יאללה, נפרק גם את התאגיד

.הפגנות עובדי רשות השידור מול הכנסת, מרץ 2014 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
.הפגנות עובדי רשות השידור מול הכנסת, מרץ 2014

את הרשומה הזו אני כותב בעקבות הקריאה החוזרת והנשנית של אנשי ימין לסגור או להפריט את תאגיד השידור הציבורי. אני עבדתי בקול ישראל יותר משלושים ושמונה שנים. עיתונאי לאורך כל הדרך, ובנוסף גם מנהל קול ישראל על שמונה רשתותיו הנפלאות. כעובד ומנהל התנגדתי בכל תוקף לרעיון שהעלה ומימש שר התקשורת אז, גלעד ארדן. ארדן, שרצה להוכיח את עצמו כ"ביצועיסט", החליט ללכת על כל הקופה – לסגור את רשות השידור ולהקים תאגיד חדש, שהוא יהיה חתום על יצירתו. 

עבדתי בקול ישראל יותר מ-38 שנים. עיתונאי לאורך כל הדרך, ובנוסף מנהל קול ישראל על 8 רשתותיו הנפלאות. התנגדתי בתוקף לרעיון שהעלה ומימש שר התקשורת אז, גלעד ארדן, לסגור את רשות השידור ולהקים תאגיד חדש

החוק, מבית מדרשו של שר התקשורת, חבר בתנועת הליכוד, עבר תחת עיניו הבוחנות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מאוחר יותר, כשראה את מחאת העובדים, כשהחוק היה עניין עשוי, טען ראש הממשלה, שהחוק חמק לו מבין העיניים במלחמת "צוק איתן". בעניין זה אומר בעדינות, שאני לא מכיר מנהיגים, שחוקים חומקים להם מבין העיניים ובוודאי לא חוק משמעותי כזה.

כאמור החוק הוא מביתו מדרשו של שר בכיר מהימין, ולמרות זאת לא הייתי מגדיר את הדחף שלו לפרק כדחף של אידאולוגיה, אלא דחף של מאבקי כוח שהתקיימו מאז קום המדינה בין הממשלה ונציגיה לבין רשות השידור. היו וועדות ציבוריות כאלה ואחרות שהוקמו כדי לזנב בכוחם של עובדי רשות השידור, עיתונאים וטכנאים כאחד. מה שאפיין את הפוליטיקאים במהלך השנים זו ההבנה, שלמרות האפשרות לחוקק חוקים כאלה ואחרים, אסור להם לפגוע באחד מסימני ההיכר של הדמוקרטיה. אולי בסתר לבם רצו, אך הבינו עד מהרה שמדובר בהתערבות גסה באינטרס הציבורי, כלי תקשורת שמשוחרר מכבלי השלטון וההון.

כאמור, גלעד ארדן, מצא שותפים נאמנים, יאיר לפיד שר החוץ ואיתן כבל יו"ר וועדת הכלכלה. השותפות הזאת הורידה מהפרק את השמאל ואת הימין והפכה את הסוגיה הזאת להיות חוצת מגזרים. השותפות עם מפלגות מהימין, המרכז והשמאל מסמסה את האפשרות להטיל דופי בחוק מסיבות אידאולוגיות. מראית העין של טיפול ענייני עבדה טוב.

לכל אחד מהצדדים היה אינטרס לסגור את שעריה של הרשות המיתולוגית ולבנות משהו חדש, שייתן מענה לרצונות ולשאיפות. הפוליטיקאים שצמאים לאהדת הציבור, דבקו בסיפוריהם של יוצרים, פרילאנסרים, שרצו להגדיל את נפח ההפקות שלהם בשידור הציבורי. הם אפשרו לעובדים לשטוח את טיעוניהם אך אימצו בחום את אלה שתקפו את רשות השידור כדי לקבל נתח. לא אחת קיבלו גם רוח גבית מעובדים ברשות, שרצו בכל מאודם ובכל מחיר לבנות משהו אחר.

מה שאפיין את הפוליטיקאים בעבר זו ההבנה, שלמרות האפשרות לחוקק חוקים, אסור לפגוע באחד מסימני ההיכר של הדמוקרטיה. אולי בסתר לבם רצו, אך הבינו שמדובר בהתערבות גסה באינטרס הציבורי

מהרגע ששר התקשורת החליט ופעל עם שותפיו, הכול עבד למהדרין. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה התבקש לחוות דעה – האם מותר לממשלה להתעלם מההסכמים שנחתמו כדי לבחון חלופות חדשות, וכמובן קיבלו רשות ל"זמן מוקצב". מונה יו"ר לוועדת בדיקה, רם לנדס, יוצר עצמאי ובעל חברת הפקות שמתמודדת כעניין של שגרה על נתחים נכבדים למימון סרטיה.

התוצאה של הבדיקה המעמיקה הייתה צפויה מראש. בכנסת מונתה וועדה מיוחדת לבחינת החוק בראשות ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד. וכשהוא היה מצויד בהמלצות היועץ המשפטי לממשלה, במסקנות וועדה ציבורית שנמצאת בשליטה מוחלטת של שר האוצר, לא ניתן היה לפרוץ את ה"חומה הסינית".

בשיחות שקיימתי עם אנשי ליכוד, יש עתיד והעבודה, עלתה התמונה שהמעשה עשוי, אלה גם אלה גמרו אומר לחסל את רשות השידור. לחסל, ואז "לדאוג לעובדים שיפוטרו". אפשר לומר שהציפייה שלהם הייתה לקבל תאגיד חדש שיהונדס לפי הDNA הרצוי. השימוש שלי בביטוי הזה מקורו בהתבטאויות של אנשים באוצר, שטענו כל הזמן שה-DNA ברשות השידור דפוק. בכיר באוצר אמר לי שההנהלה כושלת ואין ברירה אלא לפרק את רשות השידור. לא קיבלתי ממנו תשובה לשאלה למה לא מחליפים הנהלה ומסתפקים בכך.

היה ברור לי שלא אקבל תשובה. הם כבר החליטו "להחריב את העולם הישן". בהערת אגב, כל הסכמי העבודה "המושחתים" של עובדי רשות השידור נחתמו על ידי פקידי האוצר, שלחצו כל הזמן לתת לעובדים שעות נוספות ולא העלאת שכר סבירה.

הציפייה שלהם הייתה לקבל תאגיד חדש שיהונדס לפי הDNA הרצוי. השימוש שלי בביטוי הזה – מקורו בהתבטאויות של אנשים באוצר, שטענו כל הזמן שה-DNA ברשות השידור דפוק

כאמור, כל התיאור הזה נועד להמחיש לחברי כנסת ופעילים מימין שרוצים כעת לסגור או להפריט את התאגיד: תקראו את הרשומה הזו, שהיא רק קצה הקרחון, ותבינו שבידיכם לעשות מה שמתחשק לכם בתאגיד. גלעד ארדן, יאיר לפיד, איתן כבל וכמובן מי שעמד ועומד בראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו כבר סללו את הדרך לכל מי שירצה להמשיך ולפגוע בשידור הציבורי.

השידור הציבורי הוא בידיים של הפוליטיקאים, הם לא יכולים להתערב בתכנים אבל יכולים גם יכולים לפתוח ולסגור את השאלטר. במילים פשוטות, אין בעיה לצבור חומר על מה לא בסדר בתאגיד, בדיוק כפי שעשו ברשות השידור, לקבל חוות דעת משפטית אוהדת, להקים וועדה ציבורית מתאימה, להקים וועדה מיוחדת בכנסת, ולבנות חוק חדש, לסגור את התאגיד, לעד, להפריט או להקים חדש וחוזר חלילה.

אלה היו טענותיי כשחוקקו את החוק, אלה טענותיי לאחר החקיקה, ואלה טענותיי לאחר שהתאגיד פועל. אני חייב לציין שהתאגיד פועל לפי הוראות החוק החדש שנחקק ב-2014 ותוקן מספר פעמים על ידי חברי הכנסת, שרצו בכל מאודם שהתאגיד יפעל בלי הפרעה. חוק שעבר בצורה חוקית על ידי מיעוט מחברי הכנסת ואין בו חבות למוסר ואתיקה.

.מנהל קול ישראל מיקי מירו בדיוני בוועדת הכספים של הכנסת על מסקנות וועדת לנדס, מרץ 2014 (צילום: Flash 90)
.מנהל קול ישראל מיקי מירו בדיוני בוועדת הכספים של הכנסת על מסקנות וועדת לנדס, מרץ 2014 (צילום: Flash 90)

כשהתחלתי את עבודתי בקול ישראל שמעתי את המשפט הבא: "תמיד כשאתה חושב שהגעת לתחתית אתה תשמע דפיקות מלמטה". הכל כדי להמחיש את העובדה שיש עוד לאן לדרדר את העיתונות בכלל ואת השידור הציבורי בפרט.

תהליך החקיקה של פירוק רשות השידור והרכבת תאגיד חדש מדגים מהלכים לא ראויים של מחוקקים, שלא מבינים את הגבולות. הם בטוחים שהמלוכה בידיהם וביכולתם להעביר כל חוק שרק יחפצו בו. כפי שהבנתם, אני סבור שפירוק רשות השידור והקמת תאגיד חדש הם הפרה בסיסית של עקרונות הדמוקרטיה, ניצול ציני של הכוח שבידיהם. ניקח למשל את בנק ישראל, תארו לעצמכם שפוליטיקאים שאינם מרוצים מהנגיד יכולים, באופן עקרוני, להחליט לפרק את בנק ישראל ולהקים בנק חדש עם נגיד חדש.

כשהתחלתי את עבודתי בקול ישראל שמעתי את המשפט הבא: "תמיד כשאתה חושב שהגעת לתחתית, תשמע דפיקות מלמטה". הכל כדי להמחיש שיש עוד לאן לדרדר את העיתונות בכלל, ואת השידור הציבורי בפרט

הדמוקרטיה הישראלית לוקה בתסמונות שקיימות במקומות רבים בעולם, אך אין זה אומר שחייבים להסלים ולהמשיך בדרך הלא ראויה של חוקים העוברים במיעוט משתתפים. בהצבעה על חוק רשות השידור הצביעו 45 בעד, 11 נגד ואחד נמנע, אפילו לא מחצית מחברי הבית. פירוק רשות השידור האזרחית אמור לעורר את שוחרי הדמוקרטיה ולחתור לשינוי, לדמוקרטיה של הסכמה, דמוקרטיה שבה החלטות מתקבלות על דעת כולם. זה אפשרי אם רוצים. 

ועוד הערה קטנה, בעוד רשות השידור האזרחית נסגרה בחוק, התחנה הצבאית, השידור הממלכתי, נותר בעינו. גלי צה"ל וגלגל"צ, השידור הצבאי לאזרחי ישראל חי וקיים. את התחנה הזאת אי אפשר לסגור או להפריט. עד היום אף אחד לא הצליח במשימה. חומר למחשבה לכל אלה שצורכים חדשות שהצבא מספק לאזרחי המדינה.

אז לכל אלה שמתעוררים היום ורוצים לפרק את התאגיד או להפריט אותו, כי פגעו בציפור נפשם, תכנית שמייצגת את ה"אני מאמין" שלהם ירדה מלוח השידורים – לכל אלה אומר: גם את התכנית שלי הורידו מלוח השידורים. כעסתי מאוד כשאמרו לי שאין לי כתב התחייבות לשדר עד אין סוף, אני מכיר את התחושה. כשהייתי מנהל גם אני הכרעתי בסוגיות כאלה, למורת רוחם של שדרים עמיתים. זהו חלק מעבודת הניהול לטוב ולרע. האם זו סיבה לפרק את כל השידור הציבורי? ברור שיש עוד כשלים רבים מאוד בניהול התאגיד, כשלים דומים מאוד לארגון שפורק כדי שיקום חדש. פעולת הפירוק, הגם שהיא אפשרית על פי חוק, רחוקה מאוד מהאינטרס הציבורי. 

האינטרס הציבורי הוא שידור שממומן מכספי הציבור ומפוקח על ידי מועצה ציבורית. בהעדר קוד אתי יש לשנות את החוק ולהעניק למועצה הציבורית את הזכות להתוות את מדיניות השידור. לכנסת אין כל זכות להתערב, מדובר בכלי השייך לאזרחי ישראל. המצב בו עיתונאים צריכים לחזר אחרי פוליטיקאים כדי שלא יסגרו את מקום עבודתם אינו סביר בעליל.

בהצבעה על חוק רשות השידור הצביעו 45 בעד, 11 נגד ואחד נמנע, אפילו לא מחצית מחברי הבית. פירוק רשות השידור האזרחית אמור לעורר את שוחרי הדמוקרטיה ולחתור להסכמה רחבה

אני כותב את הדברים כדי להציל את התאגיד מחיסול. לא מאהבת הארגון שמנוהל כחוק, אך בצורה לא ראויה, אלא מדאגה לשידור הציבורי, שחייב להיות משוחרר מלחצים.

לצערי כעת גם הם, עובדי התאגיד, נתונים בידיים של פוליטיקאים אופורטוניסטים וחסרי אחריות, בדיוק כפי שהיה ב-2014. במילים פשוטות, יש להגדיר את השידור הציבורי כעוד גוף שאמנם מוגדר בחוק – אך שלאחר הקמתו אין לחברי הכנסת אפשרות לפרקו.

המעמד של שידור ציבורי חייב להיות בדיוק כמו זה של מבקר המדינה, בנק ישראל, הביטוח הלאומי. השידור הציבורי הוא לא כלי משחק בידי פוליטיקאים, בוודאי לא בידי כאלה שפועלים ללא קוד אתי וללא קוד מוסרי. לצערי, לחברי הכנסת יש חסינות על פי חוק, אך אין להם מנגנון חסינות מפני עבירות אתיות ומוסריות. תופעה המאפיינת חברי כנסת מימין ומשמאל, וכל אלה שמדלגים מצד אל צד. מסר חשוב  לאזרחי ישראל שמצפים לנבחרים ציבורים ראויים.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,380 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה