האם אפשרי תעתוע "היפוך אשמה" גם כשהנפגע מת?

איתמר בן גביר בהפגנה בפתח משפטו של השוטר שירה למוות באוטיסט איאד אלחלאק, צורח על אמו "לכי מכאן", צילום מסך מסרטון פייסבוק של ניר חסון
איתמר בן גביר בהפגנה בפתח משפטו של השוטר שירה למוות באוטיסט איאד אלחלאק, צורח על אמו "לכי מכאן", צילום מסך מסרטון פייסבוק של ניר חסון

האם אפשר לעשות תעתוע היפוך אשמה גם כאשר הנפגע ספג את הפגיעה האולטימטיבית, כלומר מוות?

לפנינו מקרה לכאורה ברור מאליו. מדובר באוטיסט חף מפשע, שברח על חייו בפאניקה, המילים האחרונות שאמר, לפי העדויות, היו: "אני איתה", כשהוא מצביע על המטפלת שלו. אפשר לראות בזה בקשה על חייו. אני איתה, לא צריך לירות בי. אם היה בכלל מסוגל לומר אותן בקול. לא היה חמוש, כבר פצוע, כבר על הקרקע וכבר היה קצין שאמר לשוטר לא לירות.

האם אפשר לעשות תעתוע היפוך אשמה גם כשהנפגע ספג את הפגיעה האולטימטיבית, מוות? לפנינו מקרה לכאורה ברור. אוטיסט חף מפשע, שברח על חייו בפאניקה, ביקש על חייו, לא חמוש, פצוע ועל הקרקע

ועדיין, האם בסיטואציה כזו ניתן לבצע את תעתוע היפוך האשמה ולהפוך את היורה שלקח חיים לקורבן? לצערי, המציאות מראה שלפחות לנסות ניתן. ולא רק לקורבן בסיפור אלא ל"גיבור", שבעיני חלק אסור שישלם שום מחיר.

כיצד? מאפשרים לזמן לעבור, לעדה לא להיחקר אחרי החיפוש הראשוני, למצלמות להיעלם, למודעות הציבורית לשכוח. ומעבר לכך, כדי שהתעתוע יצליח, חשוב לחכות לתזמון מתאים ולקשר בציבוריות בין המקרה הזה בו נהרג אוטיסט חף מפשע, שנחשד בהיותו מחבל בגלל שלא הבין את הנחיות השוטרים – לבין גלים של טרור רצחני ממנו כולנו סובלים, ובין השוטר היורה לבין שוטרים גיבורים ששילמו את המחיר היקר מכל בזמן שהגנו על אזרחים מול טרור אמיתי.

מאפשרים לזמן לעבור, לעדה לא להיחקר כנדרש, למצלמות להיעלם, לציבור לשכוח. חשוב לחכות לתזמון מתאים ולקשר בין הרג אוטיסט חף מפשע לבין גלי טרור רצחני, ובין השוטר היורה לשוטרים גיבורים

אז סמוך למשפט מתחילים קמפיין יח"ץ תחת הסיסמה "לוחם אינו פושע" שמסתמך על נירנור הציבור, טשטוש בין שוטרים שעיקר עבודתם מול אזרחים לבין חיילים – דרך המילה לוחם, שימוש בקופים מעופפים ופימפום גרסת השוטר היורה כאילו היא אמת על ידי משפחתו ואחרים. זאת כשהצד השני מת ולא יכול לומר את דברו.

אם אפשר לגייס אוטיסטים או נכים אחרים, להרים קמפיין מימון המונים ולפנות לבלוטות הפחד ממה שיקרה אם יכבלו ידי "לוחמים", תוך טשטוש בין המשטרה שעובדת מול כולנו האזרחים בכל אזור לבין צה"ל, אפילו יותר "טוב".

בדרך כזו הסיפור, שעל פי כתב האישום מאוד ברור: "למרות שאיאד היה על הארץ כשהוא פצוע מהירי הראשון, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לפלג גופו העליון כשהוא נוטל סיכון בלתי סביר שיגרום למותו" – הופך לשני סיפורים מול הציבור, כנדרש לתעתוע.

מעבר לזאת, על אף שהשוטר היורה מואשם ב"המתה בקלות הדעת", כלומר לא הריגה ובוודאי שלא רצח, חשוב להשאיר בציבור את הרושם שחייו הם אלו שיגמרו אם לא יזוכה מגרימת מוות לאחר.

הסיפור הברור מכתב האישום: "למרות שאיאד היה על הארץ פצוע מהירי הראשון, לא החזיק דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לפלג גופו העליון ונטל סיכון בלתי סביר שיגרום למותו" – הופך לשני סיפורים, כנדרש לתעתוע

הסיפור התחיל לפני כמעט שנתיים. הירי באיאד אלחלאק, בן 31 במותו, התרחש ב30.5.2020, כאשר איאד היה בדרכו למוסד "אלווין" לבעלי צרכים מיוחדים בעיר העתיקה במסלול מביתו.

על פי החלק שאין עליו מחלוקת, כולל תיעוד במצלמות שהיו ברחוב ומספר עדויות, בשלב מסוים חשדו שוטרים באזור באיאד, שבמקום להקשיב לקריאותיהם התחיל לברוח. כנראה שלא הבין את הנאמר, התנהגות אופיינית לעיתים לאוטיסט בעת פאניקה.

השוטרים הכריזו בקשר שהם במרדף אחרי חשוד כמחבל, כאשר שני שוטרים אחרים, מפקד ומג"בניק טרי יותר, הצטרפו למרדף, חושבים שמדובר במחבל לאור מה ששמעו בקשר. בעת המרדף ירה המפקד באיאד שנפצע ונכנס לחדר אשפה סמוך למוסד אליו רצה להגיע ולכיוונו ברח, כשהוא נופל פצוע על הקרקע.

שם באותו חדר האשפה בו סיים איאד את חייו מתפצלים הסיפורים, יש שלוש גרסאות, שני השוטרים ואישה אחת, ורדה, שהייתה מורה ומטפלת של איאד באותו מוסד לבעלי צרכים מיוחדים אליו הלך, והסתתרה בחדר האשפה למשמע היריות שהיו קודם.

על פי גרסת הקצין, הוא קרא לשוטר הצעיר לחדול מאש כאשר הבין, בעקבות דברי האישה, שיש בעיה בסיטואציה וכי יתכן שלא מדובר במחבל, כאשר הצעיר יורה בניגוד להוראות.

על פי השוטר היורה, הוא ראה תנועה חשודה וירה על מנת לנטרל, פועל על פי הנהלים, לא מסוגל בפרץ האדרנלין לשמוע את מפקדו ובלי שום דרך לדעת שלפניו אוטיסט.

על פי העדה האזרחית, הייתה שיחה של מספר דקות, כולל קריאות שלה בעברית שאיאד נכה ואפשר להראות להם תעודה, לפני הירי, כשאיאד מכריז שוב ושוב "אני איתה" לכיוונה.

לפני שעה סיימתי שיחה מזעזעת, ארוכה, מהקשות שניהלתי בחיי. דיברתי עם ורדה אבו חדיד, המטפלת של איאד אל-חלאק, שנרצח בשבוע…

Posted by Yuval Abraham on Saturday, June 6, 2020

בניגוד למצלמות ברחוב, המצלמות בחדר האשפה אינן בנמצא. נטען שפועל כלשהו לקח אותן קודם לכן, אך לא נמצאו לכך סימוכין. הנאשם במשפט מעולם לא ביקש לאתר אותן ככל שניתן לראות על פי התקשורת ופרטי כתב האישום.

בניגוד למצלמות ברחוב, המצלמות בחדר האשפה אינן. נטען שפועל כלשהו לקח אותן קודם, אך לא נמצאו לכך סימוכין. הנאשם מעולם לא ביקש לאתרן, ככל שניתן לראות עפ"י התקשורת ופרטי כתב האישום

העדות של ורדה אבו חדיד, המטפלת של איאד שהייתה בחדר האשפה ברגעיו האחרונים, מעולם לא הגיעה למיינסטרים הישראלי. היא אוזכרה רק בטור של גדעון לוי, שמפנה אליה. מצוין כי החשודים לא עומתו עם גרסתה, ששונה מהטענות על אירוע של מספר שניות, כפי שמופיע בכתב האישום הסופי.

אצטט ממנה חלק, עבור מי שלא עקבו אחרי הסיפור לאורך השנתיים האלו כמוני, בנסיבות כאלו אולי גם אני לא הייתי מבחינה בין שוטר מג"ב לחייל:

"הוא שרוע על הרצפה, גוסס. דם זורם מהרגל שלו, והוא צועק כל הזמן: אני איתה. אני איתה. החייל צורח עליו: תן ת'נשק. תן ת'נשק. צורח גם עלי. ואיאד הרים את היד. אני איתה. ורדה אני איתך. אני הייתי הישועה שלו.

איאד היה בחור רזה. מסכן. איש כנוע. באופן כללי, בעלי צרכים מיוחדים הם מאד חלשים. לא יודעים להגן על עצמם, רק באמצעות מילים שהם שיננו. 'אני איתה. אני איתה'. זה מה שהוא ידע.

דיברנו אני והחיילים. חמש, שש דקות דיברנו. אמרתי להם: אני עובדת במרכז לבעלי צרכים מיוחדים. איאד מטופל שלי. אין נשק. יש לו תעודה בכיס. תבדקו את התעודה. גם לי היתה תעודה, תבדקו אותה.

והם שומעים, אבל לא רוצים לשמוע. ואיאד חי, על הרצפה, וכל הזמן אומר: אני איתה. ואז הם ירו בו שוב, אחרי חמש דקות, מול העיניים שלי. שמעתי שלושה כדורים. אולי שניים. לא הייתי מרוכזת. יורים במישהו מול העיניים שלך, מה אמור לקרות? האדם שבי התמוטט. השכל שלי, הנפש, הוצאו להורג ביחד איתו".

עדות זו כאמור מעולם לא הגיעה לרוב הציבור הישראלי, אפילו המילים האחרונות של איאד "אני איתה" נשכחו. כמוזכר בתחילת הטור, פה ושם היה דיווח על עיכובים בשיחזור, התחלפות עו"ד וכו', בשלב מסויים פורסמו צילומי המצלמות מהרחוב, אך המצלמות בחדר האשפה, אינן.

"ואיאד חי, על הרצפה, כל הזמן אומר: אני איתה. ואז ירו בו שוב, אחרי 5 דקות, מול העיניים שלי. שמעתי 3 כדורים. אולי 2. יורים במישהו מול עינייך. האדם שבי התמוטט. השכל שלי, הנפש, הוצאו להורג  איתו"

איני טוענת שיש לקבל את גרסת העדה במדויק, בפאניקה המוח ותפיסת הזמן עלולים לשחק לנו בזיכרון. עם זאת, גם אם נקבל שהאמת היא בין לבין, ניתן היה לדעת שמדובר באוטיסט.

אפילו 9 שניות הן נצח כשהאדרנלין מאט את תפיסת הזמן, ואם שוטר חמוש לא מסוגל לשמוע את הנחיות מפקדו שאומר לעצור ואישה שקוראת "הוא נכה ולא חמוש", היכן האימון שלו והיכן הבטיחות שלנו כאזרחים?

ב-21.12.21, קצת פחות מחודשיים לפני פתיחת המשפט, קם בפייסבוק דף יח"ץ, הפועל בשם השוטר הנאשם בהרג, מביא ראיונות עם כל צד שיכול לתרום לסיפור שלו. על משפחתו של המת לא תשמעו שם, גם לא את העובדות שלא תואמות לנרטיב. אני גיליתי על קיומו דרך שיתוף שנעשה משם לסטטוסים מצייצים, מבינה עד כמה הבורות בציבור על המקרה גדולה אחרי תקופת הקורונה והזמן שעבר.

הבורות גדולה עד כדי כך, שיו"ר "נכה לא חצי בן אדם" גוייס לאחרונה לקראת חידוש המשפט מחר לסרטון תמיכה בשוטר, בו הוא אומר "הוא לא יכול היה לדעת שמדובר באוטיסט". זה מראה עד כמה אפילו מי שעוסקים בקידום זכויות לא בקיאים בפרטים וניתן לרתום אותם כקופים מעופפים דרך סימון מטרות חשובות אחרות והטעייה על המקרה הפרטני הזה.

שנתיים הוא ספג קללות, איומים, שקרים, הפכו אותו לפושע. שנתיים הוא שתק. עכשיו הוא מדבר לראשונה. והוא לא לבד. תראו מי איתו. הוא חייב אתכם איתו, למען הצדק: https://beactive.co.il/project/66546 #לוחם_לא_פושע

Posted by ‎לוחם, לא פושע‎ on Tuesday, April 26, 2022

הרי לומר שהשוטר לא התכוון להרוג אוטיסט ויש לנהוג בו במידת חמלה מסויימת עוד אפשר להבין, אך כאמור בתחילת הטור, הקריאות הגיעו להילולו כגיבור. גיבור על אדם לא חמוש על הקרקע כאשר לא היה מולו שום סיכון אמיתי פרט לאדרנלין שהרגיש מהמרדף קודם.

אם שוטר חמוש לא מסוגל לשמוע את הנחיות מפקדו שאומר לעצור, ואישה שקוראת "הוא נכה ולא חמוש", היכן האימון שלו והיכן הבטיחות שלנו כאזרחים?

בתקופה בה המציאות סיפקה לנו שפע גיבורים, כמו נהג האוטובוס ארתור חיימוב שסיכן את חייו והתקרב למחבל בב"ש על מנת לאפשר לאחרים להתרחק, או כמו שוטר המג"ב הגיבור אמיר חורי, ששילם בחייו ולא הפריד בין היותו ערבי להגנה על יהודים, צורם במיוחד ההיפוך הזה. היפוך נטול חמלה למשפחת המת והמחיר שהיא משלמת על ההלל להורגו בעקבות המעשה.

אין מדובר בדרישה שלא יואשם ברצח, הרי בשל היותו בתפקיד זו מראש לא הייתה אופציה. זו אפילו לא דרישה לא להאשימו בהריגה, אלא שתומכי השוטר רוצים להוביל לזיכוי מוחלט ולביטול המשפט.

כך, מול המשפט שהתחיל ב-27.2.22, התקיימה הפגנה של כמה עשרות בני אדם, בהם ח"כ איתמר בן גביר, על עצם העמדת השוטר לדין וקריאות נגד מח"ש והפרקליטות. כולל קריאות "מחבלת" על אמו האבלה של איאד, גם כשידוע באופן מוחלט שאיאד לא פשע, אלא היה הקורבן המוחלט פה.

למעשה, יש מי שלוקחים זאת אפילו רחוק יותר, עורכי הדין של השוטר שהרג את איאד הוסיפו:

"ההתנהלות של מח"ש מלמדת בעיקר על העדר הבנה מבצעית ועל ניתוק מהשטח. משמעות הגשת כתב האישום במקרה הזה היא שכל לוחם בפעילות מבצעית שפועל לפי ההוראות ומנטרל חשוד מסוכן  משחק ברולטה רוסית: אם יתגלה בדיעבד שההתנהגות החשודה נבעה מצרכים מיוחדים – אז למרות שהוא לא יכול היה לדעת מזה בזמן אמת – הוא יהפוך לנאשם. זהו מצב בלתי נסבל. משפטית וביטחונית".

מול הדיון הראשון במשפט התקיימה הפגנה של כמה עשרות בני אדם, בהם ח"כ בן גביר, על עצם העמדת השוטר לדין, שכללה קריאות נגד מח"ש והפרקליטות וקריאות "מחבלת" על אמו האבלה של איאד

עם איך שאני רואה את הדברים, מעבר לשקר שהנאשם פעל "על פי ההוראות", שסותר גם את דברי מפקדו וגם את כתב האישום, הם בעצם רוצים לתת פטור מוחלט לשוטרים מהרג בכל נסיבות שהן. בעצם לבלבל את הבסיס של זה שהלוחמים אמורים להגן עלינו, האזרחים. להתיר את דמינו, ללא סיכוי שנקבל צדק.

אבהיר עוד משהו סביב הטור הזה, אני לא ניטרלית. לרוב אני מנסה שלא להיכנס לראש של אחרים בעת כתיבת הטור, לעסוק רק בעובדות או במה שאני חווה ישירות. אבל יש ראש אחד שאני מתקשה לצאת ממנו כבר קרוב לשנתיים, מאז המוות שלו וצעקות "אני איתה" נכנסו לי לסיוטים. סיוטים בהם אני רצה ולא מצליחה לתקשר, אוטיסטית בפאניקה.

בניגוד לאיאד, אני לא רק יהודייה, אלא אישה, והלובן שלי בוהק. בי כנראה לא ירו אם אכנס להתקף ואברח. עם זאת, אם נפקיר את איאד, לא רק אוטיסטים ולא רק ערבים יהיו בסיכון, כול בעל מוגבלות בעל חזות מאיימת לכאורה, דהיינו בעל מראה ערבי, דרוזי או מזרחי ולפעמים יוצא אתיופיה מזדמן, יכול להיות בסיכון.

הכשרות לשוטרים להתמודדות וזיהוי בעלי מוגבלות חשובות מאוד. כך גם חזקת החפות. אך איזו עוד הקלה ניתן לתת פרט לאישום במדרג הנמוך ביותר האפשרי על לקיחת חיים? אני לא רוצה לפחד מהמשטרה במדינה שלי יותר ממה שכבר מפחדת, לא רוצה לאבד עוד אחים או אחיות אוטיסטים.

אני לא רוצה לקבוע מה יהיה העונש, את זה חשוב להשאיר לשופטים לדעתי, אך בעיני יש חשיבות שהשוטר לא יצא זכאי כאשר יש אדם חף מפשע מת וניתן היה למנוע זאת. עוד אכתוב על המעורבות הישירה שלי, החל מהרגע שהלכתי למשפט לפני כחודשיים כשהתחלתי לרכז מידע עבור הטור הזה ומאז ברשת, אך זאת אחרי המשך המשפט מחר.

לרוב אני מנסה לא להיכנס לראשי אחרים בכתיבה. אבל יש ראש אחד שאני מתקשה לצאת ממנו קרוב לשנתיים מאז מותו, וצעקות "אני איתה" נכנסו לי לסיוטים. סיוטים בהם אני רצה ולא מצליחה לתקשר, אוטיסטית בפאניקה

בנתיים, אסיים בדברי חיירי אלחלאק, אביו של איאד:

"אם ערבי הורג יהודי מכניסים אותו להרבה שנים בכלא. זה לא צריך להיות שונה במקרה של איאד. יש חוק אחד במדינה הזאת שתקף לכולנו. מי שטועה אוכל אותה. הוא הרג בן אדם. אני 31 שנה מגדל את הילד הזה שיהיה בן אדם ובדקה אחת הרגו לי אותו. למה הוא לא הקשיב לקצין שלו? למה הוא לא הקשיב למורה שלו? איפה הטעות? הוא לא רצה להקשיב לאף אחד באותו יום".

הפגנת תמיכה מול בית המשפט בפתיחת משפטו של השוטר שירה באיאד אלחלק, צילום: שי לעדן
הפגנת תמיכה מול בית המשפט בפתיחת משפטו של השוטר שירה באיאד אלחלק, צילום: שי לעדן

שי לעדן בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון ותואר ראשון בפסיכולוגיה ובפילוסופיה (בהצטיינות) באוניברסיטת תל אביב. עבדה כמדריכה שיקומית וכחונכת בהוסטלים המקושרים למשרד הבריאות ולמשרד הרווחה וניהלה במשך מספר שנים את "הקואליציה הארצית להעסקה ישירה". שי היא אחת ממנהלות "פוליאמוריה ויחסים פתוחים – הקבוצה המאוחדת", שנבחרה ב2018 על ידי מגזין Profile לאחת מקהילות הרשת המשפיעות בישראל. וחברה בצוות העמוד "מרוצפות-אוטיסטיות כותבות".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
רק בא לי לבכות. אין שום סיכוי לקבל משפט צדק במדינה הזו, שהולכת והופכת יותר גזענית ויותר פשיסטית ובן גביר הפך מפושע מורשע ליקיר הציבור הקיצוני שהולך וגדל. הוא מקבל זמן מסך בכל ערוצי התקש... המשך קריאה

רק בא לי לבכות. אין שום סיכוי לקבל משפט צדק במדינה הזו, שהולכת והופכת יותר גזענית ויותר פשיסטית ובן גביר הפך מפושע מורשע ליקיר הציבור הקיצוני שהולך וגדל. הוא מקבל זמן מסך בכל ערוצי התקשורת שמעודדת ומנרמלת את הטירוף הזה

עוד 1,870 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 23 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מבלי שהצליחה להבטיח רוב תביא הממשלה להצבעה את הצעת החוק "ממדים ללימודים"

אחרי פגישה עם לפיד חזרה בה רינאוי זועבי מפרישתה מהקואליציה: "האלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר" ● סנגוריהם של נתניהו ושל אלוביץ' הביעו התנגדות לתיקון שמבקשת הפרקליטות לערוך בכתב האישום ● בית משפט קבע שאין בקריאת שמע של נערים יהודים בהר הבית הפרה של הסדר; מלשכת בנט נמסר שהמדינה תערער על ההחלטה

עוד 48 עדכונים

הטעויות המביכות הן לא הבעיה היחידה בתיאוריה הפלקטית

אני מבין ממספר ציטוטים שפורסמו מספרו של הפילוסוף הדגול אבישי בן חיים, שהוא טועה טעויות עובדתיות מביכות במסגרת התאוריה הפלקטית שלו, שנועדה להצדיק את האפרטהייד, את הפשיזם המתקרבן, את פולחן האישיות ואת התמיכה במדיניות כלכלית מחרידה שעוצבה בידי נתניהו: מדיניות שפוגעת בשכבות המוחלשות, מרסקת את מעמד הביניים, מרוקנת את רוב הישראלים מכספם ומעצימה פערי ענק.

אני מבין מציטוטים שפורסמו מספרו, שאב"ח טועה טעויות עובדתיות מביכות בתאוריה הפלקטית שלו, שנועדה להצדקת האפרטהייד, הפשיזם המתקרבן, פולחן האישיות והתמיכה במדיניות כלכלית נוראה

לא הופתעתי ככה מאז שהשמש החליטה להפתיע ולצוץ הבוקר בשמים.

דיור ציבורי? מחירי דיור אנושיים? זכות לקורת גג? חלוקת קרקעות מדינה שונה ושוויונית? הזכות הבסיסית לרפואה ראויה? מערכת חינוך ממנה בורחות המורות בשל שכר הרעב המשפיל? מערך רווחה קורס שמעניק שכר רעב משפיל לעובדות הסוציאליות והפסיכולוגיות? מתמחות ברפואה שעדיין נאנקות תחת עול 26 שעות המשמרת? עובדי קבלן משוללי זכויות סוציאליות? לא, לא ראיתי את אב"ח כותב על כל אלה.

אני זוכר ששאלתי את עצמי היכן היה אב"ח כשאחת ממפגינות גבעת עמל פנתה אליי לקבלת ייעוץ בטרם הוחרבו שם הבתים, שחלק מדריהם לא קיבלו פיצוי ראוי, או כשאנשי כפר שלם פנו אליי לקבלת ייעוץ משפטי בטרם הפגינו בשל ההתעלמות ממצוקותיהם מול ביתו של ראש עיריית ת"א בצפון העיר.

מעולם גם לא ראיתי אותו מתייצב לצד ישראלים רבים שנעצרו על לא עוול בכפם או ספגו אלימות שוטרים, או לצדם של ישראלים מוחלשים שהפכו לנאשמים חרף חפותם והתמודדו עם לקויות במלאכת המשטרה ועם היבטים בעייתיים במלאכת הפרקליטות. הנאשם הכי חזק ומקושר, לעומת זאת, שזכה בהנחות סלב בחקירותיו והועמד לדין פלילי בצדק גמור, הפך אצלו לנרדף בדיוני מטעם אליטה מסתורית.

אב"ח כותב זאת מבלי שיש לו מושג קלוש בתחום המשפט הפלילי ומסייע בבורותו ובשרלטנותו למתקפת ההסתה הכוזבת והנפשעת של הנאשם נתניהו נגד שלטון החוק ושאריות הדמוקרטיה הישראלית.

מעולם לא ראיתי אותו מתייצב לצד מוחלשים שהפכו לנאשמים חרף חפותם. רק הנאשם החזק והמקושר, שזכה בהנחות סלב בחקירותיו והועמד לדין בצדק, הפך אצלו לנרדף מטעם אליטה מסתורית

מיותר לציין, שמעולם לא בקעה מפי הוגה הדעות ואיש המוסר הזה אף מילה על מצוקות האזרחים הערבים. להפך: קואליציה עימם נראית לו כמו בגידה בישראל השנייה. לעומת זאת, את ההתנחלות הבלתי חוקית והבלתי מוסרית שמנוגדת למשפט הבינלאומי ואשר כוננה משטר אפרטהייד ברצועת עזה (משטר צבאי למיליון וחצי נתינים פלסטינים משוללי אזרחות ואזרחות דמוקרטית למתנחלים הישראלים), כינה אב"ח "עיירת פיתוח מזרחית קסומה". מדהים.

גם תמיכתו של אב"ח במשטר האפרטהייד בגדה מחפירה באמת: שירה של נורית גלרון על תינוקת פלסטינית שאיבדה את עינה מירי צבאי באינתיפאדה הראשונה, למשל, ממוקם אצלו במתחם השירים שפוגעים במאבק הציוני. אני מתעכב על ההיבטים הללו, מפני שמי שמתהדר בפוזה מוסרית, חייב להבין שתמיכתו בזוועות מוסריות היא אות קלון.

מה שכן, אלמלא היה מדובר בחלק ממנגנון תעמולה מסוכן, היה אפשר להתענג קצת על הקאלט הזה: למשל, טענתו המצחיקה של הפילוסוף לפיה חוק שירות הציבור (מתנות) שאוסר על עובדי ציבור לקבל מתנות (שניתנו להם מפני שהם עובדי ציבור), נחקק דווקא לאחר עליית הליכוד לשלטון מטעם אליטה מסתורית שרצתה להקשות על שלטון הליכוד ולהציגו כבלתי לגיטימי או משהו כזה.

בקיצור: חוק מטעמו של ממסד מפאיניקי מסתורי ששלט כנראה בכנסת לשיטת אב"ח על אף שהיה במיעוט מספרי באופוזיציה.

את ההתנחלות הבלתי חוקית, שמנוגדת למשפט הבינ"ל וכוננה אפרטהייד ברצועת עזה (משטר צבאי לנתינים משוללי אזרחות, לעומת אזרחות למתנחלים), כינה אב"ח "עיירת פיתוח מזרחית קסומה"

אז חוץ מהטמטום המביך שטמון בטענה שמיעוט פרלמנטרי הצליח להעביר חוק שמטרתו לפגוע בשלטון הרוב הפרלמנטרי (איך הוא בדיוק יכול לעשות זאת?), יש כאן עוד בעיה קטנה:

החוק הזה נחקק ביוזמת ממשלת בגין.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צודק בהכל דניאל. בןחיים זה בדיחה, גימיק, חארטא, כמו הכפית המתכופפת של אורי גלר. הדבר היחיד שמעניין את הזבלן הזה זה להתרחב למימדי ענק כלכליים, להגיע להון עתק. התשוקה השניה שלו זה להיות ג... המשך קריאה

צודק בהכל דניאל. בןחיים זה בדיחה, גימיק, חארטא, כמו הכפית המתכופפת של אורי גלר. הדבר היחיד שמעניין את הזבלן הזה זה להתרחב למימדי ענק כלכליים, להגיע להון עתק. התשוקה השניה שלו זה להיות גורו, מנהיג רוחני, כזה שדעותיו מדוברות, בקיצור – פירסום בכל מחיר. סופו מחלקה סגורה

עוד 541 מילים ו-1 תגובות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים

למקרה שפיספסת

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות

למרות הכל - אקטיביזם

אם נבחן את חיינו – רובנו, כבני אנוש, מסתגלים או מנסים לשנות את סביבת חיינו האישית והקרובה בנושאים שמאוד מפריעים לנו.

מתי אנו הופכים להיות אקטיביסטים?

המושג ״אקטיביזם״, מתאר מצב בו מושקעים מאמצים המכוונים לשינוי מצבים חברתיים, פוליטיים, כלכליים או סביבתיים על ידי נקיטת עמדה ופעולה פומבית.

אם נבחן את חיינו – רובנו, כבני אנוש, מסתגלים או מנסים לשנות את סביבת חיינו האישית והקרובה בנושאים שמאוד מפריעים לנו. מתי אנו הופכים להיות אקטיביסטים?

אקטיביזם יכול להתבטא בפעולות יומיומיות המשקפות אמונה מסוימת, או במספר פעולות קיצוניות בודדות. אלו יכולות להיות פעולות שאולי מטרידות אך לא מצליחות ליצר שינוי מהותי, כמו הניסיון להרחיק את אסדות הגז מהחוף, או גרעין קטן המקדם רעיון גדול כמו 4 אימהות, או מחאות יחיד שסוחפות אלפים כמו צעדת המחאה של ויקי קנפו, הצעדה למען גלעד שליט, או לעיתים פעולת יחיד בעלת אופי אובדני כמו שפיכת נפט ושריפה עצמית – מוחמד בועזיזי שבהצתתו העצמית הצית את "האביב הערבי" – מהפכה שמשנה סדרי שלטון.

המלחמה בטייקונים, המודעות למשבר האקלים ועוד עשרות דוגמאות לשינוי תודעה לא הגיעו מהממסד – אלא מאקטיביסטים שהובילו מהלכים.

מעטים פועלים כאקטיביסטים הבאים לעשות שינוי רחב יותר. מעטים שמשנים לכולנו את המציאות.

אקטיביזם הוא לא ביקורתיות או תהליך חשיבה אלא פעולה, אקט – המעבר ממחשבה למעשה. אקטיביזם נתפש רבות כנאיבי. הוא לא תמיד מעשה שאפשר להגדירו ״חכם״, בגלל היותו נוגד כל אינסטינקט טבעי של הישרדות אישית. באקטיביזם האדם מקריב עצמו למען רעיון ןלמען הכלל תוך ויתור על נוחותו ולפעמים על חייו. כמו שכתב המשורר חיים גורי בשירו: ״היו לי חברים״.

אקטיביזם סותר לעתים את חוקי הטבע, שכן הוא מעמיד את האקטיביסט בסיכון. "אני לא מאשים את הצעירים שלא יוצאים להפגין, הם רק מנסים לחיות", אמר דני כהן-בנדיט, הוא דני האדום, שהוביל את מחאת הסטודנטים ב-1968 בפריז.

אקטיביזם סותר לעתים את חוקי הטבע, שכן הוא מעמיד את האקטיביסט בסיכון. "אני לא מאשים את הצעירים שלא יוצאים להפגין, הם רק מנסים לחיות", אמר דני האדום, שהוביל את מחאת הסטודנטים ב-1968 בפריז

אז מה התנאים לאקטיביזם?

אנחנו מונים שני יסודות שמתחלקים בין מרכיב פנימי וחיצוני:

  • תשוקה לשינוי. ההבדל בין מצוי לרצוי: תשוקה כזו בדרך כלל מבוססת על תפיסת עצמי ותפיסת צדק, המחייבת למידה והתעמקות פנימית, לצד למידת והבנת המרחב וסוג המעורבות החברתית. כאשר נוצר קונפליקט זהותי המחדד את הפער בין היש למה צריך להיות – זה יכול להוביל לפעולה.לא מקרי שאת מחאת 2011 הובילו סטודנטים למדעי המדינה וכלכלה. בשלב גיבוש זהותם כבוגרים מודעים ובעלי ערך עצמי, הם זיהו את הפער בין המצוי לרצוי ודרשו שיהיה אחרת.
  • האומץ לשנות! תחושת ביטחון שמותר להיות ביקורתי, ונגדה מידת הסיכון האישי שאני לוקח כאקטיביסט: מריאנה אובסיינקובה נכלאה כנראה כי התפרצה לשידור הטלוויזיה הרוסית עם מסר אנטי-מלחמתי. תוצאה למעשה פרטי שלה שהיא כנראה לקחה בחשבון, אולם הייתה נחושה לקחת את הסיכון ולממש את זכותה להבעת דעה ולקדם ערעור על המצב – להוביל שינוי.

האם מערכת החינוך מעודדת חשיבה אקטיביסטית?

האם מערכת החינוך מעודדת ומחנכת לביקורת עצמית וחשיבה אקטיביסטית?כאשר אקטיביזם נתפס כפגיעה בנוחות האישית, הטרדת החברה והסביבה ואיום על השקט התעשייתי – הרי שיש בו איום ברמה קיומית. ככל שהאיום על הבעת מחשבה ביקורתית ירד, כך נוכל להביא את עצמנו לידי פעולה לקידום שינוי.

בהיבט הזה שווה לבחון מה מערכת החינוך משדרת לתלמידים, למורים, ולמנהלים ש"סוטים מהדרך". עד כמה מערכת החינוך מעלה את סף הסיכון האישי של מי שרוצה לפעול. עד כמה היא מצמצמת את הסיכוי שיימצאו כאלה שיגידו לעצמם – כן גם אני יכול.

שווה לבחון מה מערכת החינוך משדרת לתלמידים, למורים ולמנהלים ש"סוטים מהדרך". עד כמה היא מעלה את סף הסיכון האישי של הרוצים לפעול ומורידה את הסיכוי שיגידו לעצמם – גם אני יכול

לנו כאנשי חינוך יש חלק משמעותי ביצירת התשוקה לשינוי ובבניית האומץ לשנות. בתוך זה – לאקדמיה יש חלק חשוב אפילו יותר – ובמיוחד אם מדובר על אקדמיה שמכשירה את המורים.

מה נדרש כדי שמעשה אקטיביזם יצליח?

דב חנין ודני פילק מציגים ארבעה מודלים של בספרם: מה לעשות עכשיו?

1

מודל ההתנגדות: מודל שגרתי בו נעשה שימוש מיידי. הפגנה, התארגנות נגד אלימות משטרתית, עובדי מפעל נגד סגירה/פגיעה בעבודתם.

אקטיביזם ות מסוג זה מטפל בביטוי הבעיה ולא בתנאים המבניים שלה. הוא לא ממוסד ולא נמשך לאורך זמן. קל לבעלי הסמכויות לעשות הפרד ומשול ולפרק את בסיס ההתנגדות.

2

גישת ההמתנה – תקווה והכנת הקרקע: ההבנה שאי אפשר לעשות שינוי עד לסיום שלב קיים בו מתקיימת הבשלה של מצב שלטוני/חברתי מסוים. זו יכולה להיות גם המתנה ללחץ מבחוץ או לשינוי בתנאים כדי שיאפשרו שינוי. זה כרוך בראייה ארוכת טווח והכנת אסטרטגיית פעולה בהתאם.

3

הגישה ההפוכה – גישת הזרז: התארגנות. מוקד נחוש, גם אם קטן, המתחיל פעולה מתוך התכוונות ומיקוד לפעולה רחבה. גישה מהפכנית שהצליחה בקובה עם צ'ה גווארה.

4

שינוי השיח: גישה שמבינה את חשיבות המילים וניכוס דימויים וסמלים. המלה ביטחון "נלקחה" למובן הצבאי בלבד, המטען שהושם על ״ליברליות״ כשמאל. מחד – גישה זו יכולה להפוך הגדרה והדרה של ציבורים בהתאמה לרעיון האקטיביסטי, ומאידך היא עלולה להישאר בגדר מילים מבלי לקדם מדיניות אחרת או מבני פעולה.

בספרם הם מדברים על שילוב היתרונות של הגישות הללו כתנאי להצלחה של מעשה אקטיביסטיות. אין דרך אחת להצלחת המעשה האקטיביסטי אלא בחינה ושינוי כל העת בהתאמה למציאות הנוצרת ותגובת הנגד.

דב חנין ודני פילק מדברים על שילוב היתרונות של ארבע גישות לאקטיביזם כתנאי להצלחה של מעשה אקטיביסטיות. אין דרך אחת להצלחת האקט, אלא בחינה ושינוי כל העת בהתאמה למציאות הנוצרת ולתגובת הנגד

האם אפשר "לשנות מבפנים"?

האם אקטיביזם יכול לקרות ע"י אנשי מערכת בתוך מערכת? בדרך כלל טוענים שאקטיביזם לא יכול לקרות בתוך השיטה שיצרה את הבעיה.

יש לא מעט דוגמאות של כאלה שפעלו דווקא מתוך מערכות קיימות וקידמו שינוי. כדי להפוך את האקטיביזם למעשה חכם, חשוב דווקא להבין את המערכת וחוקיה. ידע כיצד להשתמש בהם והנכונות לעבוד עבודה שיטתית יכולים להיות בעלי ערך בפעולה אקטיביסטית.

פעילותן של המפלגות החרדיות בפוליטיקה הישראלית היא דוגמה לכך: הם אינם מזדהים עם ערכי ומטרות המדינה הציונית, ברובם הגדול אינם חלק ממערכות לאומיות כמו צבא, אולם הם רותמים את המערכת הפוליטית מתוך פעילות בתוכה והבנה עמוקה של החוקים לטובת קידום מטרותיהם.

לאחרונה הצטרף לקו פעילות זה גם מחמוד עבאס, העומד בראש מפלגת רע״ם האסלמית ומהווה חלק מהקואליציה המורכבת בממשלת ישראל.

אני רוצה לסיים בציטוט מתוך האדם המורד לאלבר קאמי:

"מי הוא האדם המורד? אדם האומר לאו.
אולם, אף שהוא מסרב, אינו מוותר: הריהו גם אדם האומר כן, עם התעוררותו הראשונה.
עבד שציית לפקודות כל ימי חייו, סבור פתאום כי אין לשאת פקודה חדשה.
מה משמעותו של "לאו" זה? משמעותו, למשל: "הדברים נמשכו זמן רב מדי", "עד עכשיו כן, ולהלן – לא", "אתה מרחיק לכת", ועוד: "יש קו לגבול, שאותו לא תעבור".

אני מוסיף על זה משפט מתוך ההיסטוריה של המחר של יובל נח הררי:

"כדי לעשות מהפכה אין די במספרים…. אלא ברשת של אנשים… היודעים לשתף פעולה".

זו אולי כל התורה. לקחת אחריות – ולפעול ביחד.

דני עבודי הוא מנהל מרכז ק.מ.ה באורנים. הוא בוגר תכנית מנדל למנהיגות חינוכית במסגרתה חקר את נושא המצויינות כערך ופיתוח אישי כמנוף לשינוי חברתי. הקים וניהל את חברת ההייטק "שארפ מינד סולושנס" לפיתוח יכולות חשיבה. בהמשך פנה לחינוך, והקים מיזמים חינוכיים וטכנולוגיים לקידום החינוך הציבורי על בסיס מקומי. עבודי בוגר הפקולטה להנדסה, בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. מתגורר באבן יהודה, נשוי ואב לשניים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-1 תגובות

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה של ישראל בדמשק

עוד 17 עדכונים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה