אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת, ב-28 באוקטובר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90

פרשנות ההצלחה של ליברמן בבחירות הכניסה אותו למלכוד

על פי סקר של מרכז גוטמן, ישראל ביתנו עלולה להפסיד יותר מכל מפלגה אחרת בבחירות שלישיות ● אבל מצביעי המפלגה גם נחרצים ביותר נגד ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת - והם גם לא מוכנים לשמוע על ממשלה עם חרדים ● המילכוד של גנץ הוא לכאורה פשוט יותר מזה של ליברמן, ועדיין - ללא ישראל ביתנו, גם האפשרויות של כחול-לבן מצטמצמות ● כך נראה הפלונטר הפוליטי במספרים

את הראיון עם אביגדור ליברמן בתוכנית האחרונה של "פגוש את העיתונות" בערוץ 12, פתחה רינה מצליח בהצהרה המשקפת את המוסכמה הרווחת בימים אלה. "נדלג על ה'מה שלומך' ועל ה'גן עדן' ונלך קדימה", אמרה לליברמן, "כי לפי מה שמספרים במערכת הפוליטית אתה מסתובב מאושר, אז זה גן עדן כפול".

ליברמן, השנון בדרך כלל, הגיב בצורה לא אופיינית. הוא הסתפק בחיוך וצחקוק שקט, ונראה נבוך ומהורהר מעט. ברגע הקצר הזה היה נדמה שעוברת במוחו מחשבה נוגה על הפער בין הדימוי המחמיא לבין המציאות, שבה מצבו רחוק מלהיות דבש או גן עדן כפי שהוא נוהג לומר.

מנהיג ישראל ביתנו נמצא בימים אלה במלכוד לא פשוט, המחייב אותו לבחור בין אפשרויות גרועות: לבגוד ברוב גדול מתומכיו בהצטרפות לממשלה שאולי תקום בשבועות הקרובים, או ללכת לבחירות נוספות, שבהן צפויה מפלגתו לספוג מהלומה אלקטורלית כואבת.

על פי סקר של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, שפורסם בשבוע שעבר, רק 51.5% ממצביעי ישראל ביתנו בטוחים שיצביעו שוב למפלגה בסבב הבא. הנתון הזה מציב את המפלגה במקום האחרון בנאמנות המצביעים, בפער גדול מהעבודה-גשר, המפלגה השניה מהסוף, ש-64% ממצביעיה בטוחים שיצביעו לה שוב.

בראש הרשימה ניצבות יהדות התורה והרשימה המשותפת, הנהנות מ-100% ו-90% נאמנות, בעוד הליכוד וכחול-לבן זוכות גם הן לנאמנות גבוהה של מצביעיהן, עם 88.5% ו-84% בהתאמה.

החשש מבחירות נוספות הוא רק צרה אחת של ליברמן. שלוש החלופות הבולטות לבחירות גם הן רחוקות ממאוויי בוחריו ומעוררות אצלם התנגדות עזה: ממשלת ימין צרה, שאליה מצטרפת לבסוף ישראל ביתנו; ממשלת אחדות רחבה, הכוללת את כל גוש הימין; וממשלת מיעוט בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת.

שתי האפשרויות הראשונות לא מקובלות על בוחרי ישראל ביתנו בגלל השותפות עם החרדים. רק 21% מהם מוכנים לקבל זאת, כאשר 3% מביעים תמיכה חזקה ו-18% די תומכים. במחנה המתנגדים לשותפות עם החרדים נמצאים 70% ממצביעי ישראל ביתנו, מהם 29% די מתנגדים ו-41% מאוד מתנגדים.

בעיה נוספת בממשלות על טהרת מפלגות המרכז והימין, שבהן בנימין נתניהו מכהן חלק מהזמן כראש הממשלה, היא יחסם השלילי של מצביעי ישראל ביתנו כלפיו. 61% מהם סבורים או בטוחים שכתבי האישום הצפויים נגדו מחייבים אותו לפנות כבר עכשיו את תפקידו כיו"ר הליכוד, ואליהם מצטרפים 21% החושבים שעליו לעשות זאת ברגע שיוגש נגדו כתב האישום – ובסך הכל 82%.

תרחיש ממשלת המיעוט הנתמכת מבחוץ על ידי הרשימה המשותפת – החלופה השלישית – גם הוא לא מקובל על מצביעי ישראל ביתנו. רק 9% מהם מוכנים לקבל שותפות של ישראל ביתנו בממשלה כזאת, בעוד 85% מתנגדים לכך. 65% ממצביעי המפלגה מתנגדים לאפשרות בתקיפות.

החלופה הזאת, אם יתבדה הקונצנזוס הרחב על סיכוייה הנמוכים בקרב פוליטיקאים ופרשנים, תלויה מלבד כחול-לבן גם בליברמן. אם יעדיף אותה על פני בחירות נוספות ומסוכנות, הוא יימנע בהצבעה עליה ויישאר עם ישראל ביתנו מחוץ לממשלה, בציפיה להפיכת ממשלת המיעוט לממשלת אחדות בהמשך.

ליברמן, כאמור, תקוע. כל מהלך שיבצע בזמן הקרוב טומן בחובו אבדן פופולריות וכוח פוליטי. לכן אולי הוא חוזר ואומר שישראל ביתנו תסכים לשבת באופוזיציה לטובת המדינה, אם כחול-לבן והליכוד יקימו לבדן ממשלת אחדות. הוא יודע שזאת אמירה חסרת ערך, אך היא לפחות מציירת אותו כממלכתי ולא כחסר אונים.

המלכוד של גנץ

ממשלת האחדות החילונית היא לכאורה חלופה רביעית ורצויה מבחינת מצביעי ישראל ביתנו, אך התעקשות נתניהו על גוש הימין והדתיים מצד אחד, ועמדות מצביעי כחול-לבן מהצד השני, הופכות אותה לכמעט בלתי אפשרית. הדבר היחיד שליברמן יכול לעשות לטובת העניין הוא לחבוש שטריימל וללכת להטמין פתק בכותל.

מבחינת רוב גדול מקרב מצביעי כחול-לבן בבחירות ספטמבר, המגעים שמקיים בימים אלה בני גנץ עם נתניהו לא יכולים להניב דבר מלבד בזבוז זמן או עגמת נפש גדולה. כמו ליברמן, גם גנץ מצוי במלכוד.

עמדות מצביעי כחול-לבן על נתניהו שליליות ביותר. 86% מהם סבורים שעליו לפנות את מקומו בראשות הליכוד כבר עתה, על רקע כתב האישום המתגבש נגדו, ו-6% נוספים סבורים שעליו לעשות זאת ברגע שכתב האישום יוגש בפועל. רק 5% סבורים שנתניהו יכול להישאר בפוליטיקה גם כנאשם.

עמדות מצביעי כחול-לבן על נתניהו שליליות ביותר. 86% מהם סבורים שעליו לפנות את מקומו בראשות הליכוד כבר עתה, על רקע כתב האישום המתגבש נגדו

עוד מגלה סקר מרכז גוטמן במכון הישראלי לדמוקרטיה, כי 27% ממצביעי כחול-לבן מתנגדים לכל רוטציה עם נתניהו במסגרת ממשלת אחדות, בעוד 46% מוכנים לכך רק אם גנץ יכהן ראשון כראש הממשלה. בסך הכל מדובר ב-73% ממצביעי המפלגה, שבכל תרחיש שהוא לא מוכנים שנתניהו יעמוד בזמן הקרוב בראשות הממשלה.

מנגד, 22% ממצביעי מפלגת המרכז-ימין החדשה מוכנים להסכם שבו נתניהו הוא הראשון ברוטציה. מכיוון שרובם סבורים גם שעליו לפרוש עם הגשת כתב אישום, ההסכמה הזאת היא ככל הנראה טקטית וזמנית, ונועדה לסיים את השיתוק הפוליטי.

באופן מוזר למדי, ישנם גם 3% ממצביעי כחול-לבן התומכים ברוטציה רק אם נתניהו יכהן ראשון. מדובר קרוב לוודאי בחלק מאותו מיעוט קטן הסבור שנתניהו יכול להישאר בפוליטיקה גם כנאשם.

ההתעקשות של נתניהו על גוש הימין-דתיים גם היא דרך ללא מוצא מבחינת רוב גדול של מצביעי כחול-לבן. רק אחוז וחצי מהם תומכים מאוד באפשרות של ממשלה משותפת עם החרדים, בעוד 13% די תומכים. מנגד, 76.5% מהבוחרים מתנגדים לאפשרות – 44% די מתנגדים ו-32.5% מתנגדים בתוקף.

בשאלת השותפות עם המפלגות הערביות התמונה מורכבת יותר. 49% מבוחרי כחול-לבן השיבו שהם מוכנים או תומכים בצירוף מפלגות ערביות לקואליציה, לעומת 47% המתנגדים לכך.

השאלה הרלוונטית יותר נוגעת לתמיכה מבחוץ של חברי הכנסת הערבים בממשלה בהובלת כחול-לבן. כאן העמדות מעט יותר גמישות, עם יותר מ-58% התומכים בכך, לעומת 39% מתנגדים. 23% ממצביעי כחול-לבן הביעו התנגדות חזקה לאפשרות הזאת.

שלא כמו אביגדור ליברמן, שכל האפשרויות העומדות בפניו מעוררות בקרב רוב גדול ממצביעיו התנגדות, בני גנץ נהנה ממרחב תמרון גדול יותר, המאפשר לו לבחור בגישה של ניהול סיכונים. רק חלק מהאפשרויות העומדות בפניו הן אסון פוליטי ברור.

הסכמה לדרישות נתניהו והליכוד תגרום לגנץ נזק משולש: ויתור בשאלת הרוטציה תקומם עליו שלושה רבעים ממצביעיו; הסכמה לדרישת נתניהו לכהן כנאשם במשך שנה מיום הקמת הממשלה תכעיס לפחות 92% מהמצביעים; והסכמה לממשלה הכוללת את המפלגות החרדיות תאכזב כ-80% מתומכי כחול-לבן.

נתניהו אינו יכול להרשות לעצמו להתפשר בשאלת הרוטציה. ויתור כזה, שיקנה לו מעמד שר בממשלת האחדות, יחייב אותו לפרוש מהממשלה כבר בתוך כמה שבועות, בהתאם להלכת דרעי-פנחסי. הוא ייאלץ לעזוב את בלפור ולא יוכל להגיע למשפטו כראש ממשלה בנבצרות, כפי שהוא רוצה.

על גוש הימין נתניהו היה מוותר ברגע אם היה יכול לכהן ראשון ברוטציה למשך שנה לפחות, אך זוהי סוגייה לא רלוונטית, משום שממילא גנץ אינו יכול להרשות לו לכהן ראשון, ודאי לא כנאשם בנבצרות. מכל הסיבות האלה, מגעי גנץ ונתניהו בימים אלה הם כאמור בזבוז זמן מוחלט.

בני גנץ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בני גנץ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

חלופת ההליכה לבחירות

כחלק מגישת ניהול הסיכונים, ובהנחה שב-21 הימים האחרונים לפני פיזור הכנסת הליכוד וגוש הימין יישארו מלוכדים סביב נתניהו, גנץ יכול כמובן לשקול גם הליכה לבחירות נוספות. נתוני הנאמנות החיוביים שלהם זוכה כחול-לבן והיעדר האלטרנטיבה למצביעי "רק לא ביבי" עשויים להכריע בעד האפשרות הזאת.

טיעון תומך נוסף להובלה לבחירות נוספות, הוא אבדן התמיכה הצפוי לנתניהו לאחר הגשת כתב האישום נגדו. בקרב כלל הציבור, רק 14% בטוחים שנתניהו יכול להמשיך לכהן כיו"ר הליכוד במצב כזה, ו-10% נוספים סבורים שהוא יכול. מנגד, 66% חושבים שעליו להתפטר – 47.6% בטוחים בכך ו-18.4% סבורים כך.

בהקשר הזה חשובות במיוחד עמדות מצביעי הימין, וגם שם נתניהו צפוי להיות במצב בעייתי. לפי המכון הישראלי לדמוקרטיה, 48.5% ממצביעי הימין בטוחים או סבורים שהגשת כתב אישום צריכה להוביל את נתניהו לפרוש מהפוליטיקה, בעוד רק 41.5% סבורים או בטוחים שעליו להישאר פעיל.

אלה נתונים המרמזים על מפלה אפשרית של נתניהו בסבב בחירות נוסף, ואמורים לעודד את גנץ לגרור רגליים עד להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, מתוך ציפיה שממנה נתניהו כבר לא יוכל להשתקם.

טיעוני נגד לבחירה של גנץ ללכת לבחירות הם העובדה שגנץ רואה באפשרות הזאת פגיעה בממלכתיות ובאזרחי המדינה, וחוסר הוודאות ביחס להצלחת כחול-לבן בבחירות הבאות, גם אם התנאים נראים כרגע נוחים.

בחזרה לאופציית ממשלת מיעוט

וישנה גם אפשרות ממשלת המיעוט, בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת. אחרי חודשים שבהם גורמים שונים, חלקם בעלי עניין, טוענים למתחים בין גנץ לבין יאיר לפיד, המתח הזה – או לכל הפחות חילוקי הדעות – קיבל השבוע ביטוי פומבי.

שלשום התראיין ב"כאן ב'" ח"כ חילי טרופר, מקורבו של גנץ, ואמר שאופציית ממשלת המיעוט אינה קיימת. לאחר שבועות של סירוב להתייחס לסוגיה, האמירה הזאת עוררה באופן טבעי עניין רב. אתמול, בגלי צה"ל, ניסה ח"כ עפר שלח, מקורבו של לפיד, לכבות את הלהבות. הוא טען "מפיו של חילי" שמדובר באמירה לא מוצלחת, והוסיף שגם האפשרות הזאת נמצאת על השולחן.

ההנחה הרווחת היא שדברי שלח מכוונים להפעיל לחץ על גוש הימין, בתקווה להצליח להקים ממשלה ציונית. אך מה אם הלחץ לא יצליח לפרק את הגוש וכחול-לבן תגיע לנקודת הכרעה? נכון לעכשיו הדעות ברשימה חלוקות, ורק לקראת סוף תקופת המנדט של גנץ יתברר מי מהצדדים הצליח לשכנע את הצד השני.

מנקודת מבט של ניהול סיכונים קר, חלופת ממשלת המיעוט ודאי פחות בעייתית פוליטית מממשלה לפי הצעת נתניהו. אמנם רבע ממצביעי כחול-לבן מתנגדים לה נחרצות, בדומה לחלק מחברי הרשימה, אך קרוב ל-60% תומכים בה, ואלה ללא ספק נתונים טובים יותר, או גרועים פחות, מחלופת נתניהו והחרדים.

אמנם רבע ממצביעי כחול-לבן מתנגדים לממשלת מיעוט נחרצות, אך קרוב ל-60% תומכים בה, ואלה ללא ספק נתונים טובים יותר מחלופת נתניהו והחרדים

הנתונים בסקר האחרון של המכון הישראלי לדמוקרטיה הם רק נקודת מוצא, משום שעמדות הציבור היהודי בסוגיה פריכות למדי. כך, בעוד שבסקר "שותפות בעירבון מוגבל" שנערך ב-2017 התנגדו לצירוף מפלגות ערביות לממשלה 66% מהיהודים, בסקר נוסף במסגרת הפרויקט שנערך בינואר השנה, ההתנגדות צנחה ל-50%.

בסקר שפירסם מרכז גוטמן של המכון הישראלי לדמוקרטיה בתחילת חודש זה, שוב עלתה ההתנגדות לצירוף הערבים לממשלה בחדות, ל-74%. לדברי ד"ר אור ענבי, העורך את הסקרים יחד עם ראש מרכז גוטמן, פרופ' תמר הרמן, "כשזה נעשה קונקרטי ומוחשי, וכבר אפשר לראות את הפנים של איימן עודה כשר כזה או אחר בממשלה צרה של בני גנץ, פתאום ההתנגדות נהייתה יותר גדולה".

ניסוח השאלות בסקרים של מרכז גוטמן הוא כמתבקש נייטרלי. ענבי נזהר מלהשיב מה היה קורה אם השאלה היתה מתייחסת להישגים שממשלה כזאת יכולה להניב, כמו אישור נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת, רפורמה בגיור, הגבלת כהונות ראש ממשלה ודברים דומים.

"מהניסיון שלנו, כל הטיה של שאלה עלולה, או עשויה, להטות גם את התשובות. ולכן אנחנו מתעקשים ומנסים להכניס שאלות נייטרליות, ולא לגרום למשיב לענות כמו שאנחנו רוצים. אם אני אשאל האם תתמוך בממשלה כזאת שתוכל לקדם אג'נדה חילונית, תיווצר הטיה שאנחנו מנסים להימנע ממנה".

אף שהנתונים על תמיכה בממשלה בתמיכת הערבים, בהנחה שהיא תניב הישגים לציבור החילוני, אינם ידועים – אולי הם מצויים במחשבי כחול-לבן – ברור שיחס הציבור היהודי לסוגיה, ובעיקר יחסם של מצביעי המרכז, אינו מגובש עד הסוף. אם בכחול-לבן רוצים להיאחז בכך, יש להם בסיס להניח שהתמיכה בממשלה כזאת בקרב מצביעיהם גבוהה אף יותר מ-58%.

עוד 1,620 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 19 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

אני מסית משמע אני קיים

נאומיו המרגשים ביומיים האחרונים של ראש ממשלתנו על ״ממשלת מיעוט של תומכי טרור, נבחרת החלומות של החמאס״, החזירה אותנו לימים היפים והרחוקים של כהנא חי וכולנו נמות. ובעוד אנו צועדים בדרך הלפידים והצעקות, אין כמו הזמן הזה למשחק הטריוויה – הסתה ראשונה, מי יודע?

במי בחר נתניהו להסתת הבתולין שלו, באיזו שנה ובאיזה עניין?

אה, זה קל, תגידו לי – רבין כמובן, וגם תצדקו, אבל כאן נגיע לשאלה הבאה – באיזו שנה יש קפיצת מדרגה בנאומי השנאה וההסתה, ומי הצטרפו למעגל הזוכים לתשומת ליבו של זה שהסתתו אומנותו?

לפני כשנה בזמן הזה (אוקטובר 2018) מסיבות שלא זכורות כרגע, יצאתי לתחקיר על ההסתה כפי שהכרנו אותה אצל ראש ממשלתנו. את הממצאים תוכלו לראות בהדמיה האינטראקטיבית הזו, שהפעם מומלץ לראות על מסך המחשב כדי שיהיה נוח להקליק על הגרפים ולקבל פרטים מדוייקים על כל אירוע. מתי בדיוק התרחש, איפה ומה נאמר בו.

שימו לב שמאז התחקיר עברה שנה פעילה מאוד מבחינת המסית הראשי, ככה שיש צורך בתחקיר המשך, אבל לא נתפלא אם המנצחים בתחרות קרבנות ההסתה המועדפים ישארו אותם: אזרחי ישראל הערבים.

ובחורבן ירושלים ננוחם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 168 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

הליכוד חזר בו מכוונתו להדיח את ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, משורות המפלגה

"פגישה טובה ועניינית": נתניהו נועד עם ליברמן בלשכתו במשך כשעה ● בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמר השר אוחנה שאין מדובר בהדחה, אך בשיחה עם תומכי ליכוד הודה שפעל להרחקתה ● האיחוד האירופי נגד ארצות הברית: כל פעילות בהתנחלויות פוגעת בסיכוי לשלום ● לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נתניהו וטראמפ

10:58 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ייפגש היום עם יושב ראש הבית היהודי, השר רפי רפץ, עם יושב ראש המחנה הדמוקרטי, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, ועם נציגי צוות המשא ומתן של הליכוד.

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, נסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שנועד להיום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המוניציפליות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת "כולנו" מול נסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך הליכוד העדיף להריץ את ראש העיר הקודם, נסים מלכה.

לאחר ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת 'כולנו' בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "'כולנו' הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בנסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה, זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש, וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, שבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

 

עוד 11 עדכונים

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה