פרשנות נתניהו נתן לליכודניקים סיבה להציל אותו

המראה חסר התקדים של ראש הממשלה יורד מהבמה באשדוד, מוקף במאבטחים, בגלל התקפת רקטות הוא השפלה לאומית ● שבוע לפני הבחירות, זו היתה תמונת ההפסד עבור כל מועמד אחר ● אבל בבייס של נתניהו, אירוע כזה רק מאחד את התומכים ● עכשיו הם יצאו מהבתים ויבואו לקלפי כדי לשמור עליו. פיזית.

אנשי אבטחה מאיצים בבנימין נתניהו לרדת מהבמה באשדוד בהישמע אזעקת צבע אדום, ב-10 בספטמבר 2019 (צילום: צילום מסך)
צילום מסך
אנשי אבטחה מאיצים בבנימין נתניהו לרדת מהבמה באשדוד בהישמע אזעקת צבע אדום, ב-10 בספטמבר 2019

המראה המדהים של ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקף באנשי ביטחון יורד מהבמה באשדוד בגלל התקפת רקטות של ארגוני טרור שוליים – ועוד ביחד עם השרים הבכירים בממשלה – הוא באמת חסר תקדים. זוהי השפלה לאומית שבוע לפני מערכת בחירות, ולא משנה אם ראש הממשלה שרץ לחפש מקום מסתור הוא נתניהו, או אהוד ברק, או בני גנץ.

נתניהו חזר אמנם לבמה באולם האירועים באשדוד אחרי חצי שעה בחדר מוגן. הוא אפילו ניסה לעשות מהמתקפה עליו הון פוליטי. "אם חמאס מטווח אותנו בשידור חי, הוא לא רוצה שנהיה פה", אמר ראש הממשלה למאות מתומכיו, אבל גם מיהר להוריד את הפוסט מעמוד הפייסבוק זמן קצר אחרי שהסתיים האירוע. הוא יודע שאין כאן סיבה לגאווה גדולה, ועוד מול העולם כולו.

לאן זה מוביל? אני נוטה להסכים הפעם עם הליכודניקים שטוענים כי אירוע כזה מאחד סביב נתניהו את התומכים שלו. הם יבואו עכשיו לקלפי כדי לשמור עליו. פיזית. "בהתחלה חשבנו שירו עליו", סיפר לי מישהו שנכח באירוע. "אחרי דקה הבנו מה קורה כאן. בנאום שלו הייתה אקסטזה בקהל. הרקטות על נתניהו הכניסו אנשים לטירוף".

"בהתחלה חשבנו שירו על נתניהו, אבל אחרי דקה הבנו מה קורה כאן. כשחזר, בנאום שלו הייתה אקסטזה בקהל. הרקטות על נתניהו הכניסו אנשים לטירוף"

המטרה היחידה של נתניהו בסיבוב הבחירות הבלתי נלאה שלו היא להוציא את אנשי הליכוד מהבית. מה שקרה אתמול, סייע לו. אבל לא רק. הדרך של ראש הממשלה היא להשתלט על סדר היום עם ספינים מכאן ועד להודעה חדשה, לא לתת ליריבים שלו לנשום, וכל הזמן לחפש אויבים. אתמול הוא מצא כאלה בשידור חי.

שלוש שעות קודם לכן, בכפר המכבייה, נתניהו הפריח לאוויר הצהרה בעלת משמעות מדינית אדירה – אבל רק אם וכאשר היא תתבצע. סיפוח ההתנחלויות ביהודה ושומרון וריבונות על בקעת הירדן הם מהלכים היסטוריים, שעשויים להיות להם השלכות עצומות על עתיד האזור וגורל המדינה. נתניהו מתואם היטב עם האמריקנים, כך הוא סיפר אתמול באשדוד, אבל גם אם הם יסכימו למהלך גורף כזה – ברגע האמת, נתניהו לא יבצע ולא יספח.

איך יודעים? כי נתניהו מעולם לא סיפח את יהודה ושומרון. אתמול הוא האשים את נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה. שטויות. נתניהו מספיק חכם כדי לדעת שהוא לא יכול להחיל את הריבונות הישראלית בשטחים, ולספח לישראל 2.4 מיליון פלסטינים. הוא לא רוצה לספח, אבל מסרב גם לוותר. הוא רוצה לשמר את המצב שקיים היום, ולנהל כך את הסכסוך.

נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע כי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן (צילום: פלאש90/הדס פרוש)
נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע כי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן (צילום: פלאש90/הדס פרוש)

אבל אנחנו בתקופת בחירות, אז למה לא לצאת בהודעה "דרמטית", שהיא בעצם ספין נוסף על גבן של ועדת הבחירות החיוורת והתקשורת שנואת נפשו. כך נתניהו קובע אג'נדה, כי חצי יום מנחשים מה תהיה ההצהרה שלו, ועוד חצי יום מדברים עליה.

ככה גם מכסחים קולות מ"ימינה". ככה מציגים את ראש הממשלה כמנהיג מליגה אחרת, שמתואם בלחיצת יד וחיבוקים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וגם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אותו נתניהו הולך לפגוש מחר (חמישי) בסוצ'י. וככה גם מוציאים אנשים לקלפי.

למה לא לצאת בהודעה "דרמטית", שהיא בעצם ספין נוסף על גבן של ועדת הבחירות החיוורת והתקשורת שנואת נפשו. כך נתניהו קובע אג'נדה, כי חצי יום מנחשים מה תהיה ההצהרה שלו, ועוד חצי יום מדברים עליה

וזה מתקרב לו. כלומר, נתניהו ממש נושק ל-61 המנדטים המיוחלים. שימו לב לסקרים שפורסמו אמש בחדשות 12 ו-13: בשניהם, עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה.

בחדשות 12, לגוש הימין יש 58 מנדטים – המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה מאבדות, לכאורה, מנדט כל אחת. אלא שההיסטוריה מלמדת כי המפלגות האלה מקבלות יותר בתוצאות האמת מאשר בסקרים, וסביר להניח שגם הפעם שתיהן ישמרו על כוחן (8 מנדטים כל אחת). במצב כזה, נתניהו יגיע כבר ל-60 מנדטים.

בחזרה לאירוע באשדוד. נתניהו, מסתבר, לא מוותר על שום ספין, גם אם הוא נכשל, ועל שום אויב, אמיתי או מדומה. למרות שחוק המצלמות נפל שלשום בוועדה המסדרת בכנסת, נתניהו מתכנן להניח את החוק לקריאה ראשונה בכנסת. אתמול באשדוד הוא הודיע ש"לפיד, גנץ, טיבי, עודה וליברמן גונבים את הבחירות". הוא לא הזכיר את עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס. גם את זה צריך לזכור.

עוד 610 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 10 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־65 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

צה״ל: במהלך היממה האחרונה הותקפו מעל 250 מטרות

חילופי אש בין כוחות ישראליים למבוקשים בטובאס שבשומרון ● משחתת צרפתית יירטה שני כטב"מים של החות׳ים מול חופי תימן ● נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה הודיעה על התפטרותה ● מצה״ל נמסר כי כ-800 חנוכיות מקושטות במסרים מחזקים מהעורף הגיעו לחיילים ברצועה ● ישראל כ״ץ: חייבים לתת לצה"ל את כל הזמן הנדרש - בסוף תהיה נקודת שבירה וסיכוי לשחרור החטופים

עוד 7 עדכונים

שכחו מה זה להיות מחנכים

אז גם זה קרה: הנשיאות של הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה ו-MIT, מוסדות עילית למהדרין, הופיעו בפני הקונגרס האמריקאי וסירבו להצהיר שקריאות לרצח-עם נגד יהודים הן הפרה של כללי האתיקה.

אחת אמרה שזה עניין של הקשר; אחרת מילמלה משהו על כך שמילים צריכות להפוך למעשים לפני שניתן לפעול. נכון לשעה זו, נשיאת פנסילבניה התפטרה תחת מכבש לחצים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 910 מילים
אמיר בן-דוד

המלחמה בחמאס מטלטלת את מפלגות השמאל באירופה

המלחמה בחמאס היא תפוח אדמה פוליטי לוהט שחורך את ידיהם של פרוגרסיבים בכל היבשת, ומעצים מחלוקות הנוגעות לנושאי הגירה ואסלאם ● המלחמה והדרישה להפסקת האש לא רק מפלגות את השמאל – אלא גם מחזקות את הימין, שמנצל את הגמגום הרפה של יריביו כדי להצטייר כמי שראוי לכהן בשלטון

עוד 1,068 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

איך צפייה באלימות משפיעה עלינו

איתן יהלומי בן ה-12 סיפר שהוא אולץ על-ידי שוביו לצפות בסרט הזוועות, שמקבץ את מעשי האלימות מהשביעי באוקטובר. למרות שרובנו לא חויבנו תחת איום נשק לצפות בסרט ההוא, כן נחשפנו לסצנות אלימות רבות מאז אותו יום נורא ובמהלך המלחמה שנכפתה עלינו. למרות שמדובר בעוצמה נמוכה בהרבה – גם בימי שגרה אנחנו חשופים לאלימות בחדשות וגם לאלימות בסרטים, בסדרות ובמשחקי מחשב.

יש כיום מודעות גוברת לכך שתזונה משפיעה גם על הגוף וגם על התודעה (ידוע למשל, שתזונה של פחמימות ריקות לא בריאה לגוף, ושבנוסף לזה היא מגבירה היפראקטיביות, קשיי ריכוז ומתח. ברור לנו גם שמרק חם מרגיע את הבטן וגם את ההכרה), אבל כיצד משפיעה צריכה של דימויים אלימים על הגוף, על הרגש ועל המחשבות שלנו?

שרון אביטל היא בעלת דוקטורט ברטוריקה מאוניברסיטת טקסס באוסטין. היא מרצה וחוקרת שכנוע, תקשורת בלתי מילולית, ותקשורת בין תרבותית. בשל הכובע הכפול שהיא חובשת כרטוריקנית וכמטפלת בשיטות שונות של רפואה משלימה, היא מתעניינת גם בקשר בין פוליטיקה ותהליכי ריפוי ושליטה (צילום: קובי וולף)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,398 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

סמוטריץ' מסרב להפנים שלא רק מלחמות הורגות – גם סוכר

ההנחיה של סמוטריץ' להאריך את ביטול המס על המשקאות הממותקים היא שיא חדש של פגיעה באינטרס הציבורי ● הגשמים העזים שירדו השבוע הציפו את נחל צלמון בביוב, הזורם אל הכנרת ● אתר חדש מציג את כל החקלאים האורגנים שאפשר להזמין מהם משלוח הביתה ● בין סביבה לביורוקרטיה: השדרוג הדיגיטלי של רשות האוכלוסין והתחייה של בית הדפוס בבארי

עוד 931 מילים

למקרה שפיספסת

לעצור, לחסל או לגרש? מה הפתרון היעיל נגד ראשי חמאס

בנובמבר 2012 חיסלה ישראל את ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי, האיש שגם החזיק בגלעד שליט וניהל את המו"מ האכזרי לשחרורו. הייתה זאת הפעם האחרונה שישראל חיסלה בכיר בחמאס.

מאז חלפו 11 שנים עד אוקטובר 2023, בו הוסרה החסינות של בכירי חמאס ככל הנראה לתמיד. במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014 ניסתה ישראל מספר פעמים לחסל את מוחמד דף, אך הניסיונות כשלו.

ד”ר למדעי המדינה וליחסים בינלאומיים. עבודת הדוקטורט שלי בנושא “כללי משחק בלוחמה א-סימטרית” זכתה בפרס הקרן ע”ש ענבר עטיה ז”ל למחקרים בנושא טרור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,391 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מקרון פועל להרחקת חזבאללה מעבר לליטני, אך ספק אם זה יעזור

צרפת חוששת בין השאר לעתיד קידוחי הנפט שלה בלבנון ● המסע של פוטין בארצות המפרץ ● ארדואן מקלל את ישראל, אך סופג האשמות מהאופוזיציה בגלל המשך המסחר עמה ● הפעילות החות'ית נגד השיט הבינלאומי פוגעת במצרים ומחממת את הזירה בים האדום ● והשבוע לפני 40 שנה: האינתיפאדה הראשונה פורצת בעזה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,290 מילים

עשה שלום עלינו

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה להסכמי קמפ דיוויד ולטריו המצרי–ישראלי–אמריקאי שהוציא לנשיא קרטר עשן מהאוזניים – עד המחווה ששינתה הכול

עוד 2,396 מילים
היום ה־64 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דיווח: סינוואר נמלט מעזה לחאן יונס בשיירה הומניטרית

צה״ל הודיע על 5 חללים, אחד מהם אחיין של השר איזנקוט ● דיווח: נתניהו אמר לביידן בסוף השבוע כי הלחימה בחאן יונס תימשך כחודש ● פורסם תיעוד של פלסטינים נכנעים, הרמטכ"ל: סימן להתפרקות במערכת ● החות׳ים מאיימים למנוע מספינות בדרך לישראל לעבור בים האדום ● משפחתו של סהר ברוך שנחטף קיבלה הודעה כי נרצח בשבי ● חייל תועד הורס סחורה בחנות בג׳באליה

עוד 47 עדכונים

לכל איש יש שם

בדיוק כפי שהמדינה פירקה את מנגנוניה שלה בשם הישרדותו של אחד, כך נדמה שהמדינה שמה את כל יהבה על תהליך הרסני ובלתי אפשרי של פירוק מיידי של רעיון – יהא המחיר אשר יהא ● אלה שזכו להיוושע אחרי בגידת ראשי המדינה, נוכחים כעת כאובייקטים על לוח של מדינאי ערל לב ורשע, שמנצל את הפקרתם ככלי מיקוח בינלאומי למשיכת זמן הלחימה ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד. חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים שמציעים פתרון ראליסטי . יותר מדי מתארי בעיות. מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו. איך מעיפים את הפשיזם... המשך קריאה

כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד.
חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים
שמציעים פתרון ראליסטי .
יותר מדי מתארי בעיות.
מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו.
איך מעיפים את הפשיזם והביב?
איך מייצרים משטר גבולות שנותן ביטחון לאזרחים?
עם מי? תוך כמה זמן? האם יש לזה הנהגה ותמיכה?
האם זה מייצב את ישראל אזורית ופנימית?

עוד 788 מילים ו-1 תגובות
עקורים

"אני לא מרגישה עכשיו בטוחה בשום מקום. אני מרגישה כלואה. בלילות, אני ישנה עם ג'ינס וחולצה כדי שאם חלילה מישהו ייכנס, לפחות אהיה לבושה"

ליאורה האריס

תלמי יוסף. אם יחידנית לשתי בנות. פונתה למושב פארן

עוד 1,988 מילים

יריב לוין שוב ממסמס את הוועדה לבחירת שופטים - ובג"ץ מעלים עין

על רקע התנהלותו של לוין, לא ברור מדוע שופטי בג"ץ מיהרו להסיר מעל שולחנם את העתירות שדרשו להורות לו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ● שלוש שנים וחצי מאז תחילת משפטו של נתניהו, אפשר לקבוע שהשופטים מאטים - אולי במכוון - את ההליך הפלילי נגד נתניהו ● והאמירה החמורה של השופט אלרון בפסק דין שניתן לאחרונה חושפת את תפיסתו החוקתית ומידת שליטתו בחומר ● פרשנות

עוד 1,117 מילים ו-3 תגובות

מרב מיכאלי שמה קץ לסבל, באיחור של שנה

מאז הבחירות לפני שנה, הפכה יו"ר מפלגת העבודה מטרה להאשמות שהטיחו בה מכל עבר, בכל מקום שאליו הגיעה ● הדברים הגיעו לידי כך שחבר ועידה אסף מספיק חתימות לטובת כינוס וועידת המפלגה כדי להצביע על הדחתה ● מיכאלי העדיפה למנוע את הביזיון ואתמול הודיעה על פרישה הדרגתית מהפוליטיקה ● כעת נותר לראות לאן מועדות פניה של המפלגה - ושל מחנה המרכז-שמאל בכלל ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
היום ה־63 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נפצעו קשה במבצע לשחרור חטופים - שלא נמצאו

ארה״ב הטילה וטו ומנעה החלטה של מועצת הביטחון של האו״ם לקרוא לישראל להפסקת אש מיידית ● גלנט: רואים סימני שבירה בחמאס ● צה״ל הודיע היום על נפילתם של 4 חיילים ● דיווח: ארה״ב דורשת מישראל לסיים את המלחמה עד סוף השנה ● איתן לוי מבת ים שנחטף לעזה נרצח בשבי ● אלפים הגיעו להלווית בנו של גדי איזנקוט שספד: "נעשה הכל כדי שההקרבה לא תהיה לשווא"

עוד 59 עדכונים

תנועת "הצדק החברתי" היא סוס טרויאני של אנטישמיות

ג'ייק ווליס סימונס אומר בריאיון לזמן ישראל כי טבח חמאס חשף את הפרצוף האמיתי והאנטישמי של אנשי השמאל בעולם: "התמיכה בפלסטינים אינה אלא תמיכה גלויה ברצח ובחילול היהודים" ● בספרו החדש, "ישראלופוביה", הוא טוען כי המוסר הכפול הטבוע באנטישמיות יוצר עבור ישראל רף אתי בלתי אפשרי: "שימוש בטיעונים מוסרניים לכאורה תורם לניסיון להשמיד את ישראל"

עוד 1,478 מילים

הפלסטינים וחלק מהמומחים בישראל מזהירים שהצפת המנהרות בעזה תגרום להרס סופי של מי התהום ברצועה ולקריסת אזורים שלמים ● מנגד, מומחים ישראלים סבורים שהאקוויפר העזתי ממילא אבוד ורואים בהצפה פתרון אפקטיבי לאיום המנהרות ● ד"ר יוסי לנגוצקי: "מי התהום כל כך מלוחים שכבר אי אפשר להזיק להם"

עוד 1,250 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה