גלעד ארדן (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90

הבחירה של ארדן משאירה את סער בלי שום סיכוי לנצח את נתניהו

לקראת הפריימריז מחר, סער ונתניהו חורשים את המדינה בכנסי תומכים ● השבוע שניהם היו בירושלים - סער אמש מול מאה איש, נתניהו בראשון מול כ-300 ● אצל סער, הקהל מגיע מסוקרן ● לנתניהו מגיע קהל משולהב ● כל עוד הם מגיעים בזמן, כמובן ● ובינתיים, אנשי סער מתוסכלים מהחלטת ארדן לתמוך בנתניהו דווקא, והמציאו לו שם חדש: "הצ'יקן של הליכוד" ● פרשנות

קרוב למאה איש, אם ספרתי נכון, הגיעו אתמול בערב לבית ההארחה בבית וגן בירושלים לכנס עם גדעון סער.

המועמד דפק איחור של שעה ו-20 דקות, שלא הביס את האיחור של בנימין נתניהו ביום ראשון בירושלים (שעתיים פלוס), שתיכף נחזור אליו. האיחור עורר כעס אצל הנוכחים, שגם ככה הם לא הפעילים הכי שרופים בשטח, ורבים מהם באו "כדי להתרשם". השטח הליכודי עדיין עם נתניהו והפוקדים הגדולים איתו, גם בירושלים.

סער חיפה על האיחור בנאום רהוט, שהיה ברובו מתקפה אלגנטית על נתניהו בכל תחום שהוא, החל מחאן אל אחמר ועד השיח האלים בליכוד, השסע בעם והטרור החקלאי. התגובות היו טובות בסך הכל, אבל בתכל'ס העיבה על האירוע הצהרה מכיוון אחר. דקות לפני האירוע הודיע השר גלעד ארדן כי החליט לתמוך בנתניהו.

הפנים הנפולות של האנשים על הבמה ובשורות הראשונות העידו על האכזבה הגדולה. עד לרגע האחרון קיוו במטה סער לתמיכה של ארדן. חשבו שהרגש ינצח את השכל.

הם האמינו כי ארדן, שאכל כל כך הרבה מרורים מנתניהו בשנים האחרונות, יגיש לראש הממשלה את הנקמה קרה לפני הפריימריז וירוץ לתמוך בסער. סביר להניח כי תמיכה כזו הייתה מרימה את האירוע אמש והנואמים היו מתגאים בשר הפופולרי שהצטרף לקמפיין. סער וארדן היו מחברים אלטרנטיבה בכירה ומדוברת לנתניהו, גם אם לא בעלת סיכוי.

אבל ארדן החליט אחרת. הוא התגבר על האיבה לראש הממשלה. הוא שכח את מסעות ההשפלה, שעדיין לא הסתיימו (אם נתניהו נוסע לחו"ל, ארדן יכול לחלום ולשמש ממלא מקומו, למשל). ארדן עשה שיקול קר. אם יתמוך בסער, נתניהו יפגע בו עוד יותר. ואם ממילא נתניהו מנצח, למה לו להתחבר עם המפסיד?

בסביבה של סער כינו את ארדן "הצ'יקן של הליכוד". הבכירים בכנס בבית וגן טענו כי ארדן חשש מהאיומים של נתניהו, כמו ראשי הערים והמועצות שראש הממשלה מעביר לצדו בשבועות האחרונים. החבר'ה של סער התנחמו בכך שארדן, בזמן שנותר, לא יוכל להטות את ההצבעה באופן דרמטי.

בסביבה של סער כינו את ארדן "הצ'יקן של הליכוד". הבכירים בכנס בבית וגן טענו כי ארדן חשש מהאיומים של נתניהו, כמו ראשי הערים והמועצות שראש הממשלה מעביר לצדו בשבועות האחרונים

בכלל, לסער ואנשיו יש טענות קשות נגד נתניהו ומנהלת הליכוד לקראת הפריימריז מחר. "אני לא יודע מהן שעות ההצבעה, אתם יודעים?", שאל סער. "אתם יודעים איפה אתם מצביעים? שמעתי שתומכים שלנו שגרים בדרום מצביעים בצפון, ומי שגר בירושלים מצביע בפתח תקווה".

סער נזהר עד היום מעיסוק בהסתבכות הפלילית של נתניהו. הוא יודע כי הנושא רגיש ועלול לקומם את חברי הליכוד שטוענים כי לראש הממשלה נעשה עוול משפטי. אתמול סער נזהר קצת פחות.

סער לא התייחס לסעיפי האישום נגד נתניהו, אבל טען כי העיסוק הכפול של ראש הממשלה במשפט ובניהול ענייני המדינה גורעים תומכים מהליכוד. "אם ראש הממשלה חסום, זה לא נכון שהליכוד יהיה חסום, המחנה הלאומי יהיה חסום והמדינה תהיה חסומה", סיכם סער.

בנימין נתניהו בכנס תומכים בירושלים, 21 בדצמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
בנימין נתניהו בכנס תומכים בירושלים, ביום ראשון – נר ראשון של חנוכה (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

ומילה אחרונה על ראש הממשלה החסום.

שלשום הגיע נתניהו לכנס משלו בירושלים. המארגנים, ראשי הסניף בעיר, שכרו עבורו את האולם הענק פביליון בתלפיות, אבל קבעו בשלומיאליות את האירוע ליום ראשון של חנוכה, נר ראשון, ב-17:30 בערב.

האנשים לא באו, אולי גם בגלל התעמולה של סער. מי שהגיע, נאלץ לחכות בחוץ, כי בתוך האולם התקיימה ברית באותה שעה. נתניהו קיבל כנראה דיווחים על הפדיחה, הגיע למקום רק ב-19:30, אבל רבים כבר עזבו והוא נותר לדבר מול 300 איש, אבל גם מול כסאות ריקים רבים, ודווקא באירוע שהיה פתוח לתקשורת.

עוד 511 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 28 בנובמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־53 ללחימה ● 166 חטופים עדיין בעזה

ההפוגה הופרה: מטענים הופעלו בצפון עזה, חיילים נפצעו קל

שלושה מטענים הופעלו ליד כוחותינו, הלוחמים השיבו באש לעבר מקורות הירי ● הרמטכ"ל: "צה"ל ובתוכו אמ"ן כשל ב-7 באוקטובר, ניתן דין וחשבון אך כעת עלינו להתמקד בלחימה" ● ישראל קיבלה רשימת חטופים שישוחררו היום ● תומאס הנד, אביה של אמילי שחזרה משבי חמאס: "מדברת בלחישות, חשבה שהייתה שנה בשבי" ● ראש המוסד נפגש בדוחא עם בכירים קטארים וראש ה-CIA

עוד 28 עדכונים
עקורים

"אח שלי פתאום שאל, את חושבת שתחזרו לרעים? עד אותו רגע, מעולם לא היה לי סימן שאלה בנוגע לחיים שלנו בקיבוץ. השתרר שקט. אמרתי, אני לא יודעת"

זוהר ליבנה מזרחי

קיבוץ רעים. נשואה ואם לשלושה. פונתה למלון באילת

עוד 1,879 מילים

תחייתו של השמאל הציוני

כשיתפזר עשן המלחמה, המולת הקרבות תידום ורק הגעגוע, השבר והאובדן יישארו חרוטים בנפש העם כפצעים וכצלקות למשך שנים רבות, ניתן רק לייחל לכך שנתעורר לשחר של יום חדש. יום שבו הממשלה תבין שעליה לעבוד למען אזרחי ישראל, ולא רק למען עצמה; שעליה לחזק את החוסן הלאומי ולגבות את המוסדות הממלכתיים, ובראשם צה"ל, ובוודאי לא להסית נגדם בעת מלחמה או בכלל; ושעליה לדאוג לטובת הציבור כולו, ולא להפקיר את תושבי העוטף שחרב עליהם עולמם ואת העורף הישראלי לטובת עיסוק בלעדי בהישרדותה הפוליטית; ואף לא לבזוז את הקופה הציבורית כדי להעביר שוחד למגזרים מועדפים – החרדים והמתנחלים.

על פי הסקרים האחרונים, התקווה הזו – שכל מי שעתיד מדינת ישראל והמפעל הציוני יקר לליבו צריך להיות שותף לה – עתידה להתגשם בבחירות הבאות. נאמני הדמוקרטיה הליברלית, שנאבקים על האחדות הלאומית ועל יסודותיה הממלכתיים של המדינה מול קואליציה פוסט-ציונית שעושה הכול כדי לפוררם, יזכו לפי התחזיות בלפחות 70 מנדטים.

ניר רייזלר הוא עמית מחקר ולשעבר עורך המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון. היה ממקימי עמותת "70 פנים לציונות" ועורך "אשמורת שלישית – כתב עת ציוני עכשווי".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,130 מילים ו-1 תגובות

מלחמת סוכות – עוד כתבות

מיחזור או זיהום

בקרוב ישראל תצטרך להתמודד עם אתגר חדש: פינוי המבנים ההרוסים מיישובי העוטף, שיהפכו לכמויות אדירות של פסולת בניין ● במשרד להגנת הסביבה מתכננים למחזר את הפסולת ולהפוך אותה לחומר גלם לבניית היישובים מחדש, אבל במציאות הישראלית יש חשש שהקבלנים ישליכו את הפסולת בטבע ויכסו את הנגב בגל מכוער של שברי בניינים

עוד 960 מילים

נבואות הזעם טעו בעניין ערביי ישראל

נבצר מבינתי איך אנשים ממשיכים לשתף ברשתות החברתיות הגיגים של כל מיני קשישים יוצאי מערכות הביטחון השונות, כשנבואות זעם בפיהם, שלכאורה חזו את מה שקרה ב-7 באוקטובר. כל זה מעין הצבעה על כך שהאסון הנורא היה צפוי – כאשר בפועל נבואות הזעם לא הצביעו על שום דבר דומה לזה, ואף שגו בנקודות מאוד קריטיות.

נכון שבישראל תמיד עדיף להיות חשדן יותר מדי מאשר חשדן פחות מדי. מי שחשדן יותר מדי, יכול לצאת אולי גזען או פרנואיד, אך מי שחשדן פחות מדי יכול למות במתקפת הפתע הבאה, לאחר שנתן אמון נאיבי במי שעומדים מולו. לכן יש יותר ביקוש לנבואות זעם חשדניות ושחורות במיוחד, מאשר לנבואות אופטימיות.

עלי עדי הוא פעיל פוליטי וחברתי מרקע מוסלמי, מזוהה עם הימין הקפיטליסטי בישראל. בעל תואר בקולנוע וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. שימש כעוזר עריכה ומפיק פוסט בהפקה "לבנון - גבולות הדם"

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
טיפשים. לא למדתם כלום. ערביי ישראל ישמחו להרוג אותנו..אילו רק יכלו...תמשיכו להאמין להם.. אין אמונה בערבים..אפילו 100 שנים בקבר.. ערביי לוד.. וחיפה..ועוד..לא משנה להם שהם חיים כאן טוב. ה... המשך קריאה

טיפשים. לא למדתם כלום. ערביי ישראל ישמחו להרוג אותנו..אילו רק יכלו…תמשיכו להאמין להם..
אין אמונה בערבים..אפילו 100 שנים בקבר..
ערביי לוד.. וחיפה..ועוד..לא משנה להם שהם חיים כאן טוב. הם כולם רוצחים בנישמתם

עוד 699 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

נתניהו סידר למאסק תוכנית עסקית להשבת המפרסמים

הפעילות האנטישמית של בעלי חברות X ברשת החברתית הביאה לפגיעה בהכנסה עתידית בסך עשרות מיליוני דולרים ● אבל במקום לפעול נגד הפצת השנאה, המיליארדר עלה על מטוסו הפרטי לביקור בזק בישראל לשטיפת תדמיתו השלילית, בסיוע לחיצת היד החמה של נתניהו ● בניגוד להרצוג, רה"מ לא ניצל את השעות לצד המיליארדר כדי להמחיש את הסכנות ליהודים ● פרשנות

עוד 967 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סנוואר מנסה להרוויח עוד זמן, צה"ל רוצה לחזור ללחימה

סנוואר כרגע קונה זמן כדי להיערך להמשך הלחימה ולשלב הקשה - גם מבחינתו - של משא ומתן על שחרור החיילים החטופים ● צה"ל בינתיים משדר לדרג המדיני כי הוא מוכן בכל עת לחזור ללחימה ● ומתחת לפני השטח מתחילה מתיחות לקראת היום שאחרי - בין המוסד, שמבסס את קשריו עם קטאר, לבין שב"כ וצה"ל שמעדיפים לעבוד עם מצרים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 801 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

שוק ההון הישראלי בפיגור – ובליכוד מציעים להפחית את מס הבורסה

המחזורים קטנים מדי, אין הנפקות ראשוניות וחברות גדולות מעדיפות להיסחר בחו"ל ● ח"כ אליהו רביבו מהליכוד קורא להוריד את מס הבורסה ל־20% ● בבורסה ובבתי ההשקעות תומכים וינסו לקדם במקביל מהלך שיאפשר לגבות עלויות נוספות על השקעה במדדים בישראל ● פעיל בשוק ההון: "הבורסה שלנו קטנה. כל עוד לא ינפיקו כאן חברות גדולות – המחזורים יהיו קטנים"

עוד 1,578 מילים ו-1 תגובות

שנאת היהודים שוב מרימה ראש בברלין

בזמן שמאות גרמנים ציינו את יום הזיכרון לליל הבדולח במירוק אבני הנגף הפזורים בעיר הבירה, מאות מפגינים פרו־פלסטינים קראו בגלוי לאלימות ● היהודים בברלין מספרים: "אנחנו מפחדים להגיד שאנחנו יהודים ושאנחנו ישראלים" ● אחד ממפיקי הסרט "נער קריאה" מביע אכזבה עמוקה משתיקת הציבור: "לא האמנתי שזה קורה. אנחנו מתחילים מנקודת האפס עכשיו"

עוד 2,278 מילים ו-1 תגובות

מדינה בפוסט־טראומה

המלחמה מעוררת קשיים נפשיים, סבל וקושי בתפקוד בקרב רבים – נפגעים ישירים וכאלה הסובלים מפגיעות קודמות ● המונים פונים למיון ולמרפאות בריאות הנפש – וגם המטפלים זקוקים לסיוע ● המטפלים מעדיפים להעניק שיחות מאשר תרופות – ולטפל בקהילה מאשר לאשפז ● ולמרות הכול, המטפלים משוכנעים: "רוב נפגעי הנפש יחלימו במשך הזמן"

עוד 1,363 מילים
היום ה־52 ללחימה ● 167 חטופים עדיין בעזה

צה"ל מאשר: 11 המשוחררים משבי חמאס הגיעו לשטח ישראל

בין המשוחררים הערב: איתן יהלומי בן ה-12 שנחטף לבדו, שרון קוניו ובנותיה התאומות בנות השלוש, האח והאחות ארז וסהר קלדרון, האחים אור ויגיל יעקב, וקרינה אנגל ברט ובנותיה מיקה ויובל בת ה-11, שנראתה מובלת בכיסא גלגלים ● היום לא שוחררו אזרחים זרים ● הפסקת האש תוארך ביומיים תמורת שחרור 20 חטופים ישראלים נוספים ● ילדי משפחת ביבס מוחזקים בידי פלגים פלסטינים בחאן יונס

עוד 90 עדכונים

למרות קריאות הזעם, התקציב לא יוביל לפירוק הממשלה

גנץ ואנשיו כועסים על התקציב שהממשלה עומדת לאשר היום ● בסביבת נתניהו טוענים שקיצצו 70% מהכספים הקואליציוניים - המיועדים בעיקר לטובת הציבור החרדי והמתנחלים ● אנשי גנץ, לעומת זאת, מכנים את נתניהו וסמוטריץ' "שקרנים חסרי בושה" ● בזמן אחר, המחלוקת הייתה מובילה למשבר של ממש ● בתנאי מלחמה, אין סיכוי שגנץ יפוצץ את העסק ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אני מחבב את כתיבתו של ירושלמי אבל הוא עושה לגנץ הנחות חצופות. אם גנץ לא יעשה כל מה שהוא יכול כדי לעצור את המחדל הזה, כולל איום לפרוש מהממשלה על הבזבוז הבלתי נתפס הזה בכספי ציבור לבקשיש ... המשך קריאה

אני מחבב את כתיבתו של ירושלמי אבל הוא עושה לגנץ הנחות חצופות.
אם גנץ לא יעשה כל מה שהוא יכול כדי לעצור את המחדל הזה, כולל איום לפרוש מהממשלה על הבזבוז הבלתי נתפס הזה בכספי ציבור לבקשיש פוליטי (בזמן מלחמה!) אז הוא פשוט לא ראוי להיות ראש ממשלה. זה טירוף מוחלט.

עוד 562 מילים ו-3 תגובות

המלחמה הפכה את מזרח ירושלים לאזור רפאים

מאז תחילת המלחמה רוב העסקים הלא חיוניים במזרח ירושלים סגורים, בין היתר בגלל שהמשטרה אוסרת על רבים להיכנס לעיר העתיקה ● תושבי העיר בינתיים נמנעים מהפגנות, אולי בגלל הנוכחות המשטרתית ● "התושבים הערבים מגלים איפוק. ההאשמות שלפיהן הם מונעים מהסתה של חמאס הופרכו"

עוד 1,432 מילים ו-1 תגובות

קונטרול אלטמן דליט

מעבר למאבקי הכוח והאגו סביב סאגת הפיטורים של סם אלטמן – האיש הכי חשוב בתעשיית הבינה המלאכותית – נחשפה עובדה מדאיגה ומטרידה במיוחד: עתיד האנושות תלוי בשיקול דעתם של קומץ מנהלים בשוק הפרטי ● פרשנות

עוד 915 מילים

הלוחמה הפסיכולוגית של חמאס שלטה בסבב שחרור החטופים השני

למרות טענות חמאס, גורמים בצד הישראלי מדגישים כי הסכם שחרור החטופים הופר על־ידי ארגון הטרור בלבד ● ביידן נאלץ להתערב באמצע חופשת חג כדי להניע את השחרור ● הבוקר ישראל קמה לעוד יום של תעתועים דיפלומטיים ופחד מהלא נודע ● פרשנות

עוד 671 מילים
היום ה־51 ללחימה ● 183 חטופים עדיין בעזה

חמאס ביקש להאריך את הפסקת האש, הקבינט דן בנושא

14 ישראלים וארבעה אזרחים זרים שבו לישראל משבי חמאס בעזה ● בין המשוחררים: אביגיל עידן בת ה-4 ששני הוריה נרצחו, ביידן בירך על שחרורה ● נתניהו: "אמרתי לביידן שבגמר המתווה אנחנו חוזרים בכל העוצמה" ● אלמה אברהם בת ה-84 ששוחררה הערב פונתה במצב קשה במסוק לסורוקה ונשקפת סכנה לחייה: "לא קיבלה טיפול זמן ממושך"

עוד 98 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה