ריאיון בלעדי עם נשיאת נציבות האיחוד האירופי

עם התגברות האיום הרוסי, אירופה פונה לישראל בחיפוש אחר פתרונות

בריאיון לזמן ישראל, אורסולה פון דר ליין מסבירה את ההיגיון שמאחורי חיזוק הקשרים עם ירושלים בתחומי ההגנה, האנרגיה והביטחון התזונתי ● ההסכם עם איראן, לדבריה, כבר מוכן, אך "יש צורך דחוף בהחלטות פוליטיות מכריעות" ● היא גם מדגישה את מאבק האיחוד בגילויי האנטישמיות העולים: "תקיפות נגד יהודי אירופה הן תקיפות נגד אירופה עצמה"

נשיאת נציבות האיחוד האירופי, אורסולה פון דר ליין, 8 ביוני 2022 (צילום: AP Photo/Jean-Francois Badias)
AP Photo/Jean-Francois Badias
נשיאת נציבות האיחוד האירופי, אורסולה פון דר ליין, 8 ביוני 2022
עוד 2,254 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 21 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הניסיון לבלום את גל תביעות הנגישות עלול לפגוע באזרחים השקופים

תביעות ייצוגיות רבות מוגשות נגד גופים שאינם נגישים לאנשים עם מוגבלויות ● הממשלה מקדמת שני תיקוני חוק בנושא: מינוי פקחים שיאכפו הנגשה, והטלת אגרה על תביעות נגישות ● משפטנים ופעילים חברתיים חלוקים: האם תיקוני החוק נוצרו בלחץ לוביסטים כדי להקשות על המאבק להנגשת עסקים – או כדי לקדם הנגשה בדרך טובה יותר, באכיפה במקום בתביעות?

עוד 1,951 מילים

מסע הסתה זה לא דמוקרטיה

ברור שמסע ההסתה שנגמר ברצח יצחק רבין לא היה דמוקרטיה. אבל האיש שניצח על מסע ההסתה ההוא נחשב בעיני מספר פרשנים למנהיג פוליטי כל יכול.

על אותו משקל ברור שמסע ההסתה המכוער והאלים נגד ממשלת לפיד-בנט לא היה דמוקרטי.

מסע ההסתה שנגמר ברצח רבין לא היה דמוקרטיה. אבל האיש שניצח עליו נחשב בעיני מספר פרשנים למנהיג פוליטי כל יכול. על אותו משקל ברור שמסע ההסתה המכוער והאלים נגד ממשלת לפיד-בנט לא היה דמוקרטי

אז מדוע עיתונאים ופרשנים מעריצים את היכולות הפוליטיות של האיש שהוביל
‏מהלך אנטי דמוקרטי?

צריך לומר זאת מעתה יומיום בפה מלא בקול ברור: זו פעם שנייה שנתניהו מנסה לחטוף שלטון באלימות.

כשרבין הוביל את הסכמי אוסלו, היו אלה מפגיני הימין, המתנחלים ואחרים ששרפו תמונות של רבין בכיכר ציון, קראו לו בוגד, פרסמו תמונות שלו עם ערפאת וכאפייה ודם על הידיים.

איך זה נגמר כולם יודעים. הרבנים הוציאו דין רודף, המופרעים פרסמו פולסא דנורא, ואחד יגאל עמיר ואחיו לקחו נשק וירו ברבין.

בשנה האחרונה הוביל נתניהו מסע הסתה זהה. זה לא נגמר ברצח כי נפתלי בנט החליט אמש להחזיר את המנדט לעם.

אבל גם בנט ספג תמונות בכאפייה וקריאות "בוגד, נוכל". מתחת לביתו הפגינו חבורות בריונים אלימות ומתחת לבתיהם של חבריו למפלגת ימינה. רובם נשברו, . קרסו, וליוו את נימוקיהם בתירוצים מוזרים, עלובים, מביכים ומעליבים על "רוח העם" ועל ערכי יהדות (והכנסת חמץ לבתי חולים).

מסע ההסתה 2022 לווה במרד בדמוקרטיה. חד וחלק. חברי האופוזיציה לא התייצבו לעבודתם מחויבותם בכנסת. הם נשבעו לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה אבל בפועל פעלו נגד הכנסת וחוקיה, נגד המדינה וצרכיה.

מסע ההסתה 2022 לווה במרד בדמוקרטיה. חברי האופוזיציה לא התייצבו לעבודתם מחויבותם בכנסת. הם נשבעו לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה אבל בפועל פעלו נגד הכנסת וחוקיה, נגד המדינה וצרכיה

הם התנגדו לכל חוק שהיטיב עם הציבור. בלי כאבי בטן התנגדו לכל תמיכה בחיילים או בנשים שנאנסו או בניצולי שואה. הם לא נתנו לכנסת יום אחד של תיפקוד דמוקרטי ענייני, כאשר רק הפלת הממשלה ותפיסת השלטון לנגד עיניהם.

ח״כ מירי רגב מודה בפה מלא בסיעת הליכוד – אין כאבי בטן לא עם חיילים, לא עם נאנסות ולא עם נשים מוכות, נעשה הכל כדי להפיל את הממשלה. האזינו

Posted by ‎דפנה ליאל – Daphna Liel‎ on Monday, May 23, 2022

הכל בהובלת נתניהו. המסית הראשי שהמשיך לקרוא לחברי הכנסת הערבים "תומכי טרור", וכל פעולה של הממשלה הנבחרת כונתה על ידו ממשלה "רעה", "מסוכנת", "ממשלת חמאס" ועוד כינויי גנאי בזויים שוטפי מוחות, שעלולים היו להסתיים ברצח.

זה הספיק כדי לפורר את הקואליציה ולגרור את ישראל שוב לבחירות. כמו אז בשנת 95' כאשר רצח פיזי של ראש ממשלה גרם לבחירות ולעליית נתניהו לשלטון. אין הבדל. השיטה אותה שיטה, הידיים אותם ידיים והמוח מאחורי המסע האנטי דמוקרטי הוא אותו מוח.

אם הייתה בישראל משטרה נורמלית ויועצת משפטית לממשלה עם עמוד שדרה, מסע ההסתה הזה היה צריך להוביל שורה של פוליטיקאים למשפט ולכלא. הדמוקרטיה הישראלית מתרסקת בגלל בריונות, איומים באלימות ובגלל פחדם של שומרי הסף מפני כל אלה.

אם הייתה בישראל משטרה נורמלית ויועמש"ית עם עמוד שדרה, מסע ההסתה הזה היה צריך להוביל שורת פוליטיקאים למשפט ולכלא. הדמוקרטיה הישראלית מתרסקת בגלל בריונות, איומים באלימות, ופחד שומרי הסף

רה"מ נפתלי בנט לא ספג כדורי אקדח, אבל הוא הופל באלימות, בריונות, בכוח הזרוע של שליחי נתניהו ברחובות ובכנסת. הוא הופל תחת מטח של שקרים, דברי בלע, קללות, פייק-ניוז, שטיפת מוח של ציבור ענק בידי אותה מכונת הסתה שהובילה אז לרצח רבין.

מי שהיה שותף למסע הזה הוא שאמור היה להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה – תקשורת ערוצי הטלוויזיה והרדיו שהזמינו יום יום, השכם והערב, את נציג כהנא במאה ה-21, איתמר בן גביר, לשטוח את רעיונותיו האנטי דמוקרטיים בשיח "מתחכם" חביב ומחויך.

מי שהעלה לשידור שוב ושוב את נציגי האופוזיציה שחזרו על דף המסרים "ממשלה רעה" ולא אתגרו אותם פעם אחת בשאלה: במה היא רעה? הרי הנתונים והעובדות מצביעים על שיפור ניכר במצב הביטחון בדרום, על ירידה דרמטית באבטלה, על פתרון לקורונה ללא סגרים ועל עשרות פעולות בתחומי התחבורה, הבריאות, האנרגיה, הרווחה והחינוך למען הציבור. לא שלטון המשועבד לאדם אחד.

נציגי הציבור בתקשורת חטאו לתפקידם ולמקצועם. השאלות הללו והעובדות הללו נעלמו מהשיח. הביקורת נשמעה כאילו היא עובדות חיים בלי להעמיד דברים על דיוקם.

גם בתקופת רבין הוא סבל משתיקת תומכיו ומהיעדר ביקורת תקשורתית נגד מסע ההסתה, עד שידידיו נאלצו לכנס את אותה עצרת תמיכה שבה מצא יגאל עמיר את גבו של רבין וירה בו.

מי שהעלה לשידור שוב ושוב את נציגי האופוזיציה שחזרו על דף המסרים "ממשלה רעה" ולא אתגרו אותם פעם אחת בשאלה: במה היא רעה? הרי הנתונים והעובדות מצביעים על שיפור ניכר

גם בנט ניסה השבוע לעודד את תומכיו לצאת לרחוב, לתמוך, להשמיע את קולם. זה היה מאוחר מידי. למזלו ולמזל משפחתו, בנט יצא חי ממסע ההסתה שהוביל נתניהו, אותו אחד שהוביל אז את המסע נגד רבין ז"ל.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אתי נבו כותב דברי טעם, אבל מרחוק עושה רושם שבישראל של היום פחות ופחות אנשים מקשיבים לדברים כאלו, וחבל. עתידה של ישראל לוט בערפל ונראה שהכיון שהמדינה צועדת לעברו אינו הכיוון של הדמוקרטיה... המשך קריאה

אתי נבו כותב דברי טעם, אבל מרחוק עושה רושם שבישראל של היום פחות ופחות אנשים מקשיבים לדברים כאלו, וחבל. עתידה של ישראל לוט בערפל ונראה שהכיון שהמדינה צועדת לעברו אינו הכיוון של הדמוקרטיה, חופש, שלום וזכויות הפרט.

עוד 695 מילים ו-1 תגובות

נתניהו יוצא אל הקרב האחרון שלו מסוכן מתמיד

נתניהו יודע שזו ההזדמנות האחרונה שלו לחזור לראשות הממשלה ● הוא היה מעדיף להקים ממשלה חליפית בכנסת הנוכחית, אבל הסיכויים לכך אפסיים - ולכן יצטרך לעבור את משוכות הפריימריז בליכוד ולהסתער על מערכת הבחירות כשהוא עושה הכול כולל הכול כדי לחזור ללשכת ראש הממשלה ● בינתיים, היחידה שכנראה תקבל את השריון המובטח היא עידית סילמן ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה הסיכוי של נתניהו לקבל 61 ? הכתבים הפולטיים שלא נחו יותר מדי חוזרים לככב בגדול. השאלה כמה החברה הישראלית התבגרה בשנה האחרונה האם חוזרים לסיסמאות הנבובות של נתניהו או למה שקרה בשנה הח... המשך קריאה

מה הסיכוי של נתניהו לקבל 61 ? הכתבים הפולטיים שלא נחו יותר מדי חוזרים לככב בגדול. השאלה כמה החברה הישראלית התבגרה בשנה האחרונה האם חוזרים לסיסמאות הנבובות של נתניהו או למה שקרה בשנה החולפת.

עוד 569 מילים ו-1 תגובות

העבודה תעלה בשבוע הבא את החוק המונע מנאשם להרכיב ממשלה

מקלב: חושב שנתניהו לא יצליח להקים ממשלה, לא פוסלים את גנץ ● אלקין: לא הייתה פה מפלגה כמו תקווה חדשה, שקיבלה כמות כזו של הצעות ועמדה במילה שלה ● הורוביץ: האשמים בפירוק הם חברי ימינה ● עודה: עבאס מכר את עצמו לכל מי שבא ● דיווח: בקואליציה לא מצליחים להשיג את אורבך, חשש שהוא ינסה לעצור את פיזור הכנסת ● קארה: בנט מתכוון לרוץ בראשות ימינה

עוד 24 עדכונים

למקרה שפיספסת

את ההחלטה לפרק את הממשלה קיבל בנט בבדידות פוליטית מזהרת - ודבר מהתנהלותו במהלך יום אתמול לא הסגיר את לבטיו ● בסופו של דבר, בנט ולפיד בחרו לעמוד מול הציבור ולהראות שפוליטיקה יכולה להיראות גם אחרת ● כעת מכונת התעמולה שפעלה ברעש נגד בנט כל השנה מפנה את חיציה אל לפיד - שעשוי להישאר בלשכת ראש הממשלה הרבה יותר מארבעה חודשים ● פרשנות

עוד 1,160 מילים

קרב המוחות בין המוסד לבין ראש המודיעין האיראני

המצוד אחרי חברי תשתית הטרור של איראן בטורקיה נמשך ובישראל מעריכים שאיראן נחושה להוציא פיגועים נגד ישראל בכל מחיר. ראש המודיעין האיראני חוסיין טאיב מנהל קרב מוחות נגד המוסד הישראלי והמודיעין הטורקי, אולם עד לרגע זה הוא לא הצליח לבצע את זממו.

באיסטנבול שבטורקיה נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקיים שגייס המודיעין האיראני, בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים. זאת בעקבות גל החיסולים של בכירים איראניים מ"משמרות המהפכה" ומדעני גרעין וטילים בליסטיים – המיוחס לישראל.

באיסטנבול נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקיים שגייס המודיעין האיראני, בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים

בשטח טורקיה נוכחים אנשי ביטחון ישראלים, המסייעים למודיעין הטורקי במודיעין ובמצוד עצמו אחרי תשתית הטרור האיראנית.

על פי דיווחים של גורמי ביטחון בכירים בישראל בסוף השבוע, המצב הסתבך עוד יותר מכיוון שעל פי המודיעין הטורקי קשה לאתר את חברי התאים האלה. מדובר בטורקים מקומיים ממוצא אזרי או פקיסטני, המופעלים על ידי יחידה 4000 במודיעין של "משמרות המהפכה" האיראניים, או פעילים המשתייכים לכוח "קודס" האיראני בראשותו של הגנרל אסמעיל קאא'ני ואולי אפילו גם אנשי העולם התחתון הטורקי.

המודיעין האיראני גייס את הפעילים הטורקים המקומיים לשורותיו באמצעות כסף או סמים כדי שיבצעו בטווח הזמן המהיר ביותר פיגועים נגד ישראלים השוהים באיסנטבול, הכוללים פגיעה פיזית בהם או חטיפתם.

מדובר בתשתית טרור איראנית גדולה הפועלת כבר כמה חודשים באיסטנבול ונמצאת תחת מעקב המודיעין הטורקי.

מדובר בכמה תאי טרור שיש מידור ביניהם וזו אחת הסיבות שקשה לאתרם.

על פי ההערכה בישראל, בטורקיה נמצאים כעת כ-2000 ישראלים, אשר למרות קריאת שר החוץ יאיר לפיד והאזהרות של המל"ל שישובו מיד ארצה, הם החליטו להישאר שם מסיבות אישיות וכלכליות.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן להוציא פיגועים נגד ישראלים בטורקיה בכל מחיר ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון שבהם הם מתאכסנים ולא לפתוח את הדלת לזרים.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן לפגע בכל מחיר בישראלים בטורקיה ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון ולא לפתוח את הדלת לזרים

במקביל גוייסו לקמפיין ההסברה קצינים בכירים ואנשי ביטחון בדימוס, כדי לפנות לישראלים השוהים בטורקיה באמצעות התקשורת הישראלית לשוב ארצה לאלתר, מכיוון שמדובר בסכנה ממשית לחייהם.

המודיעין הטורקי עושה מאמץ עליון, על פי הוראת הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, לאתר את תאי הטרור של המודיעין האיראני בטורקיה. הנשיא ארדואן חושש מפגיעה אפשרית בתיירות הזרה בארצו, אם ייפגעו תיירים ישראלים על ידי טרוריסטים, שתשפיע לרעה על הכלכלה הטורקית והוא נחוש להראות שארצו בטוחה.

בנוסף לכך, הוא קיבל החלטה אסטרטגית לפני כמה חודשים להתקרב מחדש לישראל בגלל שיקולים כלכליים ואזוריים. הוא יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי התשתית האיראנית הטרוריסטית בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשפר את היחסים עם ישראל.

בין ראש המודיעין הטורקי הקאן פידאן לבין ראש המוסד הישראלי דוד ברנע יש יחסי עבודה טובים שנים רבות, שנשמרו גם בתקופה של מתיחות קשה ביחסים בין שתי המדינות. קיים שיתוף פעולה הדוק בין ישראל לטורקיה בתחום המלחמה בטרור.

גורמי הביטחון הבכירים בישראל תדרכו בסוף השבוע את אמצעי התקשורת בישראל כי מי שעומד בראש המאמץ האיראני לפגוע בישראלים בטורקיה הוא חוסיין טאא'ב, ראש המודיעין האיראני ב"משמרות המהפכה".

לאור החלטתו האסטרטגית להתקרב מחדש לישראל משיקולים כלכליים ואזוריים, ארדואן יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי תשתית הטרור האיראני בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשיפור היחסים

לדבריהם, הוא נתון בלחץ רב בגלל הדרישה של הממסד הביטחוני באיראן להדיחו מתפקידו על רקע כישלונותיו המבצעיים.

מיהו חוסיין טאא'ב?

שמו של חוסיין טאא'ב אינו מוכר באיראן עצמה, אבל הוא מוכר היטב למוסד הישראלי, למודיעין הטורקי ולמנגנוני המודיעין בארה"ב הברית, באיחוד האירופי ובמדינות ערב.

על פי גורמי מודיעין מערביים, הוא נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן לאור המשימות שהוא מבצע בתוך איראן ומחוצה לה ובגלל שהוא מכיר היטב את כל סודות המשטר.

הוא נולד בטהראן באפריל 1963 והצטרף לבאסיג' האיראני בגיל 16 לאחר המהפכה החומיינסטית ב-1979.

הוא למד לימודי שריעה אסלאמית ועבד בבאסיג' בכמה מחוזות באיראן בקום, משהד, ח'רסאן וטהראן.

שמו  הפרטי האמיתי הוא חסן, אבל הוא נושא כמה שמות מסיבות ביטחוניות, בהם חוסיין נג'את וחסן טאא'ב או את הכינוי "מית'ם".

הוא עבר לעבוד כחוקר במודיעין של "משמרות המהפכה" וחקר פעילי אופוזיציה, משם התקדם במהירות והפך למנהל משרד המודיעין של "משמרות המהפכה" במחוז ח'רסאן.

אחר כך קיבל את תפקיד כיועץ לראש אגף הריגול הנגדי במשרד המודיעין בתקופתו של עלי פלאחיאן והיו לו הישגים בחקירת מתנגדי המשטר מארגון "מוג'אהדון חלק".

על פי גורמי מודיעין מערביים, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן, לאור המשימות שהוא מבצע באיראן ומחוצה לה, ובגלל שהוא מכיר היטב את כל סודות המשטר

המנהיג העליון עלי ח'מינאי שם עליו עין וקידם אותו והוא עבד כאחד מהיועצים בלשכתו של ראש לשכתו של חמ'ינאי בשם מוחמד כלבאיכאני ב-1995.

משם הוא התקדם במהירות בתחום ביטחון הפנים וסייע לנשיאים מוחמד חאתמי ואחמדי נג'אד במלחמה נגד האופוזיציה האיראנית.

ב-2009 הוא הצליח לחסל את פעילות "התנועה הירוקה" שהתנגדה לתוצאות הבחירות הכלליות במדינה ועצר את מנהיגי התנועה הרפורמיסטית מהדי כרובי וחוסיין מוסווי.

עקב הצלחתו מינה אותו המנהיג העליון עלי' ח'מינאי באוקטובר 2009 לראש המודיעין של "משמרות המהפכה".

יש לו קשר מצוין עם קטאר. הוא זה ששלח  כוחות של "משמרות המהפכה" בלבוש אזרחי ובדרכונים פקיסטניים לקטאר ב-2017 כדי להגן על שליטה, השיח' תמים בן חמד, בעקבות החרם שהטילה עליה "הרביעייה הערבית".

בחודש אוקטובר 2016 הוא עצר את זהראא' לאריג'אני, בתו של צאדק לאריג'אני, ראש מערכת המשפט באיראן, בגין מסירת מידע לשגרירות בריטניה בטהראן והעברת מידע הפוגע בביטחון הלאומי של איראן ובתוכנית הגרעין שלה.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שאותם הוא הבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן.

הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק, סוריה ולבנון.

לאחר חיסולו של קאסם סולימאני הוא הגיע לעיראק לתכנן את תגובת הנקם האיראנית של שיגור 30 טילים בליסטיים לעבר בסיס עין אלאסד שבו שהו חיילים אמריקאים ושיגור מזל"ט ממולכד לעבר השגרירות האמריקאית ב"מתחם הירוק" בבגדאד.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שהבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן. הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק, סוריה ולבנון

הוא אחד מהאחראים מטעם השליט העליון ח'מינאי להביא לסילוק הכוחות הזרים מעיראק באמצעות התקפות עליהם על ידי המליציות הפרו איראניות, כעונש על חיסולו של קאסם סולימאני.

משרד האוצר האמריקאי הטיל עליו באוקטובר 2010 סנקציות בגלל הפרות חמורות של זכויות האדם במהלך הבחירות לנשיאות איראן ב-2009 ודיכוי אכזרי של מפגיני "התנועה הירוקה". גם האיחוד האירופי הטיל עליו סנקציות בגלל הפעילות הזו.

כאמור, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מבכירי "משמרות המהפכה" המסוכנים ביותר באיראן, יש לו ניסיון מודיעיני ומבצעי עשיר ומוטיבציה גדולה לפגוע בישראל. מולו מתמודדים מוחות מודיעיניים מנוסים מאוד כמו ראש המודיעין הטורקי הקאן פידן וראש המוסד דוד ברנע.

"הוא נמצא בסכנת הדחה על ידי המנהיג העליון עלי ח'מינאי", אומר גורם ביטחוני בכיר "ולכן הוא מסוכן שבעתיים".

גורמים בכירים בישראל אומרים כי אם יצליח חוסיין טאא'ב לפגוע באזרח ישראלי כלשהו באיסטנבול או לחטוף אותו יהיו לכך השלכות חמורות על המשך המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן, ישראל תהייה חייבת להגיב על המעשה.

אי אפשר לפסול את האפשרות שבתרחיש כזה נראה שורה של חיסולים של בכירים איראניים בחו"ל ובתוך איראן עצמה. ישראל תהייה חייבת להגיב בעוצמה כדי לייצר הרתעה.

שר הביטחון בני גנץ פירסם אמש הודעה קצרה שבה נאמר: "ישראל נערכת להגיב בעוצמה על כל פגיעה באזרחיה בכל מקום".

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה איננה היעד היחיד שבו ינסה חוסיין טאא'ב לפגוע בישראלים. הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן כדי להוציא פיגועים נגד ישראל מכל מקום אפשרי.

המנהיג העליון ח'מינאי מפעיל לחץ כבד על חוסיין טאא'ב לראות תוצאות בקרוב נוכח הדמורליזציה באיראן בעקבות הפעולות המוצלחות המיוחסות למוסד הישראלי, לכן הוא עלול לעשות מעשים נמהרים וטעויות, שיהיו בעוכריה של איראן אך עלולים להיפגע בהם ישראלים.

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה אינה היעד היחיד שבו ינסה טאא'ב לפגוע בישראלים. הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן

מדובר במצב מורכב שעלול אפילו להסתבך עוד יותר בימים הקרובים, הרבה תלוי ביכולת של המודיעין הטורקי, שנחשב למודיעין יעיל וטוב, לבלום בהקדם את התוכניות של המודיעין האיראני בטורקיה.

ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,249 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חמש שנים אחרי השרפה הגדולה בנטף והרי ירושלים, דוח חדש של רשות הטבע והגנים מגלה: הטבע מתאושש במהירות מפתיעה ● המשמעות היא ששרפות גדולות גורמות נזקים רבים, אבל הן לא בהכרח אסון אקולוגי ● החדשות הרעות: השרפה סייעה לתנים להשתלט על האיזור ולהעלים את הצבאים

עוד 924 מילים

ארבעת מעגלי הזהות של אחמד אבו עמאד מחאמיד

עיר ואוּם בישראלמזה שני עשורים שאחמד אבו עמאד מחאמיד, מורה לאזרחות ומנהל בית ספר, מבקש מתלמידיו לדרג את עצמם לפי ארבעה מעגלי זהות: עד כמה הם מרגישים ישראלים, ערבים, מוסלמים - ופלסטינים ● התשובות, הוא אומר, משתנות משנה לשנה - "והגורם שהכי משפיע זו המדיניות הישראלית" ● בראיון חשוף ונוקב, הוא מספר איך זה לחיות בסכיזופרניה: לתמוך בציונות, לעודד את מכבי, לאהוב את עומר אדם, לבכות מסרטי שואה - ועדיין להרגיש דחוי

עוד 3,863 מילים

בנט: ההחלטה על פיזור הכנסת התקבלה כדי למנוע כאוס עם פקיעת התקנות ביהודה ושומרון

בחירות 2022 המליאה תצביע על הצעת החוק לפיזור הכנסת בשבוע הבא ● לפיד, שימשיך לכהן כשר החוץ, יתמנה לראש הממשלה ובנט - לראש הממשלה החליפי ● נמשכים השיבושים במערכת החינוך: גם מחר הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים יחלו בשעה עשר ● בנט: הצלחנו, בשיתוף אנקרה, לסכל בימים האחרונים פיגועים נגד ישראלים בטורקיה

עוד 61 עדכונים

בנט מרוויח עוד זמן: גם השבוע לא תועלה ההצעה לפיזור הכנסת

בימינה מעריכים כי ניר אורבך לא יתמוך כרגע בהצעה לפיזור הכנסת ולכן בליכוד נוטים שלא להעלות את ההצעה השבוע ● המפלגות החרדיות - וש"ס בפרט - מודאגות מהתחזקותו של איתמר בן-גביר על חשבונן ● והאלוף (מיל.) דורון אלמוג עשה טעות של טירונים, שעלולה לעלות לו במינויו ליו"ר הסוכנות ● שלוש הערות פוליטיות

עוד 863 מילים

הסנקציות הקיימות על ח"כ שפרש מסיעתו ולא עשה את המעשה הראוי מבחינה ציבורית וערכית – להתפטר מהכנסת, אינן מספיקות ● צריך לתקן את החוק בכמה היבטים, שמצד אחד יקלו להגדיר חבר כנסת כפורש ומצד שני יחמירו את הסנקציות עליו ● פרשנות

עוד 859 מילים ו-3 תגובות

עדות מהשטח לאזרחי אירופה נמאס מהפליטים מאוקראינה

מיליוני פליטים שמצאו מקלט ברחבי אירופה חוזרים בימים אלה לאוקראינה ● תקציבי ארגוני הסיוע – כמו גם סבלנות האזרחים – הולכים ואוזלים, אף שהמלחמה רחוקה מלהסתיים ● במקביל, עובדים המסייעים לפליטים אומרים לזמן ישראל שבניגוד להירתמות הזריזה, הפליטים הלא־אירופאים זוכים ליחס מפלה ● גילעד שדה חוזר לתחנת הרכבת בפשמישל

עוד 1,889 מילים

אחרי האכזבה מחולדאי ומיכאלי, בדרום תל אביב מחכים לזנדברג

ביום שישי אמר בכיר בעיריית ת"א כי בתחנה המרכזית "אין חריגות זיהום, אין סרטן והכל בסדר" ● אלא שהמשרד להגנת הסביבה כבר קבע שהתחנה היא מפגע זיהום חמור ופינוי האוטובוסים לא סובל דיחוי ● אחרי שחולדאי ומיכאלי דחו את הפינוי בשנים, התושבים התאכזבו לגלות שגם זנדברג רק מאיימת ● תושב נווה שאנן: "זנדברג עושה עלינו סיבוב יח"צ. יש נתוני זיהום? תכריזי!"

עוד 1,674 מילים

דיווחים: בכנסת מעריכים שההצעה להקדמת הבחירות לא תובא להצבעה השבוע

עיצומי הסתדרות המורים נמשכים: הלימודים בבתי הספר היסודיים, בחלק מחטיבות הביניים ובחלק מהגנים יחלו מחר בעשר ● לפיד יבקר ביום חמישי הקרוב בטורקיה וייפגש עם שר החוץ צ'בושולו ● הסתיימה ללא הסכמות פגישת מיכאלי-ביטון בעניין הרפורמה בתחבורה הציבורית ● הרב הראשי לישראל יצחק יוסף תקף את בן גביר על כך שהוא פוקד את הר הבית: "אהבל, להתרחק ממנו"

עוד 32 עדכונים

קשה לגשר בין הצלחת ישראל בזירה הבינלאומית לבין הכישלון הקולוסלי שלה בזירה הפוליטית הביתית ● בזמן שהמדינה סובלת מחוסר יציבות שלטונית כרוני מזה ארבע שנים, דווקא מדיניות החוץ שלה פורחת וקוצרת הישגים משמעותיים - בין אם תחת שלטון נתניהו או תחת הנהגת בנט-לפיד ● השאלה היא למה ישראל לא מצליחה "לייבא" את ההצלחה בחוץ גם לתוך הבית ● פרשנות

עוד 643 מילים ו-4 תגובות

גנץ: "ישראל פועלת לסיכול הניסיונות האיראניים לבצע פיגוע ונערכת להגיב בכל מקום"

ישראל יירטה רקטה שנורתה מהרצועה; בתגובה לירי תקף צה"ל בעזה והוקפאה הגדלת היתרי הכניסה לישראל ● הלימודים בגנים, בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים יחלו מחר בעשר ● ליברמן: לא ייחתם הסכם עם הסתדרות המורים ללא קביעת שכר דיפרנציאלי וללא שינוי לוח החופשות ● דיווח: אורבך החליט לתמוך בפיזור הכנסת בקריאה טרומית, אך טרם החליט מתי יעשה זאת

עוד 16 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה