התקרבות מסוכנת לסוריה

הביתן הסורי בתערוכת אקספו 2020 שהתקיימה באוקטובר 2021 בדובאי. בין התמונות הנשיא אסד ורעייתו אסמה. (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
AP Photo/Jon Gambrell
הביתן הסורי בתערוכת אקספו 2020 שהתקיימה באוקטובר 2021 בדובאי. בין התמונות הנשיא אסד ורעייתו אסמה.

מדינות ערביות ובראשן ירדן החלו להתקרב מחדש לסוריה למרות הסנקציות האמריקניות והשעייתה מהליגה הערבית. ממשל ביידן מגלה רפיסות ונמנע מעימות עם משטר אסד. נורמליזציה ביחסים עם סוריה הינה מתן פרס לבשאר אסד על פשעי המלחמה שלו.

בחודשיים האחרונים החלה תופעה מסוכנת, במסגרתה מדינות ערביות, שהינן בנות בריתה של ארה"ב, החלו להתקרב מחדש לסוריה ולנשיא בשאר אסד. כזכור, בשנת 2011 השעתה הליגה הערבית את סוריה מהליגה הערבית והטילה עליה סנקציות בגלל מעשי הטבח שעשה בשאר אסד בבני עמו.

לאחרונה חלה התקרבות מחודשת ומסוכנת של מדינות ערביות בנות ברית של ארה"ב לסוריה ולאסד. כזכור, ב-2011 השעתה הליגה הערבית את סוריה והטילה עליה סנקציות בשל מעשי הטבח של אסד בבני עמו

בחודש מאי האחרון נבחר הנשיא בשאר אסד לתקופת כהונה נוספת של 7 שנים בבחירות "דמוקרטיות", דבר שמסייע לו לטעון בפני הקהילה הבינלאומית ששלטונו לגיטימי.

מי שמאוד מרוצה מההתפתחויות האלה הם הרוסים והאיראנים, שר החוץ האיראני החדש אמיר עבדאללהיאן, שביקר בתחילת השבוע בסוריה, אף התגאה בכך בפגישתו עם הנשיא אסד.

נראה כי כמה מנהיגים ערביים הבינו שבשאר אסד איננו הולך לשום מקום בשנים הקרובות ושהוא מחזיק היטב ברסן השלטון בסיוע הצבאי הרוסי ובסיוע של איראן והמיליציות שלה. הסורים מעודדים מאוד מתהליך החשיבה מחדש אצל מנהיגי ערב. הבולט שבהם הינו עבדאללה מלך ירדן, שמתקרב מחדש בצעדים גדולים לסוריה, בעיקר בגלל חששו מנוכחות המליציות האיראניות באזור דרעא בדרום סוריה על הגבול עם הממלכה ההאשמית.

ההתקרבות הירדנית

סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן "פטרה" דיווחה כי נשיא סוריה בשאר אסד התקשר למלך עבדאללה השני בתחילת השבוע שעבר, שיחת טלפון ראשונה מסוגה מאז החל המשבר עם סוריה אחרי פרוץ מלחמת האזרחים במדינה ב-2011.

שיחת הטלפון בין שני המנהיגים הייתה השיא של מגעי ההתקרבות בין סוריה לירדן. במהלך השבועות האחרונים ביקרו משלחות ביטחוניות וכלכליות בכירות מסוריה בירדן. בין היתר ביקר בירדן הרמטכ"ל הסורי הגנרל עלי איוב כאורחו של הרמטכ"ל הירדני הגנרל יוסף אלחנטי.

שיחת הטלפון בין שני המנהיגים הייתה השיא של מגעי ההתקרבות בין סוריה לירדן. במהלך השבועות האחרונים ביקרו משלחות ביטחוניות וכלכליות בכירות מסוריה בירדן

בין היתר סוכם על פתיחה מחדש של מעבר הגבול ג'אבר-נאציב בין סוריה לירדן ועל חידוש הטיסות הישירות בין נמל התעופה הבינלאומי בדמשק לבין נמל התעופה ע"ש המלכה עליאא' בירדן.

הנוכחות הצבאית האיראנית בדרום סוריה היא שמדאיגה את מלך ירדן. מדובר באזור דרעא שגובל עם צפון ירדן, יש בו כוחות של המשטר הסורי של בשאר אסד, מליציות מקומיות ומליציות איראניות.

המאבקים האלימים באזור הזה לא נפסקים. זו הייתה הסיבה העיקרית לביקורו של הרמטכ"ל הסורי עלי איוב בירדן ופגישתו עם הרמטכ"ל הירדני יוסף אלחנטי.

הם דנו בצורך לתאם את השמירה על הגבולות בין 2 המדינות ולהילחם בטרור.

נראה כי ירדן הגיעה למסקנה כי היא חייבת לשתף פעולה עם המשטר הסורי בנושא מצב הביטחון במיוחד בדרום סוריה על גבולה הצפוני מחשש להימצאות מליציות איראניות על הגבול עמה.

כאמור, המלך עבדאלה ביקר ברוסיה בחודש אוגוסט האחרון ונועד עם הנשיא פוטין. הוא הביע באזניו את חששו מהימצאות המליציות האיראניות סמוך לגבול ירדן-סוריה. פוטין גילה הבנה ויעץ לו לדון בנושא עם הנשיא בשאר אסד, שכן סוריה היא היחידה שיכולה לטפל בנושא.

בחודש יולי האחרון התחדשה ההסלמה הצבאית באזור דרעא, בין כוחות הצבא הסורי לביו קבוצות חמושות מקומיות. גורמים באופוזיציה הסורית טוענים כי מליציות איראניות מתכננות להגיע לגבול עם ירדן בסגנון מליציות "אלחשד א-שעבי" בעיראק.

נראה כי ירדן הגיעה למסקנה כי היא חייבת לשתף פעולה עם המשטר הסורי בנושא מצב הביטחון במיוחד בדרום סוריה על גבולה הצפוני מחשש להימצאות מליציות איראניות על הגבול עמה

בשלוש השנים האחרונות שרר שקט יחסי באזור דרעא בעקבות השגת הסכם ביטחוני בין האופוזיציה הסורית לבין המשטר הסורי בתיווכה של רוסיה, אולם כוחות של חזבאללה ומיליציות איראניות החלו לחדור לאזור דרעא.

עבדאללה מלך ירדן גילה בחודש יולי האחרון בראיון לרשת CNN כי ירדן הותקפה בשנה החולפת כמה פעמים על ידי מל"טים מתוצרת איראן שהופעלו על ידי המליציות השיעיות בדרום סוריה.

ירדן הביעה את חששה מהמל"טים האיראניים בשיחות שקיים המלך עבדאללה בביקורו האחרון בוושינגטון וארה"ב הבטיחה לספק לירדן אמצעי התראה מתקדמים מפני מל"טים.

עמדת ממשל ביידן

ממשל ביידן מתנגד להתקרבות המחודשת הזו של כמה מדינות ערביות לסוריה אך מגלה פסיביות.

שר החוץ הסורי פייסל אלמקדאד הביע אופטימיות מההתפתחויות ומהתהליך שהחל ואמר, כי בפגישותיו האחרונות בשולי דיוני העצרת הכללית של האו"ם, נפגש עם 9 שרי חוץ ערביים, שכולם הביעו עמדה כי היעדרותה של סוריה מהליגה הערבית פוגעת בעמדה הערבית המאוחדת וכי סוריה חייבת לחזור לחיק הליגה הערבית.

שר החוץ הסורי נפגש עם 9 שרי חוץ ערביים, שכולם הביעו עמדה כי היעדרותה של סוריה מהליגה הערבית פוגעת בעמדה הערבית המאוחדת וכי סוריה חייבת לחזור לחיק הליגה הערבית

כזכור, הממשלים של אובמה וטראמפ הבינו היטב כי אסור לתת מחילה לבשאר אסד על פשעי המלחמה שלו. לכן הם הטילו סנקציות על סוריה. ממשל טראמפ אף החמיר אותן באמצעות חקיקת "חוק קיסר" שמאיים לשתק את הכלכלה הסורית.

ממשל ביידן הזהיר את מדינות ערב המקורבות אליו שלא להתקרב מחדש למשטרו של בשאר אסד, אך נראה כי הן פועלות על פי האינסטרסים שלהן.

מדינות ערביות נוספות צפויות ללכת בעקבותיה של ירדן ולהתקרב לסוריה. בתערוכת אקספו 2020 בדובאי דנו כבר שרי החוץ של סוריה ואיחוד האמירויות ביחסי המסחר בין שתי המדינות.

הפסיביות של ממשל ביידן היא גרועה מאוד עבור בני העם הסורי, הנשיא אסד הינו דיקטטור אכזר שביצע מעשי טבח המוניים בבני עמו כולל באמצעות נשק כימי. הוא חייב להיענש על פשעיו ולהסתלק מכס השלטון. אסור לתת לו שום מחילה.

כל נורמליזציה מחודשת של מדינות ערביות עם סוריה תתן לגיטימציה לפשעיו של בשאר אסד ורק תעודד את דרך הדיכוי והאלימות שבה בחר.

גורמים בכירים במחלקת המדינה אומרים כי לארה"ב אין שום כוונה לשדרג את היחסים עם סוריה וכי היא איננה מעודדת מדינות ערביות לעשות זאת בגלל הפשעים בעצע משטר אסד נגד בני עמו.

אולם ממשל ביידן עוצם עיניים נוכח ההתקרבות המחודשת בין ירדן לסוריה. אולי מכיוון שאין באפשרותו לתת פתרון לירדן מפני האיום האיראני לממלכה מדרום סוריה. ירדן מקבלת מארה"ב סכום של 1.5 מיליארד דולר של סיוע צבאי וכלכלי מדי שנה והנשיא ביידן הינו אוהד גדול של המלך עבדאללה.

כזכור, הכרה מלאה במשטרו של בשאר אסד היא הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. האופוזיציה הסורית מודאגת מאוד מתהליך ההתקרבות המחודשת של מדינות ערביות לסוריה.

הפסיביות ממשל ביידן גרועה לעם הסורי. אסד הוא דיקטטור אכזר שביצע מעשי טבח המוניים בבני עמו, כולל באמצעות נשק כימי. הוא חייב להיענש על פשעיו ולהסתלק מהשלטון

הנשיא הסורי בשאר אסד הצליח לשרוד ולכפות את נוכחותו על הקהילה הבינלאומית בעיקר בגלל שהידק את קשריו עם רוסיה ואיראן, הוא הפך לעובדה מוגמרת בזירה המזרח תיכונית. הוא זוכה לתמיכתן של ירדן, מצרים, אלג'יריה ועיראק. שר החוץ העיראקי פואד חוסיין הודיע כי ארצו פועלת להחזרת סוריה למקומה בליגה הערבית.

העמדה הרופסת של ממשל ביידן בעניין סוריה היא המשך לרפיסות האמריקנית כפי שבאה לידי ביטוי בנסיגה החפוזה מאפגניסטן. זה מה שממשל משדר למדינות ערב  ולאיראן. יש בזה לקח חשוב לישראל: לא ניתן לסמוך על הממשל האמריקני הנוכחי בכל הקשור לסכנת הגרעין האיראני. למרות ההבטחות של הנשיא ביידן, ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,064 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 25 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הפרסום בזמן ישראל ביום שישי כי נתניהו נטש את אוחנה בסיעת הליכוד עורר סערה גדולה ושלח את השר לשעבר לסבב אינטנסיבי של ראיונות בכלי התקשורת כדי למזער נזקים ● למרות שהתעקש כי יחסיו עם נתניהו מצוינים, אוחנה רק העמיק את הקרע: סקר מפוברק שפורסם בערב שישי עורר עליו זעם במפלגה - וסירובו בראיונות למתוח ביקורת על אדלשטיין לא יקרב אותו בחזרה לנתניהו ● פרשנות

עוד 672 מילים

קרעי: אם שקד תפיל את הממשלה נקבל אותה לליכוד

אלון שוסטר על ההכרזה על ארגוני סיוע כארגוני טרור: שר הביטחון קיבל את ההחלטה הראויה והמאוזנת שמחזקת את הרשות הפלסטינית מול חמאס ● מרצ ורע״ם יתמכו בהצעת אעידה תומא-סלימאן להכרה בטבח כפר קאסם והכנסתו לתכנית הלימודים ● פריג׳: חוק שאנחנו מנסים להעביר שנים

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג׳ אמר ברשת ב׳ כי הוא יתמוך בהצעתה של אעידה תומא-סלימאן להכרה בטבח כפר קאסם והכנסתו לתוכניות הלימוד במשרד החינוך. לדבריו ״זו אינה סוגייה של ימין ושמאל אלא סוגייה מוסרית״.

גם ברע"ם הבהירו לקואליציה שאין להם כוונה להצביע נגד החוק.

פריג׳ אמר ״מרצ לא יכולה ללכת נגד דבר כזה. זה דבר שאנחנו מנסים להעביר שנים. לדבריו למרות התנגדות סיעות הימין ״זה לא יהיה משבר קואליציוני״.

פריג׳ אמר ״מרצ יש לה אג׳נדה פוליטית ברורה, כל מהלך של בנייה בהתנחלויות שימנע רצף והקמת מדינה פלסטינית – מרצ לא תהיה בממשלה כזאת. לא יעשו לנו מכירת חיסול״.

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

שלמה קרעי על איילת שקד ב-103fm: "למרות שכועסים עליה מאוד ולא מאמינים לה לאף מילה – אם היא תפיל את הממשלה נקבל אותה בזרועות פתוחות לתוך התנועה, אין ספק. כל דבר יותר טוב מהממשלה הרעה והמסוכנת הזו".

סגן שר הביטחון אלון שוסטר בגל״צ על החלטת גנץ להכריז על עמותות פלסטיניות כארגוני טרור: "שר הביטחון קיבל את ההחלטה הראויה שמאזנת את הצרכים של מדינת ישראל עם הרצון לחזק את הרשות הפלסטינית מול חמאס".

שוסטר הוסיף "גורמים בממשל האמריקני קיבלו דיווח ויקבלו עוד דיווח מפורט יותר. מי שצריך היה לקבל החלטה – קיבל"

יו״ר סיעת העבודה רם שפע אמר ברשת ב׳  כי למרות החריקות בקואליציה הוא עדיין אופטימי בקשר ליציבותה. שפע הוסיף כי הוא סומך על שר הביטחון ושר החוץ לגבי ההכרזה על אירגוני הסיוע הפלסטינים כארגוני טרור.

אתמול העבירו ראשי העבודה ומרצ לבנט מסר כי הם ״מבקשים להפסיק להיות מופתעים״.

ח״כ רם שפע יו״ר ועדת החינוך התרבות והספורט (צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)
ח״כ רם שפע יו״ר ועדת החינוך התרבות והספורט (צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)
עוד 4 עדכונים

האח הגדול מגיע לשמיים

פרסום ראשון עוף או בשר? מזומן או אשראי? קונקשן בקייב או ברומא? ● במשרד המשפטים ובמל"ל מסיימים בימים אלה הכנת חקיקה שתאפשר בניית מאגר מידע מהגדולים בישראל שיכלול פרטים רבים על כל נוסע הנכנס או יוצא מישראל בטיסה ● זמן ישראל עיין בטיוטת החוק, ובין הפרטים שייאספו: כתובת, אימייל, כרטיס אשראי, פרטים על הכבודה של הנוסע, מידע על פעילות במהלך הטיסה, טיסות המשך ועוד

עוד 1,700 מילים

לשחרר את החרדים מעול רבניהם

אילו הייתי צריכה לציין את העוול הכי גדול שנעשה כלפי ציבור כלשהו בישראל, היה זה ללא ספק העוול כלפי החברה החרדית. ולא, זו לא טעות – החברה החרדית, על כל גווניה ובני גווניה, סובלת מעוול ארוך ומתמשך. עוול בו פרנסי החברה ומנהיגיה הפקיעו מידי הציבור החרדי עצמו את היכולת להחליט כמעט כל החלטה חשובה שאדם מקבל במהלך חייו על עצמו ועל משפחתו – בראש ובראשונה את ההחלטה האם ללמוד, מה ללמוד ובאיזה עיסוק לבחור.

החברה החרדית סובלת מעוול מתמשך, כשפרנסי החברה ומנהיגיה הפקיעו מידי הציבור החרדי עצמו את היכולת להחליט כמעט כל החלטה חשובה שאדם מקבל במהלך חייו על עצמו ועל משפחתו

מנהיגי החברה החרדית החליטו כי ציבור הגברים החרדי כולו יעסוק בדבר אחד ואחד בלבד – בלימוד תורה. אלא שההחלטה לנתב את הציבור החרדי כולו ללימוד תורה אין לה דבר וחצי דבר עם תורה, עם דת, עם יהדות או עם שמירת עול תורה ומצוות. לניתוב זה יש מטרה אחת: שליטה, שליטה על הציבור החרדי כולו, שליטה טוטלית.

לשליטה זו יש שני היבטים עיקריים: האחד, הצורך בשמירה על הקהילה שלהם, על אורחות חייהם, על מנהגיהם, וההיבט השני הוא כסף, הרבה כסף, כסף גדול. ומנהיגי הציבור החרדי קשרו בין שני ההיבטים הללו, באופן כמעט גאוני, כך שהאחד תלוי בשני – תלות שמבטיחה את התקיימות שני ההיבטים.

הכסף הגדול מגיע למנהיגי הציבור החרדי דרך ניתוב הציבור ללימוד התורה. מאות ישיבות, כוללים, תלמודי תורה ומוסדות חינוך חרדים קיימים במדינת ישראל ובהם לומדים מאות אלפי תלמידים ואברכים – וכל אחד מהם מתוקצב בכסף. מכאן שככל שיהיו יותר מוסדות ויותר תלמידים – יהיה יותר כסף.

אלא שעל האף הכסף הגדול, הקהילות החרדיות, ששנים מתוקצבות על ידי ממשלות ישראל כולן בתקציבים נדיבים מאוד, באופן פרדוקסלי הן דווקא מהקהילות העניות ביותר בישראל. הכסף הגדול אינו מגיע אליהן.

מנהיגיהם, רבניהם ופרנסיהם יצרו מנגנון שבו קיימת תלות בין הלימוד לבין הפרנסה. לא מדובר במנגנון הטבעי בו אדם לומד, משתלם, מתמקצע ומתפרנס מיגע כפיו, מנגנון המקובל בכל חברה, אלא במנגנון בו הלימוד מחליף את העבודה. הלימוד הוא במקום העבודה, הלימוד הוא למטרת קבלת הכסף הציבורי הגדול – זה שבעזרתו ניתן לשלוט על הקהילה – גם על ידי השארתה ענייה.

על האף הכסף הגדול, הקהילות החרדיות, ששנים מתוקצבות על ידי ממשלות ישראל כולן בתקציבים נדיבים מאוד, באופן פרדוקסלי הן דווקא מהקהילות העניות ביותר בישראל. הכסף הגדול אינו מגיע אליהן

והמנגנון המעוות הזה הוא שורש כל רע, המנגנון המעוות הזה הוביל לתופעות של לימוד תורה למראית עין בלבד, שהרי לא כל אדם יכול/רוצה/בנוי ללימוד ממושך יום אחר יום.

המנגנון המעוות הזה הביא להגדלה ולניפוח מלאכותי של מספר התלמידים, שהרי אם התקציב תלוי במספרם יש אינטרס כלכלי להגדלתו – מה שהוביל למעשי רמיה.

המנגנון המעוות הזה יצר שוק כלכלי שחור בו אלפי תלמידי ישיבות, שכאמור אינם יכולים או רוצים ללמוד אבל אינם יכולים לעבוד או עובדים בשחור – ואגב כך גם מקבלים כסף מהמדינה וגם לא משלמים מיסים.

המנגנון המעוות הזה יצר תלות של החברה החרדית בחברה החילונית העובדת ובחברה הדתית העובדת והביא לחשדנות, שלא לומר ניכור ומשטמה של ממש, בין אלה שעובדים למחייתם לבין אלה שאינם עובדים – שהרי אין אדם שאוהב להיות מנוצל. אין אדם שמרצונו יפרנס זרים לו – זה הרי מנוגד לטבע האנושי.

מנגד, בצד החרדי, כדי להצדיק את הניצול, החלו להישמע טענות כאילו שמירת הדת על ידם היא כדי לחפות על כך שהחילונים התפקרו. הטענה היא בעצם שהדתיות שלהם מגינה עלינו. הם "נהרגים באוהלה של תורה" גם עבור הציבור החילוני. טענות אלה בתורן הובילו להקצנה דתית והקצנה לאומנית.

המנגנון המעוות הזה יצר תלות של החברה החרדית בחברה החילונית והדתית העובדת והביא לחשדנות, שלא לומר ניכור ומשטמה, בין אלה שעובדים למחייתם לבין אלה שאינם עובדים

המנגנון המעוות הזה הוביל גם להגנה על מי שעושים מעשים פליליים ואף להצדקתם – כי אם אתה שומר על הקהילה שלך מכל משמר מפני החברה שבחוץ, אתה תסתיר ממנה בעיקר דברים שמציגים את הקהילה באור אפל. למשל את גילויי העריות, למשל ניצול מיני של נערים בידי רבנים, למשל ניצול מיני של נשים ונערים – רק לאחרונה התפרסמו הטענות נגד יהודה משי זהב.

והמנגנון המעוות הזה הביא לכך שמנהיגי הציבור הדתי, השומר תורה ומצוות הספרדי, זה שהתפרנס מיגע כפיו, זה שלא הדיר נשים, זה שהיה מתון בהלכותיו כלפי מי שאינם יהודים, רצו חלק בחגיגת הכסף הגדול של אחיהם האשכנזים ולכן הפכו את הציבור הזה לציבור חרדי ליטאי המתפרנס אף הוא מכסף ציבורי גדול ומבלי לעבוד. בשנות ה-80 קמה מפלגת ש"ס והמירה את דתם של היהודים הספרדים, את הלכות חייהם, את התורה ואת העבודה במודל הנצלני של החרדים האשכנזים. המודל שכאמור משיג שליטה טוטלית על הקהילה וכסף גדול – למי שעומד בראש הקהילה.

אלא שהעוול הזה, שעיוולו מנהיגי הציבור החרדי ורבניהם, חורג מעוול כלפי קהילותיהם. מדובר בעוול כלפי כלל אזרחי המדינה, אלה שגם נושאים בנטל הכלכלי ובנטל הצבאי וגם נאלצים לשמוע דברי בלע על "העגלה הריקה של החילונים".

והעוול הוא גם כלפי הדת עצמה והפיכתה מצורך של אנשים באמונה לכלי לשליטה על הציבור וכלי להתעשרות, עם רשימת רבנים, כולל הרב הראשי, שנאשמו במעשים פליליים חמורים: מצגר, פינטו, ברלנד, דרעי והרשימה עוד ארוכה.

רק בשנה האחרונה, בתקופת הקורונה, יצא לנו לחזות בכמה קל לאנשים לקבל כסף חינם ולאמץ נורמות של חיים על חשבון כסף ציבורי – כאשר הנאשם בפלילים, מטעמים פוליטיים, חילק קצבאות לאנשים (זה היה שוחד בחירות לכל דבר ועניין) ואלה העדיפו להישאר בבית, גם אם הקצבה היתה זעומה יותר מאשר השכר שהרוויחו, ולא לצאת לעבודה.

מזה שנים ארוכות שהציבור החרדי נתון בשבי פרנסיו ורבניו, וכמו בכל שבי ממושך הוא הוליד את סינדרום שטוקהולם. הציבור החרדי משתף פעולה עם פרנסיו. כמעט אין בנמצא מי שיוצא נגד המודל המעוות הזה המפקיע את המצווה הראשונה בתנ"ך "בזעת אפיך תאכל לחם". כמעט אין רבנים, כמו הרב אמסלם שעזב את ש"ס, הטוענים בריש גלי כי הציבור החרדי צריך לצאת לעבודה וצריך להתגייס לצבא. הציבור החרדי צריך להיות חלק מאזרחי מדינת ישראל בזכויות ובחובות. צריך שרק מעטים, יחידי סגולה, תורתם תהיה אומנותם.

הגיע הזמן לשחרר את הציבור החרדי מהשבי של מנהיגיו ורבניו. הגיע הזמן לשחרר את הציבור החילוני מהעול של תמיכה כלכלית בציבור זה ומהעול הצבאי. הגיע הזמן לשחרר את מדינת ישראל כולה מעול הדת – דת היא עול אישי שאדם נוטל על עצמו, הרבנות והרבנים הפכו את הדת לעול ציבורי כללי – כאמור לשם בצע כסף. הגיעה הזמן לפרק את מונופול הרבנות – אין לזה אח ורע במדינות דמוקרטיות. מנגנון עושק בחסות החוק, מנגנון שבשל בצע כסף הפך למנגנון התעמרות רשמי של המדינה באזרחיה.

הגיע הזמן לשחרר את הציבור החרדי מהשבי של מנהיגיו ורבניו. ואת הציבור החילוני מעול התמיכה כלכלית בציבור זה ומהעול הצבאי. הגיע הזמן לשחרר את המדינה מעול הדת

הציבור החרדי יכול וצריך לעבוד למחייתו ואני מנחשת שהוא משווע לכך – חוק גיוס חרדים לצה"ל יכול להיות, באופן פרדוקסלי, הכלי לשחרור החרדים משוביהם.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,043 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ארגון החזית העממית הרחיב בשנים האחרונות את פעילותו הפוליטית, וממקד את מאמציו במלחמה דיפלומטית-הסברתית נגד ישראל בזירה הבינלאומית ● ישראל לא התייחסה לכך עד כה כאיום אסטרטגי, וכעת היא מנסה "לתקן" ● לא בטוח שההחלטה להכריז על מוסדות אזרחיים כ"ארגוני טרור" היא התשובה ● פרשנות

עוד 1,003 מילים

דיווח: פרקליט המדינה אישר את ההכרזה על ששת הארגונים הפלסטיניים כארגוני טרור

גורם מדיני-ביטחוני אומר שלישראל מידע רב הקושר את הארגונים לפעילות טרור ● הממשלה אישרה תוכנית לאומית לטיפול בפשיעה ובאלימות ותוכנית לסגירת פערים בחברה הערבית; התקציב - יותר מ-30 מיליארד שקל ● לראשונה בעידן ביידן, פרסמה ישראל מכרזים לשיווק דירות בהתנחלויות ● לקראת ועידת האקלים של האו"ם אישרה הממשלה תוכנית להאצת מיזמים בתחום התשתיות

עוד 61 עדכונים

תגובות אחרונות

משפחתו של סלומון טקה והמשטרה מסרבות להתפשר

פרסום ראשון תביעות מהסוג הזה לרוב נגמרות בפשרה, אבל הצדדים בתביעה על סך כ-2.5 מיליון שקל שהגישה משפחתו של סלומון טקה נגד השוטר שירה בו למוות ממאנים להתפשר ● בעקבות הסירוב, ייפתחו בינואר דיוני ההוכחות בתיק ● עורך הדין אביתר קציר, המייצג את התובעים: "המשפחה עומדת על קבלת הפיצוי על הנזקים האדירים שנגרמו לה" ● המשטרה: "הודענו לביהמ"ש כי האפשרות לפשרה טרם הבשילה"

עוד 466 מילים

דיווח: במשרד הבריאות ממליצים שעד חודש דצמבר לא תתאפשר כניסת תיירים מרוסיה

תיירים משאר מדינות העולם יוכלו, ככל הנראה, להיכנס לארץ כבר בחודש הבא ● גורם ביטחוני: ישראל עדכנה מראש את ארצות הברית, שתכריז על שישה ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור, אולם המידע לא הגיע למשרד החוץ האמריקאי ● אחרי צאת השבת - פוטין ובנט קיימו שיחה נוספת, שבה הזמין נשיא רוסיה את ראש הממשלה לביקור בסנט פטרבורג; הלילה ישוב בנט ארצה מביקורו בסוצ'י

עוד 24 עדכונים

הטורבינה בקנטו סול'אוליו חזרה לייצר אנרגיה ירוקה – יותר ממאה שנה לאחר שהרמן איינשטיין הפך את הכפר לאחד הראשונים שהוצבו בו פנסי רחוב חשמליים ● מורשתו של אבי תורת היחסות חזרה להאיר את בתיהם של יותר מ־4,000 תושבי המקום

עוד 738 מילים

"בשביל מי יש לכתוב? בשביל מה יש לחיות?"

יומניו של הסופר היהודי הענק בין מלחמות העולם רואים אור בתרגום ראשון לאנגלית ● צוויג, שהתאבד ב־1942, מתגלה בכתביו כמי שחזה כבר בתחילת שנות ה־30 את העתיד לבוא ● עם עליית הנאצים לשלטון החלה בריאותו הנפשית להתדרדר והוא נדחק בהדרגה מהעולם דובר הגרמנית: "שפה שאיני יכול להשתמש בה"

עוד 2,027 מילים ו-1 תגובות

השליח האמריקאי לענייני אנרגיה מנסה לקדם פתרון למשבר הדלק החמור בלבנון ● 7 מיליארד דולר: זה הסכום אותו הכניסה עד כה השנה איחוד האמירויות מהייצוא לאיראן ● תוכנית "מוסאלחה" של ממשלת מרוקו מעניקה ליווי פסיכולוגי לאסלאמיסטים קיצוניים ● השינוי בערב הסעודית מגיע לספרות ● השבוע לפני 48 שנים: משבר האנרגיה העולמי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 844 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האור המאובק בקצה המנהרה

הרע: הרכבת הקלה בגוש דן עברה בהצלחה נסיעת מבחן ראשונה, אבל כל הסימנים מראים שהתושבים ימשיכו לחיות בשנים הקרובות באתר בנייה ענק ● הטוב: לפעמים המאמצים לסייע לטבע לשרוד מניבים פירות. למשל עם צבי הנגב ● והטיפ: החורף מגיע, זמן לפתוח חלון

עוד 873 מילים ו-2 תגובות

ממשלת ספרד מחפשת את צאצאי השורדים שהציל "שינדלר הספרדי"

הוא הציל פי חמישה יותר יהודים מאוסקר שינדלר אבל מעטים מכירים את מעשי חסיד אומות העולם הדיפלומט אנחל סאנס־בריס ● כעת מנסה ממשלת ספרד לאתר את צאצאיהם של יותר מ־5,200 ניצולים כדי להוציא לאור את סיפוריהם

עוד 481 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לָהּ פָמִילְיָה 104

פרסום ראשון: מאמרו הגנוז של בעל טור ידוע ב"הארץ", שכותרתו "כולנו לה פמיליה" (סאטירה)

עוד 939 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה