעת בסכנה? בהחלט כן, אבל לא בהכרח מהסיבות המדוברות. הבה נבחן את המצב.

הקואליציה ספגה מכה מביכה עם נפילת הצעת החוק להארכת התיקון לחוק האזרחות. האם התיקון בן ה-20 כמעט היה צודק? הוא היה כשר אבל מסריח. האם ישראל נמצאת בסכנה? כן. אבל לא בהכרח מהסיבות הנדונות

התיקון לחוק נועד למנוע מפלסטינים מהגדה המערבית להפוך לאזרחים ישראלים ובכך לזכות לגור כאן, לרחוץ על חופינו ולהצביע למשותפת בבחירותינו התכופות.

יש לכך שלוש סיבות.

1

ראשית, מרכיב הבטחון. התיקון המקורי הועבר במהלך האינתיפאדה השנייה בואך בניית גדר הביטחון, תוך כדי חשש שישראלים ערבים "ייבאו" מחבלים בדרך זו. דאגה זו היתה סבירה בזמנו, אם כי לא מכבדת את בעליה יותר מדי.

2

שנית, מרכיב הדמוגרפיה. ישראל רוצה יהודים, וזה ברור (ע"ע חוק הלאום). אבל כמעט באותה מידה היא לא רוצה ערבים. אם אזרח יהודי רוצה "לייבא" לא-יהודי שאינו ערבי, זה הרבה יותר מקובל מאשר לייבא ערבים. בדירוג האזרחים הרצויים, יהודים במקום הראשון (אם כי גם להם יש דרגות שזה לא המקום לדון בהן), "אחרים" במקום השני (זה כולל גויים וגם יהודים שאינם מוכרים ככאלה על ידי הרבנות), ורק לאחר מכן ערבים. זה הגיוני: רק הערבים הם קבוצה מספיק גדולה כדי להתארגן כאיום על ההגמוניה (היתה מילה כזאת גם לפני שאבישי בן-חיים הגחיך אותה) היהודית; יש אפשרות שחלקם יצדד איכשהו באויבים מבחוץ, והדברים ידועים.

3

שלישית, מרכיב ההונאה. ישראל חושדת שחלק מהיבוא הזה אינו מגיע על רקע אהבה כי אם משהו יותר פרקטי. זה באמת מעצבן, אך לא ניתן להוכחה, ולא היווה מרכיב מרכזי בדיון.

בדירוג האזרחים הרצויים, יהודים במקום ה-1 (אם כי גם להם יש דרגות שזה לא המקום לדון בהן), "אחרים" במקום ה-2 (כולל גויים ויהודים שהרבנות לא מכירה ביהדותם), ורק אז ערבים

יאיר לפיד טען שהדמוגרפיה הוא העניין העיקרי ושאין לברוח מזה. הוא ישר בצורה יוצאת דופן ומעוררת כבוד וזו הסיבה שיותר ויותר אנשים אוהבים אותו. אך זו לא הייתה הסיבה העיקרית ששידרה שרת הפנים איילת שקד. הטענה העיקרית שלה הייתה שהשב"כ רואה באי-חידוש התיקון סכנה ביטחונית חמורה.

רוב הישראלים קמים מייד וישר מצדיעים כאשר הם שומעים את המילה שב"כ, והם אינם נוטים להטיל ספק בהערכות בכיריו. אפשר להבין את זה, כי המדינה ניצבת בפני סכנות חמורות, שחלקן נסתרות מעין, והשב"כ עושה ניסים ונפלאות בהתמודדות עם מצב נורא. אבל האם זה אומר שהם תמיד דוברי אמת שם? לא כל-כך בטוח. עם אחריות גדולה וכוח עצום לפעמים מגיעה זחיחות מדאיגה (ע"ע יוסי כהן).

לפני כמה שנים, במהלך משבר בטחוני, נעצר צלם בסוכנות החדשות שניהלתי. הוא צילם ליד טנק ישראלי ולא ידע להציג תעודת עיתונאי, יען כי לשכת העתונות הנורא מתוחכמת חדלה מלהעניק אותן לפלסטינים. נמסר לנו כי הבחור מהווה איום בטחוני והוא בילה יותר מחודש במרתף שב"כ ללא עורך דין ואפילו ללא כל חקירה; היו עסוקים נורא.

הצלחתי לארגן פגישה עם "גורם מקורב ללשכתו של ראש השב"כ" ושם הבהרתי שהמצב חושף באופן ישיר ואינטימי את שיטות הדיכוי בפני התקשורת הזרה וזה ממש לא כדאי. למחרת שוחרר האיש ומאז לא שמענו על כל בעיה.

אני מעריך שהשב"כ, לצד עבודה מעוררת כבוד, מעגל פינות, מאמלל יחידים אקראיים, ומנצל את תמימותו והערכתו המוצדקת של הציבור. אני מציע בחום שמערך הבטחון בישראל ישתדל יותר להסביר את עצמו במצבים כמו התיקון לחוק (או הריסת מגדל תקשורת זרה בעזה). קצת פרטים, חבר'ה; האמינות לא מה שהייתה פעם.

פעם, בעת משבר בטחוני, נעצר צלם בסוכנות החדשות שניהלתי ללא תעודת עיתונאי, כי לשכת העתונות חדלה מלהעניקן לפלסטינים. נמסר שהוא איום בטחוני והוא בילה יותר מחודש במרתף שב"כ ללא עו"ד או  חקירה

אולי את המידע החסר לגבי אמיתות הטיעון הבטחוני ניתן למצוא בהצבעה של האופוזיציה. כל האופוזיציה הימנית הצביעה נגד הארכת התיקון מתוך רצון להפיל את הממשלה. זה לא יפיל את הממשלה. מה שזה כן השיג זה להביך את הממשלה (ולהראות עד כמה היא תלויה בנוכל ספציפי בשם שיקלי שעוד יוציא שם טוב לאורלי לוי).

הייתכן שראש הממשלה לשעבר היה מוכן לסכן כל כך הרבה – את החיים ממש, את חיי ילדינו – כדי להרוויח כל כך מעט? אחרי הכל, הוא ראה את כל הערכות השב"כ. זה בלתי אפשרי! או שאולי זה כן אפשרי?

נתניהו וחבורתו המבישה מסמלים זיקוק נדיר של ציניות וחוסר אחריות. אבל להערכתי הצבעתם מעידה על כך שלא כצעקתה הערכת השב"כ. אני מבין שאני נותן להם קרדיט מסויים, וזה באמת מביך במקצת.

נוסיף את מרכיב הישראבלוף לעניין. לא יאה (ולא חוקי) לחוקק נגד האזרחים הערבים בלבד. אז הפיתרון בזמנו היה לנסח את התיקון כך שיחול על כל האזרחים אבל ישפיע רק על הערבים. החוק חל על כולם כאילו, אבל רק על הכולם שרוצים להתאחד עם בני זוג מהרשות הפלסטינית (ועוד כמה מקומות שחלים בעיקר על ערבים). אתה הבנת את זה, ברוך? זה לא אפרטהייד. זה גם לא מאוד נחמד.

ישראל נתונה בהחלט בסכנה, אך לא מכמה אלפי ערבים נוספים שיכולים להצטרף ליקיריהם – או אפילו מכאלה שמתיימרים לעשות זאת בזמן שהם בעצם מחפשים עבודה או בריחה מקלגסי הרשויות הפלסטיניות.

אולי את המידע החסר לגבי אמיתות הטיעון הבטחוני ניתן למצוא בהצבעה של האופוזיציה. כל האופוזיציה הימנית הצביעה נגד הארכת התיקון מתוך רצון להפיל את הממשלה. זה לא יפיל את הממשלה

הסכנה לישראל היא כפולה. ראשית, שהאגף הימני שלה הוא ברובו לא אחראי ולא פטריוטי, ואי אפשר להאמין למילה אחת שבאה משם. שנית, מכך שאנחנו מחרבשים לגמרי את היחס לאזרחי ישראל הערבים, שהם אכן קבוצה גדולה מספיק כדי לעשות צרות צרורות אם ישראל תמשיך בדרכה זו.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 851 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 8 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה