בשבחה של פחדנות

בנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
בנימין נתניהו

בשנים האחרונות רבו המשתמשים בביטויים "פחד", "פחדנות", "פחדן", "מפחד" וכיו"ב, בגנותו של בנימין נתניהו, בהקשר להחלטות שקיבל ולפעולות שביצע. נשמעו קולות מימין ומשמאל, מבין מי שהכירוהו מקרוב וממי שצפו בו מרחוק, חברו לכינויים אלה אביגדור ליברמן וד"ר עוזי ארד, יורם שפטל ופרופ' יורם יובל, מאמרים ב"הארץ" וב"בחדרי חדרים", ב"ערוץ 7" וב"המקום".

הכותרת לאחד ממאמריו הביקורתיים של יועז הנדל על מעשי נתניהו, היתה פראפרזה לספרו של א"ל סטיבנסון "המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד". גיבור הספר סובל מפיצול אישיות – באור יום הוא רופא מיטיב אם כי רדוף שדים וביעותים, ובחסות חשכת הלילה – רוצח נתעב.

בשנים האחרונות רבו המשתמשים בביטויים "פחד", "פחדנות", "פחדן", "מפחד" וכיו"ב, בגנותו של בנימין נתניהו, בהקשר להחלטות שקיבל ולפעולות שביצע

בנימין נתניהו בוודאי איננו רוצח; מעצם אישיותו, הוא גם לא טוב ומיטיב; אולי הוא רדוף ביעותים, אך איני מוסמך לשפוט זאת. מכל מקום, פועלו ומדיניותו פרושים לעיני כול, ונתונים לפירושים מפירושים שונים.

אינני נמנה עם אוהדי מדיניותו ומעלליו של ראש הממשלה בעשור האחרון. מבחינתי הוא הייד פוליטי – תפיסתו הכלכלית-חברתית הנאו-ליברלית דחקה בו לפגוע  במזיד ובהתמדה במה שכינה "האיש השמן": הזכויות החברתיות-כלכליות והמנגנונים הציבוריים לקיומן ולפיתוחן (מערכות הבריאות, שירותי הרווחה, מוסדות החינוך וההשכלה, והעובדים במסגרות אלה). הוא דלדל אותן עד לאנורקסיה שנחשפה בחודשיים האחרונים בתחום שירותי הבריאות. בל נשכח, שמ-2009 עד היום, מר נתניהו היה שר הבריאות, לפחות בתואר, במשך כשבע מאחת-עשרה השנים הללו. הן כללו את שנת 2011-2010, כאשר סגן הממונה על התקציבים דאז, מר משה בר סימן טוב, היכה מכה כמעט אנושה במערכת הבריאות ובנושאי הנטל בתוכה.

לפני חודשים ספורים, אותו בר סימן טוב, הפעם כמנכ"ל משרד הבריאות, התגאה בכך שלמרות תקציב הבריאות הנמוך יחסית לעומת מדינות OECD אחרות, שירותי הרפואה בישראל יעילים להפליא – גאווה בנוסח "הצלחתו" של הברון מינכהאוזן בהותרת סוסו בחיים, למרות שצמצם את כמות המים להרווייתו.

"היידית" לא פחות מן המדיניות החברתית-כלכלית, הייתה שיטתו הפוליטית-תעמולתית של ראש הממשלה – הפיכת לאומיות בריאה ללאומנות ממאירה, הסתה פרועה נגד מיעוטים אתניים ואידאולוגיים והצגתם כ"אויבי האומה", שיסוי תומכיו ב"מייצגי" קבוצות אלה, והפיכת שסעים קיימים בחברה הישראלית לקרעים שיהיה קשה לאחותם. מאמרים ותגוביות עליהם, והתכתבויות מרוסנות אף פחות ברשתות החברתיות, מלמדים על עומק השטנה בין יחידים, פלגים וגושים, עד כי מתרבים הקולות הקוראים ל"זיכוך" באמצעות מלחמת אזרחים.

למעשה, נתניהו מציב עצמו, כמעט בשמחה גלויה, בליגה הפוליטית-אידאולוגית, שחברים בה טראמפ ובולסונארו, פוטין וארדואן, כאשר למרות הממדים הגאוגרפיים והדמוגרפיים המזעריים של ישראל ביחס למדינות שאנשים אלה עומדים בראשן, ראש הממשלה מציג אותה כמעצמת-על אזורית שאין בלתה.

נתניהו מציב עצמו בליגה הפוליטית-אידאולוגית של טראמפ ובולסונארו, פוטין וארדואן, כשלמרות מימדיה המזעריים של ישראל ביחס למדינותיהם, רה"מ מציג אותה כמעצמת-על אזורית

למזלנו, נתניהו משכיל ואינטליגנטי יותר מ"חבריו" אלה. הוא אינו מתכחש ל"התחממות כדור הארץ" ומקורותיה, ונכון להאזין למדענים ולמומחים ולא לגחמות ולאינסטינקטים חסרי ביסוס. יתירה מזאת, ב"רגע האמת" של התפרצות מגיפת קורונה, הוא דמה יותר לתואמי גודלה של ישראל במדינות אחרות ב"ליגת הדמוקרטיה לכאורה" – מנהיגיהן של הונגריה וצ'כיה – שהגיבו במהירות (בוודאי יחסית למדינות אחרות במזה"ת ובאירופה), בסגירת גבולות, בהגבלת התנועה בתוך המדינה, ובצמצום הפעילות המשקית.

ההחלטות הנחרצות והפעילות הנמרצת במדינות מרכז אירופה נבעו, ככל הנראה, משילוב בין גורמים אחדים – ההבנה לגבי המיקום הבעייתי, כאשר יש תנועה רבתי דרכן ובסביבתן בהקשרים של מסחר ותיירות; ההכרה בכך, שגודל התקציב וההוצאות לצרכי מערכת הבריאות (הדומים במדינות אלה להוצאה היחסית באיטליה ובספרד), עלולים להביא מערכת זאת אל עברי פי פחת; וההשתכנעות, כי מדינה קטנה עלולה לקרוס אל מול מגיפה מאיימת.

נראה, שאולי גם אצל נתניהו, לצרכי קבלת ההחלטות בנדון, שולבו משתנים אחדים: ידע על אודות ההחמרה המתמדת במצבו של "האיש השמן", שנבעה מהרעבה העלולה בסופו של דבר להמיתו (כפי שאכן קרה לסוסו של מינכהאוזן בעקבות "ניסוי ההצמאה"); הבנה שמגיפה היא "גלובליסטית" יותר מכל פלאי השוק הכלכלי שהנאו-ליברליזם יצר; השערה מושכלת על בסיס ההתפתחויות בסין, לגבי הנזק הכלכלי שמגיפה עלולה לחולל; הערכה למדע ולחשיבה מדעית, והיכולת להאזין, בעת צרה, למומחים מתאימים; ואותה חרדה, שמא יתפתח משהו נורא – חרדה שאחרים כינו בשם "פחדנות" – אשר, מן הסתם, רוחשת בקרבו מאחורי חזות הרהב והזחיחות של "יודע כול" ו"ראשון לזהות".

אותה חרדה, שמא יתפתח משהו נורא – חרדה שאחרים כינו בשם "פחדנות" – אשר, מן הסתם, רוחשת בקרבו מאחורי חזות הרהב והזחיחות של "יודע כול" ו"ראשון לזהות"

אולי מאפיין אחרון זה – חרדה או "פחדנות" – הוא מרכיב אישיותי-מולד באיש, אולי הוא מרכיב הנובע מהיותו, למעשה, "מהגר כפול": מהגר בארה"ב, שבה ניסה לאמץ את ערכי הקפיטליזם והנאו-ליברליזם הקיצוניים ביותר, ותושב חוזר בישראל, שאליה שב, אך על אף כל מאמציו ו"הצגותיו – מרכיבי ה"צבריות" של בני דורו שצמחו בה, לא הוטמעו בתוכו, הגם שניסה להפגינם כלפי חוץ.

אולם בצוק העתים, בנסיבות של איום בשער, אולי טוב שנדודי נתניהו נטעו בו יותר משמץ של "גלותיות", זו המעוררת חשש מפני הבאות במי ש"נדבק" בה, היוצרת ספקנות כלפי הוודאות לכאורה, והמביאה להרהורי כפירה בתפיסה של "הכול יהיה בסדר, כי לי/לנו זה לא יקרה".

לפיכך נראה, כי מכל המנהיגים במדינות המוזכרות לעיל, בנימין נתניהו דומה במיוחד לאנדריי באביש, ראש ממשלת צ'כיה, שמפגינה עד עתה הצלחה בטיפול במגיפת הקורונה. שניהם ראשי ממשלה במדינות הדומות בגודלן הדמוגרפי והגאוגרפי; שניהם שקועים עד צוואר בחשדות בגין מעשי שחיתות אישית שהרבתה הון לעצמם; לשניהם ידע והבנה מרשימים בתחומים כלכליים; אך חשוב מכול בהקשר לנדון כאן – באביש נחשב ל"זר בארצו, משום שהוא יליד סלובקיה שהשתקע בצ'כיה לאחר התפרקותה של צ'כוסלובקיה בראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת. רבים ממתנגדיו ממשיכים לראות בו נטע זר, ומשתמשים בעובדה זאת למאבקם הפוליטי בו.

ובאשר לנתניהו – בימי ה"אור", הוא הפעיל מדיניות שקעקעה את מערכות הטיפול באדם ובאזרח, וזרע שטנה ופילוג בעם ובין מגזריו, כהייד קלאסי. אולם בהתקדר חשרת עבים של מגיפת הקורונה, פעל בנחישות ג'קילית לבלימת הרעה.

בימי ה"אור", נתניהו הפעיל מדיניות שקעקעה את מערכות הטיפול באדם ובאזרח, וזרע שטנה ופילוג בעם, כהייד קלאסי. אולם בהתקדר חשרת עבים של מגיפת הקורונה, פעל בנחישות ג'קילית לבלימת הרעה

הבה נקווה, כי אל מול לחציהם הגוברים של גורמים שונים לפרק את מערכת ההגנה על בריאות הציבור, ולצאת לחידוש הפעילות המשקית בתהליך פזיז מדי, יגברו מרכיבי שיקול הדעת המחושב והחרדה מסיכונים הטבועים באישיותו, ויחשלו אותו בפני לחציהם של גורמים שלא טובת הכלל לנגד עיניהם.

בהווה - מורה לאזרחות; לעיתים מזומנות - עורך ומתרגם; לעיתים קרובות - כותב באתרי שיפוט כדורגל בינלאומיים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 946 מילים
כל הזמן // יום שישי, 30 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 4 ימים לבחירות

רואים את הסוף

הסיכוי של טראמפ לזכות בכהונה שנייה שקול כרגע לסיכוי שיירד שלג שנתיים ברציפות בירושלים - בשני המקרים מדובר בסיכוי נמוך אבל לא בלתי אפשרי ● אבל אנליסטים עם רקורד של דיוק בעבר, מנבאים הפעם בביטחון שביידן ייקח את הבחירות ● והשיאים החדשים של התפרצות הקורונה רק מחזקים את הסיכוי שטראמפ יתבקש בנימוס לעזוב את הבית הלבן ● אז מתי נדע את התוצאות הסופיות?

עוד 1,523 מילים

מחדלי הרשות הפלסטינית

ירדן זועמת על החלטת צאיב עריקאת לקבל טיפול בבית חולים ישראלי ולא בבית חולים בירדן. אישפוזו של עריקאת בישראל חשף את מחדלי הרשות הפלסטינית, שלא הקימה ולו בית חולים אחד בגדה, והעלה לסדר היום הציבורי את שאלת השחיתות וגניבות הכספים בצמרת הרש"פ.

אישפוזו של ד"ר צאיב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"פ וראש צוות המו"מ עם ישראל, בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שנדבק בנגיף הקורונה, מעורר מחלוקות רבות בשטחים וגם כעס בירדן. זאת לאחר שצאיב עריקאת דחה את הצעתו של עבדאללה מלך ירדן לשלוח מסוק ליריחו  כדי שיעביר אותו לטיפול בבית חולים בקריה הרפואית בעמאן.

אישפוז עריקאת בהדסה עין כרם בירושלים לאחר שנדבק בקורונה, מעורר מחלוקות בשטחים וכעס בירדן, לאחר שדחה את הצעת עבדאללה מלך ירדן לשלוח מסוק ליריחו ולהעבירו לטיפול בקריה הרפואית בעמאן

גורמים ירדנים אומרים כי בדחיית הצעתו של המלך והעדפת בית חולים ישראלי על פני בית חולים ערבי יש פגיעה בכבוד הלאומי של ירדן.

מקורביו של צאיב עריקאת מתרצים את החלטתו להתאשפז בבית החולים הדסה בכך שבבית החולים הירדני אין את הציוד הרפואי הדרוש לו הוא זקוק בדחיפות. אולם בכירים בפת"ח אומרים שעריקאת לא סומך על הרמה המקצועית של הרופאים בירדן או של הרופאים בשטחים ומעדיף להיות מטופל בידי רופאים ישראלים.

כאמור, הכבוד הירדני נפגע מהחלטתו של עריקאת וקיים גם חשש בבית המלוכה הירדני שישראל תעשה שימוש באישפוזו בבית החולים הדסה בירושלים לצרכי הסברה.

ברחוב הפלסטיני ובפלגי האופוזיציה אומרים כי אישפוזו של צאיב עריקאת בבית חולים ישראלי הוא עוד הוכחה לכך שההנהגה הפלסטינית שיקרה לבני עמה כאשר טענה, לאחר פירסום תוכנית הסיפוח הישראלית, כי התנערה מכל ההסכמים עם ישראל והפסיקה את התיאום הביטחוני עמה.

אמבולנס ישראלי נשלח לביתו של צאיב עריקאת ביריחו על פי בקשת הרש"פ, ותחת אבטחה של המשטרה הפלסטינית העביר אותו אל בית החולים הדסה בירושלים.

צאיב עריקאת זכה, בזכות מעמדו הבכיר ברש"פ, למתנה גדולה שאליה מייחלים אלפי פלסטינים בשטחים הזקוקים לטיפול רפואי דחוף: טיפול בבית חולים ישראלי מודרני עם צוות רופאים מעולה.

ברחוב הפלסטיני ובפלגי האופוזיציה רואים באישפוז עוד הוכחה לשקרי ההנהגה הפלסטינית לעמה, כשטענה, לאחר פירסום תוכנית הסיפוח הישראלית, שהתנערה מהסכמיה עם ישראל והפסיקה את התיאום הביטחוני

הפעיל הפוליטי דאוד בדראן סיפר לי השבוע על ילדה פלסטינית בת שנתיים וחצי בגדה הזקוקה בדחיפות להשתלת לב. הוריה מפצירים ברש"פ כבר 6 חודשים כי יאשרו לקבל את הטיפול הדרוש בבית חולים ישראלי, אך הם נדחים בהלוך ושוב בטענה כי הדבר בלתי אפשרי בגלל הפסקת התיאום הביטחוני בין שני הצדדים. והנה לפתע פתאום, בכיר הרש"פ צאיב עריקאת זוכה ליחס מועדף ומקבל את מה שנשלל מהילדה הזקוקה בדחיפות להשתלת לב.

אישפוזו של צאיב עירקאת בבית החולים הדסה עין כרם חשף לעיני כל את ערוותה ומחדליה של הרש"פ בכל הקשור לטיפול הרפואי בתושבי הגדה וההזנחה הפושעת של מערכת הבריאות הפלסטינית.

מאז שהגיעה הרש"פ לשטחי הגדה ב-1994 ועד היום, היא לא בנתה אפילו בית חולים חדש אחד שיעניק שירותים רפואיים נאותים לתושבים הפלסטינים, למרות שקיבלה סכומי כסף אדירים מהמדינות התורמות.

מרבית הכספים נבלעו ב"חור שחור" מבלי שהושקעו בפרוייקטים חיוניים עבור האוכלוסיה הפלסטינית ובראש ובראשונה במערכת הבריאות.

ברחוב הפלסטיני מתרוצצים אלפי סיפורים על השחיתות של בכירי הרש"פ המתגוררים בארמונות פאר, נוסעים במכוניות חדשות ומקבלים משכורות גבוהות בנוסף לעסקים הפרטיים שפתחו בשטחי הגדה, הכל על חשבון העם הפלסטיני. הכספים שמגיעים מחו"ל לרש"פ מתנקזים ללשכתו של מחמוד עבאס במוקאטעה ברמאללה שם מחליטה אינתיסאר אבו עמארה, ראש הלשכה, לאן יועברו הכספים.

הפעיל הפוליטי דאוד בדראן סיפר לי השבוע על ילדה פלסטינית בת שנתיים וחצי בגדה הזקוקה בדחיפות להשתלת לב. הוריה מפצירים ברש"פ כבר 6 חודשים כי יאשרו לקבל את הטיפול הדרוש בבית חולים ישראלי

בכיר בפת"ח סיפר לי כי לפני כמה שנים הגה אחד מבכירי הרש"פ רעיון להסב מבנה גדול בעיר בית לחם לבית חולים ומרכז רפואי גדול שייתן שירותים לכל תושבי הגדה. אולם עד מהרה הוא נרתע ווויתר על הרעיון לאחר שורה של לחצים ונסיונות סחיטה שהגיעו אליו מצמרת הרש"פ כדי שיאפשר לבכירים ברש"פ להפוך ל"שותפים" שלו בפרוייקט ולהתחלק עמו ברווחים.

מערכת הבריאות הפלסטינית מתקשה לתפקד בגלל מחסור בתקציבים ובציוד רפואי, אך ספק רב אם הרש"פ תפיק מפרשת צאיב עריקאת את הלקחים הדרושים ותפנה סוף סוף כספים למערכת הבריאות שלה ולהקמת בית חולים מרכזי שיתן שירותים לתושבים.

בכירי הרש"פ דואגים רק לעצמם. למחמוד עבאס יש רופא ישראלי צמוד שמטפל בו. גם כשהוא מתאשפז בבית החולים ברמאללה, הרופא הישראלי מועבר בחשאי תחת שמירה כדי לטפל בראיס.

גם רעייתו של מחמוד עבאס מקבלת טיפולים רפואיים בישראל, שלא להזכיר את מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב ואחרים.

כספי הסיוע לפלסטינים בשטחים לא הגיעו למערכת הבריאות הפלסטינית. הפיקוח הבינלאומי עליהם איננו הדוק די הצורך. בכירי הרש"פ מצאו את הפרצות הדרושות כדי להעלים כספים רבים, ואישפוזו של צאיב עריקאת מעורר ברחוב הפלסטיני את השאלות מי משלם את עלות אישפוזו בישראל ולאן נעלמו מיליארדי דולרים שהוזרמו ממדינות העולם לטובת פיתוחה של הרש"פ ושיפור רמת החיים של האוכלוסיה בגדה.

השיח הפלסטיני עוסק גם בשאלה מה יעלה בגורלו של צאיב עירקאת אם יבריא וישתחרר מבית החולים. האם הוא ישנה את היחס שלו לישראל שאותה הוא מכנה" מדינת אפרטהייד" ומשמיץ אותה מעל לכל במה בינלאומית אפשרית, תוך תמיכה וסיוע לתנועת ה-BDS?

גורמים בפת"ח המכירים מקרוב את צאיב עריקאת טוענים כי לא יחול שום שינוי בעמדותיו כלפי ישראל אם יחלים וישתחרר מבית החולים, לדבריהם, השנאה שלו לישראל עמוקה וכי הוא רואה בטיפול הרפואי בו, בבית החולים הדסה עין כרם, חובה הומניטרית ומוסרית של ישראל ללא כל קשר לסכסוך הישראלי הפלסטיני.

אבל יש כבר כאלה ברש"פ שטוענים כי גם לאחר שעריקאת יחלים הוא לא יוכל להמשיך ולשמש בתפקיד ראש צוות המשא ומתן עם ישראל מכיוון שהרחוב הפלסטיני לא יאמין לכך שהוא לא הושפע מהטיפול שקיבל בבית חולים ישראלי שהציל את חייו.

אישפוז עריקאת מעורר ברחוב הפלסטיני את השאלות: מי משלם את עלות אישפוזו בישראל ולאן נעלמו מיליארדי דולרים שהוזרמו ממדינות העולם לטובת פיתוחה של הרש"פ ושיפור רמת החיים של האוכלוסיה בגדה

ישראל קיבלה החלטה נכונה כשהסכימה לקלוט את צאיב עריקאת לטיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, ההחלטה מוצדקת מבחינה הומניטרית ומוסרית והיא גם משרתת את צרכי ההסברה של מדינת ישראל.

ההחלטה הישראלית העלתה לראש סדר היום ברחוב הפלסטיני את השאלה לאן נעלמו כספי הסיוע שהועברו לעם הפלסטיני ומדוע כשלה הרש"פ במשך כמה עשורים בבניית בית חולים גדול בשטחי הגדה לרווחת התושבים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 954 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
רַבִּין

יצחק רבין הוא המת הכי נוכח בחיינו ● ברור שהוא נוכח בחיי אלה שעוד זוכרים אותו, מתגעגעים אליו ומתרפקים על העולם שהוא ייצג ● אבל הוא נוכח לא פחות בחיי אלה שעושים כל שביכולתם כדי שהוא יישכח

עוד 1,669 מילים

נשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר נאור דואגת למפגינים ומזהירה: האלימות מתחילה מלמעלה

בראיון לגלי צה"ל אמרה מרים נאור: "האש פשטה בארצנו כמו בשדה קוצים, ולהערכתי ותחושתי כאזרח מודאג, היא מסוכנת" ● נתניהו קורא לסוחרים להישמע להנחיות שלא לפתוח בתי עסק: "אני אעזור לכם בכל דרך" ● ליברמן: "גנץ עובד בשירות נתניהו, כל המתח והחיכוך ביניהם זה הצגה, הכל מתואם"

15:19 עריכה

הורי תלמידי בתי הספר של החינוך המיוחד עתרו לבגצ בבקשה להורות לממשלה להאריך את יום הלימודים של ילדיהם ליום הלימודים המלא שבו למדו לפני הסגר. זאת, לאחר שעתירה דומה שהוגשה על ידי הורים לילדי הגנים בחינוך המיוחד אושרה ומשרד החינוך החזיר ליום לימודים ארוך את ילדי הגן – אבל לא את תלמידי בתי הספר.

14:05 עריכה

ועדת השרים להכרזה על אזורים מוגבלים קיבלה את המלצת משרד הבריאות והאריכה בחמישה ימים את את הגדרת מג'דל שמס כאזור מוגבל. עוד החליטו השרים שממחר בשעה 18:00 בועיינה שבמועצה המקומית בועיינה-נוג'ידאת תוכרז כאזור מוגבל – עד יום חמישי הקרוב.

13:12 עריכה

"אני חוששת מאירועים של אלימות פוליטית" – כך אומרת הנשיאה לשעבר של בית המשפט העליון, השופטת בדימוס מרים נאור, בראיון לטלי ליפקין-שחק בגלי צה"ל, שישודר מחר וקטעים ממנו פורסמו היום. בהתייחס לאלימות הגדירה אותה נאור כ"תת-תרבות שמתחילה מלמעלה".

"ראי את הדברים שנאמרים כלפי היועץ המשפטי לממשלה, למשל… אני פוחדת לא רק לגבי אלה שיש להם משרדים מאחוריהם שידאגו להם לאבטחה, אם כי אבטחה כזאת לא יכולה להיות כמו אבטחה של ראש ממשלה… אלא אני דואגת למפגינים, לא פחות מזה לעיתונאים". עוד אמרה נאור: "האש פשטה בארצנו האהובה, כמו בשדה קוצים ולהערכתי ותחושתי כאזרח מודאג, היא מסוכנת".

12:27 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא לבעלי העסקים להישמע להנחיות.

12:10 עריכה

"גנץ עובד בשירות נתניהו, כל המתח והחיכוך ביניהם זה הצגה בלבד" – כך אמר הבוקר יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בראיון לג'ודי שלום ניר מוזס. "כל תפקידו של גנץ זה לגנוב שמונה מנדטים מהמרכז ולהעביר אותם אחרי הבחירות לנתניהו בתמורה לתיק החינוך עבורו ותיק ביטחון עבור אשכנזי", אמר חבר הכנסת.

לדברי השר לשעבר, "הכול מתואם, הכול משחק בינו ובין ביבי. ביבי החליט מתי הבחירות, וגנץ באותו מועד יפרק את הקואליציה אבל אחרי שיקבל את האור הירוק הסופי מנתניהו. הפוזה הזאת אמורה לסייע לו להביא אותם לשמונה מנדטים שאחר כך ביבי יקבל אותם לקואליציה, נקודה".

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בפגישה עם ראשי מועצת יש"ע, 6 בספטמבר 2020 (צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90)
ליברמן בחודש שעבר (צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90)

עוד אמר ליברמן: "הם קיבלו 33 מנדטים ואפילו יותר בכל מערכות הבחירות 'אמרו רק לא ביבי, אנחנו נמנה מיד ועדת חקירה על הצוללות ואנחנו ממשלה חילונית' וכולי וכולי. הם כבר לוזרים, הדבר היחידי שיש להם להשיג זה ג'ובים לעצמם". לדבריו, מדובר ב"ג'ובים בממשלה הבאה. גבי יקבל את תיק הביטחון, זה הדבר היחיד שמחזיק אותו בכל הפסיפס הזה, גנץ, כנראה, יסתפק בתיק החינוך, יעשו רשימה של 'יס מנים' וזהו".

ליברמן הוסיף ש"ניסנקורן לא נמצא שם. הוא לא מודע, ולהערכתי, גנץ ואשכנזי יעשו לו הפתעה ברגע האחרון, יזרקו אותו מהרשימה כדי שלא יוכל להתארגן או להשתבץ ברשימה אחרת".

11:37 עריכה

בקבינט הקורונה הוחלט על החזרת הספורט התחרותי, ובכלל זה ספורט לילדים ונוער בכל הענפים, פתיחת בריכות השחייה לשחיינים תחרותיים וטיפולים פרא רפואיים, פתיחת מתחמי דרייב-אין להקרנת סרטים, פתיחת הספריות לעיוורים, פתיחת מעל 200 אתרי מורשת של המועצה לשימור אתרים ואתרי רשות העתיקות. הפעילויות יחזרו החל מיום ראשון.

שחיינים בבריכת גורדון בתל אביב, 11 בספטמבר 2014 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
שחיינים בבריכת גורדון בתל אביב, 11 בספטמבר 2014 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

שר התרבות והספורט חילי טרופר –

מדובר בהישגים משמעותיים, אשר מצטרפים להחזרת המשחקים בליגות העליונות ולמאבק שלי על החזרת הספורט והתרבות. יש כאן ערך חינוכי גדול ותרומה דרמטית לספורט בישראל. עשרות אלפי ילדים ובני נוער יוכלו לחזור לשגרת האימונים בתוך זמן קצר. עשרות אלפי אנשים יוכלו לחזור ולשוב אל אתרי התרבות והמורשת שנפתחו. העיוורים יוכלו שוב לקבל שירות בספריות הייעודיות. נמשיך לעבוד בשקט, ביעילות ובאופן עקבי כדי לפתוח בצורה בטוחה וזהירה את יתר עולם התרבות והספורט. זו האחריות שלי ואני לא מתכוון להשאיר את התרבות והספורט מאחור.

11:18 עריכה

התמודדות של רשימה בראשות רון חולדאי מביאה לירידה בכוחן של יש עתיד – תל"ם, כחול לבן, מרצ וישראל ביתנו, אך אינה משפיעה על מפלגות המחנה היריב – כך נמצא בסקר שפורסם הבוקר בתוכניתו של ניסים משעל בתחנת הרדיו 103FM. עם מפלגה בראשות ראש עיריית תל אביב יפו – ובלעדיה – זוכות הליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה ל-65 מנדטים.

הסקר נערך השבוע, בימים רביעי-חמישי, על ידי מכון המחקר מאגר מוחות והשתתפו בו 503 נסקרים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. גודל הטעות הסטטיסטית – 4.4%.

10:41 עריכה

חברי הכנסת של חד"ש איימן עודה, יוסף ג'בארין, עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן השתתפו במסיק זיתים בכפר בורין.

10:00 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ מבהיר –

09:11 עריכה

שרת התיירות אורית פרקש הכהן: "פתחנו את הצימרים, אבל במתווה זהיר".

08:22 עריכה

חברת הכנסת מרב מיכאלי מבהירה: "זכותה של אישה לנסוע בכל זמן, בכל מקום, בכל לבוש, ואין לאף אחד זכות להדיר או להפלות אותה".

08:21 עריכה

לפי סקר, שפורסם הבוקר ב"מעריב", הרשימות שהרכיבו את מפלגות הבלוק – הליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה – מקבלות יחדיו 66 מנדטים.

העבודה עם 2% מהקולות, עוצמה יהודית עם 1.3%, הבית היהודי עם 0.5%, דרך ארץ עם 0.5% וגשר עם 0.3% – לא עוברות את אחוז החסימה.

הסקר נערך על ידי מנחם לזר מפאנלס פוליטיקס בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה – 4.4%.

08:05 עריכה

חברי הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו, מרב מיכאלי מהעבודה וקארין אלהרר מיש עתיד – תל"ם תוקפים את הממשלה, שהחליטה אמש שלא לפתוח את חנויות הרחוב.

07:59 עריכה

משרד הבריאות עדכן שביממה האחרונה אובחנו 630 נשאי קורונה מתוך 36,318 נבדקים. שיעור הבדיקות החיוביות, 1.8% – הנמוך ביותר מאז חודש יוני.

07:14 עריכה

תושב תל אביב בן 45 נעצר במהלך הפגנה בחשד שאיים בסכין על מוחים ברחוב הכובשים בעיר. הוא עוכב על ידי המשטרה לחקירה.

07:06 עריכה

קבינט הקורונה אישר אמש שבתי כנסת ייפתחו ביום ראשון הקרוב. בהתאם לתקנות, עשרים מתפללים יוכלו להתכנס בשטחים פתוחים, בעוד שבמבנים סגורים יוכלו להתפלל עשרה אנשים.

עוד הוחלט בוועדת השרים שהצימרים ייפתחו ביום ראשון, כשרק משפחות גרעיניות יוכלו להתאכסן בהם. לא תותר פתיחה של בריכות וחדרי אוכל בצימרים.

חנויות הרחוב ייפתחו בעוד למעלה משבוע – ב-8 בנובמבר. אם תחול ירידה בשיעורי ההדבקה בקורונה, ייתכן שצעד זה יוקדם.

השרים גם קבעו שתוכנית היציאה מהסגר תקוצר מתשעה שלבים – לשישה.

מוקדם יותר השבוע נקבע שמחרתיים יתחדשו הלימודים בכיתות א'-ד', ובמועד זה ישובו לפעול גם המספרות ומכוני היופי.

עוד 16 עדכונים

למקרה שפיספסת

למדינה אין יותר שום סיכוי למשמעת מצד החרדים

מאות, אולי אלפים, השתתפו בחתונת נכדו של ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה בחסידות בעלז בירושלים ● הרב אייכלר עצמו נשא רק לפני שבועיים נאום בוטה נגד החילונים והסגר שהוטל דווקא בחגים ● כמו רבים בחברה החרדית, הוא רואה בהגבלות שהוטלו פגיעה מכוונת בציבור החרדי ● וכעת רבים בחברה שם מסתכלים על הנתונים ומאמינים שדווקא הרבנים שלהם צדקו ● פרשנות

עוד 1,038 מילים ו-1 תגובות

מה הקצב הנכון להוצאת היחסים עם סודאן מהמרתף לאוויר העולם?

מהלכי הנורמליזציה עם סודאן אינם דומים למהלכים עם המפרץ. סודאן איננה דומה למפרץ, והשינויים ביניהם מכתיבים את ההבדלים ביחסים עם ישראל. יש ללמוד זאת היטב על מנת למנוע אפשרות שמהלכים לא שקולים מול סודאן יסכנו את הישגינו במפרץ.

ראשית, המפרץ עשיר, יציב ובטוח בעצמו, בעוד שסודאן ענייה, לא יציבה, ודעת הקהל בתוכה לא אחידה בשאלה אם מהלכי ממשלת המעבר מול ישראל אכן עולים בקנה אחד עם הערכים ההיסטוריים של סודאן

המפרץ עשיר, יציב ובטוח בעצמו, בעוד שסודאן ענייה, לא יציבה, ודעת הקהל בתוכה לא אחידה בשאלה אם מהלכי ממשלת המעבר מול ישראל אכן עולים בקנה אחד עם הערכים ההיסטוריים של סודאן

סודאן מונהגת כעת בידי הצבא המגדיר את עצמו כממשלת מעבר. אחרי תקופה ארוכה של הפגנות נגדו אשר דוכאו בכוח, קשה לומר שיש לו לגיטימיות מוחלטת בעיני רוב הסודאנים.

סודאן היא בעלת היסטוריה מוסלמית ארוכה, מראשית כינונה כמדינה. הצבא רוצה לשנות זאת עכשיו. הוא מעודד תהליכי חילון, העצמת האישה ומודרניזציה. הוא קושר את נחשלותה של המדינה בשלטון הארוך והמושחת של האחים המוסלמים, ומטיף לסודאנים לצאת מן הבידוד הדתי לקשר פתוח עם העולם כדי לקבל השקעות. השלום עם ישראל הוא הביטוי המובהק ביותר לשאיפה הזאת. האליטה הסודאנית תומכת בזה, אבל המון העם עדיין דבק בתכנים האיסלאמיסטיים הישנים.

מה הסכנה? ראשית כל, אם ישראל תתערב לטובת צד אחד נגד משניהו, זה עלול לחזור עליה כבומרנג. הכוחות האיסלאמיים מסוגלים לפגוע באינטרסים הישראליים בסודאן, ואנו עלולים למצוא עצמנו עסוקים בהגנה על עצמנו – כמו במצרים – ופחות בקשירת קשרים עם העם הסודאני.

אבל הדברים עלולים להיות חמורים יותר. הקשר עם סודאן הוא סמרטוט אדום מול חמאס, אשף, איראן והאחים המוסלמים. זה עלול להתברר כמעשה שיחייב אותם להגיב. הם לא מוכרחים להגיב דווקא בסודאן, אלא יכולים להגיב גם במקומות אחרים. במקרה כזה אנו עלולים לאבד, בגלל מהלך פזיז, הישגים אזוריים שנראים מבוססים.

הקשר עם סודאן הוא סמרטוט אדום מול חמאס, אשף, איראן והאחים המוסלמים. זה עלול להתברר כמעשה שיחייב אותם להגיב. במקרה כזה אנו עלולים לאבד, בגלל מהלך פזיז, הישגים אזוריים שנראים מבוססים

היחסים שכבר יש לנו עם סודאן חשובים ברמה אסטרטגית. השאלה היא מהו הקצב הנכון להוציא אותם מן המרתף לאוויר העולם. החיפזון – כך נראה –  מן השטן.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 337 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסגר השני לא באמת עצר את התחלואה הקשה

בדיקת זמן ישראל ניתוח נתוני התחלואה מראה כי קצב ההדבקה גבוה יותר, ושמספר החולים הקשים, המונשמים והמתים, גבוה פי כמה בהשוואה לכל נקודת זמן בגל הראשון של התפרצות הקורונה בישראל ● הזינוק החד בתחלואה התרחש ביולי - חודשיים אחרי פתיחת החנויות ובתי הספר - וספק אם נגרם בגללה ● מומחים חלוקים על הסיבות אך אחידים בדעתם: אם הממשלה לא תשנה את התנהלותה, מגמת הירידה תיבלם במהרה

עוד 2,878 מילים

עוד מערכון עצוב על חשבון הקישון

כעשרים שנה אחרי חשיפת פרשת הקישון, שבה לוחמי השייטת צללו במים המורעלים, מצב הנחל משתפר בצעדים מדודים ● כל ציפור וכל דג מבשרים על עתיד טוב יותר - אבל לא בטוח שהעתיד הזה יגיע ● במקום להתמיד בשיקום הנחל ובהפיכת גדותיו לפארק ירוק בנוסח הירקון, מחסני ענק של חברת נמלי ישראל צפויים לקום במרחק נגיעה מהמים

עוד 648 מילים

שלטון החוק שיטת גרואבסקי

התרחיש של שליחת ראש הממשלה נתניהו לכלא נראה כמעט דמיוני, ואפילו שי ניצן כבר לא בטוח שמשפטו יתנהל כמתוכנן ● אך מערכות שלטון החוק מפגינות עד כה חוסן, והתגלגלות לגזר דין של כמה שנות מאסר בהחלט אפשרית ● נתניהו עשוי לנהוג אז כמו עשרות מנהיגים לפניו, ולברוח מארצו ● במקרה כזה, גם אוהדיו וגם מתנגדיו עשויים להתרצות, והתביעה עשויה לוותר על בקשת הסגרה ● מקרה דומה התרחש לאחרונה במקדוניה הצפונית

עוד 1,814 מילים ו-2 תגובות

גמזו בקבינט: "יהיו שבע ערים שבהן כנראה נצטרך לעשות סגר"

נתניהו נזף בכ״ץ שצייץ מתוך הישיבה ● ארה״ב תמכור 50 חמקנים לאמירויות ● יעלון: שוב נתניהו העלים מידע קריטי מצה״ל ● כיתות א׳ עד ד׳ יחזרו ללמוד בראשון ● נתניהו בישיבת הכנסת שהוקדשה לרצח רבין: יש כיום הסתה מפורשת לרצח שלי ● מרב מיכאלי: כל עוד חברי המחנה של רבין ימשיכו לשתף פעולה עם המסיתים נגדו - לא תהיה לנו תקומה ● אפי נוה מתכוון לפרסם עוד הקלטות

עוד 59 עדכונים

"אני לא יודע מתי יבואו ימים יותר טובים, ואם יבואו"

בגיל 84, בתפקיד זקן השבט, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מעדיף להסתגר בדל"ת אמותיו, עמל על עוד מאמר או פרק בספר עתידי ● אך המשבר השלטוני הנוכחי בישראל גרם אפילו לברק לקום מרבצו ● בראיון לכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוא נמנע מלהזכיר ולו פעם אחת את נתניהו, מצייר תמונה עגומה של מעמד שלטון החוק כיום בישראל ושולח מסר ברור לכנסת ולבית המשפט

עוד 1,025 מילים ו-1 תגובות

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-2 תגובות

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

הקבינט עשוי לאשר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 57 עדכונים

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה