ד"ר ירון פרידמן
הזמן של
ד"ר ירון פרידמן

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן:
https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

מילון תכנית החלל של האמירויות

מילון המושגים הקצר הבא אולי ייכנס לאוצר המילים השגור בשפה הערבית של העתיד? ימים יגידו. הוא כבר בשימוש כיום באמירויות, חלוצת פרויקט החלל של העולם הערבי. למרבה הצער, עדיין הרבה יותר נפוץ בתקשורת הערבית אוצר המילים הקשור לנשק ומלחמות, למחאה ודיכוי, לעוני ואבטלה.

האם מילון המושגים הבא ייכנס לאוצר המילים השגור בערבית העתידית? הוא בשימוש באמירויות, חלוצת פרויקט החלל בעולם הערבי. אך עדיין נפוצות בהרבה בתקשורת הערבית מילים הקשורות לנשק ומלחמות, למחאה ודיכוי, לעוני ואבטלה

האמירויות וסעודיה מקדמות את האזור, איראן הורסת אותו

איחוד האמירויות הפכה למדינה המובילה בעולם הערבי בחקר החלל. כיום שאיפתה להיות המדינה המתקדמת בעולם הערבי בתחום הטכנולוגיה, ולהפחית את התלות בנפט (תַקְלִיל אלִ-אעְתִמַאד עַלַא [אל]נַפְט تقليل الاعتماد على النفط).

האמירויות שלחה לחלל (בערבית: אל-פַדַ'אא الفضاء) גשושית (חללית בלתי מאוישת: מִסְבַּאר مسبار) המכונה "התקווה" (אל-אַמַל الأمل). מדינות המפרץ בכלל והאמירויות בפרט מאד גאות בהתקדמותן הטכנולוגית בשנים האחרונות. יש לזכור, כי אלה מדינות שהיו עד לפני כמה עשורים מדבריות שוממות של חול, בשליטתם של כמה שבטים בדווים שהיו חסרי השכלה.

ההתקדמות המדעית מלמדת על השקעה נכונה של עושר הנפט בחינוך ובמדע. בשנים האחרונות עשירי האמירויות לא רק שולחים את בניהם ללימודים בחו"ל, אלא אף מייסדים אוניברסיטאות מקומיות ומממנים פרויקטים בתחומי המדע בתוך הנסיכויות. תקוות האזרחים, כי היכולת המדעית תתקדם בד בבד עם זכויות האזרח, הסובלנות הדתית ושיפור מעמדה של האישה. ניצני השינוי כבר נראים בשטח.

בנוסף, סעודיה והאמירויות מעוניינות להיראות בעיני העולם כמי שתורמות לקידומו הכלכלי של המזרח התיכון. בכל שנה הן מגישות סיוע כלכלי משמעותי לידידותיהן (מצרים, ירדן וסודאן לדוגמא) במטרה לייצב את משטריהן.

מדינות הנפט הערביות מדגישות את התפקיד ההפוך שממלא המשטר באיראן, בשימוש בטכנולוגיה לפיתוח נשק, ובהרחבת העוני והמצוקה בכל מקום בו הוא מעורב (עיראק, סוריה, לבנון ותימן).

בדרך למאדים

מטרת שיגור הגשושית של האמירויות "התקווה" למסע לחלל (רִחְלַה אִלַא אל-פַדַ'אא رحلة الى الفضاء) היא לחקור את כוכב מאדים (אל-מַרִיח' المريخ) הנקרא גם "הכוכב האדום" (אל-כַּוְּכַּב אל-אַחְַמר الكوكب الأحمر). הגשושית פותחה ע"י מרכז המחקר שייסד מחמד בן ראשד (אמיר דובאי, ראש ממשלת איחוד האמירויות הערביות וסגן נשיאה) בשיתוף עם אוניברסיטת בולדר-קולורדו.

אולי לא במקרה, בין המטרות של הפרויקט עתידה הגשושית לחקור את הטמפרטורות הנמוכות וסופות החול, תופעות הקיימות גם בחצי האי ערב. אחת החידות שינסה הפרויקט לפתור הוא סיבת היעדר מעטפת האוויר.

שיגור הגשושית בוצע מיפן. הוא התאפשר באמצעות טיל (צארוח' صاروخ) רב עוצמה המיוצר בסין. השיגור (אִטְלַאק إطلاق) אירע אחרי ספירה לאחור (אל-עַד [אל]תַנַאזֻלִי العد التنازلي) בשפה הערבית לראשונה בהיסטוריה, כדי להדגיש שזהו הישג (אִנְגַ'אז إنجاز) של האומה הערבית.

בין מטרות הפרויקט: חקר הטמפרטורות הנמוכות וסופות החול, תופעות הקיימות גם בחצי האי ערב. השיגור אירע אחרי ספירה לאחור בשפה הערבית לראשונה בהיסטוריה, כדי להדגיש שזהו הישג של האומה הערבית

המסע בחלל תוכנן לשבעה חודשים, כך שהגשושית תצלם את מאדים בפברואר, ביום ציון 50 שנה לייסוד האמירויות, תוך כדי הקפה סביב הכוכב (דַוַּרַאן חַוְּלַ אל-כַּוְּכַּבּ دوران حول الكوكب). בזמן כתיבת שורות אלה נכנסה הגשושית ל-Orbit, המסלול הכבידתי (מַדַאר مدار) של מאדים.

באמירויות מקווים שנחיתה על הכוכב תאפשר צפייה (רַצְד رصد) בכוכב והסקת מסקנות מדעיות. מה שאמור למנוע התרסקות הם מנועי דחף הפוך (מֻחַרִכַּאת לִלְ-דַפְע אל-עַכְּסִי محركات للدفع العكسي) שיאטו את מהירות התקרבותו לקרקע הכוכב.

הישג בינלאומי

לאמירויות יש כיום בחלל 12 לוויינים (בערבית "ירח מלאכותי": קַמַר אצְטִנַאעִי قمر اصطناعي או: קַמַר צְנַאעִי قمر صناعي). היא המדינה החמישית בעולם ששלחה גשושית למאדים. השיח' בן ראשד הסביר כי השם "התקווה" ניתן לגשושית, על מנת לתת השראה לצעירים הערבים ותקווה לעתיד טוב יותר (מֻסְתַקְבַּל אַפְדַ'ל مستقبل أفضل), חשק ללמוד מדעים (עִלְם ר' עֻלוּם علم ج علوم) ובעיקר להצמיח דור של מדעני אסטרונומיה וחלל (עֻלַמַאא אל-פַלַק וַּאל-פַדַ'אא علماء الفلك والفضاء) ערביים.

מסע "התקווה" יימשך 200 יום למרחק של 60 מיליון ק"מ. במאדים תתמקד המשימה בחקר נושאי האקלים (מֻנַאח' مناخ) ושכבות מעטפת האוויר (טַבַּקַאת אל-עִ'לַאף אל-גַ'וִּי طبقات الغلاف الجوي). הגשושית מכילה מצלמות תצפית (כַּאמִירַאת אסְתִכְּשַאף كاميرات استكشاف), ושני מנגנונים לבדיקת חמצן בחלל: מכשיר ספקטרוסקופיה (זיהוי חומרים) אינפרה-אדום (מִטְיַאף אל-אַשִעַה תַחְתַ אל-חַמְרַאא مطياف الأشعة تحت الحمراء), ומכשיר ספקטרוסקופיה אולטרה-סגול (מִטְיַאף אל-אַשִעַה פַוְּקַ אל-בַּנַפְסַגִ'ַיה مطياف الأشعة فوق البنفسجية).

טורקיה הבאה בתור?

פרויקט החלל של האמירויות מעניק השראה (אִלְהַאם إلهام) לעמי הסביבה. טורקיה הצהירה לפני כשבוע על שאיפתה לשגר טיל לירח מאתר שיגור בסומליה למשימות בלתי מאוישות (מֻהִמַאת עַ'יְר מַאְהוּלַה مهمات غير مأهولة). שאיפת טורקיה בשנים הקרובות לנחות על פני הירח (הֻבֻּוּט עלא סַטְח אל-קַמַר هبوط على سطح القمر), תוך שימוש במעבורת חלל (מַכּוּכּ פד'אא مكوك فضاء). לצורך קידום חקר החלל מציעה טורקיה מלגות לחוקרים בתחום האסטרופיזיקה ("פיזיקת הרקיע": פִיזְיַאא פַלַכִּיַה فيزياء فلكية).

העבר והעתיד

בן ראשד, האמיר של דובאי, ציין כי בעבר (הכוונה בימי הביניים) תרמה הציוויליזציה הערבית באופן משמעותי לקידום המדע, וכעת היא ממשיכה בתפקיד זה.

באמירויות גאים בשליחת הטייס הזאע אל-מנצורי (בן 35) לחלל. הוא המריא יחד עם עוד שני אסטרונאוטים מבסיס חלל רוסי בקזחסטאן אל תחנת החלל הבינלאומית (ISS – International Space Station: אל-מַחַטַה אל-פַדַ'אִאיַה [אל]דַוְּלִיַה المحطة الفضائية الدولية) בספטמבר שנה שעברה. אל-מנצורי הוא האסטרונאוט הערבי השלישי בהיסטוריה (בשנות ה-80 נשלחו סעודי בנאס"א וסורי בסוכנות החלל הסובייטית) והראשון שהגיע לתחנת החלל הבינלאומית.

השאיפה (טֻמוּח طموح) של האמירויות בעתיד לשלוח גם חללית (סַפִינַה سفينة) עם אסטרונאוט (מַלַאח פַדַ'אאִי ملاح فضائي או: רַאאִד פַדַ'אא رائد فضاء), לייסד תיירות חלל (סִיַאחַת פַדַ'אא سياحة فضاء) ואף להקים מושבה אנושית (بناء مستوطنة بشرية). אנשאללה

שאיפת האמירויות בעתיד לשלוח גם חללית (סַפִינַה سفينة) עם אסטרונאוט (מַלַאח פַדַ'אאִי ملاح فضائي או: רַאאִד פַדַ'אא رائد فضاء), לייסד תיירות חלל (סִיַאחַת פַדַ'אא سياحة فضاء) ואף להקים מושבה אנושית (بناء مستوطنة بشرية)

אוצר המילים:

אסטרונאוט – רַאאִד פַדַ'אא رائد فضاء או: מַלַאח פַדַ'אאִי ملاح فضائي
אסטרופיזיקה ("פיזיקת הרקיע") – פִיזְיַאא פַלַכִּיַה فيزياء فلكية
אקלים – מֻנַאח' مناخ
בניית מושבה אנושית – بناء مستوطنة بشرية
גשושית "התקווה" – מִסְבַּאר אל-אַמַל مسبارالأمل
הישג – אִנְגַ'אז إنجاز
הפחתת התלות בנפט – תַקְלִיל אלִ-אעְתִמַאד עַלַא [אל]נַפְט تقليل الاعتماد على النفط
הקפה סביב הכוכב – דַוַּרַאן חַוְּלַ אל-כַּוְּכַּבּ دوران حول الكوكب
השראה – אִלְהַאם إلهام
חלל – פַדַ'אא فضاء
חללית – סַפִינַה سفينة
טיל – צארוח' صاروخ
כוכב מאדים – אל-מַרִיח' المريخ או: "הכוכב האדום" – אל-כַּוְּכַּב אל-אַחְַמר الكوكب الأحمر
לוויין – קַמַר אצְטִנַאעִי قمر اصطناعي או: קַמַר צְנַאעִי قمر صناعي
מדע ר' מדעים – עִלְם ר' עֻלוּם علم ج علوم
מדעני אסטרונומיה וחלל – עֻלַמַאא אל-פַלַק וַּאל-פַדַ'אא علماء الفلك والفضاء
מכשיר ספקטרוסקופיה אולטרה-סגול – מִטְיַאף אל-אַשִעַה פַוְּקַ אל-בַּנַפְסַגִ'ַיה مطياف الأشعة فوق البنفسجية
מכשיר ספקטרוסקופיה (זיהוי חומרים) אינפרה-אדום – מִטְיַאף אל-אַשִעַה תַחְתַ אל-חַמְרַאא مطياف الأشعة تحت الحمراء
מנועי דחף הפוך – מֻחַרִכַּאת לִלְ-דַפְע אל-עַכְּסִי محركات للدفع العكسي
מסלול כבידתי, Orbit – מַדַאר مدار
מסע לחלל – רִחְלַה אִלַא אל-פַדַ'אא رحلة الى الفضاء
מצלמות תצפית – כַּאמִירַאת אסְתִכְּשַאף كاميرات استكشاف
נחיתה על פני הירח – הֻבֻּוּט עלא סַטְח אל-קַמַר هبوط على سطح القمر
ספירה לאחור – עַד תַנַאזֻלִי عد تنازلي
עתיד טוב יותר – מֻסְתַקְבַּל אַפְדַ'ל مستقبل أفضل
שאיפה – טֻמוּח طموح
שיגור – אִטְלַאק إطلاق
שכבות מעטפת האוויר – טַבַּקַאת אל-עִ'לַאף אל-גַ'וִּי طبقات الغلاف الجوي
מעבורת חלל – מַכּוּכּ פד'אא مكوك فضاء
משימות בלתי מאוישות – מֻהִמַאת עַ'יְר מַאְהוּלַה مهمات غير مأهولة
תחנת החלל הבינלאומית (ISS – International Space Station) – אל-מַחַטַה אל-פַדַ'אִאיַה [אל]דַוְּלִיַה المحطة الفضائية الدولية
תיירות חלל – סִיַאחַת פַדַ'אא سياحة فضاء.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,073 מילים ו-1 תגובות

האם תנועת "האחים המוסלמים" גוססת?

השבוע ציינה תנועת "האחים המוסלמים" את יום חיסולו של מייסד התנועה במצרים חסן אל-בנא (12 פברואר 1949). אחרי 93 שנות קיומה מצויה התנועה במשבר עמוק. מספר מדינות במזרח התיכון הוציאו אותה מחוץ לחוק והכריזו עליה כארגון טרור. עד כמה חמור מצבה? כיצד הדבר ישפיע על ישראל?

מתנועה חברתית לארגון טרור

ב-1928 ייסד חסן אל-בנא את תנועה "האחים המוסלמים" כתנועת רפורמה חינוכית במטרה להנחיל מחדש את ערכי האסלאם בחברה המצרית. אל-בנא חש כי העולם המוסלמי נמצא במשבר ערכי, מעצמות אירופאיות שולטות בעולם המוסלמי (אנגליה שלטה במצרים), האימפריה העות'מנית התמוטטה והתפרקה למדינות לאום ומוסד הח'ליפות בוטל.

הסיסמה של התנועה מראשיתה היתה: אללה מטרתנו, הנביא מחמד הוא המופת שלנו, הקוראן הוא חוקתנו, הג'יהאד (מלחמת הקודש) הוא דרכנו והמוות למען אללה הוא שיא שאיפתנו.

סיסמת "האחים המוסלמים" מראשיתה היתה: אללה מטרתנו, הנביא מחמד הוא המופת שלנו, הקוראן הוא חוקתנו, הג'יהאד (מלחמת הקודש) הוא דרכנו והמוות למען אללה הוא שיא שאיפתנו

התנועה הקימה סניפים בכל מדינות המזרח התיכון. הסניף החזק ביותר אחרי המצרי היה הסורי. בעזה היה סניף, שלימים שינה את שמו לחמאס כארגון לוחם באינתיפדה הראשונה (1987).

עד למלחמת העצמאות ריכזה התנועה את מאמציה בתעמולה אסלאמית (דַעְוַּה) ופעילות חינוכית-חברתית. הנהגתה באה משכבה של עירוניים בני המעמד הבינוני, לא מאנשי דת אלא דווקא בוגרי מדעים מדויקים.

ב-1948 חרגה התנועה מהתנהלותה התעמולתית ועברה זמנית לשלב מלחמת הקודש (ג'יהאד). חבריה התנדבו להילחם נגד ישראל במלחמת העצמאות. את התסכול מהתבוסות במערכה הוציאה התנועה על יהודי קהיר בחארת אל-יהוד (שכונת היהודים). גיבור יהודי בוגר מלחמת העולם השנייה בשם ג'אק לוי "אל-עגלאתי" הצליח לפרק חלק מהפצצות שהטמינו "האחים" בשכונה ושילם בחייו.

הפיגועים נגד היהודים לא הטרידו את המלך המצרי פארוק, אלא כמויות הנשק שאגרה התנועה. אחד מחבריה התנקש ב-1949 בראש הממשלה מחמוד נוקראשי ורק אז הוצאו "האחים" מחוץ לחוק. אל-בנא חוסל ע"י השלטונות כעבור כמה חודשים.

"האחים" נגד המשטרים

תנועת "האחים המוסלמית" הפכה מאז לאופוזיציה כמעט לכל שלטון בעולם הערבי. חבר בארגון ניסה להתנקש בנשיא מצרים גמאל עבד א-נאצר ובעקבות זאת אלפים מחברי התנועה נאסרו.

בין האסירים סיד קוטוב שהפך להוגה הבולט של התנועה וכתב את החשובים בספריה. לפי כתביו, אויבי האסלאם הם היהודים כדת (לא רק "האויב הציוני"), האימפריאליזם המערבי והמנהיגים הערביים המשתפים פעולה עם מעצמות זרות (בראשן ארה"ב, בריה"מ, אנגליה וצרפת). משטרים חילוניים אינם לגיטימיים מבחינתו. קוטוב, שמהווה עד היום אב רוחני לתנועות אסלאמיסטיות הוצא להורג ע"י עבד אל-נאצר ב-1966.

תנועת "האחים המוסלמים" הפכה מאז לאופוזיציה כמעט לכל שלטון בעולם הערבי. חבר בארגון ניסה להתנקש בנשיא מצרים גמאל עבד א-נאצר ובעקבות זאת אלפים מחברי התנועה נאסרו

שיא גל הטרור של התנועה נגד מנהיגי האזור הגיע בראשית שנות ה-80. ב-1981 רצח איש צבא שהושפע מהתנועה את נשיא מצרים אנואר סאדאת, כנקמה על הסכם השלום עם ישראל. באותה שנה ניסו חברי התנועה בסוריה לחסל את הנשיא חאפז אל-אסד ללא הצלחה.

"האחים המוסלמים" רואים במשטרה של משפחת אסד אויב משתי סיבות: העדה העלווית אליה משתייך הנשיא אינה נחשבת מוסלמית בעיניהם ומפלגת הבעת' השלטת היא פן-ערבית וחילונית. המשטר הסורי חיסל את התנועה בסוריה בטבח מזעזע ומחק חלקים שלמים מהעיר חמה, שהייתה בסיס התנועה.

בראשית שנות ה-90 נקטעו קשרי התנועה עם מדינות הנפט העשירות שמימנו אותה במשך עשורים – סעודיה ומדינות המפרץ. הקרע אירע כאשר תמכו "האחים" בפלישה של מנהיג עיראק סדאם חוסיין לכווית. "האחים" התנגדו להתערבות האמריקאית נגד עיראק ובעיקר לנחיתה המסיבית של צבא ארה"ב בסעודיה, באדמתו של הנביא מחמד וערש האסלאם.

"האביב הערבי" – עלייתם ונפילתם

תנועת "האחים" היטיבה לנצל את הכאוס של המהפכות הערביות שהחל ב-2011 כדי להשתלט על המחאה. בבחירות שנערכו בתוניסיה ובמצרים ניצחו מפלגות שהשתייכו לתנועה: ה"נהד'ה" (התחייה) בתוניסיה ו"החופש והצדק" במצרים. בסוריה חברי התנועה בלטו בהנהגת האופוזיציה, בין לוחמי "צבא סוריה החופשי" וארגונים אסלאמיים מתונים (כלומר שאינם אל-קאעדה או דאעש).

נפילתם של "האחים" הייתה מהירה כמו עלייתם. שלטון "האחים" במצרים לא שרד יותר משנה. ב-2013 ערך עבד אל-פתאח א-סיסי הפיכה במצרים והחל ברדיפת התנועה. לאחר שנה הפסידה א-נהדה בתוניסיה בבחירות. גם חמאס, הפלג הפלסטיני של "האחים", עשה טעות כאשר פנה עורף למשטר אסד, מתוך הערכה כי הוא עומד לקרוס, ואיבד את תמיכתה של איראן לתקופה ארוכה. ב-2015 התערבה רוסיה לטובתו של משטר אסד. מאבקה של האופוזיציה האסלאמית בסוריה הסתיים בתבוסה ברוב המדינה. במצרים הכריז המשטר על התנועה כארגון טרור בלתי חוקי, ולהחלטה זו הצטרפו כעבור שנה גם סעודיה, האמירויות ובחריין.

תנועת "האחים המוסלמים" היטיבה לנצל את הכאוס של המהפכות הערביות שהחל ב-2011 כדי להשתלט על המחאה, אבל נפילתם של "האחים" הייתה מהירה כמו עלייתם

רשויות הדת הרשמיות בעולם הסוני נקטו נגד התנועה בצעד חסר תקדים. שני המופתים (פוסקי ההלכה) הבכירים של סעודיה ומצרים, השיח' עבד אל-עזיז א-שיח' והשיח' שוקי עלאם, קבעו כי השתייכות לתנועת "האחים" היא בגדר "חראם" (אסורה לפי דת) ומנוגדת להלכה המוסלמית.

משבר פנימי

אחת הסיבות למשבר בתנועה היא השינויים שחוללה הנהגתה במצרים. מועצת השורא (ההתייעצות של הנהגה) והנהגת הארגון יצאו לראשונה משטחה של מצרים. ההנהגה הנוכחית הנפגשת בארצות שונות נטולת כריזמה ואינה מקובלת על כל החברים בתנועה. בשנים האחרונות מתאפיינת התנועה בחולשה, בפעילות דלילה ובפילוג. לאחרונה מתרבות המחלוקות בתוך התנועה והפרישות של חבריה. המנהיג הרוחני המוביל והכריזמטי בתנועה, השיח' יוסף אל-קרדאווי (בן 94) היושב בקטאר, פרש לגמלאות ואינו פעיל יותר.

מאבדים תמיכה

ניצחון הנשיא ג'ו ביידן בארה"ב הפיח מעט תקווה בקרב חברי "האחים". אולם לא נראה כי תבוא תקומה לתנועה בעתיד הנראה לעין. במצרים משטרו של עבד אל-פתאח א-סיסי יציב והוא נחוש במאבקו נגד התנועה. ראשי "האחים" נמקים בכלא ואחרים ברחו מהמדינה.

אמנם התנועה נתמכת כיום ע"י שני משטרים, טורקיה בראשותו של הנשיא רג'פ ארדואן וקטאר בראשותו של האמיר תמים בן חמד. גם יו"ר הפרלמנט התוניסאי ראשד אל-ע'נושי מחובר לתנועה אידיאולוגית. אולם החשש בתנועה הוא שהפיוס שאירע לאחרונה בין קטאר לסעודיה יפגע בתמיכה הקטארית. בתוניסיה יש ניסיונות חוזרים ונשנים של מפלגות חילוניות להדיח את ע'נושי מתפקידו, וטורקיה שקועה במשבר כלכלי קשה בצל הקורונה.

בחודשים האחרונים חווים אנשי התנועה אסון חדש. ממלכת ירדן, המדינה היחידה שאפשרה לתנועה פעילות חוקית משנות החמישים ואף שילבה אותה בפרלמנט, הוציאה אותה לאחרונה מחוץ לחוק.

בחודשים האחרונים חווים אנשי התנועה אסון חדש. ממלכת ירדן, המדינה היחידה שאפשרה לתנועה פעילות חוקית משנות החמישים ואף שילבה אותה בפרלמנט, הוציאה אותה לאחרונה מחוץ לחוק

הדרדרות היחסים בין הממלכה ההאשמית ל"אחים" החלה בהפגנות שארגנו קיצונים בתנועה נגד המלך וממשלתו בתקופת "האביב הערבי". יש להניח כי צעדו של המלך עבדאללה השני מושפע לא מעט מלחצים של מצרים וסעודיה.

טוב לישראל?

תנועת "האחים" התמתנה בשנים האחרונות עד כדי כך שקיים ויכוח בקרב חוקרים מערביים אם אכן מדובר בארגון טרור. אולם התנועה תמיד היוותה מדגרה לטרוריסטים. הדוגמה הבולטת ביותר היא של מנהיג אל-קאעדה אימן אל-זואהרי שצמח בתנועה במצרים.

צעדי הציר הסוני המתון (סעודיה, מדינות המפרץ, מצרים וירדן) נגד התנועה משתלבים היטב עם שיתוף הפעולה שלו עם ארה"ב במלחמה נגד הקנאות האסלאמית, וגם עם מגמת הנורמליזציה עם ישראל.

אין ספק כי משבר "האחים" גם מקרין על מצבו של ארגון חמאס בעזה, המצוי במצוקה חומרית ופוליטית. אולם אסור למהר ולהספיד את "האחים המוסלמים", תנועה כה שורשית בעולם המוסלמי, ששרדה תקופות קשות של רדיפות ותמיד התאוששה.

אין לשכוח את הפעילות רבת השנים של התנועה למען העניים וחסרי ההשכלה ואת פעילותם ההומניטרית (צדקה, בתי ספר, מתנ"סים, מרפאות וכד'). כל אלה הפכו את התנועה לפופולרית מאד. על כן, סיכויי התנועה להתאושש קשורים דווקא לתהליכי דמוקרטיזציה במזרח התיכון. הבחירות שייערכו בקיץ לרשות הפלסטינית יהיו ללא ספק מבחן כוח לחמאס.

אין ספק כי משבר "האחים" מקרין על מצב חמאס בעזה, המצוי במצוקה חומרית ופוליטית. אולם אסור למהר ולהספיד את "האחים", תנועה כה שורשית בעולם המוסלמי, ששרדה תקופות קשות של רדיפות והתאוששה

הסיבה להמשך קיומה של תנועה "האחים" נעוצה בחלל שמותירים משטרים רודנים במזרח התיכון: הדיכוי האכזרי של זכויות האזרח, השחיתות השלטונית, הזנחת העניים, הריקנות ואבדן הערכים של הדור הצעיר. כל עוד אלה מתקיימים, נשאר מקום לפעילותה של האופוזיציה העוצמתית ביותר למשטרים במזרח התיכון – זו של "האחים המוסלמים".

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,189 מילים ו-1 תגובות

בחירות פלסטיניות בקיץ: פיוס או אסון?

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אבו מאזן הכריז לפני כשבועיים על בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת (הפרלמנט) ולמועצה הלאומית הפלסטינית (הגוף המחוקק של אש"ף). הבחירות יתקיימו בשטחים, בגדה וברצועת עזה ובשלבים במהלך חודשים מאי, יולי ואוגוסט. בפעם הקודמת שנערכו בחירות לפני 15 שנה (2006), הן הסתיימו באסון – השתלטות אלימה של חמאס על רצועת עזה ופילוג פנים-פלסטיני חמור הנמשך עד היום. מה נקודות המחלוקת והאם יש מקום לאופטימיות פלסטינית הפעם?

מהמילון הפוליטי הפלסטיני: אִנְקִסַאם, מֻצַאלַחַה

נזכיר שהצהרה דומה על עריכת בחירות פורסמה ע"י הרשות הפלסטינית ב-2009 ובוטלה לאחר 120 יום בלבד בשל היעדר הסכמה בין פתח וחמאס. הפילוג והנתק בין פתח בגדה המערבית לחמאס ברצועת עזה אירע בעקבות הבחירות ב-2006 שיזם אבו מאזן בשטחים. הוא הופתע מניצחון חמאס ולא יכול היה להשלים עם ההפסד ולהכיר בתוצאות.

בפעם הקודמת שנערכו בחירות לפני 15 שנה הן הסתיימו באסון – השתלטות אלימה של חמאס על רצועת עזה ופילוג פנים-פלסטיני חמור הנמשך עד היום. מה נקודות המחלוקת והאם יש מקום לאופטימיות פלסטינית הפעם?

אבו מאזן אמנם מינה את מנהיג חמאס אסמעאיל הנייה לראש ממשלה, אך רוקן את סמכויותיו והשאיר את כל מנגנוני הביצוע בידי הפתח. כעבור שנה פיטר אבו מאזן את הנייה ומינה את נאמנו סלאם פיאד. בתגובה ערך חמאס הפיכה צבאית אלימה ואכזרית בעזה ב-2007.

מאז סובלת החברה הפלסטינית מה"אנקסאם", מצב הפילוג. פתח מנהל את הרשות הפלסטינית בגדה המערבית וחמאס שולט בעזה. כל ניסיונות ה"מֻצַאלַחַה" הפיוס נכשלו עד היום. המחלוקת העמוקה היא בענייני פנים וחוץ גם יחד.

הוויכוח העקרוני בענייני הפנים נסוב סביב טבעה של המדינה הפלסטינית. חמאס, כפלג של "האחים המוסלמים", מעוניין שמדינת פלסטין שתקום תהיה מבוססת על עקרונות דת האסלאם והשריעה (ההלכה המוסלמית). הפתח מאז היווסדו דוגל בעקרונות לאומיים סוציאליסטיים ומעוניין במדינה אזרחית עם חוקה חילונית.

גם בענייני חוץ המחלוקת קשה לגישור, בעיקר בנושא היחס לישראל והגבולות. חמאס אינו מכיר בישראל ורואה במאבק המזויין והג'יהאד (מלחמת הקודש) את הדרך היחידה להשגת היעד. אבו מאזן וארגונו פתח טוענים כי הם מעוניינים להמשיך את תהליך אוסלו, בו החל קודמו יאסר ערפאת, ולקיים מדינה עצמאית בשטחי 67' שבירתה במזרח ירושלים, תוך הכרה בישראל. אבו מאזן מתנגד למאבק אלים ודוגל במערכה במישור הפוליטי.

משבר כלכלי ופוליטי

הביקורת ברחוב הפלסטיני רבה גם על הפתח וגם על חמאס. המצב הכלכלי בגדה קשה וברצועה עוד יותר, והקורונה רק החמירה את המשבר. במישור המדיני, נדחקה הסוגיה הפלסטינית לשוליים, כאשר העולם הערבי עסוק בצרותיו.

הביקורת ברחוב הפלסטיני רבה גם על הפתח וגם על חמאס. המצב הכלכלי בגדה קשה וברצועה יותר, והקורונה החמירה את המשבר. במישור המדיני, נדחקה הסוגיה הפלסטינית לשוליים, כשהעולם הערבי עסוק בצרותיו

מצב זה בלט בעיקר מאז פרוץ המהפכות הערביות ב-2011 וביתר שאת בתקופת נשיאותו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ. כזכור, אמר אבו מאזן על הנשיא טראמפ "יִחְ'רַבּ בֵּיתו", אחרי שהכיר בירושלים כבירת ישראל והפסיק את הסיוע לרשות הפלסטינית.

בתגובה הפסיק אבו מאזן את התאום הביטחוני עם ישראל, אך חידש אותו עם היבחרו של הנשיא החדש ג'ו ביידן, מתוך תקווה לשינוי. הפלסטינים קיבלו סטירת לחי נוספת בתהליך הנורמליזציה של האמירויות, בחריין, סודאן ומרוקו עם ישראל, שלא היה מותנה בחידוש המו"מ עם הפלסטינים.

חמאס וויתר לאחרונה על דרישתו לערוך את הבחירות לשלושת המוסדות (הנשיאות, הרשות המחוקקת ומל"פ) באותו הזמן, והסכים לדרישת הרשות לקיים בחירות הדרגתיות בשלושה חודשים. מטרת הפתח בהתעקשותו על תהליך מסוג זה, היא כנראה למנוע תוצאות דומות לבחירות של 2006 ולהשאיר את האופציה להפסיק את מהלכן במידה ויסתמן ניצחון חמאס.

ארגון הג'האד האסלאמי, האופוזיציה הפנימית של חמאס בעזה, עדיין לא החליט אם להשתתף בבחירות או להחרימן כבעבר. בניגוד לחמאס, שהוא גוף יחסית מאוחד, הפתח סובל כעת מפילוגים פנימיים. קיימת תחרות על ירושתו של אבו מאזן ויריבויות בין נציגים מצפון הגדה לדרומה ובין המנגנונים השונים (אזרחיים וצבאיים). היסוד המפלג את הפתח יותר מכל, הוא היריבות בין מחנהו של הנשיא עבאס ובין מתנגדיו תומכי מחמד דחלאן הגולה באמירויות.

חשש מניצחון חמאס

רבים מתומכי הרשות בשטחים מזהירים כי בחירות עלולות להשיג תוצאה הפוכה מהרצוי. לכאורה, בחירות דמוקרטיות ומוסכמות על כולם, אמורות להוביל להקמתו של שלטון אחד לגדה ולרצועה, שיסיים את הפילוג הפנים-פלסטיני ויוכל להיאבק ביעילות בזירה הבינלאומית להשגת עצמאות. אולם החשש העולה בתקשורת הפלסטינית בגדה, הוא שדווקא חמאס הוא שיזכה בבחירות.

לטענת פרשנים ערביים, ניצחון כזה יהווה תירוץ לצד הישראלי, במיוחד לימין שצפוי לנצח בבחירות בישראל, להתנער מכל ההסכמים עם הרשות ולקדם בנייה והתנחלות בשטחים. קיים גם חשש מוצדק מהאפשרות שאם ינצח פתח (האפשרות הסבירה פחות), חמאס לא יכיר בתוצאות ויטען לזיופים. אפילו אם הדרג המדיני בחמאס יסכים לשתף פעולה עם הפתח, הדבר לא יתקבל ע"י גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס שלא תסכים להניח את נשקה.

לטענת פרשנים ערביים, ניצחון לחמאס יהווה תירוץ לצד הישראלי, במיוחד לימין שצפוי לנצח בבחירות בישראל, להתנער מכל ההסכמים עם הרשות ולקדם בנייה והתנחלות בשטחים

הניסיון במזרח התיכון מלמד, ולא רק בבחירות הפלסטיניות ב-2006, כי דווקא השיטה הדמוקרטית היא שמאפשרת לתנועות אסלאמיות לתפוס את השלטון. בעקבות "האביב הערבי" עלו לשלטון שתי תנועות אסלאמיות, "הנהדה" (התחייה) בתוניסיה ב-2011 ו"החופש והצדק" של האחים המוסלמים במצרים ב-2012.

ישנן גם דוגמאות ישנות יותר, בהן ניצחון המפלגה האסלאמית בבחירות באלג'יריה ב-1991, שביטול תוצאותיהן הביא למלחמת אזרחים, וניצחון של מפלגת "הצדק והפיתוח" בראשותו של רג'פ ארדואן בבחירות בטורקיה ב-2002.

חששות ברשות הפלסטינית, גם במצרים ובישראל

במהלכו של תהליך אוסלו בשנות ה-90 עבדתי כמתורגמן בעיתון אמריקאי. בראיונות שערכנו בקרב פלסטינים ביהודה ושומרון, חזרו פלסטינים על אותם משפטים שוב ושוב: הרשות הפלסטינית אינה אלא גוף מושחת המדכא את העם הפלסטיני וגונב את כספו, ההנהגה שלה (כלומר הפתח) משתפת פעולה עם "האויב הציוני" ומסייעת לו לשלוט על הפלסטינים, מבלי להקים מדינה עצמאית. לעומת זאת, חמאס נתפסה כתנועה הדוגלת בערכים חיוביים מבחינת העם הפלסטיני, היא דוגלת בהשלטת חוקי האסלאם ואינה מוותרת על אף שעל מאדמתה של "פלסטין הכבושה".

יש להניח כי התדמית של שני הארגונים לא השתנתה רבות מאז, מלבד מספר מקרים בהם נחשפו שחיתויות גם בקרב מנהיגי חמאס, שמנהיגיהם נראו בתקשורת הערבית כשהם מבלים בבתי מלון יוקרתיים בקטאר ובטורקיה. אמנם הניסיון של 14 שנות שלטון חמאס בעזה אינו חיובי כלל והחיים ברצועה רק הידרדרו, אך חמאס מצליח בתעמולה שלו להטיל את האחריות למצב זה על גורמים חיצוניים: הפסקת הזרמת הכספים ע"י אבו מאזן, המצור הישראלי והסנקציות הבינלאומיות על חמאס.

כעת עומדים לבחור 2.8 מיליון פלסטינים בגדה וכשני מיליון ברצועה. התקווה בשטחים היא כי הפגנת הדמוקרטיה הפלסטינית תסייע לחידוש היחסים שנותקו עם ארה"ב ב-2017. השבוע נפגשים במצרים נציגי פתח וחמאס, ג'בריל רג'וב וצאלח אל-ערורי, בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים לקראת הבחירות.

אחת הסוגיות הנדונות נוגעת לשאלה מי יפקח על הבחירות, הרשות המשפטית ברמאללה או בעזה? בעיה נוספת היא התנגדותה הצפויה של ישראל לעריכת בחירות במזרח ירושלים בה חיים כ-300 אלף פלסטינים. לפי הערכות, ייתכן שהפתרון יהיה לקיים פיקוח חיצוני של מדינה באירופה. מצרים מעוניינת להיראות בעולם כנותנת החסות לבחירות, אך גם חוששת מניצחון חמאס, שעלולות להיות לו השלכות על מאבקו של המשטר במצרים נגד האחים המוסלמים.

מצרים מעוניינת להיראות בעולם כנותנת החסות לבחירות, אך גם חוששת מניצחון חמאס, שעלולות להיות לו השלכות על מאבקו של המשטר במצרים נגד האחים המוסלמים

ספק אם אחד הצדדים, פתח וחמאס, יהיה מוכן להשלים עם ניצחון הצד היריב. המשמעות של ניצחון חמאס, הסביר יותר, חמור מבחינתן של ישראל ומצרים. גם מבחינתה של הרשות הפלסטינית הדבר יהווה אסון.

על כן, יש המאשימים את אבו מאזן כי הוא לוקח הימור מיותר ומסוכן. כאמור, גם חמאס לא יוכל להשלים עם ניצחון פתח, שפרושו וויתור על שלטונו הצבאי בעזה, וויתור על המאבק המזויין בו הוא דבק מאז ייסודו ב-1987, הכרה בעיקרון שתי המדינות, והסכמה לניהול מו"מ עם "האויב הציוני".

על כן, הסכנה להידרדרות לעימות אלים נוסח הפיכת 2007, אם הבחירות אכן יתקיימו, בהחלט מציאותית. מכאן שהאופציה שהרשות הפלסטינית שוב תיסוג מהבחירות ותבטלן בתירוצים שונים תמיד מונחת על השולחן.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,179 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

למקרה שפיספסת

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 10 עדכונים

תגובות אחרונות

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן לפני שעה
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה