ילדים יהודים מגורשים מגטו לודז' למחנה ההשמדה חלמנו שבפולין הכבושה (צילום: רשות הציבור)
רשות הציבור
כך המציאו הנאצים את "הרצח התעשייתי" בכפר נידח בפולין

מחנה ההשמדה הראשון

בכפר פולני קטן בפאתי לודז' פיתחו מפקדי האס אס את שיטת ההשמדה בגז ואת שריפת גופות הנרצחים לאחר מכן, בניסיון להסתיר את רצח העם היהודי ● במחנה חלמנו ערכו קצינים נאצים ניסויים מאולתרים כדי לשכלל את שיטות הרצח, והוא אחד המחנות היחידים שנותרו ממנו ראיות פיזיות להשמדה

עוד 893 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 25 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אחרי חיסול בכיר משמרות המהפכה וההדלפה אתמול כי ביידן החליט להשאיר את הכוח הצבאי ברשימת ארגוני הטרור, איראן לא ממהרת להגיב ורומזת הלילה שהעניין לא סגור ● בטהרן ממתינים להודעה הרשמית של הבית הלבן וכפי הנראה ממשיכים במגעים מול האמריקאים והמעצמות האחרות מתחת לרדאר ● ובינתיים, איראן ממשיכה לדהור מבחינת כמויות האורניום המועשר ● פרשנות

עוד 579 מילים

השיעים בלבנון - המקופחים ע"י הנהגתם

הבחירות האחרונות חשפו ירידה משמעותית בפופולריות של ארגון חזבאללה. אמנם רוב ההיחלשות הייתה בקרב תומכי הארגון במחנות הנוצרי והדרוזי, אך גם במחנה השיעי אחוז ההצבעה היה נמוך. ההסבר לירידה הוא השפל הכלכלי אליו מוביל הארגון את החברה הלבנונית בכלל והשיעית בפרט. בנוסף למשבר הכלכלי, מסתיר חזבאללה סידרה של פרשיות אפלות שגרמו עוול דווקא לחברה השיעית אותה הוא מתיימר לייצג.

איש אחד אמיץ בחברה השיעית בלבנון קם ואמר: לא עוד! מאסנו בדיקטטורה של חזבאללה. לפני מספר שנים ייסד עלי אל-אמין את עיתון "ג'נוביה" (הדרומית), שופר להתנגדות השיעית לחזבאללה.

ייחודו של האיש בכך שהוא משקף אופוזיציה פנימית לחזבאללה מתוך הקהילה השיעית בלבנון. עלי כותב כבר מספר שנים על הדיכוי והטרור בו חיים השיעים בצל ארגון הטרור המושחת חזבאללה. לפני שלוש שנים הגיעו לביתו של עלי בכפר שַקְרַא בדרום כשלושים בריונים מחזבאללה והיכו אותו נמרצות.

עלי כותב כבר שנים על הדיכוי והטרור בו חיים השיעים בצל ארגון הטרור המושחת חזבאללה. לפני 3 שנים הגיעו לביתו של עלי בכפר שַקְרַא בדרום כ-30 בריונים מחזבאללה והיכו אותו נמרצות

מבחינת חזבאללה, כל מי שמביע התנגדות לשליטתו הוא בוגד ותומך של סעודיה, ישראל או ארה"ב. עלי הובהל לבית החולים וחייו ניצלו. הסיבה שהוא לא חוסל היא שהוא שייך לאחת המשפחות המכובדות ביותר בדרום לבנון – משפחת אל-אמין.

אצולת דרום לבנון השיעית

אל-אמין היא משפחה ממנה באים חכמי ההלכה השיעים מהחשובים ביותר בג'בל עאמל (קהילת השיעים בדרום לבנון), בהם מֻחְסִן אל-אמין אל-עאמלי שחי לפני כמאה שנה וחיבר עשרות ספרי יסוד בדת וההיסטוריה השיעית.

לא רק הייחוס הקרוב אלא גם הרחוק שומר על עלי אל-אמין ועל משפחתו. בני משפחת אל-אמין זוכים לכינוי "סיד", כלומר צאצאים של הנביא מחמד. בן משפחתו המבוגר של העיתונאי שנושא את אותו השם, סיד עלי אל-אמין, הואשם ב-2020 כי נפגש עם "האויב הציוני" כשנכח בבחריין בוועידה לקרוב בין הדתות המונותאיסטיות. למשפחה קשרים בעיר הקודש השיעית נג'ף שבעיראק ורוב אנשי הדת במשפחה למדו באוניברסיטה השיעית החשובה שלה.

משפחת אל-אמין נמנית עם האופוזיציה הדוממת בשיעה של לבנון, המתנגדת להשתלטות האיראנית על הקהילה השיעית. עלי אל-אמין העיתונאי מתאר ב"ג'נוביה" את הטרור בו חיה הקהילה השיעית בלבנון.

חמושים ובריונים של הארגון מטילים אימה על בני הקהילה ומאיימים על מי שיעז לא לתמוך בצמד השיעי – חזבאללה והנספח שלו אמל.

עלי אל-אמין העיתונאי מתאר את הטרור בו חיה הקהילה השיעית בלבנון. חמושים ובריונים מטילים אימה על הקהילה ומאיימים על מי שיעז לא לתמוך בצמד השיעי – חזבאללה והנספח שלו אמל

החלפת ההנהגה

בעבר היה אמל (פלוגות ההתנגדות הלבנונים) הארגון הגדול בדרום לבנון. הוא הוקם ע"י מנהיג העדה השיח' מוסא א-צדר כדי להגן על בטחונה של העדה השיעית במלחמת האזרחים שפרצה ב-1975.

מוסא א-צדר, איראני ממוצא לבנוני, היה ללא ספק גדול המנהיגים שקמו לעדה השיעית בעת החדשה. בזכות הכריזמה שלו והשפעתו הפוליטית שיפר משמעותית את חייהם של השיעים, העדה הנחשלת והענייה ביותר בלבנון. הוא דאג להם לחיבור כפריהם לכבישים, חשמל ומים והקים את "המועצה השיעית העליונה" שתייצג אותם.

א-צדר שאף לשלב את השיעים במדינה הלבנונית המודרנית תוך שמירה על המסורת. הוא האמין במאבק עממי לא אלים והתנגד למלחמה. אלא שא-צדר צבר כוח והפך למנהיג הבלתי מעורער של העדה.

האג'נדה שלו לא התאימה למחוללי המהפכה האיראנית ובראשם ח'ומייני. א-צדר ראה במנהיגים הדתיים של נג'ף בעיראק את מוריו הרוחניים ולא בח'ומייני האיראני. ב-1978 כאשר יצא א-צדר לאיסוף תרומות לקהילתו נחטף ונעלם (ככל הנראה נרצח) בלוב.

החשד הסביר הוא שמנהיג לוב דאז מעמר קדאפי חיסל אותו, כנראה בשרות ח'ומייני והמהפכנים האיראנים, על מנת לפנות את הזירה הלבנונית להנהגה שיעית אקטיבית ואלימה שתתאים לאידיאולוגיה של המהפכה באיראן.

קדאפי שמר על יחסים טובים עם איראן אחרי המהפכה ב-1979 וגם היה היחיד שתמך בח'ומייני בעולם הערבי, יחד עם חאפז אל-אסד בסוריה. למרבה החשד, איראן לא דרשה לחקור את היעלמותו א-צדר ולא קראה לרחוב על שמו, כפי שעשתה ל"גיבורים" שיעים אחרים.

א-צדר ראה במנהיגים הדתיים של נג'ף בעיראק את מוריו הרוחניים ולא בח'ומייני האיראני. ב-1978 כאשר יצא א-צדר לאיסוף תרומות לקהילתו נחטף ונעלם (ככל הנראה נרצח) בלוב

ארון השלדים

ב-1982 לא היה בלבנון מנהיג כריזמטי שימלא את מקומו של מוסא א-צדר "האמאם הנעלם". הזירה הייתה פנויה לחלוטין לאיראן והיא הקימה את חזבאללה בלבנון כשלוחה של המהפכה.

לקראת סוף שנות ה-80 נלחמו חזבאללה ואמל (ארגונו של א-צדר) על השליטה ברחוב השיעי בלבנון, קרבות עקובים מדם שנמשכו יותר משנתיים בהם מתו לא פחות מ-2500 שיעים.

המאבק הביך את הפטרונים של שני הארגונים, איראן וסוריה, שהיו בעלי ברית והם נאלצו להתערב. אחרי שיחות פיוס הגיעו שני הצדדים להפסקת אש ולפשרה. אמל התפרק מנשקו והפך למפלגה, חזבאללה הפך למעין זרוע צבאית של העדה השיעית. הסכם זה פילס את הדרך להשתלטותו של חזבאללה על כל העדה. בשנות ה-90 גם הכניס חזבאללה נציגים לפרלמנט.

פרשת היעלמותו של א-צדר מצטרפת לרשימת השלדים בארון של חזבאללה, פשעים שבוצעו בהוראת ההנהגה האיראנית בלבנון: חטיפת חיילים ישראלים שהביאה להרס דרום לבנון ב-2006, ההסתבכות בסוריה במלחמת האזרחים החל מ-2012, פיצוץ נמל ביירות (כנראה עם אמוניה שאגר הארגון בנמל) ב-2020 ועוד.

בית המשפט הבינלאומי גם הוכיח את מעורבותו של חזבאללה ברצח רה"מ של לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי ב-2005. מבחינתה של איראן זה היה מהלך מבריק, החשד נפל קודם על הנשיא בשאר אל-אסד וסוריה נאלצה בלחץ בינלאומי להסיג את אלפי חייליה מלבנון, אחרי שלושים שנות שליטה.

היעלמות א-צדר מצטרפת לרשימת פשעי חזבאללה, שבוצעו בהוראת ההנהגה האיראנית בלבנון: חטיפת החיילים הישראלים שהרסה את דרום לבנון, ההסתבכות בסוריה במלחמת האזרחים, פיצוץ נמל ביירות ועוד

הזירה הלבנונית הייתה פנויה לחלוטין להשתלטות איראנית וחיזבאללה רק העצים מאז את אחיזתו.

האמת המרה

בבחירות 2022 שמרו הצמד חזבאללה ואמל על כל 27 המושבים בפרלמנט. איש מהעדה השיעית לא העז להתנגד, אך המחאה השיעית הפנימית התבטאה באחוז ההצבעה הנמוך.

השיעים, אחרי עשרות שנים של שליטת חזבאללה, הם עדיין הקהילה הענייה ביותר בלבנון. רבים בעדה שואלים: מה השיג חזבאללה עבורנו? אלפי משפחות קיבלו בעשור הקודם חזרה את צעיריהם בארונות אחרי שחזרו מסוריה ממלחמה שאינה שלהם. רוב השיעים נותרו עניים ומתקיימים רק בזכות נדבות של איראן.

אין מתנות חינם, התנאי הוא שבניהם ישמשו עבור איראן חיילים נגד האופוזיציה הסורית או נגד "האויב הציוני" או להטלת טרור פנימי בלבנון.

אך בשנים האחרונות הסנקציות על איראן מחמירות מאד את מצבו הכלכלי של חזבאללה. הפטרון בטהראן סובל אף הוא מאבדן פופולריות ומפשיטת רגל ולא יוכל לממן את ארגון הטרור עוד שנים ארוכות. משכורות הלוחמים יורדות ואין כסף לשלם לאלמנות "השהידים".

כעת עדיין נראה חזבאללה יציב, אך לא מעט שיעים מחכים לנפילת מגדל הקלפים האיראני, שיתחיל בטהראן וימשיך בפרבר הדרומי של ביירות.

רבים בעדה השיעית שואלים: מה השיג חזבאללה עבורנו? אלפי משפחות קיבלו את צעיריהם בארונות ממלחמה שאינה שלהם בסוריה. רוב השיעים נותרו עניים ומתקיימים רק בזכות נדבות של איראן

השיעים של היום אינם מקופחים ע"י המדינה כמו בימיו של מוסא א-צדר, שייסד את "תנועת המקופחים" ב-1974. היום הם מקופחים ומדוכאים ע"י חזבאללה, ששולט בכוח הנשק במדינה ומתיימר לייצגם.

עלי אל-אמין הוא אחד השיעים האמיצים המעזים לומר בגלוי את האמת המרה: השיעים בלבנון חיים בעוני ועליבות תחת דיכוי של אחד מארגוני הטרור הגדולים בעולם. ה"מֻקַאוַּמַה" – ציר ההתנגדות –  הוא שקר. חזבאללה מתחמש כביכול כדי להגן על לבנון, אך בפועל משתמש בנשק לדיכוי הלבנונים ובראשם הקהילה השיעית.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,079 מילים

בנט: ישראל מתאבלת יחד עם העם האמריקאי על הרצח הנורא של ילדים תמימים

לזימי: טבח דומה יכול להתרחש גם פה ● רכבו של בנה של אורית סטרוק נרגם באבנים בחווארה; "ערבים ניסו לרצוח אותו״ ● קרעי: ״ברברים. פייק עם. פראי אדם״ ● פלסטיני בן 16 נהרג הלילה בעימותים עם כוחות צה״ל ● בכירים בממשלה: אם חומש תפונה - הממשלה תיפול ● עופר כסיף על תחקיר CNN: אולי הרצח של שירין יפתח את עיני העולם ● ניצחון מוחץ לבר-דוד בבחירות להסתדרות

עוד 10 עדכונים

הציפור הכחולה מאסקונספציה

האיש העשיר בעולם, מנכ"ל טסלה וספייס אקס, לא מפסיק לסחרר את השווקים ● הכריזמה, הכישרון והשערוריות הקשורות בשמו – בין היתר האשמות בגין הטרדה מינית וניצול עובדים – לא מנעו ממנו לחתום על הסכם פזיז לרכישת טוויטר על בסיס מניות טסלה, מה שהביא לצניחה במניות החברה ● כל המשקיעים מחכים למהלך הבא של מאסק, שעשוי לפוצץ את הבועה של עצמו

עוד 2,653 מילים

למקרה שפיספסת

אחד חי, השני מת. איור: אבי כ"ץ

אשמה, חששות וייסורי מצפון: נשים הרות לתאומים שאיבדו את אחד העוברים בשלבים מתקדמים חושפות את סיפוריהן המטלטלים ומתחננות: "תנו לנו רגע להתאבל. זה שנותר תינוק חי לא אומר שהכול בסדר" ● אחים לתאומים שלא הכירו מספרים על חוויות נטישה ועל ימי הולדת בצל הטראומה: "הלידה לא הייתה מאורע משמח" ● הסערה שאחרי השקט

עוד 2,999 מילים ו-1 תגובות

התעמולה המקיאווליסטית איבדה את מגע הקסם

מקיאווליזם מזוהה עם חוסר מצפון, מניפולטיביות, ערמומיות ורמאות. גניבת דעת היא שם נלווה לפילוסוף הפוליטי ניקולו מקיאוולי. הוא היה ממניחי היסודות למדע המדינה ותורת היחסים הבינלאומיים. בספרו "הנסיך", מפרט מקיאוולי מהן השיטות הדרכים להפוך למנהיג פוליטי. דומה שהליכוד בכלל ובנימין נתניהו בפרט לוקחים את העצות של מקיאוולי צעד אחד קדימה.

בספרו "הנסיך", מפרט מקיאוולי מהן השיטות הדרכים להפוך למנהיג פוליטי. דומה שהליכוד בכלל ובנימין נתניהו בפרט לוקחים את העצות של מקיאוולי צעד אחד קדימה

בישיבת סיעת הליכוד אמש הוקלט נתניהו מדריך את חברי הסיעה המהופנטים ועושי דברו במלים הבאות:

"אין לנו מכשיר יותר טוב לנהל את התעמולה מאשר הראיונות שלכם. ואני בדקתי את הראיונות שלכם. נאדה! כלום! אפס! ממה שאמרנו כאן ובתדרוכים. אני מדבר בתדרוכים ואני מרגיש ששמים אותי על השתק".

כך אמר הנאשם כשהוא מכה על השולחן.

כדי לעשות צדק עם מקיאוולי, נזכיר שהתורה הזו של אי אמירת אמת ושימוש בכל האמצעים כדי לשמר את השלטון נמצאה כבר ביוון העתיקה אצל תוכידידס  מהמאה החמישית לספירה, שטען כי השאיפה לכוח ושימורו טמונה בגנים ובטבע האנושי.

על פי ההגדרה הפסיכולוגית, אדם בעל אופי מקיאווליסטי הוא אדם המרוכז בעצמו, נוהג באורח מניפולטיבי ומנצל את סביבתו על מנת להשיג את מטרתו ושאיפותיו.

ומה עשה הנאשם בדבריו בסיעת הליכוד? בדיוק את זה. מנצל את חברי הסיעה למטרותיו.

על פי ההגדרה הפסיכולוגית, אדם בעל אופי מקיאווליסטי הוא אדם המרוכז בעצמו, נוהג באורח מניפולטיבי ומנצל את סביבתו להשגת מטרתו ושאיפותיו. ומה עשה הנאשם בדבריו בסיעת הליכוד? בדיוק את זה

כפי שניתן היה להניח בעבר, אך כעת נשמע במפורש, חברי הסיעה עוברים תדרוכים, שבהם הוא נואם בפניהם ומעביר אליהם את משנתו ודרכי הפעולה שהוא מעצב. והכל כדי לסלול את דרכו חזרה ללשכת ראש הממשלה וכדי להימלט ממשפטו.

הקלטות מישיבת סיעת הליכוד, צילום מסך מערוץ12
הקלטות מישיבת סיעת הליכוד, צילום מסך מערוץ12

כשאנחנו חוזרים לבדוק את עברו של האיש אנחנו נזכרים בלימודיו אצל הכוהנת הגדולה להופעה ולנאומים בפני קהל, ליליאן ווילדר.

מאז ומתמיד, או לפחות מאז שנתניהו התייצב על המפה הפוליטית, הוא ייחס חשיבות עליונה, לעיתים מאגית לתקשורת. מכאן אפשר להבין את מערכת היחסים שפיתח את המול"ים בעיתונים השונים.

המאבק על התודעה שימש כלי בסיסי בעבודתו. זוכרים את "פרס יחלק את ירושלים"?

ליליאן וויילדר לימדה אותו איך להופיע בתקשורת, איך לחייך, מתי ואיך להיראות מהוסס בחיוכו, או לזעום, כשכל תנועותיו והבעותיו משמשות אמצעי להעברת המסר. וכשזה לווה בהנחיות של ארתור פינקלשטיין כיצד לעורר פחד וחרדה, נוצרה המסגרת האולטימטיבית לכאורה להשגת השלטון.

אבל הדברים הקשים שהצליף הנאשם בחברי סיעת הליכוד מעידים יותר מכל על תסכול. הוא כבר מבין שהקסם שהקרין בעבר מתפוגג. הוא כבר לא יכול לכבוש את ההר לבדו. אבל מול קואליציה של אנשים ישרי דרך, שבאו לעשות את העבודה, קשה להתמודד. בעיקר כשלצדך חבורה של אנשים לא יצירתיים, שלמדו עם השנים לומר בעיקר "כן אדוני המלך".

ומול הקוסם החדש יאיר לפיד, שיודע ליצור רקמה מופלאה מהקצוות שהליכוד מאיים לפרום כל יום מחדש, הקרב של נתניהו כמעט אבוד.

ונזכיר את התחקיר של ידיעות אחרונות והניו יורק טיימס משנת 2019, על חשבונות מזויפים ברשתות החברתיות שהפעיל, 130 אלף מסרים שמשבחים את נתניהו ומפיצים מידע כוזב על יריביו. אז הליכוד טען כי המפלגה אינה קשורה לפעילות הזו.

אבל הדברים שהצליף הנאשם בחברי הליכוד מעידים בעיקר על תסכול. הוא מבין שהקסם שהקרין בעבר מתפוגג. ומול הקוסם החדש לפיד, שיודע ליצור רקמה מופלאה מהקצוות שהליכוד מאיים לפרום, הקרב שלו אבוד

כך ימשיך הנאשם לנסות להפעיל את השיטה המקיאווליסטית שלו כדי להשפיע בתעמולה, כמו שהוא עצמו הודה בפני חברי סיעתו.

מולו, תפקידה של הקואליציה, בין היתר, לחשוף אותו במערומיו. את האיש עם השיער הסגול המדולדל, שהעייפות כבר ניכרת בכל צעד מצעדיו, שההיסטריה ניכרת בתגובותיו, האיש שבא ויוצא מאולם בית המשפט ומנסה להפוך כל פרצה לשער זהב להימלטות משערי הכלא.

פאר לי שחר היתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של 48 שנים בתקשורת - בגלי צהל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות), ככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר, וכיום היא פעילה בעמותות לטובת האוכלוסיה המבוגרת. היא חברת הועד המנהל במדרשת אדם לקידום הדמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 553 מילים
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החלטת שופט השלום ציון סהראי בעניינם של שלושה צעירים שעוכבו על ידי המשטרה אחרי שקראו תפילת "שמע ישראל" בהר הבית - איננה תקדים והיא לא עוסקת כלל בענייני דת ומדינה ● אם כבר, זוהי החלטה אמיצה במובן זה שהיא יוצאת נגד היד המשטרתית הקלה בהטלת תנאים מגבילים על בני אדם, תוך שימוש בעבירות מעורפלות והטלת כתם של חקירה פלילית על אזרחים תמימים ● פרשנות

עוד 808 מילים

מדינה שיש לה אופוזיציה

התנהלות הליכוד בשורות האופוזיציה היא חסרת תקדים בתולדות הכנסת ● הסיעה מחרימה את ועדות הכנסת, לא מאפשרת הקמת ועדת האתיקה ופוסלת כל חוק שעולה להצבעה מטעם הממשלה - כולל חוקים שהמפלגה תמכה בהם במשך שנים רבות ● אתמול בלילה הוכיח שר הביטחון שפוליטיקה היא אומנות הפשרות ● השאלה היא מתי יפנימו זאת גם בליכוד ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטוב... המשך קריאה

עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטובת השתפרות ולחתירה לערכים – שווה.

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הי... המשך קריאה

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הייתה נהרגת מאיזה פוגרום מוסלמי לא צפוי וחליה בעוני ובדלות, מתחתנת בגיל 15 וקולה לא היה נשמע לעולם. מה רע לה פה שהיא רוצתה להרוס את המדינה.

עוד 659 מילים ו-3 תגובות

ביידן החליט: משמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת ארגוני הטרור

בנט: ביידן עדכן אותי על החלטתו בעניין משמרות המהפכה לפני חודש ● רגב על דבריה על מקרי אונס ונשים מוכות: "אין לי על מה להתנצל; מי שצריך להתנצל הוא מי שהעביר חצאי דברים שאמרתי" ● ארגון המורים הכריז על עיצומים; משרד החינוך יבקש צווי מניעה ● שלושה תושבי מזרח ירושלים הואשמו שתכננו להתנקש בבן גביר ● תחקיר CNN: שירין אבו עאקלה נהרגה בכוונה על ידי צה"ל

עוד 50 עדכונים

התארגנות חדשה מבקשת להפוך את ישראל למעצמת סחר הוגן

על רקע העלייה במודעות לנושאים כמו טבעונות ואיכות סביבה, מפתיע לגלות שבתחום הסחר ההוגן ישראל מדשדשת שנות אור אחרי המערב ● כמעט אי אפשר להשיג בארץ חולצות סחר הוגן, ובבתי הקפה לא מגישים קפה מסחר הוגן ● חבורת צעירים מתעקשת לשנות את המצב

עוד 1,401 מילים

הממשלה מעודדת יזמים, העיריות חוסמות אותם

בישראל יש כ-180 מיליון מ"ר שתוכננו לשמש כמשרדים אבל אין להם ביקוש ועומדים ריקים ● יזמים מבקשים להפוך שטחים כאלה לדירות מגורים, אבל עיריות אינן משתפות פעולה בגלל הפרשי הארנונה ● בחוק ההסדרים יש תוכנית שמעודדת יזמים אך לוועדה שהוקמה לשם כך הוגשה רק תכנית אחת ● "ראש העיר אמר לנו, לא אכפת לנו מה החליטה הממשלה, בעיר שלנו זה לא יקרה"

עוד 1,584 מילים

רגב: "כשרוצים להפיל את הממשלה אין כאבי בטן עם מקרי אונס, נשים מוכות וחיילים"

נתניהו: "כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחים - עשיתי חישוב גס - כעשרה מיליון שקל" ● פריג' על הפסיקה, שלפיה, קריאת שמע בהר הבית לא יכולה להיחשב לעבירה פלילית: החלטה הגובלת בטיפשות; המשטרה ערערה על פסק הדין ● עשרה ימים אחרי פרישת שמרית מאיר הודיע גם ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, על עזיבתו ● רינאוי זועבי לא הגיעה לישיבת הסיעה של מרצ

עוד 52 עדכונים

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים ו-1 תגובות

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה