שוטרים מפקחים על עליית יהודים להר הבית בתשעה באב, 18 ביולי 2021

לפיד לחץ, בר-לב הרגיע, בנט התקפל: הדרמה הפוליטית סביב הר הבית נחשפת

יאיר לפיד לקח אתמול את המושכות לידיו וניהל את משבר הר הבית אחרי ההתחלקות של ראש הממשלה ● לפיד דיבר עם הירדנים והאמריקנים ● מ"מ השגריר האמריקאי טלפן לשר לביטחון פנים וביקש לדעת אם הולך להיות פיצוץ ● המוסלמים שברו קיר בחומת אל אקצא ● אבל בסופו של דבר, האירועים הסתיימו בשקט יחסי ● כך נמנעה הסלמה אזורית ● וכך נחשפו יחסי הכוחות האמיתיים בממשלה

עוד 778 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 21 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הצעת התיקון שביקשה הקואליציה להכניס בחוק הדיינים נפלה בשבוע שעבר, אחרי שיו"ר הכנסת מיקי לוי הצביע בטעות נגדה ● ללוי הייתה האפשרות המשפטית לשנות את הצבעתו, אך הוא בחר שלא לעשות לעצמו הנחות ● כך חוזר חוק הדיינים להצבעה מחדש ● אלא שהקואליציה בחרה להעלות להצבעה את הנוסח המקורי, ללא התיקונים שהוכנסו בו בוועדת החוקה ● פרשנות

עוד 664 מילים ו-1 תגובות

הגבלות, בדיקות וקנסות: תקנות התו השמח נכנסו לתוקף

בכירה במשרד הבריאות: מפירים הנחיות – לא בגלל שהן לא ידועות ● פרקש־הכהן על התפשטות קורונה: צריך להתמקד במבוגרים, ואולי לחסן אותם במנה שלישית

השרה אורית פרקש־הכהן בריאיון לכאן רשת ב על מגבלות הקורונה: "להבנתי אנו מכינים את התשתית להחלטה אחת כוללת. בעיניי צריך לתת דגש על הפרצה בנתב"ג ולהתמקד באוכלוסייה הבוגרת, ואולי לחסן אותם במנה שלישית. האסטרטגיה צריכה להיות יד על הדופק ולנהל את זה תוך כדי".

סמנכ"לית הסברה ויחסים בין־לאומיים במשרד הבריאות עינב שימרון־גרינבוים, שלאחרונה הודיעה שבכוונתה לסיים את תפקידה, מגיבה בריאיון לאתר ynet על הביקורת סביב נושא ההסברה במהלך המגפה: "מהסקרים שיש לנו עולה שהציבור מודע להנחיות. רק בימים האחרונים מנכ"ל המשרד הפרופסור נחמן אש קרא לציבור לא לטוס".

עוד אמרה: "הציבור יודע שעלולים להיכנס וריאנטים. הוא מכיר את ההנחיות ויודע שמומלץ לא לטוס לחו"ל, וכשחוזרים צריך להיכנס לבידוד. לנו יש אחריות להסביר, והציבור צריך לנהוג באחריות כדי שתהיה שגרת חיים תקינה. אי אפשר להאשים את כל הציבור. יש אנשים שמפירים את ההנחיות, אבל זה לא משום שהם לא מכירים אותן".

התפשטות הקורונה בישראל: תקנות התו השמח שגובשו בידי הממשלה נכנסו הלילה (רביעי) לתוקף. ההגבלות שמות דגש על חובת עטיית המסכות ועל התקהלויות בחתונות, הופעות, מועדונים וכנסים. במסגרת התקנות, הכניסה לאירועים מותרת רק למחוסנים, מחלימים או מי שערך בדיקה עד 72 שעות לפני אירוע. כ־600 שוטרים צפויים לקחת חלק באכיפת ההנחיות באירועים.

גובה הקנסות למי שיפר את תקנות הממשלה:

• אדם שאינו מחוסן או מחלים, שנכנס למקום הפועל במסגרת התו הירוק ייקנס ב־1,000 שקלים.
• בעל עסק שמפר את התו ירוק, ולא בודק את האישורים של הנמצאים, ייקנס בעד 10,000 שקלים.
• עסק שאמור לפעול על פי התו הירוק ולא הציב שלט שמסביר שניתן להיכנס למקום רק בהצגת תו ירוק או בדיקת קורונה שלילית – ייקנס ב־3,000 שקלים.
• מקום ציבורי ועסקי שהכניס או נתן שירות לאדם שלא עוטה מסכה, או מקום שלא הציב שלטים לעניין החובה לעטות מסכה – ייקנס – ב־1,000 שקלים.

עוד 3 עדכונים

לא מנקים אורוות של שחיתות ופשיזם עם מגבון לח מבושם

אני ממבקריו של ראש הממשלה נפתלי בנט עוד מימי ״הדתה שמדתה״ במשרד החינוך. עם זאת, סברתי שממשלת שינוי, גם אם היא רחוקה מאוד מלהיות ממשלת חלומותי, מצדיקה נסיון לבלוע את הצפרדע הזו.

ימין ושמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילונים משתפים פעולה באותה ממשלה – זה מה שמעל עשור הקמפיינים הסטראוטיפים השקריים ורוויי שנאה אמרו לנו שלעולם לא יכול לקרות. והנה, זה קרה.

אני ממבקריו של ראש הממשלה נפתלי בנט עוד מימי ״הדתה שמדתה״ במשרד החינוך. עם זאת, סברתי שממשלת שינוי, גם אם היא רחוקה מאוד מלהיות ממשלת חלומותי, מצדיקה נסיון לבלוע את הצפרדע הזו

המדיום הוא המסר, חשבתי לעצמי, והמסר של קואליציה כל כך מגוונת הוא תקווה להחלמה. סוף לשיח השטנה, סוף לשקרים והשפלה, סוף לדה-לגיטימציה ולהסתה.

בקושי חודש אחרי שקמה ממשלת השינוי והנה נפתלי בנט ממנה את משה קלוגהפט ליועץ לראש הממשלה. אותו ״איש מקצוע״, שלפני פחות משנה עוד היה יועץ של ח״כ ביבי נתניהו, ראש הממשלה דאז, הנאשם בפלילים בעודו אוחז בקרנות המזבח בבלפור ומנהל אסון תוך ניגוד עניינים.

אפשר לחשוב שאין במדינה כולה עוד יועצים מלבד מי שבנו קריירה על שקרים סטריאוטיפיים, לכאורה, וטיפוח הסנטימנט הפשיסטי, לפיו ישראל שורצת אוייבים מבפנים.

אמנם לבנט וקלוגהפט יש היסטוריה של קמפיינים ביחד ואף של חקירה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, אבל לא מדובר בשום דבר שראש ממשלה מכהן היה אמור לרצות להזכיר או לשחזר.

כך למשל, קמפיין הדה-לגיטימציה ״משהו חדש מתחיל״ משנת 2015 ניסה, לכאורה, לצייר את חברי המחנה הציוני כאנטי-ציונים, כולל את מי שהיום היא שרת התחבורה בממשלת השינוי, מרב מיכאלי.

אפשר לחשוב שאין במדינה כולה עוד יועצים מלבד מי שבנו קריירה על שקרים סטריאוטיפיים לכאורה וטיפוח הסנטימנט הפשיסטי, לפיו ישראל שורצת אוייבים מבפנים

בקמפיין מי שכיום נשיא המדינה יצחק בוז׳י הרצוג מוצג עם הציטוט ״הביטוי מדינה יהודית מוטעה לחלוטין״ לצד לוגו שנראה כמו הלוגו של מפלגת חד״ש.

האם נפתלי בנט ומשה קלוגהפט חשבו אז או חושבים היום שהרצוג לא ציוני? כנראה שלא. כנראה ששיקרו ותרמו לשיח רעיל, חסר גבולות וחסר אחריות שנשען על סטריאוטיפים גזעניים, ומעצים אותם כדי לצייר יריבים פוליטיים לגיטימיים כאוייבים מבפנים.

מכיוון שקארמה איז א ביטץ׳, אותם נרטיבים שקריים מופנים עכשיו כלפי בנט עצמו, כולל איומים עליו ועל חברי הקואליציה שלו, מאותם אנשים שהוא וקלוגהפט היועץ החדש-ישן שלו שכנעו, לכאורה, בשקרים מתועבים רק לפני כמה שנים.

מי אמר שלא מחרבנים איפה שאוכלים?

במאמר של הילו גלזר ״הכירו את משה קלוגהפט, האיש מאחורי הפנים המחייכות של נפתלי בנט״ הוא מתואר כך:

״איש שהדביק את הקרן למצחה של נעמי חזן ומי שלימים ישחרר סרטון שמשווה בין יוסי יונה לחמאס – שני קמפיינים שנסמכו על הלחם מניפוליטיבי של רסיסי עובדות ושברי ציטוטים״.

לעיתים נדמה שלקלוגהפט יש פטיש של דה-לגיטימציה וכל קמפיין הוא מסמר. למשל בקמפיין למי שכיהן כראש מועצת גוש עציון, יאיר וולף, קמפיין דה-לגיטימציה פנים-מגזרי שצייר את יריבו כדתי מדי, הביא לכשלון קולוסאלי.

מכיוון שקארמה איז א ביטץ׳, אותם נרטיבים שקריים מופנים עכשיו כלפי בנט עצמו, כולל איומים עליו ועל חברי הקואליציה שלו, מאותם אנשים שהוא וקלוגהפט היועץ החדש-ישן שלו שכנעו בשקרים מתועבים רק לפני כמה שנים

בעוד החרבן שהמיט קלוגהפט בעזרת קמפיינים של דה-לגיטימציה בהחלט מרשים, ראוי לשים לב לכשלונות המהדהדים שלו דווקא בקמפיינים שהיו אמורים להיות חיוביים. בקמפיין לחטיף מתוק עבור ״כרמית״, חברתו ״EDK תקשורת״ שלחה למאות נשים משפיעניות מכתבי הטרדה מינית מאיימים בכתב יד כאילו זה אמור להיות משעשע. במכתבים היה כתוב:

״תסלחי לי שאני ישיר…אבל בברנז׳ה מספרים עלייך שאת מוכנה לנסות דברים חדשים. ראיתי אותך בהפסקת צהריים ליד המעלית…תזכרי, אם לא תבואי אלי, אני כבר אגיע אליך״.

צריך לתהות למה ראש ממשלה מכהן צריך יועץ פוליטי שככה דמיין שצריך למכור חטיף שוקולד.

קלוגהפט נתן את שירותי היועץ שלו גם לחברת Uber. בנסיון להשפיע על שר התחבורה דאז ישראל כץ, צץ דף פייסבוק בשם ״גם לי שר התחבורה חייב כסף״ כאילו מדובר בהתקוממות עממית נגד מחירי המכוניות בגבוהים שUber יכול להיות להם פתרון פשוט יותר מהורדת מיסים.

הדף הפך להפגנה והגיע לתקשורת. אך משהו הסריח ועלה החשד שהמחאה האותנטית לא כל כך אותנטית, ושקלוגהפט הקים לכאורה ארגון קש מגמתי. קשה לקבוע אם אחת מהסיבות שאין Uber בישראל היא בגלל מהלך שנראה לכאורה מזוייף ושקרי.

כמו חטיף שוקולד, גם Uber זה מסוג הדברים שלא צריך להתאמץ נורא כדי לעשות להם קמפיין חיובי. למה לא חזינו בכזה?

מאז שבו ועלו חשדות לגבי מעורבותו של קלוגהפט בהקמת ארגוני קש של מחאות ״עממיות״ לא אותנטיות כקמפיינים פוליטיים. אחד מהארגונים החשודים ככאלה הוא מחאה של מכחישי קורונה. מחאה שהגיעה לפתע בספטמבר 2020 בחולצות כתומות ושלטים מעוצבים למחאת בלפור, במקרה בדיוק באותו ערב שבו יועציו של ראש הממשלה דאז נתניהו (שעמם עבד קלוגהפט באותה התקופה) הפרו בידוד והתחזו לסטודנטים לקלנוע ועברו בקהל ותיעדו ״מפיצי מחלות״ לכאורה. פעיל מחאה יואב גלזנר זיהה את יועציו של נתניהו וצילם אותם בורחים מהמקום וכך התפוץ האירוע.

המינוי של קלוגהפט ליועץ של ראש הממשלה מציע כמה דברים:

1

לבנט אין כבוד למעמד ראש הממשלה או לחברי הקואליציה. הוא לא מעוניין – לא בממשלת שינוי ולא בריפוי, אלא בלעשות בדיוק את מה שעשה יו״ר הליכוד. לבלוס כח פוליטי עם קמפיינים להנדסת תודעה על חשבון שפיות הציבור.

2

בנט סבור אנחנו הציבור עדר מבולבל של מטומטמים שצריכים שיאכילו אותנו רעל מסרטן של שקרים וסטראוטיפים גזעניים. זאת כדי שנהייה כל כך עסוקים בלשנוא אחד את השנייה, עד שלא יהיה לנו את הפניות המנטלית לדרוש טיפול מקצועי וערכי בסוגיות הפוליטיות, כלכליות וחברתיות שנוגעות לחיינו האמיתיים כאזרחי המדינה.

3

אין לו שום כוונה לשנות את השיח כפי שהבטיח.

במידה רבה צריך להודות לבנט. המינוי הזה, שבא אחרי המינוי של נאור יחיא לדובר בית הנשיא, מזכיר לכולנו שלא מנקים אורוות של שחיתות ופשיזם עם מגבון לח מבושם. יש לציבור הדמוקרטי בישראל הרבה מאוד עבודה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מאמר מצוין וחשוב. קשה לזכור את כל הפרטים הללו וזה בהחלט מציב תמונת מראה. חוץ מזה, לא אתפלא אם זו עוד אחת מזרועות התמנון ה"נאלחות" של המושחת נתניהו, באיזו שהיא שלוחה "סיבובית" להשתלט ול... המשך קריאה

מאמר מצוין וחשוב.
קשה לזכור את כל הפרטים הללו וזה בהחלט מציב תמונת מראה.
חוץ מזה, לא אתפלא אם זו עוד אחת מזרועות התמנון ה"נאלחות" של המושחת נתניהו, באיזו שהיא שלוחה "סיבובית" להשתלט ולפרק את הממשלה ואת ימינה…
יש לנו את יחיא אצל הנשיא ועכשיו את קלוגהפט אצל ראש הממשלה…
אין ספק שהעיניים שלנו צריכות להיות פקוחות!

עוד 861 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדרך ללב האמריקאי: הסיבה לחיזורי ארדואן אחר ישראל

הריחוק בין ארדואן לאירופה וארצות הברית הובילו את הנשיא לנסות ולשפר את היחסים עם ישראל ● ברקע שחיקת הלירה הטורקית - ארדואן זקוק למנועי צמיחה חדשים ● פרויקט צינור הגז הטבעי במזרח הים התיכון והשותפות הישראלית מאיימים על הרחבת גבולות המים הכלכליים הטורקיים ● במאבק על הגבול הימי עם קפריסין, הבנות עם ישראל עשויות לשנות את התמונה ● פרשנות

עוד 733 מילים

בנק ישראל שוקל הנחיה חדשה העלולה לפגוע בלוקחי משכנתאות

בנק ישראל שוקל להקשיח את תקנות השימוש בנתוני האשראי ולחייב לקוחות של יועצי משכנתאות להיכנס לסבך בירוקרטי שיגזול מהם זמן וכסף ● המשמעות היא כי רבים יוותרו על ייעוץ חיצוני או השוואה בין בנקים ויסתפקו בהצעות שירותי הייעוץ של בנק אחד ● בנק ישראל בתגובה: "טיוטת ההוראה פורסמה לציבור כדי לקבל הערות"

עוד 948 מילים

תחקיר החברה החרדית לא תלויה בסבסוד הגנים

הייתכן שגזירת ליברמן על הפעוטונים החרדים היא סערה פוליטית ותו לא? ● בדיקת זמן ישראל מגלה שהמעונות המסובסדים יקרים מאלה שאינם ● רבים מהילדים החרדים שוהים במעונות שעולים בין 500 ל-1,000 שקלים בחודש ● "האברכים לא ילכו לעבוד והנשים לא יעזבו את העבודה", אומרים בבני ברק ● טלטלה בחברה החרדית? לא ממש ● בעיקר כאוס לקראת הרישום לגנים

עוד 2,038 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

לאור הדיווח על חלקה של NSO במעקבים ברחבי העולם, הקימה הממשלה צוות לטיפול במשבר

גנץ: אנו רואים בלבנון אחראית לירי משטחה ● החרם של בן אנד ג'ריס: בנט שוחח עם מנכ"ל יוניליוור ● בעקבות הפרסום, שלפיו, דוד ביטן פעל להטעות את מזכירת הכנסת בעניין הצבעתו של בן גביר, יושב ראש הכנסת השעה אותו מניהול ישיבות מליאה ● השר לשירותי דת כהנא הודיע על רפורמה במערך הכשרות ● פרסום ראשון: יאיר נתניהו יתנצל על אמירותיו כלפי בוגרי קרן וקסנר

עוד 48 עדכונים

בשכונות רבות בארץ התושבים סובלים מקליטה סלולרית ירודה מאוד, תוצאה של מחלוקות בקרב התושבים ובינם לבין העירייה על הקמת אנטנות ● ב-2021, הגיע הזמן לתכנן את תשתיות התקשורת בטרם בנייה של שכונה או עיר חדשה, בדיוק כמו שחיבור לחשמל, מים וביוב הוא מובן מאליו ● פרשנות

עוד 863 מילים

כך הפך צה"ל לזרוע אכיפת החוק במלחמה בסמים

המדינה רתמה את צה"ל למאבק בהברחות הסמים מסיני ובימים אלה הצבא מגביר את המאמצים מול קרטלי הפשע, במלחמה שאינו יכול לנצח וספק אם בכלל אמור להיות חלק ממנה ● אולם בזמן שצה"ל נלחם בהברחות מריחואנה, הבעיות הכלכליות שדוחפות את הבדואים לעסוק בפשיעה מלכתחילה נותרות על כנן ● ולפעילות הצבאית, מתברר, גם אין בכלל השפעה על הסחר בסמים בתוך ישראל

עוד 1,641 מילים

רק כאלפיים איש השתתפו בעצרת נגד אנטישמיות שהתקיימה בוושינגטון ● וכשיומיים אחר כך פורסם סקר המעיד כי אחוז ניכר מיהודי ארה"ב מאמינים שישראל היא מדינה גזענית, ראשי הארגונים המובילים של יהדות ארה"ב נקלעו למצוקה ● לכולם ברור שהתשובה טמונה בחינוך, הם רק לא מסכימים על התוכן ● "הפתרון הוא לא עוד מלגת לימודים בישראל כדי שיתרשמו מחופי הים של תל אביב, אלא סיום הכיבוש"

עוד 1,180 מילים

משרד הבריאות ימליץ על חובת בידוד לכל החוזרים מחו"ל

לפיד ובנט גינו את החלטת בן אנד ג'ריס להפסיק למכור בהתנחלויות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "מי שטס מסכן את עצמו ומשפחתו" ● ליברמן וזנדברג סיכמו: יוטל מס על כלים חד פעמיים ● מעונות היום יעברו לאחריות משרד החינוך ● חוק הדיינים אושר מחדש – יעלה למליאה בשבוע הבא ● לשכת רה"מ התחרטה: ליהודים אין חופש פולחן אלא "זכות לבקר על הר הבית" ● לפיד יערוך ביקור רשמי ראשון במרוקו בסוף החודש

עוד 65 עדכונים

הסטטוס קוו בהר הבית נשבר, וזה לא מבשר טובות

קרוב ל-1,700 יהודים עלו אתמול להר הבית ● שיקלי וחבריו שרו את ההמנון על ההר - ארוע חסר תקדים ● וראש הממשלה בנט עודד "שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר" - מילים שלא נאמרו מעולם על ידי ראש ממשלה ● "היינו כחולמים", הגיב יהודה גליק, שהקדיש את רוב חייו למאבק על עליית יהודים להר הבית ● אבל לאירועים הללו יהיו השלכות - פוליטיות וביטחוניות ● פרשנות

עוד 997 מילים

בית חולים ללא מרפא

מעקב זמן ישראל בסוף השבוע שעבר זומן מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, לשימוע לפני פיטורים ● בצד של נשות הדסה טוענים שהאיש שגויס במיוחד כדי להציל את בית החולים מתנהל לבד, ולא מעדכן את הדירקטוריון ● בצד של רוטשטיין מסבירים שבהדסה פשוט לא אוהבים את העובדה שעלב בנשות הארגון שוב ושוב ● עם גרעון של 480 מיליון שקל ועם מלחמות עולם ניהוליות, עתיד הדסה לוט בערפל כבד

עוד 1,876 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה