לבנון על סף התהום, האם סוריה הבאה בתור?

משפחת פליטים סורית במחנה הפליטים בטריפולי, צפון לבנון, 2021 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
AP Photo/Hassan Ammar
משפחת פליטים סורית במחנה הפליטים בטריפולי, צפון לבנון, 2021

רוב הגורמים לקריסה הכלכלית בלבנון מצויים גם בקרב "האחות הגדולה" סוריה. הסכנה לקריסה גם בסוריה מטרידה בעיקר את נותנות החסות שלה, איראן ורוסיה, אך גם את שאר המדינות באזור. מדוע המצב הכלכלי בסוריה קשה כמו בלבנון ואולי אף חמור ממנו? מהם הפתרונות האפשריים ומדוע הם כל כך קשים לביצוע?

סוריה נמצאת בסיומה של מלחמת אזרחים שנמשכה כעשור שלם. המשטר התגבר על האופוזיציה במחיר כבד ביותר – הרס תשתיות המדינה, מיליוני פליטים והרוגים, צבא שחוק וכלכלה הרוסה.

סוריה נמצאת בסיום מלחמת אזרחים שנמשכה כעשור שלם. המשטר התגבר על האופוזיציה במחיר כבד ביותר – הרס תשתיות המדינה, מיליוני פליטים והרוגים, צבא שחוק וכלכלה הרוסה

המחיר של הסיוע למשטרו של בשאר אל-אסד גבוה מאד. אין מתנות חינם, התמורה להצלת המשטר היא השתלטות של רוסיה ואיראן על המרחב הסורי. אם בוחנים את הגורמים לקריסתה הצפויה של לבנון, מתברר שרוב הגורמים קיימים גם בסוריה:

1

שחיתות: המשטר הסורי ידוע כמושחת הרבה יותר מההנהגה הלבנונית. המשטר הסורי ערך הפרטה בעשור שלפני מלחמת האזרחים, בה הועברו נכסי המדינה למקורבי המשטר והוסרו הסובסידיות מהעניים. המשטר קנה את נאמנותם של העשירים והזניח והרס את המגזר החקלאי.

2

עדתיות: אמנם בסוריה בניגוד ללבנון יש רוב סוני (יותר מ-60%) אך השלטון נמצא בידי המיעוט העלווי (11%) המפלה את הסונים לרעה מאז עלות אסד האב לשלטון ב-1970. מאז קיימת אפליה בוטה לטובתם של בני המיעוטים בכל המגזרים – עלווים, דרוזים, אסמאעילים ונוצרים. הנפוטיזם הנפוץ בלבנון מאפיין גם את סוריה, ובראש ובראשונה בקרב המשפחות העלוויות השולטות, אסד ומח'לוף.

3

טרור: אם פעם רק לבנון הייתה זירה של ארגוני טרור, בראשם חיזבאללה, הרי שסוריה אחרי המלחמה נשלטת ע"י מיליציות של טרוריסטים תחת פיקוחם של משמרות המהפכה. עוצמתם לא פחותה מזו של הצבא הסורי השחוק. יש לזכור שחוליות של דאעש עדיין מסתתרות במדבר הסורי וכי כל מחוז אדליב בצפון-מזרח סוריה מצוי תחת שליטתם של ארגוני אופוזיציה, בראשם תחריר א-שאם (ג'בהת א-נוסרה לשעבר, כלומר אל-קאעדה בסוריה).

אם פעם רק לבנון הייתה זירה של ארגוני טרור, בראשם חיזבאללה, הרי שסוריה אחרי המלחמה נשלטת ע"י מיליציות של טרוריסטים תחת פיקוחם של משמרות המהפכה. עוצמתם לא פחותה מזו של הצבא הסורי השחוק

4

בריחת משקיעים: כמו בלבנון, איש לא מעוניין להשקיע במקום בו יש טרור ושחיתות. משפחות אמידות ברחו מסוריה ועזבו את לבנון והעבירו את השקעותיהם למדינות אחרות. מכל הסיבות הללו סובלים הבנקים בלבנון ובסוריה מאותו משבר של היעדר מזומנים. ערכי הלירה הסורית והלבנונית קורסים שניהם במקביל. דירוג האשראי של שתיהן יורד בהתמדה.

5

עוני, רעב, אינפלציה ואבטלה: בדיוק כמו בלבנון, נראים בסוריה תורים ארוכים לתחנות הדלק, יש מחסור במוצרי יסוד ותרופות והכל מתייקר בהתמדה. וירוס הקורונה שהכה בשנה האחרונה בלבנון ובסוריה, תרם להחרפתו של המצב משמעותית. השירותים הרפואיים ירודים בשתי המדינות.

6

חוסר יציבות פוליטית-ביטחונית: לגורם זה יש ביטויים שונים בשתי המדינות. אם בלבנון יש משבר פוליטי, הפגנות וחסימת כבישים, וירי בין כנופיות בטריפולי, הרי שבסוריה המצב קשה בהרבה. מבחינה ביטחונית האזורים היותר רגועים הם הערים המרכזיות, בעוד שבשאר האזורים הפשיעה חוגגת ושטחים נרחבים נמצאים תחת שליטתן של מיליציות, חלקן בחסות איראנית וחלקן נאמנות לצבא אסד.

7

סנקציות אמריקאיות: בלבנון הטילה ארה"ב ב-2019 סנקציות על חיזבאללה ועל בנקים העובדים עם הארגון. בסוריה הוטל חוק קיסר ב-2020 המטיל סנקציות על המשטר בשל פשעי מלחמה. צעדים אלה תורמים לחנק הכלכלה בשתי המדינות ופוגעת בפעילות העסקית והבנקאית.

בלבנון הטילה ארה"ב סנקציות על חיזבאללה ועל בנקים העובדים עמו. בסוריה הוטל חוק קיסר המטיל סנקציות על המשטר בשל פשעי מלחמה. צעדים אלה תורמים לחנק הכלכלה בשתי המדינות

8

חרם מדינות הנפט: סעודיה ונסיכויות המפרץ העשירות אינן מוכנות לסייע ללבנון כל עוד היא תחת שליטת חיזבאללה ולסוריה כל עוד היא תחת השפעה איראנית. יש לזכור כי מדינות מהציר הסוני העשירות תמכו במורדים במהלך מלחמת האזרחים בסוריה. כעת אין להן אינטרס לשקם את המשטר הסורי האחראי לרציחתם של מאות אלפי סורים, ברובם מוסלמים סונים.

כל הפתרונות קשים

רוסיה מודאגת מקריסתה של לבנון שהיא החצר האחורית של סוריה. סעד אל-חרירי הוזמן למוסקבה לפני כחודשיים לשיחות. בלבנון מקווים כי הרוסים ילחצו על האיראנים לאפשר את הקמתה של ממשלת אל-חרירי בלבנון.

שני נושאים מטרידים את הרוסים בהקשר הלבנוני: חזרתם של מיליון פליטים סורים מלבנון למולדתם, מה שיהווה נטל עצום על כלכלתה של דמשק, ובעיית סימון הגבולות הימיים בין לבנון לסוריה. נושא הטריטוריות הימיות חשוב לרוסיה, המעוניינת ככל הנראה להפיק גז בחופי סוריה כדי לשרת את בסיסיה הצבאיים בצפון-מערב סוריה. למעשה, הפתרונות הקלים יותר פוליטית אינם נותנים מענה אמתי למצוקה הכלכלית והפתרונות הטובים כלכלית אינם אפשריים מבחינה פוליטית:

א

האופציה האיראנית: איראן תפרוס את חסותה על לבנון וסוריה ותזרים אליהן נפט וגז זולים. פתרון זה ייתן מעט חמצן כלכלי בטווח הקצר ויחמיר עוד יותר את המצוקה בטווח הארוך. היא תחזק את אחיזת המיליציות השיעיות בסוריה וחיזבאללה בלבנון. המשמעויות הפוליטיות קשות מבחינת הציר הסוני, ארה"ב ובעיקר ישראל. אולם טהראן מודעת לעובדה שלא תעמוד בהתחייבות זו לאורך זמן בלי לפגוע אנושות בכלכלתה של איראן.

האופציה האיראנית: איראן תפרוס חסותה על לבנון וסוריה ותזרים אליהן נפט וגז זולים. זה ייתן מעט חמצן כלכלי בטווח הקצר ויחמיר את המצוקה בטווח הארוך, כשתתחזק אחיזת המיליציות השיעיות בסוריה וחיזבאללה בלבנון

ב

האופציה המערבית: סיוע מסיבי של האיחוד האירופאי בתמורה לפיקוח על עריכת רפורמות. פתרון טוב כלכלית אך איראן וחיזבאללה מטילות עליו ווטו בטענה כי מדובר בהשתלטות מערבית. יש להניח במקרה של סוריה התנאי הוא החלפת משטרו של בשאר אל-אסד, הנחשב במערב לפושע מלחמה.

ג

האופציה הסעודית: סיוע משמעותי של מדינות המפרץ וסעודיה בתמורה לשינוי כיוון פוליטי. המטרה של הציר הסוני להשיב את סוריה לחיק הליגה הערבית בתמורה לסילוק האיראנים מהמדינה. התנאי של הרחקתה של איראן מסוריה ולבנון לא נראה ישים בתנאים הנוכחיים באזור.

ד

האופציה הישראלית: מו"מ עם ישראל נראה כפתרון הקשה ביותר פוליטית והטוב ביותר מבחינה כלכלית. הסכם עם ישראל יביא לפתרון כלכלי מקיף וסיוע בינלאומי לסוריה ולבנון, הכולל את ארה"ב והאיחוד האירופאי. אם איראן תצא מהתמונה, פתרון זה יכלול סיוע של סעודיה ומדינות המפרץ. מבחינה פוליטית פתרון זה כמעט בלתי אפשרי על רקע הדומיננטיות האיראנית בשתי המדינות. עם זאת, לא ניתן לומר שאין ניצנים לפתרון הזה באופק.

יש לזכור כי רוסיה מנהלת יחסים טובים עם סוריה ועם ישראל בו זמנית. רוסיה בוחנת כנראה את האופציה הזו, מה שמתבטא במחוות כלפי ישראל, כגון השבת גופתו של זכריה באומל ז"ל באפריל וישנן שמועות על החיפוש אחר גופתו של אלי כהן ז"ל.

בזירה הלבנונית תופסת ארה"ב את עמדת המתווך בין הצדדים. השיחות בין לבנון לישראל החלו באוקטובר 2020 בבסיס יוניפי"ל בנאקורה במטרה לקבוע את הגבולות הימיים בין המדינות, מו"מ ראשון אחרי 30 שנות נתק מוחלט.

הסכם עם ישראל יביא לפתרון כלכלי מקיף וסיוע בינלאומי לסוריה ולבנון, הכולל את ארה"ב והאיחוד האירופאי. אם איראן תצא מהתמונה, זה יכלול סיוע של סעודיה ומדינות המפרץ. פוליטית זה כמעט בלתי אפשרי

באיזה פתרון יבחרו סוריה ולבנון? ימים יגידו. בינתיים עיראק, שגם בה יש שילוב של עוני, שחיתות והשפעה איראנית (מיליציות שיעיות), מחממת את הקשרים עם סעודיה ומנסה להשתחרר בהדרגה מהתלות באיראן, כדי שהיא לא תהיה הבאה בתור להתרסקות הכלכלית באזור.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,053 מילים
כל הזמן // יום שישי, 23 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

איך להגן על פעוטות מפני רשלנות מבוגרים

שרת התחבורה מרב מיכאלי הודיעה לפני ימים אחדים על דחייה בהחלת תקנה, שתחייב להתקין בכלי רכב מערכת נגד שכחת ילדים. זאת עקב בעיות שעלו ודרישה למענה נכון יותר. על פי אותה תקנה שנדחתה, לא יוכל אדם להסיע ברכבו ילד מתחת לגיל ארבע, אלא אם כן מותקנת בו מערכת מסוג זה.

שרת התחבורה היוצאת מירי רגב הגיבה כדרכה במתינות מופלגת:

"החלטה מסוכנת ועלולה לעלות, לצערי, במחיר חייהם של פעוטות חסרי ישע. כל פעוט שימצא את מותו הטראגי ברכב החל מאוגוסט יהיה רשום על שמך, השרה מיכאלי. איך לא רעדו לך הידיים לדחות את התקנות מאוגוסט השנה ליוני שנה הבאה?".

הייתי רוצה להתעכב רגע על דבריה של השרה היוצאת: האם יש קצה לדמגוגיה נבזית? האם האחריות לחייו של פעוט חסר ישע אכן תלויה בהחלטה כלשהי בכנסת? האין זו אחריות בסיסית, ראשונית של כל הורה שבחר לגדל ילד?

נראה לי שמוכרח להיות ברור לכול שיש דבר אחד שאינו פוליטי, המחויבות הפנימית של הורים לילדיהם.

הייתי רוצה להתעכב רגע על דבריה של השרה היוצאת רגב: האם יש קצה לדמגוגיה נבזית? האם האחריות לחיי פעוט חסר ישע תלויה בהחלטה כלשהי בכנסת? האין זו אחריות בסיסית של כל הורה שבחר לגדל ילד?

תינוק אינו חפץ שנשכח במכונית. לכל תינוק יש זכות לחיים, ועד שיגדל ויוכל לדאוג לעצמו הוא באחריות ההורים.

אין לי ספק שאף הורה או בן משפחה לא שוכח תינוק במזיד ברכב לוהט, אבל חשוב להבין שזו לא גזירה משמים.

האם בעתיד שבו לכולם יהיו מכשירים כאלה, אנחנו צפויים לשמוע משפטים כמו: "זאת לא אשמתי ששכחתי את הילד. המכשיר התקלקל"? אולי במקרים כאלה גם יתבעו את היצרן, כי הוא שנושא באחריות.

הדרך להגן על תינוקות חסרי ישע מפני רשלנות פושעת אינה באמצעות חיישנים וכל מיני פטנטים, אלא בחינוך הציבור ובתגובה ערנית על גילויים של רשלנות הורית.

הורים הם בני אדם. לפעמים משהו מסיח את דעתם, לפעמים אינם פנויים בגלל אלף טרדות החיים וגירויים שונים שהטכנולוגיה פתחה בפניהם. מוטב היה להשקיע בכל דרך אפשרית בתודעה ההורית שמבקשת השגחה ותשומת לב מלאה בכל רגע ורגע במיוחד כשמדובר בפעוטות חסרי ישע, ולא רק. מניפולציה רגשית שיסודותיה נטועים בהתקוטטות פוליטית לא תגן על אף ילד.

כל אדם שגדל במקום הזה יודע שילודה היא דבר מקודש. יש מחלות ומלחמות, יש קטל בדרכים, ויש עוד תופעה – שכחת פעוטות ברכב. אפשר לתקן קלקולים בגידול הילד אך אי אפשר להשיב חיים לתינוק שנשכח לכוד לבד במכונית. והוא בוכה וקורא לעזרה, את הייסורים הללו עלינו למנוע בכל דרך. מי שבחר להיות הורה מוכרח לזכור את זה ללא הרף.

האם בעתיד שבו לכולם יהיו מכשירים כאלה, אנחנו צפויים לשמוע משפטים כמו: "זאת לא אשמתי ששכחתי את הילד. המכשיר התקלקל"? אולי במקרים כאלה גם יתבעו את היצרן, כי הוא שנושא באחריות

אחי הקטן, מוישיק מונדלק, נהרג עקב רשלנות של שכן. אני הייתי אז ילדה. ובכל זאת אין יום שבו אינני חושבת איך יכולנו להגן עליו.

רבקל'ה מונדלק היא הבת של יהודית ויאיר, אחות של מוישיק. מחברת הספרים: "ילדתי" ו"שמורת נפש". כותבת מאמרים שעוסקים בזכויות של ילדים. מנהלת הצגות במוזיקה עם נגיעות בתיאטרון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 437 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים

הצעת התיקון שביקשה הקואליציה להכניס בחוק הדיינים נפלה בשבוע שעבר, אחרי שיו"ר הכנסת מיקי לוי הצביע בטעות נגדה ● ללוי הייתה האפשרות המשפטית לשנות את הצבעתו, אך הוא בחר שלא לעשות לעצמו הנחות ● כך חוזר חוק הדיינים להצבעה מחדש ● אלא שהקואליציה בחרה להעלות להצבעה את הנוסח המקורי, ללא התיקונים שהוכנסו בו בוועדת החוקה ● פרשנות

עוד 664 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה