ד"ר עינת קליש-רותם ביומה הראשון בלשכת ראשות עיריית חיפה, 20 בנובמבר 2018 (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)
מסלול ההתרסקות של עינת קליש-רותם

עיר בלי תחתית

תחקיר זמן ישראל

היא הייתה התקווה של חיפה, זו שציפו ממנה כי תחלץ את העיר ממשבר ארוך ● אבל שלוש שנים אחרי שנבחרה לראשות העירייה, מתרבים הכשלים הנחשפים בסביבתה של קליש-רותם ● את השינוי המובטח החליפו גישה אטומה, סירוב ללמוד את החומר, מינויים בעייתיים, תשלומים מופרזים ליועצים, מנהל לא תקין והעדר שקיפות ● קליש רותם: "קשקושים ממוחזרים" ● כתבה ראשונה בסדרה

עוד 4,186 מילים ו-10 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 1 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

במוקד הטלפוני של משרד הבריאות מוסרים מידע שגוי, האתר לא יעיל

אזרחית התקשרה למוקד משרד הבריאות כיוון שבספריית בית אריאלה ביקשו ממנה תו ירוק בניגוד לנהלים והשומרים לא עטו מסכות ● במוקד קיבלה תשובה שגויה, לפיה מסכה בחלל סגור נדרשת רק "בהתקהלות של 50 אנשים ומעלה" ● המוקדנית טענה שהמידע השגוי נמצא באתר המשרד, אף שבאתר מוצג המידע הנכון - רק שמאוד קשה למצוא אותו ● משרד הבריאות: "הנהלים יחודדו"

עוד 462 מילים

שקיפות? הצחקתם אותם

יתכן שהשאלה של ח״כ גבי לסקי (מרצ) מייד בפתח הדיון בוועדת החוץ והביטחון, מצביעה על לב הבעיה. ועדת החוץ והביטחון של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד תחת הכותרת: ״תקנות שעת חירום (הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות זן אומיקרון OMICRON של נגיף הקורונה החדש), התשפ“ב-2021״.

יו״ר הוועדה, ח״כ רם בן ברק (יש עתיד) החליט לפתוח את הדיון לציבור. בהמשך הישיבה הסביר בן ברק: ״פתחנו את הדיון בישיבה לציבור, מקווה שזה צעד שיגביר את האמון״.

ממשלת ישראל ביקשה מוועדת החוץ והביטחון לאשר שוב את השימוש באיכוני השב״כ – שם מכובס להרשאה לשירות חשאי לרגל, לעקוב ולחדור לפרטיותם של אזרחים תמימים שחטאם אינו מעשי טרור, תמיכה בטרור או כל פעילות עוינת אחרת, אלא חשד בכך שנדבקו שלא ברצונם בווריאנט החדש של נגיף הקורונה, שמכונה אומיקרון.

ממשלת ישראל ביקשה מוועדת החוץ והביטחון לאשר שוב את השימוש באיכוני השב״כ – שם מכובס להרשאה לשירות חשאי לרגל ולחדור לפרטיות אזרחים תמימים שחטאם אינו טרור אלא חשד שנדבקו בווריאנט

הרבה גורמים הוזמנו לדיון הפתוח שנועד לחזק את אמון הציבור במנגנוני קבלת החלטות בנושא כל כך רגיש. נדמה שזה אחד הנושאים שעליו יש הסכמה גורפת מצד כל האירגונים והמומחים שעוסקים בנושא הפרטיות, מצד כל מכוני המחקר שעוסקים בדמוקרטיה, מצד כל ארגוני זכויות האדם, כמעט מצד כל המשפטנים – כולל נציגי המדינה: הסכמה גורפת שהשימוש בכלי של ארגון חשאי, שנועד להילחם ולמנוע טרור נגד אזרחים שאינם חשודים בכלום הוא מסוכן, הרסני ופוגע פגיעה אנושה בפרטיות, בזכויות הפרט וביסודות הדמוקרטיה. לא פחות.

ולמרות זאת, מדינת ישראל בכלל, ומשרד הבריאות בפרט, התאהבו בטכנולוגיה החשאית הזאת, מתוך אמונה – מוטעית יש לומר – שאנחנו במצב חירום ממשי, ושהכלי הזה יכול לתת לנו את המענה המיטבי כדי לקטוע את שרשראות ההדבקה ולמנוע הפצת של וריאנט האומיקרון בכל רחבי ישראל.

וכך שבה ישראל ומשתמשת בטכנולוגיה ששום מדינה דמוקרטית נוספת לא השתמשה בה, למרות שאנחנו לא המדינה היחידה שמנסה לקטוע את שרשראות ההדבקה ואנחנו לא המדינה היחידה שרוצה להגן על חייהם של אזרחיה.

כך שבה ישראל ומשתמשת בטכנולוגיה ששום מדינה דמוקרטית נוספת לא השתמשה בה, למרות שאנחנו לא המדינה היחידה שמנסה לקטוע את שרשראות ההדבקה ורוצה להגן על חיי אזרחיה

אבל מייד בפתח הדיון התברר שהגורם הכי חשוב ורלוונטי כלל לא נוכח בו. עוד בטרם נפתח הדיון, שאלה ח״כ גבי לסקי, האם נציג השב״כ נמצא בדיון, כדי שאפשר יהיה לשמוע את עמדת הארגון.

השאלה נותרה לרגע תלויה באוויר, ואז מיהר היו״ר לענות ואמר, שנציג שב״כ יופיע בחלק השני של הדיון, בפורום מצומצם יותר של ועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון. זה כמובן החלק החשאי של הדיון. אבל כדי לסבר את אוזניה של ח״כ לסקי וח״כ מיכל רוזין (מרצ) שהצטרפה לתמיהה, הבטיח בן ברק שיעדכן את השתיים בשיחה אישית.

עד כאן שקיפות בדיונים ורצון לחזק את אמון הציבור. שנתיים ״מלאו״ לחדירתו של נגיף הקורונה, על זניו השונים, לישראל. שנתיים.

בתחילת הדרך, עוד לפני שידעו מה טיבו של הנגיף, לפני שהבינו כיצד הוא מתפשט, כשעוד האמינו שאפשר להידבק מלחיצה על כפתור במעלית, כשהחיסונים אפילו לא היו באופק – אפשר היה בדוחק להבין שמצב החירום הזה מצריך שימוש בכלי כל כך פולשני.

אבל בינתיים חלפו שנתיים ימים. במהלך השנתיים האלה הבנו כמה דברים קריטיים: ״הכלי״ של שב״כ התגלה ככלי מאוד לא מדוייק. למרות ההילה שיש סביב היכולות הבלתי מוגבלות של הארגון החשאי, מסתבר שהכלי הזה מזייף מאוד.

הוא לא מצליח לדייק מגעים בתוך בניינים סגורים, וכמובן לא יכול לאתר מגעים למי שאינם מצויידים בטלפונים חכמים, או כאלה שמחליטים להשאיר את המכשיר בבית. יותר מכך, הנתונים מראים שהכלי של שב״כ שלח מאות אלפי אנשים לבידוד מיותר, למרות שלא היה להם שום מגע ישיר עם חולה מאומת.

שאלת ח״כ גבי לסקי, האם נציג השב״כ נמצא בדיון, להצגת עמדת הארגון, נשארה תלויה באויר. התברר שיופיע רק בפורום מצומצם של ועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החו"ב. זה כמובן החלק החשאי של הדיון

כמות הטעויות היא בלתי נסבלת. בדיון בוועדת החוץ והביטחון עלה ששב״כ איתר רק 8% מהמקרים. בנוסף, כפי שהעיד פרופ׳ חגי לוין, יו״ר רופאי בריאות הציבור: בגלל שמדובר בכלי חשאי, הרי שלמשרד הבריאות ולחוקרים אין גישה לנתונים רלוונטיים.

אז במקום שישראל תנצל את השנתיים האחרונות, את העובדה שרוב האוכלוסיה מחוסנת, את תקופות השקט שבין הגלים ותפתח טכנולוגיה אזרחית ויכולות אפידמיולוגיות טובות לעקוב ולקטוע את שרשראות ההדבקה – כרגיל, לא עשו כלום במשך שנתיים. ועכשיו, כשצץ וריאנט חדש, כדי להציל את עורם, באים חברי הממשלה וראשי משרד הבריאות לכנסת כדי לבקש – שוב – אישור להשתמש בכלי החשאי והפולשני הזה, בטענה שזה מצב חירום, שמדובר במשהו כירורגי, שזה לזמן קצוב וכו׳ וכו׳.

ברצינות?

מה עם הלקחים של הסיבובים הקודמים? מה עם היערכות קדימה? מה עם פיתוח כלים אזרחיים ואפידמיולוגיים?

כרגיל, לא עשו כלום במשך שנתיים. ועכשיו, כשצץ וריאנט חדש, כדי להציל את עורם, באים חברי הממשלה וראשי משרד הבריאות לכנסת כדי לבקש – שוב – אישור להשתמש בכלי החשאי והפולשני הזה

ורק נזכיר, שהחלק שבו אמור היה השב״כ להסביר לחברי הכנסת את עמדתם בנושא, זה החלק שבו הישיבה נסגרה. עד כאן השקיפות לציבור.

ענת סרגוסטי היא עיתונאית, פרשנית, יוצרת דוקומנטרית, עורכת, פמיניסטית. יו״ר בהתנדבות של עמותת ״כן לזקן - לקידום זכויות הזקנים״. הייתה במשימות עיתונאיות בעזה, בביירות, ברמאללה, בעמאן ובקהיר. גרה בתל אביב, בעלת תואר שני במשפטים מאוני. תל אביב. בת גאה למשפחת סרגוסטי שנמצאת כאן מגירוש ספרד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מצטער ענת 600000 אנשים לא התחסנו החיסון ראשון נדמה לי 80 אחוז מהחולים קשה לא מחוסנים אי אפשר לסמוך עליהם שיתחסנומגם בהמשך אין ברירה כי הם יתפסו את המקום שלי או שלך -שלא נדע- אם נצטרך.... המשך קריאה

מצטער ענת

600000 אנשים לא התחסנו החיסון ראשון
נדמה לי 80 אחוז מהחולים קשה לא מחוסנים
אי אפשר לסמוך עליהם שיתחסנומגם בהמשך
אין ברירה כי הם יתפסו את המקום שלי או שלך -שלא נדע- אם נצטרך.
מאחר ואני יודע שגם את יודעת שאין לסמוך על הממשלה בענייני בריאות גם במצב רגיל על אחת כמה וכמה במצב שבו יש פתרון לבעיה והיא החיסון ובמקרה של אלה שלא רוצים אז איכון- מה לעשות אין 100 אחוז אושר .
אפשר גם לסמוך על אנשים כמו רם בן ברק וניצן הורוביץ.
לדעתי מתי שהוא יהיה חיוב החיסון כמו אוסטריה גרמניה ואולי עוד מדינות

עוד 767 מילים ו-1 תגובות

בתגובה שהגישה אמש הפרקליטות לבג"ץ בעתירת האגודה לזכויות האזרח, המדינה קובעת שהופעתו של הווריאנט הנוכחי למעשה מחזיר את ישראל אל הלא נודע של ימי ראשית הקורונה, אבל נכשלת מלהראות שאיכוני שב"כ בכלל עוזרים לעצירת ההתפשטות ● בג"ץ יקיים היום בצהריים דיון בהול ● פרשנות

עוד 877 מילים

חפץ: ידעתי שאם לא אספק גרסה יחריבו את משפחתי

קארין אלהרר: איכוני השב״כ זה כלי שלא מתאים לאזרחים ● גילה גמליאל על חוק הפיקדון לבקבוקים גדולים שנכנס היום לתוקפו: עשינו מהלך היסטורי ● שיקלי על ערבים באוניבסיטת ת״א שרקדו עם דגל פלסטין: האויב מרים את ראשו ● הורוביץ מקדם מהלך להקלה על נשים שרוצות לעשות הפלה ● צה״ל יבחן את שירות החובה מחוץ ליחידות הצבאיות על רקע שערוריית הסוהרות

עוד 10 עדכונים

למקרה שפיספסת

כשירדן שלטה בעטרות, היא בנתה מרכז תעופה בן 15 יעדים ללקוחות עלית ● בשליטת ישראל, נמל התעופה שבמזרח ירושלים, על קו גדר ההפרדה, שימש בעיקר לטיסות פנימיות - אבל גם לכמה נחיתות היסטוריות ● ואז הגיעה האינתיפאדה השנייה ● עשרים שנה עומד הטרמינל נטוש ● תוכנית להפוך את המקום לשכונה חדשה לחרדים הוקפאה בעקבות לחץ אמריקאי

עוד 1,653 מילים

אסור להשוות לשטאזי

בין השנים 1957-1989, תחת אריק מילקה, שירות הבטחון המדיני של הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית, השטאזי, הפך לאחד מארגוני המעקב ומשטור היעילים, המקיפים ופורצי הדרך בעולם. בשיא, מעל 100,000 עובדים וכחצי מיליון משת״פים ניהלו מעקב אחר שליש מאזרחי גרמניה המזרחית, 6,000,000 אזרחיות ואזרחים.

השטאזי הפך לאחד מארגוני המעקב ומשטור היעילים, המקיפים ופורצי הדרך בעולם. בשיא, מעל 100,000 עובדים וכחצי מיליון משת״פים ניהלו מעקב אחר שליש מאזרחי גרמניה המזרחית, 6,000,000 אזרחיות ואזרחים

עם נפילת חומת ברלין התגלה היקף התיעוד של חיי אנשים חפים מפשע: 111 קילומטר של תיקיות, 15,500 שקים עם מסמכים גרוסים וקרועים, שמתוכם בינתיים מתנדבות ומתנדבים חיברו מחדש 1.67 מיליון עומדים.

בארכיון השטאזי בברלין כמחצית מחומרי מעקב מולטימדיה זמינים: 1.95 מיליון צילומים ושקופיות, 2,876 סרטונים ו-22,700 הקלטות שמע. כיום נפגעי ונפגעות המשטר המזרח גרמני רשאים להזמין את תיקיית המעקב אחריהם.ן, כולל עמודים קרועים שחוברו כמו פאזל. ואולי כך להרכיב לעצמם.ן את הזהות שהמדינה לקחה להם.ן.

עטיפת הספר שטאזילנד
עטיפת הספר שטאזילנד

משנת 1976 השטאזי אימץ נוהל חדש – זרסטסונג – מעקב לשם בניית פרופיל עומק, שהיה הבסיס לדיכוי ורדיפה פסיכולוגים. המטרה היתה לערער אמון וקשרים אישיים על מנת לרסק קרבנות מבחינה נפשית, במקום לענות או לכלוא אותם, דבר שהיה יותר קשה להצדיק מבחינה חוקית וציבורית.

בספר המופת של אנה פנדר ״שטאזילנד: סיפורים מאחורי חומת ברלין״, בעלת הבית של פנדר, יוליה, מתארת כיצד הוזמנה לחידוש תעודת זהות שהפכה לפגישה עם קצין שטאזי. הקצין ישב מולה עם ערימת מכתבי אהבה לחבר איטלקי ממנו כבר נפרדה, עבר איתה אחד אחד, וביקש לוודא שהוא תרגם נכון כל שם חיבה ובדיחה. אחר כך ביקש ממנה להפוך למשתפת פעולה.

אנשים לא מבינים למה חשובה פרטיות עד שהיא לא נלקחת מהם.

מ-1976 השטאזי אימץ נוהל חדש – זרסטסונג – מעקב לשם בניית פרופיל עומק, כבסיס לדיכוי ורדיפה פסיכולוגים. המטרה: לערער אמון וקשרים אישיים כדי לרסק קרבנות מבחינה נפשית, במקום לענות או לכלוא אותם

החלטת ״ממשלת השינוי״ להחיות את היוזמה למעקב של שירות הבטחון הכללי אחרי אזרחים חפים מפשע לעולם לא יכולה להיות מידתית או מוצדקת, גם אם מרוב וריאנטים נגמור את כל האלף-בית היווני ונעבור לפיניקי.

שר הבריאות ניצן הורוביץ ניסח זאת היטב בעצמו כשהיה באופוזיציה:

״כל הערב מדברים פה במליאה על 'איכון' פלאפונים וכו׳ – בולשיט. זה כל כך הרבה יותר מ'איכון'. כל התנועות שלך, הפגישות (וגם הסמסים ועוד הרבה דברים שהשב״כ יודע להוציא) וגם של אלפי האנשים שהיו בסביבתך – וכל פקיד יוכל לגשת למידע הזה! אני אזרח חופשי ואני לא מוכן שהממשלה תיכנס לי ככה לחיים״.

ציוץ של ניצן הורוביץ
ציוץ של ניצן הורוביץ

פרטיות אינה חשובה רק לאנשים שעושים משהו לא בסדר. כולנו רוצים ורוצות לשלוט באיך אנחנו בוחרים להציג היבטים שונים של עצמנו, למי ומתי. לא צריך להיות עבריין כדי לרצות ללכת לשירותים עם דלת סגורה.

פרטיות, השליטה על הגבול בין הפרטי לציבורי, היא צורך פסיכולוגי בסיסי. צורך בסיסי כמו בטחון. למעשה אין בטחון בלי פרטיות ובלי הכרה בפרט ובפרטי.

המידע הכי תמים, מחוץ להקשרו, בשליטה של זר, יכול לרסק אדם. זה ברור לנו כשמדובר למשל בתיעוד ללא הסכמה של אקט מיני. לא צריך אפילו להפיץ תיעוד כזה, עצם הידיעה שמידע כזה נמצא בידיים של אדם אחר משנה יחסי כח, מפשיט אדם מכבודו והופך אותו לפגיע.

כל מידע, לא רק פלילי או מיני, בידיים של זר, משנה את יחסי הכח. ועוד לא נכנסנו למצב שבו המידע שגוי.

פרטיות אינה חשובה רק לאנשים שעושים משהו לא בסדר. כולנו רוצים לשלוט באיך נבחר להציג היבטים שונים שלנו, למי ומתי. לא צריך להיות עבריין כדי לרצות ללכת לשירותים עם דלת סגורה

אבל ניצול לרעה לעולם לא יכול לקרות אצלנו!

על השאלה האם ממשלת ישראל ואזרחיה מוכנים לבצע מעקב ולבנות פרופילים על אנשים חפים מפשע יש לנו תשובה: מערכת זאב כחול, מאגר מידע צבאי שתואר כ״פייסבוק של פלסטינים״, לא רק שנמצא בשימוש, אלא שחיילים מעירים ילדים בוכים באמצע הלילה כדי להזין למערכת עוד תמונה לכאורה.

על השאלה האם ממשלת השינוי מוכנה לסדר את המציאות רטרואקטיבית כדי להפוך את מושאי המעקב שלה לטרוריסטים, יתכן שגם על זה יש לנו תשובה: בני נגץ הכריז על 6 ארגוני זכויות אדם פלסטינים כארגוני טרור, לתדהמת הקהילה הבינלאומית, אחרי שהתגלה ש-NSO ביצעה מעקב אחרי פעילים עם טלפונים ישראלים. החוק אוסר מעקב כזה אם הם אינם מוגדרים כיעדים בטחוניים.

ממשלת השינוי מבקשת שנסמוך עליה שהפעם מדובר במעקב "מידתי" אחרי אזרחים חפים מפשע. יסלחו לי הפוליטיקאים שהתהפכו 180 מעלות בשנייה שקיבלו כח, על כך שקשה לי לשים בידיהם את הפרטיות והעצמיות שלי ושל משפחתי.

יסלח לי ניצן ״בולשיט״ הורוביץ – שלא היה מספיק יסודי אפילו למחוק את הציוצים של עצמו נגד מעקב שירות הבטחון הכללי מתקופת ביבי – אבל אני לא סומכת עליו שיבצע באנשים חפים מפשע מעקב ״מידתי״.

יסלח לי ניצן הורוביץ – שלא היה מספיק יסודי אפילו למחוק את הציוצים של עצמו נגד מעקב שב"כ מתקופת ביבי – אבל אני לא סומכת עליו שיבצע באנשים חפים מפשע מעקב ״מידתי״

פעם אסור היה להשוות לנאצים. עכשיו אסור להשוות לשטאזי.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 740 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סקר חדש מאשר: יהודים אמריקאים מדור ה־Z לא מגלים עניין בחיי קהילה יהודיים אבל כן מחוברים לאמונה ולרוחניות ● בזמן שהקהילות היהודיות מנסות למשוך את הצעירים אליהן, חוקרים מאמינים שהסקר לא משקף את המצב האמיתי: "הצעירים לא מחפשים בדרך כלל קהילה אחת אלא מגוון של אפשרויות שונות"

עוד 1,113 מילים

אף אחד לא נגד הסדרת השימוש בקנאביס רפואי - אז למה זה לא קורה

בדיקת זמן ישראל רוב המפלגות, כולל הליכוד, הצהירו בעבר על תמיכה בלגליזציה של הקנאביס ● אף גורם פוליטי או רפואי בכיר לא מתנגד לכך שרופאים יוכלו לאשר לקנות מהמגדלים קנאביס רפואי במרשם רגיל ובלי ועדה שמטרטרת את החולים ● אבל סבך של מלחמות פוליטיות חוסמות את כל הנתיבים האפשריים לשינוי ● והחולים ממשיכים לסבול

עוד 3,136 מילים ו-3 תגובות

לפיד: "צריך להדק את הסנקציות על איראן; יש להציב מולה איום צבאי אמיתי"

עלה לארבעה מספרם של חולי הקורונה בישראל שאובחנו כנשאים של זן האומיקרון ● הממשלה אישרה לקדם את הצעת החוק שתעגן את סמכות שב"כ לבצע איכונים של טלפונים סלולריים ● הסתיימה עדותו הראשית של ניר חפץ והחלה עדותו הנגדית; השופטים נעתרו לבקשה לשמוע חלק מהעדות בדלתיים סגורות ● אנגלמן: שורת מפלגות הפיצו תעמולת בחירות מחשבונות פיקטיביים

עוד 45 עדכונים

אישור מינויו של השר לשעבר ליו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית מהווה הפרת דין בוטה ● שני הגורמים שאמורים לוודא שהרשות השולטת עומדת בהוראות הדין הם היועמ"ש ובג"ץ ● במקרה של מינוי פרץ, אחד משני החסמים האלה קרס ● נותר רק בג"ץ ● פרשנות

עוד 1,046 מילים

ההתנגדות של הח"כים החרדים לחוקים החדשים - בראשם מיסוי משקאות ממותקים וחד"פים - מאכזבת ● מחברי כנסת חברתיים ומוערכים כמו גפני ומקלב אפשר לצפות שינהיגו את הציבור שלהם לתהליך של גמילה, ולא ייאבקו על זכותו להוציא סכומי עתק על מוצרים שפוגעים בבריאותו ובסביבה ● דעה

עוד 992 מילים

האסלאם הפוליטי משתלט על מזרח ירושלים

האכזבה מהפוליטיקה והיחלשותה הזוחלת של הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים יוצרות מגמה חדשה: פחות זהות מפלגתית, יותר זהות אסלאמית ● במצב הזה, לתושבי מזרח ירושלים טבעי יותר להתחבר לרעיונות שמוביל חמאס ● הרשות הפלסטינית נרדמה בשמירה ובחמאס מנצלים את הפרצות הפתוחות, במה שנראה כמו תהליך מתגלגל שישראל תתקשה לעצור ● פרשנות

עוד 859 מילים

"בישראל אין בטיחות. זו מדינת אחי, נשמה, כפרה, יהיה בסדר"

רק בשבוע שעבר נהרגו ארבעה עובדים בתאונות עבודה ותעשייה ● ממוני הבטיחות חסרי הגנה מול מעסיקים, במנהל בטיחות אין איסוף נתונים סדור, אין דירוג אחיד שיאפשר להשוות בטיחות בין ארגונים גדולים וקטנים, יש תת-דיווח על תאונות עבודה ואלפי הנפגעים ממחלות תעסוקתיות בכלל נופלים מתחת לרדאר ● "למה שחברה תדווח על תאונה אם מחר סוגרים לה את האתר?"

עוד 2,277 מילים

דיווח: ישראל העבירה לארה"ב מידע שמראה שאיראן נערכת להעשיר אורניום ברמה של 90%

בנט: "למרות הפרותיה וחתירתה תחת הפיקוח תגיע איראן לשולחן המשא ומתן; אני קורא לבעלות בריתנו - אל תיכנעו לסחטנותה" ● הסתיימה עדות חפץ בתיק 4000 והחלה עדותו בתיקי 1000 ו-2000: "נתניהו אמר לי שבכוחו לגרום לכך שמהדורת סוף השבוע של 'ישראל היום' תהיה 80 אלף עותקים, אבל הוא לא יכול לשכנע את אדלסון שזה יהיה 60-50 אלף, והוא מבקש להעביר את המסר למוזס"

עוד 51 עדכונים

העימות בין בנט ואבידר אתמול היה חריג בכל קנה מידה - אבל אבידר החל לתקוף את בנט כבר בסוף השבוע ● מבחינת אבידר, זו תזכורת כי הובטח לו תפקיד השר לענייני מודיעין: "אני מחכה אבל לא אחכה עד אינסוף" ● אף אחד לא רוצה לראות את אבידר מתפטר וחוזר לכנסת כדי להצביע נגד הקואליציה ● יאיר לפיד, מכבה הדלקות בממשלה הזו, כבר ימצא פתרון לשר הסורר ● פרשנות

עוד 577 מילים

בשבוע שעבר הגישה המדינה תשובה מעודכנת של היועמ"ש לבג"ץ במסגרת העתירות הדורשות מנתניהו להחזיר את טובות ההנאה שקיבל ממיליקובסקי ופרטריץ', בשווי מיליוני שקלים ● למנדלבליט לקח למעלה משנתיים להגיע למסקנות הנדרשות - בכל כמה חודשים עדכן את עמדתו המשפטית - עד שהגיע למסקנה המתבקשת והנכונה ● פרשנות

עוד 1,129 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה