מה הטיעונים של הימין ימינה?

מתן כהנא בהצבעה על פיזור הכנסת, 11 בדצמבר 2019 (צילום: Olivier-Fitoussi-Flash90)
Olivier-Fitoussi-Flash90
מתן כהנא בהצבעה על פיזור הכנסת, 11 בדצמבר 2019

יָמִינָה יָמִינָה,/שְׂמֹאלָהשְׂמֹאל,/ לְפָנִים, אָחוֹרָה./יָמִינָה יָמִינָה,/ שְׂמֹאלָה שְׂמֹאל,/ לְפָנִים, אָחוֹרָה./קָדִימָה, קָדִימָה,/

קְפֹץ נָא קְפֹץ,/נְדַלֵּגָה עַל הַבּוֹץ

(אהרון זאב בן-ישי, אברהם ברושי)

שיר ילדים חכם צפה את עמדת הימין הישראלי. ניסיון לקבל תשובות לפתרונות שמציג הימין הישראלי עולים בימים אלה בתוהו. מציאות כאוטית אליה קלע הימין בראשות נתניהו את מדינת ישראל.

שיר ילדים חכם צפה את עמדת הימין הישראלי. ניסיון לקבל תשובות לפתרונות שמציג הימין הישראלי עולים בימים אלה בתוהו. מציאות כאוטית אליה קלע הימין בראשות נתניהו את מדינת ישראל

כאוס שלטוני בו ראש ממשלת מעבר הנאשם בפלילים ממשיך לכהן, מערכת בחירות שלישית בה מכהנת ממשלת מעבר שלא קיבלה את אמון הכנסת בשתי מערכות בחירות קודמות, תכנית מדינית חד צדדית להחלת ריבונות ישראלית וסיפוח ביהודה ושומרון תוך ויתור על חלקי מולדת בתוך הקו הירוק, והבטחות סרק להקמת מדינה פלשתינית. עוד הבטחות שקריות לרפורמות חברתיות בידי מי שמכהן כבר 10 שנים רצופות ולא מובן מדוע לא ביצע אותן עד היום, ותמיכה בלתי מסוייגת של 55 ח"כים בנאשם בשוחד ובמועמדותו לראשות ממשלה מחדש.

פשוט סלט ים תיכוני פוליטי בלתי אפשרי.

וזה הימין שקיבל את משרדי הביטחון, החינוך והתחבורה של מדינת ישראל וגם חברות בקבינט המדיני ביטחוני לניהול גורלה של המדינה.

התמזל מזלו של כותב פוסט זה ולפתע ח"כ מתן כהנא ממפלגת ימינה ענה לאחד הפוסטים שלו ומהטוקבקים התפתחה שיחה המאפשרת לנסות אולי להבין את הלך המחשבה בימין הישראלי (גם אם לא את מה שהוא מציע למציאות הישראלית)

התמזל מזלו של כותב פוסט זה ולפתע ח"כ מתן כהנא ממפלגת ימינה ענה לאחד הפוסטים שלו ומהטוקבקים התפתחה שיחה המאפשרת לנסות אולי להבין את הלך המחשבה בימין הישראלי (גם אם לא את מה שהוא מציע למציאות הישראלית)

הנה השיחה:

יום 1. פוסט 1

אני:

ח"כ אל"מ במיל. מתן כהנא התראיין היום באיזו תחנה צבאית ציבורית והתעקש שיכנו אותו עם שמו ו… דרגתו הצבאית. למה? האם כל מרואין בדרגה כלשהי נושא איתו את דרגתו במילואים לכל מקום לכל תפקיד, לכל ריאיון עבודה, רדיו, או תעמולת בחירות?

סרן? רס"ן? סא"ל?

אבל למען הדיון נזרום עם האלוף משנה במילואים חבר הכנסת מתן כהנא.

הוא נשאל על התבטאותו של אולמרט בפגישה עם אבו מאזן ומיד תקף את בני גנץ על כך שאולמרט "הנאשם בקבלת שלמונים" הוא היועץ שלו.

חכיתי כמה דקות כדי לשמוע שאלוף משנה מחיל האוויר – שם יש נורמה של אמירת אמת –  רק תחקירי אמת – וחבר הכנסת – שנשבע אמונים למדינת ישראל מר מתן כהנא – יאמר את דעתו על ראש הממשלה הנאשם בשלשה תיקים בשוחד מרמה והפרת אמונים. אלא שמתן כהנא שכח. ברח. פרח מזכרונו וממוסר חיל האוויר שלו.

כשנשאל על התבטאות אולמרט בפגישה עם אבו מאזן, תקף את גנץ על כך שאולמרט "הנאשם בקבלת שלמונים" הוא יועצו. חיכיתי לשמוע שאל"מ מחיל האוויר יאמר את דעתו על רה"מ הנאשם ב-3 תיקים בשוחד מרמה והפרת אמונים

רק דבר אחד הוא הסכים לומר: "ימינה תלך רק לממשלה בראשות נתניהו". בראשות בנימין בן בנציון נתניהו.

כלומר מתן כהנא יתמוך רק בממשלה שהעומד בראשה נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת שלמונים, שקרים וצביעות.

אבל היי, אל תשכחו להביט במדים הנקיים של ח"כ כהנא. הוא אלוף משנה במילואים בחיל האוויר והוא שקוע בביצה של צביעות עד לגובה של אפ-16.

מתן כהנא יתמוך רק בממשלה שהעומד בראשה נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, אבל היי, אל תשכחו להביט במדים הנקיים של הח"כ. הוא אל"מ במיל' בחיל האוויר והוא שקוע בביצה של צביעות עד לגובה של אפ-16

אחרי כמה שעות. תגובת ח"כ מתן כהנא:

היי איתי,

היות שפעמיים ישי שנרב התבלבל וקרא לי "אלוף", תיקנתי אותו כדי להבהיר שאני רק "אלוף משנה".

במדינת ישראל היחיד שמוסמך להחליט מי אשם בלקיחת שוחד הוא ביהמ"ש. עד שזה קורה גם מי שיש נגדו כתב אישום אמור להינות מחזקת החפות. גם אם זה ראש ממשלה שאתה מתעב עד עמקי נשמתך.

אם, ואני מקווה מאוד שזה לא יקרה, ראש הממשלה יורשע בפס"ד חלוט, תשמע מה שיש לי להגיד.

טוקבק ממני בתגובה:

Matan Kahana נשאלת השאלה בשביל מה בכלל דרגתך מוזכרת? מה זה רלוונטי לריאיון פוליטי? ואם היית אל"מ בגולני זה גם היה מוזכר? ומה באשר לכתבי האישום בשוחד של נתניהו? מדוע אינך מתייחס לכך? סביר בעיניך שימשיך לתפקד כראש ממשלה עם כתבי האישום? היית מסכים שמח"א ימשיך לפקד על חיל האוויר עם שלושה כתבי אישום בשוחד מרמה והפרת אמונים?

סביר בעיניך שימשיך לתפקד כראש ממשלה עם כתבי האישום? היית מסכים שמח"א ימשיך לפקד על חיל האוויר עם שלושה כתבי אישום בשוחד מרמה והפרת אמונים?

ח"כ כהנא:

Itay Nevo
היי,
בתקשורת מקובל להוסיף לקצינים בכירים במיל' את דרגתם כאשר מציגים אותם.
ככל שניסיוני הפוליטי העשיר לימד אותי, זה מתחיל מדרגת אל"מ.
במקרה הזה באמת שכל שעשיתי זה לתקן את המגיש על זה שהעלה אותי בשתי דרגות.
לגבי רוה"מ עם כתבי אישום.
דשנו בזה בלי סוף, אבל בגלל שאתה נחמד (?) אסביר שוב.
במצב בו מערכת המשפט נמצאת היום, אפילו אזרחים מאוד ממלכתיים כמוני, קצת איבדו את האמון במערכת הזו.
בעיקר בפרקליטות.
למה?
כי הילה גרסטל.
כי רות דוד.
כי ליאורה גלאט-ברקוביץ'.
כי מנדלבליט אמר שהם תופרים תיקים.
כי הנשיא קרא להם כנופיית שלטון החוק.
כי תומי לפיד גם קרא להם כך.
כי יעקב וינרוט.
כי רפול.
כי הם מדליפים ולא מוכנים לעבור פוליגרף.
כי זו המערכת היחידה שאין עליה ביקורת אמיתית.
כי איתן כבל.
כי המימד החמישי.
כי הקלטות אשכנזי.
מספיק או שאמשיך?
למרות כללללללל הנ"ל, ובגלל שאני באמת ממלכתי, אני קורא מעל כל במה להמשיך ולציית למערכת המשפט ולשלוחיה. כי אין לנו מערכת אחרת ובלי מערכת משפט "איש את רעהו חיים בלעו", ועד שנצליח לתקן את המערכת בכלים החוקיים והדמוקרטיים שיש בידינו, זה מה שיש.

"לגבי רוה"מ עם כתבי אישום. דשנו בזה בלי סוף, אבל בגלל שאתה נחמד (?) אסביר שוב. במצב בו מערכת המשפט נמצאת היום, אפילו אזרחים מאוד ממלכתיים כמוני, קצת איבדו את האמון במערכת הזו. בעיקר בפרקליטות"

אבל.
בגלל כל הנ"ל, בכל מה שקשור בראש הממשלה, אני  פשוט מעדיף שנצמד לחוק.
והחוק אומר שהוא יכול להיות ראש ממשלה.
אם חס ושלום יורשע, תשמע מה יש לי להגיד.

אני בתגובה:

Matan Kahana תראה מה אתה עושה. לוקח מקרים פרטניים שעל כל אחד מהם אפשר להתווכח והופך אותם להכללה על כל המערכת. זה כמו שאקח עכשיו את רמי דותן ואת אסון המסוקים ואת האפ-16 ששקעו במים ועוד מקרים של שימוש בסמים והטרדת נשים בבסיסי חיל אוויר ואגיד שהחיל הזה אין לי אמון בו. אפשר הרי ליד המקרים שפירטת לשים רשימה של מאות ואלפי תיקים שהתנהלו כחוק ונגמרו בהרשעה או זיכוי וזכו לפרסום בין לאומי. אבל כשאתה רוצה למצוא צידוק למצבו של נתניהו אתה מצטט את דף המסרים המניפולטיבי של נתניהו ומתכחש לעובדה ששום איש ציבור בישראל לא היה ממשיך דקה בתפקידו עם שלשה כתבי אישום כאלה. ולא משנה אילו מחדלים היו בפרשת רות דוד.

כשאתה רוצה למצוא צידוק למצבו של נתניהו אתה מצטט את דף המסרים המניפולטיבי שלו ומתכחש לעובדה ששום איש ציבור בישראל לא היה ממשיך דקה בתפקידו עם 3 כתבי אישום כאלה. ולא משנה אילו מחדלים היו בפרשת רות דוד

ח"כ כהנא:

Itay Nevo
איתי,
אנא קרא תשובה שכתבתי לפני מספר דקות ליגאל שחם.
בדיוק כדי למנוע דיונים מהסוג שאנחנו מנהלים, אבל ממש בדיוק בשביל זה, חוקקה הכנסת חוק ייעודי.
אז בגלל שרוה"מ לא בא לכם טוב ואתם לא ממש מאוהבים באג'נדה הימנית שהוא מוביל בזכות בנט ושקד, אז עכשיו החוק לא נחשב יותר?

כהנא ליגאל שחם:

בסוף שנות התשעים ישבו הנציגים שלך בכנסת וקבלו החלטה מעניינת (איך אני יודע שאלה היו הנציגים שלך בלי לדעת למי אתה מצביע? קל…, כי לחוק שתיכף אדבר עליו היתה תמיכה מאוד רחבה מכל חלקי הבית).

הנציגים שלך הבינו שפוליטיקה זה לא טייסת בחיל האוויר ולכן חוקקו חוק מיוחד לגבי ראש הממשלה.

הם החליטו שראש ממשלה יוכל לכהן גם תחת כתבי אישום.
אבל ראה איזה פלא.
החוק הזה לא בא כ"כ טוב לאנשים כמוך, למרות שהנציגים שלך דווקא חשבו שהוא חוק נחוץ.

הנציגים שלך הבינו שפוליטיקה זה לא טייסת בחיל האוויר ולכן חוקקו חוק מיוחד לגבי ראש הממשלה. הם החליטו שראש ממשלה יוכל לכהן גם תחת כתבי אישום. אבל ראה איזה פלא. החוק הזה לא בא כ"כ טוב לאנשים כמוך

אז אנשים כמוך, פתאום מבקשים לשנות את החוקים תוך כדי המשחק.
סה"כ נשמע הגיוני והגון.
אגב,
לא לגמרי דייקתי.
החוק הזה רלוונטי גם לגבי שרים. רק ששרים העדיפו לא לאתגר את בג"צ. כנראה לגמרי בצדק מבחינתם. אפילו הם מבינים שבג"צ כבר שני עשורים וחצי לא תמיד סופר את האזרחים (את הכנסת, אבל הכנסת זה האזרחים).
וזה היה שיעור קצר על חוק, דמוקרטיה והפרדת רשויות.
המשך ערב נעים.

תגובתי:

Matan Kahana נו באמת. בגצ לא סופר את האזרחים? שוב אתה מכליל ותוקף את בגצ בסגנון הנמוך ביותר? ואתה אל"מ במילואים שאמור להבין משהו בדמוקרטיה ושלטון החוק. והיום אתה כבר חבר כנסת.

אבל הנה העניין הפעוט הזה ש"ראש ממשלה יכול לכהן תחת כתב אישום" אתה הרי יודע שמשמעות החוק עוותה על ידי נתניהו ותומכיו. החוק לא צפה מצב כזה שבו הכנסת כבר פוזרה ועדין רה"מ נדבק לתפקידו בגלל סעיף שנועד בכלל למנוע את פיזור הכנסת וללכת לבחירות בגלל כתב אישום נגד רהמ.

אבל הנה העניין הפעוט הזה ש"רה"מ יכול לכהן תחת כתב אישום". החוק לא צפה מצב כזה שבו הכנסת כבר פוזרה ועדין רה"מ נדבק לתפקידו, בגלל סעיף שנועד בכלל למנוע את פיזור הכנסת והליכה לבחירות בגלל כתב אישום נגד רה"מ

אז כעת עם שלשה כתבי אישום, לא רק אחד, ולאחר שהכנסת כבר פוזרה פעמיים וממילא הוכרזו בחירות, הוא – הנאשם, ממשיך לומר שהוא רשאי להמשיך בתפקידו. אתה הרי מתחמק מהמשמעות המוסרית. מה זה "פוליטיקה זה לא טייסת"? הפוליטיקה מפקדת על הטייסת. שולחת אותה למשימות של חיים ומוות. אחראית למינוי מפקדיה בשרשרת הפיקוד. איזה מן תירוץ זה בכלל?

כהנא:

Itay Nevo
טוב,
הדיון לא ממש מתקדם.
נפגש בקלפיות.
לפחות על זה אני מקווה שאנחנו מסכימים…
לילה טוב.

סוף דיון.

ובכן מה רוצה הימין לומר? נתניהו בכל מחיר? שוחד מרמה הפרת אמונים, לחקור את החוקרים, העיקר שנתניהו ימשיך? ומה באשר לסוגיות המאיימות על חיינו? מה מציע הימין? סיפוח במחיר אפרטהייד? או מדינה דו לאומית? הפלשתינים לא קיימים? רק שלטון נתניהו? הקלפי תחליט אם אנחנו צודקים? כלומר אין מקום לדיון מוסרי רק הפרשנות שלנו – של הימין – לחוק קובעת?

ובכן מה רוצה הימין לומר? נתניהו בכל מחיר? שוחד, מרמה, הפרת אמונים, העיקר שנתניהו ימשיך? ומה באשר לסוגיות המאיימות על חיינו? הקלפי תחליט אם אנחנו צודקים? כלומר אין מקום לדיון מוסרי, רק הפרשנות שלנו – של הימין – לחוק קובעת?

הדמוקרטיה לא חשובה כי אנחנו בכל מקרה עם נתניהו ולא משנה איזו קואליציה תיבנה אחרי הבחירות? מה? מה רוצה הימין? להקים מדינה פלשתינית כפי שכתוב בעסקת המאה? הרי הוא מתנגד למדינה פלשתינית. אז מדוע כהנא תומך בנתניהו?

לוותר על חלקי הנגב ככתוב בעסקת טראמפ נתניהו? הרי ימינה בעד ארץ ישראל השלמה. מה לכל הרוחות אומר אל"מ במילואים ח"כ כהנא? שכל מערכת החוק בישראל מושחתת ויש לסגור אותה ולפזר את כולם ולהקימה מחדש?

הרי מדובר באדם לכאורה רציונלי. טייס קרב.אל"מ. ניסיון וידע שבאים עם התפקידים הללו. אז למה הוא לא מסוגל להציב עמדה קוהרנטית הגיונית, סבירה ומעשית לציבור הישראלי?

הדמוקרטיה לא חשובה כי אנחנו בכל מקרה עם נתניהו ולא משנה איזו קואליציה תיבנה אחרי הבחירות? מה? מה רוצה הימין? להקים מדינה פלשתינית כפי שכתוב בעסקת המאה? הרי הוא מתנגד למדינה פלשתינית. אז מדוע כהנא תומך בנתניהו?

האם רק אמונה ב"זכותנו" היא הפתרון לשליטה בשלושה מיליון פלשתינים? ובניית בתי ספר לנבואה וחוקי ההלכה – זו הדרך כפי שחבריו למפלגה פרץ וסמוטריץ מטיפים? אלה התשובות של כהנא?

אין איזה שיר ילדים הגיוני שירגיע את כהנא וכהנא וממשיכי דרכו?

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,704 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 11 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: חברה בקהילת קבלה לעם העידה שמועמד ברשימת הליכוד הנחה אותה למסור עדות שקר

חנוך מילביצקי, מספר 26 ברשימה לכנסת, ששימש כיועץ המשפטי של קבלה לעם, הכחיש את הדברים ● הפריימריז בליכוד: יריב לוין הגיע למקום הראשון, אלי כהן - לשני, יואב גלנט - לשלישי, דודי אמסלם - לרביעי ואמיר אוחנה - לחמישי; הנגבי ולוי אבקסיס נדחקו למקומות לא ריאליים ● נציבת בתי הסוהר הוציאה לחופשה כפויה את מפקד כלא גלבוע שסירב, לדבריה, לקבל את מרות מפקדו

עוד 45 עדכונים

נושאים מושתקים

נושאים מושתקים:

1

בגדה יש אפרטהייד שהולך ומתרחב. הפרת זכויות אדם שיטתית ועצומה. זה מושתק. כן, גם אני מפחד שישגרו טילים מהגדה. לא, זה לא מצדיק משטר אפרטהייד נורא.

2

בעזה 2 מיליון אנשים כלואים במקום הצפוף בעולם. 365 קמ"ר. אבטלה: 50 אחוזים. אבטלת צעירים: 70 אחוזים. אחוז פליטים מקרב התושבים: 82 אחוזים. משטר פנימי: דיקטטורה דתית. משטר חיצוני שמטיל מצור: ישראל. מקורות מים מזוהמים. לא מעניין עד שפתאום מגיעה התלקחות.

בעזה 2 מיליון כלואים במקום הצפוף בעולם. 365 קמ"ר. אבטלת צעירים: 70%. פליטים: 82%. משטר פנימי: דיקטטורה דתית. משטר חיצוני שמטיל מצור: ישראל. מקורות מים מזוהמים. לא מעניין עד שמתלקח

3

בישראל יש פער מעמדות עצום שהולך ומתרחב בשל חלוקת קרקעות מעוותת ומחירי דיור דמיוניים ופתולוגיים. מיעוט מקבל מהמדינה קרקעות בחינם או במחיר מגוחך, וזאת על חשבון רוב שלעולם לא יוכל לקנות דירה ללא ירושת עתק, ירושת נכס, הורים עשירים או הורים תומכים בשילוב משכנתה עד גיל 70.

4

מערך המיסוי בישראל מעוות: מיסוי עצום ומופרך על עבודה (במיוחד עצמאים) ומיסוי קליל עד אפסי על ההון הגדול. אחוז המיסים העקיפים שאנו משלמים הוא אדיר. אדיר. מדובר בפשע.

5

מערכת החינוך בישראל קרסה. המורות עניות. המורות נוטשות. מדובר בילדים ובילדות שלנו. מערכת החינוך אינה מטפלת (ולעתים אף מעודדת באמצעות המבנה המעוות שלה) לחצים נפשיים וחברתיים בלתי נסבלים, אומללות רבה, אחוזי חרדה ודיכאון גבוהים וטראומות נפשיות שישפיעו על המשך החיים.

6

מעמדה הכלכלי ומשאביה הכלכליים של המשפחה שמביאה אותך לעולם קובעים במידה רבה את עתידך הכלכלי.

7

מתקיים משטר כלכלי של מונופולים ודואופולים בשליטת בעלי הון עתק. זה מייקר עוד יותר את המחנק הכלכלי הכללי.

מערכת החינוך בישראל קרסה. המורות עניות ונוטשות. מערכת החינוך אינה מטפלת בלחצים נפשיים וחברתיים בלתי נסבלים, אחוזי חרדה ודיכאון גבוהים וטראומות נפשיות שישפיעו על המשך החיים

8

לא קיים שום שיח פוליטי, כלכלי, מדיני, אידיאולוגי, מוסרי או אזרחי. כלום. זהות שבטית, הפנמת תעמולת כזב אדירת ממדים, שיסוי, הסתה, הפחדה ושיווק חלול – אלה המוטיבים שקובעים דפוסי הצבעה.

9

האמת העובדתית קרסה. היכולת לקיים דיון שמושתת על עובדות אינה קיימת עוד. עלילות שווא בדיוניות השתלטו על השיח.

10

מערכת המשפט מעניקה הכשר לאפרטהייד בגדה. זו חרפה נמשכת. ובכל זאת, קיימת מתקפה שיטתית וכוזבת על החלקים הליברל-דמוקרטיים במערכת זו ועל החלקים המסוימים שבהם עדיין קיים שוויון לפני החוק – לפחות בגבולות הקו הירוק.

11

כמעט כל מערכות החינוך מניבות בוגרים בורים. הבורות החמורה במיוחד היא בתחום לימודי האזרחות והדמוקרטיה. החינוך הלאומני-סנטימנטלי, לעומת זאת, מתחולל במלוא עוצמתו.

12

עשרות אלפי ישראלים חיים בכפרים שהמדינה לא מכירה בהם ולכן לא מחברת את התושבים לתשתיות. מדובר בחרפה שנמשכת עשרות שנים. היא מושתתת על אפליה אתנית.

לא קיים שום שיח פוליטי, כלכלי, מדיני, אידיאולוגי, מוסרי או אזרחי. זהות שבטית, הפנמת תעמולת כזב אדירה, הסתה, הפחדה ושיווק חלול – אלה המוטיבים שקובעים דפוסי הצבעה. האמת העובדתית קרסה

13

מוסדות שמעמדם מעוגן בחוק ושמפלים על בסיס אתני – עדיין קיימים: הקרן הקיימת לישראל ועוד.

14

רעיונות פוליטיים שמהווים נורמה בדמוקרטיות אירופיות נחשבים בישראל כשמאל רדיקלי ביותר ואף בוגדני:

 • משטר דמוקרטי שמשלב בין שלטון הרוב לבין הגנה משוריינת על זכויות האדם והאזרח.
 • שוויון מוחלט לפני החוק לכל האזרחים.
 • הימנעות מהשלטת דיקטטורה צבאית בחיי מיליוני נתינים משוללי אזרחות.
 • הימנעות ממערכות חוקים שונות בהתאם למוצא אתני שונה.
 • הימנעות מכל סממן אפרטהייד.
 • משטר דמוקרטי שמחויב לכל אזרחיו ולא לקבוצה אתנית מסוימת.
 • הפרדה בין דת ומדינה.
 • הכרה רשמית בנישואין אזרחיים ובסוגי נישואין שונים שאינם אורתודוקסיים.
 • שוויון זכויות מוחלט לנשים.
 • איסור חוקי שאוכפים אותו על מפלגות שמונעות מנשים להתמודד במסגרתן.
 • שוויון זכויות מוחלט ללהט"ב.
 • תשתית רווחה סבירה לכל אזרח.
 • מערך מיסוי פרוגרסיבי, מיסוי הון גדול, מס ירושות עתק.
 • הגנה על עצמאות מערכת המשפט.

15

היעדר שריון של חירות ההפגנה וחופש הביטוי, לרבות אי הרחקת שוטרים שנוהגים באלימות כלפי מפגינים בפרט וכלפי אזרחים בכלל. גיבוי של הפיקוד הבכיר לשוטרים הללו.

16

אין פלא שסגן ניצב ניסו גואטה קיבל רק 5 חודשי מאסר על-תנאי לאחר שהורשע בתקיפה חסרת הצדקה של מפגין וצלם בירושלים. מעשיו היו חמורים. הוא כפר בהם. עד היום לא הודה בדבר. לא הביע חרטה.

אין פלא שסגן ניצב ניסו גואטה קיבל רק 5 חודשי מאסר על-תנאי לאחר שהורשע בתקיפה חסרת הצדקה של מפגין וצלם בירושלים. מעשיו היו חמורים. הוא כפר בהם. עד היום לא הודה בדבר. לא הביע חרטה

האם הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל לכל הפחות העביר אותו לתפקיד אחר שאינו כרוך במגע עם מפגינים? הפוך. המפכ"ל כתב מכתב תמיכה נלהב לבית המשפט בעניינו של הקצין, כינה אותו בכינוי המאוס "מלח הארץ".

מפקדיו של הקצין העידו לטובתו בניסיון לשכנע שלא תקף איש. הוא השתתף בכוח המשטרתי שהופקד על שמירת הסדר הציבורי בהר הבית/חראם א-שריף ביום תשעה באב. והוא ימשיך לפקד על כוחות משטרה במסגרת הפגנות. חרפה עצובה.

מדובר במכלול השתקות של נושאים קריטיים. מדובר בתמצית של הנושאים הללו. לגבי הנושא האחרון: המפגין המותקף, אביחי גרין, יגיש באמצעותי תביעת פיצויים משמעותית נגד משטרת ישראל. בתי המשפט פוסקים סכומים מצחיקים בפרשות דומות. כלומר: סכומים עצובים. הגיע הזמן לשנות זאת.

מדובר במכלול השתקות של נושאים קריטיים. מדובר בתמצית של הנושאים הללו. לגבי הנושא האחרון: המפגין המותקף, אביחי גרין, יגיש באמצעותי תביעת פיצויים משמעותית נגד משטרת ישראל

דמוקרטיה ששומרת על זכויות אדם. זה כל מה שאנו מבקשים.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צודק חקלאי. ובכל זאת, המנהיגות הפלסטינית שבויה ברצון לנקום בישראל על העוול וההרג וההרס לאורך השנים מבחינתם, 'זכות השיבה', רעיונות דתיים משיחיים מאיראן וכו' וכו' - זאת הנהגה שאומרת בריש ... המשך קריאה

צודק חקלאי. ובכל זאת, המנהיגות הפלסטינית שבויה ברצון לנקום בישראל על העוול וההרג וההרס לאורך השנים מבחינתם, 'זכות השיבה', רעיונות דתיים משיחיים מאיראן וכו' וכו' – זאת הנהגה שאומרת בריש גלי שישראל צריכה להסתיים, ולכן כל כוחם מופנה להתחמשות; מחנכים שם לשנאה במערכת החינוך. תהליך של פיוס יגיע גם כשהצד השני יירד טיפונת מהעץ התקיף, למרות שהוא הצד החלש. הוא חלש אך טעון ברצון להשמידנו

עוד 774 מילים ו-1 תגובות

תוצאות הפריימריז בליכוד: הרשימה של יאיר נתניהו

רוחו של נתניהו הבן מרחפת על פני רשימת הליכוד החדשה ● ח"כים שהיו קולניים במיוחד נגד רשויות החוק זינקו למקומות הראשונים ● לעומת זאת אלו שהתחככו או קראו תיגר על בנימין נתניהו, נדחקו למקומות נמוכים וחלקם אף מחוץ לכנסת ● התופעה המפתיעה של הפריימריז היא עו"ד טלי גוטליב ● ולא בטוח שקמפיין הממלכתיות של יו"ר הליכוד עדיין אקטואלי ● פרשנות

עוד 865 מילים ו-1 תגובות

הגל השלישי של מגפת האופיואידים האמריקאית מכה בקהילה היהודית

שימוש לרעה באופיואידים גבה את חייהם של 107 אלף אמריקאים ב־2021 ולא פסח גם על יהודי ארה"ב, שעדיין מתמודדים עם סטיגמות ומפחדים לפנות לסיוע: "לא חשוב לאיזה זרם אתה משתייך, יש תחושה עצומה של בושה" ● מוות מפנטניל הפך לגורם המוות מספר אחד בקרב אמריקאים בני 18–45, ואף החמיר אחרי התפרצות הקורונה וכללי הריחוק החברתי

עוד 3,716 מילים

למקרה שפיספסת

המשבר בהייטק עלול לקרב את ישראל למיתון

בדיקת זמן ישראל אחרי שנתיים של עלייה תלולה, שכרם של עובדי ההייטק התכווץ באפריל ובמאי בכ־1,500 שקל ברוטו לחודש ● עליות השכר בהייטק היו גבוהות יותר מעליות המחירים ורמת החיים של ההייטקיסטים המשיכה לעלות – אבל כעת היא יורדת ● מצבם עדיין טוב לאין ערוך מזה של מרבית העובדים – אבל הפגיעה בהם מדרדרת עוד יותר את מצבם של העובדים הפחות מתוגמלים

עוד 2,801 מילים ו-1 תגובות

המאבק בהון השחור

מאתיים מיליארד שקל זה הסכום שמסתתר מאחורי המושג "ההון השחור", הכלכלה השחורה, במדינה. מנהל רשות המיסים ערן יעקב גילה באחד הראיונות כי מדובר ב-21 אחוזים מהתל"ג בישראל. כך עולה גם מנתוני הבנק העולמי.

מאתיים מיליארד שקל זה הסכום שמסתתר מאחורי המושג "הון שחור". מנהל רשות המיסים ערן יעקב גילה באחד הראיונות כי מדובר ב-21 אחוזים מהתל"ג בישראל. כך עולה גם מנתוני הבנק העולמי

הון שחור הוא הון מוסתר שאינו מדווח, ולא משולם עליו מס הכנסה. במאי 2022, צוות מיוחד שהוקם באוצר כדי להתמודד עם הנושא פרסם המלצות לצמצום ההון השחור. ביניהן חובת דיווח מטבעות קריפטו בשווי של מעל 200 אלף שקל, צמצום השימוש במזומן בעסקאות של עד 6000 שקלים, דיווח על אחזקת מעל 200 אלף שקלים, מעקב אחר חשבןנית פיקטיביות ועוד.

הניסיון להיאבק בכלכלה השחורה נמשך כבר עשרות שנים בארץ ובעולם. ב-2014 ישראל חתמה עם ארה"ב על הסכמים להגברת האכיפה (fatf fanancial action task force), אבל למרות הכל היקפי ההון השחור רק גדלים והולכים.

בעולם הקימו נציבות למאבק בהון השחור, רשות למאבק בהון השחור, וכאן עולה לאחרונה דווקא ספרד כדוגמה לדרך המאבק היעילה בכלכלה השחורה. לאחר שהתגלו הפעולות המסואבות ורצף השחיתויות של המלך חואן קרלוס הראשון בספרד, ולאחר שבנו התיישב על כס המלוכה, התקבלה שורת החלטות שצמצמו משמעותית את היקפי הפשיעה הכלכלית שם.

לאחר שהתגלו הפעולות המסואבות ורצף השחיתויות של המלך חואן קרלוס הראשון בספרד, ולאחר שבנו התיישב על כס המלוכה, התקבלה שורת החלטות שצמצמו משמעותית את היקפי הפשיעה הכלכלית שם

יואב אבטליון, ממקימי חברת נייס (בוגר פיזיקה ומנהל עסקים אך כיום עוסק בפילנטרופיה וסיים דוקטורט בפילוסופיה), מסביר את הצורך באימוץ השיטה הספרדית – הקמת משטרת שחיתות. לא צוות או וועדה – אלא משטרה, שכל עניינה יהיה המלחמה בשחיתות. זו הצעה שאבטליון העביר למלך קרלוס השני כשהתגורר בספרד.

להלן השתלשלות המעשה: לאחר שקרלוס השני עלה לשלטון ב-2014 שיגר אליו אבטליון מכתב ובו הסביר, כי כתושב ספרד ממוצא ספרדי הוא סבור שעל המלך לאמץ שני פרויקטים: חינוך וטיפול בשחיתות. הוא הסביר את הצעתו וקיבל תשובה כי המלך קרא ומודה על הרעיונות.

ביולי 2016, לאחר שהתמנה למלך, הקדיש המלך את נאומו לצורך להילחם בשחיתות ואכן הקים את משטרת השחיתות. מאז משטרה זו עצרה, כלאה, הענישה ובלמה את המנהג הכמעט שגור של גניבת כספי ציבור ע"י נבחרים.

היום אין אצלנו פחד מרשויות החוק מדגיש אבטליון. לקיחת שוחד נפוצה אצלנו כהכרח בל יגונה. אפילו, לכאורה, ע"י מי שעמד בראש המדינה. ראש הממשלה לשעבר נאשם, כידוע, בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

אין אצלנו פחד מרשויות החוק, מדגיש אבטליון. לקיחת שוחד נפוצה אצלנו כהכרח בל יגונה. אפילו, לכאורה, ע"י מי שעמד בראש המדינה ונאשם, כידוע, בשוחד, מרמה והפרת אמונים

וועדת מומחים שמינה מבקר המדינה ב-2014 כצוות למאבק בשחיתות כתבה בדוח שפרסמה כי יש להנהיג חובת דיווח כללית על הכנסות ונכסים, וציינו את התועלת המרכזית – חלוקה צודקת של הסיוע הממשלתי על פי מבחן הכנסה – תייעל את מנגנוני התמיכה באוכלוסיות הנשענות על תשלומי ההעברה מהמדינה.

במסמך שהוציא משרד המשפטים בחודשים האחרונים נכתב:

"ישראל מחויבת לתפיסה כי השחיתות והשוחד הן תופעות חוצות גבולות החותרות תחת הממשל התקין והפיתוח הכלכלי ומעוותות תנאים תחרותיים, וכי לפיכך יש צורך בגישה מקיפה ורב-תחומית כדי למגר תופעות אלו ולהיאבק בהן ביעילות, תוך דגש על שיתוף פעולה בינלאומי. בהתאם לכך, הצטרפה ישראל לשתי אמנות בתחום המאבק ומניעת שחיתות:

 • ביום 22.12.2008 החליטה הממשלה (החלטה מספר 4355) לאשרר את הצטרפותה לאמנת האו"ם נגד שחיתות.
 • ביום 12.2.2009 החליטה הממשלה (החלטה מספר 4481) להצטרף לאמנת ה-OECD למאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות. עוד לפני ההצטרפות לאמנה זו, בחודש יולי 2008 הוספה חוק העונשין הישראלי עבירה של מתן שוחד לעובד ציבור של מדינה זרה או לעובד של ארגון ציבורי בינלאומי (ס' 291א לחוק העונשין, התשל"ז-1977)".

ונוסיף – יפה שעה אחת קודם.

פאר לי שחר היתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של 48 שנים בתקשורת - בגלי צהל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות), ככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר, וכיום היא פעילה בעמותות לטובת האוכלוסיה המבוגרת. היא חברת הועד המנהל במדרשת אדם לקידום הדמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 570 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מתחת לפני השטח, מתגלה תמונה לא שגרתית בפוליטיקה האיראנית: מתח מתגבר בין הדרג המבצע למנהיג העליון ● האופוזיציה החדשה שנוצרה חוששת כי האייתוללה מנסה לתעל את הירושה לבנו מוג'תבא - ויש הטוענים שח'מינאי הבן כבר מנהל את איראן מאחורי הקלעים ● כל זה משפיע על עמדת איראן בכל הקשור לחתימה על הסכם הגרעין, והמערב מסרב להתגמש יותר ● פרשנות

עוד 663 מילים

המבחן האמיתי של ההנהגה הישראלית ושל הציבור מתחיל רק עכשיו ● יש לתרגם את הפסקת האש לתהליך דיפלומטי אמיץ שיניב אופק לפתרון הסכסוך הישראלי–פלסטיני ● אחרת, מדובר רק בהפסקה זמנית עד לפרוץ סבב לחימה נוסף ● השחר עדיין יכול להוביל ליום בהיר וחדש ● דעה

עוד 1,280 מילים

אשקלון דורשת אותן הטבות מס כמו בעוטף עזה

תושבי קו העימות הדרומי מקבלים פטור ממס על 20% מההכנסות ● אשקלון לא מקבלת את ההטבה אפילו שהעסקים בעיר נאלצו להישאר סגורים גם בסבב האחרון ● שר האוצר ליברמן מבטיח לפצות עובדים שנפגעו מהגבלות התנועה – אך לא עסקים ● חבר מועצה באשקלון: "הייתה פה עיר רפאים, כמעט הכול סגור. לא מתייחסים לפגיעה בעסקים ואחרי סבב קצר מדפדפים הלאה"

עוד 1,121 מילים ו-1 תגובות

"החוסן של הנגב הוא צורך ביטחוני לא פחות חשוב"

חגי רזניק, לשעבר מנכ"ל משרד השיכון, השקיע את מרב חייו בפיתוח הנגב, שם גדל ● כעת הוא מסמן מטרה שאפתנית: להביא להקמת שדה התעופה הבינלאומי השני בנבטים ● בשבוע שעבר פרסם מחקר הטוען כי הקמת שדה התעופה תציל את הנגב ● לזמן ישראל הוא אומר: "משילות זה לא רק חוק וסדר. משילות זה גם היכולת של המדינה לתת מענה לאזרחים, לספק להם שירותים ראויים"

עוד 990 מילים

בכירים במפלגה טוענים: דילים קרסו - שינויים בצמרת

שיעור ההצבעה כמו ב-2019 - 58% ● ראש עיריית פ״ת רמי גרינברג נעצר בחשד לקבלת שוחד ● עמר בר-לב על תוצאות הפריימריז בעבודה: הבוחר אמר את דברו - ממשיכים קדימה ● מרב מיכאלי: בר-לב הוא נכס למפלגת העבודה ולמדינה ● הפרקליטות הודיעה למיכאל בן ארי כי נשקלת העמדתו לדין בגין הסתה לגזענות ● סמוטריץ׳: ציד מכשפות שיקרי ● גלאון: הכהניסט הזה עקף אותך בסיבוב

עוד 39 עדכונים

השר הזוטר ממפלגת כולנו כובש את הליכוד

לראשונה בחייו, השר לשעבר אלי כהן מתמודד היום בפריימריז של הליכוד - והוא צפוי לתפוס את אחד המקומות הראשונים ברשימה ● אם זה יקרה, מדובר באחד ההישגים המרשימים בתולדות המפלגה ● כהן, שעזב את הליכוד לטובת כולנו של כחלון רק כדי לחזור אליה, ידע לחבור לדילים החשובים עם המסרים הנכונים - והחשוב מכל: לתחזק במשך כל השנים פעילים נאמנים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היטלר והנאציזם זה היה חולניות זמנית, אי שפיות זמנית בהיסטוריית גרמניה. להבדיל, הליכוד היום של ביבי זה מחיר ההתבהמות של בצע הכסף וההסתאבות שהיא היא השורש, שורש מפוצל, דו ראשי, של הסתאבות... המשך קריאה

היטלר והנאציזם זה היה חולניות זמנית, אי שפיות זמנית בהיסטוריית גרמניה. להבדיל, הליכוד היום של ביבי זה מחיר ההתבהמות של בצע הכסף וההסתאבות שהיא היא השורש, שורש מפוצל, דו ראשי, של הסתאבות וחזירות קפיטליסטית. צ'אושסקו זה המשל!

עוד 683 מילים ו-1 תגובות

הנימוקים שצירף אתמול בית המשפט לגזר דינו של יעקב ליצמן, מלמדים שקודם כל סומנה המטרה - לאמץ את ההסדר הרופס שחתם עליו מנדלבליט לפני פרישתו - ורק אז נתפרו הנימוקים שאמורים להצדיק זאת ● בדרך לשם, הצליח השופט לעשות כמעט כל שגיאה אפשרית בכל הנוגע לטיפול השיפוטי בעבירות של שחיתות שלטונית ● פרשנות

עוד 945 מילים ו-1 תגובות

לפחות תריסר משפחות יהודיות עשו את הונן מתעשיית הדלקים ● ברקע משבר האקלים, חלקן מנסות לשנות את ההיסטוריה ולתרום לארגונים ירוקים בזמן שחלקן ממשיכות להשקיע בתעשייה המזהמת ● המשפחות היהודיות אומנם לא לקחו חלק בקמפיין להטעיית הציבור האמריקאי בנוגע לאיום הטמון בשינוי האקלים – אך גם לא פעלו לעצור אותו

עוד 1,592 מילים ו-1 תגובות

לפיד וגנץ הוכיחו במבצע "עלות השחר" כי אפשר לאמץ גישות שונות מבחינה מבצעית, מדינית והסברתית – וגם להצליח ● בכך השניים פוצצו את בלון המנהיג חסר התחליף של נתניהו ● רה"מ ושר הביטחון בחרו להיות היוזמים אך עדיין מוקדם לקבוע אם מדובר בגישה חד־פעמית או עקבית ● בדומה לנתניהו, לפיד וגנץ בחרו לסכם את המבצע בתקשורת בלי לאפשר שאלות – אך גם את זה היה ראוי לשנות ● פרשנות

עוד 993 מילים ו-1 תגובות

תוצאות הפריימריז בעבודה: נעמה לזימי ראשונה, גלעד קריב שני ואפרת רייטן שלישית

עמר בר-לב נדחק למקום התשיעי ברשימת המפלגה לכנסת ונחמן שי - למקום ה-17 ● הרצוג שוחח עם פוטין על פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה ● בית המשפט המחוזי בתל אביב פסל את דודו לניאדו, שהורשע בפריצה ובתקיפה, מלהתמודד בבחירות בליכוד ● חמישה חודשי מאסר על תנאי נגזרו על השוטר סגן-ניצב ניסו גואטה, שהורשע בתקיפת צלם ומפגין במחאה נגד נתניהו

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה