כדי להוציא את אירן וחזבאללה מסוריה צריך להפיל את אסד

בשאר אסד ועלי ח'מנאי המנהיג העליון האירני, 2019 (צילום: SANA via AP)
SANA via AP
בשאר אסד ועלי ח'מנאי המנהיג העליון האירני, 2019

ב-20 שנה שעברו מאז "שנבחר" כנשיא סוריה לאחר מות אביו, חאפט', הפך בשאר אלאסד לבעיה אסטרטגית של מדינת ישראל בשל מחויבותו העמוקה לחזבאללה ואירן.

"תרומתו" לבניין הכוח של חזבאללה הפכה את הארגון הלבנוני לצבא של ממש, שבכל עימות עתידי יגרום לישראל נזקים קשים מנשוא. יתרה מכך, נכונותו של אסד לתת לאירן וחזבאללה לעשות בסוריה כבתוך שלהם רק עשויה להתגבר, לנוכח העזרה שאלו הגישו במלחמת האזרחים הסורית. ללא הזזתו של אסד מארמון הנשיאות בדמשק אין יכולת של ממש להפחית את השפעתם של ח'אמנהאי ונצראללה במדינה.

"תרומת" אסד לבניין הכוח של חזבאללה הפכה את הארגון הלבנוני לצבא. נכונות אסד לתת לאירן וחזבאללה לעשות בסוריה כבשלהם עשויה להתגבר. ללא הזזתו מהנשיאות אין יכולת להפחית את השפעתם

לצופה מן הצד נראה כי בשאר אלאסד הוא אחד מהמנהיגים הערביים היותר נוחים למדינת ישראל. שקול, זהיר, נמנע מלהגיב לתקיפות ישראליות בשטח המדינה, ואף בתקופה מסוימת גם היה מוכן לדון עימה על תנאים להסכם שלום. כמו-כן, עוד לפני מלחמת האזרחים ובוודאי שלאחריה נראה, כי תחת שלטונו של בשאר סכנת המלחמה בין ישראל לסוריה, שליוותה את מערכת היחסים בין המדינות בשנים האחרונות – ירדה בצורה דרמטית.

בנוסף, למרות אכזריותו הרבה במלחמת האזרחים בסוריה, הצליחו כוחותיו של אסד (ביחד עם עזרה חיצונית) להדוף אויב משותף לישראל ולסוריה – גורמי הג'האד העולמי שהצליחו לבסס אחיזה בסוריה, כולל באיזור הנושק לגבול בין המדינות. נצחונו של אסד על אותם גורמים הבטיח למעשה יציבות שממנה נהנית גם ישראל.

אולם מאחורי הקלעים, מדיניותו של בשאר אלאסד וקירבתו הרבה לחזבאללה ולאירן הפכו בפועל את ארגון חזבאללה לאויב הצבאי החזק ביותר מולו מתמודדת ישראל וכזה שמאיים בצורה מוחשית על כלל מתקניה האסטרטגיים.

"המעבר החופשי" של חזבאללה לכל כלי הנשק האסטרטגיים שנמצאים בצבא סוריה, והעברתם של כמה מהיכולות המתקדמות ביותר הנמצאות בידי צבא סוריה ללבנון (כולל מערכות נ"מ וטילי חוף ים), הכפילו אקספוננציאלית את יכולותיו הצבאיות של הארגון הלבנוני.

זאת ועוד, השליטה של כוח קדס ואנשי יחידת ההעברות של חזבאללה בנמלי התעופה ובמעברים בין סוריה ללבנון – הפכו את סוריה לאוטוסטרדה שבה מעבירים ידע ויכולות אירניות מאירן לארגון הלבנוני, בהעלמת עין סורית.

בנוסף לכך, איפשר אסד לחזבאללה להתמקם ברמת הגולן הסורית ובכך לאיים על ישראל בפתיחת חזית נוספת אם וכאשר תפרוץ מלחמה בין הצדדים.

אולם מאחורי הקלעים, מדיניות אסד וקירבתו הרבה לחזבאללה ולאירן הפכו בפועל את חזבאללה לאויב הצבאי החזק ביותר של ישראל, כזה שמאיים בצורה מוחשית על כלל מתקניה האסטרטגיים

פרק מיוחד ניתן היה לכתוב על שאיפותיו של הנשיא הסורי בתחום הבלתי קונבנציונלי. ניסיונותיו לייצר נשק גרעיני (עליהם הוא לא שילם מחיר של ממש) והישענותו על הארסנל הכימי שברשותו צריכים להדליק נורה אדומה גם מפני חשש לזליגה של יכולות בלתי קונבנציונליות לידי גורמים לא רצויים, ובעיקר מנכונותו של אסד להשתמש ביכולות אלו באם הוא עומד עם גבו לקיר.

"מחסום הפחד" להפעלת יכולות אלו, שנשבר אצל הנשיא הסורי במלחמת האזרחים בסוריה, עלול עשוי לחזור לישראל כבומרנג, בוודאי אם כמצופה יחזור אסד לעסקיו "הבלתי קונבנציונליים" שהוכיחו את השפעתם המכרעת (בראי אסד) בשדה המערכה ויבנה מחדש את יכולותיו הכימיות.

המחויבות חסרת התקדים של אסד לחזבאללה ואירן רק הלכה והעמיקה לאור עזרתם לאסד במלחמת האזרחים בסוריה שהצילה אותו מכליה. ולכן, ולמרות האירועים בסוריה – קצב העברת המידע, הידע והיכולות לארגון חזבאללה מאירן ומסוריה רק הלך והתגבר בתקופת מלחמת האזרחים. במובן הזה, וככל הנראה בניגוד לאביו המנוח, רואה אסד בחיזוק יכולותיו של חזבאללה מהלך שמגן גם על סוריה, ועל כן סביר שהוא מחוייב להעמקתן.

וכך, מאחורי הקלעים, ובניגוד גמור לתדמיתו הזהירה והשברירית (בוודאי אם משווים אותה לזו של סלימאני או נצראללה), הפך אסד את סוריה למדינת חסות של אירן ובעיקר חזבאללה, ולמעשה הכפיף את צבאה ויכולותיה לנצראללה וסלימאני.

למרות אי אילו תקיפות כנגד מתקני האסטרטגיים ואי אילו איומים שהתרו בו שלא להמשיך את קשריו עם "ציר הרשע", אסד ממשיך בשלו. יתרה מכך, אסד לא מסתפק באותה יד חופשית שיש לאירן וחזבאללה בסוריה ואף מסייע להם בפועל בייצור יכולות מתקדמות (אשר מעת לעת מותקפות בידי חיל אוויר עלום).

"מחסום הפחד" להפעלת היכולות הבלתי קונבנציונליות, שנשבר אצל אסד במלחמת האזרחים בסוריה, עלול עשוי לחזור לישראל כבומרנג, בוודאי אם יבנה מחדש את הארסנל הכימי שהוכיח את השפעתו המכרעת במערכה

ייתכן שהאירועים השונים בתקופה הנוכחית מאפשרים מהלך מדיני שעשוי לקדם אופציה זו:

  • המעורבות העמוקה של חזבאללה במתרחש בלבנון, שבאה על חשבון מעורבותו האיזורית;
  • המצב הבעייתי של השלטון באירן וחוסר יכולתו להתמודד עם מדינות הלחץ הכלכלי מצד ארה"ב שמצריך את מנהיגיה להתמקד בסוגיות "פנים" ולא "חוץ";
  • מותו של סלימאני שהיה אחד מהגורמים המרכזיים שקישרו בין דמשק לטהראן;
  • מגיפת הקורונה שמקצינה את הקשיים הכלכליים והחברתיים באותן מדינות;
  • חוסר השביעות של רוסיה מהמתרחש בסוריה ומאסד ספציפית;
  • הנכונות של תורכיה לפעול להפלתו של אסד וכן החוקים הצפויים מצד הממשל האמריקני שצפויים להחריף את החרם הכלכלי על סוריה.

כל אלו עתידים / עשויים להוות פלטפורמה למהלך מדיני להזזתו של אסד. זה לא יהיה קל, ויצריך שת"פים יוצאי דופן (ישראל, תורכיה, ארה"ב לדוגמא) ושכנוע יוצא דופן של מוסקבה בנחיצות התהליך, אבל האפשרות מתחדדת ובוודאי אפשרית יותר מבשנים קודמות.

*  *  *

החשש המרכזי מהפלתו של אסד הוא חזרת הג'האד העולמי לסוריה. גם אם סבירותו של תסריט זה עולה, סביר שיותר משהיא מאיימת על ישראל היא מאיימת על חזבאללה, צבא סוריה והמיליציות השיעיות בעירק (שמוצבות בסוריה) שכן הם אלו האוייבים הראשונים והמיידיים של אותם גורמים.

החשש המרכזי מהפלתו של אסד הוא חזרת הג'האד העולמי לסוריה. גם אם סבירותו של תסריט זה עולה, סביר שיותר משהיא מאיימת על ישראל היא מאיימת על חזבאללה, צבא סוריה והמיליציות השיעיות בעירק

יתרה מכך, ומבלי לזלזל באותם גורמים, יכולתם הצבאית בטלה בשישים לעומת היכולות האסטרטגיות של חזבאללה והצבא הסורי. דווקא מהלך מסוג זה יותר משיפגע בישראל הוא יפגע בחיזבאללה שיצטרך להתמודד עם חזית פנימית בוערת וחזית חיצונית בעייתית ללא יכולת של ממש להשען על עתודה כלשהיא במאבק הנ"ל, על רקע חוסר היכולת של כוח קדס בעידן פוסט סלימאני לתמוך בו.

בנוסף, ברור שחזרת הג'האד העולמי היא לא האופציה היחידה בסוריה באם אסד "יועזב" מתפקידו. ניתן למצוא מספר מועמדים פוטנציאלים משורות העלווים (עלי ממלוכ כדוגמא לאחד מהם שיכול להבטיח את המשך שליטת העלווים), או דמויות ותיקות שמשרתות של הממשל הסורי שנים אחורה (כגון שר החוץ וליד אלמעלם), או להתבסס על מפקדי הצבא, ובראשם קצין הצבא הותיק עלי איוב המתפקד היום כשר ההגנה – ככאלו שיכולים לכאורה להבטיח את "המשך השיטה" הסורית ללא נגיעה למשפחת אסד.

כאמור אין מדובר במהלך קל לביצוע, וגם אם הוא אפשרי, אין בטחון שמישהו מגורמי הממשל הנוכחיים יהיה מוכן "לקחת את המושכות" ולמעשה לבגוד באסד. אך מהלך זה מתחייב בנקודת הזמן הנוכחית, על רקע העובדה שרוסיה עתידה בעתיד לחמש מחדש את צבא סוריה ביכולות משמעותיות, ועלינו להניח כי יכולות אילו – אסטרטגיות ככל שיהיו בידי צבא סוריה – יזלגו גם הם לידי חזבאללה.

מוטב כי ישראל, שממקדת את מאמציה במערכת המב"מ בנוכחות האירנית בסוריה, תפעל (גם אם מדינית בלבד) כדי להזיז מתפקידו את מי שמאפשר למצב זה להתקיים ללא הפרעה ובמשך תקופה כל כך ארוכה. נראה כי גורמים שונים "התמכרו" לתדמית של אסד הבן (חלש והססן), גם לאחר מלחמת האזרחים בסוריה, תוך שהם מתעלמים מהעובדה שהלה הוא הגוף המקשר שאין בלתו במערך החימוש של חזבאללה.

אין מדובר במהלך קל לביצוע, וגם אם הוא אפשרי, אין בטחון שמישהו מגורמי הממשל הנוכחיים יהיה מוכן "לקחת את המושכות" ולמעשה לבגוד באסד. אך מהלך זה מתחייב בנקודת הזמן הנוכחית

בשורה התחתונה, הזזתו של אסד הינו צעד מתחייב כדי להחליש דרמטית את השליטה של אירן וחזבאללה במדינה. המשך שליטתו של אסד מבטיח את המשך בניית היכולת הצבאית של חזבאללה בנשק אסטרטגי, ואת דריסת הרגל המתמשכת של אירן במדינה.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. כיום חוקר עמית במכון לדיפלומטיה בינלאומית על שם אבא אבן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,153 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה