פרשנות בחסות הקורונה, נתניהו דחק את גנץ לפינה

נתניהו הגיש לגנץ הצעה שהוא לא יכול לסרב לה: הקמת ממשלת חירום זמנית לטיפול במשבר הקורונה ● גנץ, מצדו, השיב לנתניהו בהצעה שראש הממשלה לא יכול להסכים לה: שילוב כל המפלגות, כולל הרשימה המשותפת ● קשה לדמיין את גנץ, לפיד ויעלון יושבים תחת נתניהו, אפילו באופן זמני ● קשה אף יותר לראות את נתניהו מוותר על תיק המשפטים ● אך במצב שנוצר, לכחול-לבן יש הרבה פחות אופציות

הנשיא רובי ריבלין דוחף ללחיצת יד בין בני גנץ לביבי נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
הנשיא רובי ריבלין דוחף ללחיצת יד בין בני גנץ לביבי נתניהו

בנימין נתניהו הגיש אתמול לבני גנץ הצעה שהוא לא יכול לסרב לה.

אחרי שנשא את הנאום השחור ביותר בתולדות המדינה; אחרי שהציג קטסטרופה שכמוה לא ידענו והגיע עד השפעת הספרדית שקטלה עשרות מיליונים; אחרי שהודיע כי הוא סוגר את בתי הספר בנוסף על הצעדים הדרסטיים האחרים שנקט – קרא נתניהו לבני גנץ לבוא ולהקים איתו ממשלת חירום לאומית לזמן קצוב, ולדחות את הפוליטיקה למועד אחר.

לגנץ לא נותרה ברירה. אילו היה דוחה את הבקשה של נתניהו היה נתפס כמי שלא מוכן לשים כתף להצלת המדינה, ומעדיף להקים ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת.

לגנץ לא נותרה ברירה. אילו היה דוחה את הבקשה של נתניהו היה נתפס כמי שלא מוכן לשים כתף להצלת המדינה, ומעדיף להקים ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת

התשובה של גנץ הגיעה במהירות סבירה – תוך שעה וחצי מההצעה של נתניהו. כנראה שהיה צריך לקיים סיעור מוחות מוקדם בקוקפיט. גנץ הודיע שהוא מוכן להיכנס למשא ומתן על ממשלת חירום לאומית, אבל דרש לכלול בה את כל חלקי הבית. עכשיו נתניהו קיבל הצעה שהוא לא יכול להסכים לה.

הרעיון של גנץ צודק מאין כמוהו. נתניהו הרי הצהיר בנאומו כי מגפת הקורונה אינה מבחינה בין יהודים ולא-יהודים, אז למה הערבים אינם יכולים לשים יד במלחמה בנגיף?

אבל הראש של נתניהו הוא פוליטי, והוא יודע שגנץ מבקש לקבל דרכו לגיטימציה לשיתוף פעולה אפשרי בין כחול-לבן והרשימה המשותפת. נתניהו, מצדו, לא יכול להסכים לכך שאחמד טיבי ואיימן עודה יקפצו ממודעות האזהרה שתלה הליכוד בימים האחרונים ברחבי הארץ – היישר לתוך ממשלת ישראל.

ובכל זאת, המו"מ להקמת ממשלת אחדות-חירום כבר החל. בחצות הלילה, נתניהו וגנץ כבר שוחחו טלפונית. אחרי השיחה, אמר גנץ כי הציע לראש הממשלה "לקיים עוד הלילה פגישה בין צוותי המו"מ בכדי לבחון הקמת ממשלת חירום לאומית רחבה, בכדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה". יו"ר כחול-לבן הוסיף עוד כי "בכל מקרה, בכוונתי לסייע בכל פעולה הקשורה בטובת הציבור בנושא".

בשיחת טלפון בחצות, גנץ הציע לנתניהו "לקיים עוד הלילה פגישה בין צוותי המו"מ בכדי לבחון הקמת ממשלת חירום רחבה, בכדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה"

במילים אחרות: גנץ לוקח צעד אחורה. סביר כי גם אם לא תוקם ממשלת חירום, בימים ובשבועות הקרובים כחול-לבן לא תעמוד בדרכו של נתניהו בניהול המשבר.

גנץ לא רוצה, כך נראה, לפספס את המומנטום ולהצטייר כמי שמתחמק מטיפול בפיגוע ההמוני שמתרחש מול עינינו. אמש שיגר פניה לנשיא המדינה והודה לו על הסיוע "בהקמת ממשלת חירום רחבה שתטפל בנושא הקורונה", או בקיצור, ממשלת הקורונה.

נתניהו הזכיר בנאומו את ממשלת החירום שהוקמה ערב מלחמת ששת הימים. אז הצטרפו לממשלה שלושה שרים מבחוץ (מנחם בגין ויוסף ספיר מגח"ל ומשה דיין מרפ"י) – המפלגות הדתיות והערביות לא היו חלק מאותה ממשלת חירום. הפעם, מדובר על ממשלת פריטטית, עם חלוקה שווה של שרים בין שני הגושים. לכאורה, גנץ יכול להביא עמו כל שותף שיבקש. חוץ מהרשימה המשותפת, כלומר.

הפעם מדובר על ממשלת פריטטית, עם חלוקה שווה של שרים בין שני הגושים. לכאורה, גנץ יכול להביא עמו כל שותף שיבקש. חוץ מהרשימה המשותפת, כלומר

הקורונה מצליחה, אם כן, במקום שבו נכשלו כל הניסיונות בשלוש מערכות הבחירות שהתקיימו כאן בשנה האחרונה. במציאות הנוכחית אי אפשר לקיים בחירות רביעיות כי אף אחד לא יבוא לקלפי. לנתניהו וגם לגנץ אין רוב ממילא להקים ממשלה, ולכן מצב החירום כופה ממשלת חירום.

בממשלה הזו, אם תקום, מסתמן נתניהו כראש הממשלה היחיד: לא תהיה רוטציה על קדנציה זמנית, של כמה חודשים. גנץ, יאיר לפיד ומשה יעלון ישברו מוסכמות וישבו תחתיו.

מעניין יהיה לראות איך נתניהו מעיף בשמחה את נפתלי בנט ממשרד הביטחון, כדי שגנץ או גבי אשכנזי יישבו שם. כחול-לבן יזכו כנראה גם במשרד האוצר, כי משה כחלון עוזב (ולא שוכח לפזר בדרכו החוצה תשבחות אינספור על ראש הממשלה, כפי שראינו אתמול במסיבת העיתונאים).

נתניהו לא יעז לנגוע בישראל כ"ץ, אם זה יתעקש להמשיך ולהחזיק במשרד החוץ. יהיה מעניין לראות איזה תיקים יקבלו ניר ברקת ויואב גלנט שרוצים את האוצר והביטחון.

כחול-לבן מצידם יתעקשו לקבל את תיק המשפטים – אולי התיק החשוב ביותר עבור נתניהו אישית. על התיק הזה, עלול המו"מ כולו לקום או ליפול.

בקיצור, אנחנו במשחק אחר, בנסיבות עגומות מאין כמוהן. הקורונה מחלקת את הקלפים מחדש.

עוד 627 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 10 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אמיר בן-דוד

עד מתי אוקטובר 2023

כמעט מאה חיילים נפלו בקרבות ועשרות רבות נפצעו מאז החלה המערכה הקרקעית ברצועת עזה, לפני חודש וחצי. במקביל, לפי ההערכות, כ-18 אלף פלסטינים נהרגו ועשרות אלפים נפצעו – מרביתם אזרחים. כמה זמן זה יכול להימשך? תלוי את מי שואלים ● וגם: מחיר הלחימה ● החשש לחטופים ● עדכוני מלחמה ● מחיר האנטישמיות ● ועוד...

חיילי צה"ל בלחימה בעזה. 10 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה״ל)
דובר צה״ל
היום ה־65 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דיווח: ארה"ב תשלח ספינות לשמירה על נתיבי השיט מהחות׳ים

אישור התקציב המתוקן מתעכב. סמוטריץ׳: פקידים ויועצים משפטיים מסכלים את מדיניות הממשלה ● צה״ל: במהלך היממה האחרונה הותקפו מעל 250 מטרות ● דיווח: מחבלים שנכנעו מספרים כי עשו זאת לאחר שאיבדו קשר עם הנהגת חמאס ● משחתת צרפתית יירטה שני כטב"מים של החות׳ים מול חופי תימן ● מצה״ל נמסר כי כ-800 חנוכיות מקושטות במסרים מחזקים מהעורף הגיעו לחיילים ברצועה

עוד 13 עדכונים

ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על החות'ים

משרד האוצר האמריקאי הטיל סנקציות על 13 אישים וגופים האחראים על העברת כספים ממכירה ומשלוח של סחורות איראניות למורדים החות'ים בתימן ● ארה"ב שוקלת להכריז מחדש על החות'ים כארגון טרור, אחרי שב־2021 הארגון הוצא מהרשימה בגלל הצורך בסיוע הומניטרי ● אולם, ספק אם הסנקציות החדשות יספיקו בלי עיצומים דומים באירופה ובריטניה ● פרשנות

עוד 908 מילים

שכחו מה זה להיות מחנכים

אז גם זה קרה: הנשיאות של הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה ו-MIT, מוסדות עילית למהדרין, הופיעו בפני הקונגרס האמריקאי וסירבו להצהיר שקריאות לרצח-עם נגד יהודים הן הפרה של כללי האתיקה.

אחת אמרה שזה עניין של הקשר; אחרת מילמלה משהו על כך שמילים צריכות להפוך למעשים לפני שניתן לפעול. נכון לשעה זו, נשיאת פנסילבניה התפטרה תחת מכבש לחצים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 910 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

המלחמה בחמאס מטלטלת את מפלגות השמאל באירופה

המלחמה בחמאס היא תפוח אדמה פוליטי לוהט שחורך את ידיהם של פרוגרסיבים בכל היבשת, ומעצים מחלוקות הנוגעות לנושאי הגירה ואסלאם ● המלחמה והדרישה להפסקת האש לא רק מפלגות את השמאל – אלא גם מחזקות את הימין, שמנצל את הגמגום הרפה של יריביו כדי להצטייר כמי שראוי לכהן בשלטון

עוד 1,068 מילים

איך צפייה באלימות משפיעה עלינו

איתן יהלומי בן ה-12 סיפר שהוא אולץ על-ידי שוביו לצפות בסרט הזוועות, שמקבץ את מעשי האלימות מהשביעי באוקטובר. למרות שרובנו לא חויבנו תחת איום נשק לצפות בסרט ההוא, כן נחשפנו לסצנות אלימות רבות מאז אותו יום נורא ובמהלך המלחמה שנכפתה עלינו. למרות שמדובר בעוצמה נמוכה בהרבה – גם בימי שגרה אנחנו חשופים לאלימות בחדשות וגם לאלימות בסרטים, בסדרות ובמשחקי מחשב.

יש כיום מודעות גוברת לכך שתזונה משפיעה גם על הגוף וגם על התודעה (ידוע למשל, שתזונה של פחמימות ריקות לא בריאה לגוף, ושבנוסף לזה היא מגבירה היפראקטיביות, קשיי ריכוז ומתח. ברור לנו גם שמרק חם מרגיע את הבטן וגם את ההכרה), אבל כיצד משפיעה צריכה של דימויים אלימים על הגוף, על הרגש ועל המחשבות שלנו?

שרון אביטל היא בעלת דוקטורט ברטוריקה מאוניברסיטת טקסס באוסטין. היא מרצה וחוקרת שכנוע, תקשורת בלתי מילולית, ותקשורת בין תרבותית. בשל הכובע הכפול שהיא חובשת כרטוריקנית וכמטפלת בשיטות שונות של רפואה משלימה, היא מתעניינת גם בקשר בין פוליטיקה ותהליכי ריפוי ושליטה (צילום: קובי וולף)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,398 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

סמוטריץ' מסרב להפנים שלא רק מלחמות הורגות – גם סוכר

ההנחיה של סמוטריץ' להאריך את ביטול המס על המשקאות הממותקים היא שיא חדש של פגיעה באינטרס הציבורי ● הגשמים העזים שירדו השבוע הציפו את נחל צלמון בביוב, הזורם אל הכנרת ● אתר חדש מציג את כל החקלאים האורגנים שאפשר להזמין מהם משלוח הביתה ● בין סביבה לביורוקרטיה: השדרוג הדיגיטלי של רשות האוכלוסין והתחייה של בית הדפוס בבארי

עוד 931 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מקרון פועל להרחקת חזבאללה מעבר לליטני, אך ספק אם זה יעזור

צרפת חוששת בין השאר לעתיד קידוחי הנפט שלה בלבנון ● המסע של פוטין בארצות המפרץ ● ארדואן מקלל את ישראל, אך סופג האשמות מהאופוזיציה בגלל המשך המסחר עמה ● הפעילות החות'ית נגד השיט הבינלאומי פוגעת במצרים ומחממת את הזירה בים האדום ● והשבוע לפני 40 שנה: האינתיפאדה הראשונה פורצת בעזה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,290 מילים

עשה שלום עלינו

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה להסכמי קמפ דיוויד ולטריו המצרי–ישראלי–אמריקאי שהוציא לנשיא קרטר עשן מהאוזניים – עד המחווה ששינתה הכול

עוד 2,396 מילים
היום ה־64 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דיווח: סינוואר נמלט מעזה לחאן יונס בשיירה הומניטרית

צה״ל הודיע על 5 חללים, אחד מהם אחיין של השר איזנקוט ● דיווח: נתניהו אמר לביידן בסוף השבוע כי הלחימה בחאן יונס תימשך כחודש ● פורסם תיעוד של פלסטינים נכנעים, הרמטכ"ל: סימן להתפרקות במערכת ● החות׳ים מאיימים למנוע מספינות בדרך לישראל לעבור בים האדום ● משפחתו של סהר ברוך שנחטף קיבלה הודעה כי נרצח בשבי ● חייל תועד הורס סחורה בחנות בג׳באליה

עוד 47 עדכונים

לכל איש יש שם

בדיוק כפי שהמדינה פירקה את מנגנוניה שלה בשם הישרדותו של אחד, כך נדמה שהמדינה שמה את כל יהבה על תהליך הרסני ובלתי אפשרי של פירוק מיידי של רעיון – יהא המחיר אשר יהא ● אלה שזכו להיוושע אחרי בגידת ראשי המדינה, נוכחים כעת כאובייקטים על לוח של מדינאי ערל לב ורשע, שמנצל את הפקרתם ככלי מיקוח בינלאומי למשיכת זמן הלחימה ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד. חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים שמציעים פתרון ראליסטי . יותר מדי מתארי בעיות. מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו. איך מעיפים את הפשיזם... המשך קריאה

כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד.
חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים
שמציעים פתרון ראליסטי .
יותר מדי מתארי בעיות.
מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו.
איך מעיפים את הפשיזם והביב?
איך מייצרים משטר גבולות שנותן ביטחון לאזרחים?
עם מי? תוך כמה זמן? האם יש לזה הנהגה ותמיכה?
האם זה מייצב את ישראל אזורית ופנימית?

עוד 788 מילים ו-1 תגובות
עקורים

"אני לא מרגישה עכשיו בטוחה בשום מקום. אני מרגישה כלואה. בלילות, אני ישנה עם ג'ינס וחולצה כדי שאם חלילה מישהו ייכנס, לפחות אהיה לבושה"

ליאורה האריס

תלמי יוסף. אם יחידנית לשתי בנות. פונתה למושב פארן

עוד 1,988 מילים

יריב לוין שוב ממסמס את הוועדה לבחירת שופטים - ובג"ץ מעלים עין

על רקע התנהלותו של לוין, לא ברור מדוע שופטי בג"ץ מיהרו להסיר מעל שולחנם את העתירות שדרשו להורות לו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ● שלוש שנים וחצי מאז תחילת משפטו של נתניהו, אפשר לקבוע שהשופטים מאטים - אולי במכוון - את ההליך הפלילי נגד נתניהו ● והאמירה החמורה של השופט אלרון בפסק דין שניתן לאחרונה חושפת את תפיסתו החוקתית ומידת שליטתו בחומר ● פרשנות

עוד 1,117 מילים ו-3 תגובות

מרב מיכאלי שמה קץ לסבל, באיחור של שנה

מאז הבחירות לפני שנה, הפכה יו"ר מפלגת העבודה מטרה להאשמות שהטיחו בה מכל עבר, בכל מקום שאליו הגיעה ● הדברים הגיעו לידי כך שחבר ועידה אסף מספיק חתימות לטובת כינוס וועידת המפלגה כדי להצביע על הדחתה ● מיכאלי העדיפה למנוע את הביזיון ואתמול הודיעה על פרישה הדרגתית מהפוליטיקה ● כעת נותר לראות לאן מועדות פניה של המפלגה - ושל מחנה המרכז-שמאל בכלל ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
היום ה־63 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נפצעו קשה במבצע לשחרור חטופים - שלא נמצאו

ארה״ב הטילה וטו ומנעה החלטה של מועצת הביטחון של האו״ם לקרוא לישראל להפסקת אש מיידית ● גלנט: רואים סימני שבירה בחמאס ● צה״ל הודיע היום על נפילתם של 4 חיילים ● דיווח: ארה״ב דורשת מישראל לסיים את המלחמה עד סוף השנה ● איתן לוי מבת ים שנחטף לעזה נרצח בשבי ● אלפים הגיעו להלווית בנו של גדי איזנקוט שספד: "נעשה הכל כדי שההקרבה לא תהיה לשווא"

עוד 59 עדכונים

תנועת "הצדק החברתי" היא סוס טרויאני של אנטישמיות

ג'ייק ווליס סימונס אומר בריאיון לזמן ישראל כי טבח חמאס חשף את הפרצוף האמיתי והאנטישמי של אנשי השמאל בעולם: "התמיכה בפלסטינים אינה אלא תמיכה גלויה ברצח ובחילול היהודים" ● בספרו החדש, "ישראלופוביה", הוא טוען כי המוסר הכפול הטבוע באנטישמיות יוצר עבור ישראל רף אתי בלתי אפשרי: "שימוש בטיעונים מוסרניים לכאורה תורם לניסיון להשמיד את ישראל"

עוד 1,478 מילים

הפלסטינים וחלק מהמומחים בישראל מזהירים שהצפת המנהרות בעזה תגרום להרס סופי של מי התהום ברצועה ולקריסת אזורים שלמים ● מנגד, מומחים ישראלים סבורים שהאקוויפר העזתי ממילא אבוד ורואים בהצפה פתרון אפקטיבי לאיום המנהרות ● ד"ר יוסי לנגוצקי: "מי התהום כל כך מלוחים שכבר אי אפשר להזיק להם"

עוד 1,250 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה