המנוכרים החדשים

.מחאה נגד השחיתות (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
מחאה נגד השחיתות

הלקסיקון הפוליטי העברי הרים ידיים. אין במילון שלנו מונחים עמוקים ועקומים דיים בכדי להכיל את עומק השחיתות, ההונאה, הבגידה ואובדן הערכים והנורמות שממשלת-הקלון החדשה מביאה עימה להיכלי הקודש של הממלכתיות והדמוקרטיה הישראליים.

הלקסיקון הפוליטי העברי הרים ידיים. אין מונחים עמוקים ועקומים דיים להכלת עומק השחיתות, ההונאה, הבגידה ואובדן הערכים והנורמות שממשלת-הקלון מביאה עימה להיכלי הקודש של הממלכתיות והדמוקרטיה

קל להיטפל לפרטים הקטנים, שיש בהם אכן אלמנטיים קומיים, כמו הנון-תיק של חברת הכנסת אול"ב, או האין-תיק של גדי יברקן. אבל העיסוק באזובי הקיר הוא עקר ומזיק. הממשלה הזו כורתת את ארזי-הדמוקרטיה, וטומנת זרעי-ריקבון בגזעים ובשורשים של אחוזת-הבית הציונית.

62 מנדטים, רוב ברור של הישראלים, הצביעו בעד שינוי כיוון, בעד סילוקו של נגע השחיתות מחיינו הציבוריים. היעד הזה הצליח לאחד יהודים וערבים, אנשי ימין ושמאל, מפלגות ותיקות ומצומקות עם מפלגות חדשות, ובעיקר כחולבן שצמחה תוך שנה על סטרואידים עד כדי המפלגה הגדולה בישראל (בסבב ב'), וחבה את כל צמיחתה לצורך העז של מצביעיה בסילוק נתניהו מכס ראש הממשלה.

בתהליך המואץ של הפניית הגב לבוחר/ת נשברו אחרונות הנורמות הציבוריות והפוליטיות שעוד שרדו. מה שהיה משבר-אמון בדרגה גבוהה כבר לפני שנה, הפך לשבר טקטוני במימדים ובעומקים שמעולם לא חווינו. הנתק בין המערכת הפוליטית לבין הציבור נראה כמעט בלתי ניתן לאיחוי.

סביב שולחנות הממשלה והכנסת מסתופפים כמעט שני שליש מנבחרי הציבור, שכולם שותפים להרס. סביבם, במעגלים מתרחבים והולכים של תן וקח מסוגים שונים, חגים סייענים תקשורתיים, ממונים ישנים וחדשים, ומוטבים מדרגה שניונית, שלישונית ורבעונית. החברה הישראלית מרובדת על ידי מקורביזם, סקטוריאליזם, וקומבינטוריקה של הון-שלטון, ברמות מבהילות של עולם שלישי, של דמוקרטיות בשקיעה.

62 מנדטים, רוב ישראלי ברור, הצביעו בעד סילוק נגע השחיתות מחיינו הציבוריים. היעד הצליח לאחד רבים, ובעיקר את כחולבן שצמחה על סטרואידים, וחבה את צמיחתה לצורך העז של מצביעיה בסילוק נתניהו

אבל המציאות הקשה נעטפת בתודעה כוזבת, מושתלת, של "צו השעה". סקרים מוטים בערוצים קנויים, וכמובן קורונוזיציה על סטרואידים, משמשים כממסכים יעילים של שוד הקולות הגדול. מיסגור כוזב שלפיו "רוב מצביעי כחולבן תומכים בממשלת אחדות" מפומפם ביעילות והופך למוסכמה.

שתיקתם של כל שרי וח"כי הליכוד, וזו של גנץ ואשכנזי, פרץ ושמולי, כולן מתקבלות בהבנה, בהשלמה, כאילו באיזושהיא דמוקרטיה מתוקנת-למחצה ניתן לדמיין מצבים שכאלה, של אפס דין וחשבון לציבור.

האמת הקשה היא שמערכות השלטון פוררו ביד זדונית, משוכללת, מתוכננת, ממומנת וחסרת מעצורים. הרשות המחוקקת נוטרלה כבר בקדנציות קודמות, וההסכם הקואליציוני מבטיח שמצב זה יימשך, ולא תהיה אופוזיציה אפקטיבית. הרשות המבצעת הוחלשה באמצעים שונים, וסמכויותיה רוכזו בידי נתניהו.

הגרוטסקה של חלוקת התיקים בממשלה לפירורי-פירורין, ואז יצירת רוטציות של שנה וחצי בתפקידים קרדינליים כמו שרי בטחון, חוץ ותחבורה היא שפל חדש ומסוכן, הפוגע אנושות הן בתפקוד המוסדות והן בשאריות אמון הציבור.

הרשות השופטת נאנקת ומושפלת תחת הקמפיין הארסי והמתמשך שמובילים נתניהו וסייעניו, וגם בג"צ הרים הלכה למעשה דגל לבן. הרשות הרביעית – התקשורת – הושחתה, נקנתה, נמכרה וחדלה ברובה מלמלא את הפונקציה החיונית של ביקורת על מוסדות השלטון.

המציאות הקשה נעטפת בתודעה כוזבת של "צו השעה". סקרים מוטים וקורונוזיציה על סטרואידים ממסכים את שוד הקולות הגדול. מיסגור כוזב שלפיו "רוב מצביעי כחולבן תומכים בממשלת אחדות" מפומפם ביעילות

השאלה היא כמובן מה הלאה? האם ה"תהליכים" שיאיר גולן כה היטיב לזהות ימשיכו לפורר את אושיות המדינה והחברה הישראלית? מה, אם בכלל, יכול לעצור את הסחף ולשנות את המגמות?

נראה כי הציבור מחולק לארבע קבוצות. קבוצת ה'נהנים', קבוצת ה'מתריעים', קבוצת ה'מנרמלים' וקבוצת ה'מנוכרים'. בהיעדר סקרים אמינים או כלי מדידה מדויקים ניתן רק לשער את גודלן והרכבן.

  • ככל שהדבר תלוי בנהנים, המרוויחים מן 'השיטה' ומשגשגים בסביבה הרקובה, ברור שלא יהיה שינוי כיוון.
  • המתריעים, ביניהם בכירים רבים יוצאי מערכות הבטחון והשירות הציבורי, וצעירים נבגדים וחדורי תחושת-חירום, יצאו לרחובות גם בתנאי הקורונה, דגלים שחורים בידיהם, ואין בכוונתם להשלים עם המשך ההדרדרות.
  • עם המנרמלים נמנים אזרחים טובים, החשים בהלה וחוסר וודאות כלכלית, פוליטית ואפילו 'קיומית', ובתגובה אנושית, פסיכו-פיזיולוגית לכך, מנסים למסגר את המערכת החדשה במושגי המערכת הישנה והמוכרת. הם מוכנים לקנות, ולו חלקית, את נראטיב ה'אין ברירה', ו'שעת החירום'.
  • האחרונים, חברי מחנה המנוכרים, ככל הנראה התעצמו משמעותית בעקבות אירועי החודשים האחרונים. הם כוללים מאוכזבי פוליטיקה ותיקים, שנמנעו מהגעה לקלפיות גם בעבר, ומצטרפים חדשים, הנשבעים שלא יחזרו על הטעות ולא יתנו את קולם לאף מפלגה, שכן 'כולן אותו דבר, כולן גונבות את קולנו לצרכיהן'. הסכנה הגדולה היא שמרבית הצעירים הישראלים יגיעו למסקנה שהיחס הראוי למערכת הפוליטית הרקובה, בלית ברירה, הוא אכן התנתקות והתנכרות.

השנים הקרובות יעמדו בסימן התחרות בין הנהנים למתריעים, שינסו לצרף לשורותיהם את המנרמלים. יתכן שהמחנה אשר ביכולתו להכריע את הכף הוא דווקא קולות המנוכרים. אבל כדי לגרום להם לשנות את גישתם יהיה צורך להציע חלופה אמיתית למערכת הפוליטית הרקובה. זו המשימה הלאומית הדחופה והחשובה ביותר לעת הזו.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 708 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 3 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משהו השתבש במערכת ההפעלה של ניר ברקת

ראש עיריית ירושלים לשעבר מצליח לעשות כל טעות טירון אפשרית בזירה הפוליטית ● הוא הרגיז את האיש החזק בליכוד, ישראל כ"ץ ● הוא העליב את האיש המסוכן בליכוד, גדעון סער ● הוא מעצבן את נתניהו ובני ביתו, מפר הנחיות משרד הבריאות ונעדר מהצבעות החשובות למפלגתו ● בליכוד מתבדחים בסרקזם על המיליארדר בעירייה שהפך למיליונר בכנסת ● פרשנות

עוד 689 מילים

עפר שלח, אל תהיה הסקוטי פיפן של יאיר לפיד

לאחרונה שודרה בנטפליקס סדרה יוצאת דופן בשם "הריקוד האחרון". הסדרה מגוללת את סיפור ההצלחה של קבוצת השיקגו בולס בהובלת מייקל ג'ורדן, שחקן הכדורסל הטוב בתבל. הסדרה גרמה לי לתהיות רבות בנושא מנהיגות, ווינריות וקבוצתיות.

אני חושב שההצלחה של הסדרה נבעה מהיכולת שלה לרתק למסך קשת רחבה של צופים, ולא רק את חובבי הכדורסל, מכיוון שהסדרה לא התמקדה רק בפן הטכני של המשחק אלא במהות "המשחק" עצמו. בסדרה "הריקוד האחרון", הכדורסל הוא רק מטאפורה ליכולת של מארג אנשים מסוים להגיע ליכולות יוצאות דופן – ביחד.

הסדרה "הריקוד האחרון" לא התמקדה רק בפן הטכני של משחק הכדורסל אלא במהות "המשחק" עצמו. הכדורסל שם הוא רק מטאפורה ליכולת של מארג אנשים מסוים להגיע ליכולות יוצאות דופן – ביחד

דמותו של ג'ורדן היא הדומיננטית ביותר, הוא לב ליבה של הסדרה (והיא גם עברה אישור דקדקני שלו בהפקתה) יש שיגידו שמדובר יותר בפולחן אישיות מאשר בסדרה דוקומנטרית.

אחת הדמויות המרכזיות הנוספות בסדרה מלבד ג'ורדן הוא סקוטי פיפן. מדובר בשחקן אינטליגנטי, רב יכולות, אשר יש לו נקודות זכות רבות בהישגיה של שיקגו בולס ככלל ושל מייקל ג'ורדן בפרט. הוא מלווה את מייקל ג'ורדן ברוב שנותיו בשיקגו בולס והוא שותף מלא לכל שש האליפויות שהם לקחו ביחד. ניתן להגיד, שהוא היה השחקן השני הטוב ביותר בליגה לאחר ג'ורדן.

מייקל ג'ורדן וסקוט פיפן, צילום מסך מיוטיוב
מייקל ג'ורדן וסקוט פיפן, צילום מסך מיוטיוב

אולם למרות הישגים אלו, הוא לא זכה (לטעמו) לכבוד רב בסדרה. דמותו לא הוצגה כראוי והוא משתקף בה כשוליית הקוסם של הכוכב הגדול, כאשר מופנית ביקורת רבה על תפקודו לאורך הקריירה בבולס. בפועל הוא היה שותף מלא להצלחות – אך בסדרה "הריקוד האחרון" הוא אינו מוצג ככזה. לכן, סקוטי פיפן "רותח מזעם".

עפר שלח, אנא ממך, אל תהיה סקוטי פיפן של יאיר לפיד. ראשית, כי יאיר אינו ג'ורדן. המפלגה בהובלתו של יאיר לפיד אינה זוכה להישגים כבר יותר משבע שנים. הוא אינו ווינר אמיתי.

בשנה האחרונה לאחר שלושה סבבי בחירות (והובלה במספר המנדטים בשניים מהם), מפלגתו נכשלה שוב ושוב בהרכבת הממשלה. בראש ובראשונה מדובר בכישלון אישי של יאיר עצמו. לכן חשוב לי לשאול אותך – האם אתה נמצא במפלגה בה כל היכולות שלך באות לידי ביטוי? האם יש לך סיכוי להשפיע כמו שהיית רוצה?

עפר שלח, אנא ממך, אל תהיה סקוטי פיפן של יאיר לפיד. ראשית, כי יאיר אינו ג'ורדן. המפלגה בהובלתו של יאיר לפיד אינה זוכה להישגים כבר יותר משבע שנים. הוא אינו ווינר אמיתי

אלון עידן, פובליציסט בהארץ, הגדיר את עפר שלח ב-2016 כ"תסריטאי והבמאי של יאיר לפיד" הוא תיאר אותו "המוח מאוחרי הקלעים":

"שלח יושב בשקט, כי ביום בהיר במיוחד כבר אפשר לראות את היעד. הוא הימר על הפרפורמר הכי טוב בישראל, והוא יודע שהסכנה הכי גדולה היא שיחשפו את סיפור הכיסוי. שלח מתאפק מלצעוק 'זאת רק תחפושת' כי הוא מאמין שברגע שהיעד יושג, יהיה אפשר להוריד את המדים הימנים־לאומניים, להפסיק להזריק טירוף לוורידים ולהתחיל 'להשפיע'".

אני ממשיך ושואל – האם עדיין ניתן לראות את היעד? מה הוא היעד? האם הנאמנות הבלתי מסוייגת ליאיר לפיד, נאמנות שמבוססת על יחסי חברות עמוקים, מוצדקת? אולי בשבילו אתה רק שחקן משלים? למשל, איך ייתכן שמועמדותך לשר הביטחון (תפקיד שעפר שלח שואף אליו שנים רבות) נדחקה הצידה, כשבן-רגע הפרויקט של "יש עתיד" "לפוליטיקה חדשה" – הפך ביום בהיר למפלגת גנרלים קלאסית? אולי זה הוא הזמן לצעוק – עד כאן! האם המוח מאחורי הקלעים של יאיר לפיד צריך לצאת אל המסך ולהגיד: אני הוא המועמד?

בראיון נוקב לרוית הכט בעיתון הארץ, לאחר הקמת ממשלת האחדות, עפר שלח אמר:

"אני חושב שכחול לבן היא גם איתות לציבור, נקרא לו שמאלני, או כזה שרוצה אלטרנטיבה לליכוד, שאולי הגיע הזמן להיגמל מההמצאה הזאת שאומרת, בוא נביא גנרלים שלא אומרים כלום – כי גבי אשכנזי לא אמר כלום מ-2011 ובני גנץ לא אמר כלום מ-2015".

אני ממשיך ושואל – האם "יש עתיד" היא גם איתות לציבור, נקרא לו שמאלני, שרוצה אלטרנטיבה לליכוד? אולי הגיע הזמן להיגמל מהדמות הזאת שאומרת: בואו נדבר על שינוי אבל נעשה הכל אותו הדבר, בואו נקים מפלגת אלטרנטיבה אבל לא נגיד כלום? האם הגיע הזמן להחליף את יאיר לפיד?

אולי הגיע הזמן להיגמל מהדמות הזאת שאומרת: בואו נדבר על שינוי אבל נעשה הכל אותו הדבר, בואו נקים מפלגת אלטרנטיבה אבל לא נגיד כלום? האם הגיע הזמן להחליף את יאיר לפיד?

נותר רק לדמיין כיצד היה נראה ה-NBA אם סקוטי פיפן היה עוזב את שיקגו בולס (דבר בעל סיכוי סביר ביותר בהתחשב לשכר שקיבל). האם הוא היה מצליח לקרוא תיגר על מייקל ג'ורדן? האם הוא היה מצליח להצדיק את הגדרתו כשחקן השני הטוב ביותר? כיצד הייתה ממוסגרת המורשת שלו היום בשנת ,2020 אם היה עושה מהלך שכזה? ברם, אלו הן רק תהיות ולעולם לא נדע את התשובה. אל מול זאת, לעפר שלח יש עדיין סיכוי. סיכוי להשתחרר ממשחק תחת הובלה של שחקן לא קבוצתי, לא ווינר. בקיצור, ג'ורדן ללא היתרונות של ג'ורדן – יאיר לפיד.

אני ממליץ, כהצצה לקרע ההנהגתי ב"יש עתיד", שעל בסיסו אני כותב רשומה זו, להסתכל על עמוד הפייסבוק של עפר שלח אל מול העמוד של יאיר לפיד. בעוד שבעמוד של יאיר לפיד רואים עוד מאותו דבר – פוסטים גנריים, המתבטאים בגינויים על ממשלה בזבזנית ואמירות נגד טרחניות על ההשתלחות של נתניהו בשלטון החוק – אצל עפר שלח אפשר להתחיל לראות שינוי. תקווה אמיתית לשמאל. אמירות ברורות נגד הסיפוח (אצל יאיר לפיד אין התייחסות לנושא), אמירות חזקות על התנגדות רחבה, הבנה עמוקה על כך שאין מה לשים שוב ושוב את מבטחנו בגורמי אכיפת החוק, הבנה שמדובר במאבק של העם, שהשינוי צריך לבוא מלמטה.

להלן, שני ציוצים של לפיד מהיומיים האחרונים:

ב-31.5 עופר שלח כתב בעמוד הפייסבוק שלו:

"אל תבנו על אחרים. השופטים לא יושיעו, הפקידים ישחקו ראש קטן או סתם יפגינו אטימות ואוזלת יד, לארה״ב של טראמפ לא איכפת, השותפים הפוליטיים של ביבי נכנעו כבר מזמן. עכשיו הזמן להתנגד, ביחד. עכשיו הזמן להבין שהכל קשור: המשבר הכלכלי והסכנה לדמוקרטיה, הפילוג בחברה והסיפוח. עכשיו הזמן לאחד כוחות ומאבקים, מול מי שלא שם עליכם ולא שואל אתכם".

זה המשותף לכל הדברים המסוכנים שביבי וממשלתו מתכננים לחודש הקרוב: אף אחד לא שם עליכם ולא שואל אתכם.אף אחד לא שם עליכם…

פורסם על ידי ‏עפר שלח – Ofer Shelah‏ ב- יום שבת, 30 במאי 2020

עפר, אתה צודק, אל תבנה על אחרים. עכשיו זה הזמן להתנגד – ביחד. אידאולוגיה ברורה, התנגדות לסיפוח, שותפות יהודית ערבית, כוח לעם, זו היא הדרך לשינוי. זה הוא הקול האמיתי של האופוזיציה.

לכן, הגיע זמנך להוביל, הגיע הזמן למשחק קבוצתי אמיתי, הגיע הזמן להיות ווינרים. הכדור בידיים שלך והגיע הזמן לנצח. לטעמי, אתה לא משחק ליד מייקל ג'ורדן, לכן אל תהיה סקוטי פיפן. בדרך הנוכחית של קבוצתך (יש עתיד) – אין אליפות. בהרכב הנוכחי, אפילו אין פלייאוף.

בעל תוכנית רשת - שידורי המגפה. סטודנט לפוליטיקה וממשל. כותב מנקודת מבט של יליד שנות ה-90, על פוליטיקה, פילוסופיה, תרבות, ספורט, והחיים עצמם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 982 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התעשיינים רוצים הקלות מהמדינה, אבל משחקים באש

בחסות משבר הקורונה, התעשיינים מצפים להקלות בפיקוח ובביורוקרטיה, בהתאם למגמות בעולם המערבי ● אבל אירועים כמו שרפת הענק בבז"ן - שהובילה השבוע להרשעה ועסקת טיעון - מזכירים לנו שכאן זה ממש לא אירופה ● אם המפעלים הגדולים רוצים שהציבור ייתן בהם אמון, הם צריכים לשמור הרבה יותר טוב על הסביבה והבריאות

עוד 764 מילים

למקרה שפיספסת

הרשות הפלסטינית הסירה את הסגר שהטילה עם פרוץ הקורונה, אבל החנויות שם עדיין ריקות והתושבים בלא מקור הכנסה ● הקצביות מציעות סחורה בחצי המחיר, אך איש לא קונה, ותושבי הגדה המערבית חיים על פיתות וירקות ● כוונות הסיפוח רק מחמירות את המצב ● "הפלסטינים בבקעה לא יקבלו אזרחות, ואת האדמות שלהם ייקחו. במקרה הטוב הם ימשיכו להיות כוח עבודה זול לישראל" ● ועל המקרה הרע איש לא מעז לחשוב

עוד 1,242 מילים

חוק הסמכויות המיוחדות הוא שעת חירום לדמוקרטיה

ההיגיון בבסיס הצעת החוק, שאמור להחליף את תקנות שעת החירום למאבק במגפת הקורונה, משקף פגיעה קשה בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה, ובכלל זה עקרון הפרדת הרשויות ● העובדה שאלפי אזרחים כבר הגישו התנגדויות לחוק היא מעודדת ● אבל דווקא דברי הרגיעה של בני גנץ אתמול הם זריית חול בעיני הציבור ● פרשנות

עוד 1,044 מילים

תגובות אחרונות

בתום הערכת מצב אצל רה"מ: התיכונים והחטיבות לא ייסגרו

כחול לבן וישראל בכר הגיעו לפשרה לאחר שנשמע בהקלטה מכנה את גנץ "טיפש" ● כעשרת אלפים תלמידים ומורים נמצאים בבידוד ● תושב הצפון נעצר בחשד שפרסם פוסט, שבו איים לפגוע בנתניהו ● בנט: ישראל איבדה אפשרות לבצע 60,000 בדיקות ביום

עוד 43 עדכונים

לנתניהו לא תהיה ברירה אלא לדחות את הסיפוח לאוקטובר

בזמן שארה"ב מתמודדת עם מאה אלף מתים מקורונה ושבוע רצוף של מחאות אלימות ברחבי המדינה, נתניהו ממשיך בדיונים עם הבית הלבן במטרה לקדם את תוכניתו להחיל ריבונות בגדה המערבית כבר בחודש הבא ● אך נתניהו צריך לתמרן את מסלול הריבונות גם בתוך הימין הישראלי, וכאן הדרך רצופת מוקשים - כולל במפלגתו שלו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 777 מילים ו-1 תגובות

נתניהו ניצח? אנחנו ניצחנו!

בזמן שאחרים עסקו בסיפוח, ברוטציות ובהמצאת משרדי ממשלה, ש"ס ויהדות התורה זכו במשרדים חשובים ובהשפעה חסרת תקדים על קביעת המדיניות הכלכלית של ישראל - בלי רעש וצלצולים ● חביב רטיג גור משרטט את דרכן של המפלגות החרדיות למוקדי הכוח, ואת הפחד שלהן לאבד השפעה ● פרשנות

עוד 1,939 מילים

סיפור מסריח

פרק 8מפעלים לטיפול בפסולת הם הדבר האחרון שמישהו רוצה ליד הבית ● תהליך הטיפול בפסולת, בעיקר בפסולת מסוכנת, מייצר מפגעים בריאותיים ואסתטיים; מזהם את המים, האוויר והקרקע; וכרוך במטרדי רעש וריח ● לא הפלא וגם ממש לא פלא, אם כך, שרוב אזורי הפסולת של מדינת ישראל הם בכלל בגדה המערבית ● אמיר בן-דוד ממשיך במסעו על מפת הסיפוח, והפעם הוא נוסע בעקבות הריח

עוד 2,102 מילים

גם כאשר הם מחמיאים לראש הממשלה וגם כאשר הם "תוקפים" אותו, שקד וחבריה לא מתבלבלים לרגע ● מהלכי ימינה בימיה הראשונים באופוזיציה מציירים אותה כמפלגה השייכת בכל מהותה לממשלת נתניהו החמישית ● השחיתות זורמת לה בציציות והיא סלע קיומה, שהרי בלעדיה לא יתאפשר משטר האפרטהייד שאליו היא חותרת ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

תחקיר מה חיפשה חברת ריגול ישראלית באוקראינה ואיך זה קשור לרוסיה

חברת הריגול הישראלית סיי-גרופ פעלה לטובת האינטרסים של רוסיה, כאשר עקבה לכאורה אחרי פעילים למען הדמוקרטיה באוקראינה ● מה שמעורר את השאלה המטרידה: למען מי עבדה חברה של קציני מודיעין לשעבר בצה"ל? ● וגם: מה חלקו של הארווי ויינשטיין בפרשה, ואיך עמנואל רוזן קשור לכל זה?

עוד 4,769 מילים

חשד שעו"ד יוסי כהן עומד מאחורי התצהירים הכוזבים שמסרו עובדות בבית רה"מ

שר החינוך גלנט הודיע שבית ספר שיתגלה בו חולה קורונה - ייסגר ● עובד במשרד ראש הממשלה אובחן כחולה קורונה; ייתכן שנתניהו יידרש להיכנס לבידוד ● גנץ הנחה את כוכבי להכין את צה"ל לקראת סיפוח אפשרי של שטחים בגדה ● נתניהו וגנץ אמרו שלמשטרה לא יתאפשר לפרוץ לבתים ללא צו ● חוקרי משטרה גבו מנתניהו ומבני משפחתו עדות לגבי תלונתו על איומים שהופנו כלפיו

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה