תביעת קורבנות חמאס נגד בינאנס מקבלת רוח גבית

בית משפט בסיאטל אישר את הסדר הטיעון נגד בורסת הקריפטו בינאנס הכולל קנס בגובה 4.3 מיליארד דולר ● ההודאה מקדמת את כתב התביעה של נפגעי 7 באוקטובר נגד החברה ● עורך הדין שמייצג את משפחות הקורבנות: "תאוות הבצע הכספית שלהם גברה על החובה לפעול לפי החוק"

הלוגו של חברת בינאנס (צילום: JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
הלוגו של חברת בינאנס

יהודית ונטלי רענן – הישראליות הראשונות ששוחררו משבי חמאס – ובני משפחה נוספים של קורבנות 7 באוקטובר תבעו בבית המשפט הפדרלי בניו יורק לא רק את המדינות המממנות טרור סוריה ואיראן, אלא גם את בורסת הקריפטו הגדולה בעולם בינאנס ואת המייסד שלה, איש העסקים הסיני צ'אנגפנג זאו.

התביעה שהוגשה לאחרונה מקווה לבסס את הקשר בין בורסת הקריפטו וגיוס הכספים לארגוני הטרור, למעשי החטיפה והטבח ב־7 באוקטובר.

חברת בינאנס ומייסדה זאו לא נתבעו במקרה. בורסת הקריפטו הזו הייתה תחת חקירה וביקורת של המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור (המט"ל) ויחידת הסייבר הארצית בלהב 433 מאז 2017. הם זיהו 67 חשבונות חשודים בבינאנס וביקשו מהחברה להטיל עליהם צו תפיסה.

משרד המשפטים האמריקאי פתח ב־2020 בחקירה נגד החברה ומייסדה בחשד לפעילות בניגוד לחוקי הבנקאות האמריקאי ומימון טרור.

המייסד ומנכ"ל חברת בינאנס לשעבר צ'אנגפנג זאו, 2 בנובמבר 2022 (צילום: by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)
מייסד ומנכ"ל חברת בינאנס לשעבר צ'אנגפנג זאו, 2 בנובמבר 2022 (צילום: by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)

אחרי מתקפת הטרור ב־7 באוקטובר התקדמה חברת בינאנס במשא והמתן עם משרד המשפטים האמריקאי לכיוון הודאה באישומי איסור הלבנת הון וחתמה על הסדר טיעון הכולל קנס עצום בסך 4.3 מיליארד דולרים בשל הפרת חוקי איסור הלבנת הון.

לפני כמה ימים אישר בית המשפט הפדרלי בסיאטל את הסדר הטיעון הכולל 1.8 מיליארד דולרים קנס ו־2.5 מיליארד דולרים חילוט הון. בכתב האישום נגד בינאנס וזאו צוין כי החברה לא דיווחה על 100 אלף חשבונות קריפטו חשודים בהעברת כספים לארגוני טרור כמו חמאס, אל־קאעידה, דאעש ועוד.

בכתב התביעה של משפחת רענן מפורט הקשר בין בינאנס וזאו לטרור. אולם, העובדה שהחברה הודתה בבית משפט פדרלי ונדרשת לשלם סכומים גבוהים הופכת את עבודת הוכחת הטיעון לפשוטה יחסית

בכתב התביעה של משפחת רענן מפורט הקשר בין בינאנס וזאו לטרור. אולם, העובדה שהחברה הודתה בבית משפט פדרלי ונדרשת לשלם סכומים גבוהים הופכת את עבודת הוכחת הטיעון לפשוטה יחסית.

יהודית (59) ונטלי (18) רענן, אמריקאיות־ישראליות תושבות שיקגו, הגיעו לביקור אצל אימה של יהודית בקיבוץ נחל עוז בחג שמחת תורה. 12 קרובי משפחתן נרצחו או נחטפו באותה שבת ארורה.

יהודית טאי רענן ונטלי שושנה רענן לאחר המעבר מרצועת עזה לידי הכוחות הישראלים, עם גל הירש ביניהן, 20 באוקטובר 2023
יהודית ונטלי רענן לאחר המעבר מרצועת עזה לידי הכוחות הישראלים, 20 באוקטובר 2023

ב־20 באוקטובר יהודית ונטלי שוחררו במסגרת "ניסוי כלים" שנועד להוכיח לקטארים ולאמריקאים שחמאס מסוגל לקיים עסקאות לשחרור חטופים. בדיעבד נודע שלמדינת ישראל לא היה חלק במשא והמתן הספציפי לשחרור השתיים.

בין התובעים נמצא גם הגרוש של יהודית ואביה של נטלי, אורי, גם הוא אזרח אמריקאי, תושב שיקגו. חוץ מהם הגישו את התביעה הוריו ואחיו של חייל גולני איתי גליסקו ז"ל; וגם דודו של ד"ר דניאל לוי ז"ל, ג'פרי לודמיר, תושב פלורידה. ד"ר לוי הגיע לטפל בפצועים בקיבוץ בארי ונרצח ב־7 באוקטובר.

הסדר הטיעון של בינאנס עם משרד המשפטים מאפשר לחברה להמשיך לפעול, כולל בשטח ארה"ב. זאו, לעומת זאת, התפטר מתפקיד המנכ"ל של בורסת הקריפטו

הסדר הטיעון של בינאנס עם משרד המשפטים מאפשר לחברה להמשיך לפעול, כולל בשטח ארה"ב. זאו, לעומת זאת, התפטר מתפקיד המנכ"ל של בורסת הקריפטו. כאמור, כתב התביעה הוגש גם נגד סוריה ואיראן בגין מימון טרור, הכשרה ואימונים.

ניסיון העבר מלמד שתביעות מהסוג הזה נגד מדינות המוגדרות בחקיקה האמריקאית כ"מדינות מממנות טרור", יכולות להימשך כמה שנים, אך משום שסוריה ואיראן לא צפויות להתייצב בבתי המשפט, התיק יתנהל במעמד צד אחד.

מכוניות מפויחות בקיבוץ נחל עוז, 19 באוקטובר 2023 (צילום: Erik Marmor / Flash 90)
מכוניות מפויחות בקיבוץ נחל עוז, 19 באוקטובר 2023 (צילום: Erik Marmor / Flash 90)

משום שבסיום הדיונים יהיה קושי (ידוע מראש) לגבות מאותן מדינות את דמי הפיצויים, המחוקק האמריקאי קבע זה מכבר שהקורבנות יקבלו את כספיהם מקרנות פיצויים שהוקמו על פי החוק האמריקאי. הסכומים המצויים באותן קרנות מגיעים לרוב מחילוט חשבונות וכספים שארה"ב הצליחה לשים את ידה עליהם (באמצעות מערכת הבנקאות הגלובלית).

בשיחה מניו יורק עם עורך הדין המייצג את המשפחות, רוברט סיידן, הוא מספר כי קיימים תקדימים אמריקאיים להצלחת תובעים בגביית פיצויים ממדינות תומכות טרור. "עו"ד סטיב פרלס הצליח לגבות סכומי פיצויים מאיראן, סוריה ולוב.

"דרך נוספת לגבות את הכסף בעקיפין היא באמצעות קרן הפיצויים שהוקמה אחרי פיגועי 11 בספטמבר. קרן הפיצויים מנוהלת על ידי משרד המשפטים האמריקאי"

"קיימות כמה דרכים לגבות כסף מאיראן. לדוגמה, איראן תלויה מאוד בסחר בנפט ומחזיקה חשבונות בנקים עם הון רב, לרבות בדולרים. פרלס הצליח בעבר להקפיא חשבון בנק של איראן שהוחזק בסיטיבנק בארה"ב. הכסף הוקפא, בין השאר, באמצעות הליכי חקיקה בקונגרס.

"דרך נוספת לגבות את הכסף בעקיפין היא באמצעות קרן הפיצויים שהוקמה אחרי פיגועי 11 בספטמבר. קרן הפיצויים מנוהלת על ידי משרד המשפטים האמריקאי וכדי לקבל פיצויים יש להגיש לקרן פסק דין חלוט של בית משפט אמריקאי".

פלסטינים נוהגים על נגמ"ש צה"לי ברחבי העיר עזה, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
פלסטינים נוהגים על נגמ"ש צה"לי ברחבי העיר עזה, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)

מדוע אינכם מגישים תביעה נגד הרשות הפלסטינית, שהיא לכאורה הריבון של כל שטחי הגדה המערבית ועזה (אף שהיא לא שולטת בחמאס)? 
"מכיוון שהחוק האמריקאי מתיר להגיש תביעות רק נגד מדינות המוגדרות כ"מדינות תומכות טרור". מדובר במונח עקרוני בתחום המשפטי הזה. איראן וסוריה נכללות, אבל קטאר, איחוד האמירויות או הרשות הפלסטינית, למשל, לא כלולות במונח הזה.

"במובן הזה גם תביעה נגד אונר"א עשויה להיות בעייתית משום שמדובר בסוכנות של האו"ם ויש לה הגנת חסינות מפני תביעות".

האם יש קושי בעילת התביעה שלכם כי מדובר בהורים ואחים של חייל, שהיה אמור להגן על המדינה ונרצח ב־7 באוקטובר? 
"אין מניעה לתבוע בשם חייל, כי מבחינת העובדות הוא היה מוצב בבסיס ולא היה מעורב בלחימה באופן יזום, אלא רק הגיב למתקפה על המדינה. על כל פנים, ככל שהתביעה תתקדם זו יכולה להיות טענה של הצד השני, ואם הם יגישו טענה מהסוג הזה, נתווכח עימם על כך. אולם, הסיכוי שהם יתייצבו בבית המשפט נמוך".

"אין מניעה לתבוע בשם חייל, כי מבחינת העובדות הוא היה מוצב בבסיס ולא היה מעורב בלחימה באופן יזום, אלא רק הגיב למתקפה על המדינה"

סוריה ואיראן כנראה לא יגיעו לבית המשפט ואין להם בכלל שגרירויות בארה"ב, אבל המצב של בינאנס וזאו שונה, נכון?
"כמובן, יש להם משרדים וכתובת בארה"ב. הם מיוצגים על ידי עורכי דין בארה"ב ויש להניח שהם יהיו מעורבים בתיק ולא יתנהלו כמו איראן וסוריה (כלומר, בהתעלמות)".

מה המשמעות של אישור הסדר הטיעון מול בינאנס וזאו מבחינת התיק שלכם? 
"השופט בתיק פסק שבמקרה של בינאנס, תאוות הבצע הכספית שלהם גברה על החובה לפעול לפי החוק והחובה האנושית הבסיסית לוודא שהפלטפורמה הפיננסית שלהם לא תשמש למימון טרור.

אילוסטרציה: האפליקציה של בינאנס (צילום: Michael M. Santiago / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
אילוסטרציה: האפליקציה של בינאנס (צילום: Michael M. Santiago / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

"בינאנס חויבה במיליארדי דולרים, אבל אין פסיקה כרגע שמחייבת אותם לשלם למשפחות הקורבנות. התביעה שלנו תתחזק כתוצאה מהפסיקה הזו כשאנחנו מקווים שבינאנס ישלמו את המחיר על כך שהם אפשרו לחמאס לפגוע בקורבנות 7 באוקטובר".

עוד 906 מילים
סגירה