ח"כ מירי רגב חוגגת במשתה פורים שערכה באולמי גושן ברחובות. 19 מרץ 2022 (צילום: דוברות מירי רגב)
מפגן כוח לקראת קרב ירושה שכולם בליכוד מכחישים את קיומו

המשתה של מירי

עדות מהשטח

מאות ליכודניקים התמנגלו אמש במפגן הכוח של מירי רגב באולם אירועים ברחובות ● מחופשת בגלימה קדמונית, הטוענת לכתר צחצחה חרבות והרימה לקהל בהתקפות על בנט ("פייק המלך") ושקד ("שמתהפכים לה המעיים") ● לא דיברו על היום שאחרי נתניהו, והוא עצמו הבריז ● לצד ח"כים מהליכוד וקבלני הקולות שכן דפקו נוכחות, היה גם אורח מפתיע - ח"כ איתמר בן-גביר

עוד 1,121 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 5 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אם לא תיכנע לכיל, ישראל יכולה להציל את ים המלח

תחקיר זמן ישראל בזמן שהפוליטיקה המזרח־תיכונית מונעת להזרים יותר מים מהכינרת להחייאת ים המלח, הארגונים הירוקים מקווים שתום זיכיון כיל יאפשר להגן על מה שנותר מהאגם, להאט את העלמותו ולמנוע את המשך הכרייה ● אולם, יש כאלה שחושבים שכבר מאוחר מדי: "צר לי לומר את זה, אני לא רואה שום תקווה עבור ים המלח"

עוד 3,015 מילים

המוסד נגד אמ"ן

לקראת ביקור הנשיא ג'ו ביידן בישראל, בצמרת הביטחונית הישראלית התעורר ויכוח חריף בשאלה האם יש תועלת בחזרה להסכם הגרעין. המוסד מתנגד לעמדת אמ"ן וגורס בצדק כי החזרה להסכם מסוכנת לישראל. הוויכוח הקשה הודלף לתקשורת ושר הביטחון הורה על חקירה לאיתור המדליפים.

משהו רע מאוד עובר על הצמרת הביטחונית של מדינת ישראל. ההדלפות היוצאות ממנה הן מסוכנות ופוגעות במדיניות העמימות שהייתה נהוגה פה במשך שנים ומסכנות את ביטחון ישראל.

משהו רע מאוד עובר על הצמרת הביטחונית של מדינת ישראל. ההדלפות היוצאות ממנה הן מסוכנות ופוגעות במדיניות העמימות שהייתה נהוגה פה במשך שנים ומסכנות את ביטחון ישראל

שר הביטחון בני גנץ קיבל החלטה נכונה בסוף השבוע שעבר כשהטיל על ראש המלמ"ב, שהינו האחראי על הביטחון במערכת הביטחון, לחקור שורה של הדלפות, כעשר במספר, שהיו בעת האחרונה מדיונים סגורים במערכת הביטחון וגם מתוך שורה של פעולות מבצעיות מחוץ לגבולות ישראל.

אל תצפו להרבה, החקירה הזו תיקח כמה חודשים וכלל לא בטוח שתוביל לתוצאות חד משמעיות, בינתיים היא תקרר את המערכת ותצמצם את נגע ההדלפות, אבל הן לא ייפסקו. כל ראשי מערכת הביטחון עוסקים בהן ישירות או בעקיפין, מלבד ראש השב"כ רונן בר. מדובר ברמטכ"ל, ראש המוסד, ראש אמ"ן ועוד שורה של קצינים בכירים בצה"ל.

ראשי מערכת הביטחון לוקחים דוגמה אישית מהפוליטיקאים הבכירים, מראשי הממשלה ושרי הביטחון והחוץ, מבנימין נתניהו, מנפתלי בנט ומיאיר לפיד.

גם הם מצוידים ביועצי תקשורת ועיתונאים ופרשנים בכירים שמשמשים כשופרות שלהם באמצעי התקשורת. אלה הם הצינורות שבהן זורמת האינפורמציה הרגישה אל הציבור וכמובן גם אל אויבינו.

ההדלפות נובעות מתוך אגו וגם מתוך שאיפות פוליטיות בעתיד. בכירי מערכת הביטחון עוסקים, בצד העבודה המבצעית, גם ביחסי ציבור לקראת העתיד לאחר שיפרשו ממערכת הביטחון.

גנץ החליט להטיל על האחראי על הביטחון במערכת הביטחון, לחקור שורת הדלפות, כעשר במספר, שהיו בעת האחרונה מדיונים סגורים במערכת הביטחון ומתוך שורת פעולות מבצעיות מחוץ לגבולות ישראל

דוגמה בולטת היא ראש המוסד לשעבר יוסי כהן, שעל פי גורמים ביטחוניים עסק ב"תדרוכים" של עיתונאים לגבי הצלחותיו האישיות והצלחות ארגונו לקראת העתיד, כשייכנס לעולם הפוליטי. לאחר שהשתחרר משירותו במוסד העניק ראיון נרחב לתוכנית "עובדה" של אילנה דיין, שגויסה למערכת יחסי הציבור שלו בתמורה לראיון בלעדי.

העיתונאי ברק רביד טען בשבוע שעבר כי גם מחליפו, ראש המוסד הנוכחי דוד ברנע, החל לצעוד בעקבותיו. הוא מעסיק את אותה יועצת התקשורת שהייתה ליוסי כהן והאינפורמציה הרגישה זורמת אל הציבור.

מגיע קרדיט למוסד ולעומד בראשו על הפעולות המיוחדות המוצלחות של הארגון נגד הסכנה האיראנית, אבל הדבר צריך להיעשות בחוכמה ובמינון הנכון על ידי הגורמים המוסמכים. כעת אנו נמצאים במצב של אינפלציה של הדלפות שפוגעת במדיניות העמימות.

על פי גורמים ביטחוניים בכירים, גם הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי, לוטש עיניו אל הפוליטיקה אחרי תקופת הצינון הקבועה בחוק. לרשותו עומדים דובר צה"ל ושורה של שופרות הקוראים לעצמם עיתונאים ופרשנים בכירים. הם משפררים אותו ללא בושה תמורת קבלת סיפורים "בלעדיים". אפשר לספור על יד אחת את מספר הפרשנים והכתבים שעושים עבודה עיתונאית נאמנה ואינם מהססים למתוח ביקורת על צה"ל ועל הרמטכ"ל.

מגיע קרדיט למוסד ולעומד בראשו על הפעולות המוצלחות נגד הסכנה האיראנית, אך זה צריך להיעשות בחוכמה ובמינון הנכון ע"י הגורמים המוסמכים. אינפלציית ההדלפות פוגעת במדיניות העמימות

בתקופה האחרונה היו כמה הדלפות חמורות מהממסד הביטחוני, כמו הדלפת סרטון על שריפה במפעל פלדה של "משמרות המהפכה" באיראן שנגרמה ממתקפת סייבר. הרמטכ"ל כוכבי צפה בסרטון הזה בעת ביקור ביחידה 8200 וכמה שעות לאחר מכן שודר הסרטון באחד מאמצעי התקשורת.

הסרטון תיאר את הבהלה הגדולה שאחזה בעובדי המפעל, כולל שידורים ברשת הקשר של כוחות ההצלה והחילוץ. אפשר לשער בסבירות גבוהה מהו מקור ההדלפה של הסרטון, אבל נניח זאת לחקירת המלמ"ב שתעשה את עבודתה נאמנה.

מה שמדאיג לא פחות היא המערכה בין המוסד לבין צמרת צה"ל וראש אמ"ן כדי לנסות ולהשפיע על ראש ממשלת המעבר יאיר לפיד לקראת ביקורו של הנשיא ביידן בישראל.

המערכה הזו דלפה מהחדרים הסגורים של מערכת הביטחון הישראלית אל מסכי הטלוויזיה והכותרות הראשיות של אמצעי התקשורת בישראל ומשם גם הגיעה לאמצעי התקשורת הבינלאומיים.

הוויכוח הקשה והמר בין המוסד  לאמ"ן נסוב אודות השאלה האם ישראל צריכה לתמוך בהגעה להסכם גרעין חדש או עדיף שהמעצמות לא יגיעו להסכם גרעין חדש עם איראן.

ראש אמ"ן אלוף אהרון חליווה גורס, כמו ראש אמ"ן לשעבר האלוף (מיל') תמיר היימן, כי הסכם גרעין גרוע עדיף על מצב שבו אין הסכם, מכיוון שהדבר יאפשר לישראל להרוויח זמן חשוב ולהכין היטב את האופציה הצבאית לתקיפת מתקני הגרעין באיראן.

לאחרונה היו הדלפות חמורות מהממסד הביטחוני, כמו הדלפת סרטון השריפה במפעל הפלדה של "משמרות המהפכה" שגרמה מתקפת סייבר. כוכבי צפה בסרטון בביקורו ב-8200 ושעות אח"כ הוא שודר בתקשורת

לעומת זאת, ראש המוסד דוד ברנע גורס כי הגעה להסכם גרעין חדש עם איראן היא גרועה לישראל. ישראל תרוויח בתרחיש הזמן פרק זמן של כשנתיים וחצי של שקט אך צה"ל לא יספיק להיות מוכן להתקפה צבאית מוצלחת על מתקני הגרעין באיראן.

ההערכה במוסד היא כי לאחר הסרת הסנקציות הכלכליות מעל איראן בעקבות החתימה על הסכם גרעין חדש, יוזרמו עשרות מיליארדי דולרים לשלוחות שלה ברחבי המזרח התיכון והיא תחזק את מנגנוני הפיגועים שלה בחו"ל.

הערכת המוסד קובעת כי בשנת 2025, לאחר הסרת ההגבלות מעל איראן, היא תשעט לעבר העשרת אורניום לרמה הגבוהה ביותר ללא כל פיקוח.

באופן מעניין, גם הרמטכ"ל כוכבי, המעורב במחלוקת החריפה הזו, דווקא תומך בעמדת המוסד נגד עמדת ראש אמ"ן. גורמים בכירים בצה"ל אומרים כי הוא כבר "מריח את סוף כהונתו" וכי העמדה הזו שלו נגועה כבר בשיקולים פוליטיים.

המרוויחה העיקרית מההדלפות האלה הינה איראן. המודיעין האיראני איננו צריך להתאמץ ולגייס סוכנים במערכת הביטחון הישראלית, די בכך שיעקוב אחרי ההדלפות ממערכת הביטחון לתקשורת הישראלית ויקבל תמונה מלאה על מערכת קבלת ההחלטות בנושא איראן והשיקולים המפורטים לכל מהלך עכשווי ועתידי.

לעמדת ראש אמ"ן אהרון חליווה הצטרפו בימים האחרונים גם ראש חטיבת המחקר תא"ל עמית סער, ראש החטיבה האסטרטגית תא"ל אורן סתר וראש אגף איראן אלוף טל קלמן.

המרוויחה העיקרית מההדלפות היא איראן. שהמודיעין שלה פטור מגיוס סוכנים במערכת הביטחון הישראלית. די בכך שיעקוב אחר הדלפות מערכת הביטחון ויקבל תמונה מלאה על קבלת ההחלטות בנושא איראן

זה לא אומר שראש המוסד דוד ברנע איננו צודק בעמדתו. מטבע הדברים אי אפשר לפרט, אך להערכתי המוסד מכיר טוב יותר את מערכת קבלת ההחלטות האיראנית, שיקוליה ותכנוניה העתידיים. הוא גם מכיר היטב את יכולותיו המבצעיות בתוך איראן. לא סתם התחייב ראש המוסד בפומבי לפני כמה חודשים בטקס בבית הנשיא כי "לאיראן לא יהיה לעולם נשק גרעיני".

הכדור עובר עכשיו להכרעת הדרג המדיני, כלומר להכרעתו של ראש הממשלה יאיר לפיד, שר הביטחון בני גנץ ואולי גם של הקבינט הביטחוני.

לפיד יהיה חייב להתחשב בעמדתו של הנשיא ג'ו ביידן אבל סביר להניח כי בגלל הרגישות הגדולה בתקופת הבחירות הוא ינסה ללכת בין הטיפות, להרגיע את המתיחות בצמרת מערכת הביטחון בין המוסד לאמ"ן ולנסות להגיע להבנות עם הנשיא ביידן כי חופש הפעולה של ישראל יישמר וכי "משמרות המהפכה" לא יוסרו מרשימת הטרור ואיראן תשלם על הפרות הסכם הגרעין מ-2015.

אבל זה לא יפתור את בעיית הפוליטיזציה במוסד ובצה"ל, בעיקר בקרב הצמרת הביטחונית בארגונים האלה. בכירים במוסד ובצה"ל, שאינם נמנים על המדליפים, חוששים להביע את דעתם בדיונים הסגורים מחשש שדבריהם יודלפו.

"יש מעין תהליך של התקרנפות" אומר גורם בכיר, "יישור עמדות עם הקו הפוליטי המוביל ולא עמדות ענייניות", וזה מסוכן מאוד לביטחון ישראל.

ומה יקרה אם המלמ"ב יצליח לאתר את המדליפים בסבירות גבוהה? לדעתי לא יקרה שום דבר, הדבר יובא לידיעת הדרג המדיני שמקסימום ינזוף באותם מדליפים בכירים ויעבור לסדר היום.

זה לא יפתור את בעיית הפוליטיזציה במוסד ובצה"ל, בעיקר בקרב הצמרת הביטחונית בארגונים האלה. בכירים במוסד ובצה"ל, שאינם נמנים על המדליפים, חוששים להביע את דעתם בדיונים הסגורים מחשש הדלפות

זה מזכיר לי סיפור שהיה לפני כמה שנים בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה. הייתה הדלפה של מידע רגיש בנושא איראן לפרשן בכיר, נתניהו זעם וביקש מראש השב"כ דאז לחקור מיהו המדליף, כולל שימוש בפוליגרף לחקירת משתתפי הישיבה שממנה דלף המידע.

מספר המשתתפים באותה ישיבה שממנה יצאה ההדלפה היה מצומצם מאוד וההערכה הייתה שהשב"כ יאתר בנקל את המדליף, המדליף שהיה דמות ביטחונית בכירה ביותר נשבר והודה בפני נתניהו ושאר משתתפי הישיבה כי הוא זה ש"תידרך" את העיתונאי הבכיר.

נתניהו זימן אותו לפגישה בארבע עיניים ונזף בו ובכך הסתיימה הפרשה. הוא נרגע לתקופה של כמה חודשים ואחר כך חזר להדליף, אבל תוך נקיטת אמצעי זהירות. הפרשה לא פורסמה בזמנו ושמות כל הנוגעים בדבר שמורים במערכת.

המערכת המדינית והביטחונית בישראל רוויה במדליפים אינטרסנטים בדרגות הבכירות ביותר, אבל כשהדבר פוגע בביטחון ישראל, על הדרג המדיני הבכיר, דהיינו ראש הממשלה ושר הביטחון, לקרוא אותם לסדר.

מדובר בהפרה חמורה של החוק. עליהם מוטלת האחריות לדאוג לכך שסודותיה הכמוסים של ישראל לא יפורסמו, מכיוון שפרסומם הוא פגיעה קשה בביטחון ישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,309 מילים

עונת הפריימריז יוצאת לדרך

את החודש הקרוב יבלו כמחצית מהמפלגות הקיימות בפריימריז לרשימה לכנסת - וכמה גם לראשות המפלגה ● הליכוד מושכת את מרב תשומת הלב, אבל גם במפלגות הקטנות מימין ומשמאל יש פוטנציאל לדרמות והפתעות ● ומה שבטוח: הפעם התקשורת לא תתעלם מהבחירות שיתקיימו ברע"ם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 909 מילים ו-2 תגובות

הדס קליין: קניתי לשרה נתניהו שרשרת וטבעת; אי אפשר היה לבוא לבלפור בידיים ריקות

יובל שטייניץ הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים ● לפיד על שיגור המטוסים הלא-מאוישים לאסדת כריש: "ממשלת לבנון צריכה לרסן את חיזבאללה אל מול ההתקפות האלה, או שאנחנו ניאלץ לעשות זאת" ● בהרב-מיארה: "החלטות על מינויים בתקופת בחירות מתקבלות על פי אמות מידה מקצועיות קבועות; הייעוץ המשפטי לממשלה יפעל ללא השפעות זרות ומתוך שיקולים ענייניים בלבד"

עוד 26 עדכונים

למקרה שפיספסת

האם שאריות המזון שנזרקות לפח על ידי מליוני ישראלים הופכות לדשן לחקלאות או מושלכות סתם כך לטבע? ● עימות חזיתי בין המשרד להגנת הסביבה לבין תאגיד הפסולת "ורידיס" שופך מעט אור על הנעשה מאחרי הקלעים של תעשיית הפסולת בישראל - והריח לא משהו

עוד 1,638 מילים

מרכזיותה של סעודיה בזירה הבינלאומית  

לצד התמורות העצומות המתחוללות בזירה הבינלאומית ובמזרח התיכון בעת האחרונה, ערב הסעודית עוברת טלטלות עמוקות ושינויים מרחיקי לכת. כך, במסגרת הדיונים סביב משבר האנרגיה הגלובלי נוכח הזינוק במחיר הנפט, ועל רקע האיומים הביטחוניים ובראשם סוגית הגרעין, תשומת לב רבה מופנית לעבר מוחמד בן סלמאן יורש העצר הסעודי העומד בראש הממלכה.

למרות גילו הצעיר (37) ועל אף שאביו המלך סלמאן עדיין בחיים, יורש העצר, העומד בראש משרד ההגנה והצבא הסעודי, הוא האיש החזק והשליט האמתי של הממלכה הסעודית. זאת, בין היתר, הודות לעושרה העצום ויציבותה של סעודיה לצד היותה יצואנית הנפט הגדולה בעולם, המעצמה האזורית המובילה מול איראן ובעלת הברית החשובה והוותיקה ביותר של ארה"ב. אם לא די בכך, הרי שלמרבה האירוניה גם נוכח סיום בידודה מהקהילה הבינלאומית על רקע מעורבותו האישית של בן סלמאן ברצח העיתונאי עדנאן חשוקג'י (2018).

למרות גילו הצעיר (37) ועל אף שאביו המלך סלמאן עדיין בחיים, יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, העומד בראש משרד ההגנה והצבא הסעודי, הוא האיש החזק והשליט האמתי של הממלכה הסעודית

והעובדות מדברות בעד עצמן. מאז עלייתו של בן סלמאן לשלטון ב-2017 וכחלק מ"חזון 2030" שאפתני אותו ניסח, סעודיה עוברת ביוזמתו שינויים רבים הנושאים השלכות ארוכות טווח.

לאחר שחיסל את אויביו וצמצם את סמכויותיהם של מתנגדיו מקרב הנסיכים ובני משפחת בית המלוכה, הוא פנה לחיזוק חוסנה ויציבותה החברתית-כלכלית של הממלכה. זאת, תוך מאבק בלתי נילאה בשחיתות לצד ביצוע מהפכות חברתיות חסרות תקדים (דוגמת היתר נהיגה לנשים ופתיחת בתי קולנוע ותיאטראות) לצד רפורמות כלכליות רדיקליות (דוגמת הרפורמות בשוק הדיור ובמגזר התיירות).

כל זאת, כשברקע איראן מאיצה את פיתוח הגרעין שלה ומגבירה את היקף האיומים הביטחוניים המופנים נגד הממלכה הסעודית (באוויר, בקרקע ובים). אך במקביל, מקדמת את המגעים והשיחות עמה על אף, ואולי בשל היריבות המרה השוררת בין השתיים והעוינות ההיסטורית המפלגת עד היום את העולם המוסלמי.

לאחר שבן סלמאן חיסל את אויביו וצמצם את סמכויותיהם של מתנגדיו מקרב הנסיכים ובני משפחת בית המלוכה, הוא פנה לחיזוק חוסנה ויציבותה החברתית-כלכלית של הממלכה

התבוננות על מפת ההסכמים, הבריתות והקואליציות השונות שנוצרו לאחרונה במזרח התיכון, חושפת מארג שלם ומורכב של יחסים, קשרים ואינטרסים שונים ולא פעם מנוגדים, המתקיימים בו-זמנית בכפיפה אחת באזור.

שיאם של כל אלה מתבטא כאמור, בחידוש הקשרים בין הרפובליקה האסלאמית ומנהיגת הציר השיעי לבין סעודיה, מנהיגת העולם הערבי העומדת בראש העולם הסוני (המהווה 85-90% מהעולם המוסלמי).

ללא ספק, קיימת א-סימטריה ביכולות, במשאבים ובעוצמות של שתי המדינות. וכך, בזמן שאיראן נתונה במצוקה כלכלית וחברתית קשה לצד טלטלות משמעותיות בצמרת המשטר, הצבא והמודיעין שלה, ערב הסעודית נחשבת לאחת המדינות היציבות, השמרניות, העשירות והחזקות במזרח התיכון ובזירה הבינלאומית. התבוננות בתחזיות של קרן המטבע העולמי מספקת אינדיקציות לכך. סעודיה בעלת תמ"ג מהגבוהים בעולם והכלכלה הסעודית צפויה לצמוח השנה ב-7.6% ולהגיע לטריליון דולר.

בנוסף ומעבר לכך, כמדינה הגדולה ביותר בחצי האי-ערב, החולשת על שטח עצום של יותר מ-2.1 מיליון קמ"ר שרובו מדברי, מיקומה של ערב הסעודית בטבורו של המזרח התיכון, השולט במידה רבה בדינמיקה המתחוללת בשוק האנרגיה העולמי כמו גם במפת היחסים עם מדינות ערב ומדינות המפרץ, מקנה לה עוצמה גיאופוליטית אדירה.

היא עומדת בראש ארגון GCC המאחד כלכלית וביטחונית את מדינות המפרץ והיא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, כשסין, רוסיה וארה"ב "מתחרות" זו בזו על היקף הייבוא ממנה. כל זאת, בזמן שכיצרנית הנפט השלישית בהיקפה בעולם (אחרי ארה"ב ורוסיה), סעודיה חולשת על רזרבות משמעותיות של הזהב השחור, היכולות לסייע בריסון עליית המחירים ולהשפיע על יציבות שוק הנפט העולמי.

יש א-סימטריה ביכולות, משאבים ועוצמות המדינות. איראן במצוקה כלכלית וחברתית וחווה טלטלות בצמרת המדינית והביטחונית. סעודיה מהמדינות היציבות, העשירות והחזקות במזה"ת ובעולם

עובדות חשובות אלה נושאות משמעויות והשלכות רבות. מפת האינטרסים הגיאופוליטיים, בעיקר בסוגיית שוק האנרגיה הגלובלי, מתעצבת כל העת וניצבת לנגד עיניהם של מקבלי החלטות רבים בעולם ובהם ראשי המשטר בטהרן ומנגד, הממשל בוושינגטון בהובלת ג'ו ביידן.

בתוך כך, הן לאיראן והן לארה"ב יש אינטרס חזק לחדש ולבסס את קשריהן עם סעודיה ובן סלמאן. זאת על אף מטעני העבר שכל אחת מהן נושאת כלפי הממלכה הסעודית והעומד בראשה.

אולם כאן המקום לחדד ולהבהיר:

  • איראן נושאת עיניה לעבר סעודיה בעיקר בשל מצוקתה הכלכלית ומתוך אינטרס פוליטי-צבאי להעצים את יכולותיה הצבאיות-גרעיניות ומעמדה כמעצמה אזורית וכל שכן, כדי לבלום באמצעות סעודיה את התחזקותה של ישראל ואת היקף הקשרים וההסכמים הכלכליים-ביטחוניים שהיא מקיימת עם מדינות האזור.
  • ארה"ב, לעומתה, בעלת עניין ואינטרסים שונים בתכלית. הממשל האמריקאי, המתמקד כיום בעיקר במזרח אסיה ובמתחולל במלחמה באירופה, נסוג מהמחויבות והנוכחות שלו במזרח התיכון כולו מאז 2011. בתוך כך, אין לו עניין ויכולת להגביר את מעורבותו באזור והוא מחפש דרכים, קשרים ובעיקר קואליציות אזוריות, שיסייעו לו לשמור על הסדר והיציבות באזור ולבלום את ההידרדרות הביטחונית ומרוץ הגרעין בהובלת איראן. זאת ועוד, ממשל ביידן פועל מתוך אינטרס לרסן את הזינוק החד שחל במחירי האנרגיה, כשבן סלמאן, הוא מי שמחזיק את המפתחות לכל אלה.

הן לאיראן והן לארה"ב יש אינטרס חזק לחדש ולבסס את קשריהן עם סעודיה ובן סלמאן. זאת על אף מטעני העבר שכל אחת מהן נושאת כלפי הממלכה הסעודית והעומד בראשה

אין ספק כי משולש היחסים המתקיים בין ערב הסעודית, ארצות הברית ואיראן, הינו מצב טעון ומורכב הטומן בחובו סיכונים והזדמנויות שונות.

בהתחשב בתמורות הגיאופוליטיות המתחוללות כיום בזירה הבינלאומית ובכלל זה, במזרח התיכון ובסעודיה, דווקא מוחמד בן סלמן, מנהיג נחוש, חריף ומהפכן הידוע גם באכזריות שאינה יודעת גבולות (רצח חשוקג'י), הוא מי שיכול להתאים את עצמו ול"גנג'ל" בין מצבים סבוכים ונסיבות מורכבות.

תוך שהוא משלב בין שמרנות חדשנות וקידמה, לצד תעוזה שאפתנות ועוצמות כלכליות אדירות, הוא היחיד שיכול במקביל הן להתקרב לאיראן, וזאת מעמדת עוצמה והובלה כלכלית בעיקר, במטרה לבלום את התפשטות השפעתה ההרסנית במזרח התיכון והן, לסייע לארה"ב לשמור על יציבות שוק האנרגיה העולמי ומחירי הנפט וכל שכן, על יציבות המזרח התיכון. ללא ספק, בן סלמאן הוא אחד השחקנים החשובים והמשפיעים ביותר הפועלים כיום בפוליטיקה העולמית.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית לגיאופוליטיקה וליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 880 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בפסק הדין שניתן ביום ראשון בבג"ץ, פסלו השופטים את החלטת שרת הפנים לסגור את שערי ישראל בפני פליטים מאוקראינה מאז תחילת המלחמה, למעט מכסה מצומצמת של אשרות ● מעבר לעובדה ששקד הפרה אמנה שישראל חתומה עליה מ-2010, השופטים הצביעו על העובדה ששרת הפנים קיבלה החלטות ללא פיקוח הכנסת ותוך פגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות ● פרשנות

עוד 1,088 מילים ו-1 תגובות

רוב הבקבוקים עדיין מגיעים לפח – ויש מי שמרוויח מזה

בדיקת זמן ישראל ניב סולטן קוראת לציבור למחזר, אך הסרבול במרכולים מקשה על החזרת בקבוקים ריקים, מה שיוצר כלכלת צללים ● כספי פיקדון מועברים לאוספי בקבוקים שהופכים את המיחזור לעיסוקם העיקרי או להשלמת הכנסה ● המשרד להגנת הסביבה דורש מהיצרנים לאסוף יותר בקבוקים, אך גם שם יודעים שהבעיה האמיתית היא שאין הפרדה של אשפה אורגנית

עוד 1,622 מילים

רוסיה מגנה את התקיפה בסוריה בשבת: ״לחדול מכך ללא תנאי״

נתניהו התקבל הערב בתשואות בבני ברק בארוע שבע הברכות של גפני ● ארה"ב: לא ניתן לקבוע בוודאות מי הרג את אבו-עאקלה - סביר להניח שחיילי צה״ל בשוגג ● לפיד ליועמ״שית: נשמור על מערכת המשפט מפני הרוצים לפגוע בה ● פולין וישראל משקמות את היחסים ● הנגיד העלה את הריבית ל-1.25% ● הושג הסכם בין האוצר והחקלאים לגבי רפורמת הייבוא

עוד 56 עדכונים

הריקוד של מיכאלי בחתונת נכדתו עלולה לעלות לגפני בכיסאו

ח"כ משה גפני הצליח להכניע את שותפיו-יריביו ביהדות התורה ולשמור על המקום הראשון ברשימה - עד אתמול בלילה ● גפני הזמין לחתונת נכדתו את מרב מיכאלי - אולי השרה השנואה ביותר ברחוב החרדי ● "היא באה לחתונה, לא לבשה שמלה, נכנסה עם מאבטחים לתחום הנשים, הרסה את ההפרדה. מה קורה כאן?" זעם בכיר ביהדות התורה ● ויש מי שכבר קורא לגפני לפרוש מהכנסת ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

ישראל נכנסה באופן רשמי לתקופת בחירות, ומערכת המשפט במדינה חייבת להעלות הילוך בהקפדה על שלטון החוק ● היועצת המשפטית לממשלה צריכה לפקח מקרוב על החלטות ממשלת המעבר ● היועמ"שית בכנסת חייבת לשים עין על עבודת הוועדות והמליאה בתקופה זו ● ועדת הבחירות המרכזית צריכה לשים בלמים ● וחשוב מכול: בג"ץ חייב לשמור שלא נעשים שינויים בחוקי המשחק ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-2 תגובות

המל"ל ממליץ לקבוע בחוק ייצוג של לפחות 33% נשים בקבינט המדיני-ביטחוני

פרסום ראשון דוח חסר תקדים שהוגש לראש המל"ל מותח ביקורת חריפה על העדרן של נשים ממוקדי קבלת ההחלטות, במיוחד במצבי חירום ● "העדר קשב ומודעות לנושא המגדרי מוביל לפגיעה קשה ובלתי פרופורציונלית בציבור הנשים בישראל", נכתב בדוח ● בין ההמלצות: להסדיר בחוק את ייצוג הנשים בקבינט המדיני-ביטחוני ובוועדת שרים לענייני קורונה, וכן להפוך את ועדת השרים לשוויון מגדרי לוועדה קבועה

עוד 1,427 מילים

המפלגות חייבות לכנסת 167.2 מיליון שקל – וזאת רק ההתחלה

מפלגת הליכוד חייבת לכנסת את הסכום הגבוה ביותר – כ־49 מיליון שקל ● לכחול לבן יש את החוב הכי גבוה ביחס לגודלה: כ־18.5 מיליון ● שתי המפלגות חורגות מתקרת ההלוואות המותרת ביחד עם תקווה חדשה, שכבר הספיקה לצבור חוב של כ־10 מיליון ● חלק מהמפלגות כבר לקחו הלוואות למימון הבחירות בנובמבר ● הסכום שהכנסת משלמת למימון הקמפיינים מאז 2019 יגיע השנה ליותר ממיליארד שקל

עוד 2,137 מילים ו-1 תגובות

יואב קיש: "לא הייתה לי כוונה לאיים על היועמ"שית"

מערכת הביטחון ליועמ"ש: אפשר למנות רמטכ"ל בזמן בחירות ● דיווח: לפיד סרב לבקשת בנט לקבל תנאי רה"מ לשעבר ● כהנא דורש מימינה התחייבות שתאפשר לו להתפלג ● לפיד שלח לנתניהו הזמנה רשמית לפגישת עדכון ● בג"ץ פסל החלטת שרת הפנים להגביל מספר פליטים מאוקראינה, שקד בתגובה: "אקטיביזם חריג" ● פייגלין יתמודד בפריימריז בליכוד ● לפיד מחליף ראש מערך הסברה

עוד 47 עדכונים

חזבאללה ניצל את המצב הפוליטי בישראל להעברת מסר

ראש ממשלה חדש בישראל זו הזדמנות להעביר מסר ולקבוע תקדים - ובתפיסתו של נסראללה, יש כאן איזון אסטרטגי ● ישראל טסה כל העת מעל שמי לבנון ועל פי פרסמים זרים, אפילו תוקפת משמי ארץ הארזים מטרות בסוריה ● לכן הארגון רואה בחדירת כלי טיס לשמי ישראל צעד תגובה לגיטימי ● יירוט המל"טים אתמול הרס לארגון הטרור הלבנוני את התוכניות ● פרשנות

עוד 720 מילים

״המרחב הפוליטי הפך אלים ומרושע - עלינו לעצור את זה״

הליכוד: שום אמירה של לפיד לא תסתיר את העובדה שנחשפה: שהוא שלח את המנכ״לית שלו עם צ׳ק פתוח למועצת השורא ● לפיד ורעייתו ילונו הלילה במתחם בלפור ● צה״ל יירט כתב״מים מעל מאגר כריש ● גנץ: חיזבאללה מחבל ביכולת לבנון להגיע להסכם עם ישראל ● הפלסטינים יעבירו לארה״ב את הכדור ממנו נפגעה אבו עאקלה ● עודה: היהודים תמיד חיפשו ערבי מחמד כמו עבאס

עוד 17 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה