שקרנות פתולוגית, לכאורה, היא הפרעה נפשית – תזכורת לשופט

בנימין נתניהו ועו"ד יוסי כהן בדיון בתביעת הדיבה נגד אהוד אולמרט (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
Avshalom Sassoni/Flash90
בנימין נתניהו ועו"ד יוסי כהן בדיון בתביעת הדיבה נגד אהוד אולמרט

לא מובן מדוע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מתאמץ להוכיח שמשפחת ראש הממשלה לשעבר נתניהו "חולי נפש". שקרנות פתולוגית היא הפרעה נפשית, והראיות לה, לכאורה, מרוחות על פני שנים ארוכות בכל כלי התקשורת בפומבי ובגלוי.

שקריו של בנימין נתניהו האב גלויים לעין, בוטים, מקוממים, מרגיזים.

לא מובן מדוע אולמרט מתאמץ להוכיח שהנתניהוז "חולי נפש". הראיות לכאורה לשקרנות פתולוגית מרוחות על פני שנים בכלי התקשורת בפומבי ובגלוי. שקריו של נתניהו האב גלויים לעין, בוטים, מקוממים, מרגיזים

אפשר להזמין את בני גנץ להעיד. אפשר להזמין את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון ואת מפקד חיל הים עימם נתניהו לא התייעץ, כשאישר צוללות מתקדמות למצרים וטען בדיעבד שמדובר בסוד שאפילו הם מנועים מלדעת אותו.

אפשר להזמין את מנהיגי חמאס לבדוק אם נתניהו מוטט את שלטון חמאס (כפי שהצהיר חגיגית בשנת 2009 כהבטחת בחירות מרכזית) או שמר עליו ואפילו טיפח קשרים אינטימיים עם מנהיגו בשל אינטרס פוליטי.

סתם דוגמאות מהירות מהזיכרון. כי הרי אצל נתניהו השקרנות היא כנראה פתולוגית. דרך חיים והתנהגות שמנהיגי עולם נחשפו אליה. זוכרים את הדיאלוג הקצר שנלכד בטעות במיקרופונים הפתוחים, כשנשיא צרפת דאז ניקולא סרקוזי אמר לנשיא ארה"ב דאז ברק אובמה: "לא סובל את נתניהו, הוא שקרן", ואובמה ענה: "לך נמאס ממנו? אני מתמודד אתו כל יום".

אתר צרפתי חושף שיחה אישית בין סרקוזי לאובמה בה החליפו מילים קשות על נתניהו, כשסברו שאיש אינו מקשיב. סרקוזי: "הוא שקרן,…

Posted by ‎וואלה!‎ on Monday, November 7, 2011

נחשפו אליה גם פוליטיקאים מכל קצות הקשת (הלו ניר ברקת כבר מונית לשר האוצר? ומה עם תורך ברוטציה, גנץ?) והציבור הישראלי על פלגיו השונים (הערבים נעים בכמויות באוטובוסים של השמאל, מפגיני בלפור הם אנרכיסטים שעושים צרכים בחצרות).

כאשר נוח לו הוא מאשר פתרון לבעיית מהגרי העבודה בדרום תל אביב, ויום למחרת הוא מבטל ומתכחש.

אצל נתניהו השקרנות היא כנראה פתולוגית. דרך חיים והתנהגות שמנהיגי עולם נחשפו אליה, כמו גם פוליטיקאים מכל קצות הקשת והציבור הישראלי על פלגיו השונים

כשנוח הוא מבטיח מאות מיליארדים ממתווה הגז וכשמתברר שעד היום במשך שנים לא הגיעו המיליארדים הללו אפילו למיליארד אחד, הוא שולח את חנפניו לשקר בשמו.

כשהוא נותן ראיון (נדיר יחסית, כי לרוב הוא מעדיף הצהרות חד צדדיות לאומה, שאין בהן מקום לשאלות עיתונאים או לביקורת) של 32 דקות לטלוויזיה, בדיקת עובדות עיתונאית מעלה שמופיעים בו 21 שקרים ועוד רצף חצאי אמיתות וספינים.

בממוצע, שקר או ספין לדקה. הספק מרשים.

הגברת נתניהו אמרה אתמול בעדותה במשפט הדיבה נגד אולמרט ש"אצלנו לא שותים אלכוהול", כאשר תיק 1000 המתנהל בביהמ"ש המחוזי מכיל עשרות ראיות ועדויות על אספקת שמפניה במשך תקופה ארוכה במאות אלפי שקלים למעון רה"מ נתניהו. נראה שהמשטרה הייתה צריכה לבדוק עם ינשוף את רמת צריכת האלכוהול בבלפור בתקופת הנתניהוז שם.

הגברת נתניהו אמרה בעדותה במשפט הדיבה אתמול ש"אצלנו לא שותים אלכוהול", כשתיק 1000 המתנהל בביהמ"ש המחוזי מכיל עשרות ראיות ועדויות על אספקת שמפניה במאות אלפי שקלים למעונם

שקריו של הבן מרוחים בעמודי הטוויטר שלו, הוא עצמו כבר נאלץ להתנצל כבר כמה פעמים ולחטוף גם מספר תביעות דיבה על שקריו.

שקרנות שיצאה משליטה ידועה בעולם הרפואי כשקרנות כפייתית או פתולוגית.
והשקרנות הפתולוגית היא מחלה. אצל הנתניהוז היא גלויה. לכאורה, היא דרך פוליטית והיא דרך חיים.

חפירה קצרה אצל ד"ר גוגל מביאה מחקרים על שקרנות כפייתית, המוכרת גם כשקרנות פתולוגית, ואלה מסבירים שזו הפרעה נפשית של ממש, הגורמת לאדם לשקר ללא הפסקה.

השקר הופך להיות דרך חייו של השקרן המועד, מנהג קבוע, ולרוב ללא סיבה ממשית לשקר. כך קובעים גם מכונים המטפלים בשקרנות כפייתית כמו בכל מחלה כפייתית אחרת.

השקרן הכפייתי אינו חושש לפגוע, להיפגע, או כל סיבה אחרת שעשויה להרתיע אנשים מלשקר.

במרבית המקרים, השקרנות הפתולוגית מעידה על הפרעה נפשית עמוקה יותר ממנה סובל האדם.

היא מתבטאת בצורך לייפות ולהגזים, כלומר ״לספר את הסיפור שאנשים רוצים לשמוע״. שקרנות פתולוגית היא צורך כפייתי לשקר, המתחיל לרוב כבר בגילאי הילדות והופך להיות התשובה לכל שאלה שנשאל האדם, ואחד מהרגליו הבסיסיים ("מה? מה פתאום?").

שקרנות שיצאה משליטה ידועה בעולם הרפואי כשקרנות כפייתית או פתולוגית. והשקרנות הפתולוגית היא מחלה. אצל הנתניהוז היא גלויה. היא דרך פוליטית והיא דרך חיים

שקרנות פתולוגית לא חייבת להיות אינדיבידואלית. היא יכולה להופיע גם בארגונים ואפילו במדינות (למשל המשטר של פוטין ברוסיה).

אפשר כיום לצלול אל עולם השקרים שהנחיל נתניהו לישראל. בכל נקודת זמן אפשר לשים את האצבע על שקר מופרך אחר. הנה רשימה חלקית:

מושג "גוש 55" נולד מיד לאחר שנתניהו הפסיד את הבחירות. כלומר – הפסדנו בבחירות ואנחנו לא מכירים בזה. אז כדי להיות מרכיב מרכזי בשלטון – מחברים מספר מפלגות שרק לפני רגע נאבקו אחת בשנייה שלא "תשתה לה קולות". זוכרים? ימינה נגד הליכוד, הליכוד נגד עוצמה יהודית ועוצמה נגד הבית היהודי, שבתוך עצמו כבר התפרק יום למחרת הבחירות. אבל הנה הפלא ופלא לפתע הם כבר לא 33 אלא 55. לא 8 מנדטים ולא 3 מנדטים אלא 55.

גוש 55 היה בעצם מרד בדמוקרטיה. אם כולם נכנסים לממשלה ואין אופוזיציה אז גם אין דמוקרטיה.
גוש 55 היה פשוט רמאות.
הם לא הלכו לבחירות כגוש 55 כי הם היו מפלגות עצמאיות, וגם לא ידעו כמה מנדטים יקבלו. אבל אחריהן הם יצרו אד הוק את השקר הזה.

לאחר הבחירות האחרונות החל נתניהו במדיניות של החרמת הכנסת. אנשי הליכוד וחברי הגוש לא משתתפים במשחק הדמוקרטי. לא בוועדות ולא בכללי המשחק הפרלמנטרי.

הם מתנגדים לכל הצעת חוק גם אם היא לטובת כלל הציבור, ואינם מציבים שום אלטרנטיבה אלא רק התנגדות, שמטרתה הפלת הממשלה והחלפת השלטון. זו מורשת נתניהו. הניסיון לומר שזו הדמוקרטיה, השקר המעוות הזה, מופץ בידי מכונת התעמולה של נתניהו.

לאחר הבחירות האחרונות החל נתניהו בהחרמת הכנסת. חברי הגוש לא משתתפים במשחק הדמוקרטי, בוועדות או בכללי המשחק הפרלמנטרי. השקר המעוות שאומר כי זו הדמוקרטיה, מופץ בידי מכונת התעמולה

השבוע פורסמו הנתונים בידי פייקריפורטר על מספר הקבוצות והבוטים המשרתים את מכונת התעמולה השקרית הזאת.

נמשיך אל השיח השקרי השותל מושגים מעוותים במוחם של עיתונאים, חברי כנסת והציבור הרחב בכלל. הספינים האלה מקבלים במה כל יום. גם כיום.
"ממשלה בתמיכת המשותפת היא סכנה לישראל ואסון" – אבל הישענות על המשותפת כדי להקדים בחירות או לבחור מבקר מדינה, או להתנגד לכל חוק של הקואליציה זה סבבה. לא אסון.

מפלגת רע"ם הם "תומכי טרור". כשנתניהו ניהל פגישות בביתו עם מנסור עבאס זה היה לגיטימי, אבל למחרת ההסכם של רע"מ עם בנט-לפיד, נתניהו החל להכחיש ושופריו שחיבקו את עבאס החלו להתנפל עליו.

"ימין חזק" מפמפם האיש שנכנע לחמאס, שחרר 1000 מחבלים עם דם על הידיים, שחרר את השייח יאסין בפרשת חאלד משעל, שתק מול אלפי רקטות ובלוני תבערה במשך שנים, נכנע לדרישה להסיר את המגנומטרים בהר הבית, התנצל על פרשת המרמרה ושילם פיצויים למי שממשלתו כינתה "מחבלים".

זה ראש הימין שאישר מכירת צוללות מתקדמות למצרים, חמקנים לאמירויות וויתר על שטחי החכירה מירדן. זו ממשלת ימין חזק או ממשלת ימין חלשה ומטורללת? אבל העובדות לא יבלבלו אותם.

נמשיך אל השיח השקרי השותל מושגים מעוותים במוחם של עיתונאים, חכ"ים והציבור הרחב. הספינים האלה מקבלים במה כל יום. גם כיום. "ממשלה בתמיכת המשותפת היא סכנה ואסון", "רע"ם הם תומכי טרור"

ממשלה שאישרה כל חודש העברת עשרות מיליוני דולרים לחמאס בזמן שהוא המשיך לירות ולזרוק בלוני תבערה ומרר את חיי התושבים בעוטף עזה – היא לא ימין חזק אלא ימין שקרן.

אבל הכוונה היא פשוט לשטוף לציבור את התעמולה ישר לאוזן כי הרי השמאל חלש וגם אשם. שנה שלמה שבה חמאס לא ירה בלוני תבערה בזמן ממשלת השינוי ורק 6 רקטות נורו מעזה, לעומת למעלה מאלף בכל שנה של נתניהו. אבל השקר הוא מחלה. שקר כפייתי בחיים הפוליטיים כמו בחיים האישיים.

וככה זה נמשך כבר שנים.

  • "חמגשיות" הן בעצם ארוחות גורמה במאות אלפי שקלים וחיוב כפול שלהן למרות העסקת מבשלת.
  • "כמה סיגרים" הם בעצם אספקה שוטפת במאות אלפי שקלים של אלפי סיגרים וארגזי שמפניות וויסקי משובח.
  • "מותר לקבל מתנות מחברים" זה פשוט שוחד.
  • "כוס תה לאביה הצדיק של שרה" פירושה העסקת עובדת ניקיון במעון הרשמי כמטפלת סיעודית פרטית של אביה, על חשבון המדינה.
  • "סיקור אוהד" הוא בעצם גניבת התודעה של הציבור כדי לזכות בבחירות, תוך שתילת תודעה כוזבת לטובתו האישית של רה"מ (נתניהו) ואשתו. סיקור אוהד הוא פשוט שוחד ומרמה.
  • "רדיפה" היא בעצם שם גנאי לחקירה של חשדות.
  • "מסע ציד" הוא תיאור מסולף של שלל החקירות הפליליות.
  • "תפירת תיקים" היא קללה על הגשת כתבי אישום.

ערימות של שקרים יומיום. ברשתות ובטלוויזיה, בציוצים ובוואטסאפים. דף מסרים יומי ובו שקרים אין סופיים נשלח, מפורסם, ומופץ יומיום.

האם איש מקצוע מתחום הרפואה יכול להכחיש שמדובר לא רק בספין פוליטי אלא בהפרעה ממש? לכאורה, לכאורה, לכאורה. בוודאי שלכאורה. עוד לא נגמר משפט אולמרט.

נתניהו החתים את מפלגות תומכיו על "כתב נאמנות", התחייבות, חתימה לנתניהו. כלומר חברי כנסת, שאמורים היו להיות נציגי הציבור שבחר בהם, משקרים לציבור בוחריהם ומעבירים את נאמנותם לאדם אחד.

נתניהו החתים את מפלגות תומכיו על "כתב נאמנות", התחייבות, חתימה לנתניהו. כלומר חברי כנסת, שאמורים היו להיות נציגי הציבור שבחר בהם, משקרים לציבור בוחריהם ומעבירים את נאמנותם לאדם אחד

האסון עם כל המלל המסולף האורווליאני השקרי הזה הוא, שהאנשים שמדבררים אותו ושוטפים לציבור את המוח, הם אותם אנשים שניהלו את המדינה, חוקקו חוקים וקיבלו החלטות על חיים ומוות. גז וצוללות. חוק ועבירות על החוק. אותם אנשים שמנסים כרגע שוב לתפוס את השלטון.

אז אם ככה הם מתארים את המציאות הפוליטית, אפשר להבין מדוע מצבה של המדינה הגיע לשלב הקטסטרופלי.

מדוע פקקים, וקריסת בתי חולים, ויוקר מחיה מטורף, והריסת הדמוקרטיה, והתמוטטות הביטחון בגבולות.

כי הרי אפשר לתאר את המצב במילים גבוהות ויפות לפני הבחירות, ויום למחרת, כשמתברר שהפסדת, להסביר כמה המצב חמור ומחייב אחדות וראש ממשלה יחיד ומיוחד שימשיך לכהן תחת חשדות פליליים וכתבי אישום.

ואם אחדות לא הולכת, הרי הממשלה החלופית, ממשלת השינוי שהוקמה, היא "ממשלה רעה", "מסוכנת", "ממשלת חמאס עבאס" וחבריה הם "שמאלנים בוגדים" ו"נוכלים".

ככה זה נמשך. כדאי לתעד, לזכור ולצרוב את הניסיון לשבש את חיינו באמצעות יצירת מצג שווא של מציאות. יומיום בכל נושא. בכפייתיות חולנית.

הרשימה בלתי נגמרת. חודשים ספורים לפני בחירות 2021 נתניהו הציג בסרטון עם העצמאים גרף שלכאורה מעיד שאזרחי ישראל חושבים שהמצב הכלכלי טוב. אבל המכון לדמוקרטיה טען שזה גרף מ-2019 מלפני הקורונה ונתניהו מציג אותו כאילו הוא מ-2020 או 2021.

נתניהו יצא לפני הבחירות למסע אל החברה הערבית, כאשר הוא מבין שמאגר הקולות בימין לא יעזור לו להיבחר. שהוא צריך גם קולות משמאל או מהערבים.  בביקור בנצרת הוא טען שלא הבינו אותו כשאמר את מה שאמר נגד הערבים בבחירות 2015, אלא שהוא תקף "רק את הרשימה המשותפת" ולא את ערביי ישראל (שהרשימה היא בחירתם).

האסון עם כל המלל המסולף האורווליאני השקרי הוא, שהאנשים שמדבררים אותו ושוטפים לציבור את המוח, הם אלה שניהלו את המדינה, חוקקו חוקים וקיבלו החלטות על חיים ומוות. גז וצוללות. חוק ועבירות על החוק

נתניהו התלונן בשלב מסוים שרוצים לרצוח אותו. הפנה את הציבור אל פוסט של "דנה רון". האיש המוגן ביותר בישראל מאז רצח רבין התלונן על איומים על חייו. אלא שהפרופיל הזה שמאיים עליו התגלה כזיוף.

המניפולציות האלה הרי לא נשארות במסגרת השיח ברשת. כמה חודשים לפני הבחירות עלה בפייסבוק דף שהתחזה לדף הפייסבוק של ארגון המחאה "קריים מיניסטר". בדף המזויף הזה הועלה פוסט שקרא למפגינים להצטייד בגז מדמיע ובשוקרים, שהארגון כביכול מחלק להם, כדי שיוכלו להשתמש בו נגד השוטרים.

את הפוסט השקרי שיתפו "הצל" יואב אליאסי, וגם יאיר נתניהו, ודרכם הוא הגיע לעוקבים רבים שהמשיכו להפיץ אותו. מה שקרה לאחר מכן מראה את כוחה של מניפולציית השקר ברשת: דוברות המשטרה הוציאה הודעה שבה היא מדווחת על כך שברשתות החברתיות פורסמה הודעה שקוראת למפגינים להצטייד בגז מדמיע ובאמצעים פוגעניים נוספים נגד שוטרים.

לאחר מכן קצין המשטרה סנ"צ זיו שגיב התראיין בערוץ 13, הקריא את הפוסט המזויף מהדף המזויף בשידור חי, והמחיש איך המניפולציה עבדה גם עליו — האיש הוא ראש מדור החקירות במשטרה. כשלושה שבועות לאחר מכן, בדיון בכנסת, הקריאה ח"כ אסנת מארק את אותו פוסט שקרי.

כך שטפו את מוחנו יומיום בשנה האחרונה בכל פלטפורמה.

קצין המשטרה סנ"צ זיו שגיב התראיין בערוץ 13, הקריא את הפוסט המזויף מהדף המזויף בשידור חי, והמחיש איך המניפולציה עבדה גם עליו — האיש הוא ראש מדור החקירות במשטרה

נתניהו הבטיח כבר 4 פעמים בשנים 2009, 2015, 2020 ו-2021 דמי אבטלה לעצמאים ופשוט לא קיים.

נתניהו טען בערוץ 20 שאף פעם לא ביקש דחייה במשפטו.  שקר מתועד.

נתניהו טען שהוא הראשון שזיהה את בעיית הקורונה אבל סרטוני מערכת בחירות ממרץ 2020 מוכיחים שהוא הראשון שזלזל באיום הקורונה. ביטל אותו ושלח את המצביעים לקלפי.

נתניהו טען באזני אמיר אבגי שכניסת הנגיף לארץ נמנעה. נתניהו התראיין ב-4.3.21 לרשת בתכנית הבוקר והצהיר שהקורונה מאחורינו, כאשר הפרופ' נחמן אש הפרוייקטור איים בסגר נוסף בפסח.

נתניהו טען בראיון נוסף לאודי סגל ש"יש תקציב". כמובן שלא היה תקציב חוקי מאושר באותו זמן, אלא רק תקציב המשך אוטומטי.

נתניהו אמר בתקופת אולמרט שראש ממשלה השקוע עד צוואר בחקירות לא יכול לכהן – אבל כשהוא עצמו חטף שלושה כתבי אישום, הוא נאבק בכל דרך כדי להמשיך לכהן וניסה לדרוס ולרסק את מערכות החוק והמשפט.

עמד בביהמ"ש המחוזי ערב פתיחת משפטו וטען שהתיקים יתרסקו והאשים את המשטרה והפרקליטות ב"תפירת תיקים". שורה של עדים כבר העידו במשפטו ושום ראייה לתפירת תיקים לא הוצגה לביהמ"ש.

אבל רשימת השקרים התארכה עד בלי סוף.

נתניהו אמר שחייבים רוטציה – אבל בבחירות 2021 טען בתוקף והצהיר והבטיח שלא תהיה רוטציה.

נתניהו אמר בתקופת אולמרט שרה"מ השקוע עד צוואר בחקירות לא יכול לכהן – אבל כשהוא עצמו חטף 3 כתבי אישום, נאבק בכל דרך כדי להמשיך לכהן וניסה לדרוס ולרסק את מערכות החוק והמשפט

ערב אישור תקציב המדינה בכנסת בקריאה ראשונה נתניהו תקף בנאום בוטה את הממשלה שפוגעת בחלשים ומביאה תקציב גרוע, וזאת אחרי שבמשך שנתיים הוא עצמו מנע העברת תקציב כדי לא לקיים את הסכם הרוטציה, וגרר מדינה שלמה למערכת בחירות נוספת יקרה ומיותרת.

שקרנות פתולוגית, לכאורה. גם מי שאינו איש מקצוע יכול להביט על התופעה ולומר שמדובר במצב נפשי חולני.

עכשיו באופוזיציה נמשכת מלחמת התודעה. מי שהיו עד אתמול שרים בכירים ורה"מ לשעבר ביניהם, מנסים למחוק את האמת על תקופתם הכושלת ומחדליהם בשלטון. 6400 מתים מקורונה, אסון המירון, אסון השריפה בכרמל, קריסת בתי החולים ומערכות הרווחה, התחבורה והחינוך, עליית מחירי הדיור ויוקר המחיה, הכל מושחר בניסיון לייצר מציאות אלטרנטיבית שמעולם לא התרחשה.

קורבנות השקרים הללו הם חברי כנסת חלשים בקואליציה שפשוט התמוטטו תחת לחץ הספינים, השקרים, וההתקפות על הממשלה ועליהם אישית.

בית המשפט הדן בתביעת הדיבה של הנתניהוז צריך רק לקרוא עיתונים, לצפות בשידורי השקרים בטלוויזיה וברשתות ולשאול את  עצמו אם זה נורמלי.

האם אזרחי ישראל צריכים לחיות תחת מלחמת התודעה הכוזבת, או שהגיע הזמן להצהיר קבל עם ועולם את מה ש-11 שופטי בג"צ פחדו לומר – אדם הנמצא תחת כתבי אישום בשוחד, מרמה והפרת אמונים לא יכול לשאת בשום תפקיד ציבורי.

סכנתו לחיים הדמוקרטיים ולחיים בכלל היא עצומה. והשקרים הם הגנתו מול אשמתו. את השקרים צריך לקעקע ואת השקרן צריך להרחיק מחיינו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צודק, שקרנות כזאת היא חולנית. הבעיה המרכזית היא לא השקרים: קדאפי/צ'אושסקו/היטלר/סדאםחוסיין/מוסוליני וכו' זה מנהיגים שמהותם הייתה פסיכוזה, פסיכוזה בעלת תדר מדבק, תדר של אימה וטירוף אשר ה... המשך קריאה

צודק, שקרנות כזאת היא חולנית. הבעיה המרכזית היא לא השקרים: קדאפי/צ'אושסקו/היטלר/סדאםחוסיין/מוסוליני וכו' זה מנהיגים שמהותם הייתה פסיכוזה, פסיכוזה בעלת תדר מדבק, תדר של אימה וטירוף אשר המנהיג הנרקיסיסט שותל בהווייתם, ואשר מדבק בדיוק כמו שחפת, קורונה או כל מגפה אחרת – הדבקה בתדר של הפסיכוזה. ככה התנהלו כאמור מוסוליני, קדאפי, היטלר וכו', ובתוך ההתנהלות הזאת המנהיג מנצל ת'חרדה שבתדר, ונותן ת'הרגשה שהוא הוא, הוא המושיע מהסכנה, הוא ורק הוא, הוא ולא אחר. כמו כת, בדיוק – לא כמו, סליחה – כת!

עוד 2,204 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 2 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

״המרחב הפוליטי הפך אלים ומרושע - עלינו לעצור את זה״

הליכוד: שום אמירה של לפיד לא תסתיר את העובדה שנחשפה: שהוא שלח את המנכ״לית שלו עם צ׳ק פתוח למועצת השורא ● לפיד ורעייתו ילונו הלילה במתחם בלפור ● צה״ל יירט כתב״מים מעל מאגר כריש ● גנץ: חיזבאללה מחבל ביכולת לבנון להגיע להסכם עם ישראל ● הפלסטינים יעבירו לארה״ב את הכדור ממנו נפגעה אבו עאקלה ● עודה: היהודים תמיד חיפשו ערבי מחמד כמו עבאס

עוד 17 עדכונים

האלכימיה של נתניהו, שכמעט הפכה מדינה זהב לקש

אני יודעת שפוליטיקה היא ארץ קשוחה ואקדוחנים בה הרבה, אבל צריך לב איילת שקד כדי שלא לראות את פניו הסחופים של נפתלי בנט המובס בתום קרב איתנים להישאר על הסיפון אחרי שנהדף למים שוב ושוב ע"י קברניט הטיטניק, כפי שבנימין נתניהו כינה עצמו, ובצדק, בפעם אחרת בה גרר את המדינה לתהום.
והתרגלנו.

פוליטיקה היא ארץ קשוחה ואקדוחנים בה הרבה, אבל צריך לב איילת שקד כדי לא לראות את פניו הסחופים של בנט המובס בתום קרב איתנים להישאר על הסיפון אחרי שנהדף למים שוב ושוב ע"י קברניט הטיטניק

"בנפילת הממשלה אשמות האופוזיציה והקואליציה", שיקרו במצח נחושה כ-ל מתקרנפי העיתוזנות על עוד מערכת בחירות סדרתית מיותרת בעלות של מיליארדים. בידיעה ברורה שאת המחזה המוטרף "אם לא אני אז אף אחד" ביים נתניהו במאמץ אחרון לדחות את כהונת יאיר לפיד, במטרה לחזור ולהתעלל בגופת המדינה למען שמו. המערכת כולה השתעבדה למעלליו ובתווך עמד בנט וניסה את כוחו.

‫הנאשם שלנו, מאחז העיניים הגדול, מנווט את הטיטניק. זוכרים מה היה הסוף, נכון?‬

Posted by ‎Ehud Barak – אהוד ברק‎ on Saturday, March 21, 2020

את מה שנתניהו שכח, בנט נאלץ ללמוד בשנה האחרונה על גבו הדקור. ובלי עזרה מידידים כמו שותפתו איילת שקד, נתניהו הבת, שעמדה מנגד וחיכתה שייפול כשניסה בכל מאודו לנהל מדינה ביד קשורה מאחורי הגב. וזאת תוך כדי קרבות רחוב עם איש נקם ושילם שהוציא על ראשו הפוליטי חוזה אכזרי בסיוע עיתוזנות רופסת שרוקדת לחלילו, ועם חברים יראי שמיים שתוקעים בו סכין דקה אחרי שבחר בהם כשותפים לדרך.

"הייתי צריך 30 או 40 אחוז פוליטיקה ופחות המדינה" אמר בנט בראיונות סופ"ש עגומים בתקשורת תאבת משברים, כאילו לא נבראה ראשות הממשלה אלא להישרדותו האישית של מנהיג.

"הייתי צריך 30 או 40 אחוז פוליטיקה ופחות המדינה" אמר בנט בראיונות סופ"ש עגומים בתקשורת תאבת משברים, כאילו לא נבראה ראשות הממשלה אלא להישרדותו האישית של מנהיג

לא מפתיע שבנט נאלץ להזכיר בדחילו ורחימו לעיתונאיות המנוסות דנה ויס ותמר איש שלום מה חוללה ממשלת השינוי בשנתה הקצרה בראשותו, כשהן התעקשו על רכילות פוליטית קטנה.

למשל, השתקת רעשי הרקע שליוו את מלוכת נתניהו, השקט בעוטף עזה, שנה בלי בלוני תבערה על שדות חיטה שטרם נקצרו, הקציר שעבר בשלום ובלי ריצות למקלטים.

הוא נאלץ להזכיר את את הישגיה של ממשלה שבאה לעבוד ולא בשביל כבוד או כדי להימלט מאימת המשפט, בלי אישה משפיעה וילד מגודל שמתפרנס מאלטעזאכן שהוא מוצא בבית ומוכר ביד 2 כמו "חולצה משומשת כחדשה" שאבא קיבל מתנה בשם המדינה והוא לא צריך.

שתי העיתונאיות ויס ואיש שלום ממש התעקשו להבין מה השתבש עם עידית סילמן ואורי אורבך, כאילו לא ידעו שצמד חדלי האישים עברו סחיטה וייבוש אצל (הפועלים השחורים של) נתניהו, כי אם הוא לא ישלוט אף אחד לא ישלוט "ושהמדינה תישרף", כמו שניבאה אשתו הרבה לפני שבשר המדינה נחרך יפה.

בנט הזכיר את "כוחות האופל", הגדרה מדויקת של בנט למה שהתחולל סביבו. ולא סתם עוררה תרעומת מתוזמנת היטב בקרב מי שמבחינתם התבטאויות מסיתות לאין ערוך של נתניהו וחבר מרעיו היו רק מכה קלה בכנף.

בכלל, ההגדרות להסתה הפכו נזילות מאוד. תלוי אם הגיעו מימין או מ(אין)שמאל או ממה שנתניהו הגדיר שמאל, וטבע במו רדיפת שלטון מילה נרדפת לבגידה.

בנט, חובש כיפה ראשון שהגיע לכהונת ראש ממשלה ומי שהיה ראש מועצת יש"ע ולא נאשם בכלום, שזו הפתעה מרעישה אחרי נתניהו, נאלץ להודות שיש לו אחות זונה שמאלנית.

בנט, חובש כיפה ראשון שהגיע לכהונת ראש ממשלה ומי שהיה ראש מועצת יש"ע ולא נאשם בכלום, שזו הפתעה מרעישה אחרי נתניהו, נאלץ להודות שיש לו אחות זונה שמאלנית

ראש הממשלה וביתו האומלל, שקנה במו עבודתו ובלי עזרה מידידים מיליארדרים – נסרקו במסרקות ברזל. אילה חסון וגלית דיסטל אטבריאן לא ידעו את נפשן מרוב בזבוז כספי ציבור ובדקו כל אסלה וקיר ולא פסחו על מנת נודלס ברוטב תאילנדי מ"וולט". הזוג נתניהו שרץ במסעדות שרצים ועשה ככל העולם על רוחם של האישה והבן, אבל בנט ומשפחתו הלא מורגשת.

קחו את ה"סערה" המגוחכת על דברי גדי סוקניק. גדי סוקניק! מגיש עבר בחדשות 12 שיצא מהנפטלין ואמר: "נבחרי הליכוד ברמה נמוכה בהרבה מנבחרי יש עתיד".

שידורי הטלוויזיה כמעט עברו למתכונת חירום. בכל זאת עלבו כאן במירי רגב והבת שלה מאי גולן, ביריב לוין, קטי שטרית וההוא עם השביל האידיוטי באמצע, אופיר קוניס, שהוא ממש לא טמבל, רק נראה ככה, ובגללו סוקניק טועה ומטעה.
הקואליציה ירדה לבונקר והאופוזיציה התכוננה לחזור לשלטון. כלומר נתניהו, אין אופוזיציה בלתו. כל השאר סטטיסטים.

מה שקרה לטורף הפוליטי הערמומי בתולדותנו, בחלוף השנים מאז נבחר ב-96 הוא, שתאוות השלטון רק גברה בו עד שהעבירה את המדינה על דעתה. נתניהו רוקן את הליכוד מתוכן ואת הפוליטיקה משאריות כבודה האבוד.

הוא מדבר מגרונם של כל חברי הכנסת מהצד הימני שיושרתו אבדה ואיננה, בעיקר הציונות הדתית שהסתאבה תחתיו באופן מעורר השתאות ובחילה בה בעת, אבל זה כבר קרנבל אחר.

בנט וביתו האומלל, שקנה במו עבודתו ובלי עזרה מידידים מיליארדרים – נסרקו במסרקות ברזל. אילה חסון וגלית דיסטל אטבריאן לא ידעו את נפשן מרוב בזבוז כספי ציבור ובדקו כל אסלה וקיר ונודלס ברוטב תאילנדי מ"וולט"

האלוף במיל' גיא צור סיפר השבוע איך התראיין לתפקיד צבאי אצל ראש הממשלה ובעלה, אם אתם יורדים לסוף דעתי. צור הוא רק עוד חוליה בשורת עדים אלמונים על מעורבות המשפחה בענייני המדינה. אבל מי סופר? הסופרים נובחים וכלבי השמירה עם השיירה.

תיזכרו רגע בהסכם הכניעה שחתם נתניהו עם הטורקים אחרי פדיחת המרמרה: 21 מיליון דולר פיצויים! הסכם הכניעה הזה אושר בממשלה בהרכנת ראש. אפילו משה כחלון אביר השכבות החלשות קיבל חלושע'ס ותמך, גם אריה דרעי השקוף, ש-21 מיליון הדולר באו על חשבון עניי עירו שהוא ממילא לא סופר. הקואליציה כולה נאלמה דום.

עכשיו תארו לעצמכם את אותו הסכם עם נתניהו באופוזיציה ותראו ישועות רכות. המדינה הייתה הולכת לבחירות בעוון בגידת השמאל במולדת גם אם השמאל זו איילת שהיא שמאל כמו שנתניהו ימין, אם נזכרים בהסכם חברון ובחיבוקים החמים עם ערפאת, חביב אלבו של ביבי כשעוד היה בייבי ביבי.

בתחילת השבוע התחולל ריב אוהבים בין נתניהו ודוד אמסלם, שהשתמשו במפלגות הערביות כדי לממש את אהבתם לדמוקחרטא. ח"כ אמסלם היגג בעניין שיתוף רע"ם בקואליציה עתידית ונתניהו נחרד. תגובתו הסוערת הייתה עוברת אלמלא סגנון הכתיבה העילג שמעלה חשד, לא בלתי מבוסס, שלא הוא ניסח אותה אלא החלופי הסמוי שלו.

יאיר נתניהו היה כנראה עצבני על אבא עד שטופז לוק שכח לערוך את התגובה "של נתניהו" על שיבושי השפה האופייניים לבן, כולל הטלת הרפש האובססיבית ("רע"ם היא מפלגה אנטישמית אנטי ציונית ותומכת טרור שמייצגת את האחים המוסלמים ששואפים להשמיד את ישראל"). מין זרם תודעה של ילד בטנטרום, ששכח שאבא ראש הממשלה ולא הוא. עד כדי כך טבעי לו לנהל.

אבא גם הכשיר בעצמו קואליציה עם ערבים, וטוב שכך. רק הוא יכול להפוך אויב מדומיין לאוהב ובחזרה בלי להיקרא בוגד, או לבנות לעצמו מטוס כנף-ציון ב-750 מיליון שקל בלי שדיסטל אטבריאן תצווח ככרוכיה "בזבוז!".

זו האלכימיה שרק נתניהו יכול לחולל. ברצותו יהפוך קש לזהב ובחמתו יהפוך זהב לקש.

אבא גם הכשיר בעצמו קואליציה עם ערבים, וטוב שכך. רק הוא יכול להפוך אויב מדומיין לאוהב ובחזרה בלי להיקרא בוגד. זו האלכימיה שרק נתניהו יכול לחולל. ברצותו יהפוך קש לזהב ובחמתו יהפוך זהב לקש

יום אחד יחקרו את דברי הימים החשוכים האלה שבהם אדם אחד מושחת טווה מדינה זהב לקש ובנט ולפיד הצילונו מידיו לפחות לשנה אחת, אם לא למעלה מזה. אם יהיה לנו מזל.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אין דברים כאלה, סגנון כתיבה ומקוריות מעוררי קינאה. ולעניין עצמו, ישראל בסה"כ מתבגרת, וביבי זה השיקוף של האופי שלה - רודפת בצע, מקדשת קריירה ע"פ ערכים, מאוהבת בעצמה וביכולותיה. לפיד גם י... המשך קריאה

אין דברים כאלה, סגנון כתיבה ומקוריות מעוררי קינאה. ולעניין עצמו, ישראל בסה"כ מתבגרת, וביבי זה השיקוף של האופי שלה – רודפת בצע, מקדשת קריירה ע"פ ערכים, מאוהבת בעצמה וביכולותיה. לפיד גם ייסתאב בעתיד, ככל הנראה, זאת דרכו של עולם; אבל אולי הוא כמו בגין: יידע לבטח עצמו עם טריק (כמו שבגין חי בדירה צנועה כדי שליבו לא ייגבה על פשוטי העם)

עוד 1,084 מילים ו-1 תגובות

אחרי ביקור יורש העצר בקהיר, למצרים התחוור כי סעודיה אינה מתכוונת להמשיך להיות הפרה החולבת של מצרים ● האסון בירדן גורם לזעם ברשתות החברתיות ● בין סוריה לאוקראינה: קייב מנתקת יחסים עם דמשק ● ותשע שנים אחרי שמיליוני מצרים יצאו לכיכר תחריר כדי להפגין נגד הנשיא מורסי, הסופר אלאא אל-אסוואני מוציא ספר מבריק, "רפובליקת כאילו" ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,335 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האם הטרלול השמרני שחוגג בארה"ב בדרכו לישראל?

להחלטת העליון האמריקאי, לפיה הממשל הפדרלי לא רשאי להטיל מגבלות על פליטות הפחמן של תחנות כוח, עלול להיות המשך בישראל אחרי הבחירות ● עליות המחירים החדות של החשמל והדלק הן הזדמנות לאומית ואישית לחשב מסלול מחדש ● בהרצליה, פינוי-בינוי כולל גם פינוי מוסדר של בעלי חיים משטח בנייה ● והזמנה לערב הרצאות על סביבה בכל הארץ

עוד 1,420 מילים

למקרה שפיספסת

סרייבו, יומן מלחמה - השיבה הביתה     

תקציר הפרקים הקודמים: מאי 1993, עוד פיסת מדינה שנקרעה מהרפובליקה המדממת של יוגוסלביה – עוד טלאי משמיכת הטלאים של בוסניה-הרצגובינה, ובירתה סרייבו תחת מצור כבד כבר למעלה משנה. אנחנו, צוות טלוויזיה של הרשת האמריקאית NBC News, מגיעים בטיסה לסרייבו הנצורה ושמים את פעמינו במכונית משוריינת אל עבר המלון שישמש לנו בית ומשרד במהלך המשימה העיתונאית בעיר. את היום הראשון, שעות בודדות לאחר שהגענו בטיסה מספליט השכנה במטוס מטען של האו״ם, אנחנו מסיימים בארוחת ערב במסעדת המלון, שידעה כבר ימים יותר טובים. הלילה הראשון היה קצר. לא נרדמתי עד אחרי חצות.

מלון הולידיי אין סרייבו, 1992-93 (צילום: חנני רפופורט)
מלון הולידיי אין סרייבו, 1992-93 (צילום: חנני רפופורט)

בוקר טוב סרייבו

עם אור ראשון התעוררתי. מיטת קינג-סייז של מלון פאר בלי חשמל, בלי חלונות, בלי וילונות, והנוף מהחלון הפרוץ הוא בניין משרד הפנים,  אחד הבניינים הגבוהים במרכז העיר, שקומותיו העליונות ספגו פגיעות ישירות של ארטילריה סרבית ועלו באש. קירות מפויחים.

הנוף הנשקף מחלון ההולידיי אין בסרייבו, 1992-93 (צילום: חנני רפופורט)
הנוף הנשקף מחלון ההולידיי אין בסרייבו, 1992-93 (צילום: חנני רפופורט)

ניצלתי את העובדה שיש עוד כחצי שעה עד לארוחת הבוקר, ונכנסתי להתקלח. מים חמים זה לחלשים. אין דלק אין חימום. מקלחת מהירה. ככה גם חוסכים במים, מצרך יקר ערך בעיר הנצורה.

ניצלתי את העובדה שיש עוד כחצי שעה עד לארוחת הבוקר, ונכנסתי להתקלח. מים חמים זה לחלשים. אין דלק אין חימום. מקלחת מהירה. ככה גם חוסכים במים, מצרך יקר ערך בעיר הנצורה

אוסף אל התרמיל את הפנקסים שהבאתי, כלי כתיבה, המצלמה וכמובן הטרנזיסטור, האוזנייה, הקסדה והשכפ״ץ. כשהמעליות לא עובדות צריך לחשוב היטב לפני שיורדים ברגל חמש קומות, כדי לא לשכוח כלום בחדר.

אני הראשון בחבורה ליד השולחן שלנו. ריח חזק של קרום החלב המורתח, למי שאוהב. אני פחות מתחבר ומבקש, אם אפשר, קפה בלקני. נזהר שלא לבקש טורקי או יווני, לפחות לא לפני שאבין מה היחס של המקומיים לכל אחד מאלה.

דובי ומרטין מצטרפים. שיחה של בוקר בחדר האוכל של בית מלון. זר לא יבין זאת. לילה ראשון שלנו בעיר נצורה והשאלה הראשונה שלנו היא – האם גם לכם לא היו מים חמים בחדר?

ביצים קשות וחריץ גבינה מלוחה, לחמנייה טרייה, ריבת תות, Eat as much as you can. יוסי מתעכב. הוא בטח כבר אסף את האספרסו ויצא החוצה לעשן סיגריה של בוקר באוויר הצח ליד קיר המגן ביציאה האחורית של המלון.

דֵּנִי הפיקסר נכנס לחדר האוכל, מפתחות ביד אחת וקופסת מרלבורו אדום ביד השנייה.  מתיישב ליד השולחן, מצית סיגריה, מחליף כמה מילים בשפת המקום עם המלצר שממהר לחזור עם אספרסו קטן וחזק. הפסקת האש תיכנס לתוקף בעוד שלוש שעות. מרטין מבקש לצלם את ה-Stand-Up לכתבה של הערב ליד אחד התורים למים, דלק או מזון. ועד אז נצא לסיבוב היכרות עם העיר.

אוסף לתרמיל את הפנקסים שהבאתי, כלי כתיבה, מצלמה, טרנזיסטור, אוזנייה, קסדה ושכפ״ץ. כשהמעליות לא עובדות צריך לחשוב היטב לפני שיורדים ברגל 5 קומות, לא לשכוח כלום בחדר

הנקודה הראשונה הבוקר תהיה בית החולים לילדים

שוב חורכים את האספלט בשדרת הצלפים בנסיעה מהירה במיוחד. צפוף באוטו עם האפוד, והקסדה מכבידה אבל אני לא מעז להסיר אותה. יוסי יושב מקדימה ומצלם. דֵּנִי מבקש ממנו להוריד מצלמה. זה מסוכן, הוא מסביר, מישהו יכול לטעות ולחשוב שמדובר במטול רקטות ולירות עלינו.

מרטין מאחור – גם הוא עם מצלמה, אבל מצלמה קטנה. מרטין מצלם מתוך הרכב החוצה את דני במראה, דני מספר על החיים בעיר. הום סינמה. בוודאי יהיה מרתק לראות את זה בעוד שלושים שנה. חשבתי אז ולא ידעתי עד כמה.

בבית החולים המקומי שקי חול מגנים על הכניסה. שלושה אמבולנסים חונים ליד השלט המצביע על חדר המיון. בבית החולים אין מבקרים. בבית החולים הזה גם אין חולים. זה בית החולים לילדים, ילדים שנפגעו במלחמה. אלפים נפצעו. 1300 נהרגו במהלך קרוב לארבע שנות המצור על העיר.

יסינה מלווה אותנו, רופאה צעירה, בוסנית, שעבדה עד פרוץ המלחמה בבלגרד הבירה ושבה אל העיר לשרת בביה"ח היחיד לילדים כאן.

היא לוקחת אותנו במדרגות אל הקומה השנייה, אל המחלקה הכירורגית. חדרים גדולים, תקרות גבוהות. יסינה מספרת תוך כדי שאנחנו עוברים במסדרונות הריקים השקטים שרק הד נעליה נשמע בהם, על המחסור בתרופות, על המחסור בחומרי חבישה, ועל המצב בשכונות הרחוקות יותר, שם הפצועים והחולים לא יכולים להגיע אל בית החולים הנמצא במרכז.

בביה"ח המקומי שקי חול מגנים על הכניסה. 3 אמבולנסים חונים ליד שלט חדר המיון. בביה"ח אין מבקרים. אין בו גם חולים. זה ביה"ח לילדים שנפגעו במלחמה. אלפים נפצעו. 1300 נהרגו במהלך קרוב ל-4 שנות המצור על העיר

היא מספרת לנו על הטראומה של הילדים, על הפוסט טראומה הצפויה להם כשיגדלו, אם ישרדו את הפציעות. אנחנו נכנסים לחדר אחד, מיטות תינוק ריקות בפינה הרחוקה מהחלון. בצד השני של החדר – מיטה אחת, ילד בן שנתיים, אולי שנתיים וחצי, אמיר, הוא כבר כאן שלושה חודשים. הגיע עם שפה שסועה.

אמו הביאה אותו והשאירה אותו לחסדי האחיות. הייתה חייבת לחזור אל הכפר שמחוץ לעיר הנצורה. השאירה שם לבדם שלושה ילדים, הגדולה בת 11. בעלה הצטרף לכוחות המגנים על המולדת, יסינה מספרת. וכעת – אמיר שהחלים מהניתוח רוצה הביתה. מחפש את אמא אבל אמא לא כאן, לכן הוא נשאר בבית החולים בינתיים. אמיר שותק ותולה עיניים גדולות בתקרה. יסינה אומרת בלחש, שהילד לא ישמע, שאם המשפחה לא תיצור קשר עם בית החולים בזמן הקרוב – אמיר הקטן יועבר לבית היתומים העירוני.

עד היום אני רואה בדמיוני את הילד, אמיר, יושב מצונף ומכונס בעצמו, אוחז בבובת סמרטוטים שאולי היא המזכרת היחידה מהבית, מהמשפחה שהייתה לו עד לפני שלושה חודשים. הוא יושב בפינת המיטה הקטנה המסורגת, תינוק עם צלקת על השפה העליונה, סימן לניתוח שעבר.

איפה אמיר היום? האם אמא שלו מצאה אותו? או שאולי בכלל נשאר, גדל ובגר בבית היתומים? שלושים שנה, והמבט שלו, כמו המבט של הילדים שהשארנו מאחור רעבים, צמאים וחולים במחנות הפליטים בסומליה, או אלה בצפונה של אתיופיה, לא עוזב, כמו גם המבט של הילדה שעמדה ליד המלון בבוקר קפוא אחד של חג המולד בטימישוארה, כולם צלקות לחיים.

אמיר שהחלים מהניתוח רוצה הביתה. מחפש את אמא אבל אמא לא כאן, לכן הוא נשאר בביה"ח בינתיים. יסינה אומרת שאם המשפחה לא תיצור קשר עם ביה"ח בקרוב – הוא יועבר לבית היתומים העירוני

גם שלושים שנה אחרי והריחות כמו המבטים צרובים בזיכרון לתמיד כנראה. ריחות הליזול של בית החולים, כמו ריח החלב המורתח בארוחת הבוקר, או ריחו של הקפה השחור עם הג׳ינג׳ר אצל מוחמד במוגדישו בווילה שלנו. ריח הביוב הזורם ברחובות של ביידואה, או השמש השורפת כל דבר חי בעיר הנמל אסאב, בדרומה של סומליה מול חצר-מוות, לחופו של הים האדום.

כל ביקור כזה בכל משימה עיתונאית דומה, חורצת עוד טבעת בגזע העץ של כולנו, העוסקים במלאכה.

אחרי שבועיים בעיר הנצורה אנחנו בדרך לשדה התעופה. דני נוהג את האאודי המשוריינת ואנחנו חולפים במהירות בפעם אחרונה בשדרת הצלפים, ה-Sniper Alley, הרחוב המסוכן בעולם באותם הימים.

חנני ומרטין ליד המטוס הצרפתי בדרך הביתה (צילום: באדיבות המצולם)
חנני ומרטין ליד המטוס הצרפתי בדרך הביתה (צילום: באדיבות המצולם)

רגע לפני שאנחנו חוצים את המחסום האחרון בכניסה לשדה התעופה, מרטין שואל את דני: "מתי אתה תצא מכאן?" ודני, כמו דני, בחצי חיוך של "אני לא באמת יודע" אומר שהוא מקווה להיות על מטוס עם המשפחה ביולי הקרוב. וכשמרטין שואל שוב היכן ניפגש בפעם הבאה, הוא עונה ״אולי בפאלם ספרינגס קליפורניה״. תמצית החלום הבוסני.

גם 30 שנה אחרי, הריחות, כמו המבטים צרובים בזיכרון לתמיד כנראה. ריחות הליזול של ביה"ח, כמו ריח החלב המורתח בארוחת הבוקר, או ריח הקפה השחור עם הג׳ינג׳ר אצל מוחמד במוגדישו

אם דני עזב את סרייבו ביולי  1993 עם המשפחה כמו שקיווה או לא – כבר לא נדע. אני אל  ״שדרת הצלפים״ כבר לא חזרתי. זה הווידאו שצילמנו תוך כדי הנסיעה האחרונה אל שדה התעופה.

חנני רפופורט היה עד לא מזמן מנכ״ל חברת התקשורת ״JCS אולפני הבירה״, מפיק ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות ABC News & NBC News וזוכה פרס EMMY לכתבת חדשות לטלוויזיה. כיום סבא במשרה מלאה ומספר סיפורים מנקודת מבט מאד מאד אישית. כל תמונות הסטילס צולמו על ידו במהלך עבודתו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,115 מילים
עודכן לפני 55 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ריאיון מלחמת הגנגסטרים נגד הנאצים בארצות הברית

על רקע עצרות הענק של הארגונים הנאצים בארה"ב בשנות ה־30, השופט היהודי נתן פרלמן החליט לקחת את החוק לידיים ופנה למאפיונרים יהודים כדי להקים צבא של בריונים שיילחמו באנטישמים ● הסופר מייקל בנסון משחזר את האירוע הנשכח בספר חדש ומספר לזמן ישראל: הם לא האמינו שיהודים יעזו להתנגד

עוד 1,330 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קוֹלָב 138

קולבים מאוירים, צילומי קולבים, קעקועי קולבים, שרשראות עם קולבי זהב קטנים, ואינספור צילומים של נשים מניפות קולבים בהפגנות ספונטניות בערים שונות באמריקה ● איך הפך דווקא קולב הבגדים לסמל של המאבק למען זכויות הנשים?

עוד 1,112 מילים

ליברמן: רואה את עצמי מועמד לראשות הממשלה

נתניהו בירך את לפיד והודיע לו כי הוא יתעדכן בענייני ביטחון כראש האופוזיציה באמצעות המזכיר הצבאי ● איילת שקד נפרדת מנפתלי בנט: בזכותך יודעים שאפשר לנהל מדינה בביטחון, באחריות ובדרכי נועם ● מתן כהנא: זכיתי להיות שותף בכיר לדרך ● וליד טאהא מרע״ם עבר צינתור - מצבו טוב ● בלינקן ליו"ר הרשות הפלסטינית: לחקור ביסודיות את מות אבו עאקלה

עוד 27 עדכונים

123 ימים בזירת איגרוף, בלי חוקים ובלי כפפות

קמפיין הבחירות של נתניהו יתמקד בחיבור בין לפיד לרשימה המשותפת ורע"ם ● הקמפיין של לפיד יתמקד בחיבור בין נתניהו לסמוטריץ' ובן-גביר ● העימות הזה יהיה אחד המרתקים שהיו כאן, בין שני שועלי בחירות משופשפים שמכירים היטב את התקשורת והרשתות ● ובינתיים, לנתניהו יש פריימריז על הראש, לפיד חייב לסגור עם איזנקוט - ובימינה, איילת שקד נראית כמו צמח בר ● פרשנות

עוד 1,085 מילים ו-1 תגובות

במלחמה בשחיתות, התדמית של לפיד קרסה אל מול המציאות

ייתכן שהכניעה של יאיר לפיד לדרישות האופוזיציה השבוע, לקראת פיזור הכנסת, נבעה מחוסר ברירה - אולם ההתנהלות הזו אפיינה את ראש הממשלה הנכנס לאורך כל השנה החולפת, כשנמנע באופן עקבי מלקדם יוזמות בתחום המאבק בשחיתות שלטונית ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 862 מילים ו-1 תגובות

אנשי מודיעין בישראל תוהים השבוע מה גרם לסנוואר האנליטי להעלות פתאום שוב את עסקת השבויים ● האם סנוואר לא עומד בלחץ הרחוב הפלסטיני או שמא הוא מזהה בקיעים במערכת הפוליטית הישראלית ומפרש את זה כשעת כושר? ● במערכת הביטחון קיימת התנגדות נחרצת ללכת לעסקה בשני שלבים, וגורמים מעורים מעריכים: המו"מ חזר לנקודת האפס ● פרשנות

עוד 635 מילים

"שכר דיפרנציאלי למורים? לפי איזה קריטריונים בדיוק? זה הזוי"

במשרד האוצר דורשים שכר דיפרנציאלי למורים והקלה בהליך פיטורי מורים בתמורה לתוספת השכר ● מורים ומומחים לחינוך חלוקים בנוגע לפיטורים - ומתנגדים בלהט לכוונה להנהיג שכר דיפרנציאלי ● חלקם מפקפקים ברצינות האוצר וחושבים שמדובר פשוט ב"עז" במו"מ על השכר ● שרת החינוך לשעבר יולי תמיר: "זאת לא תוכנית, אלא ניסיון לכופף את המורים במו"מ" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,416 מילים

אחרי שהודיע כי לא יתמודד בבחירות הבאות, בנט מותיר לשותפתו הוותיקה ירושה מפוקפקת ● ימינה אמנם מגיעה עם מימון מפלגות של כ-11 מיליון שקל, אך גם עם רשימה לא ברורה של מתמודדים, בייס חמקמק ואג'נדה מעורפלת ● ובינתיים, מהנעשה במרכז-בשמאל: את פגישת החיזור שלה עם הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט, יו"ר העבודה מיכאלי בחרה לקיים בבית בן גוריון בתל אביב ● פרשנות

עוד 1,032 מילים

יאיר לפיד נכנס לתפקידו כראש הממשלה ה-14 של ישראל

דיווח: נתניהו יכריע אם לפעול נגד ימינה בראשות שקד אחרי שיקבל סקר שיבחן את הנושא ● שמרית מאיר, ששימשה כיועצת המדינית של בנט: הוא התכוון להישען על הרשימה המשותפת; בנט הכחיש את הדברים ● אדלשטיין הודיע שלא ירוץ לראשות הליכוד ● טראמפ: נתניהו אכזב אותי, אך אשקול לתמוך בו ● הרצוג: "בחירות חמישיות בתקופה כל כך קצרה מאוד לא בריאות למדינה"

עוד 53 עדכונים

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה