"אני לא רוצה לקחת מיטה של מישהי שהתעללו בה באמת"

"maid", צילום מסך מהסדרה של נטפליקס
"maid", צילום מסך מהסדרה של נטפליקס

״צלצלת למשטרה?״ שואלת הפקידה בלשכת התעסוקה את אלכס, גיבורת סדרת המופת "Maid" שפרצה לחיינו החודש והכניסה אגרוף בבטן התמימה שלנו.

״לא. בשביל מה? כדי להגיד שהוא לא הרביץ לי?״ עונה לה אלכס בפנים דומעות.

״צלצלת למשטרה?״ שואלת הפקידה בלשכת התעסוקה את אלכס, גיבורת סדרת המופת שפרצה לחיינו החודש והכניסה אגרוף בבטן התמימה שלנו. ״לא. בשביל מה? כדי להגיד שהוא לא הרביץ לי?״

״אני יכולה למצוא לך מקום במקלט לנשים מוכות״ ממשיכה הפקידה לנסות. אלכס לא חלקה איתה את כל הפרטים הקטנים של הזוגיות שלה אבל פניה המפוחדות מסגירות מציאות מורכבת.

״אני ממש לא רוצה לקחת מיטה של מישהי שהתעללו בה ׳באמת׳״ מסרבת אלכס בנימוס.

״התעללו באמת? מה זה בעצם אומר״ מתעקשת הפקידה ועושה עם אלכס חסד עצום כשהיא מחדירה לה למודעות שישנן צורות רבות של התעמרות, כאשר מכות פיזיות לאו דוקא מהוות את הקו האדום היחיד.

״נו. את יודעת. נשים שנפגעו באמת מהבעלים שלהן״ מסבירה לה אלכס.

״ואיך נראית התעללות בכאילו?״ שואלת אותה הפקידה, ״הפחדות? איומים? שליטה?״.

אלכס מורידה את העיניים. האסימונים נופלים. מאוחר יותר היא תגלה שבמקלט לנשים מוכות נמצאות כל מיני נשים. לחלקן סימני חניקה על הצוואר, אך אחרות נראות רגילות לחלוטין. נשים נורמטיביות כמוני וכמוך. אלכס תופתע לגלות שהן מנסות לעזוב את הבית בממוצע שבע פעמים לפני שהן עוזבות את בעליהן לתמיד.

לחלקן סימני חניקה על הצוואר, אך אחרות נראות רגילות לחלוטין. נשים נורמטיביות כמוני וכמוך. אלכס תופתע לגלות שהן מנסות לעזוב את הבית בממוצע שבע פעמים לפני שהן עוזבות את בעליהן לתמיד

אלכס מתעוררת באמצע הלילה. נחושה. לוקחת את התיק שהכינה מראש, מרימה את בתה בת השלוש ממיטתה, יוצאת מהבית חרישית, נכנסת בשקט לרכב ומתניעה. שון מתעורר, מגלה שאשתו ובתו עזבו ורץ החוצה לעצור את הרכב בגופו. ללא הצלחה.

כך נפתחת הסדרה הכי בועטת שהיתה פה לאחרונה.

הסצנה הזו מגלמת את סיוטה של כל אישה. המצב בבית כל כך חמור, שאת מחליטה לקום ולעזוב. אין לך תכניות לעתיד, בית או כסף, אבל הצלחות שהתעופפו אחרי ארוחת הערב, החור בקיר מהאגרוף שהונף סנטימטר מהפרצוף שלך, כולם מסמנים לך שרע פה ואת חייבת לברוח. עכשיו. מיד.

ואלכס יוצאת מהבית עם 30 דולר בכיס.

את לא מספרת לחברות או למשפחה הקרובה ואת לבד. הם הרי לא יבינו. לא יאמינו. הוא כזה אבא טוב.

אלכס תספר בהמשך הסדרה לאמה שאינה מעורבת כלל בחייה, כי היתה כלואה בקראוון הזוגי שלהם שנתיים. עם בתם התינוקת. הרחק מעיני החברים והמשפחה. היא תספר לאמה ששון לקח לה את כרטיס האשראי ומידר אותה כלכלית. ואמה תופתע. ותשכנע אותה לחזור לקראוון. ולשון. ולחיים הממוצעים מינוס שלהם.

המצב בבית כ"כ חמור, שאת מחליטה לקום ולעזוב. אין לך תכניות לעתיד, בית או כסף, אבל הצלחות שהתעופפו, החור בקיר מהאגרוף שהונף סנטימטר מהפרצוף שלך, כולם מסמנים לך שרע פה ואת חייבת לברוח

את מרוששת כלכלית, כנראה שעזבת את הלימודים או העבודה, ואין לך מושג כמה כסף יש בחשבון המשותף שלכם. את מתה מפחד שכשתעזבי את הבית לא יהיה לך איפה לישון.

מאוחר יותר אלכס נכנסת לראשונה בחייה לבנק ופותחת חשבון בנק. היא מפקידה בו 6 דולר. זהו החשבון הראשון שהוא שלה. חשבונות הבית וההתנהלות הכלכלית היו בידיו של שון עד כה. זו הפעם הראשונה שהיא צריכה להתמודד לבד עם גידול הילדה המשותפת, עם דיור, מזון וקיום בסיסי. הן ישנות ברכב, ברחוב, במעבורת. ואלכס נמנעת מלבקש עזרה.

עזיבה של בעל שתלטן אינה מובנת מאליה. אין עליך סימני חניקה, שריטות או דימום. את מרגישה שאת הוזה, שהוא יכול להשתפר, שמחר יהיה טוב יותר. את לא מספרת לחברות או למשפחה כי אין מה לספר.

״מה אני אגיד למשטרה״? את חושבת לעצמך. ממש כפי שאלכס חשבה. זו אינה אלימות ״אמיתית״, את חושבת. זה "לא נחשב״.

״יש נשים שאצלן זה חמור יותר. זה על אמת״ את מסבירה לעצמך ומדרגת. אצלי זה ״רק״ איומים.

״כשגיליתי שאני בהריון סיפרתי לו. כשהוא הבין שאני לא הולכת לעשות הפלה הוא התפוצץ. הוא קילל וגידף. אמר שאני זונה. שאני הורסת לו את החיים. ושהוא בחיים לא יסלח לי. והוא לא סלח. ואני מפחדת ממנו מאז״ מספרת אלכס לדניאל, שכנתה במקלט לנשים מוכות.

עזיבה של בעל שתלטן אינה מובנת מאליה. אין עליך סימני חניקה, שריטות או דימום. את מרגישה שאת הוזה, שהוא יכול להשתפר, שמחר יהיה טוב יותר. את לא מספרת לחברות או למשפחה כי אין מה לספר

הפחד מגדיר את ימיך מאותו רגע ואילך ומוביל אותך. פחד ממה? את לא יודעת לשים את האצבע. לפעמים את מכווינה את צעדיך מתוך הפחד הזה. את צופה את צעדיו ותגובתו מראש ונערכת. ונמנעת. ועושה כל מה שצריך כדי למתן את התגובות שלו.

אז למה מערכת החוק לא רואה את אלכס אלא מתאכזרת אליה? מדוע כדי לקבל דיור ציבורי עליה להציג תלוש משכורת? כיצד היא אמורה לעבוד ולטפל בביתה התינוקת בו זמנית? ואיך תעניק לשתיהן קורת גג? ומה תעשה כשבתה חולה אבל עליה להתייצב למשמרת? האדישות הבירוקרטית.

האטימות הפקידותית. והעטיפה המשפטית המיותרת הן הסיבה שנשים רבות נשארות במערכת יחסים רעה ושתלטנית ולא עוזבות. למעשה רובן נשארות. רק כרבע מהנשים שחוות שתלטנות קיצונית שוקלות לעזוב. וגם אז, אך ורק במידה ויש להן עצמאות כלכלית כלשהי.

והסדרה מנכיחה שוב ושוב את כל המכשולים בדרך. אלכס אוספת דולר לדולר, נעזרת בדיור ציבורי, עובדת כעוזרת בית וממרקת שירותים של בתי עשירים וגם של בתים אחרי פינוי. היא אחוזת טירוף לקיים את עצמה ואת בתה בכבוד. להעניק קורת גג, כאשר כל המערכות סביבה קורסות ולא מסייעות אלא מכשילות.

לרוב, אין סביבה תומכת או מעטפת או אפילו רשת הצלה כלשהי. כשאת חווה שתלטנות קיצונית את לבד. לגמרי לבד.

האטימות הפקידותית. והעטיפה המשפטית המיותרת הן הסיבה שנשים רבות נשארות במערכת יחסים רעה ושתלטנית ולא עוזבות. למעשה רובן נשארות. רק כרבע מהנשים שחוות שתלטנות קיצונית שוקלות לעזוב

ולכן הסדרה הזו חשובה. היא בועטת בנו להתעורר מהעיוורון ולנוע באי נוחות לנוכח הקשיים של היומיום בעולם שבו אין מודעות לסוגים שונים של חוויות קשות שנשים חוות בבית. והנשים הללו נמצאות סביבנו. מאחורי החיוך והתדמית של יציבות ובטחון של חברות ושכנות שלנו ישנה מציאות מורכבת וקשה ששקופה לכל מי שמתבונן.

אם לא נתבונן טוב יותר ואם לא נשנה את מערכת המשפט והאכיפה, לא נראה נשים כמו אלכס עד שיהיה מאוחר מדי.

ד״ר אילנה קוורטין היא מחברת הספר "כלואות: שתלטנות קיצונית בזוגיות". היא אקטיביסטית פמיניסטית בתחום בריאות נשים וזכויות נשים בעבודה ובעולם המשפחה. שותפה לחקיקה בתחומים אלה ומתמחה באלימות נטולת היבטים פיזיים כלפי נשים. כיום מתגוררת עם משפחתה בלוס אנג׳לס, שם היא שליחה של הסוכנות היהודית ומנהלת את פעילות הסוכנות באזור מערב ארה״ב. אילנה היא ד״ר למגדר ועורכת דין מומחית לזכויות נשים (צילום: ליפז בראל)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 857 מילים
כל הזמן // יום שישי, 26 בנובמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
גִּינּוּי

מומחים מעריכים שאם נחבר את כל הגינויים השונים שנשמעים בישראל במשך שנה, הטקסט המחובר יגיע מנווה אילן ועד גינאה החדשה ובחזרה ● בהינתן שאלה פני הדברים, מפתיע לגלות שרבים עדיין מעיזים להגיע לאולפני הצדקנות והטרחנות בלי אסטרטגיית גינוי הולמת, ולפעמים אפילו בלי להכין מראש טיוטה של הצהרת גינוי בסיסית

עוד 1,444 מילים

ישראל נערכת למכת מנע על הרקטות של ארגוני הטרור ברצועה

ישראל ותנועת חמאס הפיקו לקחים ממבצע "שומר החומות" ונערכות לסבב הלחימה הבא ברצועת עזה. צה"ל מתכנן להנחית מכת מנע על מאגרי ומשגרי הרקטות של ארגוני הטרור ברצועה ואילו חמאס מתכנן להפתיע את ישראל בחדירות לשטח ישראל ובהתקפות מל"טים. הסבב הבא יהיה אלים וקשה יותר לשני הצדדים.

גורמים בחמאס מדווחים על פעילות מוגברת של טיסות מל"טים ישראלים בשבועות האחרונים בשמי רצועת עזה. ההערכה בחמאס היא שישראל אוספת באמצעות הטיסות האלה מודיעין על פעילות הזרוע הצבאית של חמאס ומתכננת מהלך הפתעה נגדו, במקרה שהמגעים עם מצרים על מתווה רגיעה ועסקת חילופי השבויים יגיעו למבוי סתום.

גורמים בחמאס מדווחים על פעילות מוגברת של טיסות מל"טים ישראלים בשבועות האחרונים בשמי רצועת עזה. ההערכה שם היא שישראל אוספת מודיעין על פעילות הזרוע הצבאית של חמאס

ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל אמור להגיע בקרוב לישראל לפגישה עם ראש הממשלה נפתלי בנט, שבמהלכה יציג את מתווה הרגיעה החדש. המתווה כולל את שיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה, שיפור המצב הכלכלי ואת הצעת חמאס לעסקת חילופי השבויים. זהו ביקור מכריע שאמור לקבוע האם השקט היחסי ברצועה יימשך או שישראל וחמאס יחזרו להחלפת מהלומות צבאיות הדדיות לקראת סבב לחימה חדש ברצועת עזה.

הרקטות של חמאס והג'יהאד האסלאמי הן האיום העיקרי על ישראל מרצועת עזה. במהלך מבצע "שומר החומות" הצליח צה"ל למנוע חדירות מחבלים מהרצועה לשטח ישראל דרך המנהרות ואת פעילות הקומנדו הימי של חמאס דרך הים. חמאס שיגר במשך 11 ימי לחימה 4,300 רקטות מהרצועה לעבר ישראל.

הנשק האפקטיבי הזה נותן לארגוני הטרור ברצועה תחושה של עליונות צבאית על ישראל ויצירת מאזן הרתעה מולה. זיאד נח'אלה, מנהיג ארגון הג'יהאד האסלאמי, אמר בראיון טלוויזיוני ב-24 בנובמבר כי ארגונו יכול לתקוף ברקטות את כל ההתנחלויות בעת ובעונה אחת. "אם ישראל תתנקש בחיי מנהיגים או פעילים של הג'יהאד האסלאמי, נפציץ מייד את תל אביב", הוא הבטיח.

גורמי ביטחון בכירים מאשרים כי צה"ל מוטרד מאוד מסוגיית הרקטות שבידי ארגוני הטרור ברצועה וכי הוא מנסה למצוא לה מענה הולם.

מפקד פיקוד הדרום האלוף אליעזר טולדנו אומר כי "מדובר בעניין של זמן וכי ישראל תוכל למצוא פתרון לענין הרקטות מרצועת עזה".

כלקח עיקרי ממבצע "שומר החומות", הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה להאיץ הכנת תוכנית לתקיפה רחבה של מאגרי הרקטות, המחסנים וסדנאות הייצור שלהן ברצועת עזה, גם של חמאס וגם של הג'יהאד האסלאמי.

נשק הרקטות נותן לארגוני הטרור ברצועה תחושת עליונות צבאית ומנהיג הג'יהאד אמר כי אירגונו יכול לתקוף את כל ההתנחלויות בו זמנית וכי "אם ישראל תתנקש בחיי מנהיגים או פעילי הג'יהאד האסלאמי, נפציץ מייד את ת"א"

מערכת המודיעין הישראלית עושה מאמץ גדול לאתר במדוייק את מיקום המשגרים של הרקטות והמחסנים כדי שחיל האוויר הישראלי יוכל להנחית עליהן מכת מנע לקראת סבב הלחימה הבא או במהלך הימים הראשונים של המלחמה הבאה, פעולה מוצלחת כזו תשמוט קלפי מיקוח רבים מידי חמאס והוא לא יוכל להחזיק את העורף הישראלי כ"בן ערובה" ולשתק את נתב"ג ומתקנים חיוניים אחרים במדינה.

בחמאס לוקחים בחשבון את האפשרות הזו וטוענים שההדלפות מתוך מערכות הביטחון הישראלית הן מכוונות כדי להרדים את הארגון וכי בעצם כוונת צה"ל היא להפתיע את חמאס בפעולה קרקעית רחבה לתוך שטח הרצועה.

חמאס נערך להפתיע את ישראל

חצי שנה חלפה מאז סיום מבצע "שומר החומות" וארגון חמאס הפיק לקחים ומתכונן לסבב הלחימה הבא עם ישראל. ברצועת עזה שוררת רגיעה יחסית.

על פי גורמי ביטחון בישראל,  לקראת ביקור ראש המודיעין המצרי בישראל כדאי להנמיך ציפיות מהתוכנית של המודיעין המצרי לרגיעה ברצועה, הפערים בין עמדת ישראל לבין עמדת חמאס בנושא עסקת חילופי השבויים הם גדולים מאוד ולא  צפוייה פריצת דרך.

גם בחמאס יודעים זאת היטב לכן הארגון נערך כבר לסבב הלחימה הבא עם ישראל והוא בעיצומה של פעולת השיקום של מערך המנהרות ("המטרו") ומערך ייצור הרקטות.

עפ"י גורמי ביטחון בישראל, לקראת ביקור ראש המודיעין המצרי כדאי להנמיך ציפיות מתכניתו לרגיעה ברצועה. הפערים בין עמדות ישראל וחמאס בנושא עסקת חילופי השבויים גדולים מאוד ולא  צפוייה פריצת דרך

ישראל התקפלה בחודשים האחרונים ואישרה הכנסת חומרי בניה לרצועת עזה(מלט וברזל) לצורך שיקום הבתים שנפגעו במלחמה האחרונה. על פי גורמים ברצועה, חלק מהחומרים האלה הגיעו לידי חמאס לצורך שיקום המנהרות שנפגעו.

בשבועות האחרונים עורכת הזרוע הצבאית של חמאס שורה של ניסויים אינטנסיביים מעל הים בעזה במל"טים וברקטות. לפני יותר משבועיים יירטה סוללת "כיפת ברזל" מל"ט של חמאס שהיה בניסוי מעל הים.

העיתון "אלערבי אלג'דיד" דיווח ב-14 בנובמבר מפי גורמים מצרים כי ישראל הביעה חשש באזני המודיעין המצרי מהרחבת השימוש של חמאס במל"טים לצורכי איסוף מודיעין ותקיפה.

מדי שבוע עורכת הזרוע הצבאית של חמאס ניסויים במל"טים וברקטות חדשות שפיתחה בייצור עצמי. כהפקת לקחים ישירה ממבצע "שומר החומות", הירי של רקטות הניסוי מתבצע לעבר הים והמודיעין הישראלי עוקב אחריו כדי לללמוד את  החידושים האחרונים שהוכנסו ברקטות.

על פי גורמי הביטחון בישראל, הזרוע הצבאית של חמאס עובדת על הגדלת טווח הרקטות, הגברת דיוקן והגדלת כמות חומר הנפץ בראשי הרקטות.

בשבועות האחרונים עורכת הזרוע הצבאית של חמאס שורת ניסויים אינטנסיביים מעל הים בעזה במל"טים וברקטות. לפני יותר משבועיים יירטה סוללת "כיפת ברזל" מל"ט של חמאס שהיה בניסוי מעל הים

כזכור, הזרוע הצבאית של חמאס שיגרה במהלך מבצע "שומר החומות" מטחים של מאות רקטות לעבר גוש דן.

גורמים בחמאס טוענים כי הזרוע הצבאית מכינה "הפתעות" לישראל וכי "סבב הלחימה הבא יהיה המסוכן ביותר מ-4 סבבי הלחימה הגדולים שהיו עד כה, הרקטות החדשות יפגעו באזורים ביטחוניים רגישים שלא נפגעו עד כה".

בצה"ל מודאגים מההתפתחויות האלה. איראן מזרימה לחמאס ולג'יהאד האסלאמי ברצועה מל"טים, ויחידות הפיתוח של חמאס מנסות לשדרג אותם ולהתאימם לתוכניות המבצעיות של חמאס.

הזרוע הצבאית של חמאס לא מנסה להסתיר את הניסויים במל"טים וברקטות החדשות. בצה"ל חושדים כי זהו חלק מממהלך ההונאה של חמאס, שמנסה להרדים את ישראל ולחפור בינתיים מנהרות מתחת למכשול הקרקעי החדש שבנה צה"ל מסביב לרצועה באורך 80 ק"מ, ולשקם את פעילות הקומנדו הימי של הארגון שנפגע קשות במהלך מבצע "שומר החומות".

החדירה לישראל דרך הים, פגיעה באסדות הגז בלב ים וחטיפת אזרחים וחיילים, הם חלק מ"ההפתעות" שמתכננת הזרוע הצבאית של חמאס בסבב הלחימה הבא מול ישראל. ההכנות האלה נמצאות בעיצומן. תמונת המצב אמורה להתברר קצת יותר לאחר פגישת ראש הממשלה בנט עם ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל.

גורמים בחמאס טוענים כי הזרוע הצבאית מכינה "הפתעות" לישראל וכי "סבב הלחימה הבא יהיה המסוכן מ-4 סבבי הלחימה הגדולים שהיו עד כה. הרקטות החדשות יפגעו באזורים ביטחוניים רגישים שלא נפגעו עד כה"

סבב הלחימה הבא בין ישראל לחמאס יהיה קשה יותר ואלים יותר לשני הצדדים ממבצע "שומר החומות".

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 971 מילים

דרעי חוזר לבית המשפט - אבל ימשיך להנהיג את ש"ס

היועמ"ש צפוי הודיע על הגשת כתב אישום נגד דרעי על עבירות מס - אולי אפילו עוד היום ● דרעי, לפי מקורביו, לא מתכוון ללכת על עסקת טיעון שיש בה קלון ויעדיף להילחם בבית המשפט ● אולם בניגוד לבן בריתו נתניהו, דרעי מתכנן לנהל את המשפט שלו ללא מלחמות ציבוריות ברשויות החוק ● ובכל מקרה, לאיש החזק ביותר בש"ס אין כל כוונה לעזוב את מקומו בראש המפלגה ● פרשנות

עוד 636 מילים

בנט והמומחים ידונו הבוקר בזן הקורונה החדש

ראש המוסד לשעבר: "תקיפה באיראן חייבת להיות על השולחן" ● הממשלה צפויה לאשר השקעה של 3 מיליארד שקל בחברה הדרוזית והצ'רקסית ● מקורב לממשל ביידן: "להבדיל מימי נתניהו, היום קיים שיח בנושא הגרעין עם ישראל" ● בן ברק: הסכם גרעין בסגנון הישן לא ימנע מאיראן להיות מדינת סף גרעינית ● דיווח בקפריסין: נעצר הישראלי שסייע לסבא של איתן בירן בחטיפה

עוד 9 עדכונים

למקרה שפיספסת

הבנות עושות רשימה מי שווה אונס, הבנים מחקים את מה שראו בפורנו

משבר הקורונה העצים את האלימות בקרב הנוער ● פי-2 מהם דיווחו על אלימות בבית, פי-3 מעורבים בפשיעה, פי-3.5 נחשפים לאלימות ברשת ● גם תופעת החיזור האלים התגברה בקרב הצעירים ● הנוער מבולבל ומערכת החינוך לא נותנת מענה מספק ● תלמידה: "אני מפחדת להיכנס לשירותים בבית ספר, ואם יש חלון אני מפחדת שמישהו יצלם אותי"

עוד 1,659 מילים

סקירה אזורית בחסות איראן, סוריה הופכת יותר שיעית

אין מתנות חינם: המשטר הסורי משלם כבר מספר שנים את החוב עבור הסיוע האיראני הצבאי-כלכלי במלחמת האזרחים. מלבד מכירה פומבית של נכסים סורים לאיראן, נאלצת הממשלה הסורית להעלים עין ממאמצי איראן להפיץ תעמולה שיעית בחברה ולנסות לשנות את אופייה המוסלמי-הסוני המסורתי של סוריה. בשבוע שעבר בוטלה לראשונה משרתו של המופתי (פוסק ההלכה) הסוני של המדינה. עד כמה עמוקה החדירה הדתית השיעית לסוריה? כיצד תהליך זה ישפיע על היחס לישראל?

*  *  *

סוריה נחשבת בעולם הערבי המוסלמי ל"מצודת הסונה", לב ליבה של המסורת הסונית השמרנית. המסגד האומיי בדמשק מסמל את שיא תפארתה של הח'ליפות הערבית הסונית בימי הביניים, שמרכזה היה בסוריה. אלא שבעשורים האחרונים התערער המצב ההיסטורי המסורתי.

סוריה נחשבת בעולם הערבי המוסלמי ל"מצודת הסונה", לב ליבה של המסורת הסונית השמרנית. אלא שבעשורים האחרונים התערער המצב ההיסטורי המסורתי

בשנות ה-60 תפסו את השלטון בסוריה בהפיכה צבאית קצינים ממפלגת הבעת', ברובם מהכת העלווית. שליטת המיעוט של העדה העלווית על הרוב הסוני הפכה לעובדה מוגמרת עם השתלטות משפחת אסד על השלטון (1970). 

החידה הדמוגרפית של סוריה

לפני מלחמת האזרחים חיו בסוריה כ-22 מיליון תושבים, שרובם מוסלמים סונים (כ-70%) אך היא נשלטת ע"י המיעוט העלווי (11%), כת שמקורה באסלאם השיעי. המיעוט העלווי שולט בסיועם של מיעוטים נוספים: האיסמעאילים, הנוצרים והשיעים מהזרם המרכזי.

אלא שמצב דמוגרפי זה השתנה לחלוטין. יש לקחת בחשבון את תוצאות מלחמת האזרחים (2011-2017): בין חצי מיליון למיליון הרוגים וכחמישה מיליון פליטים. רוב הנפגעים הם מקרב הרוב הסוני שקופח במשך שנים ארוכות, אליו השתייכה האופוזיציה. אלא שיש לקחת בחשבון גם את עשרות ההרוגים מקרב החיילים של המשטר, בהם עלווים רבים. בנוסף, מספר הפליטים ששבו לסוריה מאז סיומה של המלחמה ברוב האזורים (2017) אינו ידוע.

למשוואה המסובכת והבלתי מדויקת הזו מצטרף הגורם הדמוגרפי של שכירי החרב. איראן ייבאה לסוריה החל משנת 2012, וביתר שאת מ-2015, מיליציות של שכירים מקהילות שיעיות מאיראן, פקיסטן ואפגניסטן, וגם מעיראק ומלבנון (חיזבאללה). מדובר בעשרות אלפי אם לא מאות אלפי לוחמים ששהו ועדיין שוהים בסוריה תקופות ארוכות. לפי פרסומי האופוזיציה, רבים מהם נשארו בסוריה כתושבי קבע ויושבו בבתים שנעזבו ע"י פליטים.

המצב דמוגרפי בסוריה השתנה לחלוטין. יש לקחת בחשבון את תוצאות מלחמת האזרחים (2011-2017): בין חצי מיליון למיליון הרוגים וכ-5 מיליון פליטים. רוב הנפגעים הם מקרב הרוב הסוני שקופח שנים

הדוגמה הטובה ביותר לתופעה זו היא שכונת סת זיינב בבירה דמשק, שהפכה למושבה שיעית המכונה "קום הקטנה" (בקום עיר קודש ומרכז דתי באיראן). יש המכנים אותה בציניות "הדאחיה של דמשק" (כמו הפרבר הדרומי של ביירות). האופוזיציה הסורית כינתה את התיישבות השיעים בסוריה במילת הגנאי "מֻסְתַוְּטִינִין" (מתנחלים), מונח שהיה בעיקר בשימוש הפלסטינים עד כה.

אתרים דתיים שיעים

אחת התופעות המדאיגות ביותר את הרוב הסוני במדינה, היא הקמתם של אתרים שיעים, חלקם היסטוריים וחלקם חדשים מומצאים, לצורך יצירת מרכזי עלייה לרגל לאוכלוסייה השיעית. מטרתם של קברי הצדיקים השיעים לחזק את "המעבר היבשתי", אותו מעבר צבאי מאיראן עד ללבנון, דרך עיראק וסוריה. לאורך כל המסלול מוקמים אתרים דתיים שיעים האמורים לשמש הסוואה לפעילות צבאית וגם תשתית אזרחית שיעית לחניה ואספקה ללוחמי המיליציות השיעיות ואנשי משמרות המהפכה האיראניים.

העלייה לרגל (זִיַארַה) של השיעים לאתר סת זיינב הפכה לאירוע המוני. אם בעבר עלו לשם כמה אלפי שיעים, הרי שבשנים האחרונות מדובר במאות אלפים. השיעים מעריצים את זיינב, נכדתו של הנביא מוחמד ומנהיגת הניצולים מטבח כרבלא בעיראק, בו מת חוסיין בן עלי (680 לספירה). ביום הטבח מתאבלים השיעים ועולים לרגל לקברי משפחתו.

אחת התופעות שמדאיגות את הרוב הסוני במדינה, היא הקמת אתרים שיעים, חלקם היסטוריים וחלקם חדשים מומצאים, לצורך יצירת מרכזי עלייה לרגל לאוכלוסייה השיעית

קברים של ניצולות נוספות מכרבלא שהפכו לקדושות שיעיות מהווים בשנים האחרונות מוקדים לעלייה לרגל, כגון בנותיו של חוסיין, רוקייה וסוכיינה בדמשק. אפילו טיפת דם שזלגה מראשו הערוף של חוסיין הנמצאת על אבן בעיר חלב, הפכה למוקד חשוב של עלייה לרגל שיעית בצפון סוריה.

איראן תרמה גם כספים לשיפוץ ובנייה מחדש של קברו של חוסיין בן חמדאן אל-חציבי, מייסד הדת העלווית שהיה גם איש הלכה שיעי חשוב. קבר זה מהווה מקום עלייה לרגל משותף, לשיעים ועלווים כאחד.

אוניברסיטאות שיעיות

עד לשנות האלפיים התקיימו בסוריה רק שני חַוְּזות – מרכזי לימוד שיעים בדמשק: החוזה של ח'ומייני והחוזה של סת זיינב. מאז הוקמו עשרות חַוְּזות, חלקן סניפים של אוניברסיטאות דתיות איראניות, עם מלגות נדיבות לתלמידיהן. לא מעט מתלמידי המוסדות הללו נשארו והתיישבו בסוריה, קיבלו אזרחות ואף עסקו בתעמולה להפצת השיעה והאסכולה הג'עפרית.

ביטול משרת פוסק ההלכה הסוני

ב-15 לחודש הנוכחי פרסם הנשיא אסד צו בעל משמעויות מרחיקות לכת. צו מספר 28 נקרא בשם המכובס "הרחבת סמכויות המועצה ההלכתית של משרד הווקף (הדתות)", אך למעשה, לפי תוכנה, מבוטלת למעשה לראשונה בהיסטוריה של סוריה משרת המופתי (פוסק ההלכה) של סוריה.

החודש פרסם אסד צו בעל משמעויות מרחיקות לכת, תחת השם המכובס "הרחבת סמכויות המועצה ההלכתית של משרד הווקף", שמבטלת בפועל, לראשונה בהיסטוריה של סוריה, את משרת המופתי של סוריה

פרשנים בעולם הערבי פרשו צעד זה כחמור ביותר. כתבי עיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא בלונדון הביעו תמיהה וזעם על ההחלטה.

סמכותו של המופתי עברה למועצת הפסיקה, בה משמשים לא פחות משבעה אנשי דת שיעים, בעלי נטייה פרו-איראנית. סעיף 2 בצו קובע כי ההלכה תיקבע "על בסיס כל האסכולות באסלאם", כלומר גם שיעה.

כתבי העיתון ראיינו את בשיח' מוטיע אל-בטין, ראש "המועצה האסלאמית הסורית" (ארגון אופוזיציה), שהביע זעזוע מההחלטה:

"אין חשיבות רבה לעובדה שפיטרו את המופתי הסוני אחמד חסון, בו השתמש המשטר להצדקת פשעיו. הסכנה הגדולה היא שאין כעת בסוריה מופתי כלל, מה שמשרת את מטרתה של איראן לשנות את זהותה של סוריה ולהחליש את מעמדו של הרוב הסוני".

לטענת מומחים משפטיים, השיעים, המהווים בקושי אחוז מהאוכלוסייה, יקבלו ייצוג בלתי פרופורציונלי ויהוו לא פחות משליש מחברי ועדת הפסיקה. יש החוששים שהניסוח "כל האסכולות" כולל אפילו אנשי דת מכתות כמו עלווים, דרוזים ואסמעאילים.

נדל"ן איראני

"המכירה הפומבית של סוריה" כפי שמכנים מנהיגי האופוזיציה את ההשתלטות האיראנית על נכסים סורים, כוללת מכירה של חלקים מנמל לאד'קיה ונדל"ן של סורים שברחו מהמדינה ולא שבו.

"אין חשיבות רבה לפיטורי המופתי הסוני אחמד חסון, בו השתמש המשטר להצדקת פשעיו. הסכנה היא שאין כעת בסוריה מופתי, מה שמשרת את מטרת איראן לשנות את זהות סוריה ולהחליש את מעמד הרוב הסוני"

שלטון בשאר אל-אסד חוקק מספר חוקים בשנים האחרונות, המאפשרים לשוהים זרים לרכוש רכוש בסוריה (חוק מס. 11 משנת 2011) בתנאי שישמשו משלחות דיפלומטיות וארגונים אזוריים ותרבותיים. חוקים אחרים מאפשרים לממשלה להפקיע נכסים של מהגרים שלא שבו לבתיהם. כל החוקים הללו נועדו לאפשר את ההשתלטות האיראנית על נכסי הנפקדים.

אין "זכות השיבה" לסונים

במלחמת האזרחים תחת הסיסמה "המלחמה בטרור", ערכו הצבא הסורי והמיליציות השיעיות טיהור אתני באזורים רבים בסוריה, בהם המרחב שבין חומס לחלב, דיר א-זור במזרח ולאד'קיה במערב (האזור העלווי). חיזבאללה ערך טיהור אתני באזורי קלמון ואל-קוצייר הסמוכים לגבול לבנון, עליהם השתלט.

לא מעט פרשנים בעולם הערבי כתבו כי מצב הפליטים הסונים בסוריה גרוע בהרבה מזה של הפליטים הפלסטינים מ-1948 ו-1967. עשרות אלפים מאנשי האופוזיציה הסונית פונו מאזורים שכבש המשטר בסיוע רוסי לאדליב שבצפון מערב סוריה, בתקווה כי יחוסלו שם בשלב האחרון של המלחמה, מעין "מחנה ריכוז".

פרשנים רבים בעולם הערבי כתבו כי מצב הפליטים הסונים בסוריה גרוע בהרבה מזה של הפליטים הפלסטינים. עשרות אלפים מאנשי האופוזיציה הסונית פונו לאדליב, בתקווה שיחוסלו שם בהמשך, מעין "מחנה ריכוז"

קרוב לוודאי שהמצב בסוריה לא ישוב לקדמותו בטווח הקרוב. מחנות הפליטים הסורים בלבנון, טורקיה וירדן מתרוקנים אט אט. הפליטים ממשיכים למדינות אחרות במזרח התיכון ובאירופה ואינם שבים לסוריה, שהיא מדינה הרוסה וענייה.

הנשיא אל-אסד אינו מעוניין בשיבתם של הפליטים, שרובם תומכי אופוזיציה סונים. רבים מהפליטים נמנעים מלשוב מחשש כי יחוסלו, ייעצרו או שייאלצו לחיות תחת מעקב המוח'אבראת (המשטרה החשאית).

תעמולה שיעית מופעלת כל הזמן ובכל רחבי סוריה. העוני, הרעב והמחלות (גם קורונה) מסייעים להצלחת התעמולה. כפרים שלמים מוכנים לקיים טקסים שיעים בתמורה לאספקת מזון. צעירים רבים מעדיפים להתגייס למיליציות שיעיות המציעות משכורת ותנאים טובים יותר מהצבא הסורי.

אין ספק כי מטרת השיעיזציה של סוריה היא להקים תשתית אזרחית ודתית שתסייע להפוך את המדינה כולה לחזית מלחמה איראנית נגד ישראל. אלא שתהליך זה אינו מדאיג רק את ישראל, אלא בעיקר את מיליוני הסונים, החוששים כי מעוזה של הערביות הסונית יהפוך לזירה איראנית ושיעית.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,229 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סין מחפשת למנף את הסכסוך הישראלי–פלסטיני כדי לנגח את ארה"ב

ברקע המלחמה הקרה החדשה עם ארה"ב, סין מגלה נכונות להפוך לשחקן מרכזי באזור ולכפות על ישראל את פתרון שתי המדינות ● בזמן שבכירים ישראלים מנסים לשכנע את ארה"ב לא לחתום על הסכם גרעין חדש, איראן מבינה שלאמריקאים אין פנאי למלחמות במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 946 מילים ו-1 תגובות

על פי הערכות, כ־130 אלף בתים בחברה הערבית מחוברים לרשת החשמל הארצית באופן בלתי חוקי, חלקם ביישובים מוכרים על ידי המדינה ● כולם מסכימים שחייבים לעשות משהו, אבל אין הסכמה בשאלה מה צריך לעשות ● חוק החשמל של רע"ם עשוי לפתור את הבעיה, אבל מתנגדיו בממשלה טוענים שמדובר בפרס לעבריינות

עוד 1,595 מילים

בעקבות גילוי של וריאנט חדש - שבע מדינות באפריקה הוגדרו כאדומות

כל השבים ממדינות אלה - בהן דרום אפריקה, נמיביה ומוזמביק - יידרשו להיכנס לבידוד במלוניות למשך שבעה ימים ● נציב תלונות הציבור על השופטים קורא לבחון את המשך כהונתו של הרב הראשי יצחק יוסף כדיין בבית הדין הרבני הגדול ● המשטרה צפויה לזמן את מפקד כלא גלבוע להעיד בפרשת הסרסור בסוהרות

עוד 45 עדכונים

"אני מתנגד באופן חד-משמעי לפיצול המוצע בין ראש התביעה לבין היועץ המשפטי לממשלה", אמר השר לשעבר דן מרידור בראיון לפני כעשור ● גם אם דעתו התרככה מאז, בחירתו לייצג את הממשלה בוועדת האיתור מסמנת שהיוזמה לפצל את התפקיד נמצאת בדרך לגניזה, חלקית או מלאה ● ובינתיים צצים רעיונות חדשים בתחום ההעמדה לדין של בכירי המערכת הפוליטית ● פרשנות

עוד 1,167 מילים

ראיון מסע הקסם המסתורי של פיטר ג'קסון

הסדרה "הביטלס: Get Back", שתעלה מחר לדיסני, הפכה לארוע התרבות הגדול של השנים האחרונות ● 52 שנה אחרי שהתכנסו במשך שלושה שבועות להקליט את מה שיהפוך לאלבום האחרון שלהם, חברי הביטלס נחשפים בתיעוד חסר תקדים ובאיכות פורצת דרך ● הבמאי זוכה האוסקר פיטר ג'קסון בראיון לזמן ישראל: "משום מקום מגיע האוצר המדהים הזה. זה עדיין מטריף לי את המוח"

עוד 1,236 מילים

מכרזי התחב"צ בישראל מתעדפים מחיר. בהולנד מעדיפים שירות

במכרז על הפעלת קווי אוטובוס בהולנד, 46% מהניקוד ניתן לאיכות השירות; בישראל - 63% מהניקוד ניתן להצעה שתחסוך הכי הרבה כסף לקופת המדינה ● במשרד התחבורה משוכנעים שהשיטה המקומית היא זו שדווקא מבטיחה שהנוסעים יקבלו תחבורה ציבורית איכותית

עוד 883 מילים

גבעת עמל, הפרקים הבאים

בדיקת זמן ישראל עיריית תל אביב והמדינה להוטות למכור קרקעות לבנייה בדרום-מזרח ת"א וביפו ● לשם כך הוגשו בשנים האחרונות מאות תביעות בטענה של פלישה ● התושבים הוותיקים נדרשים להוכיח בעלות ודורשים דירה כנגד דירה ● בעירייה מוכנים לפצות רק ראשי משפחות, פחות מכך את הילדים ● עורך דין: "האנשים האלה לא שונים מבני קיבוצים, מושבים ואחרים שאיתם הגיעו להבנה"

עוד 3,140 מילים

ועדת המינויים מנסה לעצור את מינויו של עמיר פרץ לדירקטוריון התעשייה האווירית

הוועדה, שפסלה את מינוי פרץ לראשות תע"א, הזהירה את הממשלה - שתדון במינוי בשבוע הבא - מחזרה למינויים פוליטיים ● חברי ועדת הפרס עתרו לבג"ץ בעקבות ההחלטה שלא לעניק את פרס ישראל לפרופסור עודד גולדרייך ● ניר חפץ על "וואלה": "היענות האתר הייתה טוטאלית; אנחנו, מטה הליכוד, קבענו מה יהיו האייטמים" ● גנץ חתם על הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני עם מרוקו

עוד 56 עדכונים

זה לא כמות המנדטים אלא איכות הקואליציה

ראש הממשלה לשעבר מתפאר בסקרים שבהם הוא מוביל בפער גדול במידת ההתאמה לראשות הממשלה ובמספר המדנטים הרב שיביא לליכוד ● אבל חבריו למפלגה מפנימים שאחרים אמנם יביאו הרבה פחות מנדטים, אבל יש להם סיכוי להרכיב ממשלה - מה שאין לנתניהו ● ובינתיים: בחסידות בעלז מנסים להריץ תסריט כניסה לממשלה הנוכחית, וצחי הנגבי נוסטלגי ● שלוש הערות

עוד 663 מילים

שב"כ וצה"ל הודיעו אתמול כי חשפו תשתית טרור חדשה שהקים חמאס בגדה ● העיתוי, כמה ימים אחרי שחרור בני הזוג אוקנין מהכלא הטורקי, עשוי לרמוז כי הפרסום נדחה בשל מעצרם ● המילה "טורקיה", משם נוהלה התשתית, לא הוזכרה בניסוחים הזהירים של גופי הביטחון ● נראה כי מלבד חמאס אף אחד מהצדדים לא מעוניין בהסלמה ● פרשנות

עוד 665 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה