נשתמע: לא יהיה כלום כי אין כלום?

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו (צילום: Marc Israel Sellem/POOL/FLASH90)
Marc Israel Sellem/POOL/FLASH90
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו

בימים אלו הסתיים השימוע של נתניהו, ובקרוב יצטרך מנדלבליט להכריע על בסיס הראיות בתיק, האם להגיש כתב אישום בשלושת התיקים בהם נתניהו חשוד, או שמא לסגור את התיקים.

ההדלפות היוצאות מן הפרקליטות (איפה התלונות על ההדלפות עכשיו? איפה הפרקליטות שמתגייסת בשירות ה-Deep state להפיל ראש ממשלה מכהן ולא בבחירות?), מרמזות על ״שנמוך״ תיק 4000 מתיק שוחד להפרת אמונים.

אז מה הטענות של נתניהו?

נתניהו עשה עבודה טובה בשכנוע חלקים גדולים מן העם להאמין שלא יהיה כלום כי אין כלום. בתיק 1000, שכנע נתניהו שרודפים אותו על חמגשיות (לפי המלצות המשטרה, שווי ההטבות הגיע למליון שקלים).

בתיק 2000, שכנע נתניהו כי מערכת היחסים שלו עם נוני מוזס לא מהווה עבירה פלילית, כי הוא התנגד לחוק "ישראל היום" (מה שלדעתי היה אמור להוות עילה לחקירה נוספת), בעוד פוליטיקאים אחרים קידמו את החוק בשליחות מוזס (אף על פי שאין ראיות לכך. נתניהו לעומת זאת, הוקלט על ידי ארי הרו).

בתיק 1000 ובתיק 2000, החומר הראייתי והתמונה העובדתית די ידועה ומובנת לכולם. מדובר בתיקים פשוטים מבחינה עובדתית. התיק המורכב באמת הוא תיק 4000, נשוא מערכת היחסים של נתניהו עם בעל המניות בחברת בזק שאול אלוביץ׳.

התיק הזה מורכב, מסובך. קשה למי שצופה בחדשות מול הטלוויזיה לזכור את הפרטים, לעקוב אחר כל הפרסומים, שנמשכים כבר יותר משנתיים. קשה להבין דרך העיתונים את התמונה המורכבת, מבלי לטרוח, להתעניין ולעקוב.

תיק 4000 מורכב, מסובך. קשה לצופי החדשות לזכור את הפרטים ולעקוב אחר הפרסומים, שנמשכים כבר יותר משנתיים. קשה להבין את התמונה המורכבת, מבלי לטרוח, להתעניין ולעקוב. על כך נתניהו בונה

על כך נתניהו בונה כמובן: אם הציבור לא ממש מבין, הוא יוכל למכור לו איזה תמונה עובדתית שהוא רוצה. ננסה לעשות טיפה סדר בתיק 4000, ולהבין מה שצריך להבין, רגע לפני שהשימוע ישנה הכול.

מה נתניהו נתן לכאורה בתיק 4000?

מיזוג בזק-יס: בשנת 2015 שאול אלוביץ׳, בעל השליטה ביס (חברה פרטית), היה בעל עניין בחברת בזק (חברה ציבורית הנסחרת בבורסה) עם החזקה משמעותית במניות החברה.

העסקה הייתה לא כדאית לחברת בזק מסיבות רבות, אבל פחות רלוונטיות לציבור הכללי (אלא אם נחשיב את קרנות פנסיה המנהלות את כספי הציבור שהחזיקו מניות בבזק, שהתנגדו למהלך המיזוג), אלא לבעלי המניות של בזק שנדפקו מאלוביץ׳ (בזק קרסה בבורסה, ואיבדה בערך 75% משוויה משנת 2016 ועד היום).

נתניהו טוען שכל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים אישרו את המיזוג בין בזק ליס. לפי דה מרקר, מדובר בספין: נכון שמועצת הכבלים והלוויין, והן הממונה על ההגבלים העסקיים, אישרו את עסקת המיזוג. עם זאת, זווית ראייתם היתה מוגבלת לתחום המקצועי עליו היו אמונים.

מעבר לכך, מועצת הכבלים והלוויין אישרה את המיזוג, רק לאחר התמנות נתניהו לתפקיד שר התקשורת במקום גלעד ארדן (שהיתנה את המיזוג ביישום תקנות הנוגעת לרפורמת השוק הסיטונאי, בה ניגע בהמשך), ורק לאחר שניתנה חוות דעת התומכת במיזוג על ידי חברה פרטית בשם עדליא.

חוות הדעת ניתנה תוך שלושה ימי עסקים, כלומר יותר מהר מחבילה שהזמנו מ-Asus, נכתבה חוות דעת שאישרה מיזוג חברות ענק עבור גוף ממשלתי מפקח.

משרד התקשורת לעומת זאת, התנגד לעסקת המיזוג. מנכ״ל משרד התקשורת באותה תקופה, אבי ברגר, התנגד למיזוג. כמו כן, חוות הדעת המקצועית מחברת עדליא, הוזמנה משום שסמנכ״ל הכלכלה במשרד התקשורת, הרן לבאות, סירב לתת חוות דעת כזאת עקב התנגדותו המקצועית למיזוג, שאמור להיעשות ללא רפורמת השוק הסיטונאי.

נתניהו התערב לטובת אלוביץ׳ (לכאורה): מינה עצמו לשר התקשורת, למרות שהסתיר את קרבתו לאלוביץ׳ באותו זמן (מבקר המדינה המליץ על בדיקה בנושא הסתרה זו).

משום כך, התערב נתניהו לטובת אלוביץ׳ (לכאורה): מינה עצמו לשר התקשורת, למרות שהסתיר את קרבתו לאלוביץ׳ באותו זמן (מבקר המדינה המליץ על בדיקה בנושא הסתרה זו).

לשם כך אגב, הזיז הצידה נתניהו את גלעד ארדן, שהיה אז שר התקשורת, למשרד הפנים (גלעד ארדן רמז שהוסט ממשרד התקשורת כתוצאה מבקשה של שאול אלוביץ׳).

כמו כן, העיף את אבי ברגר ומינה את שלמה פילבר במקומו (לאחר מכן, פילבר יאשר את הדברים כעד מדינה.

נתניהו יגיד שפילבר עושה זאת רק כי לחצו עליו, כדי להפיל ראש ממשלה מכהן). פילבר, מטעמו של נתניהו, דאג להתקשר עם חברת עדליא, שסיפקה עליו פניו חוות דעת מוזמנת ולא מקצועית, וכך נסללה הדרך לאישור העסקה. אישור ששווה לאלוביץ׳ מיליארד שקל ששולמו מבזק (חברה ציבורית), ל-yes, חברה הנמצאת תחת חברת יורוקום שבבעלותו.

פילבר פעל רבות לטובת אלוביץ׳ לכאורה, גם במיתון רפורמת השוק הסיטונאי, ופעל לביטול ההפרדה המבנית כך שבזק, בעלת רווחיות עודפת באותה תקופה, תוכל לקזז הפסדים של חברת יס המפסידה [וכן יכלה לפתוח אפשרות של בזק למכור חבילות טריפל וקוואדרו (טלוויזיה, אינטרנט, נייד וטלפון קווי) אם תבוטל ההפרדה המבנית בין שלוש החברות הבנות שלה — יס, בזק בינלאומי ופלאפון. ההפרדה לא בוטלה בסופו של דבר].

נתניהו, באמצעות העיתון שלו ושופריו הרבים, מדגיש שאישור עסקת בזק-יס לא הייתה בלתי סבירה, היות והיא אושרה על ידי כל הנוגעים לדבר.

גם אם נתניהו יוכיח שלא "סטה מן השורה" בעסקת בזק (וכאמור, הראיתי לעיל שעל פניו הוא אכן סטה מן השורה), עדיין אין לכך רלוונטיות מבחינת לשון עבירת השוחד בחוק העונשין

יש לציין כי גם אם הגורמים המקצועיים אכן אישרו את הסבירות של כל מה שנתניהו עשה בעסקת בזק, כלומר, גם אם נתניהו יוכיח שלא "סטה מן השורה" (וכאמור, הראיתי לעיל שעל פניו הוא אכן סטה מן השורה), עדיין אין לכך רלוונטיות מבחינת לשון עבירת השוחד בחוק העונשין: אם הוא קיבל תמורה מאלוביץ׳, או לפחות נתן הרגשה שהוא נותן תמורה לצד השני של העסקה, אין לכך משמעות שנתניהו עשה החלטות ראויות או סבירות מבחינה מקצועית.

עם זאת, עובדה זו לא מפריעה לנתניהו להמשיך לטעון זאת, כדי שיהיה לתומכיו מספיק טקסטים לצעוק בתקשורת.

הכשלת רפורמת השוק הסיטונאי

אם מיזוג בזק-יס כולל כל מיני מונחים מורכבים שקשה להבין, אז הנושא של השוק הסיטונאי בכלל מסובך. קודם כל, למען הסר ספק, אין שום קשר לשוק הסיטונאי הישן בתל אביב! השם ״רפורמת השוק הסיטונאי״ פשוט הגיע מנסיון של תרגום שמה של הרגולציה הקווית החדשה באירופה (ששמה המלא: Wholesale Line Rental – WLR).

בתקופת כהונתו של כחלון כשר האוצר, הגה כחלון את רפורמת השוק הסיטונאי, שתכליתה לחייב את בזק למכור לחברות תקשורת אחרות (כמו סלקום ופרטנר למשל) תשתית אינטרנט (קווים סיטונאיים) במחיר מפוקח, כך שהן יוכלו להתחרות בה כספקיות המוכרות גם תשתית אינטרנט (וכן לחייב את בזק למכור שירותי טלפוניה קווית במחיר סיטונאי).

כך חברות כמו פרטנר וסלקום רוכבות על התשתית של בזק ומספקות אינטרנט לצרכנים. למעשה כל צרכן שעובר לסטטוס הזה – לכאורה בזק מאבדת אותו גם בטלפוניה הנייחת.

בזק דפקה את הרפורמה לחלוטין ומשרד התקשורת הכיר בכך שכשלה. ביולי 2017, פרסם מבקר המדינה דו״ח ובו קטל את יישום הרפורמה מצד בזק, ואת הרגולציה החלשה שהפעיל משרד התקשורת ביישום העניין

גלעד ארדן ביקש לקדם את הרפורמה הזאת בתקופתו, ולכאורה וכאמור לעיל הוסט מכך לבקשת אלוביץ׳. שלמה פילבר סיפר בעדותו כי נתניהו ביקש ממנו למתן את הרפורמה, כך שבזק תפסיד פחות כסף לטענתו, וכך היה בפועל (שלמה פילבר אגב, היה איש מקורב מאד לנתניהו. קשה לחשוד בו כבוגד שמאלני או שתול של הקרן החדשה לא עלינו).

לפי הפרסומים, בתחום תשתיות האינטרנט, בזק עיכבה את יישום הרפורמה הזאת וניצלה את כוחה המונופוליסטי (ואף הוגשה תביעה ייצוגית בנושא).

בתחום התקשורת הקווית, בזק דפקה את הרפורמה לחלוטין ומשרד התקשורת הכיר בכך שהיא כשלה. ביולי 2017, פרסם מבקר המדינה דו״ח ובו קטל את יישום הרפורמה מצד בזק, ואת הרגולציה החלשה שהפעיל משרד התקשורת ביישום העניין.

מה נתניהו קיבל?

המשוואה בתיק 4000 לפי הפרסומים, היא שנתניהו פירגן לאלוביץ׳ באישור המיזוג עם יס ועזרה עם רפורמת השוק הסיטונאי, ובתמורה אלוביץ׳ פירגן לנתניהו סיקור חיובי באתר וואלה!.

תחילה טענו בסביבת נתניהו, כי נתניהו בכלל לא קיבל סיקור חיובי מוואלה!. בשימוע כבר טענו לעומת זאת כי פשוט ביקשו ״לאזן״ את הסיקור לנתניהו באתר, ולא דרשו סיקור חיובי (מונח כל כך מכובס, וטענה כה הזויה על פניו, שלפי דעתי אמורה להוות הודאה בעבירה, אבל שיהיה).

המשוואה בתיק 4000 לפי הפרסומים, היא שנתניהו פירגן לאלוביץ׳ באישור המיזוג עם יס ועזרה עם רפורמת השוק הסיטונאי, ובתמורה אלוביץ׳ פירגן לנתניהו סיקור חיובי בוואלה!

תחקיר המקור בנושא הצביע על הטייה משמעותית של סיקור נתניהו באתר וואלה!. עדותו של עד המדינה, ניר חפץ, מלמדת שנתניהו היה מעורב מאד בסיקור שלו ושל משפתחו באתר. גם ינון מגל, שהיה עורך וואלה בחלק מן התקופה, הודה בקיומם של לחצים שכאלה.

מנכ״ל וואלה! בזמנו, אילן ישועה, סיפר על התערבויות רבות של הנתניהוז׳ באתר וואלה, כמו בקשה לפיטורי עורך התוכן באתר, וכן סיפק למשטרה הקלטות ותיעודים רבים של שיחות הנוגעות להתערבות לטובת נתניהו באתר וואלה!.

לפי הפרסומים, באחת מן ההודעות של אלוביץ׳ לישועה כתב אלוביץ׳: "מה שמרגיז אותי זה שהגדול (נתניהו) יוצא מעורו כדי לעזור – ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים" (הכוונה לעובדי מערכת האתר שלא רצו להתיישר לרוח המפקד ולספק סיקור אוהד לנתניהו ע.כ.).

עניין של פרספקטיבה

לסיכום, לפרקליטות יש את עדות ישועה, עדות ניר חפץ, עדות פילבר וראיות נסיבתיות רבות המעידות על מתת שקיבל נתניהו מאלוביץ׳, ופעולות שנתניהו ושלוחיו עשו כדי לסייע לאלוביץ׳, עד שהכול בסופו של דבר התפוצץ.

אולם כל זאת כבר התפוצץ ב-2017. כבר ב-2018 הועברו מסקנות המשטרה בתיק. המריחה של תיקי נתניהו קריטית: מנדלבליט עובד בשיטת הסלמי, כפי שיהודה ויינשטיין לפניו עבד בתיק ליברמן: אם מסתכלים על כל סעיף בנפרד, נתניהו ופרקליטיו יכולים לספק הסבר. הסבר שגם אם הוא לא משכנע, הוא יכול לפחות להיות ספק מספיק סביר לגבי אותו עניין קטן.

מריחת תיקי נתניהו קריטית: מנדלבליט עובד בשיטת הסלמי, כפי שיהודה ויינשטיין לפניו עבד בתיק ליברמן. אם מסתכלים על כל סעיף בנפרד, נתניהו ופרקליטיו יכולים לספק הסבר, שגם אם אינו משכנע, יכול להוליד ספק סביר

אבל ההסתכלות על כל אטום בתיק בנפרד היא מסך עשן: התמונה הכללית אמורה להיות זו שקובעת, ורק היא יוצרת היגיון אמיתי בסיפור. פרקליטי נתניהו, כמו פרקליטי ליברמן בזמנו, מנסים לייצר גשר רציף המשופע בפיגומים רעועים של טענות עובדתיות ומשפטיות, אך מבקשים לא להעביר את כל התיק בשלמותו, אלא פרוסות פרוסות, כמו סלמי, כדי לא להעמיס על הגשר יותר מדי בבת אחת.

נתניהו מכין אותנ נפשית כל הזמן לסגירת התיקים. אומר שכבר היו ארבעה תיקים (כלומר כולל תיק 3000 לשיטתו) וירדו לשלושה, וכן בהתחלה היו אישומי שוחד ואז גם הם ירדו, אז בסוף יירדו גם כל האישומים הנותרים (ואם לא, אז זה כי השמאל שולט במדינה ורוצה להפיל ראש ממשלה מכהן).

האמת היא שהטיוח ומזמוז התיקים הינו הודות למישהו אחר שלמרות כל הביקורת הציבורית כלפיו, עדיין נמצא בפינה של נתניהו ועדיין דואג לו.

מה יהיה פה בסוף? לא יודע. מה זה פה בכלל אני שואל? מכל הצדדים אני שומע, ״חאלס, פה זה ארץ ישראל, לא מחליפים ראש ממשלה מכהן״.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
לאבי וייס: 1. לא טענתי לפרסום עובדות חדשות, אלא רק לעשות סדר בקיימות. זו לא בדיוק כתבה אלא פרשנות, וכך הדברים הוצגו (אולי אתה עושה כאן דווקא פייק ניוז?) 2. בעסקת שוחד, קשה למצוא ראיות... המשך קריאה

לאבי וייס:
1. לא טענתי לפרסום עובדות חדשות, אלא רק לעשות סדר בקיימות. זו לא בדיוק כתבה אלא פרשנות, וכך הדברים הוצגו (אולי אתה עושה כאן דווקא פייק ניוז?)
2. בעסקת שוחד, קשה למצוא ראיות מטבע הדברים. מה זה קשה, כמעט בלתי אפשרי. חייבים אנשים מהמעגל הפנימי והצליחו להשיג כאן. חוץ מזה, יש תימוכין מבחוץ בעדות של אבי ברגר. חוץ מאבי ברגר, יש את אילן ישועה, שתומך בדברים ואומר שחפץ ביקש ממנו להשמיד ראיות.
3. בנוסף, ניר חפץ שטוען בחקירה שלו שאלוביץ ביקש ממנו להעביר לביבי מסמך בנוגע למיזוג של בזק-יס ולקדם את המיזוג. כמו כן, חפץ העיד כי העביר מסרים מנתניהו ומשפחתו ישירות לאתר וואלה.
4. שלמה פילבר העיד שנתניהו ביקש ממנו למתן את הרפורמה.

עכשיו אתה מבקש שנאמין לך ששחור הוא לבן, שלבן הוא שחור, ושמה שאנחנו רואים זה פשוט פייק ניוז של התקשורת השמאלנית שרוצה להפיל ראש ממשלה מכהן, כי הוא שומר על ישראל והיא רוצה להרוס את ישראל אז ביבי לא מתאים לה. על פניו תזה הגיונית, אבל אני דבק בתזה שלי: נראה כמו ברווז, נשמע כמו ברווז והולך כמו ברווז, כנראה שזה ברווז.

אין ספק שאתה מכיר את הנושא יותר ממני (ואפילו יש לינק לאתר שלך בכתבה). עם זאת, כל הזווית ראייה שלך לא נכונה. התראיינת ל״דבר״ ואמרת על ההסכם של שלמה פילבר: ״הוא הודה שהוא עבריין, ואז נותנים לו הסכם. היה דבר כזה אי פעם בהיסטוריה? אין!״ אחי, אתה לא יודע מה זה עד מדינה? הוא עד מדינה. מה זאת פעם ראשונה בהיסטוריה שעשו הסכם עד מדינה? מה אתה חושב שזקני ציון ישבו ותפרו לביבי תיק במחשכים? כל זרועות השלטון, המשטרה, הפרקליטות, מנדלבליט, כולם חשוב להם כל כך לתפור את ביבי?

היופי בטענות מן הסוג שלך שאתה בכל מקרה צודק. אם בית המשפט יזכה את ביבי, אז צדקת שניסו לתפור אותו. אם הוא יורשע, אז הנה הצליחו לתפור אותו.

הכתבה לא מבוססת על מסמכים אלא על כתבות שבעיקר פורסמו בכמה כלי תקשורת (דוגמת דה-מרקר) שבאו מפיו של מקור אחד (מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, אבי ברגר, שבחקירתו אמר דברים אחרים לגמרי ובזמן אמת ... המשך קריאה

הכתבה לא מבוססת על מסמכים אלא על כתבות שבעיקר פורסמו בכמה כלי תקשורת (דוגמת דה-מרקר) שבאו מפיו של מקור אחד (מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, אבי ברגר, שבחקירתו אמר דברים אחרים לגמרי ובזמן אמת אמר דברים אחרים לגמרי ובזמן אמת התאיין ואמר דברים אחרים לגמרי. כלומר: שקרן כרוני. לא פלא שכמעט כל שבוע במהלך כהונתו קראתי לו להתפטר ולשר הממונה עליו – לפטר אותו…). כלומר: כל הכתבה כאן מבוססת על פייק עובדות מפייק כתבים שקרנים. קצת עובדות אפשר למצוא, אם רק מתאמצים.

איך אתה מסביר את העובדה שהממונה על התחרות אישר את המיזוג חצי שנה לפני שנתניהו הפך לשר התקשורת ? או שגם אתה מתעלם מהעובדות שלא נוחות לך. עוד משהו: האם חישבת באחוזים את כמות הכתבות האוהדו... המשך קריאה

איך אתה מסביר את העובדה שהממונה על התחרות אישר את המיזוג חצי שנה לפני שנתניהו הפך לשר התקשורת ? או שגם אתה מתעלם מהעובדות שלא נוחות לך. עוד משהו: האם חישבת באחוזים את כמות הכתבות האוהדות ביחס לכתבות השליליות ? והאם בכלל עלה בדעתך שאולי אלוביץ מטבע הדברים ניסה להגביר את הסיקור האוהד כשהוא נזקק לשר לצורך אסדרה ? הרי צריך להיות אידיוט מושלם או מתאבד שיעי להמשיך לתקוף שר באיזה אמצעי תקשורת אינטרנטי וזניח כשיש לך ציפיות מהשר הזה ? יש הוכחות שנתניהו דרש בעצמו סיקור אוהד בתמורה להטבות או שדרש מעובדיו שידרשו זאת ? הכול קשקושים. זה לא שוחד ולא נעליים ונדמה לי שגם אתה עוסק רק בעובדות שנוחות לך. לי יש עדיין אמון בבתי המשפט בישראל ובעקבות תוצאות המשפט תתחולל רעידת אדמה בישראל. אני בכל זאת עוד לא יוצא בריקודים ואני מציע לך גם לחכות עם זה.

עוד 1,585 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 22 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בכירים בליכוד: "עידן נתניהו קרב לסיומו"

נתניהו בתגובה לכתב האישום: "נקבל את החלטות בית המשפט" ● גנץ: ממשיך לנסות להקים ממשלה ולמנוע בחירות ● מנדלבליט יקבע בשבוע הבא כי "קשיים משפטיים ניכרים" במסוגלות של ראש הממשלה לכהן נוכח האישומים ● כחול לבן דורשת כי נתניהו יוותר על מינויו לשר הבריאות, הרווחה, החקלאות והתפוצות

07:27 עריכה

ראש הממשלה משתף טור של רן ברץ מלפני כשבועיים. התמה והשיתוף בטוויטר ממשיכים את הקו של נאומו אתמול: נעשה מאמצים כדי להפליל את נתניהו, יש ״לחקור את החוקרים״

07:47 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר טוען כי כל חבר ליכוד שינסה להתמודד נגד ראש הממשלה יפסיד.

07:52 עריכה

עמיר פרץ מנסה להתיר את הפלונטר הפוליטי משפטי.

08:44 עריכה

שר החוץ ממשיך לתמוך בנתניהו ואומר כי הוא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה עד אשר יפסל משפטית.

09:06 עריכה

שלום ירושלמי: מפלגת השלטון מבעבעת. בין הבכירים, השיח הוא על הקמפיין הנגטיבי הבעייתי שצפוי להם בבחירות, על הפריימריז לראשות המפלגה מול נתניהו, ואפילו על עריקה של שליש מחברי סיעת הליכוד כדי לחבור אל כחול-לבן ולהכתיר את בני גנץ כראש ממשלה במסגרת רוטציה שלטונית – אבל לא עם נתניהו. במלים אחרות: מסלול עוקף ראש הממשלה בדרך לממשלת אחדות בלעדיו.

10:07 עריכה

פעילי העבודה גשר יפגינו היום בשעה 12:00, מול בית הליכוד במצודת זאב בתל אביב, בדרישה להתפטרות מיידית של נתניהו, תחת הכותרת: די ביבי – פשוט די! תפרוש, ואין בחירות!

ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה:"אנחנו לא נוותר לנתניהו ולא נאפשר לו לגרור את המדינה לתהום. אני פונה אל חברי הליכוד: הגיע הזמן שתעשו מעשה. רחמו על עם ישראל. אי אפשר בגלל האינטרסים המשפטיים האישיים והצרים של נתניהו, לגרור את המדינה לבחירות שלישיות, ולהכניס את הדמוקרטיה הישראלית לכאוס שלא היה כדוגמתו"

10:14 עריכה

כתב ערוץ 12 מפרסם כי ״במשטרה חוששים כעת כי ההפגנות שהחלו אתמול הן יריית הפתיחה של מחאה ציבורית – גורם בכיר אמר כי קיימות הערכות שהחלטות היועמ"ש יתרמו לחימום האווירה במחאת הרחוב למען נתניהו ונגדו״.

10:19 עריכה

שר החינוך בהתייחסות ראשונה להגשת כתב האישום נגד נתניהו.

10:45 עריכה

הפרשן נחום ברנע (ידיעות אחרונות) כתב הבוקר על רקע נאום ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הוא צופה שהסערה תישאר בגבולות האינטרנט.

״נאום נתניהו נועד להסית את תומכיו לצאת לרחובות, להפגין, להסתער על הבניין ברחוב צלאח א־דין. אולי אני אופטימי מדי, אבל אני לא חושב שזה ייקרה. הם יסתערו על שי ניצן בפייסבוק ויקללו את מנדלבליט בטוויטר". ברנע ציין גם כי על נוני מוזס להדיר את עצמו מעיסוק בתוכן בקבוצת ידיעות.

11:53 עריכה

סיעת כחול לבן פנתה נתניהו וליועמ״ש בדרישה כי לנוכח כתב האישום על נתניהו להתפטר מתפקידיו כשר, זאת בהתאם לפסיקה של בג״ץ מ-1993

12:49 עריכה

לאחר ההחלטה הדרמטית על כתב האישום נגד נתניהו, ב-ynet מפרסמים כי בשבוע הבא יפרסם מנדלבליט חוות דעת לפיה יש קשיים ניכרים ביכולתו להקים ממשלה במצבו המשפטי ב-21 הימים עד לפיזור הכנסת, ובבחירות שלישיות במרס 2020 במידה וייבחר. במקרה דומה בעבר, (גלנט) ראש הממשלה ויתר על המינוי לנוכח קביעה שכזו.

14:26 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הביע תמיכה במערכת החוק וסיפר על מאמציו הנמשכים למנוע בחירות שלישיות. בנוסף, התייחס לקביעת היועמ"ש לגביי נתניהו. "אתמול היה ערב עצוב מאוד למדינת ישראל. גם לי אישית, כמי שמכיר את נתניהו שנים ועבד איתו. חשוב שכולנו נפנים – במדינת ישראל יש חוק וכל אזרח שווה בפניו. מבקש לגבות את גורמי אכיפת החוק – המשיכו לעשות את עבודתכם ללא פחד".

מחר ב-20:00 יקיים גנץ מסיבת עיתונאים בה יתייחס בהרחבה למשבר הפוליטי ולכתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כמדי שבוע, כמה מילים ממני אליכם. אשמח מאוד אם תקראו עד הסוף.השבוע הסתיימו 28 הימים שהעניק לי נשיא המדינה ראובן רובי…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 22 בנובמבר 2019

16:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בציוץ שבת השלום השבועי. הפעם הוא גם מודה על האהבה שמרעיפים עליו תומכיו.

16:20 עריכה

ארץ נהדרת מזכירים מערכון ששודר בנובמבר 2017 ומוכיחים: שום דבר לא השתנה.

16:23 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד) תומך ביו"ר מפלגתו, ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מדינת ישראל היא מדינת חוק. את הכרעת הדין קובעים בבית המשפט. חזקת החפות שמורה לכל אדם, כך גם לראש ממשלה עתיר זכויות כבנימין נתניהו".

17:33 עריכה

כתב אישום נגד ראש הממשלה. בנימין נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מגיב להחלטת היועץ המשפטי לממשלת להאשימו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. ראשית הודה נתניהו לתומכיו והצהיר כי "כל התהליך יוכרע בבית המשפט ונקבל את החלטתו".

"אין שום ספק שאקבל את החלטת בית המשפט. אפעל לפי השלטון החוק". כמו כן, אמר נתניהו: "זה אומר שמי שלא פעל על פי החוק, במשטרה או בפרקליטות – צריכה להיות בדיקה, צריך להיות טיפול וצריך להיות תיקון, זה הדבר המרכזי שאמרתי אתמול".

19:42 עריכה

חברי הכנסת מכחול לבן, אורנה ברביאי ועופר שלח, הגיעו לאולפן אופירה וברקו בערוץ 12 והתייחסו למצבו המשפטי של נתניהו. שלח: "נתניהו צריך ללכת. ראינו אתמול את ראש ממשלת ישראל עומד ותוקף את החוק. הוא מערער את כל המערכות – זה בלתי נסבל".

שלח התייחס בנוסף לחברי הכנסת ממפלגת הליכוד עמם הוא בקשר. "בליכוד מזועזעים לא פחות ממני. אנשים הגיעו לפוליטיקה עם איזשהו סט של ערכים, ואי אפשר לקבל את זה שאדם כזה מוכן להשתלח בכל המערכות. אני מצפה שהם ילכו לביבי ויגידו לו שאין מה לעשות. גנץ יהיה שנתיים ראש הממשלה ואחר כך נראה אם נתניהו הצליח לנקות את עצמו בזמן הזה".

לגביי 20 הימים הקרובים העומדים לרשות הכנסת לנסות להקים ממשלה, אמר שלח: "אני חושב שהדבר היחיד שיכול לקרות, זה תזוזה בליכוד. אם הליכוד יבואו אלינו – תוך עשר דקות יש ממשלה". 

ברביאי טענה כי נתניהו הפך ל"סכנה". הוא איש מסוכן במובן הזה שבשביל להציג את עצמו כקורבן וכנרדף, הוא מוכן לשרוף את המערכת המשפטית והחוקתית. אני אומרת דברים קשים ואני מתכוונת לזה".

כמו שלח, גם ברביאי קראה לנתניהו להתפטר. "ראש ממשלה מכהן, בממשלת מעבר, שצריך יהיה לקבל החלטות בהיבטים בטחוניים, כלכליים – מה אנחנו מניחים? שהוא פנוי ומבחינתו תהליך קבלת ההחלטות שלו יהיה נכון? למה שהליכודניקים לא ידברו על זה?".

19:48 עריכה

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) התייחסה להפגנה שתתקיים מחר בערב, נגד המשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה, על רקע כתבי האישום. "אנחנו מתארגנים לצאת מחר לרחובות בהמונים הצרה שלנו היא לא ימין או שמאל". עוד אמרה שפיר אצל אופירה וברקו, "אני רוצה להסתכל קדימה. ממשלת פיוס שיש בה חרדים, דתיים, חילונים וערבים".

אבל גם לנתניהו יש זכות להגן על עצמו.
"בוודאי שזכותו להגן על עצמו, אבל בבית המשפט. בן אדם שאכפת לו מהמדינה, אם היה לו אכפת, הוא היה עושה דבר אחד – הוא היה הולך לטפל בענייניו המשפטיים ולהתפטר".

הפגנה: ביבי תתפטר
הפגנה: ביבי תתפטר

בימים שנותרו, יש משהו שהמפלגה שלך יכולה לעשות כדי למנוע בחירות?
"כל המערכת הולכת להשתנות ואפשר כבר לדבר על היום שאחרי נתניהו ואז אפשר לדבר על תקווה. הדאגה היא שהוא מוכן לעורר פה מלחמת אזרחים כדי לשמור על הכיסא שלו".

19:59 עריכה

ח"כ מיקי זוהר הגיע גם הוא לאולפן של אופירה וברקו בערוץ 12, והביע תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"כל מי שמכיר אותי, בדרך הציבורית שהלכתי בה, תמיד הלכתי עד הסוף עם האמת שלי. אני לא רואה פה עיקרון של נאמנות, אלא ללכת עם האמת", אמר זוהר.

עוד הוסיף ח"כ: "הנאום שלו היה מדום ליבו. כאב לי. הרגשתי את השבר בקולו ובדבריו ופחדתי שבכל רגע נתון הוא יגיד – אני לא מסוגל יותר. אני כל כך שמח שהוא לא הולך להרכין את ראש, לא כל אחד מסוגל לשאת על כתפיו עומס מסוג כזה".

מה הולך להיות מבחינה פוליטית עד שהסיפור יגיע לבית המשפט? 
"מי שלא מאפשר להקים ממשלה זה כחול לבן. לא חושב שיש דרך להקים ממשלה בלי אביגדור ליברמן. גם ליברמן חטף ממערכות האכיפה לא פחות מנתניהו, הוא מבין אותו. אל תפסלו שום דבר".

מתוך הליכוד קמים מחליפים לביבי. גדעון סער קורא לפריימריז.
"אצלנו בליכוד יודעים להעריך את עקרונות הדמוקרטיה. אם סער ימצא לנכון להגיש את מועמדתו לראשות התנועה, ויהיו פריימריז, אני בטוח שנתניהו ינצח שוב".

זוהר תקף בחריפות את מערכות המשפט והאכיפה: "הן עושות את עבודתן כראוי. אבל כשיש איש מפורסם או פוליטיקאי הם עושים את כל הטעויות. מרגע שביבי התבטא נגדם, הם הפכו להיות נגדו. נתניהו לא יכול לשמור בליבו את מה שעושים לו. אם המערכת מתלבשת על מישהו – נגמר הסיפור".

20:18 עריכה

חדשות 13 וקמיל פוקס ערכו סקר בעקבות ההחלטה על כתבי האישום נגד נתניהו – למי היו מצביעים האזרחים לו הבחירות היו מתקיימות היום? מפת הגושים, לפי הסקר, מראה כי גוש שמאל-מרכז היה זוכה ל-57 מנדטים, גוש הימין – 55, וישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן – 8.

20:20 עריכה

בכירים בליכוד: "עידן נתניהו קרב לסיומו. אנו עושים חושבים כיצד לחלץ את המפלגה מידיו". 

הכתב הפוליטי של חדשות 13, ספי עובדיה, מדווח כי אותם בכירים אמרו גם כי "זה לא נכון עבורנו לקבל מידיו כרגע תפקיד של שר – גם אם יוצע לנו".

עוד 21 עדכונים

הפילים שבחדר ומחלת האלפנטיאזיס

אחרי שסיים להשתלח בפרקליטות ודרש להקים ועדה בלתי תלויה שתחקור אותה, ואחרי שתבע "לחקור את החוקרים" וסירב להתפטר, והבטיח שימשיך להוביל את המדינה…קבל עם ועולם, חזר נתניהו לבית שאליו הוא חוזר כל ערב. להסביר את "ההפיכה השלטונית" שהוא מנהל כעת נגד "ההפיכה השלטונית", שלטענתו כפו עליו מוסדות המדינה שבראשה הוא עומד.

אחרי שסיים להשתלח, חזר נתניהו לבית שאליו הוא חוזר כל ערב. להסביר את "ההפיכה השלטונית" שהוא מנהל כעת נגד "ההפיכה השלטונית", שלטענתו כפו עליו מוסדות המדינה שבראשה הוא עומד

כיוון שבבית הזה אי אפשר להסביר מהן הנורמות והערכים הנדרשים מראש מדינה ומהו הנוהג כאשר ראש ממשלה נחשד ומואשם בעבירה על החוק, נותר גם הוא בעמדתו.

בבוקר, כאשר יגיעו מפקד חיל האוויר והרמטכ"ל ללשכתו כדי לקבל אישור לתקיפה הבאה בדמשק, וראש המוסד וראש השב"כ יגיעו כדי לאשר מבצע מסכן חיים אחר, הם יביטו בו. הוא יודע שהם יודעים שהוא כעת בחזקת נאשם. נושא על גבו תיקי שוחד מרמה והפרת אמונים.

שום אדם בחיל האוויר או במוסד לא היה נשאר בתפקידו שנייה אחת עם תיקים כאלה. הוא יודע והם יודעים. שום בעל תפקיד, מפקד פיקוד או ראש אגף, לא היה משכנע את הממונים עליו שיש נורמה אחרת למי שנמצא בקצה הפירמידה.

בבוקר, כאשר יגיעו מפקד חיל האוויר והרמטכ"ל ללשכתו כדי לקבל אישור לתקיפה הבאה בדמשק, וראש המוסד וראש השב"כ יגיעו כדי לאשר מבצע מסכן חיים אחר, הם יביטו בו. הוא יודע שהם יודעים שהוא כעת בחזקת נאשם

עכשיו הם צריכים לטפל בכמה פילים הנמצאים בחדר הזה כבר כמה שנים.

  • הפיל הראשון – מרמה והפרת אמונים בפרשת אישור הצוללות המתקדמות למצרים. הרמטכ"ל הקודם כבר אזרח ושר הביטחון הקודם כבר במפלגה אחרת. אבל נורקין ןכוכבי צריכים להתמודד ממש עכשיו עם האיום הזה שנתניהו הפיל עליהם. הוא חייב לשבת ולתת להם את כל הפרטים, את כל המודיעין, את כל האמת – מהו סוג הצוללות שאישר? איזו יכולות יש להן ומה מצרים מסוגלת לעשות בהן אם חלילה האחים המוסלמים יחזרו לשלטון.
  • הפיל השני – שוחד מרמה והפרת אמונים בפרשת הזמנת הצוללות וספינות המגן מחברת טיסנקרופ הגרמנית. לפני שבועיים הודיע כוכבי שיסתפק בחמש צוללות והוא מבקש את הכסף שיועד לצוללת השישית למטרות אחרות. בשביל מה אדוני חייבת אותנו לשנים ארוכות בהוצאות על כלים יקרים שאיננו צריכים? הרי תמיד שואלים אותנו מדוע יש כסף לפנסיות של אנשי הקבע ולעולם אין כסף לטפל בחולים קשישים וניצולי שואה.

נורקין ןכוכבי צריכים להתמודד עם האיום שנתניהו הפיל עליהם. הוא חייב לשבת ולתת להם את כל הפרטים, את כל המודיעין, את כל האמת – מהו סוג הצוללות שאישר? איזו יכולות יש להן, ומה מצרים מסוגלת לעשות בהן

  • הפיל השלישי הוא פרשת המניות. המניות שהגאון הכלכלי בן דודו של נתניהו מר מליקובסקי רכש עבורו ומכר אותן ברווח של מאות אחוזים. מניות שהכניסו לנתניהו עצמו 16 מיליון שקלים כאשר נפטר מהן. מניות של חברה שסיפקה פלדה לחברת טיסנקרופ בונת הצוללות. האם סחרת למען רווח אישי, בשיקולי הביטחון שלנו? ישאלו הרמטכ"ל ומפקד חיל הים. תביט לנו בעיניים ותגיד מה היו השיקולים שלך כאשר קנית את המניות וכאשר מכרת אותן? האם מכרת אותנו? את אנשינו?

הפילים ישעטו בחדר. ומחלת האלפנטיאזיס תסכן את המערכת הביטחונית והאזרחית כולה. אלו החיידקים הפוגעים בעור הגוף ויוצרים זיהום המוביל לנכות קשה.

מפקדי המערכות הביטחוניות יודעים שהדרגה והתפקיד הם רק הכלי, אבל האמון הוא הערך העיקרי להנעת לוחמים למשימות. מרגע שרה"מ, הממונה על צה"ל המוסד והשב"כ, איבד את אמונם, הם לא יכולים להעביר את הוראותיו לאנשיהם

מפקדי המערכות הביטחוניות יודעים שהדרגה והתפקיד הם רק הכלי שבאמצעותו הם מובילים אנשים. אבל האמון הוא הערך העיקרי שבאמצעותו מניעים לוחמים למשימות. מרגע שראש הממשלה הממונה על צה"ל המוסד והשב"כ איבד את אמונם, הם לא יכולים להעביר את הוראותיו לאנשיהם. כל זמן שהוא נשמע ונראה במאבקו הפוליטי, ובנאומיו המתסיסים הם עשו הפרדה בין פוליטיקה לביטחון. אבל כתב אישום זה מרחב אחר לגמרי של ערכים ומשבר אמון.

זיהום מערכת האמון במדינה כמוהו כמחלה הפוגעת בגוף עד כדי נכות קשה וסכנת קיום.

אפשר רק לקוות שנתניהו ישפיל מבט. ואפשר לקוות שלפחות הם – ראשי מערכות הביטחון – יגידו לו ללכת, כי אי אפשר לשלוח חיילים או סוכנים למבצעים כאשר האיש הממונה על הפקודות מטעם המדינה, מואשם בשחיתות שלטונית. במרמה. זוהי מרמה והפרת האמונים כלפיהם. כלפי מיטב האנשים המסכנים את חייהם למען המדינה…בפקודתו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 653 מילים

עוד לפני שיגיע למחוזי, תיק נתניהו יעשה היסטוריה משפטית

עצם ההחלטה להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן היא חסרת תקדים בישראל, לא כל שכן על עברות שבוצעו לכאורה במהלך כהונתו ● אבל זו לא ההיסטוריה המשפטית היחידה שיוצר כתב האישום נגד נתניהו ● בשבועות הקרובים, נהיה עדים לשורה של אתגרים והחלטות ראשוניות שעשויות לקבע הלכות חדשות לדורות הבאים ● פרשנות

עוד 1,416 מילים

ייקח לעיתונות הרבה זמן להחלים מהטראומה

העיתונאים צריכים לנסח לעצמם ובעצמם מחדש את העקרונות שלהם: איפה עוברים הקווים האדומים, איך מהדקים את השורות וכיצד דואגים שהביזיון המטונף שנחשף בכתבי האישום, לא יחזור ● לא די פה בהפקת לקחים

עוד 604 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
שׁוֹחַד

הקרקס הלאומי גאה להציג: נתניהו קיסר, מחזה מאת וויליאם מנדלבליט ● אל הארמון אשר בבלפור נקבצים מלך סגול שיער, ליידי נתניהו, יורש עצר נוירוטי, מכשפות הטלוויזיה, יועץ סתרים ערמומי, אחשדרפן דיגיטל - ועורך ספרותי בעניבת פרפר

עוד 400 מילים

למקרה שפיספסת

החורף מגיע החלו מאבקי הירושה על ראשות הליכוד

החלטתו של מנדלבליט אמש סימנה את יריית הפתיחה של משחקי הכס במפלגת השלטון ● גדעון סער הקדים והצהיר על כוונותיו עוד בשעות הבוקר ● מקורביו של ברקת הדליפו בלילה שגם הוא במירוץ ● ודווקא ישראל כ״ץ, איש השטח החזק בליכוד, הצהיר לזמן ישראל: לא אתמודד מול נתניהו ● פרשנות

עוד 624 מילים

אין לתאר את עוצמת הנזק

אין טעם לדבר עוד על ניסיונו של ראש הממשלה המסית והמשסה להבעיר את הרחוב. באמת שאזלו המילים. השאלה היא מה יהיו תוצאות ההסתה השיטתית, הנמשכת והמסלימה שהגיעה לשפל נוסף אתמול (אצל נתניהו תמיד יש לאן לרדת).

אין טעם לדבר עוד על ניסיונו של ראש הממשלה המסית והמשסה להבעיר את הרחוב. באמת שאזלו המילים. השאלה היא מה יהיו תוצאות ההסתה השיטתית, הנמשכת והמסלימה שהגיעה לשפל נוסף אתמול

אני מעריך שרוב חברינו מימין לא יעשו כנראה דבר. כנראה. חשוב לדעת שחלקם חשים כאב נורא. שבר עמוק. הן מתוך הערכה עצומה לנתניהו. הן מתוך הערצה עמוקה כלפיו מטעם חלק מהם. הן מתוך תחושת רדיפתו בידי מערכת אכיפת החוק. והן מתוך הכרה של חלקם שלא מדובר ברדיפה אך קיים לשיטתם קושי מובנה בכתב האישום נגד ראש הממשלה. הכאב הנורא שלהם או תחושת חוסר הצדק שחלקם חווים, יבואו לידי ביטוי בעיקר ברשת, בשיחות ובדרכים לגיטימיות אחרות.

תומכיו הנלהבים במיוחד יצאו לרחובות. יפגינו. בעיקר כדי לבטא את הכאב העמוק. ואת הזעם. מדובר בעשרות אלפים שיפגינו. אולי יותר.

אבל ייתכן שחלק מההפגנות שלהם יגלשו לאלימות. נראה שרק בשוליים. וייתכן שמדובר בשוליים רחבים למדי.

לא מאמין שאני כותב את זה, אבל החשש הוא מפני המתנקש הבודד (חס וחלילה) בבכיר בפרקליטות או ביועמ"ש. חס וחלילה. חלילה וחס. ואם לא מתנקש, ייתכן שיהיה ניסיון לתקוף פיזית מי מהם. לכן האבטחה עליהם קריטית

החשש האמיתי והעמוק הוא כפול וחמור:

  • לא מאמין שאני כותב את זה, אבל החשש הוא מפני המתנקש הבודד (חס וחלילה) בבכיר בפרקליטות המדינה או ביועמ"ש. חס וחלילה. חלילה וחס. ואם לא מתנקש, ייתכן שיהיה ניסיון לתקוף פיזית מי מהם. לכן האבטחה עליהם היא דבר קריטי.
  • אובדן אמון עצום במערכת אכיפת החוק. לא במובן של ביקורת לגיטימית, חשובה והכרחית על הלקויות העמוקות במערכות האלה. אלא במובן של שבר עצום ואיום. משבר אמון אדיר שיקשה מאד על המשך הדרך.

אין לתאר את עוצמת הנזקים שחולל נתניהו. אין לתאר את היקף הזוועה. ספק אם ניתן בכלל לתקן חלק מהנזקים. ספק גדול.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 303 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 3 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חינוך בעוטף עזה מבקשים הקלה בבגרויות

בשנים האחרונות חלה ירידה בהישגים של תלמידי עוטף עזה, ועלייה ברמת האלימות בבתי הספר שם ● אנשי חינוך בדרום: "הילדים גדלים באווירת מלחמה, וזה משפיע על המצב הלימודים שלהם" ● במשרד החינוך טרם הגיבו לפנייה

עוד 720 מילים

בשורות טובות נהרות הג׳יפה נלכדו ברשת

לראשונה מזה כמה שנים, הגשם הראשון לא הביא עמו נהרות של ג'יפה לחופי תל אביב ● רשתות מיוחדות שהותקנו על פתחי תעלות הניקוז לכדו 3 טונות של פסולת ● במקום לזרום לים - הזבל הושלך לאשפה

בשנים האחרונות זה הפך למחזה קבוע – ולא המלבב – שסימן את בוא החורף: אשד רב עוצמה של מים שחורים ומגעילים פרץ מתעלות הניקוז של עיריית תל אביב מיד אחרי הגשם הראשון, הציף את חופי העיר וצבע את הים בגוון כהה ודוחה. זה קורה מדי סוכות, לפעמים מוקדם יותר, וכבר נראה כמו גזירת גורל.

הסרטונים שתיעדו את נהרות הג'יפה שברו שיאי צפייה, המתרחצים הרימו קול זעקה – ובשנה שלאחר מכן המראה חזר על עצמו בדייקנות מטרידה. עד השנה.

מאיה יעקובס, מנכ"לית "צלול", מאשרת שאל העמותה שמובילה את המאבק בזיהום החופים לא הגיעו השנה תלונות או תיעוד של זיהום מהסוג הזה.

גם גולשים קבועים בים אומרים שהשנה לא נתקלו בתופעה. זה כמובן עדיין יכול לקרות, אבל מכיוון שכבר ירדו כמה גשמים חזקים, הסיכוי לכך נמוך מאוד.

הסכנה העיקרית טמונה בגשם המשמעותי הראשון, ששוטף את כל הפיח, השמן וסתם לכלוך שהצטבר בחודשי הקיץ הארוכים על כבישי העיר, אל תעלות הניקוז, ומשם אל המקום הנמוך ביותר בסביבה – הים.

בחורף הזה, צריך לקוות, יהיו עוד הרבה גשמים – אבל גשם ראשון כבר לא יהיה. ייתכן שהשינוי המבורך טמון במהלך שעשה השנה "מי אביבים".

בקיץ שעבר ערך תאגיד המים של תל אביב פיילוט,  כשהתקין רשת צפופה על פתח אחת מתעלות הניקוז הגדולות בעיר. היה חשש שאם הרשת תיסתם לחלוטין בפסולת מוצקה הזרם האדיר יעלה בחזרה ויציף את הרחובות, אך זה לא קרה.

הניסוי עבר בהצלחה, והשנה הפך לנוהל, כך שהפתחים של כל תעלות הניקוז הגדולות בעיר כוסו בסבכות. התוצאה (בתמונות): 3 טונות של פסולת נלכדו ונשלחו לפחי האשפה במקום להגיע אל החוף והים, כמו בשנים קודמות.

זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)

יעקובס אומרת שצלול דורשת להתקין רשתות כאלה כבר שנים, שהמשרד להגנת הסביבה הערים קשיים בגלל החשש מתחזוקה לקויה, ושרק העיריות של תל אביב ושל הרצליה הרימו בינתיים את הכפפה.

ועדיין, לא ברור אם הרשתות לבדן יכולות להסביר את היעלמות הזרם השחור.

"אני מניח שהפסולת שנלכדה הייתה אחראית לחלק מהתופעה", אומר שרון קרן, מנכ"ל מי אביבים, "בגלל הלכלוך שדבק בה, ובגלל שחלקה התפוררה במים. אבל לא בטוח שזה כל ההסבר. יכול להיות שהגשם החזק הראשון בכלל ירד בלילה".

אל התקנת הרשתות צריך להוסיף את המאמצים שעיריית תל אביב משקיעה בשטיפה ובניקוי של תעלות הניקוז, ועדיין קיימת האפשרות (הקלושה, ככל הנראה) שגם השנה הים נצבע בשחור – רק שאיש לא היה שם כדי לתעד.

כנראה נצטרך להמתין עוד חורף או שניים כדי לדעת אם הבעיה באמת נפתרה, או שמכת הזיהום השנתית תחזור להיות להיט ויראלי ברשתות החברתיות.

זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
עוד 375 מילים

פעיל בלי זכויות כך הפכתי מאקטיביסט ל"פצצה מתקתקת"

ליית' אבו-זיאד (28) הוא פעיל מוכר למען זכויות אדם של "אמנסטי" בשטחים ● אבל כשביקש ללוות את אמו החולה לטיפול בישראל גילה שהוא מוגדר כמסורב כניסה ● בהמשך, נאסר עליו גם לצאת מהשטחים ● התוצאה: בפועל, הוא אסיר של השב"כ בגדה המערבית ● ליית' וחבריו מספרים כי המגבלות הוטלו עליו זמן קצר לאחר שאמנסטי הוציאה דוח המבקר שיווק תיירות בהתנחלויות ללא גילוי נאות ● בשב"כ אומרים: "אנו פועלים מטעמים ביטחוניים משמעותיים" ● ראיון

עוד 2,195 מילים ו-1 תגובות

סיכומו של יום חסר תקדים במשכן הכנסת

יום האתמול ייכנס להיסטוריה של מדינת ישראל ● מהתבטאויותיו של ליברמן נגד החרדים והערבים, דרך ההנחיות שהוציא היועץ המשפטי של הכנסת לתקופת 21 הימים, עבור בנאומו של גנץ, שאף האשים את נתניהו בהסתה לרצח רבין, ועד לרעיון חסר התוחלת של בנט לקדם בחירה ישירה בין נתניהו וגנץ ● ובתוך כל הכאוס, דווקא כחול-לבן רשמה רגעים של אחדות נכספת ● פרשנות

עוד 785 מילים

שוחד, מרמה והפרת אמונים

מנדלבליט הכריע נתניהו בתגובה להחלטה להגיש נגדו כתב אישום: מתבצע כאן ניסיון להפיכה שלטונית; יש לחקור את החוקרים ● מנדלבליט: זהו יום קשה, אך גם יום חשוב. אני שלם עם ההחלטה ● כתב אישום יוגש גם נגד מו"ל "ידיעות אחרונות" מוזס בעבירה של הצעת שוחד ונגד הזוג אלוביץ' בעבירות של מתן שוחד ושיבוש הליכי משפט ● בשמאל ובמרכז קוראים לנתניהו להתפטר ● בליכוד שומרים על שתיקה

עוד 63 עדכונים

אלה יהיו חיינו ב-21 הימים הקרובים: נקבל עוד מנה גדושה של ספקולציות, הטעיות, ספינים, הצעות מדומות למו"מ ומשחקי האשמות ● וככל שנתקרב לסוף המועד שקובע החוק, תתגבר ההיסטריה סביב בחירות נוספות ● פרשנות

עוד 568 מילים

חסידות סאטמר איננה פועלת נגד מדינת ישראל

פייק ניוז ביקורת רבה הושמעה אתמול על כניסתו של האדמו"ר מסאטמר לישראל ● בין הטענות: המדובר בחסידות עוינת לישראל, המשתפת פעולה עם איראן ● אך האמת היא שזה פשוט לא נכון וכולם מתבלבלים בין סאטמר לנתורי קרתא ● המשרד לעניינים אסטרטגיים: "לא ידוע לנו על השתתפות של האדמו"ר בפעילות אנטי-ישראלית בכלל" ● נציג סאטמר: "אנחנו מכירים בקיום המדינה ובקיומם של הרבה דברים טובים שיצאו ממנה"

עוד 962 מילים

מכה כפולה בני זוג להט"בים מופלים גם במותם

הומואים ולסביות שמאבדים את בני ובנות זוגם נתקלים בקשיים כלכליים, ביורוקרטיים וחברתיים שאינם מנת חלקם של אלמנים ואלמנות סטרייטים ● "שאלות כמו 'איך הכרתם ובאיזה נסיבות?', הן שאלות שלא שואלים הטרוסקסואלים כשהם באים למצות את זכויותיהם המשפטיות" ● כך הם מתמודדים עם הקשיים, וכך ניתן להימנע מחלק מהם מראש

עוד 1,900 מילים

ראיון "אם נלך לאופוזיציה, אז נלך בראש מורם"

אחרי שהכריז על עצמו כיורש הפוטנציאלי של נתניהו, ניר ברקת חושף את התכנית הכלכלית שהציג בפני ג'ארד קושנר: הקמת אזורי תעשייה ישראלים-פלסטינים ופיתוח אתרי תיירות בשטחים בהשראת התנ"ך ● בראיון נרחב, הוא מציג את החזון שלו ליחסי שגשוג עם הפלסטינים, מתחייב להשקיע בערביי ישראל, מותח ביקורת על הפרקליטות, עוקץ את ליברמן ומעדיף שגנץ יבשיל לפני שיהיה ראש ממשלה ● אך בניגוד לראש מפלגתו, הוא שומר על גישה ממלכתית

עוד 2,848 מילים

המרוץ ל-61 חתימות: 21 יום למצוא מועמד להרכבת ממשלה

חילופי האשמות בין גנץ לנתניהו ● מנדלבליט קיבל החלטה בתיקי נתניהו ● סער יתעקש על פריימריז בליכוד ● לפיד: "מתווה ביבי" גורר את ישראל לבחירות ● פרסום ראשון: הימין החדש מקדמים בחירה ישירה ● דרעי: אפעל להקמת ממשלה בלי לפיד וליברמן ● ליברמן לא יצטרף לממשלת מיעוט ● גפני וליצמן: ליברמן אנטישמי

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה