כלב השמירה נושך את הדמוקרטיה

צילום מסך מחדשות 12
צילום מסך מחדשות 12

אי אפשר להבין את עמדת כלי התקשורת האלקטרוניים מאז הקמת ממשלת השינוי. נדמה כאילו כלבי השמירה של הדמוקרטיה רוצים לנשוך דווקא את הדמוקרטיה.

שנים ארוכות רה"מ נתניהו ביזה את ערוצי השידור, החרים אותם, לא התראיין בהם, אלא רק אצל מקורביו בערוץ 20 וישראל היום.

אי אפשר להבין את עמדת כלי התקשורת האלקטרוניים מאז הקמת ממשלת השינוי. נדמה כאילו כלבי השמירה של הדמוקרטיה רוצים לנשוך דווקא את הדמוקרטיה

שנים לא הופיע לראיון טלוויזיה מסודר כדי לתת תשובות לציבור, אלא רק בעת מערכות הבחירות, והתקשורת האלקטרונית שלנו שתקה. מילת ביקורת לא נשמעה מצד מנהלי הערוצים ועורכי התכניות. מועצת העיתונות בלעה את לשונה וארגוני העיתונאים שתקו וקיטרו.

זה נתניהו. הוא מאיים, הוא מפחיד, הוא עלול לסגור ולפגוע בפרנסה. זה היה המוטו. זו האווירה.

מדינת ישראל בתקופת נתניהו נוהלה באופן מחפיר, שערורייתי. שרים מונו לתפקידיהם ללא כישורים ורק על סמך נאמנות לאדם אחד. הכלכלה התרסקה, מחירי המחיה והדיור נסקו, תקציב לא הועבר ומערכות החוק הותקפו יומיום בידי רה"מ עצמו.

התקשורת שלנו בלעה הכל בנימוס, בשתיקה, בקבלת "הדין", בפחד.

יונית לוי מראיינת את בנימין נתניהו, צילום מסך מערוץ 12
יונית לוי מראיינת את בנימין נתניהו, צילום מסך מערוץ 12

והנה רק התחלפה הממשלה ובמשרד רה"מ התייצב אדם אחר, כזה שמעניק ראיונות למי שמבקש, עונה לשאלות גם אם הן קשות  והתקשורת שלנו שלפה את טפריה והחלה לנעוץ אותם. במי? לא במי שהתעלל בה שנים אלא דווקא במי שמכבד אותה ועונה לשאלותיה ונותן דין וחשבון לציבור כפי שמצופה במדינה דמוקרטית.

והנה רק התייצב במשרד רה"מ אדם שמעניק ראיונות, עונה לשאלות, גם קשות, והתקשורת שלנו שלפה את טפריה והחלה לנעוץ אותם. במי? לא במי שהתעלל בה שנים אלא במי שנותן דין וחשבון לציבור

שרי ממשלת השינוי מגיעים לאולפנים וזוכים להתקפות ברוטליות, לעיתים תעמולתיות בסגנון ערוצי הימין הביביסטי.

יונית לוי מראיינת את מתן כהנא, צילום מסך מערוץ 12
יונית לוי מראיינת את מתן כהנא, צילום מסך מערוץ 12

מראיינים שעד היום שחו באולפנים כמו דגים שותקים, קפצו לפתע ליבשה, זיהו שאיום נתניהו נעלם והחלו לתקוף על הדרך כל שר שנקרה בדרכם.

המבחן כבר אינו אם השר פעל כנדרש ואם הממשלה ביצעה פעולות חיוביות רציניות ויעילות למען האזרחים, אלא התקפה לשם התקפה. התקפה כדי להוכיח שהתקשורת לא שמאלנית, לא בוגדת, לא אל ג'זירה 12, לא כל מה שהביביזם מדביק לה יומיום במסע הסתה ברשתות, היישר מבית היוצר של רה"מ לשעבר נתניהו ובני ביתו.

וכך, זו שנתנה הנחות ענק להתנהגותו האנטי-דמוקרטית של נתניהו היא בעצם כיום, כאילו, לכאורה, תקשורת אוביקטיבית בכך שהיא תוקפת את ממשלת השינוי. הנה היא תוקפת לפתע את הממשלה. גם אם זו ממשלה שהוקמה נגד כל מחדלי ומעללי נתניהו – היא תוקפת אותה. ובאותה התקפה הופכת בעצם למגינה של נתניהו ושל האופוזיציה שהוא מוביל.

המבחן כבר אינו אם השר פעל כנדרש ואם הממשלה פעלה למען האזרחים, אלא התקפה לשם התקפה. כדי להוכיח שהתקשורת לא שמאלנית בוגדת, לא אל ג'זירה 12, לא כל מה שהביביזם מדביק לה

למרבה האבסורד אין כיום שום ביקורת על עמדות האופוזיציה. שום בחינה של מה שהיא מציעה לציבור כאלטרנטיבה שלטונית (כלום. רק  את נתניהו שוב).

אבל רגע אחד חברים. האם זה לא תפקיד התקשורת לבחון, לבדוק, לבקר, אבל להעמיד עובדות על דיוקם? האם באמת מאז הקמתה לא עשתה הממשלה הנוכחית צעדים חיוביים לעומת קודמתה?

האם מגפת הקורונה לא טופלה כראוי בלי סגרים והמשק מתאושש ונתוניו הכלכליים מצטיינים? האם אין מאבק מקצועי יעיל נגד הפשיעה במגזר הערבי? האם לא השתנה השיח מצד נציגי השלטון כלפי ציבורים שלמים וכלפי העיתונאים בפרט? האם לא הוחלט על הקמת שני בתי חולים חדשים? האם לא הועברו מיליארדים לרווחה, לחינוך, למגזר הערבי? האם לא שופרו היחסים עם ירדן, עם ארה"ב, עם מדינות מערביות נוספות שבשבילן נתניהו הפך לפרסונה נון גרטה?

פרשני האולפנים מזמינים את האופוזיציה לראיונות ומאפשרים שיח מעוות, שקרי, על תקופת הליכוד ובלוק נתניהו בשלטון, בלי לעמת אותם עם עובדות.

שוב ושוב מתיישבים יריב לוין ויואב קיש ואופיר אקוניס ומירי רגב וישראל כץ ויואב גלנט ואחרים מול מראיינים, שמאפשרים להם חופש דיבור מלא בו הם צובעים את שנת ממשלת השינוי בצבעי שחור, תהום, אפלה מוחלטת. ממשלה רעה, מסוכנת, ממשלת חמאס, והמראיינים לא מעמידים אותם במקומם עם עובדות פשוטות על תקופת היותם בשלטון.

על אלפי בלוני תבערה שחלפו מעל עשרות ישיבות ממשלה בשתיקה מוזרה, ועל מאות מיליוני דולרים שזרמו אל החמאס באישור נתניהו בלי ציוץ אחד של מישהו מגיבורי האופוזיציה כיום.

למרבה האבסורד אין כיום שום ביקורת על עמדות האופוזיציה. שום בחינה של מה שהיא מציעה לציבור כאלטרנטיבה שלטונית (כלום. רק  את נתניהו שוב)

השיח העיתונאי הפך כל כך מוזר, מנותק מעוות. אי אפשר להבין זאת.

דווקא עיתונאים שפחדו שנים לשאול את רה"מ נתניהו שאלות על הניהול המופקר ועל החשדות נגדו, דווקא הם עכשיו שכחו את כל מה שרצו אז לשאול ובאבחת תודעה מוזרה הם תוקפים דווקא את מי שמנסים להוביל שינוי חיובי דמוקרטי בישראל.

הליכוד באופוזיציה כיום מנהל מסע מטורלל נגד הדמוקרטיה. מצביע נגד כל הצעת חוק של הקואליציה כדי לפגוע בקואליציה, גם אם היא הצעת חוק לטובת אזרחי המדינה כולם ללא הבדל מגזר, מגדר או נטייה פוליטית.

שער של בן כספית על יואב קיש
שער של בן כספית על יואב קיש

הליכוד מתנגד להצעת חוק בעניין מלגות לימודים ללוחמים ובעניין תוספות למענק עבודה ונקודות זיכוי למשתכרי שכר נמוך. הליכוד נגד כל דבר ועניין שהכנסת מנסה לחוקק באמצעות הכלי הדמוקרטי שנבחר – הקואליציה, וזאת על מנת לגרום לכאוס שיוביל לבחירות. שום סיבה עניינית אחרת.

הליכוד באופוזיציה כיום מנהל מסע מטורלל נגד הדמוקרטיה. מצביע נגד כל הצעת חוק של הקואליציה כדי לפגוע בקואליציה, גם אם היא הצעת חוק לטובת אזרחי המדינה כולם ללא הבדל מגזר, מגדר או נטייה פוליטית

והעיתונות שלנו? מחייכת. מראיינת את שטייניץ שהבטיח עם נתניהו מאות מיליארדים ממתווה הגז, כאילו צדיק הדור מציג אלטרנטיבה שלטונית.

מעלה את אקוניס להסביר איזו קומבינה נרקמה היום כדי לגרום לבחירות, ולא שואלת: בכלל בשביל מה בחירות? מה מציעה האופוזיציה לעומת מה שהממשלה הנוכחית עושה?

 

המציאות המוצגת לציבור היא מציאות מעוותת, שקרית, מציאות של תעמולה מול עובדות, פעולה בניגוד לחוק ולמסורת הכנסת מול פעולות חוקיות של הקואליציה, מציאות שבה אוכלוסיות שלמות נדפקות פשוטו כמשמעו, בגלל שחברי כנסת באופוזיציה מסרבים לכל חוק שעוזר לאותם אזרחים רק כדי לתקוע אצבע בעין לקואליציה.

את המציאות הזו כלי התקשורת שלנו מסרבים לחשוף. מסרבים במודע לעסוק בה.

לעומת זאת כשמגיעים חברי ממשלה לראיונות, הם מותקפים באותן טענות מופרכות של אותה אופוזיציה. הכל כדי להציג מצג שווא של עבודה עיתונאית "מאוזנת" לכאורה. עבודה עיתונאית כזו שלא תוקפת רק את נתניהו, אלא את מתנגדיו.

ובאילו טיעונים? הרי אין טיעון הגיוני נגד העברת חוק למען מלגות למשרתים בצבא, לניצולי שואה, לבעלי שכר נמוך, לפריפריה. אין.

מעלה את אקוניס להסביר איזו קומבינה נרקמה היום כדי לגרום לבחירות, ולא שואלת: בכלל בשביל מה בחירות? מה מציעה האופוזיציה לעומת מה שהממשלה הנוכחית עושה?

אבל בתכניות הטלוויזיה והרדיו נדמה כל הזמן שכל הפעולות הללו הן דברים נוראיים שהממשלה מנסה להעביר נגד האזרחים, וכי לא האופוזיציה היא זו שפועלת למעשה נגדם, ועל גבם מנסה להוביל לעוד מערכת בחירות בתקווה לזכות בשלטון ולהחזיר את המדינה…לאן בעצם? לאותו מצב ששרר כאן בתקופת נתניהו?

הגנה על הדמוקרטיה משמעותה לא רק דיווח עובדתי הוגן ומסירת האמת המלאה לציבור.

משמעותה גם תזכורת של ערכים דמוקרטיים מול ההתרחשויות במציאות. מתי שמעתם דיון על ערך השוויון שאינו קשור למותו של לוחם מוסלמי או דרוזי? מתי שמעתם דיון על תפקידה של האופוזיציה וחובתה כלפי הציבור במסגרת כללי הדמוקרטיה, כאשר זו מתנגדת לכל חוק בלי קשר לתוכנו וערכו לציבור אלא רק כדי לגרום לקואליציה הפסד? מתי נשמעה ביקורת על לימודי דמוקרטיה במערכות החינוך השונות? כלומר היעדר לימודי דמוקרטיה (זוכרים את הרפורמה החדשה בחינוך שמתכננת להדיר את בחינת הבגרות באזרחות מחובות התלמידים?). המושג דמוקרטיה כלל אינו נדון באולפנים ביומיום, אינו מובהר למגישים, לכתבים ולפרשנים וממילא לא לציבור, ואינו ניצב בראש סדר העדיפויות של כלי התקשורת האלקטרוניים.

מתי נשמע דיון בשאלה מדוע הבחירות הפכו למפלטה של הפוליטיקה הישראלית? מפלטם של העריקים, האופוזיצייה, הפרשנים. מדוע?

הרי כל מי שעיניו  בראשו מבין דבר אחד ברור  – אין כל טעם בבחירות כעת.

השיטה הפרלמנטרית בישראל פשטה את הרגל.

אם ח"כ שלא מסכים עם דרכה של מפלגתו לא מתפטר, אלא נשאר בכנסת ומזגזג בין קואליציה לאופוזיציה כרצונו – הרי אין לו שום מחויבות לפתק של האזרח שבחר את מפלגתו ולכן אין שום משמעות להסכמים קואליציוניים.

חברי הכנסת אינם מחויבים באופן אישי להסכמים ולכן ההסכמים הללו חסרי משמעות.

אם ח"כ שלא מסכים עם דרכה של מפלגתו לא מתפטר, אלא נשאר בכנסת ומזגזג בין קואליציה לאופוזיציה כרצונו – הרי אין לו שום מחויבות לפתק של האזרח שבחר את מפלגתו ולכן אין משמעות להסכמים קואליציוניים

אם המפלגה מתחייבת וראש המפלגה חותם, אבל לאיש מחברי הכנסת של מפלגתו אין שום מחויבות אישית למלא את התחייבות המפלגה או להתפטר במידה ואינו מסכים עם דרכה, מה הטעם בהסכמים קואליציוניים?

בחירות חדשות יובילו לאותו מצב. הבוחרים בישראל שבויים בידי המיעוט הקיצוני ובידי חברי כנסת בודדים שלא מרגישים מחויבים לעמדת הרוב הקואליציוני – אורלי לוי אבקסיס, עמיחי שיקלי, עידית סילמן וכעת ג'ידא רינאווי זועבי.

מתי יעמדו הערוצים המתווכים את המציאות לציבור על כך, שכל זמן שהמצב הזה לא יתוקן אין שום טעם בבחירות חדשות? אלה יובילו רק לבזבוז זמן, הון כסף ושעות שידור של ברברת ספקולציות טרחניות ואין סופיות. אכן נדמה שהערוצים נהנים מכל מערכת בחירות מסיבות כלכליות ותדמיתיות ולא מסיבה דמוקרטית עליה הם אמורים לפקח.

במקום להגן על הדמוקרטיה בהתנהלות מקצועית, נטולת פניות, הגונה, עובדתית בשאלותיה, נדמה שהכלב נושך דווקא את הדמוקרטיה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,376 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 29 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים

אינטליגנציה פוליטית? תנו לנו הוכחות

מנועי התעמולה והספין של בנימין נתניהו השיגו התבטאות של גדי סוקניק באחד הראיונות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק הוא אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא.

נתניהו שיחרר גינוי רשמי, שם התייחס להתבטאות כאילו נאמרה על בוחרי הליכוד, כשבפועל היא נאמרה על חברי הכנסת של המפלגה, מירי רגב דחפה את "גזען", למרות שרוב נבחרי המפלגה גברים אשכנזים עשירים, ואמיר אוחנה כבר הביא נימוקים לספרים שכתב נתניהו כאילו הם מעידים על אינטליגנציה גבוהה (היי, ומה לגבי אינטליגנציה רגשית?). וכך הלך הספין ותפח.

מנועי התעמולה והספין של נתניהו השיגו התבטאות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא

הבה ננסה רגע לבדוק אינטליגנציה פוליטית. נניח בצד את מחקרים על מנת משכל וזיהוי גאונים לעומת אחרים.

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכיו של נתניהו? האם יש להם אינטילגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

"כושר אבחנה בין דבר לדבר". כותב מילון אוקספורד בהגדרת "אינטילגנציה".
האם ישראל כץ, לשעבר שר אוצר, יודע להבדיל בין מדינה עם תקציב חוקי מאושר לבין מדינה שאין לה תקציב מאושר אלא רק המשכי, והיא נאלצת לעצור פרויקטים, מינויים, חוקים, תשלומים ואת כל מערכותיה כיוון שהחוק לא מאפשר להוציא כספים שאין להם אישור בתקציב חוקי?

האם יואב גלנט, שר החינוך לשעבר, יודע להבדיל בין מערכת קורסת לבין רפורמה בשכר המורים?

האם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, יודע להבחין בין מצב המחסור בתקנים ומיטות בבתי החולים לבין הכאוס והסכנות הצפויות לציבור בשל כך?

האם השר לשעבר במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הוא אדם תבוני המבין שהיעדר מפכ"ל קבוע במשך שנתיים וחצי פוגע במשטרה, בעצמאותה, בתפקודה המבצעי בלחימה בפשע, ביכולתה להתנגד לפרויקטים מסוכנים כמו החגיגות ההמוניות במירון, או אפשרותה לטפל בזמן במחדלי שב"ס שהובילו לבריחת אסירים מסוכנים?

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכי נתניהו? האם יש להם אינטליגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

אם להתבסס על עדויות השרים הללו, הם מצהירים שהם אינטליגנטים וכי סוקניק רק השמיץ. אם כך מהו ההסבר להתנהגותם שאינה מבחינה בסכנות שאליהן הוביל מנהיגם? חמש מערכות בחירות בתוך 3 שנים זה מהלך תבוני של מדינה המונהגת בידי שרים אינטליגנטים?

מהו ההסבר להתנהגות חסרת האחריות, שלפיה הם תומכים בסיפוח, ולמחרת בעסקת המאה שמעבירה שטחים לפלסטינים? מתנגדים למדינה פלסטינית, אבל אם נתניהו יאמר הם מיד יתמכו? תומכים בשת"פ עם רע"ם, אבל למחרת הקמת ממשלת השינוי מכנים את רע"ם תומכי טרור וממשיכים להסביר שאבו יאיר לא ניהל מו"מ עם רע"ם לכניסה לממשלתו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מה אינטליגנטי בהפלת חוק למען נאנסות? למען זוגות צעירים? למען המתנחלים ביו"ש – מצביעי הגוש שלהם? מה אינטליגנטי בהתנגדות לחוק המטרו שאמור לשרת את כל אזרחי המדינה ועלותו עשרות מיליארדים?

והדוגמה האחרונה בינתיים, שגריר ארה"ב נאלץ להתחנן בפני כנסת ישראל להצביע לטובת פטור מוויזות לישראלים לארה"ב, הטבה שהוא עומל עליה מאז שנכנס לתפקידו למען האזרחים ועומדת להידחות בגלל האופוזיציה?

על פניו, גם לאיש שאינו מדען חוקר אינטליגנציה נדמה שאלה מהלכים מוזרים, מסוכנים, חסרי היגיון ובוודאי לא תבוניים.

נבחרי הליכוד סימנו את עצמם בנאמנותם הבלתי מסויגת לנתניהו כאנשים שהניחו בצד את תבונתם. את הכושר להבחין בין דבר לדבר.

יתכבדו נא כל הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויגידו: איזה מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה ביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור?

איזה פתרון שאיש לא חשב עליו קודם הם יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל: יוקר המחיה, הסכסוך עם הפלסטינים, שבריריות הדמוקרטיה והאיומים עליה ועוד?

מה?
לא שומעים.

יש דוגמה להצעה אינטליגנטית אחת שתמנע אסון במירון, תגרום לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס, תפחית את הביורוקרטיה והמיסים הגבוהים הממררים את חיינו?

יתכבדו הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויצביעו על מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה שביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור. איזה פתרון שאיש לא חשב עליו יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל?

האנשים האלה במשך שנים עסוקים רק בצרות של מנהיגם, במשפטיו הפליליים ובשרידותם בשלטון.

שום מעשה תבוני למען איכות חיי האזרחים הם לא עשו.
בכיינים חסרי תבונה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

לקראת ביקור ביידן - הרצוג נפגש עם המלך עבדאללה בירדן

ליברמן מאיים לעכב את פיזור הכנסת אם חוק המטרו לא יגיע להצבעה ● הניו יורק טיימס: גנרל איראני נעצר בחשד לריגול לטובת ישראל ● סגן מפקד יחידת 8200: סיכלנו ניסיונות להשתלט על מערכות המים הקריטיות של ישראל ● זינוק של 36 אגורות במחיר הדלק: מיום שישי – ליטר בנזין יעלה 8.08 שקלים ● דיווח: חמאס הסכים שגורם אזרחי מישראל ייכנס לעזה לקידום עסקת שבויים

עוד 38 עדכונים

"כמו כוכבת בסדרת פשע"

מעקב זמן ישראל דוח ביקורת חמור של מבקר עיריית חיפה מאשר את ממצאי תחקירי זמן ישראל במלואם ● בין היתר, מאשר המבקר כי החוקר המיוחד שהעסיקה ראשת העיר קליש-רותם אסף ממצאים מכפישים (ולעיתים מסולפים) נגד יריביה הפוליטיים, ללא אישור הגורמים הממונים עליו ● המבקר: "ההתנהלות חמורה ומנוגדת לכללי מנהל תקין" ● במועצת העיר דורשים לפתוח מייד בחקירה פלילית

עוד 2,691 מילים

למקרה שפיספסת

הטיוח הגדול הקשר הסודי של משמרות המהפכה עם ארגנטינה

למרות כל הראיות, שלטונות ארגנטינה גוררים רגליים בפרשת המטוס האיראני ולא מוציאים צווי מעצר לאנשי משמרות המהפכה ● כבר ב-2015 החוקר אלברטו ניסמן חשף טיוח שלטוני בנושא הפיגועים האיראניים ● זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דמיאן פצ'טר כי ניסמן נרצח – ונאלץ בעצמו לנוס על נפשו ● בריאיון לזמן ישראל אמר: הנשיאה לשעבר עושה הכול כדי להסתיר את הקשר עם איראן

עוד 2,029 מילים

זה שגם מתנגד לאפרטהייד בגדה וגם תומך באיש החורבן וההסתה

צודקים חברי המחנה הדמוקרטי המצומק באמירתם שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד ושלילת הריבונות וזכויות האדם ממיליוני הפלסטינים.

אך צודקים גם חברי המחנה הדמוקרטי שמבהירים שאין להרפות מהמאבק באפרטהייד, אך בשום אופן אי אפשר להקטין או למזער את הסכנות העצומות והקיומיות שטמונות בשובו של המחריב הגדול להנהגה.

צודקים האומרים שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד. אך צודקים גם האומרים שאי אפשר למזער את הסכנות הקיומית שבשובו להנהגה

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה.

אני מבין כמובן את הצורך הנרקיסיסטי של לוי להתבדל מאיזה קולקטיב מדומיין בתוך ראשו כי הוא חושב שזה מגניב. אבל בשל הצורך הנרקיסי להתבדל ולהרגיש חתרן, שוכח העיתונאי שלצד זכותם של הפלסטינים לא לסבול ממשטר מדכא, גם לישראלים יש זכות לא לסבול ממשטר מדכא:

כשם שהפלסטינים אינם צריכים לסבול ממשטר הפרדה גזעני שמשליט על חייהם דיקטטורה צבאית, שולל מהם ריבונות ואזרחות ופוגע בזכויות האדם שלהם – גם הישראלים אינם צריכים לסבול ממשטר סמכותני, מריסוק שאריות המוסדות הדמוקרטיים ומעלייתו של דיקטטור מסית ומשסה שמקיים פולחן אישיות.

הישראלים אינם צריכים לסבול מהעדר אופק כלכלי, מריסוק השירות הציבורי, מקיום כלכלי רעוע, מפערים כלכליים עצומים וקיומיים שגוזרים במידה רבה את גורלו הקיומי הכלכלי של כל תינוק בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו, מחוסר יכולת לקנות דירה, מהשתעבדות איומה ומלחיצה לשכר דירה מופרך או למשכנתא לכל החיים, מתרבות כזב מחרידה, מתקשורת חנפנית שעוסקת בתעמולה ופולחן אישיות, משיסוי נגד האזרחים הערבים, מהסתה נגד אזרחים יהודים שמתנגדים לשלטון הריקבון, מהפיכת כל יריב פוליטי לבלתי לגיטימי, מהסתה כוזבת נגד מערכת המשפט, ממינוי שומרי סף נרצעים וחסרי חוליות, מהפיכת כל האזרחים לבני ערובה של נאשם שיודע שהוא יורשע ולכן ירתום את שלטונו לחילוצו ממשפטו הפלילי, ממשטרה גרועה ורקובה ואלימה במוקדים רבים בתוכה, מביזוי היהדות, מאפליית נשים, ממניעת תחבורה ציבורית בשבת (הנפגעים הם עניים ומעמד ביניים. רובנו), מריקון מוסדות דמוקרטיים מכל תוכן, ממינויים כושלים, מקידוש תרבות השקר והעילגות, מדריסת החלש בידי החזק, מהזנחת מערכות הבריאות והחינוך והרווחה, ממכירת נכסי ציבור בנזיד עדשים למתי מעט מקושרים ועשירים, מגזענות אתנוצנטרית כעורה וחמורה ומהעמקת השעבוד של הסוהר הישראלי כל עוד הוא משעבד את האסיר הפלסטיני.

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה

כן, צריך להיאבק בכל ממשלה שמותירה את האפרטהייד בגדה על כנו ואף מעמיקה אותו. וצריך גם לבלום את שובו של הנוכל המשסה שחולל חורבן עצום במדינת ישראל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. ש... המשך קריאה

אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. שידבר ללאמפה

עוד 401 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 7 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לקראת הפריימריז: גוברים המאמצים לשנות את חוקת הליכוד

חוקת הליכוד מחייבת חברי כנסת בעבר ובהווה להתמודד ברשימה הארצית, שם מספר המקומות מוגבל ומספר המצביעים עצום ● המשמעות היא שתריסר ח"כים מכהנים יוחלפו בפנים חדשות - וזה ממש לא מתאים לנתניהו, שחושש ממועמדים חדשים ולא מוכרים ● אחד המתמודדים במחוזות הוא ליאור קצב - אחיו של הנשיא והאסיר לשעבר - ומי, כך מתברר, שתיווך בין ח"כ אורבך לנתניהו ● פרשנות

עוד 661 מילים

מלחמתו של השופט סולברג בתופעת העתירות הציבוריות

נשיא בית המשפט העליון העתידי לא אוהב את תופעת העתירות הציבוריות - שהחלה עוד בתקופת הנשיא מאיר שמגר - ופועל לצמצמה, כחלק מתפיסת עולמו השמרנית ● בחודשים האחרונים הוא פועל להטמיע גישה חדשה, יש שיאמרו בעייתית ● בעת האחרונה, המהפכה של סולברג זכתה לתמיכה משני שופטים נוספים בעליון ● המחנה הפרוגרסיבי דומם בינתיים ● פרשנות

עוד 555 מילים

"אני יזמתי את הארכת המסלול - והרשויות קיבלו את זה באהבה"

מעקב זמן ישראל דיון שנערך אתמול בוועדת פניות הציבור בכנסת המחיש כי הרשויות לא בחנו כראוי את הסיבות להגדלת המנחת הפרטי ליד חוף הבונים, כפי שנחשף בסדרת תחקירי זמן ישראל ● המנחת יוגדל משמעותית במימון המדינה, בעלות של כ-50 מיליון שקל, ועשוי להפוך לשדה תעופה פרטי ● הח"כים, שביקשו מהיזם לפרט את כוונותיו, נאלצו להסתפק בתשובה: "אין לי כוונה לחשוף את תוכניותיי העיסקיות"

עוד 1,497 מילים ו-1 תגובות

החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב לבטל את הזכות להפלות היא התגשמות הטראמפיזם ● העדויות בוועדת החקירה בנושא ההסתערות על הקפיטול חושפות את התהליך שעוברת המפלגה הרפובליקאית מאז 1995 ● התוצאה המפוארת של התהליך הזה הוא פסק דין דובסון ● פרשנות

עוד 1,259 מילים

אלו ימים משונים במשכן הכנסת: הקואליציה, שנלחמה במשך שנה על קיומה, לוחצת לפזר את הכנסת בהקדם - ואילו האופוזיציה, שקראה לבחירות מוקדמות בכל הזדמנות, נמלאה לפתע רוך וסבלנות ● בליכוד החליטו על טקטיקה ברורה: חיבוק ופרגון לאיתמר בן-גביר ● למה מנסור עבאס לא חושף את החומרים שבידיו? ● וגם: רגע של אנושיות ושת"פ בין הקואליציה והאופוזיציה אמש בכנסת ● פרשנות

עוד 920 מילים

רוב חברי הכנסת תומכים בקיום הבחירות ב-1 בנובמבר; בליכוד מתעקשים על 25 באוקטובר

חמאס פרסם סרטון שבו נראה, לדבריו, השבוי הישראלי השאם אל סייד ● הורדה לבינונית רמתה של אזהרת המסע לאיסטנבול ● בוטל עונש המוות שנגזר על הישראלית שהורשעה באמירויות בסחר בסמים ● אחרי מינויו לראש הממשלה יגור לפיד בווילה הסמוכה לבית ראש הממשלה ● השגריר האמריקאי בארץ קורא להמשיך בחקיקה, שתאפשר מתן הקלות לישראלים בקבלת ויזה לארצות הברית

עוד 46 עדכונים

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה