הרצוג מבהיר: בשיחה עם לוקצ'נקו לא הובטח דבר בתמורה לשחרור רייטן-סטול

מאיה רייטן-סטול, הישראלית שנעצרה בבלארוס, שוחררה

נחמן אש הודיע הערב בהפתעה: חובת חבישת מסכות בחוץ, בשטחים פתוחים שיש בהם יותר מ-50 איש, חזרה אתמול בלילה ● גם במשטרה אומרים שידעו, ואף החלו לחלק קנסות - ורק הציבור לא עודכן על כך ● אש דחה את המלצת הצט"ם לחסן את כל המבוגרים מעל גיל 70 והחליט על חיסון רביעי למדוכאי חיסון בלבד ● יאיר גולן: "בעד מו"מ עם חמאס" ● ועדת הכלכלה אישרה את הגדלת מכסות הביצים ב-25%, החקלאים זועמים

מאיה רייטן-סטול, עו"ד ישראלית שהייתה עצורה בבלארוס, בערב שחרורה, 30.12.2021
מאיה רייטן-סטול, עו"ד ישראלית שהייתה עצורה בבלארוס בשל אחזקת קנאביס רפואי, בערב שחרורה וחזרתה לישראל, 30.12.2021
עוד 48 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 25 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיינד דה גאפ הסגולה של לונדון

אחרי עשורים של תכנונים ובאיחור של שלוש שנים, החל לפעול אתמול קו אליזבת, המחבר בין מזרח ומערב לונדון ● אלפים עמדו בתור כדי לעלות על הנסיעה הראשונה והאווירה החגיגית הורגשה בכל התחנות ● יש סיבה לחגיגה: הקו החדש משפר את איכות החיים של תושבי הפרברים, מעלה את ערך הנדל"ן ומקצר את הנסיעה למרכז העיר ● שאול אדר יצא לסיבוב בעתיד של לונדון

עוד 1,418 מילים

הצלחה למוסד הישראלי בלב טהראן

החיסול של הקצין הבכיר האיראני שעסק בהוצאת פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בעולם ונחשב ל"פצצה מתקתקת" הוא הצלחה מודיעינית ומבצעית המיוחסת למוסד הישראלי, שחסכה חיי אדם רבים. ישראל קובעת כללי משחק חדשים במלחמה החשאית בינה לבין איראן וגובה ממנה מחיר על פעולות הטרור שלה, המערכה רק בתחילתה.

ישראל הגבירה את הכוננות והאבטחה בכל המוסדות היהודים והישראלים ברחבי העולם בעקבות האיומים של איראן לנקום בישראל על חיסולו של קצין בכיר ב"משמרות המהפכה" האיראניים לפני כמה ימים.

ישראל הגבירה את הכוננות והאבטחה בכל המוסדות היהודים והישראלים בעולם בעקבות איומים איראן לנקום בישראל על חיסול קצין בכיר ב"משמרות המהפכה" האיראניים לפני כמה ימים

חיסולו של הקולונל חסן ציאד ח'דאיי מ"משמרות המהפכה" האיראניים, שמיוחס על פי גורמים זרים למוסד הישראלי, הינו פעולה מוצלחת מאוד מבחינה מודיעינית ומבצעית. אם אכן המוסד הישראלי עומד מאחוריה סביר להניח שהיא תחזק את ההרתעה הישראלית במלחמתה בטרור האיראני, למרות שהאיראנים מבטיחים "תגובה קשה" נגד ישראל שאותה הם מאשימים בחיסול.

ישראל שומרת על שתיקה רועמת ואיננה מגיבה על האשמותיה של איראן.

על פי גורמים שונים, הקולונל חסן ציאד ח'דאיי, שחוסל מטווח קצר על ידי 2 רוכבי אופנוע במרכז טהראן, עסק בהוצאת פיגועים נגד ישראלים ויהודים ברחבי העולם. הוא שימש כסגן ראש יחידה 840 בכוח "קודס" ב"משמרות המהפכה", שעוסקת בהוצאת פיגועים נגד ישראלים.

ערוץ האופוזיציה האיראני "איראן אינטרנשונל", דיווח ממקורות ביטחוניים באירופה כי הקולונל ציאד חודאיי היה אחראי על גיוס מחבלים שיפגעו בישראלים ברחבי העולם ושמו נקשר גם בניסיון החיסול של דיפלומט ישראלי בניו דלהי בפברואר 2012.

הקולונל ציאד ח'דאיי, שחוסל מטווח קצר ע"י 2 רוכבי אופנוע במרכז טהראן, עסק בהוצאת פיגועים נגד ישראלים ויהודים ברחבי העולם. הוא שימש כסגן ראש יחידה 840 בכוח "קודס" ב"משמרות המהפכה", שזה עיסוקם

על פי גורמים ביטחוניים, הקולונל האיראני חסן ציאד ח'דאיי היה בבחינת "פצצה מתקתקת", וחיסולו חסך בחיי ישראלים ויהודים רבים.

שוב הוכח כי איראן פרוצה מבחינה מודיעינית, שירותי הביטחון שלה מסוכסכים ביניהם ועסוקים במאבקים הפנימיים, והמוסד הישראלי הצליח לבנות תשתית מודיעינית ומבצעית יעיל בתוך איראן.

החיסול בטהראן הינו הפעולה השנייה בחודשים האחרונים שמיוחסת  לישראל על אדמת איראן.

בחודש מרץ הורה הגנרל אסמעיל קאא'ני, מפקד כוח "קודס" ב"משמרות המהפכה" האיראניים, על הפצצת ארביל בחבל כורדיסטאן העיראקי ב-12 טילים בליסטיים. הטילים שוגרו לעבר מתחם הקונסוליה האמריקנית בארביל, שם נמצא לטענת איראן בסיס של המוסד הישראלי, שממנו תוכננה בחודש פברואר שעבר התקפת המל"טים הישראלים על בסיס מל"טים איראניים בכרמאנשה במערב איראן.

על פי גורמי ביון מערביים, ההתקפה הישראלית הייתה מוצלחת ונפגעו בה כמה מאות מל"טים איראניים מסוגים שונים בהאנגרים על הקרקע.

שוב הוכח כי איראן פרוצה מבחינה מודיעינית, שירותי הביטחון שלה מסוכסכים ביניהם ועסוקים במאבקים הפנימיים, והמוסד הישראלי הצליח לבנות תשתית מודיעינית ומבצעית יעיל בתוך איראן

החיסול בטהראן בא בעיתוי חשוב בעוד המעצמות מנסות במאמץ אחרון להגיע להסכם גרעין חדש עם איראן ובזמן ששר הביטחון בני גנץ מבקר בוושינגטון, כשבמרכז השיחות עם בכירי הממשל עומדת סכנת הגרעין האיראני.

גורמים ביטחוניים בכירים מעריכים כי אם אכן ישראל היא זו שאחראית לחיסול הקצין מ"משמרות המהפכה", הרי שהדבר נעשה לאחר קבלת "אור ירוק" ממשל ביידן.

בין ממשל ביידן לבין ממשלת בנט-לפיד-גנץ ישנן הבנות כי שני הצדדים לא יפתיעו זה את זה בפעולות הקשורות לגרעין האיראני וכי ישראל לא תפעיל את המוסד לפעולות התקפיות על מתקני הגרעין באיראן כדי שלא לחבל במשא ומתן של המעצמות על הסכם הגרעין וכדי שלא לספק לאיראן תירוץ להאיץ את קצב העשרת האורניום.

על פי מקורות זרים, החיסול בטהראן בוצע על ידי שכירי חרב מארגון האופוזיציה האיראני "מוג'אהדון חלק" שהופעלו על ידי המוסד הישראלי.

כללי משחק חדשים

פעולת החיסול של הקולונל האיראני ציאד ח'דאי בטהראן נחשבת לחלק מכללי המשחק החדשים שישראל מנסה להכתיב לאיראן, במסגרת המלחמה החשאית הקרה בין שתי המעצמות האזוריות במזרח התיכון.

פעולת החיסול של הקולונל האיראני ציאד ח'דאי בטהראן נחשבת לחלק מכללי המשחק החדשים שישראל מנסה להכתיב לאיראן, במסגרת המלחמה החשאית הקרה בין שתי המעצמות האזוריות במזה"ת

המלחמה הימית בין איראן לישראל נמצאת כעת במצב של הפסקת אש בלתי רשמית. בסוריה נמשכת המלחמה של ישראל נגד היעדים האיראניים במגמה למנוע את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה והעברת אמצעי לחימה מתקדמים לחזבאללה.

על פי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, נפלה ההחלטה בדרג המדיני ביטחוני להגביר את ההרתעה מול איראן, להעביר את המלחמה החשאית לתוך שטחה של איראן עצמה, ולגבות ממנה ישירות את המחיר על פעילות הטרור שלה.

בשנים האחרונות חוסלו באיראן 6 מדעני גרעין וגם אבי תכנית הגרעין האיראנית מוחסן פח'רי זאדה, כל הפעולות האלה מיוחסות למוסד הישראלי. כמו כן ישראל אישרה בעצמה כי גנבה מאיראן את ארכיון הגרעין האיראני במבצע של המוסד הישראלי כדי לחשוף את התוכניות החשאיות של איראן לייצר פצצה גרעינית.

נראה כי החיסול בלב טהראן מעיד על המגמה הצפויה בחודשים הקרובים בתחום המלחמה החשאית בין איראן לישראל. מבחינתה, ישראל מוגבלת כעת בניסיונות לפגוע במתקני הגרעין בגלל התחייבויותיה לממשל ביידן, והיא תתמקד  ביעדים אחרים באיראן כמו פרויקט הטילים הבליסטיים, פרויקט הכטב"מים, ובגופי המודיעין האיראניים שמנסים לפגוע ביעדים ישראליים ויהודים ברחבי העולם.

ההערכה בישראל היא כי איומי איראן בנקמה הם רציניים וכי היא תנסה להפתיע את ישראל בפיגועים בחו"ל בטווח הזמן הארוך יותר.

לפי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, הוחלט בדרג המדיני ביטחוני להגביר את ההרתעה מול איראן, להעביר את המלחמה החשאית לשטח איראן עצמה, ולגבות ממנה ישירות מחיר על פעילות הטרור שלה

ייתכן שבטווח הזמן המיידי היא תיזום מתקפת סייבר על אתרים ממשלתיים בישראל או שיגור רקטות וכטב"מים מתאבדים על ידי המליציות הנאמנות לה בסוריה, עיראק או תימן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 818 מילים ו-2 תגובות

מנכ"ל דניה סיבוס בשימוע: "יש אתרים לא טובים, העובדים מוענשים"

פרסום ראשון בנובמבר נערך שימוע משמעתי לחברת הבנייה דניה סיבוס ● פרוטוקול השימוע, הנחשף כאן לראשונה, מעיד על הליך נינוח ושטחי ● מנכ"ל החברה מתפלא שהוא מוזמן ל"מעמד המשפיל" ומבקש החלטה מהירה ● הוועדה משבחת את החברה על מאמציה להשתפר וממליצה לא לנקוט צעדי משמעת ● ודניה סיבוס מציגה רווחי שיא ● מאז השימוע נהרגו עוד שני עובדים באתרי הבנייה של החברה

עוד 1,957 מילים

יאיר לפיד לצד שר החוץ הטורקי: פותחים פרק חדש ביחסים

מיכאל ביטון: לא אצביע עם הקואליציה עד ביטול הרפורמות בתחבורה הציבורית ובחקלאות ● אמילי מואטי: שיטה מאוסה ● מקלב: מתנהל מו״מ להקמת ממשלה אחרת בכנסת הנוכחית ● בנט: ישראל מתאבלת עם העם האמריקאי על הרצח הנורא של ילדים תמימים ● הרצוג: ליבנו שבור ● רכבו של בנה של אורית סטרוק נרגם באבנים - הוא וילדיו נפצעו ● "יכולנו להיות היום בשלוש לוויות״

עוד 27 עדכונים

למקרה שפיספסת

אחרי חיסול בכיר משמרות המהפכה וההדלפה אתמול כי ביידן החליט להשאיר את הכוח הצבאי ברשימת ארגוני הטרור, איראן לא ממהרת להגיב ורומזת הלילה שהעניין לא סגור ● בטהרן ממתינים להודעה הרשמית של הבית הלבן וכפי הנראה ממשיכים במגעים מול האמריקאים והמעצמות האחרות מתחת לרדאר ● ובינתיים, איראן ממשיכה לדהור מבחינת כמויות האורניום המועשר ● פרשנות

עוד 579 מילים

השיעים בלבנון - המקופחים ע"י הנהגתם

הבחירות האחרונות חשפו ירידה משמעותית בפופולריות של ארגון חזבאללה. אמנם רוב ההיחלשות הייתה בקרב תומכי הארגון במחנות הנוצרי והדרוזי, אך גם במחנה השיעי אחוז ההצבעה היה נמוך. ההסבר לירידה הוא השפל הכלכלי אליו מוביל הארגון את החברה הלבנונית בכלל והשיעית בפרט. בנוסף למשבר הכלכלי, מסתיר חזבאללה סידרה של פרשיות אפלות שגרמו עוול דווקא לחברה השיעית אותה הוא מתיימר לייצג.

איש אחד אמיץ בחברה השיעית בלבנון קם ואמר: לא עוד! מאסנו בדיקטטורה של חזבאללה. לפני מספר שנים ייסד עלי אל-אמין את עיתון "ג'נוביה" (הדרומית), שופר להתנגדות השיעית לחזבאללה.

ייחודו של האיש בכך שהוא משקף אופוזיציה פנימית לחזבאללה מתוך הקהילה השיעית בלבנון. עלי כותב כבר מספר שנים על הדיכוי והטרור בו חיים השיעים בצל ארגון הטרור המושחת חזבאללה. לפני שלוש שנים הגיעו לביתו של עלי בכפר שַקְרַא בדרום כשלושים בריונים מחזבאללה והיכו אותו נמרצות.

עלי כותב כבר שנים על הדיכוי והטרור בו חיים השיעים בצל ארגון הטרור המושחת חזבאללה. לפני 3 שנים הגיעו לביתו של עלי בכפר שַקְרַא בדרום כ-30 בריונים מחזבאללה והיכו אותו נמרצות

מבחינת חזבאללה, כל מי שמביע התנגדות לשליטתו הוא בוגד ותומך של סעודיה, ישראל או ארה"ב. עלי הובהל לבית החולים וחייו ניצלו. הסיבה שהוא לא חוסל היא שהוא שייך לאחת המשפחות המכובדות ביותר בדרום לבנון – משפחת אל-אמין.

אצולת דרום לבנון השיעית

אל-אמין היא משפחה ממנה באים חכמי ההלכה השיעים מהחשובים ביותר בג'בל עאמל (קהילת השיעים בדרום לבנון), בהם מֻחְסִן אל-אמין אל-עאמלי שחי לפני כמאה שנה וחיבר עשרות ספרי יסוד בדת וההיסטוריה השיעית.

לא רק הייחוס הקרוב אלא גם הרחוק שומר על עלי אל-אמין ועל משפחתו. בני משפחת אל-אמין זוכים לכינוי "סיד", כלומר צאצאים של הנביא מחמד. בן משפחתו המבוגר של העיתונאי שנושא את אותו השם, סיד עלי אל-אמין, הואשם ב-2020 כי נפגש עם "האויב הציוני" כשנכח בבחריין בוועידה לקרוב בין הדתות המונותאיסטיות. למשפחה קשרים בעיר הקודש השיעית נג'ף שבעיראק ורוב אנשי הדת במשפחה למדו באוניברסיטה השיעית החשובה שלה.

משפחת אל-אמין נמנית עם האופוזיציה הדוממת בשיעה של לבנון, המתנגדת להשתלטות האיראנית על הקהילה השיעית. עלי אל-אמין העיתונאי מתאר ב"ג'נוביה" את הטרור בו חיה הקהילה השיעית בלבנון.

חמושים ובריונים של הארגון מטילים אימה על בני הקהילה ומאיימים על מי שיעז לא לתמוך בצמד השיעי – חזבאללה והנספח שלו אמל.

עלי אל-אמין העיתונאי מתאר את הטרור בו חיה הקהילה השיעית בלבנון. חמושים ובריונים מטילים אימה על הקהילה ומאיימים על מי שיעז לא לתמוך בצמד השיעי – חזבאללה והנספח שלו אמל

החלפת ההנהגה

בעבר היה אמל (פלוגות ההתנגדות הלבנונים) הארגון הגדול בדרום לבנון. הוא הוקם ע"י מנהיג העדה השיח' מוסא א-צדר כדי להגן על בטחונה של העדה השיעית במלחמת האזרחים שפרצה ב-1975.

מוסא א-צדר, איראני ממוצא לבנוני, היה ללא ספק גדול המנהיגים שקמו לעדה השיעית בעת החדשה. בזכות הכריזמה שלו והשפעתו הפוליטית שיפר משמעותית את חייהם של השיעים, העדה הנחשלת והענייה ביותר בלבנון. הוא דאג להם לחיבור כפריהם לכבישים, חשמל ומים והקים את "המועצה השיעית העליונה" שתייצג אותם.

א-צדר שאף לשלב את השיעים במדינה הלבנונית המודרנית תוך שמירה על המסורת. הוא האמין במאבק עממי לא אלים והתנגד למלחמה. אלא שא-צדר צבר כוח והפך למנהיג הבלתי מעורער של העדה.

האג'נדה שלו לא התאימה למחוללי המהפכה האיראנית ובראשם ח'ומייני. א-צדר ראה במנהיגים הדתיים של נג'ף בעיראק את מוריו הרוחניים ולא בח'ומייני האיראני. ב-1978 כאשר יצא א-צדר לאיסוף תרומות לקהילתו נחטף ונעלם (ככל הנראה נרצח) בלוב.

החשד הסביר הוא שמנהיג לוב דאז מעמר קדאפי חיסל אותו, כנראה בשרות ח'ומייני והמהפכנים האיראנים, על מנת לפנות את הזירה הלבנונית להנהגה שיעית אקטיבית ואלימה שתתאים לאידיאולוגיה של המהפכה באיראן.

קדאפי שמר על יחסים טובים עם איראן אחרי המהפכה ב-1979 וגם היה היחיד שתמך בח'ומייני בעולם הערבי, יחד עם חאפז אל-אסד בסוריה. למרבה החשד, איראן לא דרשה לחקור את היעלמותו א-צדר ולא קראה לרחוב על שמו, כפי שעשתה ל"גיבורים" שיעים אחרים.

א-צדר ראה במנהיגים הדתיים של נג'ף בעיראק את מוריו הרוחניים ולא בח'ומייני האיראני. ב-1978 כאשר יצא א-צדר לאיסוף תרומות לקהילתו נחטף ונעלם (ככל הנראה נרצח) בלוב

ארון השלדים

ב-1982 לא היה בלבנון מנהיג כריזמטי שימלא את מקומו של מוסא א-צדר "האמאם הנעלם". הזירה הייתה פנויה לחלוטין לאיראן והיא הקימה את חזבאללה בלבנון כשלוחה של המהפכה.

לקראת סוף שנות ה-80 נלחמו חזבאללה ואמל (ארגונו של א-צדר) על השליטה ברחוב השיעי בלבנון, קרבות עקובים מדם שנמשכו יותר משנתיים בהם מתו לא פחות מ-2500 שיעים.

המאבק הביך את הפטרונים של שני הארגונים, איראן וסוריה, שהיו בעלי ברית והם נאלצו להתערב. אחרי שיחות פיוס הגיעו שני הצדדים להפסקת אש ולפשרה. אמל התפרק מנשקו והפך למפלגה, חזבאללה הפך למעין זרוע צבאית של העדה השיעית. הסכם זה פילס את הדרך להשתלטותו של חזבאללה על כל העדה. בשנות ה-90 גם הכניס חזבאללה נציגים לפרלמנט.

פרשת היעלמותו של א-צדר מצטרפת לרשימת השלדים בארון של חזבאללה, פשעים שבוצעו בהוראת ההנהגה האיראנית בלבנון: חטיפת חיילים ישראלים שהביאה להרס דרום לבנון ב-2006, ההסתבכות בסוריה במלחמת האזרחים החל מ-2012, פיצוץ נמל ביירות (כנראה עם אמוניה שאגר הארגון בנמל) ב-2020 ועוד.

בית המשפט הבינלאומי גם הוכיח את מעורבותו של חזבאללה ברצח רה"מ של לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי ב-2005. מבחינתה של איראן זה היה מהלך מבריק, החשד נפל קודם על הנשיא בשאר אל-אסד וסוריה נאלצה בלחץ בינלאומי להסיג את אלפי חייליה מלבנון, אחרי שלושים שנות שליטה.

היעלמות א-צדר מצטרפת לרשימת פשעי חזבאללה, שבוצעו בהוראת ההנהגה האיראנית בלבנון: חטיפת החיילים הישראלים שהרסה את דרום לבנון, ההסתבכות בסוריה במלחמת האזרחים, פיצוץ נמל ביירות ועוד

הזירה הלבנונית הייתה פנויה לחלוטין להשתלטות איראנית וחיזבאללה רק העצים מאז את אחיזתו.

האמת המרה

בבחירות 2022 שמרו הצמד חזבאללה ואמל על כל 27 המושבים בפרלמנט. איש מהעדה השיעית לא העז להתנגד, אך המחאה השיעית הפנימית התבטאה באחוז ההצבעה הנמוך.

השיעים, אחרי עשרות שנים של שליטת חזבאללה, הם עדיין הקהילה הענייה ביותר בלבנון. רבים בעדה שואלים: מה השיג חזבאללה עבורנו? אלפי משפחות קיבלו בעשור הקודם חזרה את צעיריהם בארונות אחרי שחזרו מסוריה ממלחמה שאינה שלהם. רוב השיעים נותרו עניים ומתקיימים רק בזכות נדבות של איראן.

אין מתנות חינם, התנאי הוא שבניהם ישמשו עבור איראן חיילים נגד האופוזיציה הסורית או נגד "האויב הציוני" או להטלת טרור פנימי בלבנון.

אך בשנים האחרונות הסנקציות על איראן מחמירות מאד את מצבו הכלכלי של חזבאללה. הפטרון בטהראן סובל אף הוא מאבדן פופולריות ומפשיטת רגל ולא יוכל לממן את ארגון הטרור עוד שנים ארוכות. משכורות הלוחמים יורדות ואין כסף לשלם לאלמנות "השהידים".

כעת עדיין נראה חזבאללה יציב, אך לא מעט שיעים מחכים לנפילת מגדל הקלפים האיראני, שיתחיל בטהראן וימשיך בפרבר הדרומי של ביירות.

רבים בעדה השיעית שואלים: מה השיג חזבאללה עבורנו? אלפי משפחות קיבלו את צעיריהם בארונות ממלחמה שאינה שלהם בסוריה. רוב השיעים נותרו עניים ומתקיימים רק בזכות נדבות של איראן

השיעים של היום אינם מקופחים ע"י המדינה כמו בימיו של מוסא א-צדר, שייסד את "תנועת המקופחים" ב-1974. היום הם מקופחים ומדוכאים ע"י חזבאללה, ששולט בכוח הנשק במדינה ומתיימר לייצגם.

עלי אל-אמין הוא אחד השיעים האמיצים המעזים לומר בגלוי את האמת המרה: השיעים בלבנון חיים בעוני ועליבות תחת דיכוי של אחד מארגוני הטרור הגדולים בעולם. ה"מֻקַאוַּמַה" – ציר ההתנגדות –  הוא שקר. חזבאללה מתחמש כביכול כדי להגן על לבנון, אך בפועל משתמש בנשק לדיכוי הלבנונים ובראשם הקהילה השיעית.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,079 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 10 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הציפור הכחולה מאסקונספציה

האיש העשיר בעולם, מנכ"ל טסלה וספייס אקס, לא מפסיק לסחרר את השווקים ● הכריזמה, הכישרון והשערוריות הקשורות בשמו – בין היתר האשמות בגין הטרדה מינית וניצול עובדים – לא מנעו ממנו לחתום על הסכם פזיז לרכישת טוויטר על בסיס מניות טסלה, מה שהביא לצניחה במניות החברה ● כל המשקיעים מחכים למהלך הבא של מאסק, שעשוי לפוצץ את הבועה של עצמו

עוד 2,653 מילים ו-1 תגובות
אחד חי, השני מת. איור: אבי כ"ץ

אשמה, חששות וייסורי מצפון: נשים הרות לתאומים שאיבדו את אחד העוברים בשלבים מתקדמים חושפות את סיפוריהן המטלטלים ומתחננות: "תנו לנו רגע להתאבל. זה שנותר תינוק חי לא אומר שהכול בסדר" ● אחים לתאומים שלא הכירו מספרים על חוויות נטישה ועל ימי הולדת בצל הטראומה: "הלידה לא הייתה מאורע משמח" ● הסערה שאחרי השקט

עוד 2,989 מילים ו-1 תגובות

החלטת שופט השלום ציון סהראי בעניינם של שלושה צעירים שעוכבו על ידי המשטרה אחרי שקראו תפילת "שמע ישראל" בהר הבית - איננה תקדים והיא לא עוסקת כלל בענייני דת ומדינה ● אם כבר, זוהי החלטה אמיצה במובן זה שהיא יוצאת נגד היד המשטרתית הקלה בהטלת תנאים מגבילים על בני אדם, תוך שימוש בעבירות מעורפלות והטלת כתם של חקירה פלילית על אזרחים תמימים ● פרשנות

עוד 808 מילים

מדינה שיש לה אופוזיציה

התנהלות הליכוד בשורות האופוזיציה היא חסרת תקדים בתולדות הכנסת ● הסיעה מחרימה את ועדות הכנסת, לא מאפשרת הקמת ועדת האתיקה ופוסלת כל חוק שעולה להצבעה מטעם הממשלה - כולל חוקים שהמפלגה תמכה בהם במשך שנים רבות ● אתמול בלילה הוכיח שר הביטחון שפוליטיקה היא אומנות הפשרות ● השאלה היא מתי יפנימו זאת גם בליכוד ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטוב... המשך קריאה

עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטובת השתפרות ולחתירה לערכים – שווה.

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הי... המשך קריאה

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הייתה נהרגת מאיזה פוגרום מוסלמי לא צפוי וחליה בעוני ובדלות, מתחתנת בגיל 15 וקולה לא היה נשמע לעולם. מה רע לה פה שהיא רוצתה להרוס את המדינה.

עוד 659 מילים ו-3 תגובות

ביידן החליט: משמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת ארגוני הטרור

בנט: ביידן עדכן אותי על החלטתו בעניין משמרות המהפכה לפני חודש ● רגב על דבריה על מקרי אונס ונשים מוכות: "אין לי על מה להתנצל; מי שצריך להתנצל הוא מי שהעביר חצאי דברים שאמרתי" ● ארגון המורים הכריז על עיצומים; משרד החינוך יבקש צווי מניעה ● שלושה תושבי מזרח ירושלים הואשמו שתכננו להתנקש בבן גביר ● תחקיר CNN: שירין אבו עאקלה נהרגה בכוונה על ידי צה"ל

עוד 50 עדכונים

התארגנות חדשה מבקשת להפוך את ישראל למעצמת סחר הוגן

על רקע העלייה במודעות לנושאים כמו טבעונות ואיכות סביבה, מפתיע לגלות שבתחום הסחר ההוגן ישראל מדשדשת שנות אור אחרי המערב ● כמעט אי אפשר להשיג בארץ חולצות סחר הוגן, ובבתי הקפה לא מגישים קפה מסחר הוגן ● חבורת צעירים מתעקשת לשנות את המצב

עוד 1,401 מילים

הממשלה מעודדת יזמים, העיריות חוסמות אותם

בישראל יש כ-180 מיליון מ"ר שתוכננו לשמש כמשרדים אבל אין להם ביקוש ועומדים ריקים ● יזמים מבקשים להפוך שטחים כאלה לדירות מגורים, אבל עיריות אינן משתפות פעולה בגלל הפרשי הארנונה ● בחוק ההסדרים יש תוכנית שמעודדת יזמים אך לוועדה שהוקמה לשם כך הוגשה רק תכנית אחת ● "ראש העיר אמר לנו, לא אכפת לנו מה החליטה הממשלה, בעיר שלנו זה לא יקרה"

עוד 1,584 מילים

רגב: "כשרוצים להפיל את הממשלה אין כאבי בטן עם מקרי אונס, נשים מוכות וחיילים"

נתניהו: "כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחים - עשיתי חישוב גס - כעשרה מיליון שקל" ● פריג' על הפסיקה, שלפיה, קריאת שמע בהר הבית לא יכולה להיחשב לעבירה פלילית: החלטה הגובלת בטיפשות; המשטרה ערערה על פסק הדין ● עשרה ימים אחרי פרישת שמרית מאיר הודיע גם ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, על עזיבתו ● רינאוי זועבי לא הגיעה לישיבת הסיעה של מרצ

עוד 52 עדכונים

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה