רק ביידן מסוגל לשבש את הסיפוח

Peres Memorial Biden (צילום: AP Photo/Zach Gibson)
AP Photo/Zach Gibson
Vice President Joe Biden speaks during a memorial service for former Israel Prime Minister Shimon Peres at Adas Israel Congregation in Washington, Thursday, Oct 6, 2016. (AP Photo/Zach Gibson)

כאילו חייו של ג'ו ביידן לא היו מספיק מורכבים, הנסיבות זימנו לו תפקיד מכריע בתולדות ישראל. המועמד הדמוקרטי (המשוער) לנשיאות האמריקאית הוא כנראה האדם היחיד שמסוגל להניא את הממשלה מההימור המופקר שהיא מתכננת.

הנסיבות זימנו לג'ו ביידן תפקיד מכריע בתולדות ישראל. המועמד הדמוקרטי לנשיאות האמריקאית הוא כנראה היחיד שמסוגל להניא את הממשלה מההימור המופקר שהיא מתכננת

בדרך כלל לא רצוי להתערב במדיניות של מדינה אחרת. הדבר קורה, אבל זה לא אלגנטי ולא כל כך תקין, ובדרך כלל זה מוצנע. מועמדי אופוזיציה צריכים להיזהר במיוחד – פן יצטיירו כחותרים תחת ממשלתם, ויפגעו בסיכוייהם להיבחר.

אבל מצחיק לחשוב על נוהל תקין בימים טרופים אלה. אנו לכודים במצב הזוי בו הנשיא טראמפ, בניגוד לעמדת כל קודמיו, הוא זה שלוחץ על ישראל לספח. הוא צריך את זה כדי להלהיב את האווגליסטים – כן, אלה ממלחמת גוג ומגוג.

בנימין נתניהו ישמח להיענות לראיס. הרי גם הסיפוח וגם הבלאגן שהוא עלול להמיט על המדינה יאפשרו להסיט את תשומת הלב של הציבור ממשפטו – כן, זה מה"תפרו לי תיקים" ומהפרקליטים תחת הבטחה צמודה. עם קצת מזל תהיה גם אינתיפאדה וגם גל שני של קורונה.

כי אין משבר מיטיב כקורונה, שסיפקה ל"אופוזיציה" מאגף בני גנץ תירוץ להצטרף לממשלתו (ההסברים על העדר אופציות היו עוד בסדר, אבל עניין הקורונה, שלא גרמה לשום אופוזיציה אחרת בעולם להתקפל, באמת היה נלעג). כעת כחול לבן נראית חסרת אונים למנוע מהלך שהיא לבטח יודעת שהוא מזיק.

אני מעריך את הערך האסטרטגי של הגדה המערבית שבלעדיה ישראל צרה באופן פגיע. כמו כן, תקדים עזה מעורר חששות לגבי יכולתה של הרשות הפלסטינית למנוע מהחמאס להשתלט גם בגדה.

אך חלוקת הארץ היא עדיין מסוכנת פחות מהפיכת ישראל והגדה ליישות טריטוריאלית אחת, דו-לאומית ולא דמוקרטית (או לא-יהודית). גם אם יספחו "רק" התנחלוית הצעד יוביל לכיוון זה, והמפה המגוחכת שהוא ייצור לא תעבוד על אף אחד ותפגע קשות ביכולת ליצור היפרדות עתידית.

מצחיק לחשוב על נוהל תקין בימים אלה. אנו לכודים במצב הזוי בו הנשיא טראמפ, בניגוד לעמדת קודמיו, הוא זה שלוחץ על ישראל לספח כדי להלהיב את האווגליסטים – כן, אלה ממלחמת גוג ומגוג

מי שרוצה בכך הוא בור, טיפש, פנאט, לא דמוקרט או לא-ציוני. נכון שביחד הקבוצות הללו, למרות חפיפה מסויימת, עשויית ביום רע להוות רוב בציבור. מצד שני, כמעט כל המומחים (לרבות בכירי הביטחון) מתנגדים למהלך. זה אמנם בון טון לזלזל במומחים, וזה דמוקרטי נורא; אבל למרות שהם טועים לפעמים, לרוב אין מצב שכמעט כל המומחים טועים.

מדובר במתכון למלחמת אזרחים.

למרות שאני תומך בחידוש המשא ומתן, אין לי הרבה אשליות. הפלסטינים הרי התעלמו מהצעות סבירות ב-2001 ו ב-2008. תחת מנהיגות חלשה הנתונה ללחצי קיצונים ופונדמנטליסטים, משותקים מרוב תסביך קורבן וסגידה לנרטיב פשטני, הפלסטינים כנראה לא יצילו את ישראל מעצמה תוך פרץ מדהים של גמישות. יש להם סבלנות לחכות שישראל תתאבד.

ככתב מפלגות צעיר כתבתי ב"ג'רוזלם פוסט" לפני 32 שנה שישראל זקוקה לחלוקה מתוך אינטרס עצמי דמוגרפי, אבל ספק אם זה יגיע ממו"מ. הערכתי שגם הממשלה הישראלית היונית ביותר לא תעמוד בדרישות המינימום של הפלסטינים ל"סוף סכסוך" רשמי כמו שהישראלים רוצים.

לא הייתי מנוסה אז ונראיתי בן 14, אבל זיהיתי שהדמוגרפיה (בשילוב כעס על כך שהקו הירוק עצמו כבר מעניק לציונים 78% מהארץ) תגרום לפלסטינים להקשות עורף. בדיעבד הוכח שאפשר להפריז בערכו של הניסיון.

הצעתי אז הייתה פעולה חד צדדית – אך לא מהסוג שנתניהו מתכנן. אז כמו עכשיו, טענתי שישראל תיטיב לנטרל את הדמוגרפיה על ידי מסירה חינם של שטחים מסוימים באופן שיאפשר ישות פלסטינית רציפה נטולת מתנחלים; ישראל תשמור את השאר לרבות ירושלים כפקדון, כך שבבוא היום תוכל לנהל משא ומתן סביר מעמדת כוח אמיתית, ללא שהפלסטינים יחושו יתרון.

הצעתי אז הייתה פעולה חד צדדית – אך לא מהסוג שנתניהו מתכנן. אז כמו עכשיו, טענתי שישראל תיטיב לנטרל את הדמוגרפיה במסירה חינם של שטחים מסוימים, באופן שיאפשר ישות פלסטינית רציפה נטולת מתנחלים

במקום לפעול בנדיבות אסטרטגית, ישראל עומדת לזרוק גפרור בוער לדלי מלא שמן.

הימין הפרגמטי יותר יסתפק בסיפוח סמלי, אולי בגוש עציון. אחרים חומדים את בקעת הירדן, שהיא גדולה ולא מאד מאוכלסת (אבל סיפוחה יגרור מהומה מול ירדן). ויש שרוצים את כל ההתנחלויות, סיפוח שייצור את אחת מהמפות הכי מוזרות בהסטוריה האנושית, ללא גבול בר הגנה.

נראה כי התרחיש האחרון הוא זה שה"תוכנית" של טראמפ מתירה. ככל שמתקרבים לתרחיש זה, כך גדל הסיכון.

קיימת סכנה רצינית להתקוממות פלסטינית חדשה; האיומים של מחמוד עבאס שיבטל את שיתוף הפעולה הביטחוני (הקריטי לישראל) הם רק ההתחלה. בהמשך הדרך ייתכן שנפגוש את קריסת הרשות הפלסטינית, השעיית הסכמי שלום ונסיונות נורמליזציה עם מדינות סוניות, בידוד וסנקציות נגד ישראל. אלימות עשויה לגלוש למדינות אחרות באזור ובעולם.

למה זה כדאי? ובכן, אפשר באמת לטעון שבשלב זה קצת מטופש להעמיד פנים שההתנחלויות אינן חלק מישראל, כך שסיפוח רק הופך מצב שממילא קיים לפורמלי, וניתן לראות בצעד כזה עדות ליושרה וסימן לסדר טוב.

אבל גם בלי סיפוח ישראל מוצאת דרכים להסתדר – תוך שמירה על תקוות ולו קלושות לשלום ולהסדר, כלומר לשפיות. לא שפוי שאנשים ייהרגו כדי שנתניהו יזכה גם למורשת סיפוח. יש לו הרי כבר את היעדר פיגועי המתאבדים, יציבות כלכלית, וחתירה מרשימה מאד תחת שלטון החוק. זה לא מספיק?

מדוע שגנץ יסכים לטירוף כזה? אין לדעת איך בדיוק ינהג, אבל הדעת נותנת שישאר ממלכתי ולא מתלהם. יתכן שהוא חושש שקומץ הימנים בסיעתו יצביעו בכל מקרה בעד הסיפוח, ויגרמו לו להראות אידיוט. כמו כן, התנגדות לוחמנית מדי לסיפוח אולי תספק לנתניהו תירוץ להתחמק מהרוטציה; אחרי כל הגידופים והעלבונות שספג בגלל כניעתו הקואליציונית, זה באמת יגרום לו להראות אידיוט.

מדוע שגנץ יסכים לטירוף כזה? התנגדות לוחמנית מדי לסיפוח אולי תספק לנתניהו תירוץ להתחמק מהרוטציה; אחרי כל הגידופים והעלבונות שספג בגלל כניעתו הקואליציונית, זה באמת יגרום לו להראות אידיוט

בעיקר נראה שהוא מעריך שרוב הישראלים מהופנטים מה"רשות" האמריקאית שניתנה. ואכן: כנראה שהציבור באמת יתמוך, לפחות עד שיחלו מחדש הפיגועים.

ככל שמתקרבות הבחירות האמריקאיות בנובמבר, האור הירוק מוושינגטון יהפוך כנראה לבוהק יותר ויותר: טראמפ לא יכול לנצח ללא התייצבות מלאה של האוונגליסטים והסיפוח מתיישר עם החזיונות האפוקליפטיים שלהם.

הנזק שטראמפ עומד להסב לישראל עשוי להיות המשמעותי ביותר ברשימת אסונותיו ברחבי תבל. יש לו פוטנציאל להרוס את ישראל כמדינה יהודית, לצמיתות.

האופוזיציה בישראל רופסת בעניין זה; האירופים לא צפויים לפעול במהירות והתעלמות מהם היא ממילא ענף ספורט במחוזותינו; נתניהו יתעלם מאיומי הפלסטינים ויהי מה; והעולם הערבי מתבוסס בריקבונו. הטיטאניק יצא לדרך, והקרחון ממתין בסבלנות.

כאן מופיע ביידן קשישא על הבמה.

אם הוא ימשיך להוביל בסקרים, יש לו סיכוי אמיתי לסכל או למזער את הסיפוח אם יבהיר, באופן הברור ביותר שניתן, שאם ייבחר הוא ידרוש את ביטול הצעד, ויוסיף איומים מפורשים ועונשים מפורטים. ישנם תרחישים פחות דרמטיים שהוא כבר התחיל בהם לפני כמה ימים, כאשר הביע את התנגדותו התיאורטית.

אם ביידן ימשיך להוביל בסקרים, יש לו סיכוי אמיתי לסכל או למזער את הסיפוח – אם יבהיר, באופן הברור ביותר שניתן, שאם ייבחר ידרוש את ביטול הצעד, ויוסיף איומים מפורשים ועונשים מפורטים

בדרך כלל לא מברכים על לחץ חיצוני. אך אלה אינם כאמור זמנים רגילים, וישראלים רבים היו מקבלים התפתחות כזו בשמחה למרות יללות הימין. יש מתאם גבוה בין הישראלים הללו לאלו שמכירים את המפה ואת המתמטיקה.

עמידה קשוחה של ביידן תעמיק את הקרע בין הליכוד לדמוקרטים בארה"ב, ובוודאי תהווה הימור מצד המועמד. רוב יהודי ארה"ב ליברליים ולא מתרשמים מלאומנות הישראלית לא-רציונלית, והם יגבו אותו – אך הוא בהחלט עשוי לסבול בקרב מצביעים יהודים מסויימים באופן שיזיק לו במדינת פלורידה המכריעה.

האם בוער לו להציל את ישראל? בקרקס הפוליטי האמריקאי, זה אפשרי. לא בטוח שלמקרון הצרפתי או אפילו למרקל הגרמניה כל כך אכפת, בפירוש לא הייתי מהמר על בוריס ג'ונסון, וברור לגמרי שטראמפ שם עלינו קצוץ. אבל ביידן הוא סוג של מענטש השייך לדור שיש בו אהבת אדם ואהבת ישראל.

כדאי לביידן להתייעץ עם מנהיגים ותורמים מהקהילה היהודית. הוא כנראה יגלה שהם ישמחו אם הוא יתנדב להציל את ישראל מעצמה וגם מטראמפ – בדיוק כמו האינטליגנציה והממסד בישראל.

הטענות על תקיפה מינית מצידה של טרה ריד (שעבדה אצלו בסנאט בשנות ה-90), בין אם יש או אין בהם אמת, פוגעות משהו ביכולתו של ביידן ללהק את עצמו בתור האנטי-טראמפ בתחום המוסר (עד כמה שזה אבסורדי).

האם בוער לביידן להציל את ישראל? בקרקס הפוליטי האמריקאי זה אפשרי. לא בטוח שלמקרון או למרקל כ"כ אכפת, לא הייתי מהמר על בוריס ג'ונסון, וברור לגמרי שטראמפ שם עלינו קצוץ. אבל ביידן הוא סוג של מענטש

אבל למזלו יש את ישראל של נתניהו, אשר בטיפשותה הקולוסאלית מציעה לו דרך אחרת לשחק את האנטי-טראמפ: המבוגר האחראי בחדר מדיניות החוץ.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,289 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 12 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הצעירים חזרו לרחוב, ואין להם שום כוונה להיות "לא פוליטיים"

בפעם הראשונה מזה זמן רב, הגיל הממוצע של המפגינים אמש בכיכר רבין לא שייט בין אוקיי בומר למתושלח ● דווקא על הרקע הזה, אי אפשר היה שלא להבחין בפער מטריד בין אלפי המפגינים בכיכר לבין מי שדיברו בשמם על הבמה ● בעוד המארגנים ניסו לנהל מחאה מהאו"ם, לצעירים ברחוב נמאס מהחרטא

עוד 705 מילים

קורונה והבחירה המהפכנית של אוקלהומה בביטוח בריאות ממשלתי

לפעמים כל מה שצריך על מנת ליצור שינוי ענק הוא יצור זעיר, כזה קטן, שלא זכאי אפילו להיות מסווג ב'חי צומח דומם' תחת ההגדרה חי. וירוס הקורונה, כך אומרים, צפוי להכניס שינוי בכמעט כל אספקט של חיינו. באופן שבו אנו צורכים, מבלים, גרים, לומדים עובדים ועוד.

אבל אם ברוב העולם תחום אחד, תחום בריאות הציבור, צפוי להיוותר ללא שינוי – בארצות הברית, כך נראה, הוא עומד לחולל מהפכה.

האמריקאים סולדים ממעורבות ממשלתית וממעורבות פדרלית בפרט. כל מעורבות, גם אם מטרותיה נחשבות טובות, נתפסת כניסיון לפגוע בחירות. החירות הזו היא אחד מסמליה של ארה"ב והפכה למושג קדוש, אך הצליחה לגדל גם יצורי פרא – כמו הזכות להחזיק נשק, או הזכות לא להיות מבוטח בביטוח בריאות.

החירות היא אחד מסמליה של ארה"ב והפכה למושג קדוש, אך הצליחה לגדל גם יצורי פרא – כמו הזכות להחזיק נשק, או הזכות לא להיות מבוטח בביטוח בריאות

ארה"ב היא אחת המדינות היחידות בקרב המדינות המפותחות שאין בה תוכנית בריאות ממלכתית. במהלך השנים התפתחו תוכניות סיוע שונות, Medicare  ו-Medicaid במטרה לסייע למיעוטי יכולת ולקשישים בכיסוי ביטוחי. מחקרים שונים ורבים, כולל כאלו של ארגון הבריאות העולמי, מצא את מערכת הבריאות האמריקאית יקרה ובלתי יעילה בהשוואה למערכות דומות במדינות מתועשות.

אובמה ניסה לעשות שינוי יסודי (The Affordable Care Act – Obamacare) ולהקים תוכנית בריאות שתאפשר למספר המוערך ב-50 מיליון אמריקאים לזכות בביטוח בריאות. התוכנית נתפסה כסדין אדום בעיני רבים, בעיקר בקרב רפובליקנים אך גם בקרב דמוקרטים לא מעטים.

טראמפ קבע את ביטול האובמה-קאר כאחד מדגלי הבחירות שלו, והוא בהחלט ניסה. אך כבר אז, בראשית הדרך, הוא נתקל בפרדוקס שמנע ממנו את ביטול התוכנית. רבים מתומכי הנשיא הם בעלי הכנסה נמוכה, שתוכנית הבריאות העניקה להם בפעם הראשונה בחייהם כיסוי ביטוחי. בוחרים אלו הפעילו לחץ על נציגיהם בקונגרס ובסנט וכך מנעו את ביטול התוכנית. אך טראמפ והרפובליקנים לא זנחו מעולם את הניסיון לבטל את תוכנית הבריאות, היא גם התערבות בשוק החופשי וגם נושאת את שמו של אובמה, הנמסיס שטראמפ שואף לחסל כל זכר למורשתו.

טראמפ קבע את ביטול האובמה-קאר כאחד מדגלי הבחירות שלו, אך כבר בראשית הדרך, נתקל בפרדוקס שמנע את ביטול התוכנית. רבים מתומכי הנשיא הם בעלי הכנסה נמוכה, שזכו לראשונה בכיסוי ביטוחי במסגרת התכנית

עד שהגיע וירוס הקורונה.

במשאל עם באוקלהומה, בשבוע שעבר, הצביעו התושבים ברוב דחוק של 50.5% מן המצביעים להרחיב את תוכנית ה-Medicaid במדינה, כך שכ-250 אלף מתושבי אוקלהומה יהיו זכאים לביטוח בריאות במימון המדינה. 50 אלף מהם הם כאלו שאיבדו את מקום עבודתם (ואת ביטוח הבריאות שלהם) בעקבות משבר הקורונה. אוקלהומה בעיני רבים היא סימן לבאות, מדובר במדינה אדומה (deep-red Oklahoma) בעלת מושל רפובליקני שהתנגד להרחבת תוכניות הבריאות.

חשוב להבין, תוכנית הבריאות של אובמה לא יצרה ביטוח בריאות ממלכתי, היא דאגה להסיר חסמים בפני מבוטחים, כמו סינון מבוטחים על ידי שאלוני בריאות, או האפשרות לדחות מבוטחים וכדומה, אך היא נותרה יקרה.

התוכנית אינה נותנת מענה למי שהכנסתם השנתית נמוכה מקו העוני הפדראלי Federal Poverty Level Income (העומדת על הכנסה שנתית של 12,760 דולר ליחיד). שיעור ההשתתפות העצמית השנתית בתוכנית זו יכול להגיע לשיעור של 2,500 דולר. המלכוד הוא שמי שהכנסתו נמוכה מידי אינו זכאי לסבסוד ממשלתי מכיוון שאינו יכול לעמוד אפילו בתשלום התוכנית הזו.

נראה כי מגפת הקורונה חידדה בקרב המצביעים את ההבנה כי הם זקוקים לטיפול רפואי, וכמו שאמר אחד מהם, כאשר אתה זקוק לסיוע רפואי, אתה זקוק לו עכשיו. כך שבפער בין האידאולוגיה לפרקטיקה – נראה כי הפרקטיקה מנצחת, רבים מתושבי אחת מהמדינות העשירות בעולם עניים מכדי לראות רופא.

כל עוד המחלה שלך לא מדבקת היא הבעיה שלך. וכשהבעיה היא שלך ואינה משפיעה עלי, קל לדבוק באידאולוגיה הכוללת את האשמת הקורבן. שוב, הקורונה חידדה את ההבנה כי בריאות היא במקרים רבים לא אישית, אלא בריאות הציבור. ובמקרה כזה – האינטרס האנוכי שלי הוא שיהיה לך ביטוח בריאות. וכאן נראה שהאידאולוגיה מפסידה.

במשאל עם באוקלהומה הצביעו התושבים על הרחבת תוכנית ה-Medicaid, כך שכ-250 אלף מתושבי אוקלהומה יזכו לביטוח בריאות במימון המדינה. 50 אלף מהם איבדו את עבודתם ואת ביטוחיהם בקורונה

לא במקרה זכתה אוקלהומה להפוך לסמל, היא אחת מ-14 מדינות בארה"ב, בעלות הנהגה רפובליקנית, שהתנגדו בתוקף להרחבת תוכנית המדיק-אייד. אוקלהומה היא גם המדינה השנייה בשיעור הבלתי מבטוחים מקרב אזרחיה. 14% מתושבי המדינה אינם מכוסים בביטוח בריאות כל שהוא, שניה רק לטקסס, וזאת עוד לפני השפעות האבטלה הגואה.

האם מכאן סלולה הדרך להפיכת ארה"ב למדינה העוברת משלטון של חברות ביטוח ובריאות פרטית למערכת מאוזנת יותר? עדיין מוקדם לדעת, אך נראה כי המשבר הנוכחי הביא את השיטה הנוכחית עד הקצה. האם משאלי העם האלו מנבאים את תבוסתו הקרובה של טראמפ במדינות הבית שלו? גם את זה מוקדם מידי לקבוע. מה שכן נראה ברור הוא שיותר אמריקאים מבינים כי יש להתחיל לשנות את השיטה.

בהווה - מורה לאזרחות; לעיתים מזומנות - עורך ומתרגם; לעיתים קרובות - כותב באתרי שיפוט כדורגל בינלאומיים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 721 מילים

אחרי הפגנת המחאה אמש, הממשלה תאשר היום תוכנית כלכלית לשנה הקרובה

19 מפגינים נעצרו הלילה, לאחר שלדברי המשטרה, הפרו את הסדר הציבורי ● לפי התוכנית הכלכלית, שתאושר היום, יזכו מחוסרי עבודה לדמי אבטלה עד יוני 2021; ייתכן שאישור התוכנית בכנסת יושלם עוד השבוע

08:41 עריכה

פקחים של עיריית ירושלים בסיוע כוחות משטרה פינו את מאהל מחאה, שהקימו מתנגדים של ראש הממשלה בנימין נתניהו מול ביתו. לדברי הרשויות, המוחים קיבלו אישור להפגין למשך מספר שעות, אך השתקעו במקום למשך ימים.

08:36 עריכה

1,147 נדבקים בקורונה אותרו ביממה החולפת – כך נכתב בדוח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. לפי אגף המודיעין, שיעור הנדבקים מבין הנבדקים הוא היה אתמול הגבוה ביותר – 6.5%.

07:48 עריכה

גורמים בליכוד אומרים, שאם בכחול לבן יבחרו להצביע בכנסת נגד עמדת הקואליציה, בתגובה לתמיכה של חלק מסיעת הליכוד ביוזמה להקים ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטי בית המשפט העליון – במפלגה ידעו להכיל זאת. כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:13 עריכה

19 מפגינים נעצרו בלילה אחרי הפגנת המחאה שהתקיימה בכיכר רבין בתל אביב. בהפגנה לקחו חלק למעלה מעשרת אלפים מוחים. אחרי ההפגנה – לפי הודעת המשטרה – הפרו עשרות "פורעי חוק" את הסדר הציבורי במחאה שנעשתה בניגוד לחוק.

06:58 עריכה

הממשלה תתבקש לאשר היום בישיבתה השבועית את התוכנית "רשת ביטחון כלכלית 2021-2020", שהוצגה בשבוע שעבר לציבור על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ. לפי התוכנית, כל מי שלא יחזור לעבודה יקבל דמי אבטלה, עד יוני 2021.

הכנסת צפויה להצביע על התוכנית – כבר מחר. ייתכן שהצבעה בקריאה שנייה ושלישית תיערך עוד השבוע.

עוד 5 עדכונים

האם עדנה ארבל נפלה קורבן לקונספירציה של אלי ציפורי?

בששי האחרון (מעריב, 3.7), כתב אלי ציפורי מאמר המסביר מדוע הסדר ניגוד העניינים של שופטי העליון אינו לגיטימי. לטענתו, העובדה ששופטים אחראים על פירוט רשימת המניעויות שלהם, מהווה פתח לניצול לרעה בידי שופטים.

מי שמכיר את ההיסטוריה של ציפורי, מבין שמדובר באדם שהיצמדות לעובדות ואמינות בדיווח אינן הצד החזק שלו. ב-2007, בהיותו סגן עורך העיתון "גלובס", ציפורי תרגם טור מ"הפייננשל טיימס״ ופירסם את התרגום כלשונו בעיתון, תוך שהוא לא מציין שהעתיק את הטור. לאחר בדיקה, ועדת האתיקה של מועצת העיתונות נזפה בציפורי ואילצה אותו לפרסם הבהרה בגלובס, בה הודה כי אכן העתיק את הטור.

מי שמכיר את ההיסטוריה של ציפורי, מבין שהיצמדות לעובדות ואמינות בדיווח אינן הצד החזק שלו. ב-2007, כסגן עורך "גלובס", ציפורי תרגם טור מ"הפייננשל טיימס״ ופירסם את התרגום כלשונו בעיתון – כטקסט שלו

לאחר שהחליט להפוך לשופרו של נתניהו, ציפורי החל בהפצת תיאוריות קונספירציה ארסיות ולא אמינות, תחילה מעל עמודי גלובס. לאחר שטורים אלה נפסלו, עבר לפרסם בעמוד הפייסבוק שלו.

ב-2019, לאחר שגלובס היו צריכים להתנער מדבריו הלא אמינים של ציפורי פעם אחר פעם, הוא פוטר מהעיתון. במקביל לסגנון החדש, הבוטה והקונספירטיבי, ציפורי הפך לחביבם של ראש הממשלה ובנו יאיר, שנוהגים לשתף את מאמריו. בגלל חוסר האמינות שלו הידרדר ציפורי מסגן עורך עיתון כלכלי מוביל, לעיתונאי המצוי בשוליים של התקשורת הישראלית, המפיץ ידיעות שקריות במטרה לשרת את הפטרון החדש שלו, בנימין נתניהו.

ועכשיו לעובדות שציפורי בוחר להתעלם מהן: שופטים כפופים לכללים ברורים בחוק ובכללי האתיקה בנוגע למניעת ניגוד עניינים. הרף הנדרש הוא ״חשש ממשי למשוא פנים״. סעיף 77 (א) לחוק בתי המשפט, קובע פסלות לשופט במידה וישנו חשש כזה.

כל בעל דין יכול לטעון למשוא פנים. במידה והשופט לא פוסל עצמו, הטענה מגיעה ישירות לנשיאת ביהמ״ש העליון. חוק נציב תלונות הציבור על שופטים משנת 2002 מאפשר לציבור להגיש תלונות נגד שופטים במגוון רחב של נושאים, ועל הנציב להעביר דין וחשבון (סעיף 27 (א) לחוק) מפורט על התלונות לשר המשפטים ולוועדה לבחירת שופטים בסוגיות שבהן הוא עסק.

ועדת האתיקה של שופטים מכתיבה נהלי אתיקה והשופטים כולם כפופים להם. ניתן לערער על כל החלטה של ביהמ״ש, וכל הפעילות של שופטים גלויה וחשופה לציבור בפרוטוקולים. יתר על כן, שופטים מיוזמתם פרסמו רשימת ניגודים עניינים, אף שהם לא מחויבים לה ע״פ חוק.

בגלל חוסר האמינות שלו הידרדר ציפורי מסגן עורך עיתון כלכלי מוביל, לעיתונאי המצוי בשוליים של התקשורת הישראלית, המפיץ ידיעות שקריות במטרה לשרת את הפטרון החדש שלו, בנימין נתניהו

עם זאת, יש להפריד בין הביקורת העניינית שנשמעת לגבי שופטים לבין קונספירציות המנסות להחליש את הלגיטימציה של מערכת המשפט כולה, כחלק ממערכה רחבה יותר להחלשת רשויות שלטון החוק, כפי שלדעתי עושה ציפורי.

כדי להדגים את טענותיו בדבר ניגוד עניינים, תוקף ציפורי את החלטותיה של פרקליטת המדינה ושופטת העליון לשעבר, עדנה ארבל, שפעלה בעקביות כדי לממש את תפיסת עולמה הנוגעת למעמד האישה, הן בהיבט של עבירות מין והן בהיבט מאבקי גירושין.

כפרקליטת מדינה, ארבל פעלה כדי להפחית את הענישה נגד תלונות סותרות או לא עקביות בנושא עבירות מין נגד נשים וגברים כאחד. הסיבה לכך, היא שלעיתים העד או העדה חשים רגשות אשם עמוקים לאחר התקיפה ואין להם את הכוח הנפשי הנדרש כדי להעיד נגד התוקף. זאת ועוד, פעמים רבות מופעל לחץ על מתלוננות לחזור בהן מן התלונה.

להעניש אותם על תלונת שווא, במידה שהם חוזרים בהם מתלונתם, רק יחמיר את מצבם הקשה וירתיע מתלוננים נוספות מלהתלונן.

אכן, יש במדיניות זו הקלה מסוימת בענישה נגד תלונות שווא, אך בגלל שתלונות שווא הן תופעה יחסית זניחה, ואילו תת דיווח על עבירות מין הוא תופעה רחבה, הוחלט על גיבוש המדיניות המדוברת.

ציפורי החליט להכפיש את שמה של ארבל בצורה מכוערת ולקשור בין המדיניות שהתוותה לגבי תלונות שווא, לבין הליך גירושין שבתה ניהלה, לאחר שנקבעה אותה מדיניות. מבלי להיכנס לפרטים אישיים, אין כל קשר בין פסיקתה של ארבל בנושאי מזונות והגנה על נשים, לבין התיאור שמופיע בכתיבתו של ציפורי.

בהמשך המאמר ציפורי חוזר לפסק דין של ארבל כשופטת עליון, בו היא טוענת שאב בסכסוך גירושין, גם אם הוא הורה משמורן, צריך לשלם דמי מזונות לגרושתו. העניין בתיק זה, שהגיע לשולחנה של השופטת ארבל, לא עסק בסוגיה של תשלומי המזונות, אלא בשאלה המשפטית של מינוי מומחה נוסף מטעם ביהמ״ש כדי לקבוע מי יהיה ההורה המשמורן.

עם זאת, יש להפריד בין ביקורת עניינית על שופטים לבין קונספירציות המחלישות את לגיטימצית מערכת המשפט, כחלק ממערכה רחבה יותר להחלשת רשויות שלטון החוק

ייתכן שציפורי התבלבל בין פסקי הדין שאותם ביקש לצטט. גם אם לשיטתו של ציפורי העובדה ששש שנים לאחר פרישתה של ארבל מהעליון, ניתן פסק דין ששינה את דיני המזונות, אין זה מלמד דבר מהדברים שציפורי טוען. מותר לבית המשפט לשנות הלכה; הלכה אינה משתנה בגלל עניין אישי של שופט כזה או אחר.

לא ניתן להתעלם מההקשר שבו נכתב הטור של ציפורי נגד השופטת ארבל. מדובר בחלק בלתי נפרד מהמערכה של נתניהו לרסק ולהחליש את מערכת המשפט כדי לחלץ את עצמו ממשפט. ציפורי הוא בסך הכל חייל קטן בצבא התעמולה של נתניהו – ואלו בדיוק המשקפיים בהם צריך לקרוא את הטורים שלו.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 766 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית נערכת ליום שאחרי הקורונה ● על הפרק: קושי להמשיך להתקיים כלכלית בסגנון חיים שמבוסס על לימוד תורה, התייצבות לצד המפגינים נגד הגזענות כלפי שחורים (מחשש שההתפרצות הגזענית הבאה תהיה כלפי יהודים), והיערכות לגל של קשיים נפשים בקהילה בעקבות הריחוק החברתי

עוד 1,262 מילים

תגובות אחרונות

אלפי מפגינים בככר רבין: "השטח בוער, רוצים כסף עכשיו"

פוליטיקאים לא נאמו במחאת העצמאים ומובטלי הקורונה נגד הממשלה ● אסף אמדורסקי: ביבי נוכל שצריך ללכת לכלא ● עובדות סוציאליות נעצרו מחוץ לאולפן ערוץ 12 אחרי שעיכבו את כניסת ישראל כ"ץ ● מייסד "אני שולמן" אביר קארה הכחיש שיתוף פעולה עם נתניהו והודה שהוא בקשר עם שר האוצר, אחרי שתועד מסתמס איתו בשידור

עוד 21 עדכונים

מאז נחקק ב-2017, חוק השקיות מעולם לא נאכף

שלוש שנים וחצי מאז עבר חוק השקיות, אחד ההישגים הגדולים של המשרד להגנת הסביבה, מתברר: החוק כלל לא נאכף, ומפירי החוק מעולם לא נקנסו ● זאת משום שלא הותקנו עד כה התקנות הדרושות כדי לאפשר אכיפה ● שלא במפתיע, ניכרת התרופפות בזמן האחרון בהקפדה על החוק בסופרמרקטים ● במשרד להגנת הסביבה מבטיחים שהשרה החדשה תדאג לאכיפה בהקדם

עוד 572 מילים

בלעדי מלחמות היהודים מגיעות לדובאי

הקהילה היהודית הזעירה של איחוד האמירויות עוד לא יצאה מארון הקודש בעקבות התחממות היחסים עם ישראל, וכבר קמה לה מתחרה מבית ● הרב לוי דוכמן ושותפו פתחו במסע יחצנות לפיו הקהילה החדשה שהקימו היא-היא קהילת יהודי דובאי האמיתית, והצליחו להרגיז את השלטונות באבו-דאבי, כמו גם את ותיקי היהודים במפרץ ● אבל יש להם גם תומכים: "המניין שלהם גדול, והעוף בשבת שינה את המשחק, כי בבית הכנסת הישן הכול צמחוני", אומר אחד מהם

עוד 1,770 מילים

סכסוך המים בין אתיופיה למצרים מגיע לנקודת רתיחה ● חוקר טרור עיראקי נרצח בפתח ביתו בבגדאד ● ארדואן מכין הפתעה למתנגדיו ● בישראל וברצועת עזה מציינים 6 שנים למבצע צוק איתן, ודבר לא השתנה ● ודוגמנית-העל ממוצא פלסטיני, בלה חדיד, גונבת את ההצגה לפוליטיקאים ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 822 מילים
רן ברון

החברים של בן השופטת המאוימת, שנרצח בפיגוע, נזכרים בו

שני מכתבי איום ברצח שקיבלה השופטת ענת ברון מבהירים כי מי שחיבר אותם ידע על הפיגוע התאבדות שגדע את חייו של בנה ● רן ברון בן ה-23 היה אמור להופיע בליל הפיגוע בג׳ם סשן במועדון המייקס פלייס בתל אביב ● חבריו של רן כועסים על קמפיין ההסתה והאיומים נגד אמו ● אחד מהם, אביב אליאסי, הוא אחיו של "הצל": "אני יודע שאח שלי כותב על ענת ועל רן מתוך אהבה ומתוך כאב, אבל הוא טועה"

עוד 2,743 מילים

ברצף פסקי דין מהחודש האחרון, משדר נשיא בית המשפט העליון בארצות הברית קו מובהק של נטייה לצד הליברלי ● ג'ון רוברטס, שמונה לעליון לפני 15 שנה על ידי ג'ורג' בוש הרפובליקאי, מבקש כעת להפוך ללשון המאזניים של המוסד החשוב ● אחרי שהיה בדעת מיעוט נגד נישואים חד-מיניים, רוברטס הופך על רקע הכאוס בארה"ב ליותר ויותר ליברל - וטראמפ ממש לא אוהב את זה

עוד 1,448 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
כִּישָּׁלוֹן

הפעם הכישלון לא יישאר יתום. גם לא יהיה צורך בבדיקת רקמות כדי לגלות מי אבא שלו. בבוא השעה נבוא עימו חשבון

עוד 993 מילים

חברון הפכה לפצצת קורונה מתקתקת ברשות הפלסטינית

82% ממקרי הקורונה ברשות הפלסטינית מתרכזים סביב העיר חברון ● התנאים החברתיים הייחודים באזור הובילו להדבקה גבוהה יותר מאשר בשלוש הערים עם התחלואה הגבוהה ביותר בישראל גם יחד ● "לאנשים הייתה גישה כזאת שכאילו הכל ברצון האל, ומה שהוא רוצה – יקרה" ● "אבל הגורם החשוב ביותר בהתפשטות הווירוס הוא שאנחנו לא שולטים בנקודות הכניסה ובגבולות שלנו: המדינה שלנו מפורקת לחלקים"

עוד 992 מילים

מקורבי גנץ זועמים: נתניהו חותר לבחירות בתחילת השנה

דיווח: ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הרעיון למנות את גדי איזנקוט לראש מערך ניהול הקורונה ● משך החקירות האפידמיולוגיות יקוצר, פחות אנשים ידרשו לבידוד ● נתניהו למקרון: "הסיפוח תואם את החוק הבינלאומי, נוסחאות העבר הובילו לכישלון" ● גורם בכיר בכחול לבן: "נתניהו מפזר כסף על האזרחים כדי להגיע לבחירות"

עוד 41 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה