איך למנוע בעיות

 (צילום: iStock-gastonlacombe)
iStock-gastonlacombe

לא מזמן ראיתי איך נולדה בעיה. זה קרה בשוק מחנה יהודה בירושלים כאשר עמדתי על יד דוכן לפיצוחים. המוכר סיים לשרת מישהו ופנה עלי. התחלתי להגיד לו מה שרציתי. אבל אז אדם שהגיע אחריי דחף אותי הצידה וקרא למוכר בקול רם:

"חצי קילו שקדים!" המוכר התעלם ממנו, הסתכל ישר אלי ושאל מה אני רוצה. אבל לפני שהספקתי לענות לו, האיש שנדחף נפנף ביד והרים את הקול: "חצי קילו שקדים!".

המוכר סימן שימתין ואמר, "חכה רגע, קצת סבלנות!" הוא הצביע אלי והוסיף: "הבן-אדם הזה עומד כאן לפניך." אבל האיש המשיך להצביע על הפיצוחים וחזר על בקשתו.

המוכר הרים את הקול: "אמרתי לך לחכות! מה, אתה סתום?"
האיש הגיב: "היי, תזהר איך אתה מדבר אלי!"
המוכר: "אז תחכה בסבלנות!"

האיש שוב הזהיר את המוכר. הוא נראה כאדם עם פיוז קצר. אבל המוכר פנה אלי כאילו התעלם מהאיש ושאל מה אני רוצה. חשתי שהאיש על ידי גועש מזעם. נדמה שעוד מעט תתפתח קטטה בין השניים.

כמי שעלה לארץ הזאת מתוך השקפה שישראל היא לא סתם איזה ארץ מן השורה או שיעודה רק להיות מקלט ליהודים נרדפים, אלא שהיא בעצם אידיאל שמסמל כל מה שטוב ונשגב ברוח האדם, ואמור גם להעניק תקווה לעולם יותר טוב לכולם, תופעות מכוערות כמו החלפת גידופים של שני האנשים האלה מאוד מאכזבות.

החלטתי להתערב ואמרתי למוכר, כאשר אני מצביע על האיש הזועם: "תן לו לפניי בבקשה. לא אכפת לי לחכות קצת!" המוכר הסתכל עלי בהשתאות. הוספתי: "זה בסדר, תן לו לפניי!"

המוכר משך בכתפיו, שקל את השקדים ובקול לא ידידותי אמר: "שלושים שקל!" האיש צעק: "מה פתאום! למה כל כך יקר?"
המוכר: "זה המחיר! אתה רוצה או לא רוצה?"
הקונה: "זה גניבה!"
המוכר בצעקה: "מה אמרת?"
הקונה: "זה גניבה ואתה גנב!"

המוכר הוריד את הסינור ויצא מפתח הדוכן. האיש עמד במקום וחיכה לו. באותו זמן, מאחרי ערמת קופסאות בחלק האחורי של הבסטה הופיע במפתיע ובזריזות אדם כבן שבעים, רחב כתפיים וחסון, ומנע מהמוכר להתקרב לאיש. אולי המוכר הוא הבן, שותף או עובד שלו. הקשיש גם חסם את האיש. הוא אמר למוכר בשקט: "תעזוב את הטיפוס הזה. לא כדאי להתעסק איתו!"

המוכר כעס מאוד וניסה לעקוף את הקשיש, שאמר: "חבל על הזמן, שמואל. אני מבקש ממך, תחזור פנימה לחנות!" הוא חזר על בקשה זו עוד פעם ואז המוכר ציית לו וחזר לעמוד מאחורי הדוכן. בינתיים האיש עדיין רצה לבוא במגע עם המוכר. אבל הקשיש המשיך לחסום אותו.

הוא אמר לאיש: "לפני כמה ימים שני אנשים הלכו מכות כאן בשוק. אחד עדיין מאושפז במצב קריטי. השני יושב בבית סוהר. וזה מה שיהיה כאן אם תמשיכו ככה!" כנראה שהסיפור על אישפוז ומעצר עשה רושם על האיש והוא הלך כמה צעדים אחורנית ובקול נמוך מילמל כמה מילים לא מכובדות על אימו של המוכר ועל מצב שכלו ואז עזב את המקום.

כמה קרוב העימות הזה היה עד שהיה הופך להיות אלים? בלי המעורבות של הקשיש, חילופי המילים הבוטות יכלו להוביל להיות קטטה עם פגיעות בגוף, ביקור בחדר מיון ואישפוזים או גרוע מזה!

והיו יכולות להיות הסתבכויות עם החוק; גם הוצאות כספיות כדי לממן שכר עורכי דין ותשלום קנסות, נוסף להרבה בזבוז זמן ועוגמת נפש. כלומר הרבה בעיות רציניות! והכל סתם בגלל חוסר סבלנות של האיש, ובגלל מחיר מופקע של המוכר, ובגלל דיבור בוטה וחוסר דרך ארץ של שניהם.

אבל מאידך, לו המוכר היה מתאפק ונמנע מלהעליב את האיש, למרות גישתו הגסה, ולו היה מדבר איתו בנימה רגוע יותר, יתכן שהאיש היה ממתין לתורו, או פשוט עוזב את המקום בלי לחכות והיה הולך לדוכן אחר. וכך לא היה מתפתח שום חיכוך ביניהם.

יש גם לציין שהמחיר המופקע של השקדים מקומם. ויותר נבון היה מבחינת האיש פשוט לעזוב את המקום. אמנם העובדה היא שיום יום מתפתחים מצבים נפיצים כאלה בגלל חוסר סבלנות, חוסר הגינות, דיבור בוטה בקול גבוה והנטיה להגיב בתקיפות לכל קריאת תיגר אמיתית או מדומה.

בעיות רבות נוצרות בגלל הנטיות האלה. בעיות לגמרי מיותרות. ואז זה נדיר שהצדדים יגיעו לעמק השווה. ועוד דבר, כאשר אנשים צועקים אחד על השני הם גם לא יקשיבו זה לזה. ואם כן יקשיבו זה בוודאי לא יהיה תוך כדי אובייקטיביות.

ועוד דבר שמשבש כל שיח – ידידותי או עוין – היא הנטיה הרווחת להיכנס לדבריהם של אחרים. קוטעים מי שמדבר באמצע המשפט. פשוט לא נותנים לאחרים להסביר את עמדתם וככה מונעים כל סיכוי לפתור את מחלוקותיהם. ועוד דבר: זה נדיר שמישהו יודה שטעה או שאולי השני צודק. לו היו מתגברים על המגרעות הללו, ברור שהיו הרבה פחות בעיות – בכל תחום ותחום.

חלק גדול מהבעיות הן לגמרי מיותרות.

יש מצבים הרבה יותר חמורים מהעימות שראיתי בדוכן הפיצוחים. למשל נהג של רכב כלשהו, כאשר הוא עצבני, מרוגז או חסר סבלנות, עלול להוות סכנה קטלנית בכל רגע שהוא יושב אחרי ההגה. ובכל רגע נתון יש רבבות נהגים כאלה בכבישי הארץ שנוהגים תחת ההשפעה של זעם, חוסר סבלנות וחוסר דרך ארץ.

התכונות הללו משפיעות בכל מערכת יחסים – אם בתוך המשפחה, בעבודה בין עובדים לבין עצמם וגם עם המנהלים ואף בין המנהלים עצמם. טיב העבודה גם מושפעת ממידת הסבלנות ומרמת האינטגריטי של כל בעל תפקיד.

מעבר לתכונות שגורמות בעיות שצויינו יש עוד. יש אנוכיות מופרזת וחמדנות יתר; ויש אגרסיביות, זלזול, יוהרה וחוסר הגינות. והן באות לידי ביטוי כשקרנות, מרמה, הונאה, זיופים ותופעות פוגעניות אחרות שמשבשות את חיינו.

כאשר בבניין חדש, למשל, זמן קצר אחרי סיום הבניה, מופיעים סדקים או נזילות מים בקירות, קרוב לודאי שמישהו ניסה לחסוך כסף על ידי שימוש בחומרים זולים ולקויים, או בהפחתת כמויות חומרים, או על ידי דילוג בתהליכים הנדסיים שנקבעו – הכל על מנת להוזיל את ההוצאות.

כאשר בדיקת תקציב של חברה או ארגון מגלה אי-סדרים או הפסדים בלתי-מובנים, סביר להניח שמישהו מכוון כספים למטרות לא ראויות. וכאשר אדם במצב בריאותי לא מסוכן עובר טיפול שגרתי ולא דרסטי בבית החולים, ופתאום מצבו מתדרדר באופן חמור או שהוא מת, סביר לשער שמישהו בצוות הרפואי פעל באופן לא ראוי. אולי מתוך הזלזול של אחת האחיות שלא הקפידה כאשר נתנה את התרופות והחולה קיבל משהו מסוכן או שמרוב שאננות, היא לא ענתה לפעמון המצוקה בזמן. או שבגלל זלזול, הרופא לא עבר על תוצאות הבדיקות בקפדנות מספקת ופספס נתונים קריטיים, או שמרוב יוהרה חשב שהוא יודע מה הבעיה בלי בדיקה מקיפה יותר, או שכבר אין לו סבלנות להקשיב לכל הטענות של החולים כראוי.

אמנם יש לקחת בחשבון את מדיניות מערכת הבריאות, שבגלל תכנון לקוי (בגלל זלזול, יוהרה או שיקולים לא הגונים) לא מצליחה להכשיר מספיק אנשי רפואה, ולכן רבים מהרופאים והאחיות עוברים שחיקה בלתי נסבלת בעבודה, אשר יכולה להשפיע על הזמן שהם יכולים להעניק לכל חולה ואף על טיב מסירותם.

יש לזכור שמשרד הבריאות מתוקצב על ידי משרד האוצר אשר חייב לקחת בחשבון את התקציבים של כל המשרדים הממשלתיים האחרים וגם יתר המקומות הנתמחים על ידי תקציב המדינה. זה דורש חכמה והגינות רבה. אבל יש גורמים פוליטיים ואחרים עם כוח סחיטה, שמטילים לחץ כבד על האוצר, כדי להסיט מיליארדים של שקלים ליעדים לא הכי זקוקים.

מיליארדים שהיו צריכים להגיע למערכות החינוך, לרווחה, לתשתיות תחבורה וכמובן למערכת הבריאות ולעוד מטרות חיוניות ביותר. בעליל, חלוקת התקציבים לא תמיד מבוססת על מה שטוב לחברה או למדינה, אלא במידה ניכרת בעלי הון שפשוט רוצים יותר הון ולהשגת יתרונות פוליטיות לאלה קרובים למוקדי כוח. שוב רואים איך חוסר הגינות, אנוכיות מופרזת ועוד תכונות שליליות מהווים השורש לקשיים ובעיות.

יש עוד כמה מגרעות שמאפשרות ליקויים ובעיות והן חוסר ביקורת עצמי, דחיה אוטומטית של כל עצה שמישהו אחר נותן, והתעקשות סתם לשם התעקשות. אלה גם תופעות מאוד נפוצות בפוליטיקה ויוצרים נשק עצום. כרגע אין לנו ממש ממשלה משך חודשים רבים בגלל כל הנטיות השליליות שצויינו במאמר זה. זה ממש משבר. במשך כל קיום המדינה חלו משברים רבים בכל תחום וגם אסונות לאומיים. וכמעט ולא קרה שמישהו מהדרג הבכיר היה מוכן לקבל אחריות על כשלון כלשהו. בכל פעם כל מי שהיה מעורב בהתדרדרות חמורה או בכשלון או אפילו באסון, היה פשוט מתנער מכל אחריות או מצביע למישהו או משהו אחר כאחראי. ראו מה שקורה אצל הפוליטיקאים שלנו היום!

וזה מביא אותנו לשאלה: מי ביננו מנהל את חייו בהגינות, התחשבות, בשיקול דעת אובייקטיבי ובלי חמדנות יתר כל הזמן? מפעם לפעם כל אדם נורמטיבי מתנהג מתוך אחד התופעות השליליות שצויינו בכתבה זו. זה קורה אצל אנשים חכמים, משכילים וגם אצל הנחמדים ביותר. זה קורה לנו בכל גיל ובכל מעמד. ולכל התכונות האלה יש אלמנט של טיפשות. המולטי-מיליונר, למשל, שעוסק במרמה או הפרת חוק אחרת כדי להוסיף להונו, יפעל מתוך איוולת אם יחשוב שאין סכוי שייתפס בסופו של דבר. הפוליטיקאי שמונע התקדמות בהרכבת ממשלה היום פועל בסופו של דבר בטיפשות כי הוא משתתף בגרימת נזק עצום למדינה. זה לא אומר שכל פוליטיקאי נותן יד למגמה הזאת היום וחסר אינטגריטי; ולא כל מולטי-מיליונר הוא רמאי. גם לא כל עורך דין, סוכנות ביטוח או קבלן בניה הוא ערמומי. אבל כל אדם, כשאר כן מתנהג מתוך נטיות שליליות כאלה, עלול לגרום בעיות לאחרים ולעיתים גם לעצמו. וטוב אם נוכל לזכור את זה.

לא צריך להיות אדם חכם להבין שכאשר מתיחסים זה לזה בדרך ארץ ובהגינות, על פי רוב יש סיכוי טוב לכונן מצב תקין ועם מינימום של בעיות והפרעות. ככה זה בכל מסגרת של חיינו. ואם בכל זאת צצות בעיות, בדרך כלל מחשבה צלולה ומקיפה יחד עם גישה של דרך ארץ אמור להוביל לפתרונות הולמים. וכאשר לא מוצאים פתרונות, מן הסתם ישקלו באופן אובייקטיבי איך להתמודד במצב בעייתי כלשהו. ויעשו זאת בלי עצבים ובלי גידופים והשמצות או האשמות, וללא טינה או ניתוק יחסים.

המסקנה מכל זה ברורה. כדי להנחיל לעצמנו וליקירנו ולכל מי שסביבנו חיים טובים עד כמה שאפשר, עם מינימום בעיות ועוגמת נפש, עלינו להקפיד לחיות את חיינו לפי העקרונות של יושר, יושרה ודרך ארץ ולהימנע מכזב, חוסר התחשבות, נבזות וזדון. כדי שזה יהיה יש צורך לעשות חשבון נפש נוקב ומתוך יושר. לעשות את זה לעיתים קרובות. עתידנו תלוי בזה – כפרט וכעם. ממש ככה!

נולד בדרום אפריקה ב-1937. עלה ארצה בשנת 1957. היה בעל עסק להוצאה לאור של כתבי עת באנגלית. כעת פנסיונר. הקים קבוצה בשם "אנשים שאכפת לנו מהארץ", במטרה לקדם את טוהר המידות בקרב החברה ולנבחרי העם

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,506 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 12 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כרוניקה של חיסול ידוע מראש

פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועה פעל בחסות איראנית, תוך שהוא מתגרה במצרים - וגם בחמאס ● אף אחד ברצועת עזה לא יצטער על לכתו, אבל חמאס לא יוכל להרשות לעצמו שלא להגיב ● פרשנות

החיסול בעזה – המסר לטהרן. אם תרצו, זו השורה התחתונה של פעולת צה"ל לפנות בוקר, במהלכה חוסל בהא אבו אל עטא, בכיר הג’יהאד האיסלמי בעזה.

בישראל התאפקו הרבה מאד זמן בעינינו של עטה, שניהל מדיניות סמי-עצמאית בשנים האחרונות, כשהוא קשוב בעיקר למפעילים באיראן.

ישראל ניסתה בימים האחרונים להימנע עד כמה שאפשר מהחיסול הממוקד, והעבירה שורה של מסרים – בעיקר דרך המצרים – כדי לנסות ולהרגיע את הסורר מהג׳יהאד האיסלמי. ככל הנראה, המסרים הללו נתקלו בחומת סירוב ובמאמצים מתקדמים להוציא שורה של פיגועים בהוראת טהרן.

לא בכדי הדרג המדיני הדגיש בשבועות האחרונים כי איראן נחושה להגיב על שורת התקיפות והחיסולים שהיא מייחסת לישראל.

השיטה האיראנית לא הפתיעה: שוב שימוש בגורם שלישי מבלי שהאש תלחך את גלימתם של שלטון האייטולות. בתגובה דרך הג’יהאד האיסלמי, האירנים התכוונו להשיג שתי מטרות: גם נקמה בישראל וגם מבוכה לשלטונות במצרים שמנסים כל העת להרגיע את המתח ברצועה.

בישראל היו דרוכים וקשובים היטב למאמצים האיראניים. הדיווחים האחרונים על ניסיון חיסול של בכיר בג’יהאד האסלאמי בלב דמשק, בהחלט מסתדרים עם הגיון הפעולה הישראלי, אף שישראל הרשמית שותקת בעניין האירוע בסוריה.

המסר כאן הוא כפול: ישראל מזהה את המאמץ האיראני לפעול דרך שליח, וידה הארוכה יודעת להגיע למיטתו של הבכיר בעזה וגם לביתו של מי שחוסה בדמשק.

הכדור נמצא עכשיו בצד השני, בעזה. אלא ששם האינטרסים מתחת לפני השטח מנוגדים. כלפי חוץ, חמאס לא יכול שלא להגיב באופן פומבי הצהרתי על החיסול.

בפועל, חמאס אינו רוצה בהסלמה עם ישראל, ובטח לא מעוניין במבוכה מול המצרים שמחזיקים אותו בגרונו, עם הפתיחה והסגירה של מעבר רפיח.

מעבר לכך, עטא הביך בשבועות האחרונים לא מעט פעמים את חמאס, עם ירי רקטות לעבר ישראל. אז, חמאס הכיל את התגובה הישראלית שהופנתה לנכסים שלו מתוך הבנה שזהו אירוע חולף. נכון לרגע זה חמאס עדיין לא הצטרף לירי הנרחב לעבר גוש דן, אבל אף אחד לא יתפלא אם הארגון ייגרר להגיב.

כאן המקום להדגיש את חשיבותה של מצרים. מנוף הלחץ ומנגנון הסיום של כל סבב לחימה מול רצועת עזה עבר בקהיר. אין ספק שבעניין הזה האינטרס המצרי והישראלי זהים. גם שירותי הביטחון המצריים לא שבעו נחת מפעילותו של עטה, כך שגם במקרה הזה, אף אחד לא בקהיר לא ממש יצטער.

אחרי שאבק הקרבות הנוכחי ישקע תישאל השאלה האם ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מול החמאס והג’יהאד האסלמי?

ללא ספק, ההצהרה הישראלית כי היא לא חוזרת למדיניות החיסולים אמורה להרגיע במשהו את האווירה. אבל זהו פיקדון קצר מועד שמפקידה ישראל בידי חמאס. אם התגובה של הריבון בעזה תהיה חסרת תקדים, לא מן הנמנע שישראל תעלה את רף התגובה.

עוד 391 מילים

עשרות רקטות נורו מעזה למרכז ולדרום הארץ; הלימודים מושבתים מתל אביב דרומה

פיקוד העורף: מקומות עבודה שאינם חיוניים, מגוש דן ודרומה, ואין בהם מרחב מוגן מונחים שלא לפתוח את שעריהם ● לפנות בוקר חיסל צה"ל בעזה את בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא ● ישראל במסר לעזה: שקט ייענה בשקט ● בסוריה בוצע ניסיון חיסול של סגן מפקד הג'יהאד האיסלאמי ● בצל המתיחות הביטחונית יחל היום בנט את כהונתו כשר הביטחון

11:20 עריכה

הצהרת ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל כוכבי נדחתה לשעה 12:00 בעקבות התארכות ישיבת הקבינט.

11:17 עריכה

משרד הבריאות הפלסטיני מוסר שאדם נהרג ואחדים נפצעו במתקפה של כלי טיס ישראלי בצפון רצועת עזה.

11:05 עריכה

צה"ל עדכן שכלי טיס שלו תקף שני פעילים של מערך ירי תלול המסלול של הג'יהאד האיסלאמי בצפון רצועת עזה. לפי הודעת הצבא, זוהתה פגיעה במקום. בצה"ל הבהירו שהתקיפה נועדה "לטובת הסרת איום מיידי".

10:46 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ עודכן לפני חיסולו של בהא אבו אל-עטא בעזה על הפעולה המתוכננת.

10:42 עריכה

ממגן דוד אדום נמסר ש-15 בני אדם נחבלו בדרכם למרחב המוגן; מצבם – קל. 13 בני אדם נוספים לקו בחרדה.

10:39 עריכה

חבר הכנסת עמר בר לב מהעבודה-גשר כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "המרצח הא אבו אל-עטא הוא בן מוות. בשנה וחצי האחרונות היו מספר רב של הזדמנויות לחסל אותו כמו גם בכירים נוספים בג'יהאד ובחמאס אך הקבינט נמנע מלעשות זאת. מדוע שינה נתניהו את עמדתו דווקא עכשיו שבעה ימים לפני תום המנדט של ח"כ גנץ להרכיב ממשלה? והתשובה לצערי ברורה".

10:27 עריכה

תיעוד: רקטה פוגעת בכביש, סמוך למכוניות נוסעות, בצומת שתולים

10:23 עריכה

אחרי האזעקות שהושמעו הבוקר בדרום ובגוש דן – אזעקה הופעלה בעיר מודיעין.

10:16 עריכה

בשל המצב הביטחוני, הפגישה, שהייתה אמורה להיערך היום בין יושב ראש כחול לבן בני גנץ ליושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, נדחתה למחר.

09:44 עריכה

פיקוד העורף מעדכן את הנחיותיו: בגוש דן ובשפלה ניתן לצאת למקומות עבודה, אם ישנו מרחב ממוגן במקום.

09:32 עריכה

צה"ל מעדכן שעד השעה 9:10 זוהו כ-50 שיגורים מרצועת עזה לישראל. כ-20 שיגורים יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל.

09:28 עריכה

בחולון איבדה ילדה בת שמונה את הכרתה בזמן שאזעקה הושמעה בעיר. צוות של מגן דוד אדום ביצע בה החייאה, והיא הועברה להמשך טיפול בבית החולים וולפסון, לאחר שליבה שב לפעום. מצבה קשה.

09:11 עריכה

בעזה נערכת בשעה זו הלווייתו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל עטא, שישראל חיסלה היום.

09:04 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי ימסרו הודעה לתקשורת הבוקר בשעה 10:30. קודם לכן תיערך בקריה בתל אביב ישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני.

08:37 עריכה

במערכת הפוליטית מוסיפים להגיב להסלמה הביטחונית.

גבי אשכנזי מכחול לבן בירך את צה"ל ומערכת הביטחון. חברו לסיעה, יועז הנדל, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "במישור הפוליטי יש רק מענה אחד: אחדות".

לעומתם יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, כתב על נתניהו: "אדם ציני שהפסיד שתי בחירות ברצף ישאיר רק אדמה חרוכה בניסיון נואש להישאר בתפקידו. במשך עשור קם כל בוקר במטרה להעמיק את הכיבוש ולהרחיק את הסיכוי לשלום – וכך עשה גם היום".

08:21 עריכה

לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל תוקף בצפון רצועת עזה.

08:05 עריכה

בסוריה נהרגו שני אנשים ליד שגרירות לבנון בדמשק. לפי הדיווחים, יעד התקיפה היה אכרם עג'ורי, סגנו של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי.

07:58 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם הודעה על רקע חיסול אבו אל-עטא:

תחזקנה ידי כוחות הביטחון כולם, העמלים למען הצלחת הפעולה הבוקר כבר תקופה ארוכה. אני יודע כי לנגד עיניהם, ולעיני ממשלת ישראל שאישרה את הפעולה, בטחון ישראל ורק הוא בלבד. זהו לא זמן התנגחויות פוליטיות ואלה אינן מוסיפות כבוד לכל העוסק בהן – זאת השעה לחדול מהתבטאויות שכאלה מיד.

אזרחי ישראל, אנא, היו קשובים להנחיות מצילות החיים של פיקוד העורף והשמרו לנפשותיכם מאוד.

07:52 עריכה

פיקוד העורף מעדכן את ההנחיות לציבור:

באזורים עוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, לכיש, מרכז הנגב, דרום השפלה, השפלה: לא תתקיימנה פעילויות חינוכיות ואין לצאת לעבודה שאינה חיונית, מותרת התקהלות עד 100 איש בשטח סגור בלבד.

באזורים דן וירקון: לא תתקיימנה פעילויות חינוכיות ואין לצאת לעבודה שאינה חיונית, מותרת התקהלות עד 300 איש בשטח סגור בלבד.

07:36 עריכה

צה"ל במסר לעזה: "אנחנו לא חוזרים למדינות הסיכולים, זהו אירוע נקודתי. צה"ל לא מעוניין בהסלמה, אבל אנחנו ערוכים להמשיך ולפעול נגד כל מי שינסה לפגוע בביטחון ישראל".

07:34 עריכה

הנחיות פיקוד העורף בקצרה:

הנחיות פיקוד העורף (צילום: צה"ל)
הנחיות פיקוד העורף (צילום: צה"ל)
07:32 עריכה

פיקוד העורף פרסם הנחיה לציבור, לפיה לא יתקיימו היום לימודים מהדרום ועד גוש דן. גם מקומות העבודה מושבתים.

07:20 עריכה

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הבוקר בשעה 9:00 בקריה שבתל אביב. חברי ועדת השרים לענייני ביטחון הונחו שלא להתראיין בתקשורת.

07:09 עריכה

במערכת הפוליטית מברכים על חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא.

 

עוד 24 עדכונים

מדינה קטנה מוקפת שושו

פייסבוק העלה לי בזיכרונות פוסט שכתבתי ממש היום לפני שנה, ב-12.11.18. אפשר לעשות לו העתק-הדבק ולעדכן תאריך, ואפשר לשיר אותו בכל שנה בסתיו. זה כמו חצב, המצב. לא צריך להיות נביא, לקסם הזה צריך רק פוליטיקאים יהירים או נואשים. כתבתי פוסט כזה בשלל הזדמנויות דומות ששר ההיסטוריה ושליחיו הטיפשים סידרו לנו.

פייסבוק העלה לי בזיכרונות פוסט שכתבתי ממש היום לפני שנה, ב-12.11.18. אפשר לעשות לו העתק-הדבק ולעדכן תאריך, ואפשר לשיר אותו בכל שנה בסתיו. זה כמו חצב, המצב

וזה הפוסט מלפני שנה:

"כמו בהגדרה המפורסמת לטיפשות, אנחנו חוזרים על אותה פעולה ומצפים לתוצאה אחרת, בתקשורת כבר עובר מצעד 'לשעברים' שמסבירים שמבצע כזה היה ויהיה כי צריך. אפילו המצביא יאיר לפיד מתרברב שיכולנו לכבוש את עזה (בלי עיפרון?).

חצי יובל של 'פעולות חשאיות בעומק האויב', שבסופן אין חדש ועדיין אנחנו מסתערים על אותה מצודה שלא תקרוס לעולם. היא עשויה מאנשים שאין להם מה להפסיד, שמולידים עוד אנשים שאין להם מה להפסיד, וככה עד קץ הזמן. אולי שמעתם על אוזו ומוזו מכפר קקרוזו שאפילו הנכד שלי למד מהם שאין מוצא. בסוף נדבר.

צה"ל של היום הוא לא צה"ל שחשבנו. צבא מתקדם ו-9 צוללות ונשק הייטק במיליארדים, אבל אזרחים בדרום מסתתרים כמו לפני שבוע ולפני חודש ולפני שנה ועשור ויובל.

האויב אינו צבא אלא אזרחים שהתרגלנו לזלזל בהם והם מזנבים בנו, חלשים מאיתנו אבל נחושים ונואשים יותר. אז עוד 'בכיר' בן 20 חוסל ותחתיו יקום עוד 'בכיר' בן 20, וגם להם, התאמינו? יש אמא. ואצלנו עוד משפחה קרועה וחיילים הלומים

האויב אינו צבא אלא אזרחים שהתרגלנו לזלזל בהם והם מזנבים בנו, חלשים מאיתנו אבל נחושים ונואשים יותר. אז עוד 'בכיר' בן 20 חוסל ותחתיו יקום עוד 'בכיר' בן 20 ועוד אחד, וגם להם, התאמינו? יש אמא. ואצלנו עוד חייל הרוג ועוד משפחה קרועה וחיילים הלומים.
ואין שקט. ולא יהיה. שקט. צוללות."

כמו תלמיד גרוע עם מורה טיפש ממנו, אנחנו משלמים את מחיר הדילים הפוליטיים שנחרשים על גבנו השחוח. העיתוי תמיד יהיה חשוד אך מוכחש.

המדינה שוב במקלטים, עכשיו זמן ה'סבב'. השדרנים מברברים בארשת חשיבות, הכותרות רצות, יירוטים עפים לנו מעל לראש, עדים עוברים בסך ('ואז שמעתי בום'), חצי מדינה משותקת, וכרגיל, ממלאים את המסך מצביאים לשעבר, בהווה ובעתיד, זו מסורת ישראלית. כמו קידוש. ארסנל הקלישאות הלוחמני נשלף: פצצה מתקתקת, בן-מוות, ללמד לקח, להשטיח, לאבד ולהשמיד.

המדינה שוב במקלטים, עכשיו זמן ה'סבב'. השדרנים מברברים בארשת חשיבות, הכותרות רצות, יירוטים עפים לנו מעל לראש, עדים עוברים בסך ('ואז שמעתי בום'), חצי מדינה משותקת, וכרגיל, ממלאים את המסך מצביאים

ואיזה מזל שיש לנו מלא צוללות? כולן בדרך לעזה, אולי נשאיל עוד צוללת מהמצרים. נתניהו היה פיקח, הוא שם אצלם כמה, שלא יחסר. לא סתם הוא מר שלום וביטחון.

עכשיו הוא בארון. מחפש את היוניקלו. איזה באסה, ממש חם היום, מה זה הקיץ הזה באמצע החורף? מה נסגר עם אלוהים, הוא בצד של הג'יהאד? איך אפשר לשדר שליטה במצב כשאתה מזיע במעיל וגנץ על הגדר? את מי תפחיד ככה חוץ מאשר את ליברמן שהמושכות נפלו לו מהיד באמצע משחקי הרעב?

שקט, בוח.. כלומר יורים. לא מותחים ביקורת כשהתותחים רועמים, ולא לוקחים מפתח של חביתוש בלי רשות של רגע ודודלי. אולי אחרי ה'סבב', כשנחזור לשגרה, אנחנו מדינה קטנה מוקפת שושו.

עכשיו הוא בארון. מחפש את היוניקלו. איזה באסה, ממש חם היום, מה זה הקיץ הזה באמצע החורף? מה נסגר עם אלוהים, הוא בצד של הג'יהאד? איך אפשר לשדר שליטה במצב כשאתה מזיע במעיל וגנץ על הגדר?

יד לפה, האויב מאזין לגנץ. איזה מזל שלנתניהו אין טלפון. הוא תמיד צעד אחד לפני כולם, בשביל טלפון יש לו עוזרים, מלבישים, מתרפסים ומתרופפות…פים, ועם עמה, הוא עצמו מפציץ במצגת עם ציור של פצצה או ארונות עם קלסרים ריקים כתפאורה לנאומים לאומה. כזה מתוחכם הוא.

עוד מעט תהיה מסיבת עיתונאים. עכשיו הוא מצייר את השלט עם הפצצה. יצא נורא יפה. זה היה רעיון של יאיר. הגננת לימדה אותו.

איזה מלחמה יפה, נכון? כלומר סבב.
שקט, אל תענו. עכשיו יורים.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 598 מילים

נאום התפוזים של יאיר נתניהו בשבוע שעבר, איפשר לאביו ראש הממשלה להתפאר בהישגי היצוא בתקופתו ● אלא שכמו במקרים אחרים בעבר, נתניהו לא מקפיד על הצגת נתונים מלאים ומדויקים ● במציאות, ביצועיו הכלכליים רחוקים מלהיות מרשימים, וישראל עדיין משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD ● פרשנות

עוד 1,178 מילים
עודכן לפני 19 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

תגובות אחרונות

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים

תחקיר זמן ישראל מותו של ים המוות קרוב מתמיד

לדעיכת הסכם השלום עם ירדן יש כבר קרבן ודאי אחד: ים המלח ● פרויקט תעלת הימים המגלומני - להזרמת מים לים בשיתוף פעולה בינלאומי - מעלה אבק במגירה ● בינתיים נמשכת כריית המינרליים בידי כ"יל, למרות המחאה הירוקה ● והמומחים מעריכים שבקרוב יהיה כאן כל כך יבש וחם, שהתכניות ל"הרטבת" ושיקום ים המלח ייזנחו לטובת הגדלת כמות מי השתייה

עוד 3,244 מילים

דרעי וליצמן לגנץ: נהיה ערבים לקיום הסכם הרוטציה

חפץ במכתב לאוחנה: תתנצל ותפצה או שאתבע אותך ● נתניהו תוקף את גנץ: ממשלה בתמיכת הערבים - סטירת לחי ● ליברמן לגנץ ונתניהו: אם יש ביניכם מחלוקת - תטילו מטבע ● ביהמ"ש הרשיע את ראש העיר אשקלון לשעבר בקבלת שוחד, אך זיכה אותו מחמת הספק מהחשד שקיבל שוחד דרך סיקור אוהד - מה שאולי מהווה תקדים לפרשות נתניהו ● גנץ וליברמן ייפגשו מחר בשעה 16:00

עוד 43 עדכונים

תורת המשחקים הפוליטיים

חודש בדיוק לפני יציאה אפשרית לבחירות נוספות, קשה להעריך כיצד יסתיים הפלונטר חסר התקדים בפוליטיקה הישראלית ● שלושת השחקנים הראשיים שיכולים לפרוץ את המבוי הסתום - נתניהו, גנץ וליברמן - מחזיקים באינטרסים שונים, לרוב מנוגדים ● בניסיון לעשות סדר, ערכנו לכל אחד מהם מאזן רווח והפסד בכל אחד מהתרחישים

עוד 1,531 מילים

האולטימטום של ליברמן לא חוקי - ואף אחד לא שם לב

ליברמן דורש שכחול-לבן תקבל את מתווה הנשיא, לפיו נתניהו יכהן ראשון ברוטציה על ראשות הממשלה ● אלא שעל פי חוק יסוד הממשלה, כל עוד גנץ מחזיק במנדט, זה פשוט לא אפשרי

יו״ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שלח אמש אולטימטום לבנימין נתניהו ולבני גנץ, ובו דרישה כי יו״ר הליכוד יוותר על הליכה עם בלוק ה-55 של מפלגות הימין-חרדים, ואילו יו״ר כחול-לבן יקבל את מתווה נשיא המדינה, לפיו נתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה במסגרת הסכם רוטציה – אך יסכים לצאת לנבצרות אם וכאשר יוגש נגדו כתב אישום.

"אני מצפה ומבקש משניהם לקבל החלטות נכונות״, אמר ליברמן בראיון לדנה ויס בחדשות 12. ״כל אחד שלא יידע לקבל את ההחלטה הנכונה – אנחנו נתמוך בצד השני".

אלא שהתוכנית של ליברמן – לפיה כל צד יעשה ויתור עקרוני אחד לטובת הקמת ממשלת אחדות – איננה כה פשוטה כפי שהוא מצייר אותה, ובעיקר: היא עומדת בפני מכשול משפטי שעלול לשנות את פני הדברים.

לפי חוק יסוד: הממשלה, סעיף 13 ג׳, ״חבר הכנסת שהרכיב ממשלה יעמוד בראשה״. אי לכך, מאחר שגנץ מחזיק כעת את המנדט להרכבת הממשלה, הוא חייב להיות ראש הממשלה של כל ממשלה שתקום כשהמנדט בידו – כך לפי מספר מומחים משפטיים עמם שוחחנו.

״היה מקרה ב-1961 שבו לוי אשכול הקים ממשלה ובן-גוריון עמד בראשה. אבל החוק שונה מאז וכיום זה פשוט לא אפשרי״, מסביר ד״ר אסף שפירא, מומחה למשפט חוקתי וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. ״כתוב במפורש – מי שמקים את הממשלה חייב לעמוד בראשה. ואם גנץ מקים את הממשלה, הוא זה שצריך לעמוד בראשה״.

בית הנשיא אישר בתגובה כי לפי החוק הנוכחי, מי שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה הוא זה שצריך להיות ראש הממשלה.

״אף אחד לא שם לב למגבלה הזו״, אומר שפירא.

״היה מקרה ב-1961 שבו לוי אשכול הקים ממשלה ובן-גוריון עמד בראשה. אבל החוק שונה מאז וכיום זה פשוט לא אפשרי. כתוב במפורש – מי שמקים את הממשלה חייב לעמוד בראשה. ואם גנץ מקים את הממשלה, הוא זה שצריך לעמוד בראשה״

ואכן, דוברי הליכוד וכחול-לבן אמרו לזמן ישראל בתחילה כי אין שום בעיה שגנץ יקים קואליציה אך נתניהו יהיה ראש הממשלה הראשון. רק אחרי שהוצג בפניהם לשון חוק היסוד וחוות הדעת המשפטית, הסכימו דוברי שתי המפלגות כי תחת החוק הקיים, גנץ יהיה אוטומטית ראש הממשלה הראשון אם תוקם ממשלה כזו.

אי לכך, בכדי שגנץ יסכים לאולטימטום של ליברמן לאפשר לנתניהו להיות ראש ממשלה ראשון, על יו״ר כחול-לבן להחזיר את המנדט לנשיא ולנצל את תקופת ה-21 יום שבה כל חבר כנסת המקבל תמיכה של 61 ח״כים יכול להרכיב ממשלה – ובמצב כזה, חברי כחול-לבן יצטרכו לחתום על הסכמתם לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה.

״האפשרות הזו רלוונטית רק לתקופת ה-21 יום״, מאשר שפירא. ״אבל מתווה הנשיא כבר כלל המלצה לשנות את החוק (בנושא סמכויות ממלא מקום ראש הממשלה, ר״ו) – אזל אולי הם יכולים באותה הזדמנות לשנות גם את הסעיף הזה״.

עוד 405 מילים

המזל״ט שאריאל העביר לרוסים עדיין מושבת

שלוש שנים אחרי ששר החקלאות היוצא נתן מזל"ט מתקדם לראש ממשלת רוסיה, באופן ספונטני ובניגוד לנהלים, הרחפן עדיין מושבת ● משרד החקלאות עמד בהבטחתו ורכש מזל"ט חדש למכון וולקני ● אבל העובדים מסרבים להעביר לרוסיה את מערכת ההפעלה שלו

עוד 528 מילים ו-2 תגובות

בדיקת זמן ישראל סודות ושקרים על רצח נשים

בעקבות המחאה הציבורית על רצח נשים, הופצו בתקשורת נתונים המצביעים על שיעור הרציחות הנמוך בתוך המשפחה בישראל ● אבל עם הנתון האמיתי אף אחד לא רוצה להתמודד: בישראל חיות כ-200 אלף נשים מוכות, שאינן זוכות למענה הולם מצד הרשויות ● התכנית הממשלתית נגד אלימות לא מיושמת בגלל השיתוק הפוליטי ● חלק גדול מהתלונות למשטרה אינן מטופלות ● והסטיגמות לפיהן אלימות במשפחה מאפיינת רק את החברה הערבית פשוט אינן נכונות

עוד 1,489 מילים

הוא נלחם בשמאלנים ("אני נותן להם להתקיים, לא שם אותם במחנות הסגר"), נאבק במערכת המשפט הצבאית ("השופטים שם לא מקצועיים"), מארגן הפגנות נגד היועמ״ש ("אנחנו צריכים להעביר למנדלבליט את המסר") ולגמרי מעריץ את נתניהו ("אני אוהב את דרך החיים שלו") ● אבל רן כרמי בוזגלו, אחד האקטיביסטים הבולטים כיום במחנה הימין, מתעקש: "אני לא פרובוקטור"

עוד 3,020 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה