המחליף המסתמן של פרופ' יוסי שיין מגיב להדחתו ע"י רפי פרץ

פרופ' אלדד: "נציג ציבור זה תמיד פוליטי, ודאי. אני נציג של הימין המתנחלי"

אריה אלדד: אין קשר בין האפשרות שאצטרף למועצה להשכלה גבוהה לבין ההדחה של יוסי שיין ● "יש לי פגישה עם רפי פרץ בעוד שבועיים ואז נדע אם המינוי ייצא לפועל" ● מקור המעורה בנושא טוען: שיין דחה את ההצעה להמשיך לשמש בתפקידים אחרים במועצה, כי האפקטיביות שלו תיפגע אם יישאר כך

אריה אלדד (צילום: Uri Lenz/Flash90)
Uri Lenz/Flash90
אריה אלדד

פרופ' אריה אלדד מגיב על הדחתו של פרופ' יוסי שיין מהוועדה לתכנון ותקצוב (הות"ת) במועצה להשכלה גבוהה, על ידי שר החינוך רפי פרץ, ועל הפרסומים לפיהם הוא עצמו – שכיהן בעבר כחבר כנסת מטעם האיחוד הלאומי ועוצמה לישראל – יתפוס את מקומו של שיין. לטענתו של אלדד, אין קשר בין הדברים.

אתמול (ראשון) פורסם בדה-מרקר כי פרץ החליט לסיים את כהונתו של שיין בוועדה. וזאת, בניגוד להמלצתה של יו"ר הוועדה, פרופ' יפה זילברשץ, שביקשה להאריך את כהונתו. גורמים בוועדה אמרו לדה-מרקר כי כהונתו של שיין לא חודשה בגלל התנגדותו להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, מאחר שהתנגד לאופן השנוי במחלוקת שבו ניתן אישור ההקמה לפקולטה.

"לא יודע מי הדליף את זה"

פרופ' אריה אלדד שלום, אפשר לברך אותך על המינוי לחבר ות"ת?
"עדיין לא. לא יודע מי הדליף את זה".

אתה לא צפוי להתמנות לתפקיד?
"יש לי פגישה עם הרב רפי בעוד שבועיים ואז נדע. לא יודע מי חיבר בין הדברים, (ההדחה של פרופ' שיין והמועמדות שלי, ע.ש.), להתנדבות שלי להחליף את צביקה האוזר כנציג ציבור.

"מישהו החליט שזה ככה וזהו. האוזר היה נציג ציבור ומחפשים מישהו במקומו. זה תסביך עמוק של תיאורית קונספירציה נוכח שלטון הימין וברגע שאתה נעול אז אתה שם".

ההדחה של פרופ' שיין והמועמדות שלך הן לא על רקע פוליטי?
"נציג ציבור זה תמיד פוליטי. ודאי שזה פוליטי, אני נציג של הציבור הימני מתנחלי. לא יודע כלום חוץ ממה שקראתי, אני לא מכיר את פרופ' שיין.

פרופ' אלדד: "נציג ציבור זה תמיד פוליטי. ודאי שזה פוליטי, אני נציג של הציבור הימני מתנחלי. לא יודע כלום חוץ ממה שקראתי, אני לא מכיר את פרופ' שיין"

"אולי מי שחיבר בין הדברים לא היה לו מושג למה התנדבתי לתפקיד ולא יודע למה שיין הודח. אולי סיים קדנציה? לא יודע. ברגע שעיתונאי מתחיל לברר עובדות זו כבר דרישה מוגזמת כנראה".

באיזה מובן התנדבת? תכהן בלי שכר?

"הצעתי את מועמדותי לתפקיד".

רפי פרץ (צילום: Aharon Krohn/Flash90 Keywords)
רפי פרץ (צילום: Aharon Krohn/Flash90 Keywords)

שיין התבקש להישאר בוועדות המשנה

כהונתו של פרופ' שיין הסתיימה ב-18 ביולי בתום שלוש שנים והוא נפרד מחברי הות"ת – לאחר ששר החינוך סירב לקיים את ההמלצה המקצועית להאריכה.

מקורב לנושא אמר לזמן ישראל כי עמיתיו של שיין ביקשו ממנו להישאר חבר בוועדות המשנה שבפעילותן היה מעורב (כמו הוועדה לקידום יוצאי אתיופיה בהשכלה הגבוהה והוועדה להצלת מדעי הרוח), אך הוא סירב. לדברי המקורב, "ראש ועדה שאינו חבר ות"ת, האפקטיביות שלו מבחינת היכולת לדחוף דברים שונה מהותית מאדם שיכול לדחוף את זה בשולחן".

הוועדה לתקצוב ותכנון אחראית על הקצאת החלק בתקציב המדינה שמיועד למוסדות להשכלה גבוהה, לאוניברסיטאות ומכללות. לאחר הדחת פרופ' שיין יהיו בה חמישה חברים, מתוך שבעה שאמורים לכהן בה בסך הכל:

פרופ' יפה זילברשץ, ד"ר רבקה ודמני, פרופ' ישעיהו טלמון, פרופ' מונא מארון ורו"ח שמעון יצחקי.

שיין הוא פרופ' למדע המדינה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת תל אביב, ומכהן כראש בית הספר לממשל בה. בעברו היה חבר מפלגת קדימה, בתקופתה של ציפי לבני. בין השאר חיבר את הספרים "המאה הישראלית" ו"שפת השחיתות".

בעבר כיהן גם כחבר סגל באוניברסיטת ג'ורג'טאון בארה"ב, שם ייסד את המרכז לציוויליזציה יהודית והוא מוכר כאחד המלומדים הבולטים בעולם במושג התפוצות של העמים השונים בעולם ו"הפוליטיקה של ההשתייכות".

מכתב זועם מאוניברסיטת תל אביב

שיין עצמו סירב לשוחח איתנו בנושא, אך היום התייצבה לצדו פומבית גם אוניברסיטת תל אביב. במכתב ששלחו נשיא ורקטור האוניברסיטה לשר פרץ -והופץ לתקשורת – נכתב כי הדחתו של שיין נעשתה על רקע פוליטי.

שיין סירב להגיב בנושא, אך היום התייצבה לצדו גם אוניברסיטת תל אביב. במכתב ששלחו נשיא ורקטור האוניברסיטה לשר פרץ נכתב כי הדחתו נעשתה על רקע פוליטי

"שמענו בתדהמה שהחלטת שלא להאריך את כהונתו של פרופ' שיין לקדנציה נוספת בות"ת", כתבו. "למיטב זיכרוננו, לא קרה בעבר שכהונתו של חבר ות"ת מן האקדמיה לא הוארכה לקדנציה שנייה. פרופ' שיין היה חבר ות"ת למופת, אשר ייצג דעות עצמאיות בלא מורא ובלא חשש.

"לא אחת עמדתו לא עלתה בקנה אחד עם עמדותיו של שר החינוך שקדם לו בתפקיד. חששנו הוא, שמא בשל כך לא הוארכה כהונתו. חבר ות"ת, במיוחד כאשר הוא נציג האקדמיה, מתאים לתפקידו בראש ובראשונה בגלל עצמאותו המחשבתית.

"פסילתו דווקא בשל כך, מהווה פעולה בלתי סבירה בעליל, ועל כן היא פסולה", לשון המכתב, שעליו חתומים פרופ' אריאל פורת (נשיא) ופרופ' ירון עוז (רקטור).

תגובתו של רפי פרץ טרם התקבלה.

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר: "פרופ' יוסי שיין מונה לחבר ות"ת ב-2016 לתקופה של 3 שנים והוא השלים את הקדנציה במלואה. אני מודים לפרופ' שיין על תרומתו הרבה להשכלה הגבוהה בישראל".

עוד 668 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 18 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גם זו סיבה ליוקר המחיה: 13 סבבי הלחימה בין ישראל ועזה, והירי בין הסבבים שנמשך 21 שנה, עלו לישראל סכומי עתק ● תחמושת, דלק, פגיעות ברכוש, אבדן עבודה, פגיעה בעסקים ובתוצר, שדרוג הגדרות, כיפת ברזל וההטבות לתושבי העוטף - שורפים הרים של כסף ● המידע שנמסר או הודלף חושף עלות כוללת של כ-60 מיליארד שקל - ומיליארדים רבים נוספים נותרו עלומים

עוד 2,931 מילים

נהרו לקלפיות

אזרחי ישראל הערבים, שני מיליון איש, אישה וילד, נמצאים במצב מורכב. פוטנציאלית הם גייס חמישי קלאסי. פוטנציאלית הם גשר לשלום. אבל דבר אחד פשוט וגם בטוח: אם ערביי ישראל היו משתתפים בבחירות ביחס שווה לזה של היהודים, הם היו אחראים ליותר מ-20 מנדטים ולימין לא יהיה סיכוי לנצח.

שני מיליון אזרחי ישראל הערבים נמצאים במצב מורכב. אבל דבר אחד פשוט ובטוח: אם ערביי ישראל היו משתתפים בבחירות ביחס שווה לזה של היהודים, הם היו אחראים ליותר מ-20 מנדטים ולימין לא היה סיכוי לנצח

המרכז-שמאל לא כל כך יודע מה לעשות עם זה, ובנובמבר הדבר עלול להתגלות כקטסטרופה.

השמאל-מרכז בישראל מעדיף לא להיות תלוי בערבים, כי זה לא יהיה נוח בעת מלחמה עם חמאס או חיזבאללה. יתרה מכך, הטיעון המרכזי נגד הכיבוש שעשוי עוד לפעול היום אצל הציבור היהודי הוא מניעת מדינה דו-לאומית – כי טיעונים מוסריים יבואו אותך לאזור אחוז החסימה; הארגומנט הזה עשוי בהחלט להישמע קצת לאומני לאוזניים ערביות. ולקינוח, הם חוששים להבריח בוחרים יהודים שיתעצבנו מהקשר של השמאל לערבים; רוב הגזענים כבר בימין העמוק, אבל החשש אינו מופרך.

הכל נכון אבל גם משדר חולשה וחוסר יושרה. ככה לא בונים מנהיגות, מומנטום או ניצחון. ואם השמאל-מרכז לא ינצח התוצאות יהיו קשות: ישראל תעלה על דרך שמובילה לפוטיניזציה מוחלטת, תאוקרטיה זוחלת ואובדן הרוב היהודי.

הגדלת אחוז ההצבעה הערבית היא יעד מרכזי, אולי הקריטי מכולם. רה"מ יאיר לפיד הוא דובר משכנע, רהוט וסימפטי למדי. יש לו סיכוי להלך בין הטיפות. לו הייתי הוא, הייתי פונה למגזר הערבי באלו המילים:

אזרחי ישראל הערבים,

אני מבקש לדבר אליכם בכנות. לפנות אליכם כאזרחים שווים במדינה שבה אני משרת כראש הממשלה. לדעתי זה לא נעשה כאן מעולם וכנראה שכולנו אשמים, יהודים וערבים. הגיע זמן תיקון.

הגדלת אחוז ההצבעה הערבית היא יעד מרכזי, אולי הקריטי מכולם. רה"מ לפיד הוא דובר משכנע, רהוט וסימפטי. יש לו סיכוי להלך בין הטיפות. לו הייתי הוא, הייתי פונה למגזר הערבי

אני יודע שחלק מכם מרגישים כמו אזרחים סוג ב', ואינני יכול לומר שזה לגמרי לא מוצדק. כאשר מדינה מגדירה את עצמה כיהודית, הדבר יגרום באופן טבעי לניכור מסוים עבור לא-יהודים. אבל זה לא בריא. העולם מלא קבוצות מיעוט – הונגרים ברומניה, קופטים במצרים, יפנים בפרו. זה עובד לא רע אם יש חכמה, רגישות, וסובלנות.

אני רוצה להתקרב לזה. להגיע לזה.

אבי היה ניצול שואה, כמו רבים מדור המייסדים של ישראל. אני מקווה שתוכלו להבין את משמעות השואה לישראלים כמוני. זה היה אירוע ייחודי בהיסטוריה שלנו, ואולי בכל ההיסטוריה. שישה מיליון יהודים, כמחציתנו, נטבחו. היינו חייבים בית, והארץ הזאת היא ביתנו העתיק.

זה גם הבית שלכם. אנחנו כאן ביחד, ואפשר לחלוק את הבית הזה. אנו לומדים, אני חושב. לאט אמנם. אף אחד לא מושלם. אבל אומר זאת: אתם ראויים להערצה. במשך 74 שנים, למעט מקרים חריגים, הייתם אזרחים טובים. למרות שישראל לא תמיד קירבה אתכם.

למה היא כך נהגה? אני מקווה שתוכלו להעריך את ההקשר. מאז הקמתה נדחתה ישראל על ידי מדינות ערב הסובבות אותה. זה טבעי לחשוש שהמיעוט הערבי יזדהה עם האויבים החיצוניים. בוודאי כאשר גם אתם פלסטינים, בשורשים, והפלסטינים סובלים. אני חייב לומר שהם סובלים אולי בעיקר מידי ערבים – בסוריה הם מוחזקים במחנות פליטים, בלבנון שוללים מהם מעמד שווה. אבל זה קונפליקט מסובך, ואני מבקש מכם להבין שמנקודת המבט שלנו עמדנו בפני איומים על קיומנו. אין לנו באמת אפשרות לחזור לפולין או לעיראק, ואלה אף פעם לא היו באמת הבתים שלנו.

אז מה עכשיו?

עכשיו שוב בחירות, בנובמבר. יש בישראל מגוון דעות פוליטיות. תתמכו במי שתרצו. אבל אני מקווה שתבחינו שהמחנה שנגדנו, שנגרר לקיצונית איומה על ידי פשיסטים קלאסיים, יביאו אסון לכולנו.

אולי לא צריך לחזור לזה אבל בכל זאת אזכיר את אזהרות נתניהו על נהירת ערבים לקלפיות. כך קיווה להישאר בשלטון ב-2015, על ידי פנייה לצד האפל של חלק מהאזרחים.

הפשיסטים לא רוצים שתצביעו, ואני חושב שאתם יודעים מדוע. אם הייתם מצביעים באותו שיעור של היהודים הייתם קובעים חמישית מהכנסת: 24 מנדטים.

הכנסת היא הריבון כאן, ועם חמישית מהכנסת אי אפשר יהיה להתעלם מכם.

הפשיסטים לא רוצים שתצביעו ואני חושב שאתם יודעים מדוע. אילו הצבעתם באותו שיעור של היהודים הייתם קובעים חמישית מהכנסת: 24 מנדטים. הכנסת היא הריבון כאן, ועם חמישית ממנה אי אפשר להתעלם מכם

לא בטוח שכל המנדטים האלה יתמכו בצד שלי. אבל אי אפשר יהיה להתעלם מהם. אז בבקשה, תפסיקו לחשוב שהיהודים לא יתנו לכם כוח. יש לכם כוח לתת לעצמכם. אבל עשו זאת במתינות ומתוך חברות. היד מושטת.

נהרו לקלפיות, וזה יראה לכולם שאכפת לכם מהמדינה. זה חשוב, זה יקל, וזה יתרום לדברים טובים.

מומחים יאמרו שאם אראה כתלוי בהצבעה הערבית אאבד קולות של יהודים. אני אומר לאחי היהודים: אל תחשבו ככה. אנחנו צריכים שותפות עם אחינו הערבים אחרת נוותר על התקווה לנורמליות במקום הזה.

עשינו ניסוי גדול בקואליציה עם המפלגה הערבית רע"ם. לא אכחיש שיש אתגר בקואליציה שתלויה במפלגות שאולי לא ירגישו בנוח בעת סכסוך, למשל, עם חמאס. אבל נמצא פתרון שיתאים לכולם. זה לא חייב למנוע תיקון בעיות השיטור והתקציבים והבנייה במגזר הערבי. זה לא חייב למנוע שיוון אזרחי. אני מבטיח לנסות לעשות את הדברים האלה.

כל אזרחי ישראל צריכים להצביע. זו לא חובה, אבל זו זכות חשובה מאין כמוה. זו פריווילגיה שאין לאנשים במקומות רבים באזור הזה. השתמשו בה, בבקשה, בחוכמה.

נתניהו וודאי יאמר שדברי אלו מוכיחים שאני תלוי בערבים. אני מקווה שהיהודים יזהו דמגוגיה גזענית, וערבים לא יתבלבלו. יש יותר מדי על כף המאזניים: עתיד נורמלי במקום הזה.

נתניהו וודאי יאמר שדברי אלו מוכיחים שאני תלוי בערבים. אני מקווה שהיהודים יזהו דמגוגיה גזענית, וערבים לא יתבלבלו. יותר מדי על כף המאזניים: עתיד נורמלי במקום הזה

אני מצטער על ההערות הלא רגישות שלי בעבר. הייתי צעיר. תקשיבו לי עכשיו: אנחנו שותפים, אבל בהוגנות וברגישות לשני הצדדים. גם לרגשות היהודים.

תודה, כל טוב, ובהצלחה לכולנו. אין לנו ארץ אחרת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אזרחים ערבים אינם מתלהבים להצביע למרות שמה שנכתב כאן ידוע להם היטב. בעיניהם גם מה שקרוי מחנה השינוי אינו מייצג שיפור גדול. נסו לשמוע באוזניהם את ההבטחות של כל המפלגות 'לא לשתף פעולה עם ... המשך קריאה

אזרחים ערבים אינם מתלהבים להצביע למרות שמה שנכתב כאן ידוע להם היטב. בעיניהם גם מה שקרוי מחנה השינוי אינו מייצג שיפור גדול. נסו לשמוע באוזניהם את ההבטחות של כל המפלגות 'לא לשתף פעולה עם מפלגות ערביות' (מה אם כך יועילו להם המנדטים הנוספים?) ואת הזלזול של יאיר לפיד ב'זועביס', ונסו לראות בעיניהם את הסרטון המפורסם של גנץ עם 'מונה החיסולים' שבו הוא מתפאר בהרג 1400+ פלסטינאים, חלקם בוודאי אזרחים וכולם בני עמם וקרוביהם.
לפני שנים סבבתי בעיירות וואדי ערה כדי לשכנע ערבים לצאת להצביע, אז עמדה הבחירה בין ברק לבין שרון. אני אמרתי להם כל מה שנאמר כאן, לעיל. הם אמרו לי שעבורם ברק ושרון חד הם, רק לנו, היהודים, יהיה יותר גרוע עם שרון מאשר עם ברק. ונשארו בבית, נתנו לשרון ניצחון ענק.
המסקנה: מי שרוצה שהערבים ינועו בכמויות לקלפיות, צריך לדאוג להם גם לא בעונת בחירות, להתייחס אליהם בכבוד, ולוודא שיש הבדל ביחס אליהם בין ימין ושמאל. אם כולנו מתייחסים אליהם אותו דבר, אין היגיון לבקש מהם לטרוח לבחור בינינו.

עוד 880 מילים ו-1 תגובות

היחסים בין טורקיה וישראל עדיין לא חזרו לתקופת תור הזהב, אבל שדרוג היחסים והחזרת השגרירים הוא צעד משמעותי ● לא פחות משמעותי: המנוע הכלכלי שהביא את ארדואן לבחור בחימום היחסים עם ישראל, כמו גם עם מדינות אחרות ● ובינתיים, לאינדונזיה אין עדיין יחסים רשמיים עם ישראל - אבל קבוצת אנשי עסקים ישראלית חזרה משם עם תוצאות מבטיחות ● פרשנות

עוד 962 מילים

שאשא ביטון: "לא ייתכן שהאוצר טוען פתאום שההצעה שלו סופית וכבר מכין צווי מניעה"

מרכז השלטון המקומי מדווח על מחסור ב-3,000 סייעות ● גנץ תוקף את הכחשת השואה של אבו מאזן, אבל אומר: "צריך לקיים קשרים עם הפלסטינים. אם יהיה צורך להיפגש עם אבו מאזן, ניפגש" ● צה"ל פשט על משרדי ארגוני זכויות אדם פלסטיניים שגנץ הכריז עליהם כ"ארגוני טרור" ● ישראל נערכת לחיסון כפול לקורונה ושפעת ביחד

עוד 13 עדכונים

למקרה שפיספסת

אדוני הסטטוס קוו: האבולוציה של חמאס

הימנעות חמאס מלהתערב במבצע "עלות השחר" לצד המגעים העקיפים הנמשכים בשנים האחרונות בין הארגון לישראל מעלים את השאלה האם חמאס יכול להפוך לפרטנר למו"מ על הסדרי קבע מול הפלסטינים, במיוחד כשאבו מאזן עשוי להותיר אחריו ואקום בעתיד הקרוב ● קסניה סבטלובה, המלווה את הארגון מיום הקמתו, שוחחה עם מומחים ומשרטטת את תהליך התבשלותו של הארגון

עוד 2,347 מילים

גרמניה נדרשת לגילוי מסמכים על רצח הספורטים במינכן, ומה עם ישראל?

לקראת שנת ה-50 לרצח אחד-עשר הספורטאים הישראליים באולימפיאדת מינכן (1972) מתעורר שוב הנושא בישראל. במרכז עומדת דרישת המשפחות לחשוף מסמכים מסווגים של ממשלת גרמניה אודות הכישלון בחילוץ הספורטאים. זאת ככל הנראה כדי לחזק את הדרישה לפיצויים גדולים יותר.

לקראת שנת ה-50 לרצח הספורטאים הישראליים באולימפיאדת מינכן דורשות המשפחות לחשוף מסמכים מסווגים על כישלון חילוץ הספורטאים. ככל הנראה לחיזוק הדרישה להגדלת פיצויים

המצב הגיע לכך שהמשפחות מאיימות שלא להשתתף באירוע הזיכרון שיערך בתחילת ספטמבר במינכן. נכון לעכשיו, המשפחות הודיעו שלא ישתתפו וכך גם נציגי הוועד האולימפי הישראלי לא ישתתפו. עדיין לא ידוע אם נשיא המדינה שאמור לנאום בטקס אכן ייקח חלק באירוע. כנראה שלא.

מזה שנים רבות מעלות המשפחות טענות חמורות כלפי ממשלת גרמניה בדבר אי לקיחת אחריותה לכישלון אבטחת הספורטאים ולפעולה הכושלת לשחרורם שגרמה למותם בשדה התעופה הסמוך למינכן.

לאורך השנים קיבלה כל אחת מהמשפחות פיצויים מממשלת גרמניה, ולאחרונה הסכימה גרמניה לתת סכום נוסף וסופי, אך הן טוענות שאין די בכך. נציגי המשפחות מנהלות משא ומתן עם ממשלת גרמניה באמצעות עורכי דין אירופאים כדי להגדיל משמעותית את סכום הפיצויים, ולצורך זה דורשות גילוי מסמכים רשמיים בהקשר לכישלון הביטחוני. בשלב זה ממשלת גרמניה אינה נענית לבקשות וללחץ הציבורי שמפעילות המשפחות מעבר למה שהציעה.

ראוי להפנות מקצת מתשומת הלב הציבורית למחדל הישראלי בכך שלא ניתנה למשלחת הספורטאים אבטחה נאותה, למרות שהיו ידיעות על כוונות ארגון "ספטמבר השחור" לבצע את הפיגוע.

ראוי להפנות מקצת מתשומת הלב הציבורית למחדל הישראלי בכך שלא ניתנה למשלחת הספורטאים אבטחה נאותה, למרות שהיו ידיעות על כוונות ארגון "ספטמבר השחור" לבצע את הפיגוע

כידוע, בעקבות רצח הספורטאים מונתה ועדת בדיקה ממשלתית בראשות מפכ"ל המשטרה לשעבר פנחס קופל. רק כעבור 40 שנים (!), בשנת 2012, פורסם דוח הועדה (קישור: 40 שנה לטבח מינכן: המחדל הישראלי באבטחת הספורטאים – וואלה! חדשות (walla.co.il)).

מדובר בדוח קצר למדי שמצא כמה אנשי ביטחון כאחראים למחדל ביניהם בכירים בשב"כ ובמערך האבטחה שהועברו מתפקידם. לא זכור לי שבמשך השנים הארוכות מאז הפיגוע דרשו המשפחות את פרסום דוח הוועדה, ולאחר שפורסם הן לא דרשו את גילוי הפרוטוקולים של דיוני הוועדה. כל הזעם הופנה (או שמא כוון בכוונה) מלכתחילה כלפי ממשלת גרמניה. יצוין כי המשפחות קיבלו בישראל הכרה של נפגעי טרור כולל התנאים הכספיים הנלווים.

לאחרונה פורסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבה של רונן ברגמן שבין היתר גילתה כי היו בידי מערכת הביטחון ידיעות על כוונות "ספטמבר השחור" לפגוע במשלחת. הדברים מעצימים את השאלה מדוע גורמי הביטחון לא פעלו בנחישות כדי להגביר את אבטחת הספורטאים.

אפשר להניח כי אם היו נחשפים הפרוטוקולים של הוועדה היה ניתן להבין מדוע לא תוגברה האבטחה וגם האם אכן היו ידיעות על כוונות הפיגוע וכיצד הן טופלו אם בכלל. שהרי לפי דוח ועדת קופל, לא נמצא דופי בעבודת המודיעין, אלא רק במהלכי מערכת האבטחה של ישראל.

לא זכור לי שבמשך השנים מאז הפיגוע דרשו המשפחות את פרסום דוח הוועדה או את גילוי הפרוטוקולים של דיוניה. כל הזעם הופנה לממשלת גרמניה. יצוין כי המשפחות קיבלו בישראל הכרה של נפגעי טרור

לעניות דעתי, לשאלות אלה לא ניתנה עד היום תשובה מספקת. נראה לי כי יהיה קשה מאד לשכנע כי לא ניתן לפרסם בישראל יותר מידע על מה שנעשה או שלא נעשה לפני הרצח במינכן, ומדוע בישראל אי-אפשר לגלות את המסמכים הרלוונטיים במגבלות הצנזורה ובגרמניה כן ניתן לעשות כן?

האם לנגד עינינו מתרחש מהלך שנראה כצביעות, כאשר דורשים מגרמניה גילוי מסמכים, קבלת אחריות ופיצויים משמעותיים, מה שאנחנו לא דורשים מעצמנו? מזה עשרות שנים משפחות הספורטאים אינן חוסכות ביקורת חריפה מממשלה גרמניה אך ביחס למחדלי ממשלת ישראל – שקט דממה. מדוע?

ד"ר אבנר ברנע הוא עמית מחקר במרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה, בכיר לשעבר בשב"כ ואוהד ספורט.(אוהד מנצ׳סטר יונייטד מילדות). מתגורר בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 539 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ארגוני הסיוע ליהודי אוקראינה עוברים לרכבים חשמליים

ברקע משבר הדלק העולמי והאינפלציה, עמותות הסיוע היהודיות באוקראינה החליטו להצטייד בצי של רכבים חשמליים כדי להתמודד עם גל של נזקקים חדשים ברחבי המדינה ● "אפשר בקלות להמתין שש או שבע שעות בתחנות הדלק. זה מאוד קשה"

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

הסיכון של עידית סילמן

החוק לא מחייב את סילמן להתפטר - אבל אם לא תעשה זאת, היא משאירה את גורלה בידי ועדת הבחירות ● בעבר, קיבלו ראשי הוועדה החלטות שונות - מחשין שדחה בקשת פסילה על הסף, דרך ביניש שדחתה בצורה מנומקת, ועד הנדל שקיבל החלטה הקובעת כי הוועדה תוכל לפסול ח"כ גם אם לא הוכרז כפורש ● סילמן יכולה להמר, אבל עשויה למצוא את עצמה מחוץ למערכת הבחירות כליל ● פרשנות

עוד 1,596 מילים

שאשא-ביטון: "בהיעדר הסכמות, אדרוש דיון בממשלה"

לפיד שוחח עם ארדואן והשניים סיכמו על חידוש הטיסות בספטמבר ● נתניהו: "לפיד וגנץ, תפסיקו להתחנף למכחיש השואה אבו מאזן" ● גנץ: "דברי אבו מאזן בזויים. טוב שחזר בו" ● ליברמן: "מוכן ונחוש לחתום עם הסתדרות המורים כבר היום" ● ישראל וטורקיה החליטו להחזיר שגרירים וקונסולים ● עבאס מבהיר: השואה היא הפשע הנתעב בהיסטוריה – ישראל ביצעה מעשי טבח; לפיד: חרפה מוסרית, ההיסטוריה לא תסלח לו

עוד 49 עדכונים

כהנא וטרופר יכולים להיכנס לוואקום שהותירו בנט ושקד

היו ימים שאיילת שקד הייתה אחת הדמויות החשובות בציונות הדתית והמעמד שהגיעה אליו היה חסר תקדים, במיוחד עבור אישה חילונית מתל אביב ● עכשיו הכל התאדה ● שקד בונה על הימין לייט, אבל הם לא איתה ● מי שכן יכולים למשוך את הקהל הזה הם חילי טרופר ומתן כהנא, שרצים עכשיו יחד במחנה הממלכתי ● פרשנות

עוד 551 מילים

תושבים ופעילים מירושלים למוש בן ארי: בטל הופעה בגיא בן הינום

מאות אנשים חתמו ביממה האחרונה על עצומה הקוראת לזמר לבטל את הופעתו הערב בחוות אלע"ד ● לפני שלוש שנים ביטלו דני רובס וארקדי דוכין הופעה באתר אחר של עמותת הימין במתחם ● החווה הוקמה כדי לטפח חקלאות קדומה ובפועל הופכת למתחם הופעות ● יוזמי העצומה: "החווה מונעת מפלסטינים גישה לאדמתם ומכשירה את הגזל"

עוד 914 מילים ו-1 תגובות

לטירה יש אגם, והוא הרבה פחות פסטורלי ממה שזה נשמע

צמרת המשרד להגנת הסביבה יצאה השבוע לסיור במשולש, ומצאה את עצמה על שפת אגם ליד העיר טירה ● ההיקף העצום של פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות מייצר כמויות גדולות של עודפי עפר, וכרגיל בישראל אלה מוצאים את דרכם לחיק הטבע, סותמים אפיקי נחלים ויוצרים דור חדש של אגמים וביצות

עוד 1,103 מילים

המדינה ממשיכה להזניח חיזוק מבנים מסוכנים

הכתובת על הקיר מעל 610 אלף יחידות דיור בנות לפחות 40 שנה עלולות לסכן חיי אדם ● עשרות אלפי מבנים צריכים חיזוק, אך מחוץ לאזורי הביקוש הסיכוי שזה יקרה נמוך - כי אין קרן סיוע למימון וברשויות המקומיות לא ערכו סקרים למיפוי הסיכון ● במשרד הפנים טוענים שמשרד השיכון אחראי, אך משרד השיכון לא מגיב ● יו"ר אגוד המהנדסים: "כולם מודעים לבעיה אבל מטאטאים אותה ומקווים לטוב"

עוד 1,600 מילים

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים

בשל המחסור בגננות משרד החינוך יקצר את שבוע הלימודים בחלק מהגנים לחמישה ימים

בניסיון להתמודד עם המחסור באנשי הוראה ינסו במשרד החינוך להעסיק גמלאים ● בית הדין של הליכוד ידון בשבוע הבא בעתירה המבקשת לאסור שריון מועמדים, כי יוזמת השריון זכתה לתמיכה של פחות ממחצית מהמתפקדים; נתניהו ביקש לקחת חלק בדיון ● הושחתה מכוניתו של חבר הכנסת עלי סלאלחה ● בקואליציה מנסים לדחות את הדיון על שכר הח"כים עד אחרי הבחירות

עוד 44 עדכונים

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה