ליברמן צודק אבל לא חכם

שכונת מאה שערים בירושלים, 2013, אילוסטרציה (צילום: Nati Shohat/Flash90)
Nati Shohat/Flash90
שכונת מאה שערים בירושלים, 2013, אילוסטרציה

בכנס לשכת רואי החשבון השבוע הצהיר שר האוצר אביגדור ליברמן הצהרה חשובה ומשמחת: מעונות יום חינם להורים עובדים. אבל עם כוכבית: שינוי מבחן מימון ההוצאה על מעון. מעבר ממבחן הכנסה למבחן של כושר השתכרות. כלומר מלתת סבסוד למשפחה שמרוויחה מעט – ללתת סבסוד למשפחה שבה כל מי שיכול לעבוד עושה זאת, ועדיין מרוויחה מעט. מתוך כ-20 אלף משפחות שמקבלות את ההטבה כיום, הרוב המוחץ הם אברכים.

ליברמן שחרר הצהרה חשובה ומשמחת: מעונות יום חינם להורים עובדים. אבל עם כוכבית: מסבסוד למשפחה שמרוויחה מעט – לסבסוד למשפחה שבה כל מי שיכול לעבוד עובד, ועדיין מרוויחה מעט

נרענן את הזכרון: בעקבות המחאה החברתית ב-2011 הוקמה ועדת טרכטנברג שמטרתה היתה לבחון ולהציע פתרונות ליוקר המחייה בישראל. אחד ההישגים של אותה ועדה היה חוק חינוך חובה חינם מגיל 3, והרחבת ההיצע בנוסף לפיקוח וסבסוד מעונות היום לילדים מלידה עד 3 – דבר שהיה אמור לאפשר להורים לצאת לעבודה.

בפועל, לצד כשלון הממשלות הקודמות להתאים ביקוש להיצע במעונות מפוקחים, השותפים הטבעיים החרדים תפרו את מבחני הקבלה למידות משפחות של אברכים. כך כספי משלם המיסים שנועדו לעזור לזוגות צעירים עם ילדים להצליח לצאת לעבודה ולהחזיק את הראש מעל המים, עם שקט נפשי שהפעוטות במעון איכותי, הפכו הלכה למעשה להיות עוד קצבת ילדים לחרדים. עוד תמריץ להביא עוד ועוד ילדים בלי לשלם עליהם על חשבון הציבור היצרני.

את הדבר הזה אביגדור ליברמן מבקש להסדיר בהצעה לשנות את מבחני המימון. הוא אומר, ובצדק, מבחינה כלכלית יש למדינה אינטרס מובהק לעודד הורים צעירים יצרניים ותורמים לחברה לצאת לעבודה. אין שום אינטרס כלכלי להעניק לאברכים עוד קצבאות שהם תמריץ נגד לצאת לעבודה ובעד עליה בילודה, מה שרק משמר את האוכלוסיה הזו במעגל העוני.

מה שאמור לקרות מהשינוי הזה הוא שמה-1 לספטמבר הבא עלינו לטובה, מר אברך יפסיק לקבל מעון מסובסד לילדים מספר 7 ו-8 ויגיד לעצמו ולאשתו היקרה, תשמעי, אין ברירה, התורה חשובה אבל אם אין לחם אין תורה. אני הולך לצאת לעבודה. ובהמשך, מה שאמור לקרות, זה שמר וגברת אברך יגידו לעצמם שאם אין סבסוד בשווי אלפי שקלים למעון, אולי כדאי להגיד ברוך השם על מה שיש, ולהפסיק לעשות עוד ילדים.

כך כספי משלם המיסים שנועדו לעזור לזוגות צעירים עם ילדים להצליח לצאת לעבודה ולהחזיק את הראש מעל המים, עם שקט נפשי שהפעוטות במעון איכותי, הפכו הלכה למעשה להיות עוד קצבת ילדים לחרדים

עד כאן כלכלה נטו.

הבעיה היא לא בכלכלה, אלא בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. הרוב המוחץ של הנהנים מסבסוד המעונות הם משפחות אברכים, בהם האב לומד והאמא יוצאת לעבודה.

האדם הרציונלי בהחלט היה רואה שמה-1 לספטמבר בפועל יש לו פחות הכנסה והולך לנסות להשלים אותה בעזרת עבודה. בחברה החרדית זה לא מה שיקרה. לפחות לא בטווח הקרוב.

מה שיקרה זה שאותן נשים חרדיות, שבשנים האחרונות יצאו לשוק העבודה, איפה שהן פגשו אנשים אחרים, קיבלו גישה לאינטרנט, הביאו כסף ואיכות חיים ורעיונות יותר ליברלים הביתה, לא יוכלו להמשיך. הן, ולא הבעלים האברכים, יהיו מי שישארו בבית. במקום לגרום לאברכים לעבוד, השינוי הספציפי הזה, בתמהיל ובצורה בה זה נעשה, יפגע בנשים שכבר יצאו לעבוד ויחזיר אותן הביתה, כפי שמסבירה היטב אסתר קופמן ברשומה "כל כבודה בת מלך פנימה".

אותן נשים שלא יוותרו על העבודה, כי מה-1 לספטמבר אין להן איך לשלם אלפי שקלים על מעון איכותי, יעשו מה שקורה בשוק החופשי – יחפשו לעצמן חלופה זולה.

את המחיר ישלמו קודם כל התינוקות ופעוטות מלידה עד 3, שיעברו ממעון עם סטנדרטים של טיפול, צפיפות, בטיחות ותברואה – למה שמשפחה מרובת ילדים ענייה יכולה להרשות לעצמה.

האדם הרציונלי היה רואה שיש לו פחות הכנסה והולך לנסות להשלימה בעבודה. בחברה החרדית זה לא יקרה. לפחות לא בטווח הקרוב. את המחיר ישלמו קודם כל התינוקות והפעוטות עד גיל 3

אפשר להגיד שזו החלטה באחריות ההורים, וזה נכון במידה רבה, אבל מכיוון שלחינוך בגילאי לידה-3 יש השפעה מכרעת על עתידם של ילדים – על טיפול ירוד בגילאים האלו משלמת אחר כך כל החברה.

למשל, תינוק שלא מקבל מגע מספק, שלא נחשף לשפה, שלא מקבל הזדמנות ראוייה לנוע, שלא מקבל תזונה בריאה, עלול לפתח פיגור, עיכוב ולקויות שאחר כך החברה צריכה להתמודד איתן ולשלם עליהן.

על זה חז״ל אמרו, תפסת מרובה לא תפסת.

שינוי פתאומי ולא מאוזן מספיק במבחן המימון לא פוגע רק בנשים חרדיות שיצאו כבר לעבודה ובילדים הכי קטנים ופגיעים. היא גם בעצם פוגעת בפוליטיקאים. במיוחד בסבבי הבחירות האחרונים ראינו מגמה שיש בה בשורה: הציבור החרדי הפסיק להצביע רק למפלגות חרדיות.

המהלך המוצדק אך לא חכם של ליברמן מחזיר לא רק את הנשים לבית, הוא מחזיר את החברה החרדית כולה חזרה לזרועות הפתוחות של עסקניה הפוליטיקאים, שאומרים להם: ״אמרנו לכם! גזירות שמד כשאנחנו לא בממשלה! בפעם הבאה תצביעו רק לנו״.

המהלך מחזיר לא רק את הנשים לבית, אלא את החברה החרדית כולה לזרועות הפתוחות של עסקניה הפוליטיקאים, שאומרים להם: ״אמרנו לכם! גזירות שמד כשאנחנו לא בממשלה! להבא תצביעו רק לנו״

ליברמן צודק בכיוון הכללי. אני תומכת נלהבת של גמילת הציבור החרדי מסם הסבסוד הציבורי. אבל אם המהלך מחזיר נשים חרדיות שעובדות ונפתחות לעולם הביתה ומגדיל אבטלה, אם זה מדרדר את איכות הטיפול בתינוקות ובעיקר אם זה יחזק את המפלגות החרדיות, עדיף להיות חכם ולא רק צודק. מהלך כזה צריך לעשות בהדרגה וכמו עם כל ציבור אזרחים, תוך קשב ושיתוף פעולה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
להבא תצביעו רק לנו - את טוענת שהפעם החרדים הצביעו לליברמן ? הטיעון לא רציני . נהפוך הוא - כדאי לציבור החרדי לדרוש מהנציגים שלהם לא לתמוך בארגון פשע כי יש לזה מחיר - בסוף שומרי החוק מתאג... המשך קריאה

להבא תצביעו רק לנו – את טוענת שהפעם החרדים הצביעו לליברמן ? הטיעון לא רציני . נהפוך הוא – כדאי לציבור החרדי לדרוש מהנציגים שלהם לא לתמוך בארגון פשע כי יש לזה מחיר – בסוף שומרי החוק מתאגדים ומפעילים את המשטרה או מחליפים את השלטון.

עוד 795 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 7 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה