כך הפך פוטין את רוסיה מדמוקרטיה חלקית לדיקטטורה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: AP Photo/Sergei Ilnitsky)
AP Photo/Sergei Ilnitsky
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

בשבועות האחרונים החריף נשיא ארה"ב ג'ו ביידן את הטון נגד ולדימיר פוטין. תחילה הכריז כי פוטין לא יוכל להישאר בשלטון בשל מעשיו במלחמה באוקראינה, ובהמשך הגדיר אותו "פושע מלחמה שצריך לעמוד למשפט".

לא ברור כיצד מתכוון הנשיא האמריקאי ליישם את ההצהרות הללו, אך אין ספק כי חלומו של המערב הוא לגלות בוקר אחד שפוטין הודח מכיסאו על-ידי הציבור או על-ידי מקורביו הכנועים.

הבעיה היא שתסריט כזה הוא כמעט פנטזיה דמיונית. ב-22 השנים מאז נכנס פוטין לתפקיד הנשיא הוא החזיר את רוסיה בתהליך אגרסיבי ויעיל ממצב של דמוקרטיה חלקית למשטר אוטוריטרי, שבו הוא משמש כשליט נטול מתנגדים.

הבעיה היא שתסריט הדחת פוטין ע"י מקורביו או עמו הוא כמעט פנטזיה. ב-22 השנים מאז הפך פוטין לנשיא, הוא החזיר את רוסיה בתהליך אגרסיבי ויעיל מדמוקרטיה חלקית למשטר אוטוריטרי והפך לשליט נטול מתנגדים

רוסיה של שנת 2000 לא הייתה דמוקרטיה בסטנדרטים מערביים, אבל הייתה רחוקה מלהיות משטר אוטוריטרי. היא היוותה סוג של יצור כלאיים שמומחי יחסים בינלאומיים הגדירו "דמוקרטיה לא ליברלית".

בתקופה בה נבחר פוטין לראשונה, הגבילה חוקת רוסיה את משך כהונת הנשיא לשתי קדנציות של 4 שנים בלבד. 3 ערוצי החדשות המרכזיים היו בבעלות פרטית ולא היססו לבקר את השלטון. רוב משאבי המדינה היו בידיהם של בעלי הון עצמאיים ולא בבעלות הממשלה.

במשטר כזה, שבו יש אופוזיציה פעילה, תקשורת חופשית המבקרת את הנשיא ובעלי הון שאינם תלויים בו, פוטין היה מתקשה מאד לנהל מלחמה כה מזיקה לאורך זמן. אלא שרוסיה של שנת 2022 אינה דומה לזאת של ימיו הראשונים של פוטין.

ב-26.3.2000 זכה פוטין בפעם הראשונה בבחירות לנשיאות רוסיה ותפס באופן רישמי את מקומו של בוריס ילצין (3 חודשים לפני הבחירות כבר שימש כממלא מקום של ילצין החולה שפרש). ניצחונו בבחירות לנשיאות לא הושג בקלות, הוא זכה בסך-הכול ב-53% מהקולות ונזקק להתגייסות נמרצת של ערוצי תקשורת מרכזיים, שנשלטו על-ידי אוליגרכים חזקים, אשר סברו בטעות כי בחירתו של פוטין תשרת אותם ותאפשר להם להמשיך לשלוט בכלכלת רוסיה.

בבחירות לפרלמנט הרוסי זכתה מפלגתו של פוטין ב-73 מושבים בלבד מתוך 450 ונאלצה ולחלוק את הכוח השלטוני בקואליציה עם 3 מפלגות אחרות על-מנת להשיג רוב פרלמנטרי.

במשטר הקודם, עם אופוזיציה פעילה, תקשורת חופשית המבקרת את הנשיא ובעלי הון שאינם תלויים בו, פוטין היה מתקשה לנהל מלחמה כה מזיקה לאורך זמן. אלא שרוסיה של 2022 אינה דומה לזאת של ראשית כהונתו

מאז זרמו מים רבים בנהר. ב-2018 החלה הקדנציה הרביעית של פוטין. בבחירות הוא מחץ את יריבו, פאבל גרודינין, וזכה ב-76% מהקולות לעומת 11%. בפרלמנט, מפלגת "רוסיה המאוחדת" כבר מזמן אינה זקוקה לשותפים, היא זכתה ב-324 מושבים (מתוך 450) ונהנית משליטה מוחלטת.

ערוצי הטלוויזיה החופשיים והמשפיעים אינם קיימים יותר. חלקם נסגרו וחלקם עברו לבעלות הקרמלין. חוקת רוסיה, שהגבילה את כהונת הנשיא ל-8 שנים לכל היותר, תוקנה ומאפשרת כעת את המשך שלטונו של פוטין עד 2036.

אוצרות הנפט והגז בהם תלויה כלכלת רוסיה נמצאים בשליטה מוחלטת של הקרמלין, בין אם באמצעות בעלות ישירה של הממשלה ובין אם בבעלותם אנשי עסקים הסרים למרותו של פוטין.

כיצד הפך פוטין את רוסיה מדמוקרטיה חלקית לדיקטטורה?

מרבית הצעדים לביצור שלטונו בוצעו בקדנציה הראשונה של פוטין. בתקופה זאת חוסלו או רוסנו בצורה שיטתית מוקדי הכוח העצמאיים – האוליגרכים, האופוזיציה הפוליטית, החוקה הרוסית והתקשורת.

1

תיקון החוקה הרוסית ושליטה מוחלטת במערכת המשפט
הפיכת החוקה הרוסית לפלסטלינה והפעלת מערכת המשפט כנגד יריביו היו שני כלים קריטיים בריסוק יריביו הפוליטיים.

הפיכת החוקה הרוסית לפלסטלינה והפעלת מערכת המשפט כנגד יריביו היו שני כלים קריטיים בריסוק יריביו הפוליטיים

זמן קצר לאחר קריסת ברית-המועצות הפכה רוסיה למדינה עצמאית וכוננה חוקה שנועדה להפוך אותה לדמוקרטיה. החוקה אומנם יצרה מבנה של מדינה דמוקרטית, אבל העניקה לנשיא מספר יתרונות ביחסים מול מערכת המשפט.

התובע הכללי (פרקליט המדינה) ממונה ישירות על-ידי הנשיא ולאחר-מכן התובע אחראי לבדו על מינוי השופטים (אין ועדה למינוי שופטים) בדרגים הנמוכים יותר.

דרך זאת מקנה לנשיא יכולת השפעה משמעותית על מערכת המשפט, כאשר התובע הכללי יכול להפוך למעשה לזרועו הארוכה. ואכן, בתקופת פוטין זרוע זאת, כפי שניתן יהיה לראות בהמשך, הופעלה בעוצמה ובאכזריות נגד יריביו הפוליטיים.

אחד הסעיפים החשובים בחוקה הרוסית היה הגבלת כהונת הנשיא לשתי קדנציות, בדומה לחוקה האמריקאית. לקראת סיום הקדנציה השנייה של פוטין המתינו מדינות המערב בדריכות רבה כדי לראות האם פוטין יציית לחוקה ויפנה את כיסאו.

אנחת רווחה נשמעה כאשר פוטין הודיע לא יתמודד לקדנציה שלישית ויתמוך במועמדותו של דימיטרי מדבדב. האחרון אכן זכה בבחירות והוכתר כנשיא החדש, אולם תוך זמן קצר התברר כי פרישתו של פוטין הייתה רק למראית עין. הוא כיהן כראש-ממשלה תחת מדבדב והמשיך לשלוט בפועל ברוסיה. לקראת הבחירות הבאות ב-2012 הודיע מדבדב שלא יתמודד שוב, פוטין ניצל את הפירצה בחוקה שאיפשרה התמודדות חוזרת לאחר צינון של קדנציה ונבחר בקלות לתפקיד הנשיא בפעם השלישית.

מאז תוקנה חוקת רוסיה פעמיים, תחילה הוארכה קדנציית הנשיא מ-4 שנים ל-6. התיקון הבא כבר התיר "לאפס" את מספר הקדנציות של הנשיא, כלומר ב-2024 כאשר פוטין ישלים את הקדנציה הרביעית, תתחיל ספירה חדשה והוא יוכל להיבחר פעמיים נוספות עד שנת 2036.

תחילה הוארכה קדנציית הנשיא מ-4 שנים ל-6. התיקון הבא התיר "לאפס" את מס' הקדנציות שלו. ב-2024, כשישלים קדנציה 4, תתחיל ספירה חדשה שתאפשר לו להיבחר פעמיים נוספות עד 2036

2

חיסול האוליגרכים והשתלטות על הכלכלה ושוק התקשורת
הכינוי "אוליגרכים" ניתן קבוצה לקטנה וחזקה מאד של כ-20 בעלי הון שהחזיקו במוקדי הכוח המשפיעים ביותר – חברות הנפט והגז הגדולות, הבנקים וערוצי התקשורת המרכזיים. בשנות ה-90' היו האוליגרכים הקבוצה החזקה והמשפיעה ביותר בכלכלה ובפוליטיקה הרוסית.

קודמו של פוטין, בוריס ילצין, ניהל מדיניות כלכלית שהיטיבה עימם, מנע רפורמות שיפתחו את רוסיה לתחרות בינלאומית וניצל את השפעתו במערכת המשפט כדי להעלים עין מהתנהלות מושחתת שלהם. בתמורה זכה לתמיכה מאסיבית שלהם באמצעות הזרמת סכומי ענק לקמפיין הבחירות שלו וגיוס ערוצי התקשורת לתמיכה בו, מה שהביא (בקושי) לניצחונו בבחירות 96'.

ילצין החולה הלך ונחלש, ב-1999 קיבלו כמה מהאוליגרכים החלטה, להריץ את פוטין כיורש. בקמפיין הבחירות שוב הוזרמו תקציבי ענק לתמיכה ב"טירון הפוליטי", חלק מערוצי הטלוויזיה האדירו את שמו ועסקו בהכפשה יומית של יריביו.

זמן קצר לאחר בחירתו של פוטין הוא כינס את 20 האוליגרכים הבכירים לשיחת אזהרה מיתולוגית בקרמלין ובה הבהיר להם בשפה פשוטה שהמסיבה נגמרה. הפעולה של פוטין מול האוליגרכים נתפסה כלגיטימית ופופולרית מאד, היא שווקה כ"מלחמה בשחיתות" שללא ספק הייתה קיימת.

שניים מהאוליגרכים החזקים ביותר ולדימיר גוסינסקי ובוריס ברזובסקי, שהיו בעליהם של שלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים, החליטו להעביר את פוטין סדרת חינוך.

שניים מהאוליגרכים החזקים ביותר ולדימיר גוסינסקי ובוריס ברזובסקי, שהיו בעליהם של שלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים, החליטו להעביר את פוטין סדרת חינוך

השניים, שבימים אחרים היו יריבים מרים במאבק על השליטה בשוק התקשורת, חילקו גזרות, ערוץ NTV בבעלות גוסינסקי ניהל קמפיין כנגד המלחמה בצ'צ'ניה. ערוץ ORT של ברזובסקי הוביל קמפיין שני כנגד תפקודו של פוטין באירוע הטביעה של צוללת רוסית שהסתיים במותם של 118 אנשיה.

התגובה הייתה מהירה וקטלנית, גוסינסקי נעצר באשמה של מעילת כספים באחת החברות שהיו בבעלותו. כמה לילות בכלא חשוך במוסקבה הספיקו למיליארדר הנהנתן. הוא שוחרר בעסקה מאפיונרית שבה אולץ למכור את ערוץ הטלוויזיה שלו לקרמלין במחיר מעליב ובתמורה שוחרר ונס על נפשו מאדמת רוסיה.

אחת המרוויחות מהפרשה הייתה קבוצת הכדורסל של הפועל ת"א, שגוסינסקי מיהר לרכוש כדי להלבין חלק מהונו ולרכוש קשרים (תרתי-משמע) בישראל.

ברזובסקי, שהיה תומכו הגדול של פוטין בקמפיין הבחירות, הבין באיחור קל כי צפוי לו גורל דומה. ערוץ הטלוויזיה שלו הוסיף לתקוף את פוטין ולהאשים אותו בפרשת הצוללת. הזימון לחקירה באשמת הונאה בפרשה ישנה לא איחר להגיע.

בטרם תימצא הסיבה לכלוא גם אותו, הוא מיהר לעלות על המטוס הראשון ללונדון ומשם ניהל מלחמה אבודה. תוך חודשים ספורים איבד ברזובסקי את בעלותו על ערוץ הטלוויזיה הגדול ביותר ברוסיה לטובת ממשלת רוסיה. את מקור כוחו השני, חברת הנפט המשגשגת "סיבנפט", נאלץ להעביר לסגנו הצעיר רומן אברמוביץ', שנחשב בקרמלין כאוליגרך צייתן.

ברזובסקי נותר עד סוף ימיו אומלל ומפוחד בלונדון, ב-2013 התאבד, כשהוא מצוי בחובות כבדים. אברמוביץ' לעומתו, סיפק את הסחורה לקרמלין ומכר את חברת "סיבנפט" לממשלת רוסיה בסכום נאה של 13 מיליארד דולר, שמבטיחים לו עד היום חיי פאר על הציר בין לונדון לתל-אביב.

התגובה הייתה מהירה וקטלנית, גוסינסקי נעצר באשמה של מעילת כספים באחת החברות שהיו בבעלותו. כמה לילות בכלא חשוך במוסקבה הספיקו למיליארדר הנהנתן

חצי שנה מיום בחירתו הצליח פוטין להעביר לשליטה ישירה של ממשלתו את שני ערוצי הטלוויזיה המשפיעים ביותר ואחת מחברות הנפט הגדולות. שניים מהאוליגרכים החזקים והמוכרים ביותר נסו על נפשם. המסר הופנם היטב אצל האחרים. חלקם העדיפו ולמכור את אחזקותיהם לממשלה במחירים מעליבים ולעזוב את רוסיה ןאלה שנשארו הפכו למשת"פים כנועים של השליט החדש.

הנוסחה של פוטין ואנשיו לאילוף האוליגרכים הייתה פשוטה, מעצר באשמת עבירות מס או עבירה כלכלית אחרת, ולאחר-מכן הליך "פרוטקשן" קלאסי, זיכוי והודאה באשמה תמורת העברת עסקי האוליגרך לבעלות הממשלה במחיר מעליב.

חלק מהחברות שהולאמו, כמו גם ערוצי הטלוויזיה, נשארו בבעלות ישירה של ממשלת רוסיה, ואחרות הופרטו מחדש ונמכרו לידיים פרטיות של בעלים שהבינו היטב כיצד עליהם להתנהג, אם אינם מעוניינים לסיים בכלא סיבירי או במקלט מדיני בארץ אחרת.

על-פי ההערכות, בכל עסקה כזאת גזרו פוטין ומקורביו קופונים שמנים של מיליונים רבים (יש שיאמרו אף מיליארדים) שמפוזרים כיום ביאכטות, טירות וחשבונות בנק פיקטיביים ברחבי העולם.

על-פי ההערכות, בכל עסקה כזאת גזרו פוטין ומקורביו קופונים שמנים של מיליונים רבים (יש שיאמרו אף מיליארדים), שמפוזרים כיום ביאכטות, טירות וחשבונות בנק פיקטיביים ברחבי העולם

מוקד כוח אחרון סרבני וחשוב מכולם היה מיכאל חודרוקובסקי, האיש העשיר באירופה ובעליה של חברת הנפט הגדולה ברוסיה "יוקוס". חודרוקובסקי החזיק לא רק בהון עצום, אלא גם בקשרים ענפים בזירה הבינלאומית. הוא היה דמות מקושרת מאד בעולם העסקים האמריקאי (בראש מועצת המנהלים שלו עמד לא אחר מהנרי קיסינג'ר) והאירופאי.

פוטין וחודורובסקי בקרמלין, דצמבר 2002 (צילום: Kremlin.ru, ויקיפדיה)
פוטין וחודורובסקי בקרמלין, דצמבר 2002 (צילום: Kremlin.ru, ויקיפדיה)

חודרוקובסקי ניהל מאבק ציבורי גלוי נגד פוטין, תמך במפלגות אופוזיציה בפרלמנט ואף הודיע כי הוא שוקל להתמודד מול פוטין בבחירות 2004. בין השניים התקיימו מספר פגישות בקרמלין שתוארו כ"שיחות איום הדדיות" וחודרוקבסקי נחשב עד היום לאיש היחיד (והאחרון) שהעז להרים את קולו על פוטין במגרשו הביתי. הוא היה משוכנע שמעמדו בעולם מבטיח לו סוג של חסינות, מפני שפוטין שואף לבנות לעצמו מעמד לגיטימי בזירה הבינלאומית לא יעז לפגוע בו.

שנתיים של משחק הוגן מול היריב העקשן הספיקו לפוטין. ב-25 לאוקטובר 2003 פרצו כוחותיה של יחידה מיוחדת למטוסו הפרטי והמפואר של האיש העשיר ברוסיה. הוא נעצר יחד עם מנהל הכספים שלו באשמה של העלמת מס ותשלום שוחד לפוליטיקאים.

הדרך לכלא בסיביר הייתה קצרה. שותפיו הבכירים ובראשם ליאוניד נבזלין נמלטו לישראל ולמדינות נוספות. על חברת "יוקוס" הוטלו קנסות מפלצתיים באשמת פיגור בתשלומים, שהגיעו לסכום של קרוב ל-50 מיליארד והביאו אותה במהירות לחובות ענק.

לאימפריה הכלכלית לא היה סיכוי לעמוד בקנסות הללו כאשר בכיריה נמצאים במעצר או במדינות אחרות. הדרך להכרזה על ענקית הנפט כפושטת רגל ומשם הלאמתה לבעלות הממשלה הייתה קצרה, ההשתלטות על מוקדי הכוח בתקשורת ובכלכלה הרוסית הושלמה.

הדרך לכלא בסיביר הייתה קצרה. שותפיו הבכירים נמלטו לישראל ולמדינות נוספות. על חברת "יוקוס" הוטלו קנסות מפלצתיים בגין פיגור בתשלומים בקרוב ל-50 מיליארד, והביאו אותה במהירות לחובות ענק

3

השתלטות על המערכת הפוליטית וחיסול מפלגות האופוזיציה
בקדנציה הראשונה שלו כנשיא זכתה מפלגת "אחדות" שייצגה אותו בפרלמנט הרוסי (ה"דומא") ב-73 מושבים בלבד מתוך 450. היא הייתה המפלגה השנייה בגודלה, ונאלצה לשתף פעולה עם 3 מפלגות נוספות כדי להשיג רוב בפרלמנט. במצב כזה כמובן שכוחו של הנשיא בפרלמנט מוגבל, קיימת אופוזיציה משמעותית וישנה תלות בשותפות הקואליציוניות.

בבחירות הבאות בשנת 2004 כבר זכתה מפלגתו של פוטין, ששמה שונה ל"רוסיה המאוחדת", ב-223 מושבים (מתוך 450), וכיום היא שולטת בפרלמנט אופן מוחלט עם 324 מושבים בדומה, המאפשרים לפוטין להבטיח כל חוק או תקנה שנפשו חפצה. מרבית מפלגות האופוזיציה נעלמו והמעטות שנשארו הן חסרות משמעות.

ריסוק האופוזיציה ובניית הכוח של פוטין הושגו בשני צעדים עיקריים – העלאת אחוז החסימה ל-7%, מה שמחק את המפלגות הקטנות, ותיקון בחוקה שהפך את מושלי המחוזות ברוסיה לבובות שלו. רוסיה מחולקת ל-88 מחוזות, שלכל אחד מהם 2 נציגים בפרלמנט וסמכויות ניהול ברמה המקומית. בתקופת ילצין כל מחוז היה בוחר את המושל שלו, שהפך אוטומטית גם לנציג המחוז בדומא (הפרלמנט הרוסי).

פוטין ביצע תיקון דרמטי בחוקת רוסיה. בחירת המושלים על-ידי התושבים בוטלה והוחלפה במינוי ישיר על-ידי הנשיא. התיקון איפשר לנשיא למנות ולהחליף מושלים כאוות נפשו. בתמורה הם זכו לכיסא בפרלמנט כנציגי המחוז וכמובן כתומכי מפלגתו של פוטין. מושלי המחוזות הפכו מפוליטיקאים עצמאיים היכולים להתריס ולהיאבק כנגד הנשיא לפיונים, שקיומם תלוי בו ועל הדרך מבטיחים לו רוב עצום בפרלמנט.

ריסוק האופוזיציה ובניית הכוח של פוטין הושגו בשני צעדים עיקריים – העלאת אחוז החסימה ל-7%, מה שמחק את המפלגות הקטנות, ותיקון בחוקה שהפך את מושלי המחוזות ברוסיה לבובות שלו

לצד צעדים אלה, זכה פוטין גם לפופולריות אמתית בציבור הרוסי שראה אותו כמנהיג חזק מסוגם של המנהיגים הגדולים שהיו להם בעבר וכמי שמחזיר את רוסיה למרכז הבמה העולמית אחרי שנות ה-90' העגומות, בהן ירדה מגדולתה בזירה העולמית ונקלעה למשבר כלכלי קשה.

לכך ניתן להוסיף גם את השליטה המוחלטת שהשיג פוטין באמצעי התקשורת ובבעלי ההון, אלה ואלה כבר התגייסו לתמוך בו באופן מלא במערכת הבחירות השנייה ובמקביל לפגוע במתחריו חסרי הסיכוי.

הסיכוי להתקוממות אפסי

העולם החופשי מייחל ליום בו ירימו אזרחי רוסיה את ראשם ויתקוממו נגד המלחמה המיותרת והנזק הכבד שהיא גורמת לארצם, אלא שהתמונה העומדת לנגד עיניהם שונה בתכלית.

סקרים עדכניים של חברת הסקרים המובילה ברוסיה העלו כי התמיכה בפוטין נסקה מאז חודש ינואר (ערב המלחמה) מ-69% ל-83%. אחוז התמיכה במלחמה באוקראינה עומד על 81% ומעמדו של פוטין יציב ואיתן.

ההפגנות האזרחיות נגד המלחמה פסקו כמעט לחלוטין ואם קיימות הן אסורות לסיקור, על-פי ההערכות כ-15 אלף מפגינים נעצרו ונכלאו בשבועות הראשונים, מערכת המשפט הפועלת כזרועו הארוכה של פוטין תרמה גם היא את חלקה בעונשים קשים למפגינים.

ערוצי הטלוויזיה הנשלטים המרכזיים, המשמשים בפועל כערוצי תעמולה של פוטין והקרמלין, מציפה את האזרחים בשידורים מיוחדים המצדיקים את המבצע ל"מלחמה בנאצים באוקראינה". שרידי הביקורת שעוד התקיימו בעבר בתקשורת הכתובה ובאתרי אינטרנט מהווים כיום עבירה פלילית.

ההפגנות נגד המלחמה פסקו כמעט לחלוטין, ואם קיימות הן אסורות לסיקור. לפי ההערכות, כ-15 אלף מפגינים נעצרו ונכלאו בשבועות הראשונים. מערכת המשפט, זרועו הארוכה של פוטין, הענישה אותם קשות

מפלגות אופוזיציה אמתיות כבר מזמן לא קיימות, מרבית ההתנגדות חוסלה בקדנציה הראשונה, אך גם לאחר-מכן הוסיף פוטין להפעיל יד ברזל ולרדוף יריבים שהעזו להרים ראש (האחרון ביניהם היה אלכסיי נבאלני שנכלא לאחרונה, זמן קצר לאחר ששרד הרעלה מסתורית).

אל מול הסנקציות הכלכליות החריפות, השליטה המוחלטת של הממשלה בכלכלה הרוסית ובמיוחד במערכת הבנקאית ובשוקי הנפט והגז איפשרה לה לבצע פעולות בלימה.

הבנק המרכזי בלם את בריחת ההון מרוסיה באמצעות איסור על המרת הרובל למטבע זר וריבית מפנקת של יותר מ-10% על השארת הכסף בחשבון הבנק. צעדים אלה בלמו לחלוטין את התרסקות המטבע הרוסי. צעדים קיצוניים וחסרי הגיון כלכלי בטווח הארוך, אולם כאלה שבטווח הקצר מאפשרים לכלכלה להתייצב למרות הסנקציות הקשות.

רוסיה של שנת 2000 בה החל פוטין את כהונתו הייתה מדינה שונה בתכלית, שספק גדול אם פוטין היה מסוגל לנהל בה מלחמה פרועה ומזיקה מהסוג הזה. תקשורת פתוחה וביקורתית, אופוזיציה משמעותית בפרלמנט ובעלי הון עצמאיים (אף אם מושחתים) ששלטו באוצרות הגז והנפט – לא היו מאפשרים לו התמודדות לאורך זמן עם סנקציות מהסוג הקיים, שלא לדבר על שטיפת מוח שיקרית ומוחלטת באמצעי התקשורת. כל אלה כבר לא קיימים ברוסיה של היום.

אל מול הסנקציות הכלכליות החריפות, השליטה המוחלטת של הממשלה בכלכלה הרוסית ובמיוחד במערכת הבנקאית ובשוקי הנפט והגז איפשרה לה לבצע פעולות בלימה

המערב מייחל לנפילת פוטין. ביידן כינה אותו "פושע מלחמה". צרפת וגרמניה גירשו עשרות דיפלומטים רוסים. רוסיה הופכת למדינה לא לגיטימית בעולם. אולם עדיין הציפייה לתסריט שבו אזרחי רוסיה או מקורבי פוטין יהיו אלה שיעשו את העבודה המלוכלכת נראה כבעל סיכויים קלושים.

ד"ר למדעי המדינה וליחסים בינלאומיים. עבודת הדוקטורט שלי בנושא "כללי משחק בלוחמה א-סימטרית" זכתה בפרס הקרן ע"ש ענבר עטיה ז"ל למחקרים בנושא טרור. אחד ממקרי המחקר במלחמה היה מלחמת רוסיה-צ'צ'ניה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מורשתו של פוטין מסוכנת לרוסיה ולעולם יותר מכל. יש סיכוי שהסנקציות הכלכליות יחלישו את כלכלת רוסיה ויעזרו למחוק את מורשתו של הדיקטטור. אותי מפתיע שיש לפוטין הרבה אוהדים מחוץ לרוסיה למרות ... המשך קריאה

מורשתו של פוטין מסוכנת לרוסיה ולעולם יותר מכל. יש סיכוי שהסנקציות הכלכליות יחלישו את כלכלת רוסיה ויעזרו למחוק את מורשתו של הדיקטטור. אותי מפתיע שיש לפוטין הרבה אוהדים מחוץ לרוסיה למרות שיש להם תמונה בהירה יותר של המצב.

עוד 2,348 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 21 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הורוביץ: "הופתענו מאוד מפרישת רינאוי זועבי; המגעים עימה הם בכיוון חיובי"

יושב ראש מרצ אמר שמחר ייפגש עם חברת מפלגתו ● דיווח: עיסאווי פריג' נפגש הערב במשך למעלה משעתיים עם רינאוי זועבי; גורם המעורה בפגישה אמר שהושגו הסכמות, אך בסביבת חברת הכנסת מכחישים ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבעות הקוף ● משרד ההגנה של רוסיה: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול

עוד 15 עדכונים

היטלר, "דם יהודי" ואנטישמים יהודיים

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקפה של הטענה הרוסית, כי הפלישה לאוקראינה נועדה לבצע "דה-נאציפיקציה" של מדינה זו. לברוב הוסיף כי אפילו להיטלר היה "דם יהודי", וכי כמה מן האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים. דבריו היו בבחינת שחרור קן ענק של צרעות.

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקף טענת ה"דה-נאציפיקציה" באוקראינה, וכי אפילו להיטלר היה "דם יהודי"

יום לאחר מכן פרסם שר החוץ של ישראל, יאיר לפיד, גינוי חריף לדבריו של עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה, ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה.

שר החוץ הרוסי התבטא באופן אנטישמי כשהשווה את נשיא אוקראינה להיטלר, ואמר: "האנטישמים הכי גדולים בהיסטוריה היו יהודים"

Posted by ‎אתר החדשות דבר‎ on Monday, May 2, 2022

שר החוץ לפיד הוא בנו של טומי לפיד, שכילד שרד בקושי רב, כמעט בדרך נס, את השואה, ודיבר על כך לא פעם. תגובתו של לפיד טיפוסית לצאצאים של ניצולי השואה, המגיבים ביתר חריפות מאשר ניצולים רבים בעצמם. הניצולים לרוב שקטים יותר ועגומים יותר. הם ראו הכל ושמעו הכל. הצאצאים כאילו נכנסים לנעלי הוריהם, השורדים, וחיים מחדש את חייהם.

מה מלמדים אותנו ההיסטוריה והמדע אודות שתי טענותיו של לברוב – "הדם" של היטלר והאנטישמים היהודיים?

למחרת פרסם שר החוץ לפיד גינוי חריף לדברי עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר.

אביו של היטלר נולד בשנת 1836 בעיר גראץ שבאוסטריה. האם התגוררו יהודים בגראץ לפני 1836? היסטוריונים רבים משיבים על שאלה זו בשלילה, בעוד שאחרים טוענים שכן, היו אז יהודים בגראץ. אבל גם אם צודקים אלה הטוענים שכן, האם נוכל לדעת בוודאות שאחד מאותם יהודים – מי? – קיים יחסי מין עם סבתו של היטלר, שבעקבות זאת ילדה ילד "בלתי-חוקי", שלא מנישואין, וילד זה הוא אביו של היטלר?

במאי 2019 סיכם כתב-העת המכובד "Journal of European Studies" את הנושא בלשון מלומדת זהירה:

"הקונצנזוס הנוכחי ביחס לסבו של היטלר מצד אביו אינו כולל בסיס רְאָיָיתִי איתן (אין, או שיש מעט מאוד, עדויות לגבי סבו של היטלר, או שבכלל היו יהודים בגראץ לפני שנת 1836). לפי ראיות אחרות, הנובעות ממקורות מוקדמים יותר, יתכן שהקונצנזוס הנוכחי הינו שגוי (יתכן שיהודים חיו אז בגראץ). מוצעות דרכים למחקרים נוספים, אשר עשויים לתת מענה לשאלה (כיום אנו יודעים קרוב לאפס – אנו זקוקים למחקר נוסף)".

האזכור המוקדם ביותר הידוע לגבי הסב היהודי שנטען כי היה להיטלר מיוחס להנס פרנק, יועצו המשפט האישי של היטלר וראש הממשל הנאצי בפולין הכבושה. ב-1946 נתלה פרנק, לאחר שהורשע בנירנברג כאחד מבכירי פושעי המלחמה הנאצים.

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר

האם הסיפור על הסב היהודי היה פשעו האחרון של פרנק, או אולי היה זה היטלר בעצמו, שרצה להפיץ את הסיפור כאשר ידע שהכל אבוד? להקניט את היהודים בהאשמה כי אחד מהם נושא בעקיפין באחריות לגורלם הנורא? לעולם לא נדע.

הסיפור בדבר סב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה.

האיש היה מרושע באופן כה קיצוני, עד שהוא בלבל את דעתם של רבים. הוא רצח מיליונים, עקר מיליונים מבתיהם, ושינה את ההיסטוריה העולמית באופן דרמטי, ולכן בני אדם לעולם לא יפסיקו להעלות שמועות וניחושים לגביו.

ומה יש למדע לומר על "דם" יהודי – או דם אחר כלשהו? ישנם ארבעה סוגים ראשיים של דם, ועוד מגוון של תת-סוגים. המדע מלמד אותנו כי לסוג הדם יש חשיבות עליונה לגבי תפקודו הגופני של אדם, אך אין הוא רלוונטי כלל לאופי או למוסריות של האדם. אולם "דם" שימש כמטאפורה לתכונות האופי העוברות, כביכול, בתורשה.

הייתה זו ספרד הקתולית של המאה ה-15 שהמציאה את האנטישמיות הגזענית, לא הדתית. החברה בחצי-האי האיברי רצתה ליצור מחסומים של אפליה נגד המספר הגדל והולך של יהודים שלא מכבר המירו את דתם, "הנוצרים החדשים". דרישות משפטיות להוכיח את "טוהר הדם" ((limpieza de sangre) לאורך מספר דורות אחורה סיפקו את המחסומים הנדרשים.

חוקי הגזע האנטישמיים של גרמניה הנאצית חיקו את האובססיה הספרדית העתיקה לגבי טוהר גזע או "דם". האם היו לכך הדים בהיסטוריה הרוסית ובנצרות האורתודוקסית? לברוב אמור לדעת את התשובות לשאלות אלה.

הסיפור בדבר הסב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מבין האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שלטענה זו יש בסיס היסטורי מוכר היטב. תומאס דה טורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, ראש האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-15, הוציא להורג "חשודים" רבים, ומילא תפקיד מפתח בשכנועו של מלך ספרד, פרדיננד, לגרש את היהודים מספרד בשנת 1492. אולם במשפחתו של טורקמאדה עצמו היתה בעיית "דם" שהוסתרה. דודו היה “converso", כלומר נוצרי חדש/ממוצא יהודי.

Today, October 14, on the Julian Calendar, is the birthdate of Tomás de Torquemada (October 14, 1420 – September 16,…

Posted by St. Augustine Jewish Historical Society on Thursday, October 14, 2021

זמן לא רב לאחר מכן פתח התיאולוג הגרמני יוהנס פפרקורן, שנולד כיהודי והמיר את דתו לקתולי, במלחמה נגד היהדות, לה הוא הקדיש את חייו. הוא תבע להשמיד את התלמוד ולהכריח את יהודי גרמניה להמיר את דתם, או שיגורשו או שישועבדו לעבדים.

לפחות בעולם המערבי, "שנאה עצמית" יהודית לא נעלמה מעולם. היא הופיעה בצורות בלתי-אנושיות נוראות, במיוחד במהלך התקופה הנאצית. בחלק מן הארצות הכבושות יהודים מעטים מאוד סייעו לגרמנים לגלות יהודים שהסתתרו ולמסור אותם לגירוש ולהשמדה. רק מעטים אולצו לנהוג כך. מה מניע את השנאה הזו, שיש כאלה המביעים אותה כיום כאשר הם מכחישים את זכות הקיום של מדינת ישראל (אין הכוונה לאלה המגנים את המדיניות הישראלית)?

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מהאנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שיש לה בסיס היסטורי מוכר היטב. לטורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, היה דוד יהודי מומר

כל המיעוטים החיים בקרב רוב, יודעים כי חברים אינדיבידואלים במיעוט צפויים להתרחק, להיסחף ולהתבולל. בכל דור ודור היו יהודים שהסתלקו מן היהדות בשקט. אולם כמה מהם חזרו לאחר מכן והצטרפו בקול גדול אל רודפי היהודים. אין לכך הסבר רציונלי. האם לברוב פגש טיפוסים כאלה בברית המועצות לשעבר? אין לכך מקבילות בהיסטוריה המודרנית של עמים אחרים. האם היהודים ייחודיים אפילו במובן זה?

ד"ר שלום סלומון ואלד מכהן כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי. התמחותו היא בהיסטוריה של ציביליזציות (ספרו "עלייתן ושקיעתן של ציביליזציות - לקחים לעם היהודי" הופיע ב-2014) וכן ביחסי ישראל עם סין והודו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

פוטין הוא סכנה לרבים מתושבי כדור הארץ, אבל גם לכדור הארץ עצמו

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כידוע, פלש ובחש בשורה ארוכה של מדינות במהלך שנות שלטונו. הוא אחראי, ישירות או באמצעות רודנים בני חסותו, לכמה וכמה מלחמות אכזריות ומדממות, לפשעי מלחמה, לפשעים נגד האנושות, ולטבח עם לכאורה.

אפשר לומר די בביטחון שפוטין אחראי, במישרין או בעקיפין דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה קשה או אנושה במיליוני בני אדם, שלא לומר עשרות מיליוני בני אדם. אנשים שאיבדו את חייהם, או את יקיריהם, או את ביתם, או את עולמם, או את שלמות גופם או את שלמות נפשם, או את מולדתם או את פרנסתם. מיליונים ברחבי העולם שהופגזו, או נאנסו, או עונו, או נבזזו, או נשחטו או הפכו פליטים.

אפשר לומר שפוטין אחראי, במישרין או דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה במיליוני בני אדם שאיבדו את חייהם או חיי יקיריהם, את ביתם, מולדתם, פרנסתם, עולמם, שלמות גופם או נפשם

שלא לדבר על בני עמו שנכלאו, עונו, הורעלו, נרצחו, או נשכחו מאחור – גופות נרקבות על אדמת אויב.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה.

כידוע, גם בלי קשר לפוטין כדור הארץ בסכנה גדולה ועל ספו של מסלול בלתי הפיך לכיליון. משבר האקלים הגלובלי מאיים להחזיר את העולם – דרך שורת אסונות טבע קטלניים וקטסטרופות אקלימיות – לאותו מרק קדמוני מבעבע של נוזלים וגזים.

העולם, גם בלי קשר לפוטין, נמצא על זמן שאול. כדי לא להגיע לנקודת האל-חזור מתגייסים מנהיגי העולם, ברמה כזו או אחרת של יעילות, כדי להציב יעדים דחופים למעבר לאנרגיות ירוקות ולהפסקת פליטות החומרים המזהמים שחונקים את כדור הארץ. אבל פוטין?

פוטין חי בעולם הישן. בעולם שבו זה לגמרי סבבה להניע טורי משוריינים אינסופיים שמפגיזים מכל הבא ליד, להטיס אינספור מטוסים שיטילו אינסוף פצצות, לשגר אינסוף טילים ורקטות עם ראשי נפץ קונוונציונלים או לא.

לגמרי סבבה מבחינת פוטין להשתמש בנשק כימי, בפצצות מצרר, בפצצות דלק אויר, בפצצות זרחן, בפצצות תרמיט שממטירות אש בטמפרטורות של 3500 מעלות צלזיוס, מתפזרות ומתלקחות כמו זיקוקים על שטחים עצומים, ממטירות מוות וחורבן, ממיסות מבנים ומותירות פגיעות מחרידות של בשר חרוך עד העצם וכשל נשימתי או כשל תפקודי של איברי הגוף, וכמעט אינן ניתנות לכיבוי במים.

טילים כאלה, ששוגרו השבוע למפעל הפלדה אזובסטל במריופול, לחופיו הצפוניים של ים אזוב, שם התבצרו תחת מצור והפגזות רוסיות הלוחמים האחרונים של מריופול. אלה אמנם הסגירו עצמם בימים אלה לצבא הרוסי ולגורלם העלום, אך הההפגזות החריפות הולידו סכנה חדשה.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה

כותבת חברת הפרלמנט האוקראיני לסיה וסילנקו, יחד עם העיתונות האוקראינית העצמאית "קייב אינדיפנדט": יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם תתרחש דליפה של הכימיקלים המסוכנים לתוך הים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים הזה. הים ייעלם, והנזק הסביבתי יהיה גלובלי.

כזכור, פוטין לא מנופף רק בנשק כימי ובאדישות פושעת לאפשרות דליפת כימיקלים, אלא פלש באלימות לשני מתחמים של כורים גרעיניים, בצ'רנוביל ובז'פוריז'ה, הכור הגדול באירופה.

זוכרים את הפעילות חסרת האחריות של כוחות הצבא הרוסי בקרבת הכור בצ'רנוביל בתחילת המלחמה, כשהניע משוריינים, טנקים ונגמש"ים כבדים על הקרקע שכיסתה ערימות של פסולת רדיואקטיבית, וחייליו חפרו שוחות באותה אדמה – עד שהחומרים המסוכנים נחשפו שוב מעל פני האדמה ורמות הקרינה הרדיואקטיבית עלו, ופגעו בחייליו של פוטין עד שאלה הגיעו בהמוניהם להתאשפז בבית חולים אזורי.

יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם הכימיקלים המסוכנים ידלפו לים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים

ושווה לזכור גם את הפגזת הכור בזפוריז'יה, שגרמה לשריפת ענק במתחם וסיכנה את העולם בשואה גרעינית, שעל פי הערכות אנשי המקצוע עלולה הייתה להכפיל את אסון צ'רנוביל פי חמישים. למרבה המזל, האוקראינים כבשו את המתחמים מחדש.

פוטין לא מסתפק בזה. הוא מפזר גם איומים בנשק גרעיני על העולם. למעשה, כמעט כל דבר שאינו לרוחו, כולל סיוע צבאי הגנתי מוגבל למדינה שהותקפה צבאית על ידו, על אדמתה, ללא כל פרובוקציה – יכול להיות עילה לאיום בנשק גרעיני מצד פוטין או מצד שר החוץ שלו סרגיי לברוב.

אבל בשבועיים האחרונים, בטלוויזיה הממלכתית הרוסית (שופר שלטוני מובהק לאחר שכל ערוצי המדיה הביקורתיים נסגרו) – עלה איש הטלוויזיה דמיטרי קיסליוב, ושלף איום גרעיני ציורי ומופרע על בריטניה:

"אופציה נוספת היא להטיל במעמקי הים טיל תת מימי המכונה פוסידון, הוא ינוע למטרתו בעומק קילומטר ובמהירות של 200 ק"מ לשעה ויהיה בלתי ניתן לעצירה.

הוא יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני של הטורפדו הזה ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי אדיר בגובה 500 מטר, שמכיל כמובן כמויות אדירות של קרינה רדיואקטיבית.

"הטורפדו יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי רדיואקטיבי אדיר בגובה 500 מטר, שיטביע את בריטניה"

ברגע שהצונאמי יכה בחופי האיים הבריטיים הוא יטביע את בריטניה, ומה שיישאר יהפוך למדבר רדיואקטיבי שלא ראוי למחייה למשך הרבה מאוד שנים".

וזה לא האיום הגרעיני המפורש היחיד שנשקף מכיוונו של פוטין. שמחה בלוטניק העלה בטוויטר פוסט עם תמונה שנוטרה בתכנית טלוויזיה רוסית, לפיה יש "סבירות כי במקרה של מלחמת עולם, המתקפה הגרעינית של פוטין תחל על שלוש הערים – לונדון, פריז וברלין תוך 200 שניות, והדגישה כי אף אחד לא ישרוד. לפי טענה זו, פצצות האטום הרוסיות מגיעות לברלין תוך 106 שניות, לפריז תוך 200 שניות, וללונדון תוך 202 שניות.

מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק
מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק

אבל זה לא רק הסיכון הגרעיני והרשלנות הפושעת בעיסוק בכימיקלים קטלניים ובחומרים רדיואקטיבים, אלא גם הפגיעה באוצרות הטבע של אוקראינה ושל העולם.

חיילים רוסים בחרקיב הפגיזו והרסו לחלוטין את המרכז היחיד למשאבים גנטיים של צמחים באוקראינה. במרכז הזה היה אחד מהאוספים הגדולים מסוגו בעולם.

ההפגזות הרוסיות הפכו עשרת אלפים דגימות של זרעי צמחים נדירים ויחודיים לאפר. ביניהם צמחים בני מאות שנים. דגימות גנטיות של צמחים שלא ניתן יהיה לשחזר נחרכו ופשוט נעלמו מן העולם. למעשה, היסטוריית הצמחים האלה נכחדה.

חוץ ממוזיאון הצמחים החשוב הזה, חלק גדול מהייצוא האוקראיני מתבסס על חקלאות. בעיקר על חיטה ושעורה. אוקראינה היא יצואנית החיטה החמישית בחשיבותה בעולם, והיא נקראת גם "סל הלחם של אירופה". או "אסם התבואה" העולמי.

החיטה הזו, שהייתה אמורה להזין יחד עם רוסיה שליש מהעולם, יוצאת מאוקראינה באוניות. אבל פוטין הטיל מצור על הנמלים ונתיבי השיט של אוקראינה בים אזוב ובים השחור, והחיטה נתקעה.

כעת אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. דיוויד ביסלי, ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם, הפציר בנשיא רוסיה לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב בגלל שהנמלים האלה נחסמים".

אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם הפציר בפוטין לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב"

אם מישהו ינסה לעשות את תחשיב החיים שאבדו, נפגעו, אוימו, הועמדו בסכנה, או עדיין עומדים בסכנה ברחבי העולם בגללו, ויוסיף את התרחיש שהוא מנופף בו של שימוש בנשק גרעיני, שיאיץ באופן חסר תקנה את משבר האקלים הגלובלי, נדמה לי שמעולם לא היה אדם, מלבד אדולף היטלר, שהיווה כזה איום על הפלנטה.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,082 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות

מה מצב חומרי ההדברה בפירות ובירקות? תלוי את מי שואלים

משרדי החקלאות והבריאות פרסמו בימים האחרונים דוחות על היקף שאריות חומרי ההדברה בירקות ובפירות ● לפי משרד החקלאות, מספר החריגות שולי והמצב הולך ומשתפר משנה לשנה ● לפי משרד הבריאות, מספר החריגות גדל בהתמדה והמצב מדאיג ● למי להאמין?

עוד 1,255 מילים

רינאוי זועבי על התנהלותה בעתיד מול הקואליציה: "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ"

באשר להצעה לפיזור הכנסת אמרה חברת הכנסת: "אצביע על פי מצפוני" ● לפיד שוחח עימה, והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ● דיווח: רינאוי זועבי שיתפה את ינון אזולאי מש"ס בכוונתה לפרוש, הוא עדכן את דרעי, וזה - את נתניהו ● בגלל ההתפרעויות בהר מירון הוחלט על הפסקת ההילולה ● הליכוד הודיע שיתנגד להצעת החוק "ממדים ללימודים" ● בשל האלימות בתי החולים הושבתו ליממה

עוד 55 עדכונים

חזרה של איראן להסכם אינה בהכרח צעד רע עבור ישראל

מצב שבו איראן מרוסנת ומפוקחת ללא כמויות אורניום מועשר המספיקות לכמה פצצות, יאפשר לישראל להגדיל את מרחב ההחלטה ולהתארגן טוב יותר לאופציה הצבאית ● לכן ביקורו של גנץ בוושינגטון יתמקד יותר בגיוס משאבים: במערכת הביטחון גיבשו רשימת דרישות מהאמריקאים ובראשה תוספת כוח לחיל האוויר ● לא מן הנמנע שביידן יכריז בביקורו בישראל על חבילת סיוע חדשה ● פרשנות

עוד 734 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה