יצחק תשובה, 2018 (צילום: פלאש 90)
פלאש 90

מטען צינור חברת החשמל סוללת את הדרך לעסקת הענק של תשובה

חברת החשמל הסכימה למחוק לחברות הגז המצריות חוב של 2 מיליארד דולר ● במקביל, חתמו חברות הגז של תשובה על עסקת ייצוא גז למצרים ורכישת הצינור לאל-עריש ● האם יש קשר בין הדברים? ● המצרים אומרים שכן - והמחאה בדרך ● "מצרים ותשובה עושים סיבוב על כולנו"

חברת החשמל ויתרה על חוב של 2 מיליארד דולר כדי לסלול את הדרך לחברות הגז להתחיל לייצא אותו למצרים, כך טוענים אנשי הארגון הסביבתי שומרי הבית.

הטענה הזו, מתברר, עלתה גם בפרסומים בתקשורת המצרית, לפיהם גורמי ממשל בכירים ובהם שר הנפט המצרי, אמרו שעד שלא יהיה פתרון למחלוקת על החוב המצרי לחברת החשמל, לא יינתן אישור לרכישת הצינור ולהזרמת הגז הישראלי למצרים.

לפי אותם פרסומים שיפורטו כאן בהמשך, יש טענה כי המצרים אף כרכו את הפשרה על החוב שלהם באישור שיתנו להזרמת הגז הישראלי דרך הצינור שעובר בשטחם, כך שהרווחים מהגז הישראלי שיזרום בצינור בעצם ישרתו את החזר החוב לחברת החשמל. 

במוצ"ש יפגינו פעילי שומרי הבית מול בית יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, בהרצליה. "נסביר לו שאסור לו לישון במשמרת שלו ולתת למצרים ולתשובה לעשות על כולנו סיבוב ענק!", אומרים המארגנים בהודעה ובסרטון שהפיצו לקראת ההפגנה.

בתחילת השנה הגיעה חברת החשמל לפשרה עם חברות הגז המצריות, והסכימה להסתפק בהחזר של 500 מיליון דולר מתוך סכום של כ-1.8 מיליארד דולר שפסק לה בורר שווייצרי, (לא כולל הוצאות משפט וריביות).

במקביל, התגבשו הסיכומים של חברות הגז הישראליות – בשליטתו של תשובה – הן על יצוא גז למצרים והן על רכישת הצינור שמחבר בין אשקלון לאל-עריש.

"בהיותו יו"ר רשות החשמל, בידיו של אסף אילת נמצא הכוח למנוע את הסכם הוויתור השערורייתי על כ-85% מהחוב המצרי שנפסק לחברת החשמל בבוררות בינלאומית", אומר יו"ר עמותת שומרי הבית, יוני ספיר.

"הציבור הוא צרכן שבוי של חברת החשמל, וככזה כבר כיסה מכיסו את הפסדי החברה בגין הפרת החוזה ע"י המצרים באמצעות ייקור התעריפים".

ב-21 בנובמבר רשות החשמל תקיים שימוע בנושא, ושומרי הבית ינסו להסביר מדוע הוויתור של חברת החשמל על מרבית החוב איננו סביר.

כתוצאה מפיצוץ צינור הגז ממצרים לישראל בתחילת העשור, נאלצה חברת החשמל לייצר חשמל באמצעות דלקים יקרים יותר, ואף לקחה הלוואה, שגולגלה לכיסם של תושבי ישראל בהעלאת בתעריפים ב-30%-40%

מקורבים לחברת החשמל שוללים את הטענות האלה ואומרים כי הן "סוג של פייק ניוז". לטענתם, החברה השקיעה משאבים כספיים רבים בתביעת חברות הגז המצריות וגם בערעור על פסק הדין בהליך של שנים ארוכות.

חברת החשמל בדקה אופציה למכירת החוב, אך גורמים זרים אמרו שהם לא מעוניינים לרכוש אותו בטענה שלא יצליחו לגבות אותו, ושהאופציה של עיקול נכסים לא רלוונטית, כי לחברות הגז המצריות אין נכסים באירופה.

מכאן נשארה האופציה של ניהול מו"מ מול המצרים, שהבשיל לסכום של חצי מיליארד דולר, והחברה החליטה שעדיף לקבל את זה מאשר כלום. גם חוות דעת של תא"ל עמוס גלעד, הנחשב למומחה למצרים, קבעה שהפיצוי הוא הישג חשוב.

מדובר בסכום השקול ל-3% בתעריף החשמל שמשלמים צרכני הקצה, ולטענת חברת החשמל, זה המקסימום שהיא יודעת לעשות. לטענת מקורבים לחברה, המו"מ התנהל באופן עסקי, וללא כל קשר לתשובה או להיבטים מדיניים ואחרים.

הנחת צינור להולכת הגז מתמר ולווייתן לאזור התעשייה אלון תבור, ליד חיפה (צילום: Anat Hermony/Flash90)
הנחת צינור להולכת הגז מתמר ולווייתן לאזור התעשייה אלון תבור, ליד חיפה (צילום: Anat Hermony/Flash90)

הזרמת גז מישראל למצרים

החוב המצרי כלפי חברת החשמל נוצר לאחר שמצרים הפסיקה להזרים גז לארץ בעקבות סדרת פיצוצי חבלה בצינור הגז ב-2011. הצינור, שהוקם על ידי יוסי מימן בשותפת עם גורם ממשלתי מצרי, העביר גז לתוך ישראל במשך שנתיים.

עתה עומד על הפרק פרויקט הזרמת גז בכיוון ההפוך, מישראל למצרים, והעסקה נחשבת לאבן דרך בפעילות שותפויות הגז במאגרי תמר לווייתן, בהם דלק קידוחים ונובל אנרג'י הן השותפות הדומיננטיות. עבור תשובה זו עסקה קריטית, שתסייע לדלק לשרת חלק גדול מהתחייבויותיה לשנים הבאות.

כתוצאה מפיצוץ הצינור ההוא, נאלצה חברת החשמל לייצר חשמל באמצעות דלקים יקרים יותר, ואף לקחה הלוואה מממשלת ישראל, שגולגלה בסופו של דבר לכיסם של תושבי ישראל בהעלאת תעריפי החשמל בשיעור של 30%-40%.

לנוכח העובדה שהחברה דרשה בהתחלה מהמצרים פיצוי של יותר מ-4 מיליארד דולר, הרבה גבות הורמו מסכום הפשרה שהגיעה אליו לבסוף, חצי מיליארד דולר בלבד. אלא שגם הסכום הזה יתקבל בתשלומים דו-שנתיים שיתפרסו על פני שמונה וחצי שנים, כך שהערך הנוכחי המהוון של ההחזר הוא אפילו קטן יותר.

לפי חישוב של רשות החשמל, הפשרה משקפת תספורת של 85% על הסכום הנומינלי שפסקה הבוררות הבינ"ל, שמסתכמת ב-2.4 מיליארד דולר, כולל הריביות וההוצאות המשפטיות.

הסכם הפשרה דווח לציבור באיחור של כמה חודשים, וחברת החשמל טענה כי העיכוב בפרסום נבע מחשש שהוא יסוכל. ראש רשות החברות הממשלתיות, יעקב קווינט, שלח לחברה מכתב שבו ביקש לקיים דיון נוסף על הפשרה.

אורית פרקש כהן (צילום: Hadas Parush/Flash90)
אורית פרקש כהן (צילום: Hadas Parush/Flash90)

ח"כ אורית פרקש הכהן, ששימשה בעבר יו"ר רשות החשמל, אך הודחה מתפקידה ע"י שר האנרגיה שטייניץ לאחר שהתנגדה למתווה הגז, אמרה לגלצ, כי היא מתקשה להבין למה החברה התפשרה על סכום כזה.

גורם ממשלתי מקצועי אמר לנו לפני כמה חודשים, כי הפשרה אכן בעייתית, אך בסופו של דבר עדיף לקבל אותה מאשר לא לקבל כלום.

הבעייתיות בפשרה של חברת החשמל מצאה את ביטויה גם בדרישת הדירקטורים של החברה, לקבל שיפוי ביטוחי מיוחד שיגבה אותם למקרה של תביעה משפטית.

לטענת שומרי הבית, השיפוי הזה משקף את חוסר הביטחון של נושאי המשרה בצדקת ההחלטה לוותר על חלק גדול מהחוב.

יפתח רון-טל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יפתח רון-טל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

זאת ועוד, הפשרה מול המצרים מתמיהה גם לנוכח הלוחמנות של יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, שאיים לאחרונה על הפלסטינים, כי אם לא ישלמו את החוב שלהם ינותקו מהחיבור לחשמל.

ארגון שומרי הבית הוא הגורם הישראלי הראשון שמצביע בגלוי על הקשר הפסול בין הוויתור של חברת החשמל על החוב המצרי, לבין הסכם הייצוא של הגז מלווייתן ותמר למצרים, ורכישת צינור הגז בידי דלק קידוחים, נובל אנרג'י בשותפות עם החברה הממשלתית המצרית EGAS.

החוב לחברת החשמל הישראלית הוא של אותה EGAS, יחד עם חברה ממשלתית מצרית נוספת, שאת שתיהן תבעה חברת החשמל. כמו כן EGAS היא גם השותפה של דלק ונובל ברכישת צינור הגז המצרי, שנקרא EMG.

הראיה לקשר הבעייתי הזה הופיעה אשתקד, כאשר ראש ממשלת מצרים אמר שהסכמת ארצו לקנות גז ישראלי ולהיכנס לשותפות בצינור, היא חלק מהבוררות עם חברת החשמל. במלים אחרות, המצרים בעצם דרשו מצרכני החשמל בארץ לוותר על חלק גדול מהחוב שלהם, כתנאי לכך שמצרים תתחיל לקנות גז מדלק ונובל, ותאשר להן לרכוש את הצינור שבאמצעותו הוא יזרום אליה.

בחברת החשמל מכחישים לגמרי שיש קשר בין הוויתור שלהם, בשם צרכני החשמל בישראל, על החוב המצרי, לבין האישור של המצרים לחברות הגז מישראל לקנות את הצינור ולהתחיל לייצא אליהם גז.

אלא שלפי התקשורת המצרית, הקשר הוא לא סתם נסיבתי או מקרי, אלא היה תנאי חד משמעי, ובא לידי ביטוי בדברים שאמר שר האנרגיה המצרי: לא יהיו עסקות גז עם חברות ישראליות בלי פשרה של חברת חשמל על החוב המצרי.

בדיווח של Daily News Egypt, אף צוין כי המצרים ישלמו את החוב לחברת חשמל מאותן הכנסות שהם יקבלו כדמי שימוש בצינור שיזרים גז מישראל.

לפי מקור ממשלתי ששוחח עם כלי התקשורת הזה, הקשר בין שתי העסקות הוא אפילו חלק מהסכם הפשרה עם חברת החשמל. במלים אחרות, המצרים לא יצטרכו להוציא את הכסף מכיסם. מבחינתם, זו הסיבה שהם לא משלמים לחברת החשמל את הכסף באופן מיידי, אלא פורסים אותו על פני שמונה וחצי שנים.

עמוס גלעד (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
עמוס גלעד (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

עמוס גלעד אמר בשיחה עם "זמן ישראל", כי לא היה מעורב במגעים מול המצרים ורק נתן חוות דעת. "חברת חשמל זכתה בבוררות והתברר לה שקשה מאוד לאכוף אותה על המצרים. היה צורך בפשרה, והם רצו להבין מה קורה שם", הוא אומר.

בתשובה לשאלה אם יש קשר בין הסדר הפשרה להתקדמות בעסקות הגז והצינור, אמר: "לא זה מה שהיה כתוב בהסכמים. אמרו שזה כאילו יעזור, אבל אין לי מושג אם זה נכון. אני לא יודע על קשר כזה. אמרו שהגיוני שיש קשר, אבל זה לא צוין כעובדה".

סוגיה נוספת שעולה בעסקות מול המצרים, היא מעורבות של גורמים בממסד הביטחוני המצרי, בבעלות או בפעילות של חברות הגז המצריות, שלעתים קשה להבין עד הסוף מי הגורמים ששותפים בהם, לצד ממשלת מצרים.

מקורבים לחברת חשמל טוענים שהפשרה על החוב היא סוגיה עסקית בלבד, ושאין לה קשר מדיני או אחר. לשאלה אם גופי בטחון מעורבים בעסקי הגז, משיב גלעד: "דבר ידוע שבמצרים לגופים הביטחוניים יש מעורבות עמוקה מאוד, אם תשאל אותי אם זה הגיוני – ועוד איך זה הגיוני".

יוני ספיר: "הסדר החוב הוא שערורייה. אין פלא שהדירקטורים ומנכ"ל החברה דאגו לעצמם לשיפוי והגנה ספציפית בגין ההחלטה. העסקה לא משרתת את אזרחי ישראל ולא נעבור על כך לסדר היום"

"יש קשר הדוק בין הוויתור על החוב לבין הסכמת המצרים לרכוש גז מדלק ונובל", אומרת שלומית וולנסי מארגון שומרי הבית. "במקביל לבוררות, הודיעה הממשלה המצרית שאף חברה מצרית לא תחתום על חוזי גז מול ישראל אם החוב לא יבוטל או יימחק. ואז רואים שתשובה, באמצעות דלק ונובל, חותם על מזכר הבנות לייצוא הגז יחד, ושבמקביל חברת החשמל מוותרת על החוב המצרי".

לדברי יוני ספיר, "הסדר החוב הוא שערורייה. אין פלא שהדירקטורים ומנכ"ל החברה דאגו לעצמם לשיפוי והגנה ספציפית בגין ההחלטה. העסקה לא משרתת את אזרחי ישראל ולא נעבור על כך לסדר היום".

פיצוץ בצינור הגז המצרי, 2011 (צילום: AP Photo/Ashraf Swailem)
פיצוץ בצינור הגז המצרי, 2011 (צילום: AP Photo/Ashraf Swailem)

מאבק נגד לוויתן

שומרי הבית היא עמותת מתנדבים שהוקמה לפני שנתיים. המאבק שהעניק לה בולטות תקשורתית, הוא הדרישה להרחיק את אסדת לווייתן מחוף דור.

מדובר באסדה שכבר ממוקמת פחות מ-10 ק"מ מהחוף, ושצפויה בסוף השנה להתחיל לזקק את הגז שמגיע ממרחק של 120 ק"מ מהחוף, שם ממוקם קידוח לווייתן. לטענתם, אסדת הזיקוק הייתה צריכה להיות רחוקה מהחוף מאחר שהיא פולטת חומרים מזהמים, ונכון לעכשיו עדיין לא ניתן לה היתר פליטה.

עסקת יצוא הגז של תמר ולווייתן למצרים נחתמה לפני כשנה וחצי, ולפיה יזרימו השותפות כ-85 מיליארד מטר מעוקב (מ"ק) גז טבעי לדולפינוס המצרית, בכ-60 מיליארד שקל. במקביל, נכנסת עכשיו לישורת האחרונה גם העסקה לרכישת הצינור, לאחר שמיכל הלפרין, הממונה על התחרות, אישרה החודש את ביצועה.

האישור של הממונה נדרש, בין היתר, נוכח טענות על כך שרכישת הצינור בידי הבעלים של תמר ולווייתן, בעצם תסתום את הגולל על האפשרות של ישראל לייבא גז ממצרים. לפיכך, דלק ונובל התחייבו להציע בעצמם ובאותו מחיר, כל כמות של גז שחברת החשמל או גורמים ישראלים ירצו לקנות ממצרים.

עם זאת, לטענת לובי 99, יש לבטל את האישור. בערר שהגיש הארגון באמצעות דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים, נטען כי התחייבות דלק ונובל להציע לקונים ישראלים לרכוש גז במחיר זהה לא מעשית וככל הנראה לא תתממש. הערר הזה נמצא בתחילתו, והמשיבות הן הממונה על התחרות ושותפויות הגז.

רכישת הצינור, נטען, הופכת את תשובה ונובל למונופול הגז העוצמתי במדינה, עם שליטה במשאב היחיד שמאפשר לייבא גז ממצרים, במקביל למונופול בייצוא.

אסדת הגז לויתן, הממוקת כ-10 ק״מ מהחוף (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
אסדת הגז לויתן, הממוקמת ליד קיסריה (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)

המצרים נותנים גז

במידה רבה, הממונה על התחרות אישרה את רכישת הצינור מתוך הנחה שהסיכוי לייבא גז ממצרים קלוש. אלא שבימים אלה פרסמה חברת הגז המצרית, EGAS, דוח עם נתונים עדכניים של הביקוש, ההפקה והייצוא של הגז המצרי.

מצרים הפכה בשנים האחרונות למעצמת גז אזורית, והשנה היא נהנתה מ-15 תגליות גז חדשות. כושר הייצור המצרי מסתכם בכ-90 מיליארד מטר מעוקב (BCM) בשנה, והמאגרים הבולטים שלה הם זוהר ונור (הפוטנציאל הישראלי הוא כרגע 10 BCM גז טבעי בשנה). המספרים האלה רק מחדדים את העובדה שעסקאות ייצוא הגז הן הישג של ממש, שכן המצרים יכולים להסתדר גם בלעדיו.

בשורה התחתונה, המצרים יהיו בעודף משמעותי של גז (כלומר ייצור פחות הביקוש) בהיקף של כ-20 מיליארד מטר מעוקב (BCM). את העודף הזה המצרים רוצים לייצא, כפי שכבר התחילו לעשות לכיוון ירדן, והדבר מהווה איום משמעותי וישיר על השותפות בתמר ולווייתן, שגם כך יש טענות שהן מוכרות את הגז לחברת חשמל הישראלית במחיר גבוה יחסית לתחנות הכוח הפרטיות ואפילו לחוזה שנחתם בין לווייתן לחברת החשמל הירדנית, למשל.

מבחינת צרכני החשמל בארץ, אם הגז המצרי יזרום אי פעם בחזרה אלינו, הוא יוזיל את התעריפים משמעותית. הבעיה היא שלנוכח רכישת הצינור בידי מונופול הגז המקומי, קשה לראות כיצד הישראלים יוכלו ליהנות גם מהיצע הגז המצרי.

עוד 1,714 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

אני מסית משמע אני קיים

נאומיו המרגשים ביומיים האחרונים של ראש ממשלתנו על ״ממשלת מיעוט של תומכי טרור, נבחרת החלומות של החמאס״, החזירה אותנו לימים היפים והרחוקים של כהנא חי וכולנו נמות. ובעוד אנו צועדים בדרך הלפידים והצעקות, אין כמו הזמן הזה למשחק הטריוויה – הסתה ראשונה, מי יודע?

במי בחר נתניהו להסתת הבתולין שלו, באיזו שנה ובאיזה עניין?

אה, זה קל, תגידו לי – רבין כמובן, וגם תצדקו, אבל כאן נגיע לשאלה הבאה – באיזו שנה יש קפיצת מדרגה בנאומי השנאה וההסתה, ומי הצטרפו למעגל הזוכים לתשומת ליבו של זה שהסתתו אומנותו?

לפני כשנה בזמן הזה (אוקטובר 2018) מסיבות שלא זכורות כרגע, יצאתי לתחקיר על ההסתה כפי שהכרנו אותה אצל ראש ממשלתנו. את הממצאים תוכלו לראות בהדמיה האינטראקטיבית הזו, שהפעם מומלץ לראות על מסך המחשב כדי שיהיה נוח להקליק על הגרפים ולקבל פרטים מדוייקים על כל אירוע. מתי בדיוק התרחש, איפה ומה נאמר בו.

שימו לב שמאז התחקיר עברה שנה פעילה מאוד מבחינת המסית הראשי, ככה שיש צורך בתחקיר המשך, אבל לא נתפלא אם המנצחים בתחרות קרבנות ההסתה המועדפים ישארו אותם: אזרחי ישראל הערבים.

ובחורבן ירושלים ננוחם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 168 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

הליכוד חזר בו מכוונתו להדיח את ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, משורות המפלגה

"פגישה טובה ועניינית": נתניהו נועד עם ליברמן בלשכתו במשך כשעה ● בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמר השר אוחנה שאין מדובר בהדחה, אך בשיחה עם תומכי ליכוד הודה שפעל להרחקתה ● האיחוד האירופי נגד ארצות הברית: כל פעילות בהתנחלויות פוגעת בסיכוי לשלום ● לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נתניהו וטראמפ

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, נסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שנועד להיום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המוניציפליות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת "כולנו" מול נסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך הליכוד העדיף להריץ את ראש העיר הקודם, נסים מלכה.

לאחר ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת 'כולנו' בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "'כולנו' הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בנסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה, זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש, וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, שבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

 

עוד 10 עדכונים

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה