חיות אדם מה מקורו של הזעם ומה הצורך בו?

חתולים זועמים (צילום: Tomwang112- iStock)
Tomwang112- iStock
חתולים זועמים

השעה היא חצות. בביקור בפח הזבל אתה מגלה כי אתה לא לבד. שני  חתולים קמורי גוו נעמדים אחד מול השני ומייללים יללות איום. האוזניים משוכות לאחור והשיניים חשופות. יעבור עוד הרבה זמן עד שאחד יעז לתקוף ראשון והחתול השני יגיב בתקיפה משלו או בהתרחקות. היללות ושריקות האיום מעידות על כך שאין כאן משחק כלל וכלל. זו התקפה, ומטרתה פגיעה באחר.

השעה היא חצות. בביקור בפח הזבל אתה מגלה כי אתה לא לבד. שני  חתולים קמורי גוו נעמדים אחד מול השני ומייללים יללות איום. האוזניים משוכות לאחור והשיניים חשופות

טיול אחר-הצהריים עם הכלב בשכונת מגורים, לרוב מזמן מפגש עם כלב אחר שנמצא מאחורי גדר. המעבר ליד הגדר מעורר מהומה, אצל הכלב שמאחורי הגדר ואצל כלבך. נהמות ונביחות בלתי מתפשרות הולכות וסוערות עד להתרחקותכם מהשטח. גם כאן השיניים חשופות, העמידה מכווצת בכוונה לזינוק, והאוזניים משוכות לאחור.

מה הצורך בהתנהגות הזו? מה מקורה?

המכנה המשותף לדוגמאות הללו ועוד אינסוף אחרות מראה כי דפוס ההתנהגות הזה קשור בהגנה. ניסיון פגיעה בחיה יביא להתנהגות בריחה או לחימה (fight or flight). בחירה בלחימה (fight) מצביעה על כניסה לפעולה של מערכת הזעם RAGE  גם ניסיון לקחת מהחיה משאבים יביא להתנהגות דומה.

ההתנהגות הזו התפתחה ושרדה בשל היתרון האבולוציוני שהעניקה לבעליה. יונק שפיתח את היכולת לכעוס ולהפגין זאת, הרחיק מעליו תחרות, מבלי לתקוף ולהסתכן במוות ובאי-הישארות הגנים

אלו הן התנהגויות עם סיבה אבולוציונית ברורה. כלב שבאים לקחת ממנו חלק מנתח הבשר שהוא נועץ בו את שיניו, חייב להגן על השלל שלו, אחרת זה יילקח ממנו והוא יפסיד את האנרגיה הדרושה לו לקיום.

ההתנהגות הזו התפתחה ושרדה בשל היתרון האבולוציוני שהיא העניקה לבעליה. יונק שפיתח את היכולת לכעוס ולהפגין זאת, הרחיק מעליו תחרות מבלי לתקוף ולהסתכן במוות ובאי-הישארות הגנים.

אם כן, אנו צופים בלידתה של השפה. על ידי אקט סימבולי זה של חשיפת שינים, נהמה, משיכת אוזניים לאחור, עיניים ממוקדות, שיער סמור, ועוד מאפייני זעם בחיות ובני אדם, הבהירו לגורם התחרותי שלא כדאי להתחרות, אלא אם כן הוא בטוח שינצח. ההתנהגות הזו, יחד עם הרגש שגורם לה, עברו בתורשה לכל בעלי החיים, וביניהם בני האדם.

אם כן, אנו צופים בלידתה של השפה. על ידי אקט סימבולי זה של חשיפת שינים, נהמה, משיכת אוזניים לאחור, עיניים ממוקדות, שיער סמור, ועוד מאפייני זעם בחיות ובני אדם, הבהירו לגורם התחרותי שלא כדאי לו להתחרות, אלא אם הוא בטוח שינצח

בניסיונות להבדיל בין בני אדם לבעלי חיים, הרבה הסברים נתלו ברגש הזעם. תוקפנות חייתית הוסברה כהישרדותית ומיידית, ואילו היכולת לנטור טינה, לחוש זעם על יצור שאינו נוכח בסביבה, ואף לבטא זעם כלפי גורם חלופי, נדמו כפעולות נפשיות, האפשריות אצל בני אנוש בלבד.

אך עם התקדמות המחקר והצטברות הידע, נתגלו עוד ועוד ביטויי זעם שאינם מוסברים על ידי הישרדות מיידית בלבד.

חוקרת השימפנזים ג'יין גודול גילתה שקבוצות עוינות של שימפנזים אשר חיו בשכנות פעלו באופן המזכיר פעולות גרילה של בני אדם.

תוקפנות חייתית הוסברה כהישרדותית ומיידית, ואילו היכולת לנטור טינה ולחוש זעם על יצור שאינו נוכח, נדמו כפעולות נפשיות, האפשריות אצל בני אנוש בלבד

שתי הקבוצות ידעו ימים טובים יותר עד להתפצלותן, ומשהתפצלו ותפסו כל אחת טריטוריה משל עצמה, החלו במתקפות הדדיות והשגות גבול ועימן קמו פטרולים לשמירת הגבולות.

עד אירוע מתוכנן על ידי קבוצה אחת, בו בהתקפה חסרת תקדים הושמדה אוכלוסיית הזכרים בקבוצת השימפנזים השנייה במשהו שמזכיר רצח מתוכנן בדם קר. תיאורי הרצח וההתעללות לאחר המוות נדמו כתיאורים מזירות רצח אנושיות המעידות על אכזריות רבה מכפי שהיה נהוג לייחס לבעלי חיים.

גילויי רגש הזעם (המתווך על ידי מערכת הRAGE) יכולים להיות גם בביטוי שעבר העברה או התקה (Displacement) אל אובייקט אחר. בבונים במהלך מתקפה נוהגים לתפוס לשם הגנה את צאצאיו של התוקף כבני ערובה ומושא לנקמה ואף עלולים לפגוע בהם זמן רב לאחר ההתקפה.

הזכרים בקבוצת השימפנזים השנייה הושמדו במשהו שמזכיר רצח מתוכנן בדם קר. תיאורי הרצח וההתעללות לאחר המוות נדמו כתיאורים מזירות רצח אנושיות, באכזריות רבה מכפי שהיה נהוג לייחס לבע"ח

גילויי התוקפנות בבעלי החיים מפתיעים אותנו, כאשר אינם משמשים לתחרות ישירה. אך בבני אדם הם מובנים ומוכרים. הדוגמאות שלעיל העלו בוודאי הקבלות אוטומטיות לדוגמאות אנושיות בשפע.

החל מאלימות בתחרות על משאבים, פיזיים כמו חניה, רכוש וכו' ומנטליים כגון תשומת ליבה של נערה, ושליטה חברתית, כאשר הדברים עלולים להגיע גם לאלימות קשה ואף לרצח בדומה לנקמת הדם של הבבונים.

תוקפנות כלפי צאצאים כפי שראינו בדוגמת הבבונים עשויה להתקיים גם ללא התגרות. מקרה קיצוני כזה מתקיים בהמתת גורים של זכר שליט על ידי זכר חדש, מתחרה – או זכר שזכה במעמד השליט זה מכבר.

תוקפנות כלפי צאצאים כפי שראינו בדוגמת הבבונים עשויה להתקיים גם ללא התגרות. מקרה קיצוני כזה מתקיים בהמתת גורים של זכר שליט על ידי זכר חדש, מתחרה – או זכר שזכה במעמד השליט זה מכבר

ההסברים לכך רבים – החל מרצון למחות את זכרו של המתחרה וכלה בניסיון להאיץ את חידוש הפוריות של הנקבות המניקות את הגורים. תהא הסיבה אשר תהא, פעולת ההרג יש בה מן התוקפנות.

אולם יאק פאנקספ המוזכר פה רבות בבלוג בזכות מערכות הרגש שניסח, סייג את התוקפנות-אגרסיביות לאגרסיביות קרה ואגרסיביות חמה. האחרונה נובעת בבירור ממערכת הRAGE בה עוסק פוסט זה.

לעומתה אגרסיביות קרה משויכת להתנהגויות טריפה בעיקר, בה יש אפשרות להמתין לטרף שעות עד להפעלת האגרסיביות, וזו משויכת ומערכת הSEEKING עליה נדבר בהמשך. התנהגויות הנמצאות בטווח בין שני הקטבים הללו עדיין לא מאופיינות כראוי במחקר ויש עוד להמשיך ולסווג את שלל ההתנהגויות הללו.

תנועה נפשית מעניינת מתקיימת בנפשם של אלו המעכבים את מערכת הRAGE. בלהקות בהם יש גורים, ניכר מאוד כי השלווה הפוקדת את הלהקה מאותגרת קשות עם נוכחותם של גורים אלו.

רצון הגורים ללמוד על העולם, לשחק, ליהנות מתשומת הלב של מבוגרים אחרים מלבד אימם, מביא אותם להיצמד אליהם, לגעת, למשוך, להכות ואף לנשוך. בתגובות המבוגרים ניכר איפוק רב כשההטרדות מגיעות מהגורים הסקרנים

רצונם של הגורים ללמוד על העולם, לשחק, ליהנות מתשומת הלב של מבוגרים אחרים מלבד אימם, מביא אותם לפנות אל האחרים, להיצמד אליהם, לגעת, למשוך, להכות ואף לנשוך את הפרטים המבוגרים יותר בלהקה. אצל אלו ניכר איפוק רב כאשר ההטרדות מגיעות מהגורים הסקרנים.

אילו התנהגות כזו הייתה מגיעה מכיוון של פרט בוגר יותר, הרי שהדבר היה מסתיים במהלומה או גערה עוינת. אך הגורים הללו זוכים למרחב משחק נדיב מצדם של הבוגרים. בשפת מדע התנהגות בעלי החיים הדבר נקרא 'רישיון גורים'. עד גיל מסוים מקבלים גורים כאלו 'רישיון' המאפשר להם להתנהג בצורה משולחת רסן, טורדנית, ומעיקה במידה רבה כלפי בוגרים בלהקה.

צעירים יותר מגיבים בדרך כלל במשחק. הבוגרים עשויים לבחור אם להצטרף למשחק אך לרוב יגיבו באדישות או – במקרה הגרוע ביותר יתרחקו מן העולל השובב.

בגיל מסוים, המהלומות של הגורים הופכות חזקות יותר ונוכחותם הולכת ותופסת מקום, ולאט לאט הבוגרים מאבדים סבלנות לטרדות הללו ומתחילים להגיב ברצינות הולכת וגוברת להצקות עד לכדי תגובה אלימה.

מנגנון הקפאת התגובה, ההכלה, והשתתפות ההורה במשחק אינו זר לבני אדם. ביטויי הסקרנות החברתית של ילדים, חוצפה בקרב זרים, הפיכת המרחב המשפחתי לזירת קרבות בין אחים משותפת לבני אדם ולחיות

המנגנון הזה, של הקפאת התגובה, הכלה, והשתתפות ההורה במשחק אינו זר לבני אדם. ביטויי הסקרנות החברתית של ילדים, חוצפה בקרב זרים, הפיכת המרחב המשפחתי לזירת קרבות בינם ובין אחיהם, וכן אלימות ישירה כלפי ההורים הינם מנת חלקם של בני אדם לא פחות משל חיות.

ההסבר האנושי הוא לרוב – הוא רק ילד, הוא לא מבין (את גבולות החברה) וצריך להסביר לו, הוא ילמד וכו'. אך מתי מרגישים שזה מספיק? שרישיון הגורים או רישיון הילדים פג תוקפו?

עקרון ההומולוגיה (הדמיון) הנפשית מנחה אותנו להסתכל באותה משקפת על ההתנהגויות הדומות. ואם בוגרים בקרב בעלי החיים עוצרים באופן פעיל גור אשר עבר את הגבול, הרי שבקלות נניח כך לגבי פעולתו של בוגר אנושי המגיב כך כלפי ילד בסביבתו. הסביבה המידית בעידננו היא המשפחה.

אם בוגרים בקרב בעלי החיים עוצרים באופן פעיל גור אשר עבר את הגבול, הרי שבקלות נניח כך לגבי פעולתו של בוגר אנושי המגיב כך כלפי ילד בסביבתו. הסביבה המידית בעידננו היא המשפחה

אבל רגע – כל מי שיש לו ילדים וקרא עד לפה שואל את עצמו – על מה הוא מדבר? איזה רישיון? ילדים יכולים לדחוף אדם אל קצוות השפיות שלו תוך שבת אחת, שלא לדבר על חופש גדול שלם.

ובכן אל תוך המערכת הזו נכנס מושג חשוב והוא החינוך. חינוך הוא מה שקורה כאשר אנחנו מסמנים לילדים שהתנהגותם טעונה שינוי. הדגש פה הוא על סימון, זו שפה שדרכה אנו מנסים להביא לשינוי. כאשר הילדים מרעישים ואנו מסמנים להם להיות בשקט, או כאשר שני ילדים רבים בהגזמה ועומדים לפגוע אחד בשני אך אנו מפרידים ביניהם, אנו מסמנים להם כיצד עליהם לנהוג בחברה.

הזעם אמור להיות מעוכב כאן, אך גם לזאת יש גבול. לכל רישיון גורים יש תוקף אשר פג כאשר התוקפנות עוברת גבול מסוים ואז מגיע הכעס. כך גם עם ילדים – מידת היכולת של הורה להכיל את התוקפנות מוגבלת וטוב שכך.

הורה המכיל ללא גבול מסמן לילדו שלחברה אין גבולות וכי הוא יכול לנהוג בחברה כפי שהוא נוהג בביתו. ילד שחווה מחסור כזה בגבולות מגיב בהשתלחות רסן או בחרדה, מכיוון שאין לו גבולות ברורים להתיירא מפניהם ואין מה שיעצור את התוקפנות הנובעת מתוכו, ואז התוקפנות עשויה להיות מושלכת פנימה.

ילד שחווה מחסור כזה בגבולות מגיב בהשתלחות רסן או בחרדה, מכיוון שאין לו גבולות ברורים להתיירא מפניהם ואין מה שיעצור את התוקפנות הנובעת מתוכו, ואז התוקפנות עשויה להיות מושלכת פנימה

אך גם לכעס יש דרכי ביטוי. אנו נוהגים במנגנון הידוע של התקה על מנת לתעל את הכעס להסבר הגיוני עבור הילד: 'אני לא מרשה לך לנהוג כך, ואם תנהג כך אני אכעס'. זהו.

משפט זה מכיל בתוכו את הגבול הברור המסמן לילד את גבולות התנהגותו, אשר מעבר להם הוא נכנס לאיזור המפעיל כלפיו את כעסו של הורה. אין צורך בהמחשה נוספת, כעס הוא רגש ברור דיו המסמן את האיום שעשוי להיות מושת כלפי הילד.

מתי מגיעה האלימות? הורה פגוע הוא הורה אשר חווה אלימות או חש פגוע בדרך אחרת. הוא תובע את עלבונו דרך אותו מנגנון של התקה, אשר פועל כנגד הילד כעת.

מתי מגיעה האלימות? כאשר החינוך משמש תירוץ לפגיעה מוקדמת אצל ההורה. הורה פגוע הוא הורה אשר חווה אלימות או חש פגוע בדרך אחרת. הוא תובע את עלבונו דרך אותו מנגנון של התקה, אשר פועל כנגד הילד כעת

בעת חווית התסכול מהתנהגותו של הילד, המבוגר הנוהג באלימות חווה את התסכול כתוקפנות המופעלת כלפיו. הוא לא חווה את הילד כמי שזקוק למרחב ורישיון אלא חש מותקף ויוצא להגנה באמצעות תוקפנות. כך משחק ילדים פשוט עשוי לגרור אחריו מכות ואלימות מילולית בידיו של הורה אלים.

כיצד עוצרים את מעגל האלימות? כאן נכנסת החברה לפעולה. מרכזים למניעת אלימות במשפחה מזהים את הצורך בהתערבות, ומפעילים עו"סים לחוק נוער המעריכים את הסיכון לילדים, תוך הערכת רמת האלימות מצד ההורה/ים הפוגעים.

לפי הצורך מפעילים פיקוח והגבלות שונות, על ידי ביקורי בית, ליווי תומך, דיווח שוטף ועוד כאשר הוצאת הילדים להשמה חוץ ביתית היא המפלט האחרון. תכניות טיפול נקבעות עם ההורה, בשילוב טיפול פרטני וקבוצתי עובדים על אמצעים לשליטה בכעסים, ובעיקר על עבודה ממוקדת על תחושות הפגיעה שלהם, והדרכים היעילות להרגיע אותה ולטפל בה.

בימים אלה נאבק איגוד העובדים הסוציאליים בתופעת האלימות כלפי מטפלים. במיוחד במקרי אלימות במשפחה, כשיש צורך להגן על הילדים – האלימות עוברת התקה אל המטפלים, שנתפשים כמי שפוגע ומחריף את הפגיעה המוקדמת של ההורה

בימים אלה נאבק איגוד העובדים הסוציאליים בתופעה של אלימות כלפי מטפלים. במיוחד במקרים של אלימות במשפחה כאשר יש צורך להגן על הילדים- האלימות עוברת התקה אל המטפלים שנתפשים כמי שפוגע ומחריף את הפגיעה המוקדמת של ההורה. בניסיון להגן על עצמם פונה האיגוד אל משרד הרווחה בדרישה להבטיח את שלומם ומעמדם של העובדים. בינתיים אין עונה.

רפי לוי הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט בקליניקה פרטית ובמערך בריאות הנפש ומרצה במסגרות שונות. בעל רקע והשכלה ביולוגית ורפואית ומתעניין בדמיון בין בני אדם לבעלי חיים, משורשי אבולוציה ועד לקליניקה של היום. מעבר לכך הוא בעל משפחה מקסימה, טבח מוסמך, נגר חובב ופעיל לזכויות עובדים סוציאליים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,763 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 14 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול

במערכת הפוליטית נידונות האפשרויות שהעבודה-גשר תרוץ עם המחנה הדמוקרטי או עם כחול לבן; הבית היהודי והאיחוד הלאומי עשויות להתמודד יחד עם הימין החדש; למרות זאת ההערכה היא שאף מיזוג לא יבשיל עד מחר ● ראש הסגל של לשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח אתמול, ככל הנראה, חלק באירוע פוליטי, אף שכעובד ציבור - הדבר נאסר עליו

19:59 עריכה

ח"כ דוד ביטן (ליכוד): "כחול לבן רוצים שנתניהו ירד מהבמה. גדעון סער משרת את השמאל. הוא המאבק הוא בין נתניהו לשמאל".

19:53 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כל מה שהליכוד נתן לחרדים – כחול לבן יתנו כפול". 

ליברמן נכנס לאולפן "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, מיד אחרי השר בצלאל סמוטריץ', שתקף אותו. "סמוטריץ' הוא בסך הכל בן אדם מסכן ולא רלוונטי. הוא האחרון שמייצג את הציונות הדתית".

"אנחנו הוכחנו שאנחנו קו ההגנה היחידי והאחרון מפני הסחיטה של החרדים בצד ימין ומפני כניעה לגיס החמישי בצד שמאל", אמר ליברמן על מפלגתו. "הרי מה רצו להקים? ממשלה צרה שכל סדר היום שלה היה חסינות לנתניהו, ממשלה צרה מדממת שלא מתפקדת, כזאת שהייתה גורמת לשיסוי בתוך העם".

לטענת ליברמן, הבחירות הקרובות יביאו להכרעה. "כל הסיפור של הבלוקים נגמר. אני כן חושש מכחול לבן, אני חושב שכל מה שהליכוד נתן לחרדים, הם ייתנו כפול. אנחנו נכריע בעד מדינה נורמלית, מדינה שפויה. אין שום סיבה שאנחנו נטמון ראש בחול מול איימן עודה וחבריו, שהתייצבו בעימות הצבאי האחרון לצד הג'יהאד האיסלאמי וקראו לצה"ל פושעי מלחמה".

"שתי המפלגות – כחול לבן והליכוד – מרוצות מהבחירות, ושתיהן אשמות בכך שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות", הוסיף ליברמן.

18:13 עריכה

לקראת הפריימריז בליכוד: ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך הערב כינוס בחירות בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש, כך דווח בכאן חדשות.

18:12 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד), נשאל האם ראוי שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה למרות כתבי האישום. כתשובה לכך ענה: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, את הכרעת הדין מקבלים בבית המשפט. כל אדם הוא זכאי כל עוד לא הוחלט שהוא אשם, כולל ראש ממשלה עתיר זכויות כמו נתניהו".

"אתמוך בו כי הוא האיש הנכון להוביל את מדינת ישראל", הוסיף גלנט. "בענייני אסטרטגיה, מדיניות חוץ, ביטחון וכלכלה. הוא יביא את גוש הימין ואת הליכוד לניצחון".

18:09 עריכה

ח"כ שרן השכל: "אני מאמינה שבסופה של הסערה שבה אנו נמצאים בשבועות האחרונים, תנועת הליכוד תצא מחוזקת, ותמשיך להנהיג את המדינה גם בשנים הבאות".

16:16 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת: "ממשלת ישראל מפקירה 20% מהאזרחים".

"כשהמשטרה מעלימה עין הפשע משגשג ונבחרי הציבור בסכנה", אמר על רקע הירי שבוצע הלילה לעבר ביתו של ראש עיריית סכנין, ד"ר ספואת אבו ריא. "זה מחייב התערבות אישית של שר הפנים כדי להבטיח את שלומם של נבחרי הציבור".

14:07 עריכה

בשורה של אירועי שבתרבות הופיעו חברי כנסת מכחול לבן והתייחסו לבחירות הקרובות ולהעמדתו לדין של ראש הממשלה נתניהו.

13:57 עריכה

ג'והר אבו ג'אבר נורה למוות בכפר קאסם. בסכנין נורו יריות לביתו של ראש העירייה ספואת אבו ריא ורכבו הוצת. חברי הכנסת איימן עודה, עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן – שלושתם חברים ברשימה המשותפת מטעם חד"ש – גינו את האירועים שהתחוללו ביממה האחרונה.

 

13:16 עריכה

מחר ידון בית המשפט העליון בערעורם של יועצי נתניהו על ההחלטה להתיר למשטרה לבצע חיפוש בטלפונים הניידים שלהם. ביום שני האחרון פסק שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון, בניגוד לעמדת הפרקליטות ובהתאם לבקשתם של יונתן אוריך, עופר גולן, יוסי שלום וישראל איינהורן, שבית המשפט העליון ידון בהחלטה, אף על פי שבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי כבר הכריעו בה.

12:11 עריכה

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח – ככל הנראה – חלק באירוע פוליטי שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אף על פי שכעובד ציבור הדבר אסור עליו; כך דיווח חיים לוינסון מ"הארץ".

אתמול קיים נתניהו, המתמודד לראשות הליכוד, אירוע תמיכה בבית ראש הממשלה בירושלים. לדברי נתניהו, באירוע לקחו חלק יותר מ-300 מבכירים המפלגה, ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי עיריות וראשי סניפים. מי שבלטו בהיעדרם הם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. ככל הנראה גם יושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ וחברת הכנסת שרן השכל נעדרו מהאירוע.

הפריימריז לראשות התנועה ייערכו ביום רביעי, 26 בדצמבר, ובהן עתידים להתמודד נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.

11:55 עריכה

מחר יחול המועד האחרון שבו יוכלו סיעות הכנסת להתפצל או להתמזג ועדיין ליהנות מיחידות מימון המפלגות. את ההודעה על כך מסר היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, לאחר שמליאת הכנסת אישרה, בלילה שבין יום רביעי לחמישי, בשלוש קריאות, את התפזרותה.

איל ינון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ינון בכנסת בשנה שעברה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במערכת הפוליטית נידונות מספר התמזגויות אפשריות, אך ספק אם יבשילו עד מחר. העבודה-גשר, שלה שישה מנדטים, עשויה לרוץ ברשימה אחת עם המחנה הדמוקרטי, שלה חמישה מושבים בכנסת. שתי הסיעות קיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הרשימות שעברו את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, וישנו חשש שאחת מהן, או שתיהן, לא תעבור את אחוז החסימה. אופציה אחרת שנשקלת היא שהעבודה-גשר תרוץ ברשימה אחת עם כחול לבן. במערכות הבחירות האחרונות התנהל משא ומתן בין חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ואיציק שמולי, מס' 2 ו-3, בהתאמה ברשימת העבודה-גשר, לבין גורמים בכחול לבן.

גם בצידה הימני של הזירה הפוליטית התמונה איננה ברורה. בבחירות האחרונות רצו הבית היהודי בראשות רפי פרץ, האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד ברשימה אחת תחת השם ימינה וזכו בשבעה מנדטים. מבין הרשימות שלא עברו את אחוז החסימה עוצמה יהודית הייתה המפלגה שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר, כשזכתה בלמעלה משמונים אלף פתקי הצבעה. אתמול הודיע משה פייגלין שמפלגתו, זהות, לא תתמודד בבחירות הקרובות. שתי המפלגות האחרונות שהוזכרו, עוצמה יהודית וזהות, אינן רלוונטיות ישירות להחלטה שתתקבל מחר – כי אינן מיוצגות בכנסת, אך הקונסטלציה שבה ירוצו יתר מפלגות הימין עשויה להשפיע על בוחריהן.

לרשות המפלגות והמועמדים שמעוניינים להתמודד בבחירות חודש עד מועד מסירת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות המרכזית. אולם מיזוגים ופיצולים בין סיעות בכנסת שייערכו החל ממחרתיים לא יאפשרו למי שייקח בהן חלק ליהנות, כאמור, מיחידת מימון מפלגות.

עוד 11 עדכונים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

יהדות היא לא רק דת

לא יכולתי לוותר על ההזדמנות הנדירה כל כך להסכים עם נשיא ארה"ב, כשחתם בשבוע שעבר על צו נשיאותי נגד אנטישמיות – צו שבעקיפין מגדיר את היהדות כלאום.

בא לציון גואל, ושמו דונאלד טראמפ!

הנושא אקוטי מהרגיל, על רקע הבחירות בבריטניה בשבוע שעבר, בהן האנטישמיות בלייבור היוותה גורם בהפסד הצורב של המפלגה, וכמובן אחרי פיגוע קטלני נגד הקהילה היהודית בניו ג'רזי.

איסור על רוע זה דבר בעייתי עבור הליברלים המתמעטים – שנלחצים מימין על ידי מסורתיים שונאי שינוי, ומשמאל על ידי פרוגרסיבים שלא אכפת להם מחופש הביטוי (או אפילו המחשבה)).

לרסן את האנטישמיות זה רצוי, כי היא אמיתית וקטלנית. אך אפשר לעשות שימוש נלוז בהאשמת האנטישמיות. זה לא צריך להיות נגד החוק להעליב יהודים או כל אחד אחר. אי אפשר לאסור על סטריאוטיפים – לא הכוזבים ובוודאי לא הנכונים. וציונים לא צריכים להניח שכל התנגדות למדיניות ישראל – או אפילו לזכות קיומה של המדינה – מקורה באנטישמיות. עושים זאת יותר מדי וזה מהווה זילות גם לזכרם של קורבנות אנטישמיות אמיתיים (כמו שני הוריי המנוחים, ניצולי השואה).

לאחר שפרסמתי פוסט אוהד על הצו בפייסבוק, התנפלה עלי קולגה לשעבר בסוכנות איי פי שהביעה זעזוע מהאפשרות שאסכים עם טראמפ באופן כללי– וגם טענה שהמהלך עסק "בהשתקת ביקורת על ישראל" ולא הגנה על יהודים. הלוואי ויכולתי לומר שהיא טועה. ייחוס כוונות טובות לטראמפ זה באמת נאיבי – אבל זאת לא הייתה כוונתי.

אני התכוונתי לניסוח הצו בו הוכרז כי "אפליה נגד יהודים עלולה להוביל להפרה (של חוק זכויות האזרח מ-1964) אם היא מבוססת על גזע, צבע או מוצא לאומי". כך נראה היה שטראמפ מגדיר את היהדות כמוצא לאומי. זה הוכחש מייד על ידי חתנו-יועצו היהודי ג'ארד קושנר – דבר אשר רק העניק לפרשנות אמינות רבה עוד יותר.

זה שימח יהודים מסויימים ועיצבן אחרים, דוגמת הרב מייקל הארווי שטען ב"טיימס אוף ישראל" טיעון משולש כמיטב המסורת הצה"לית: ממשלות שהגדירו יהודים כלאום השתמשו בכך כדי להזיק להם; ההיסטוריה היהודית מורכבת מכדי לאפשר סיווגים פשוטים; ו"יהודים אמריקאים רואים עצמם אמריקאים".

אני מבקש לחלוק על הדברים. זה שדבר אינו נוח או שניתן להשתמש בו לרעה אינו הופך אותו ללא נכון. זה שעניין הוא מורכב לא אומר שלא נוכל בכל זאת לנסות להבין את המהות.

אני יהודי כי הוריי היו יהודים. זו גם הסיבה שהם היו יהודים, וכך לאורך הדורות. איש לא בחר בדת היהודית. מעטים מאבותיי עסקו בדת בכלל. יש לי שאלות רבות על משמעות החיים ועל מקורות היקום, אך לא מצאתי תשובות בדת.

התמונה הזו מתיישרת עם אתניות – לא עם דת. וככה הוריי התייחסו אל עצמם. כך גם התייחסו רוסיה, אוקראינה ורומניה אליהם ואל קרוביהם. באמריקה, כמובן, הכל התבלבל.

סוגיה זו מטרידה אותי מאז שלמדתי באוניברסיטת פנסילבניה, שם לראשונה פגשתי יהודים-אמריקאים רבים. שותפי לדירה תאר בעקשנות את הוריו כצ'כים בדת היהודית. הבנתי עם הזמן שהגישה הזו פופולרית בקרב היהודים כאמצעי להתקבל באמריקה. אבל זה לא הופך את זה לאמיתי.

כתבתי בפייסבוק כי "יהודי-אמריקאי זה מושג מקביל לאיטלקי-אמריקאי או פולני-אמריקאי. מעטים הפולנים בפולין שראו ביהודים פולנים רגילים בני דת אחרת. זה מעליב את ההיסטוריה להעמיד פנים שזה היה כך".

כמובן שעיסוק בדת אצל רבים נחשב איכשהו לנעלה; זה קשור לרעיונות. אבל לא בבית ספרי. אם היהדות היא דת בלבד אז זה מדיר אותי ואת מיליוני האחרים שאין להם דת. לא בסדר.

למגינת לבם של הוריי (כי היו הם "רומנים" שעדיין כעסו על הרומנים האמיתיים), ביליתי כמה שנים ברומניה אחרי מהפכת 1989 שהפילה את הקומוניזם. לא פגשתי שם איש אשר ראה ביהדות כדת. היהודים ברומניה היו משולים לצוענים ולהונגרים ולגרמנים – כולם "מיעוטים לאומיים". לעיתים קרובות, אך לא תמיד, ניתן היה לזהותם באופן ברור; את הצוענים בעיקר, כמובן, אבל גם את היהודים. זה כמובן נושא טעון. אמור שמישהו נראה שוודי והכל בסדר. אמור שהוא נראה יהודי ועוד תואשם, באמיריקה לפחות, בגזענות.

העם היהודי מגוון למדי לאחר נישואי התערובת והגיורים והקהילות המרוחקות וכדומה. אבל כך גם הפלסטינים. וכך גם האיטלקים וכך גם הצרפתים, ועדיין איש אינו מכחיש את קיום הלאומים הללו. וכנראה שניתן לזהות יהודי ביתר קלות מאשר פלסטיני או איטלקי או צרפתי (אלא אם כן הוא נושא עימו באגט או חובש בארט).

זה היה די תקף לגבי האשכנזים, שלפני מאה שנים היוו את הרוב המכריע של היהודים. פחות מכך כיום בישראל, בה יש קבוצות מוצא שונות ודי ברורות. זה גרם לבלבול גדול בארץ בקרב הצעירים. מרוב שזה "מרוקאי" וזו "עיראקית" ואני כביכול "רומני" הם עוד עשויים בהחלט לחשוב ששמעון פרס היה סתם "פולני". הרצל מתהפך בקברו, ואולי גם דרייפוס.

כמובן שנוצר גם פיצול מסוים, הולך וגדל, בין העם היהודי-ישראלי ומקבילו הגדול בארה"ב. אבל עדיין ישנם מספיק גורמים משותפים, כולל היבטים תרבותיים שחלקם אך לא כולם קשורים לדת, ואולי גם גאווה משותפת מסויימת בהצלחותיהם הרבות של יהודים (ולאחרונה גם בושה משותפת בביזיונות אחדים).

הדת מסבכת את התמונה, כמובן. אתה רשאי לוותר על הדת היהודית, אך אם תאמץ דת אחרת, רוב היהודים יעיפו אותך מהעם. לאלבני זה לא היה קורה. לא אמרתי שהעניין פשוט.

בסופו של דבר קבוצה היא עם אם היא חושבת שהיא עם.

יש יהודים במערב, במיוחד המשכילים, שחשים שלא בנוח להתעסק בסוגיית הלאום. הם שואלים: מה זה חשוב? אני אומר: תנוח דעתכם. לא הכל חייב להיות חשוב.

זה נהדר שהרב הארווי מציין שיהודים-אמריקאים מרגישים אמריקאים. אבל זה לא סותר את עניין המוצא הלאומי. לכל האמריקנים יש אחד כזה, או אף יותר. אם זה בסדר לחגוג את היותך אירי-אמריקאי, זה בסדר להיות יהודי-אמריקאי, ללא קשר לדת.

להסס ולפחד בעניין מקרין חולשה וחוסר ביטחון לגבי מקומנו תחת השמש. לא צריך להיות לאומן, או יהודי, להבין שזה בכלל לא מכובד.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 847 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים
עודכן לפני 59 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

עוד 701 מילים

"קשה לראות את מה שקורה במדינה ולשתוק"

לדברי מנכ"ל תנובה לשעבר, האיומים של יאיר נתניהו בחרם צרכנים על אסם בעקבות ההתבטאויות של יו״ר אסם אינם רציניים ● "אני יכול להבין את דן פרופר, אני מזדהה איתו"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ופס ייצור של שערוריות רשת, הכריז השבוע חרם צרכנים על חברת המזון אסם. הסיבה: יו"ר חברת אסם, דן פרופר, כינה את ראש הממשלה נתניהו "גוליבר" ואת תומכיו "הגמדים". זאת, בשבוע שבו בכירים נוספים במשק החלו להניע קמפיין ביקורתי נגד המשך כהונתו של נתניהו.

הקריאה של יאיר נתניהו לחרם על אסם עוררה הדים ואהדה במעגלי התמיכה הקרובים של בנימין נתניהו, אבל (לפי בדיקת דה-מרקר) הציבור הרחב הגיב באדישות והמשיך לקנות בהמוניו את הבמבה והפסטה של החברה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חברת מזון מובילה בישראל ניצבת בפני איום בחרם צרכנים בעקבות התבטאות פוליטית של אחד מראשיה.

דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההתכתשות בין פרופר לאוהדי נתניהו נשמעה מוכרת מאוד למנכ"ל המיתולוגי של ענקית מזון אחרת – תנובה. רייכמן, חבר קיבוץ גליל-ים, שניהל את תנובה מ-1998 עד 2010 וכיום הוא פנסיונר, סיבך אותה בחרם צרכנים משלו ב-2004.

בראיון אצל כותב שורות אלה באתר ynet אמר רייכמן "ההתנתקות מסרטן הכיבוש טובה לכלכלה". בעקבות זאת, הכריזה מועצת יש"ע חרם על תנובה, ומוצריה כמעט נעלמו מהמדפים בהתנחלויות האידאולוגיות.

תנובה הצהירה אז שדבריו אינם מייצגים אותה כחברה – אבל רייכמן המשיך לעמוד מאחורי דבריו. התעשיינים איימו להפסיק לספק מזון בהתנחלויות, ולבסוף התקיימה "סולחה", שבה רייכמן הצהיר כי דבריו כוונו עניינית נגד מפעל ההתנחלויות ולא נגד המתנחלים עצמם, שאותם כינה "מלח הארץ", והבטיח לא להתבטא יותר בנושאים פוליטיים (אבל לא חזר בו מהתבטאותו), והחרם הוסר.

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)

"כן, זה הזכיר לי נשכחות, מה שקורה עכשיו לדן (פרופר)", אמר רייכמן השבוע לזמן ישראל, "אני יכול להבין את דן, אני מזדהה איתו. אבל אני מניח שלא יקרה עם החרם הזה שום דבר. ימשיכו לקנות כרגיל".

לדברי רייכמן: "קשה מאוד לראות את מה שקורה היום במדינת ישראל ולשתוק. תעשיין הוא גם אזרח וזה לא קל לשתוק".

עוד 268 מילים

"קונים כאן אקדח במחיר של פלאפל"

הסיוט של שפרעם עאדל חטיב בן ה-17 היה פעיל בפרויקט "עיר ללא אלימות", שחלם להוציא רישיון ולמצוא אהבה ● בשבוע שעבר נמצאה גופתו בשטח פתוח בעיר שלו, שפרעם, ומאז המקום כמרקחה ● עומר שרביט יצא בעקבות סיפור חייו הקצרים של עאדל, והרצח שפתח את כל הפצעים בעיר הוותיקה: מהטבח שביצע שם חייל יהודי, דרך הקיצוצים בחינוך וברווחה, ועד התחושה הכללית שמדינה שלמה רואה את הקשיים במגזר הערבי - אבל מעדיפה להסיט את מבטה

עוד 2,270 מילים ו-1 תגובות

בתוך עשור זינק היקף הרכישות ברשת מ-1.5 מיליארד ל-22 מיליארד ש״ח ● את ההשלכות של המעבר לקניות באינטרנט ספגו ענפי הקמעונאות המסורתית ● בזו אחר זו קרסו רשתות אופנה ובערי המרכז נסגרות מדי חודש בין 50 ל-100 חנויות ● אבל כשבחוץ פקקי תנועה וללא תחבורה ציבורית, לצרכנים הרבה יותר נוח לפתוח אפליקציה ולהזמין שליחות עד הבית ● סוגרים עשור: כתבה שלישית

עוד 1,504 מילים

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

עוד 48 עדכונים

שלב ההכרעה של נתניהו עשוי להגיע הרבה לפני הבחירות במרץ

בשבועיים הקרובים, נתניהו צריך לצלוח שני מאבקים גורליים שעלולים להשפיע על עתידו אף יותר מהבחירות לכנסת ● בעוד שבועיים יתמודד על ראשות הליכוד ואף שהוא צפוי לנצח - תבוסה פושרת תפגע קשות במעמדו ● ובשבוע הבא יאלץ היועץ המשפטי לממשלה להשיב לבג״ץ מהי עמדתו באשר לכשירותו של נאשם בפלילים להקים ממשלה - תפוח אדמה לוהט שכולם מפחדים להתמודד איתו ● פרשנות

עוד 1,088 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה