תימן הפכה למקור סכנה לשייט הבינלאומי

חסן אירלו, שגריר איראן בתימן, צילום מסך מכתבה של AlArabiya العربية
חסן אירלו, שגריר איראן בתימן, צילום מסך מכתבה של AlArabiya العربية

איראן משתמשת בבני בריתה בתימן לשיגור התקפות של מל"טים מתאבדים על נתיבי השיט הבינלאומיים במפרץ עומאן ובים סוף. הדבר מאפשר לה מרחב תמרון והכחשה. מיקום מפעלי הייצור בתימן של המל"טים ושדות התעופה ידוע ויש להשמידם בהקדם.

אין סודות במזרח התיכון. למרות ההכחשות הנמרצות של איראן כי היא איננה מעורבת בהתקפה הנפשעת על הספינה "מרסר סטריט", החליטה ארה"ב לגלות פרטים חדשים על התקיפה ועל כך שאיראן הפכה את תימן לבסיס גדול של שיגור מל"טים נגד מטרות של אויביה במזרח התיכון.

אין סודות במזה"ת. למרות ההכחשות הנמרצות של איראן כי היא איננה מעורבת בהתקפה הנפשעת על הספינה "מרסר סטריט", החליטה ארה"ב לגלות פרטים חדשים על התקיפה

סגנית מזכירת ההגנה במזרח התיכון, דנה סטרול, גילתה ב-10 באוגוסט בדיון בסנאט כי המל"טים האיראנים שבאמצעותם הותקפה הספינה "מרסר סטריט" במפרץ עומאן שוגרו מתימן:

"מדובר בפיגוע של מל"ט איראני. החימוש האיראני והמימון של ארגוני הטרור והמליציות מטרתם לערער את האזור. אנחנו פועלים להשיג יציבות".

היא הוסיפה כי המורדים החות'ים בתימן, הנאמנים לאיראן, הגבירו השנה את מספר ההתקפות שלהם (באמצעות מל"טים) בסעודיה בהשוואה לשנים האחרונות:

"איראן מגבירה את הקטלניות ומורכבות הציוד והידע שהיא מעבירה לחות'ים על מנת שאלה יפגעו באזרחים חפים מפשע".

אזור מזרח תימן הופך להיות למקור סכנה גדול לספנות הבינלאומית במפרץ עומאן ובים סוף, כך מעריכים גורמי מודיעין במערב בעקבות התרחבות המלחמה הימית מצידה של איראן.

להערכת הגורמים האלה, המל"טים שפוגעים בספינות השטות במפרץ עומאן משוגרים על ידי המורדים החות'ים בתימן או על ידי שכירי חרב העובדים עבורם.

על פי גורמים בריטיים, בריטניה שיגרה בחשאי לפני כמה ימים חיילי קומנדו למזרח תימן כדי לנסות ולאתר את משגרי המל"טים האיראניים.

אתר העיתון הבריטי " דיילי אקספרס" דיווח ב-8 באוגוסט כי כ-40 חיילי כוחות מיוחדים הגיעו למחוז אלמברה בתימן לצורך המשימה. הם יעזרו בכוחות מקומיים כדי לנסות ו"לצוד" את משגרי המל"טים האיראניים.

לפי סטרול "איראן מגבירה את הקטלניות ומורכבות הציוד והידע שהיא מעבירה לחות'ים כדי שיפגעו בחפים מפשע". להערכת גורמי מודיעין, מזרח תימן הופך למקור סכנה גדול לספנות הבינלאומית במפרץ עומאן ובים סוף

אזור מזרח תימן הופך להיות למקור סכנה גדול לספנות הבינלאומית במפרץ עומאן ובים סוף

הכוח הבריטי כולל גם יחידת לוחמה אלקטרונית(ל"א).

בסיס מל"טים מתאבדים בתימן

השבועון האמריקני "ניוזוויק" דיווח ב-14 בינואר השנה כי איראן שלחה מל"טי לחימה לבעלי בריתם המורדים החות'ים בתימן. תמונות לוויין מצביעות על הימצאותם של כלי טיס איראניים מסוג שאהד 129, המכונים גם "מלט"י התאבדות".

הדיווח התבסס על גורמי מודיעין בכירים בישראל שתדרכו את העיתון.

על פי מומחה שהתראיין לכתבה, למל"טים האיראנים יש טווח של כ-2,000 ק"מ והם יכולים "לפגוע במטרות ישראליות, סעודיות או אמריקניות ולאפשר לאיראנים מרחב תימרון והכחשה".

המורדים החות'ים בתימן הנאמנים לאיראן תקפו את סעודיה במאות מל"טים מדוייקים במהלך המלחמה המתנהלת בינם לבין הקואליציה הערבית בראשות סעודיה, הם תוקפים ערים, שדות תעופה ומתקני נפט בסעודיה באמצעות המל"טים.

ההתקפה הגדולה ביותר הייתה ב-14 בספטמבר 2019 על מתקני הנפט של חברת "ארמקו" באל-בוקייק שבסעודיה. למל"טים שטסו מרחק רב של מאות ק"מ היו פגיעות מדוייקות במטרות והם גרמו לנזק רב.

על פי מומחה שהתראיין לכתבה בניוזוויק, למל"טים האיראנים יש טווח של כ-2,000 ק"מ והם יכולים "לפגוע במטרות ישראליות, סעודיות או אמריקניות ולאפשר לאיראנים מרחב תימרון והכחשה"

השגריר האיראני בתימן

במחצית חודש אוקטובר 2020 הגיע לצנעא שבתימן קצין בכיר של כוח “קודס” ב”משמרות המהפכה” בשם חסן אירלו, אשר מונה להיות “השגריר” של איראן אצל המורדים החות’ים בתימן. זהו מהלך שיש לו משמעות צבאית ומדינית, מעין הכרה איראנית ב”מדינה” של המורדים החות’ים בתימן.

מדובר בשלב חדש בפעילות האיראנית אחרי חיסולו של קאסם סולימאני, שבו מנסה איראן להגביר את השליטה בצפון תימן באמצעות פיקוח מקרוב על ידי “השגריר” החדש שלה שמתמחה בייצור מל"טים, טילים בליסטיים ושיגורם ובייצור טילים נגד מטוסים.

הנוכחות והפעילות שלו בצפון תימן מהווים סכנה לסעודיה ולישראל. ולכן הזדרז ממשל טראמפ והודיע בדצמבר 2020 על הכללתו של הגנרל חסן אירלו ברשימת פעילי הטרור.

במקביל, החל בבית המשפט הצבאי במארב שבתימן, של ממשלת תימן החוקית, משפטו של חסן אירלו המואשם בריגול, חבלה והשתתפות בפעולות עויינות נגד אזרחי תימן והצבא הלאומי התימני.

הפרקליטות הצבאית של צבא תימן הגישה ראיות לבית המשפט על מגעים של המורדים החות’ים עם איראן בקשר לפעילות של חסן אירלו.

לחסן אירלו אין שום רקע דיפלומטי. לא ברור גם אם זהו שמו האמיתי וקיימת על כך מחלוקת בעולם הערבי. לא ברור גם כיצד הצליח להגיע לצנעא למרות המצור הסעודי על תימן.

שלב חדש בפעילות איראן אחרי חיסול סולימאני, שבו היא מנסה להגביר את השליטה בצפון תימן, ולפקח מקרוב ע"י “השגריר” החדש שלה, שמתמחה בייצור מל"טים, טילים בליסטיים ושיגורם וטילים נגד מטוסים

אתר “אבאביל נט” דיווח ב-19 באוקטובר 2020 כי הוא הגיע לצנעא במטוס של האו”ם, שהביא פצועים ושבויים תימנים לצנעא, כשהוא משתמש במסמכים מזוייפים ומתחזה לאחד הפצועים. עמו הגיעו עוד 12 קצינים איראנים המתמחים בייצור טילים ומל”טים מדוייקים.

חסן אירלו הוא אחד המקורבים לקאסם סולימאני, ושני אחיו נהרגו במהלך מלחמת איראן-עיראק, הוא היה מקורב גם לגנרל עבד אלרצ’א שהאלא’י שעסק בתמיכה ובאימון המורדים החו’תים בתימן וכנראה נהרג באחת ההפצצות הסעודיות על המורדים החות’ים בתימן.

על פי כמה דיווחים, חסן אירלו אימן בעבר פעילים של ארגון חזבאללה במחנה הצבאי בהונאר צפונית לטהרן.

ה”שגריר” האיראני החדש בתימן מקיים פעילות אינטנסיבית בתימן, הוא מקיים דיונים עם ראשי המורדים החות’ים ואף משתתף בטקסים רשמיים שלהם.

הגנרל האיראני חסן אירלו עמד מאחורי פעולת הטרור בשדה התעופה בעדן באוקטובר 2020 שבוצעה באמצעות ירי של 3 טילים מדוייקים בעת נחיתת המטוס שהביא את שרי הממשלה החדשים לתימן. במתקפת הטרור נהרגו 26 בני אדם וכ-100 אחרים נפצעו.

לסיכום

ישראל ומדינות המערב מודאגות מהעברת המל"טים והידע הטכנולוגי לייצורם מאיראן לידי המורדים החות'ים בתימן.

המורדים החות'ים מכחישים רשמית וטוענים כי הם מייצרים בעצמם את המל"טים אך בידי גורמי המודיעין של המערב יש הוכחות חותכות שמדובר בייצור איראני. ספינות הצי ה-5 של ארה"ב גם לכדו בלב ים סירות וספינות איראניות שניסו להבריח דרך הים אמצעי לחימה ובהם מל"טים מפורקים לידי המורדים החות'ים בתימן.

תימן הפכה למקור סכנה אזורי ואיום על השיט הבינלאומי במפרץ עומאן, בים סוף ובמיצרי באב אלמנדב. איום שיש לטפל בו בדחיפות.

גנרל חסן אירלו הגיע לצנעא במטוס של האו”ם, שהביא פצועים ושבויים תימנים לצנעא, כשהוא משתמש במסמכים מזוייפים ומתחזה לאחד הפצועים. עמו הגיעו עוד 12 קצינים איראנים המתמחים בייצור טילים ומל”טים מדוייקים

מיקומם של חלק משדות התעופה בתימן שמהם משוגרים המל"טים התוקפים ידוע לגורמי המודיעין של המערב ויש להקדים ולתקוף אותם לפני שישמשו לתקיפות נוספות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 955 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איראן חוזרת לשולחן המו"מ כשידה על העליונה

בפעם הראשונה מאז נחתם הסכם הגרעין ב-2015, איראן מגיעה לשולחן המשא ומתן עם נכסים אמיתיים: סף יכולת גרעינית, רוח גבית מסין ורוסיה, ובידוד מוחלט של ארצות הברית החלשה ● במצב הדברים הזה, נראה שלישראל לא נותרה ברירה מלבד איום צבאי ישיר - המפחיד את המעצמות לא פחות מאשר את איראן ● פרשנות

עוד 867 מילים

קבינט הקורונה אישר: בידוד לשבים מחו"ל, סגירת נתב"ג לזרים ואיכוני שב"כ למאומתים

רזבוזוב על ההגבלות החדשות: דרשתי להגיע לסיכום על מתווה פיצויים לתעשיית התיירות ● ראש השב"כ על האיכונים: זה חוזר לפרק זמן מוגבל ולמטרות מוגדרות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "רוב הסיכויים שלאומיקרון אין עמידות מוחלטת לחיסון" ● סער: "עצירה מוחלטת של התיירות והגבלות על מחוסנים – לא הולם את התשתית העובדתית"

עוד 6 עדכונים

סיפורו האישי של מורה

מיד כשסיימתי את לימודי החינוך התחלתי ללמד בתיכון. הייתי בן 27 ומולי כיתה של תיכוניסטים בי"ב. הייתי צריך ללמד אותם סוציולוגיה לבגרות. אני לא יודע מאיפה שאבתי את האומץ לעמוד מולם ולומר להם שהם לא צריכים אותי בשביל לעבור את בחינת הבגרות. אמרתי להם שאני פה בשביל דברים אחרים, בשביל לפתוח להם את הראש, לעודד אותם לחשיבה ביקורתית ולראייה חברתית.

כשסיימתי את לימודי החינוך הייתי בן 27 ומולי כיתה של תיכוניסטים בי"ב, שהייתי צריך ללמד סוציולוגיה לבגרות. לא יודע מאיפה שאבתי את האומץ לעמוד מולם ולומר שהם לא צריכים אותי בשביל לעבור את הבגרות

אחרי שנתיים הקמתי וניהלתי תוכנית ייחודית (תוכנית ראשונה מסוגה בישראל שהוקמה ברמת השרון יחד עם המכון לחינוך דמוקרטי). תוכנית שהתבססה על מודל מארצות הברית שנקרא Big Picture, תוכנית לילדים שלא אוהבים את בית הספר, שבית הספר הוא מקום של מאבק עבורם, מקום שבו הם לא מרגישים שייכים. לפני מספר חודשים שלחתי הודעה לאחד מהתלמידים שלי בתוכנית ובכיתה אותה חינכתי. ב' כבר בן 30 ולקראת סיום לימודי רפואה בצ'כיה.

שאלתי אותו על הדרך שלו ללימודי הרפואה והאם הוא לקח איתו משהו מהתיכון ומהתוכנית. היה לי חשוב להבין מה קרה בתוכנית עם ב' ועם הילדים האחרים.

הוא שלח לי מכתב מפורט מצ'כיה וכתב לי שהדבר הגדול שהוא קיבל היה מקום להתבטאות:

"כל בוקר התחלנו את היום עם 'מעגל בוקר' ומדברים על החיים. מה שנאמר במעגל נשאר במעגל – ככה אני תפסתי את זה, לא היו חוקים ברורים, רק קבלת האחר ומגוון דעותיו. מותר לצחוק, מותר לצעוק, מותר לריב, מותר לשתוק, רק לשמור על כבודו של האחר.

השיחות האלה נתנו לנו במה פתוחה באמת (!) להכיר את אחד את השנייה – נתנו לנו מושג על ערכים, אהבה, נתינה, קבלה – נתנו לנו … לדבר. היופי הנוסף במעגל הבוקר הוא שכולם היו שווים, כולל רועי – בחור הבוגר מאיתנו ב-10 שנים – שדיבר איתנו בגובה העיניים, הבין והכיל איתנו את הקשיים של נערים ונערות בתיכון, וחיזק איתנו את יכולות ההתבטאות, עמידה מול הקהל וגיבושי הדעות.

כולם. גם התלמיד החלש וגם התלמידה החזקה, לכולם היה מקום. היום אני מבין שהכלים שגיבשתי בתקופת התיכון עוזרים לי להרגיש חופשי לדבר עם הפרופסורים, לשאול שאלות, להתעניין. כלים שנותנים לי לדבר עם סטודנטים מכל העולם, לקיים דיונים ענייניים, להשמיע ולהקשיב".

ב' ותלמידים רבים אחרים בקושי יצאו מהתיכון עם בגרות, אבל עם האמונה שרואים אותם, שמקשיבים להם, שמנסים להבין אותם, שלא מבקשים לשנות אותם, שמתייחסים קודם כל לחוזקות שלהם, לכוחות ולייחודיות שלהם.

מחנכי ומחנכות הכיתה הם הדמויות המרכזיות והמשמעותיות ביותר עבור הילדים, ההורים והמורים בכיתה. בכוחם לאפשר לכל תלמיד ותלמידה מרחב בטוח ולהיות מנוף משמעותי בתהליך הצמיחה וההתפתחות שלהם.

ב' ותלמידים רבים אחרים בקושי יצאו מהתיכון עם בגרות, אבל עם האמונה שרואים אותם, שמקשיבים להם, שמנסים להבין אותם, שלא מבקשים לשנות אותם, שמתייחסים קודם כל לחוזקות שלהם, לכוחות ולייחודיות שלהם

זה הזמן להשקיע במחנכי ובמחנכות הכיתה – עכשיו יותר מתמיד! זה הזמן לראות, להקשיב, ולתת להם מקום על מנת שהם יוכלו לתת את המקום לתלמידים בכיתות. בימי פוסט קורונה, בימים בהם מסדרונות בתי הספר גועשים ומלאים באלימות, מחנכי ומחנכות הכיתה הם המפתח לפתרון!

רועי בן-מנחם הוא ד"ר לחינוך ומנהל את תכנית ראשית קהילות מחנכות של מכון מופ"ת, משרד החינוך וקרן משפחת ליאון (צילום: ערן ניר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בשנים 1985-88 הייתי בפנימיית בויאר בירושלים, המורה לספרות בבי"ס היה מוטי פנחסי והוא נשאר עבורי דמות מהפנטת, הערצתי אותו, הוא אחראי לאהבתי לספרות. גדולתו הייתה בין היתר - פשטותו, שיא הפש... המשך קריאה

בשנים 1985-88 הייתי בפנימיית בויאר בירושלים, המורה לספרות בבי"ס היה מוטי פנחסי והוא נשאר עבורי דמות מהפנטת, הערצתי אותו, הוא אחראי לאהבתי לספרות. גדולתו הייתה בין היתר – פשטותו, שיא הפשטות, בהכל

עוד 476 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנט על וריאנט האומיקרון: "אנו במרחב של אי ודאות; המפתח הוא זהירות ומינימום סיכונים"

משרד הבריאות: עד כה זוהה בארץ נשא אחד של וריאנט האומיקרון; ישנם שבעה אנשים נוספים שטרם התקבלה לגביהם תשובה סופית ● בגלל התפשטות הווריאנט החדש יקוצר ביקורו השבוע של לפיד בבריטניה ובצרפת ● שרת הפנים שקד הודיעה על הארכת שעון הקיץ: יחל בתחילת חודש במרץ במקום בסופו

עוד 21 עדכונים

ובחלום ראיתי מלאך

אף שיהודים רבים מקשרים את נושא המלאכים לנצרות, פרופסור מיקה אהוביה חושפת בספרה החדש קשרים תרבותיים ודתיים עמוקים ליהדות – מפרקטיקות תפילה ועד תחינה נגד הטרדות מצד מחותנים ● לזמן ישראל היא מסבירה: "אנשים חיו בעולם שהיה מלא בכל מיני מתווכים. זה לא היה רק אתה ואלוהים"

עוד 1,418 מילים

תגובות אחרונות

הומו מוצהר, השר הכי צעיר ואיש הפח: כך הפך פיט בוטיג'ג' לכוכב

פיט בוטיג'ג' הוא השר ההומוסקסואל המוצהר הראשון אי־פעם והצעיר ביותר בממשל ביידן ● במהלך הבחירות המקדימות לראשות המפלגה הדמוקרטית הוא שבר סטריאוטיפים על אנשי צבא והקהילה הגאה ● הבמאי ג'סי מוס מנסה להבין בסרט תיעודי חדש מה הפך את בוטיג'ג' לכוכב ● "טראמפ היה מנחה של תוכנית ריאליטי. זה לא פיט"

עוד 1,141 מילים

רבאט מחממת את היחסים עם ישראל, למורת רוחה של אלג'יריה, אבל גם מסמנת לפלסטינים שאינה מוותרת עליהם ● בנו של קדאפי לא יוכל להתמודד לנשיאות לוב ● איראן מתקרבת לפצצה - וגם לאיחוד האמירויות ● מצרים מתכוננת ליום שאחרי הקורונה ● והשבוע לפני 35 שנה, עיראק הנחיתה מכה אווירית אדירה על אנדימשק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,069 מילים ו-1 תגובות

מה הקשר בין כת יהודית עתיקה למגילות הגנוזות שנמצאו במקרה במערות ליד ים המלח בשנת 1947? ● מסלול חדש וחינמי בפארק הלאומי קומראן מאפשר להציץ לחייהם של כת האיסיים ולרחבה ששימשה אותם לטקסים הקדושים

עוד 924 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

יאכטה לכל פועל

הגלובוס השחור הולך לרשות הספנות, שמבקשת להתקדם עם התוכנית להפקעת שישה חופים מידי הציבור ולהפוך אותם למגרשי חנייה ליאכטות ● הגלובס הירוק מתפצל לשניים: לבי"ח מאיר בכפר סבא, על המרפסת האקולוגית-טיפולית שנחנכה שם השבוע; ולעיריית קריית ביאליק על חוק העזר האוסר להכניס חד"פים לפארקים ציבוריים ● והטיפ: מסע שופינג בעשרות שקלים ב"ביגודית"

עוד 642 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
גִּינּוּי

מומחים מעריכים שאם נחבר את כל הגינויים השונים שנשמעים בישראל במשך שנה, הטקסט המחובר יגיע מנווה אילן ועד גינאה החדשה ובחזרה ● בהינתן שאלה פני הדברים, מפתיע לגלות שרבים עדיין מעיזים להגיע לאולפני הצדקנות והטרחנות בלי אסטרטגיית גינוי הולמת, ולפעמים אפילו בלי להכין מראש טיוטה של הצהרת גינוי בסיסית

עוד 1,444 מילים ו-1 תגובות

דיווח: בנט מעוניין בסגירת הכניסה לארץ לזרים - הורוביץ מתנגד

נסיונות למצוא נוסחת פשרה לקראת ישיבת הקבינט במוצאי שבת ● זרקא: "עוד לא רוצים לקרוא לזה 'גל חמישי' ובצדק – כי אפשר לכבות אותו" ● בחמאס מגנים את הדלקת הנרות המתוכננת של הרצוג במערת המכפלה ● עופר כסיף: החלטה מבישה ● דוח בריטי: לאיראן יש מספיק אורניום מועשר להרכיב פצצה תוך חודש ● מרב מיכאלי מתנגדת לפרויקט הרכבל לכותל ● סמוטריץ׳: איוולת תחבורתית

עוד 42 עדכונים

דרעי חוזר לבית המשפט - אבל ימשיך להנהיג את ש"ס

היועמ"ש צפוי להודיע על הגשת כתב אישום נגד דרעי על עבירות מס - אולי אפילו עוד היום ● דרעי, לפי מקורביו, לא מתכוון ללכת על עסקת טיעון שיש בה קלון ויעדיף להילחם בבית המשפט ● אולם בניגוד לבן בריתו נתניהו, דרעי מתכנן לנהל את המשפט שלו ללא מלחמות ציבוריות ברשויות החוק ● ובכל מקרה, לאיש החזק ביותר בש"ס אין כל כוונה לעזוב את מקומו בראש המפלגה ● פרשנות

עוד 636 מילים ו-1 תגובות

הבנות עושות רשימה מי שווה אונס, הבנים מחקים את מה שראו בפורנו

משבר הקורונה העצים את האלימות בקרב הנוער ● פי-2 מהם דיווחו על אלימות בבית, פי-3 מעורבים בפשיעה, פי-3.5 נחשפים לאלימות ברשת ● גם תופעת החיזור האלים התגברה בקרב הצעירים ● הנוער מבולבל ומערכת החינוך לא נותנת מענה מספק ● תלמידה: "אני מפחדת להיכנס לשירותים בבית ספר, ואם יש חלון אני מפחדת שמישהו יצלם אותי"

עוד 1,659 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה