מה ליברמן רוצה

חודשיים אחרי שהוביל את המדינה לבחירות, אביגדור ליברמן שוב משנה את הנרטיב ● אחרי שהודיע כי יתמוך בכחול-לבן - וחזר בו, הכריז כי ימליץ על ראש המפלגה הגדולה - וחזר בו, עכשיו ראש ישראל ביתנו מצהיר כי אולי בכלל לא ימליץ על איש ● כחודש וחצי עד לבחירות, ועם כ-10 מנדטים לפי הסקרים, היעד הסופי של ליברמן מתחיל להתבהר ● פרשנות

אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90

חודשיים אחרי שהוביל את המדינה לבחירות, אביגדור ליברמן שוב משנה את הנרטיב ● אחרי שהודיע כי יתמוך בכחול-לבן - וחזר בו, הכריז כי ימליץ על ראש המפלגה הגדולה - וחזר בו, עכשיו ראש ישראל ביתנו מצהיר כי אולי בכלל לא ימליץ על איש ● כחודש וחצי עד לבחירות, ועם כ-10 מנדטים לפי הסקרים, היעד הסופי של ליברמן מתחיל להתבהר ● פרשנות

אביגדור ליברמן דומה בזמן האחרון לאדם שזכה בלוטו ולא יודע מה לקנות קודם – אז בסוף הוא לא קונה כלום.

ליברמן, האיש שאצלו מילה היא מילה, עשה אתמול עוד סיבוב פרסה מפואר ושינה שוב את הנרטיב שמלווה אותו, מאז הוביל את המדינה לבחירות לפני חודשיים בדיוק.

הפעם ליברמן חזר בו מההתחייבות לתמוך במפלגה שתקבל הכי הרבה מנדטים והמציא גרסה מפותלת חדשה. "אנחנו נתמוך במפלגה הראשונה שתודיע כי היא תומכת בממשלת אחדות, אחרת לא נמליץ על איש", כך אמר, אחרי שהבין כי אם ימשיך בדרכו הקודמת, תחל ריצה המונית לעבר המפלגות הגדולות, גם על חשבונו.

מי שעוקב מקרוב אחרי מה שליברמן אומר בימים האחרונים, עלול להסיק כי מדובר בפוליטיקאי מבולבל למדי.

אחרי שהודיע כי יתמוך במפלגה הגדולה הייתה לליברמן עוד תחנת ביניים מביכה. בראיון לגל"צ אמר ליברמן כי יתמוך בבני גנץ. מהר מאד הוא הבין שאין לו באמת אופציה כזו. ליברמן לא יכול באמת לתמוך בכחול-לבן ובקואליציה שתקום עם העבודה ומרצ, בתמיכת המפלגות הערביות. שטויות.

ליברמן לא יכול גם להתנות את התמיכה שלו במי שיקים ממשלת אחדות, כפי שהצהיר אתמול. ממשלה כזו לא יכולה לקום, כי בנימין נתניהו לא יכול להיות חבר בה – אין לליכוד בראשות נתניהו פרטנר בכחול-לבן. בליכוד יש אמנם ניצני מרד פה ושם, אבל שום דבר עוד לא בשל שם להדחה כל כך דרמטית שתוביל לממשלת אחדות בין הליכוד וכחול-לבן, בהובלת מועמד אחר מהליכוד.

ואם ליברמן לא יתמוך באיש, אז הנשיא יטיל את הרכבת הממשלה בשלב ראשון על נתניהו, כי יהיו לו יותר תומכים, כי הימין יותר חזק. ובמקרה כזה אין כמובן ממשלת אחדות.

אביגדור ליברמן מציג את רשימת ישראל ביתנו לכנסת ה-22 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
אביגדור ליברמן מציג את רשימת ישראל ביתנו לכנסת ה-22 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

ונניח שתקום ממשלת אחדות עם הליכוד וכחול-לבן. למה הם בכלל צריכים את ליברמן? אין מפלגות נוחות יותר? איך ליברמן דורש לעצמו את תיקי הביטחון, הפנים, הבריאות והקליטה בממשלה שאפילו לא צריכה אותו? על מי הוא בעצם עובד. מה הבדיחה הזו?

ועדיין: לליברמן יש 10 מנדטים בכל הסקרים האחרונים, ובאופן היסטורי, לישראל ביתנו יש בדרך כלל יותר מנדטים בתוצאות הסופיות ממה שניבאו לה הסקרים. אז מה יכול ליברמן לעשות בכל זאת עם כל העושר הזה?

הנה התסריט שיכול להיות קרוב יותר למציאות: אם נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה בלי ליברמן – כלומר, לא יגיע לגוש של 61 מנדטים בלי ישראל ביתנו – ליברמן יצטרף בכל זאת אל גוש הימין שמוכר לו כל כך.

במקרה כזה, התנאי של ליברמן לכניסה לממשלה יהיה רוטציה בראשות הממשלה, בהתאם למספר המנדטים שהוא ישיג בבחירות. נניח שהליכוד יקבל 25 מנדטים וישראל ביתנו 15 מנדטים, אזי ליברמן ידרוש שנה וחצי בראשות הממשלה. ואחרי זה, ברור שליברמן יחזור עם ישראל ביתנו אל הליכוד, שממנו הוא בא.

ד"ר אלינה ברדץ'-יאלוב, הדוברת של ישראל ביתנו ומקום 10 ברשימה, בוודאי תגיב בחומרה על התסריט האחרון, ותטען שוב שמדובר "בתיאוריה לא נכונה ואף שקרית", אבל היא בוודאי גם יודעת: האופציה הזו רצה לא רק בין פרשנים פוליטיים, אלא גם בין מקורבי ליברמן עצמו.

עוד 437 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 20 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־258 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

ההסתדרות הרפואית תשבית את בתי החולים לשעה בעקבות אלימות המשטרה כלפי רופאים

צה"ל: כוחות הצבא התנקשו בדרום לבנון, באמצעות כלי טיס, במפקד מבצעים גזרתי של חזבאללה ● דיווחים בלבנון: שני פצועים באורח קל בתקיפה אווירית של כלי רכב ביישוב חנאווייה בדרום המדינה ● רקטות שוגרו מלבנון לאזור המושב זרעית שבגליל העליון ● על רקע המתיחות בין ישראל וארצות הברית, דרמר והנגבי ייפגשו היום בוושינגטון עם היועץ לביטחון לאומי סאליבן

עוד 30 עדכונים

איתמר מטפס על קירות

איתמר בן גביר הוא ילד קטן. במלוא מובן הביטוי. ילד קטן. גם ילד וגם קטן. ההתבטאויות שלו מוכיחות שהוא ילד קטן. הראיונות, הצעקות, ההתנסחות הגסה, השפה הדלה בנימוקים. חוסר הידע וההבנה של משמעויות תהליכים, אחריות. אוצר המילים המוגבל. הכל. ילד קטן.

מה פירוש "המדיניות שלי" שהוא צורח בכל ראיון. מה הוא מבלבל את המוח שוב ושוב ושוב על כך שהוא "לא עציץ". מנסה להסביר שנימוקי היועמ"שית נגד החוק שהוא מנסה לשנות בפקודת המשטרה, הופכים אותו לעציץ.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 667 מילים
אמיר בן-דוד

70 חטופים מתים

לפי תחקיר של "הוול סטריט ג'ורנל", רק כ-50 חטופים נותרו בחיים מתוך 120 החטופים המוחזקים בידי חמאס. זה בדיוק מה שבני משפחות החטופים וכל מי שמפגין איתם ולצידם זועקים כבר חודשים: שלחטופים אין זמן ושחייבים להעמיד את שחרורם בראש סדר העדיפויות ● וגם: דובר צה"ל נגד ראש הממשלה ● עדכוני מלחמה ● החופש הגדול מתחיל היום ● גרמניה דוהרת ביורו ● ועוד...

הפגנה באשקלון לשחרור החטופים, 19 ביוני 2024 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
אריק מרמור/פלאש90

המחירים יצנחו, ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות יחמירו

ההסתערות על צרכני החשמל התחילה: בחודש הקרוב ינסו תאגידים לשכנע אותנו לנטוש את חברת החשמל ולעבור לקנות את החשמל מהם ● החדשות הטובות: החשמל יהיה כנראה יותר זול ● החדשות הרעות: חגיגת ההנחות עלולה להוביל לגידול בצריכה, לעלייה בזיהום האוויר והקצנת האקלים ● ומה שנקנה בזול, יעלה לנו ביוקר ● פרשנות

עוד 964 מילים

זכות משפטית חדשה נולדה - הזכות לתקן

מזל טוב, זכות משפטית חדשה נולדה. זוהי הזכות לתקן (The Right To Repair). מבשרי הבשורה הם האירופאים, שנציבותם אימצה באפריל האחרון חוק חדש: חוק המעניק לנו, צרכניות וצרכנים, את הזכות לדרוש מיצרנים לתקן מוצרי חשמל ואלקטרוניקה.

במקום שיצרנים יחייבו אותנו לרכוש מוצר חדש ויטענו שאין במלאי חלפים לגרסה הישנה, עליהם לספק כל מה שצריך כדי שנוכל להמשיך ולהשתמש במה שכבר קנינו.

ד"ר איריס סורוקר היא שופטת בדימוס, מנהלת מרכז חת לחקר התחרות והרגולציה במסלול האקדמי המכללה למינהל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 933 מילים

למקרה שפיספסת

האיש שניסה להציל את ישראל מעצמה

תיאודור מירון, ניצול שואה, משפטן ודיפלומט ישראלי לשעבר, הוא אחד המומחים שסייעו לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לשפוט אם יש לו בסיס לתיק נגד נתניהו וגלנט ● מירון גם ייעץ לראש הממשלה אשכול לא להתיישב בשטחים הכבושים ב־67 משום שזה מנוגד לאמנות הבינלאומיות ● הפעם ישראל חייבת להישמע לאזהרתו

עוד 1,983 מילים

על הפונדמנטליזם החרד"לי הישראלי, ותאומו הפונדמנטליזם האסלאמי

בין ההלכה היהודית לבין מערכות החוק והמשפט המערביות יש הבדל מהותי. החוק הדתי הישראלי – ההלכה – והמשפט המערבי הם שתי מערכות משפט נפרדות, שהתפתחו בהקשרים תרבותיים, היסטוריים ופילוסופיים שונים.

בעוד ששתי מערכות המשפט האלו שואפות להסדיר את ההתנהגות האנושית ולקדם צדק, הן נבדלות זו מזו באופן משמעותי במקורותיהן, בעקרונותיהן וביישומם.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,082 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

לפי מדריך נתניהו לפיזור הכנסת הוא זקוק לכמה שבועות כדי לנתק לגמרי את הקשר בין התפרקות הקואליציה לבין פרישת גנץ ● הוא כמובן לא ירצה לפרק את הכנסת במצב הסקרים הנוכחי ולכן ימשוך לפחות עד הנאום בקונגרס ● הריב עם הממשל האמריקאי הוא רק פרומו לנאום פוליטי ● האינטרסים של ישראל? מבחינתו זה ממש לא מעניין ● פרשנות

עוד 1,143 מילים

הקרע בין מערכת הביטחון ונתניהו רק הולך ומעמיק

אירועי תערוכת הנשק בצרפת, ההכנות לסיום הפעולה ברפיח והסירוב לדון ביום שאחרי, וההודעה החריפה שהוציא דובר צה"ל נגד יעקב ברדוגו - כל אלו רק חלק מהארועים שהתרחשו השבוע, המעידים על עומק הקרע בין צה"ל ומשרד הביטחון לבין ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 636 מילים

כשל הפיקוח על כלבים מסוכנים עלול להוביל לתוצאות קטלניות

חוק הכלבים המסוכנים שנכנס לתוקף לפני בדיוק 20 שנה היה אמור להעלים את הגזעים המסוכנים מישראל ● אלא שמאז מספרם רק עלה ● בחודשים האחרונים אירעו מספר מקרי תקיפה שעלולים היו להסתיים בטרגדיה קטלנית ● רוב הכלבים מוחזקים על ידי עבריינים, בכפרים ויישובים שקשה לפקח עליהם או להתעמת בהם עם בעלי הכלבים

עוד 1,350 מילים

מועסקים רק על הנייר

בתחילת המלחמה הקואליציה דחתה את מודל החל"ת הגמיש שיכול היה להציל את העובדים השעתיים מקריסה כלכלית ● באוצר חשבו שהעובדים האלה יסתדרו כמו בקורונה ומשה גפני הבטיח לקיים דיון בהמשך, אלא שרק השבוע ועדת הכספים דנה בנושא ● למשרד האוצר אין כוונה להציע פיצוי חירום – ועד שלא תקודם הצעת חוק בנושא, העובדים השעתיים ייפלו בין הכיסאות

עוד 808 מילים

אין צורך במחקר מעמיק כדי לדעת שהמשטרה עברה השתלטות עוינת על ידי השר הממונה עליה והיא פועלת כעת במידה רבה כזרוע אלימה בשירות השלטון ● דווקא בשל פעלתנותו האינסופית של בן גביר ניתן להניח שלפחות את החלק הנפיץ ביותר בתיקון לפקודת המשטרה, זה המעניק לשר דריסת רגל בתחום החקירות, השופטים יפסלו ● פרשנות

עוד 835 מילים
היום ה־257 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בתחקירים על הלחימה בעוטף נמצא שכוחות לא חתרו למגע ושחיילים נפגעו מאש צה"ל

דובר צה"ל: "מי שחושב שאנחנו יכולים להעלים את חמאס – טועה; העניין שאפשר להשמיד את חמאס – זה פשוט לזרות חול בעיני הציבור"; לשכת ראש הממשלה בתגובה: הצבא מחויב להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של הארגון ● נסראללה: אם תחול הסלמה ייתכן שחזבאללה יפלוש לגליל ● נתניהו לשותפיו: "התאפסו; זה לא הזמן לחקיקה שמסכנת את הקואליציה"

עוד 47 עדכונים

דרעי לזמן ישראל: לא אוציא היום את ש"ס מהממשלה

חזרנו בטורבו לימי העסקנות הפוליטית שהייתה כאן עד ה-7 באוקטובר, כאילו שאנחנו לא נמצאים בעיצומה - ואולי רק בתחילתה - של מלחמה קשה ● הקואליציה סערה אתמול סביב "חוק הרבנים" - מה שהוביל את בן גביר לאיים כי לא יתמוך בחוק אם לא יקבל מקום בקבינט המצומצם ● נתניהו נבהל ומשך את החוק, שהיה חשוב לדרעי לא פחות מחוק הגיוס - שבינתיים נקבר גם הוא בדיוני ועדת החוץ והביטחון ● פרשנות

עוד 1,337 מילים

אחרי יותר מעשור שבו התושבים השליכו את שאריות המזון לפח נפרד כדי שיהפכו לקומפוסט, מועצה אזורית מנשה הורידה את הדגל הירוק לחצי התורן ואספה לאחרונה את הפחים החומים מבתי התושבים ● כישלון הפרדת הפסולת במועצה הקטנה הוא תמצית מזוקקת של המחדל הלאומי בתחום הטיפול בפסולת ● "כל העולם הולך קדימה ורק אנחנו הולכים אחורה"

עוד 1,857 מילים

העולם חוזר לשירות חובה

השוואה בינלאומית רוב המדינות באירופה ביטלו בעבר את גיוס החובה ● כעת, בצל האיום הרוסי ורוחות המלחמה בעולם, אחדות מהן חידשו אותו, ובאחרות – כולל גרמניה, בריטניה וצרפת – הממשלות מציגות תוכניות לחידושו ● בניגוד לעבר, באירופה מגייסים גם נשים ● גם מדינות ערביות כמו ירדן וקטאר הנהיגו גיוס חובה

עוד 1,812 מילים

המבחן של אדלשטיין

ועדת החוץ והביטחון תחל היום לדון ב"חוק ההשתמטות" לקראת הקריאה השנייה והשלישית ● ההצבעה על דין הרציפות הסתיימה ב"תמונת הניצחון" הפרטית של נתניהו אך יו"ר הוועדה אדלשטיין הבטיח כי החוק יותאם לצרכים של צה"ל ● שמונה ח"כים מהקואליציה ושמונה מהאופוזיציה ייאבקו על כל פסיק וסעיף – ואדלשטיין עשוי להיות האצבע המכרעת ● פרשנות

עוד 932 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה