על אנטישמיות ומצפון יהודי

הרב ג'ונתן זקס (צילום: באדיבותו)
באדיבותו
הרב ג'ונתן זקס

יש להניח ששר החוץ יאיר לפיד מודאג מהמגמה האולטרה-פרוגרסיבית, בעיקר בארה"ב (אבל לא רק), להגדיר באופן מהותי את היהודים ואת ישראל כמדכאים, ושהנסיון הרטורי שלו היה נסיון לשנות נרטיב זה מול מנהיגים אירופאים. ועדיין זו שגיאה לומר שכל גילוי של גזענות או אפלייה הוא אנטישמיות.

כשהשנאה מעבירה אנשים על דעתם–דוברי הימין הקיצוני תקפו ביממה האחרונה את הנאום שנשאתי בכנס למאבק באנטישמיות שנערך אמש…

Posted by ‎Yair Lapid – יאיר לפיד‎ on Thursday, July 15, 2021

מאז יציאת מצרים העם היהודי מספר על עבדות ובעיקר שואף לחירות. כמובן שנסיונות העם היהודי עם אנשטישמים לא נגמרו במצרים. אין עם בכל ההיסטוריה שסבל מרדיפות כמו העם היהודי. כמו שתיאר זאת הרב לורד יונתן זקס בנאום מפתח לפני מנהיגים פוליטיים אירופיים ב-2016, כשאמר שכמו נגיף שעובר מוטציות, כך האנטישמיות משתנה עם הזמן. תחילה זו היתה שנאת יהודים על בסיס דתם, אחרי זה התפתחה לשנאת יהודים על בסיס גזעם, והיום התווספה שנאת יהודים בגלל מדינתם. שונאים יהודים כי הם חזקים וגם כי הם חלשים, שונאים אותם כי הם עשירים, ושונאים אותם כי הם עניים מרודים, עם כוח או חסרי כוח, תמיד יש מי שממשיך לשנוא.

אין עם בכל ההיסטוריה שסבל מרדיפות כמו העם היהודי. כמו שתיאר זאת הרב לורד יונתן זקס בנאום מפתח לפני מנהיגים פוליטיים אירופיים ב-2016, כשאמר שכמו נגיף שעובר מוטציות, כך האנטישמיות משתנה עם הזמן

העם היהודי חי רוב ההיסטוריה כמיעוט נודד בין מדינות "מארחות". והיהודים היו נתונים תמיד לחסדי הממלכה בתוכה חיו. פעם סבלו את היהודים יותר ופעם פחות. אבל ללא ספק שנאת היהודים והרדיפה הפיזית נגדם מסמלת נרטיב קיצוני של שנאה לאורך ההיסטוריה. ראוי לנו כישראלים לזכור את זה תמיד, כמו שאנחנו זוכרים את סיפור יציאת מצרים, לא רק בליל הסדר אלא כל יום בתפילה וכל ליל שבת בקידוש. אנחנו מצווים לזכור שהיינו עבדים במצרים, ואי לכך אנחנו חייבים להיות רגישים לסבלם של אחרים. זה האירוע המכונן של קיום העם היהודי.

בהיסטוריה המודרנית יהודים במדינות רבות לקחו על עצמם מאבקים נגד שנאת זרים, שנאת שחורים ועוד צורות של גזענות ואפלייה. נשיא דרום אפריקה נלסון מנדלה האגדי כתב באוטוביאוגרפיה שלו ב-1994:

"מצאתי שהיהודים הם עם ראש פתוח יותר מרוב האנשים הלבנים בנושאים כמו גזענות ופוליטיקה, אולי כי הם עצמם היו קורבנות לאפלייה במהלך ההיסטוריה".

ב-1958, בנאום לועדה היהודית האמריקנית, אמר מרטין לות'ר קינג את הדברים הבאים:

"האחדות שלנו נוצרה מתוך מאבק משותף במהלך מאות שנים, לא רק להסיר מעלינו את השיעבוד, אבל גם להפוך דיכוי של אחרים לדבר בלתי אפשרי".

הזדהות עמוקה זו אינה באה להשוות בין סבלם של היהודים לסבלם של אחרים. הרי אין מדד ולא צריך להיות מדד מי סובל יותר ומתי. אין וגם לא צריך להיות תחרות סבל בין עמים. הציווי היהודי, שהבינו כל כך לעומק קינג ומנדלה, הוא שעצם היותי קורבן לשעבר מחייב אותי להיות שותף למאבק מתמיד כנגד סבלם של אחרים.

הזדהות עמוקה זו אינה באה להשוות בין סבלם של היהודים לסבלם של אחרים. הציווי היהודי, שהבינו לעומק קינג ומנדלה, הוא שעצם היותי קורבן לשעבר מחייב אותי להיות שותף למאבק מתמיד כנגד סבלם של אחרים

אבל הרב זקס מעמיק את הנקודה מבחינה היסטורית. באותו נאום של זקס הוא פתח עם המסר העדכני ואזהרה:

"השנאה המתחילה עם יהודים, אף פעם לא נגמרת איתם".

גם בשואה עצמה היטלר שם את היהודים על המוקד, אבל זה בוודאי לא נגמר איתם. והוא מביא דוגמאות רבות אחרות. זה לא הופך את שואת היהודים לבת השוואה, אבל זה דורש התייחסות מוסרית כלפי רצח עם או דיכוי של אחרים. הרב זקס מזהיר את העולם שמה שמתחיל עם יהודים נגמר רע למדינה כולה.

ביטא את זה בצורה חזקה ראש ממשלת צרפת מנואל ולס לאחר הפיגוע האנטישמי בסופמרשיי בפאריס, 2015:

"אם 100,000 יהודים יעזבו את צרפת (ד.ג. בעקבות האנטישמיות) צרפת כבר לא תהיה צרפת. הרפובליקה הצרפתית תהיה כישלון".

מדינה שאינה יכולה להכיל בתוכה יהודים כאזרחים מלאים, היא לא מדינה מודרנית חופשית. באופן עמוק, הצורך של יהודי אירופה להקים תנועה לאומית במאה התשע עשרה, מהווה כישלון מוסרי אירופאי עמוק, מבחינת ההבנה של אותם ציונים שאין קיום ליהודים באירופה שיש בה אנטישמיות כרונית.

הרב זקס מעמיק את הנקודה מבחינה היסטורית. נאומו נפתח עם המסר העדכני ואזהרה: "השנאה המתחילה עם יהודים, אף פעם לא נגמרת איתם". גם בשואה היטלר שם את היהודים על המוקד, אבל זה לא נגמר איתם

דבריו של שר החוץ ביום רביעי שעבר היו מגושמים בעיניי. מי שקרא אותם יכול היה להבין, לדעתי בטעות, שהאנטישמיות זהה לכל גזענות אחרת. והיא לא. אין צורך להתנצל על כך שהיסטוריית השנאה כלפינו היא ייחודית. גם בעידן שבמעגלים מסוימים יהודים וישראלים הם בהגדרה המדכאים, אין שום סיבה מוסרית להיכנע לנרטיב השיקרי הזה.

אבל המחשבה שהמאבק נגד אנטישמיות מדרבן אותנו כיהודים להילחם בכל תופעה של דיכוי או אפלייה על בסיס גזע, מין או דת, היא מחשבה לגמרי נכונה. היא לגמרי יהודית. היא נכונה לנו כיהודים ונכונה לנו כמדינה.

יש גם סכנה ליהודים ישראלים. כמו שיש זיכרון קצר אצל האנושות כולה, יש סכנה שאנחנו הישראלים נשכח מה זה להיות מיעוט בתוך רוב עוין. ואולי בגלל מאבק ההישרדות נגד מדינות ערביות עוינות בקום המדינה, ומדינות של שנאה כמו איראן בעת הנוכחית, אנחנו עלולים לשכוח ולו במעט שהצו המוסרי שלנו כיהודים הוא לא לשכוח את סבלם של אחרים. ויותר מזה, עלינו לעמוד בחזית המאבק כנגד תופעות של גזענות ודיכוי.

אין שום תירוץ להתפשר בדבר הזה, לא מול האולטרה-פרגרסיבים מצד אחד וגם לא מול מדינות המנסות לשכתב את ההיסטוריה שלהם בשואה מהצד השני. גם פה בישראל, במציאות המורכבת עם מיעוט ערבי בתוך המדינה, ופלסטינים ביהודה ושומרון, צרכים ביטחוניים ואחרים לא יכולים להשכיח מאיתנו צו מוסרי בסיסי שלנו כיהודים כלפיהם. ועם הכוח הריבוני בידנו הצורך לזכור את שיעבוד מצרים גובר אף הוא.

בשולי הדברים ראוי לציין שכוח העמיות היהודית והחיבור העמוק של שותפות גורל וייעוד עם יהדות התפוצות יכולים למזער כל סיכון שנשכח את הלקחים העמוקים של עם שיצא משעבוד מצרים לחירות. גם היום יהודי העולם סובלים מגל גובר של אנטישמיות. הם ממשיכים באתגר של חיים כמיעוט. וגם אם אנחנו לא מדברים על החיים הקשים בהרבה של יהדות אירופה לפני 80 או 180 שנה, זה מספיק לנו לומר "הא לחמא עניא" כדי לזכור.

אולי בגלל מאבק ההישרדות נגד מדינות עוינות, אנחנו עלולים לשכוח שהצו המוסרי שלנו כיהודים הוא לא לשכוח את סבלם של אחרים. ויותר מזה, עלינו לעמוד בחזית המאבק כנגד תופעות של גזענות ודיכוי

האנושות לא מצפה מאיתנו להמעיט בערך המאבק הייחודי באנטישמיות ובאנטישמיים, אבל אנחנו צריכים לצפות מעצמנו לא לשכוח את צו המצפון היהודי העמוק לעמוד כתף אל כתף עם אלה שעדיין סובלים מגזענות ודיכוי.

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 970 מילים
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה