מערכה בת שלוש תמונות

צילום מסך מתוך הטוויטר של Channel 4 News @Channel4News
צילום מסך מתוך הטוויטר של Channel 4 News @Channel4News

השנה הנוכחית, כמו אחרות קודמות לה, היא שנת ארועים ותהפוכות שהשלכותיהם מי ישורנו. כך היה ב-1989 (מכיכר טיאננמן עד להפלת חומת ברלין, ולאחריה), כך ארע ב-2001 (הפגיעה במגדלי התאומים בניו יורק), וכך גם קרה ב-2011 ("האביב הערבי") וב-2015 (פתיחת שערי אירופה להמוני פליטים ומבקשי מקלט מאפריקה ומהמזה"ת).

המפגין הבודד מול שיירת הטנקים בכיכר טיאננמן, 4 ביוני 1989 (צילום: AP)
המפגין הבודד מול שיירת הטנקים בכיכר טיאננמן, 4 ביוני 1989 (צילום: AP)

מכל אחת משנים אלה נותרו תמונות ל"אלבום" האנושי, תמונות שנחרתו בזיכרון הקיבוצי – הצעיר הניצב לבדו מול הטנקים בטיאננמן, האנשים המטפסים על חומת ברלין או ה"חוצבים" שברי לבנים מתוכה, המטוס ה"נתקע" באחד ממגדלי התאומים, וכו'.

בשבועות האחרונים אנו צופים במערכה נוספת ב"מחזה" בן מאות שנים, ששני תחומים עוברים בו כחוט השני: יחסי לבנים-שחורים ויחסי משטרה-קהילה. הפעם מדובר באחת המערכות העוצמתיות ביותר ב"מחזה". להלן שלוש תמונות, מועמדות ל"אלבום". מן הסתם, רובנו ראינו תמונה זאת או אחרת מתוכן ואולי אף דנו בה. עם זאת, כמו ב"רשומון", להלן מוצגת זווית נוספת להתבוננות בתמונות.

בשבועות האחרונים אנו צופים במערכה נוספת ב"מחזה" בן מאות שנים, ששני תחומים עוברים בו כחוט השני: יחסי לבנים-שחורים ויחסי משטרה-קהילה. הפעם מדובר באחת המערכות העוצמתיות ביותר ב"מחזה"

תמונה 1: מיניאפוליס, מינסוטה, ארה"ב, 25 במאי 2020

תמונה ראשונה – מיניאפוליס, מינסוטה, ארה"ב, 25 במאי 2020:
תמונה שגרתית לכאורה בארה"ב – אדם הורג אדם אחר, אדם לבן הורג אדם שחור, שוטר הורג אזרח. ובכל זאת, הפעם ההדים למעשה והתגובות והיקפן, חורגים מהתגובות על רוב המקרים בעבר. מדוע במקרה זה לא "עברו לסדר היום"? יותר מכול – בגלל האמצעי לביצוע המעשה.

אם נרחיב את היריעה למישור הבין-לאומי, הרי שנוכל להשיב על דרך הצמצום: אין מדובר בחדר ממוזג, שמשוגר דרכו מל"ט למרחק מאות ואלפי ק"מ; אין זו "מכה קלה בכנף המטוס" שחג מאות ואלפי מטרים מעל מטרה אי-שם, שפצצה מושלכת אליה מעל; אין זה "תותח קדוש" היורה ממרחק קילומטרים אל עבר מטרה כלשהי; אין זה אפילו ירי מרובה ומאקדח, כשיש מרחק מסוים בין היורה ל"מטרה", והפעולה מסתיימת בשבריר של שנייה.

מדובר במגע פיזי בין הורג להרוג (אמנם לא בידיים חשופות – ידיו של המוציא לפועל עטו כפפות והיו טמונות בכיסיו, אבל בכל זאת). המגע היה ממושך (שמונה דקות וארבעים ושש שניות), כאשר בשלוש הדקות האחרונות הקורבן היה מחוסר הכרה, ולקראת סיומן לא היה עוד בין החיים.

התהליך צולם, תועד והופץ. התמונה המצולמת והחרותה בזיכרון הקיבוצי, היא בעלת משמעות סמלית – אדם לבן "רוכב" על אדם שחור, שוטר (דרק שובין) רומס את זכויותיו ואנושיותו של אזרח (ג'ורג' פלויד): ברכו השמאלית של השוטר הלבן מועכת את צווארו של האדם השחור, עד שהוא נופח את נשמתו.

ראיית הסרטון, צפייה בצילומים, וקריאת העובדות, עוררו לתחייה את תנועת המחאה של השחורים בארה"ב, "יש משמעות לחיי שחורים". ואין הבהרה טובה יותר לשמה של התנועה מן השאלה-טרוניה הכואבת, "האם זה מה ששווים חייו של שחור? 20 דולר?!", שפילונייז, אחיו של הקורבן, הציג בפני ועדת המשפטים של בית הנבחרים האמריקני (מעצרו של ג'ורג' פלויד הגיע בעקבות תלונה של זבן במרכול, כי קיבל מידיו שטר כסף מזויף).

התהליך צולם, תועד והופץ והתמונה המצולמת והחרותה בזיכרון הקיבוצי היא בעלת משמעות סמלית – אדם לבן "רוכב" על אדם שחור, שוטר (דרק שובין) רומס את זכויותיו ואנושיותו של אזרח (ג'ורג' פלויד)

באימרה אחרת של פילונייז הדהדו דבריה של ג'יאנה, שנותרה יתומה מאב בהיותה בת שש: "אבא'לה שינה את העולם". ואכן ג'ורג' פלויד הפך לסמלה הטרי של תנועת המחאה ההמונית. קריאותיה ופעילותה של תנועת "יש משמעות לחיי שחורים" בגנות הגזענות ודיכוי השחורים, סחפו המונים לעצרות, להפגנות ולצעדות מחאה ברחבי ארה"ב, ובהמשך – ברחבי העולם, ובמיוחד במדינות המערב הדוברות אנגלית.

אולם עלינו לזכור שהארוע והשתלשלות העניינים אחריו, לא היו באים לעולם אלמלא "האדם השני" בתמונה (והוא היה "מאד" בתמונה) – השוטר דרק שובין. אולי כמרכיב אירוני בסיפור המעשה, האיות הלועזי של שם משפחתו זהה לזה של ניקולא שובן (CHAUVIN), החייל בצבא נפולאון שהמושג שובניזם נגזר משמו. השוטר ממינאפוליס עירה "דם חדש" למושג בן 200 השנים.

התצלום המופץ ביותר מארוע זה, דוחס את שובין ל"חליפת שלושה חלקים": קרקפת-פנים-גפיים. הקרקפת והגפיים יוצרים זיהוי מסוים, כשהפנים מקנים נופך נוסף: משקפי השמש ישובים בקדמת הקרקפת, הברך השמאלית מקובעת אל צווארו של פלויד ולוחצת עליו בעוצמה, "עד מוות", בעוד יד שמאל מונחת בכיס המכנסים. התנוחה אומרת אי-אכפתיות, אדישות, שוויון נפש (ואולי להעברת התחושה, עדיף לפנות לנוסח הצרפתי – נונשלנס). לעומת זאת פניו מביעים משהו שונה במקצת – הם מופנים, ככל הנראה, אל עבר צופים המבקשים על חיי האדם המיוסר תחת ברכו; מצחו קמוט; ועיניו מביעות שילוב בין תמיהה ותרעומת, כאילו בא לומר: "מה אתם רוצים? אל תפריעו, תנו לעבוד בשקט".

פניו מופנים, ככל הנראה, אל עבר צופים המבקשים על חיי האדם המיוסר תחת ברכו; מצחו קמוט; ועיניו מביעות שילוב בין תמיהה ותרעומת, כאילו בא לומר: "מה אתם רוצים? אל תפריעו, תנו לעבוד בשקט"

תמונה 2: בריסטול, דרום-מערב אנגליה, 7 ביוני 2020

ה"מפגש" הקטלני בין ברכו של שובין לצווארו של פלויד, יצר תגובת שרשרת של עצרות, הפגנות וצעדות מחאה בכל רחבי ארה"ב, ובהמשך – פעולות הזדהות בעולם כולו, ובמיוחד בבריטניה. אחת מהפגנות אלה נערכה בבריסטול, ושאול אדר הקדיש כתבה עשירה וצבעונית לעיר זאת, למעמדה בסחר העבדים, ולהפלת פסלו של אדוארד קולסטון והשלכתו למימי הנמל.

בין אם נתייחס לתמונה המתעדת את הפלת הפסל מעל כנו במרכזה של בריסטול, בין אם נתבונן באחת מן התמונות הרבות של רגע השלכתו למים, נראה בליל של דמויות רבות, "מסיכות קורונה" על פני רבות מהן, זו מסתירה את זו, דמות אחת מכסה על האחרת, ידי אחדות מן הדמויות אוחזות במצלמה או בטלפון נייד, הדמויות הרחוקות יותר מטושטשות ונעלמות לחלוטין, כי המצלמים התמקדו בפסל עצמו. אין "גיבור" מלבדו.

מפגינים מסירים את פסלו של סוחר העבדים אדוארד קולסטון בבריסטול, ב-8 ביוני 2020 (צילום: Ben Birchall/PA via AP)
מפגינים מסירים את פסלו של סוחר העבדים אדוארד קולסטון בבריסטול, ב-8 ביוני 2020 (צילום: Ben Birchall/PA via AP)

עם זאת, בשני האתרים המרכזיים בפרשיית הפסל, ובתמונות שהתקבלו מהם, בולטת אי-נוכחותם של שוטרים. אם במינאפוליס, פעולת השוטר ("האיש הרע") הניעה את המהלך ואת השלכותיו, בבריסטול העדרותם של שוטרים איפשרה להפיל את הפסל שמשקלו כחצי טונה, לגרור אותו לאורך רחובותיה של העיר, מרחק של 600-500 מ' – מצעד שנמשך 83 דק' – ולהשליכו למים.

האדם שהותיר את השוטרים "מחוץ לתמונה", הוא רב-פקד אנדי בנט, מפקדה של משטרת העיר. החלטותיו בשטח ושחרור חרצובות לשונו בשעת הארוע, לצד כנות דבריו לאחר מכן, זיכו אותו ב"חמש דקות התהילה שלי". השבח לקצין הובע בעל-פה, במאמרים וברשתות חברתיות, אך היו עליו גם התקפות מצד גורמים פוליטיים שמרניים, עד כי היו מי שחששו שמא יפוטר. אל דאגה, הוא נותר על כנו (בניגוד ל"אדוארד קולסטון").

אם במינאפוליס, פעולת השוטר ("האיש הרע") הניעה את המהלך והשלכותיו, בבריסטול העדרות שוטרים איפשרה להפיל את הפסל שמשקלו כחצי טונה, לגרור אותו לאורך רחובות העיר – מצעד שנמשך 83 דק' – ולהשליכו למים

בזמן אמת, רב-פקד בנט "נתפס" במצלמת וידאו, אומר לאחת המפגינות: "הוא [אדוארד קולסטון] היה אדם בן זמנו, אבל עכשיו הוא מחוץ להיסטוריה. אולי הגיע הזמן שהפסל יסולק". לאחר מכן, הפיק דברי הסבר רוויי פתיחות וכנות, המאפשרים ביקורת על החלטותיו ועל שיקול הדעת שהוביל אליהן.

ההסבר כלל שלושה רכיבים:

  1. למשטרה לא היה מידע מוקדם על הכוונה להסיר את הפסל, והיא לא לקחה אפשרות זאת בחשבון. מנגד, מפילי הפסל תכננו את המהלך, והיו מצוידים היטב. כך סיימו פעולתם בתוך שתי דקות.
  2. לאחר שהפסל הוסר, ומסע גרירתו החל, בנט סבר שהעמדת 80 השוטרים שברשותו אל מול כ-10,000 מפגינים נחרצים בכוונתם, היתה מסכנת את שלומם של אנשיו.
  3. להערכתו, התנגשות בין המשטרה למפגינים היתה יוצרת תהו ובהו ברחבי העיר, "כאשר הכלכלה שלנו הרוסה מווירוס הקורונה. האם אתם יכולים לדמות לעצמכם את כל העסקים המסכנים האלה אם חלונותיהם ינופצו בגלל תסכול? […] הייתי מודע עד מאד למה שזה יכול לגרום לעתידה של כלכלת התיירות שלנו. כל זה חלף במוחי".

כך נחסכו מראות של אלימות ודם, ואיש לא עוכב או נעצר במהלך המסע. אולם להצלחתם של המפגינים היו השלכות שהשלימו את השלכות הארוע במינאפוליס. השפעותיהם של שני המאורעות גלשו למדינות ולעמים רבים ביבשות שונות: הורחב הדיון העוסק במרחב הציבורי ובמאפייניו – נוכחותם של פסלים ואנדרטות, שמות רחובות וכיכרות ושל מוסדות השכלה, תרבות ואמנות, שמנציחים ומעניקים נופך אוהד לדמויות ולמאורעות שמכילים מאפיינים של הפליה וגזענות, שנאת האחר והמיעוט, התעמרות ביחידים, ושעבודן של קבוצות מוחלשות. כמו כן, הוגברה הבחינה מחדש של תולדות הקולוניאליזם, תפקידו והשלכותיו, ונבדק אופן ההתייחסות לעבר זה על כל היבטיו.

תמונה 3: לונדון, בירת הממלכה המאוחדת, 13 ביוני 2020

לאחר הארועים בבריסטול, והסרת פסלים במקומות אחרים, אנשי הימין הקיצוני "קפצו על העגלה", בשומעם על ההפגנה שתנועת "יש משמעות לחיי שחורים" מארגנת בבירה. הם הכריזו על כוונתם לגונן על פסלו של צ'רצ'יל ועל האנדרטה לחללי המלחמות.

לא מניה ולא מקצתיה. כשהתארגנו במקום, מיהרו להפגין לעיני כול את אלימותם וגסותם. הם פצחו בשירים מתחתית הביבים הגזעניים, השמורה לסוג מסוים של אוהדי כדורגל. בורותם משולחת הרסן באה לביטוי בהצדעות במועל יד בקרבת האנדרטה לחללי המלחמות ועל-יד פסלו של וינסטון צ'רצ'יל (מזל שעיריית לונדון כיסתה פסל זה מבעוד מועד מחשש להשחתתו. כך "צ'רצ'יל" לא "חזה" במסכת הביזוי שסבבה אותו). הם גם התעמתו עם המשטרה, ולבסוף הותירו 23 שוטרים פצועים ו-113 מחבריהם במעצר.

אנשי הימין הכריזו על כוונתם לגונן על פסל צ'רצ'יל ועל האנדרטה לחללי המלחמות, אך מיהרו להפגין את אלימותם וגסותם. בנוסף, התעמתו עם המשטרה והותירו 23 שוטרים פצועים ו-113 מחבריהם במעצר

לעומת זאת העצרת וההפגנה של "יש משמעות לחיי שחורים" עברו ללא עימותים, התנגשויות ומעצרים. אולם היה מקרה אחד חריג, שסיכן את המשתתפים בהידרדרות לאלימות. אנשי הימין הקיצוני "שכחו" את אחד מחבריהם, שמצא עצמו מבודד בלב המפגינים לזכויות השחורים. צעירים אחדים החלו לדחוף אותו ולהכותו, ומשנפל ארצה, בעטו בגופו.

אך לפתע, יש מאין, צצו אנשי "אחוות חברים" – חמישה שחורים תושבי לונדון, "מלאכים שומרים", שהחליטו להגיע להפגנות, כדי למתן צעירים שמקצינים ולמנוע אלימות בקרבם. הם פרצו את מעגל המפגינים, אחד מהם אחז בנאו-נאצי הפצוע, והניפו כ"שק קמח" על כתפו, וארבעת האחרים סוככו על חברם, שפילס דרכו כדי להגיע בשלום אל מאחורי חומת השוטרים החיה הגובלת באזור ההפגנה.

אולם מעבר לעוצמת המעשה, הנאצל כשלעצמו, עלינו לזכור שהקמת החמישייה, הופעתה בהפגנה, ופעולת ההצלה, לא היו מטרות בפני עצמן; הן נועדו להציל צעירים שחורים מהסתבכות בפלילים נוראים, ולהבטיח את "יש משמעות לחיי שחורים" מפני אות קלון על פגיעה בחיי אחרים.

בתמונה זאת, ל"מלאך השומר" יש שם – פטריק האצ'ינסון. לעומת זאת, "שק הקמח" היה בן-בלי-שם במשך ארבעה ימים, עד שה"סאן" הצליח "לעלות על עקבותיו". מדובר (מה הפלא?) באוהד מילוול, קבוצת הכדורגל הלונדונית שחוג אוהדיה שימש מאז ומעולם חממה ללבנים הגזענים בעיר ובסביבותיה.

מסתבר שהאיש הוא גם שוטר לשעבר (במשטרת הרכבות הבריטית). ומה מספרת התמונה? עיניו של האצ'ינסון מפנימות מבטן, במה הוא מהרהר? בנכונות מעשהו? בדרך שעליו לעבור? יתר חלקי הפנים ואברי הגוף אומרים נחישות ועזוז – לפלס שביל בתוך ההמון המשתלהב ולהעביר את הנפגע למקום מבטחים. פיו של "שק הקמח" פעור לרווחה – שתי שיניים בלבד בקדמתו. האם הוא מבקש להשמיע זעקה? האם הוא גונח מכאבים? ואולי זהו סתם מבע של "המום קרב"? אין לדעת.

גם תנוחת יד שמאל אינה מבהירה את מצבו: האם הוא מבקש להשעין פניו עליה? להסתייע בה לקריאה בקול? ואולי היא פשוט "תקועה" כך, כפי שהיתה ברגע שהאיש הושלך על כתף מחלצו? לעומת זאת, יד ימינו מלאת הבעה – אגרוף קפוץ של מי שכל תכלית הגעתו למקום, ואולי אף קיומו, מתמצה בלהכות ולהלום, לנפץ ולנתץ.

צילום מסך מתוך ABCnews, הצילום של פטריק האצ'ינסון מחלץ את המפגין הניאו-נאצי, בתמונתו של Reuters: Dylan Martinez
צילום מסך מתוך ABCnews, הצילום של פטריק האצ'ינסון מחלץ את המפגין הניאו-נאצי, בתמונתו של Reuters: Dylan Martinez

כך הסתיימו שלושה שבועות דרמטיים, שכל גוני האופי האנושי באו לביטוי במהלכם. המערכה החלה ב(שוטר) לבן "רוכב" על שחור, בהפגנת השוביניזם במרעו, ובמוות אכזר ומיותר.

היא נמשכה בביטויים של התחשבות, צניעות וכנות (של איש משטרה), שאיפשרו השלמת מהלך שאיננו חוקי מחד גיסא, אך מנעו שפיכת דם, ונזק לרכוש ולכלכלה מאידך גיסא.

והיא מסתיימת בהיפוך יוצרות לעומת התמונה הראשונה, ברגע של אנושיות מזוקקת – שחור נושא על כתפו לבן (שוטר לשעבר), כדי להצילו מלינץ' ולהבטיח את שלומו.

המערכה החלה בלבן "רוכב" על שחור, בהפגנת השוביניזם במרעו, ובמוות אכזר ומיותר, ומסתיימת בהיפוך יוצרות, ברגע של אנושיות מזוקקת – שחור נושא על כתפו לבן כדי להצילו מלינץ' ולהבטיח את שלומו

היא החלה באבל ה של יתומה בת שש המייחלת שמותו של "אבא'לה" יביא שינוי כלשהו לטובה, ומסתיימת בצהלותיה של ילדה בת עשר, סידנה בתו של פטריק האצ'ינסון, הצופה בטלוויזיה ורואה את אביה "המאבטח הגיבור" על המרקע, בעוד שאחותה הקטנה, קנדל בת השמונה, מסכמת: "אבא'לה עשה עבודה טובה". יש מקום לאופטימיות.

בהווה - מורה לאזרחות; לעיתים מזומנות - עורך ומתרגם; לעיתים קרובות - כותב באתרי שיפוט כדורגל בינלאומיים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,829 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 16 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בניגוד לעמדת האוצר - מענקים כספיים יינתנו לכלל הציבור, ללא הבחנה בין עובדים למובטלים

דיווח: נתניהו מעוניין לפטר את ראש אגף התקציבים מרידור ● נציגי הקואליציה, אוסנת מארק וצבי האוזר, נבחרו לוועדה לבחירת שופטים ● האחיות הודיעו שיפתחו בשביתה ביום שני הקרוב ● תלמידי הגנים ובתי הספר ילמדו בשנה הבאה בקבוצות שימנו 18 ילדים ● אוחנה: אודיע בתוך חודש על המפכ"ל הבא ● בר סימן טוב דחה את הצעת נתניהו לשמש פרויקטור של מנהלת הקורונה

עוד 53 עדכונים

מחול השדים והשקרים

מחול השדים והשקרים שהימין הביביסטי נכנס אליו מאז ההפגנה ההיסטורית לכבוד יום הביביסטיליה הישראלי, מוכיח מעבר לכל ספק שזו הדרך היחידה לשנות את המציאות. עלינו להגיע עד לביתו של הנאשם בהמונינו, בלי לפחד, ולדרוש ממנו להתפטר ולעזוב את הבית.

מחול השדים והשקרים שהימין הביביסטי נכנס אליו מאז ההפגנה ההיסטורית לכבוד יום הביביסטיליה הישראלי, מוכיחה מעבר לכל ספק שזו הדרך היחידה לשנות את המציאות

לפני שהנרטיב התקשורתי השקרי מתקבע, בואו נדבר על כמה עובדות ואמיתות לגבי מה שקרה אתמול ברחובות ירושלים ומי בא להפגין:

1

אנחנו לוחמי חופש. נשים וגברים, מגיל 15 עד 85, שיצאו מביתם בשיאו של משבר בריאותי היסטורי כדי להילחם. אנשים שלא יכולים לשבת בבית בזמן שהם רואים את המדינה האהובה שלהם, שהם הקיזו עליה דם, איבדו עבורה חברים ותרמו עבורה את מירב שנותיהם יורדת לטמיון כשארגון פשע חסר מעצורים, לכאורה, לקח אותה בת ערובה.

2

אנחנו פטריוטים. לחלק מאיתנו יש דרגות על הכתף, לחלק אחר יש הרבה דרגות על הכתף וניסיון צבאי ומבצעי של עשרות שנים. אנשים שהיו בצמתי קבלת החלטות ונאלצו לקבל החלטות מורכבות, שפעלו תמיד מתוך ציונות ואהבת המולדת. יש בינינו גם אזרחיות ואזרחים שלא שירתו, או שעשו את חובתם והמשיכו הלאה עם חייהם. היופי הוא שכולנו ביחד, שכם לשכם, בשדה הקרב האזרחי, נלחמים על הנשמה של המדינה הזאת. על התקווה שיכולה להיות פה חברת מופת אמיתית.

3

שער "ישראל היום", 15.7.2020
שער "ישראל היום", 15.7.2020

טוענים שהייתה אלימות אתמול. נציג המשטר בתקשורת, אבישי בן חיים, התלונן שקיללו אותו. קודם כל אנחנו נגד אלימות, ובמיוחד נגד עיתונאים. אכן, נקראו לעברו של אבישי קריאות קשות. עם כל הכבוד מי שמוחק את כאבם של אזרחים שתרמו את חייהם למדינה בטענה שהם ״אליטה שנלחמת על ההגמוניה שלה״ שלא יצפה לחיבוקים. זו עדיין לא אלימות, אפילו לא ״אלימות לגאלית״ במילותיו של אבישי עצמו, שמצדיקה אלימות פיסית של ביביסטים כלפי מתנגדי שחיתות. עם זאת אבישי גם הותקף פיזית, אבל אותו תוקף של אבישי תקף גם את ישי הדס, מייסד תנועת crime minister. שמו אלון הנדרי, ביביסט על מלא שבא לצבוע אותנו כאלימים.

4

יש נגדנו הסתה מטורפת. יגאל מלכה, רמטכ״ל בצבא תעמולת השקר של הביביסטים, לקח צילום של פועלים ששיפצו את המדרכה סמוך להפגנה וטען שהאנרכיסטים ״עושים טקס חפירת קבר לנתניהו״. אין ספק שהוא למד את תורת ההסתה והשקר מהטוב ביותר.

5

שינוי עושים בכוח. אף תנועה בהיסטוריה לא עשתה שינוי אם לא שיבשה את הסדר הציבורי וגרמה למנהיגות חוסר נוחות עז. לא השחורים שחסמו כבישים בישיבה וספגו אלימות קשה מהמשטרה, לא להט״ב במהומות סטונוול שנאבקו בשוטרים שהיכו אותם רק בגלל נטייתם המינית או המגדרית, לא פמיניסטיות שנלחמו נגד אלימות קשה מצד הממסד הגברי ולרגע לא הורידו את ראשן, ולא סבנו וסבותינו ששרדו את השואה ונלחמו כדי להקים פה את המדינה שעליה אנחנו נלחמים היום.

6

אתמול ראינו מחזה אבסורד. מצד אחד כוחות משטרתיים אדירים שומרים על ביתו של אדם שנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים, ומצד שני אלופים במילואים, צעירים אידיאליסטים, אנשים מכל קצוות הארץ, ציונים ופטריוטים, חטפו מכות רצח באלות וזרנוקי מים מאותה משטרה. זה לא רק מצחיק, זה משבר מוסרי עמוק בלתי נסבל – לא נשלים איתו לעולם.

7

אין לנו מה להפסיד. אנחנו הגענו אתמול בתחושה שהגיעה הישורת האחרונה. הכלכלה קורסת, הפוליטיקאים שבהם בחרנו בגדו בנו, הממשלה מתנהלת בעולם מקביל זו היא חוקרת שופטים וקונספירציות כמו ״קרן וקסנר״, במקום לדאוג לעתיד שלנו.

אין לנו מה להפסיד. אנחנו הגענו אתמול בתחושה שהגיעה הישורת האחרונה. הכלכלה קורסת, הפוליטיקאים שבהם בחרנו בגדו בנו, הממשלה מתנהלת בעולם מקביל

אין לנו עבודה, הפיצויים לא מגיעים, ראש הממשלה מסדר לעצמו הטבות מס, קמה הממשלה המנופחת והיקרה ביותר בהיסטוריה, ומדברים על פנטזיות משיחיות כמו סיפוח במקום לראות אותנו ואת הקשיים האדירים שאנחנו מתמודדים איתם. זה סדום ועמורה, התפרקות מוסרית שלא נראתה כמוה בישראל, ואנחנו לא נשתוק כשארצנו משנה את פניה.

8

רק התחלנו. אתמול הייתה ההפגנה הכי גדולה בבלפור אי פעם ואנחנו מתכננים לשבור את השיא של עצמנו. מעכשיו המוקד יהיה הבית של הנאשם, ונגיע לבקר אותו כל שבוע באלפים עד שהוא יעזוב, אתמול הייתה יריית הפתיחה לעונת המחאות שתגרום ל2011 להחוויר. לא נוותר עד שננצח. סיימנו להיות מנומסים.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 617 מילים

זינוק במספר הפניות לעזרה על רקע מצוקה אובדנית

פרסום ראשון דוח של עמותת ער"ן מגלה: 143 אלף ישראלים פנו למוקדי הסיוע הנפשי מתחילת מרץ ● כ-2,900 מהפניות היו עם תוכן אובדני ● מדובר בעלייה של 30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ● 60% מהפניות של נשים ו-40% של גברים ● בער"ן טוענים: הקמנו מוקד לחולי קורונה בעלות של מיליון שקל שהובטחו ממשרד הבריאות - ולא קיבלנו

עוד 629 מילים

"אני מכיר אותו שנים, ומעולם הוא לא נראה כל כך חסר יכולת", אומר פוליטיקאי בכיר בימין על בנימין נתניהו ● "ראש הממשלה השנוא אי פעם", מכנה אותו גורם אחר בימין, שתוהה האם יצליח להתעשת ולעצור את המפולת ● אך בעוד שההידרדרות בדעת הקהל מהירה וסוחפת, לנתניהו עדיין יש זמן בזירה הפוליטית ● אלא אם תתממש הערכת גורמים שונים - שדווקא כחול-לבן תפרק את השותפות איתו ● פרשנות

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

העסקה שהממונה על התחרות חייבת לפסול

בנק אגוד מכר את תיק האשראי לענף היהלומים במחיר רצפה לחברת פנינסולה, כדי לקדם את המיזוג המתוכנן שלו עם בנק מזרחי ● הבעיה היא שההסכם לא עומד בתנאים שקבעה הממונה על רשות התחרות ● וזה עוד לפני שמדברים על ניגודי העניינים של הדמות המרכזית בעסקה הנוצצת: שלמה אליהו ● פרשנות

עוד 565 מילים

למקרה שפיספסת

האזרח הקטן

אֲנִי הָאֶזְרָח הַקָּטָן שֶׁמַּרְגִּישׁ שֶׁהוּא קְצָת מֻשְׁתָּן.

זֹאת אוֹמֶרֶת לֹא מַמָּשׁ כְּמוֹ פִּנּוּקָיו בְּתוֹךְ הַלְוָיָתָן אֶלָּא יוֹתֵר כְּמוֹ הַקַּרְיָן שֶׁמְּעִיפִים אוֹתוֹ
מֵהָאֻלְפָּן וְאוֹמְרִים לוֹ עַד כָּאן, נִמְאַס מֵהַבִּקֹּרֶת כָּל הַזְּמַן.

זֹאת אוֹמֶרֶת שֶׁאֲנִי מַרְגִּישׁ קְצָת דָּרוּךְ אֲבָל לֹא בְּמוּבָן שֶׁל רוֹבֶה, אֶלָּא יוֹתֵר בָּעִנְיָן שֶׁל
חֲתִיכַת צוֹאָה שֶׁנִּתְקְעָה לִי בַּקָּצֶה. שֶׁל הַנַּעַל.

זֹאת אוֹמֶרֶת יֵשׁ לִי הַרְגָּשָׁה שֶׁכָּל הַזְּמַן עוֹבְדִים עָלַי, מְחַרְבְּנִים עָלַי וּמַשְׁתִּינִים עָלַי כָּל
הַחֶבְרֶ'ה שָׁם בַּמֶּמְשָׁלָה וְאָז יֵשׁ לִי הַרְגָּשָׁה שֶׁזֶּה הוֹפֵךְ אוֹתִי לְמַשֶּׁהוּ לֹא בָּרוּר.
סוּג שֶׁל אֶזְרָח אֲבָל קְצָת כְּמוֹ פֵּרוּר.

כָּזֶה שֶׁמְּעִיפִים אוֹתוֹ בְּגֹעַל מֵהַבֶּגֶד, אֲבָל גֹּעַל קָטָן כָּזֶה, כִּי הוּא לֹא בֶּאֱמֶת.
לֹא מַפְרִיעַ אוֹ מֵצִיק, סְתָם אֶזְרָח קָטָן וּמַצְחִיק,
אוּלַי לִפְעָמִים קְצָת מֵעִיק.

יונתן אורון, בן 43, גר בכפר ורדים בגליל. נשוי ואב לשלושה. בשנים האחרונות עובד כמורה להסטוריה. בעל תואר ראשון במדע המדינה מהאונ' העברית ותואר שני במנהל ציבורי מאונ' תל אביב. כותב וכותב בזמנו הפנוי. לאחרונה כתב ספר פרוזה שמחפש עדיין בית לצאת לאור. אוהב להיות בים ומחכה נואשות שיפתחו השמים לטיסות לחו"ל. חושב שאנו בעיצומה של מלחמה על דמותה של מדינת ישראל בדורות הבאים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 101 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שיטפון קטלני אחרי הקורונה, הסינים חוששים מאסון גרעיני

ווהאן עלתה השנה לכותרות כמוקד ההתפרצות של הקורונה, אך המזל הרע ממשיך לרדוף אותה ● גל שטפונות חסר תקדים מציף את אזור העיר הסינית, ומעמיד במבחן את "סכר שלושת הערוצים", שעלול לקרוס תחת העומס ● בקרבת הסכר ממוקמים שני כורים אטומיים, והחשש הוא מאסון כפול במקרה של הצפה: אקולוגי וגרעיני ● תיאורית קונספירציה טוענת כי סין מבקשת להטביע ראיות לכך שפיתחה את נגיף הקורונה

עוד 823 מילים

הזעם התפרץ ברחובות ירושלים, וזוהי רק ההתחלה

סרביה זה כאן: אין הרבה הבדל בין ההמון שצבא בימים האחרונים על בניין הפרלמנט בבלגרד ובין האלפים הרבים שגדשו אתמול את רחובות ירושלים ● ביניהם היה גם יו"ר הכנסת ויו"ר הסוכנות לשעבר, אברהם בורג ● "אנחנו רגע לפני פיצוץ", הוא אומר לשלום ירושלמי, "נתניהו חייב לעצור ולדבר עם האנשים. לצאת לרחוב. אבל הוא בורח מפחד, והציבור מריח את הפחד שלו"

עוד 636 מילים

האיש הירוק ים של דמעות

בקיץ הזה, הים ומקורות המים הטבעיים הם המפלט האחרון של הישראלים ● הבעיה: מעט מאוד חוף מתחלק על המון ישראלים, ולכל אחד מאיתנו מוקצבים כמה גרגרי חול ● כדי למנוע צפיפות והדבקה, ולצמצם את הטביעות, צריך לפתוח כמה שיותר חופים מוכרזים ולהכשיר כמה שיותר אגמים לרחצה ● תתפלאו, זה אפילו טוב לבלפור

עוד 763 מילים

חמ"ל קורונה נסגר במפתיע

פרסום ראשון משרד הבריאות מחלק לנשאי ולחולי קורונה מספר טלפון של חמ"ל, שם אמורים להשיב להם על כל שאלה שאינה מצריכה אשפוז או טיפול רפואי דחוף ● אבל מי שהתקשר למספר הזה היום הגיע להקלטה קולית שבה נאמר: "החמ"ל סגור" ● נשא קורונה שהתקשר למוקד: "זה המספר היחיד שהם השאירו לנו, מה אנחנו אמורים לעשות עכשיו?" ● משרד הבריאות: "לא חמ"ל שלנו"

חמ"ל קורונה נסגר היום (שלישי), כך נודע לזמן ישראל. מי שניסה להתקשר היום ל"חדר המלחמה" הגיע להודעה קולית שבה נאמר, "החמ"ל סגור. במקרים של שאלות או בקשות, יש לפנות להנהלה הרפואית או לסיעוד".

אחד האנשים שניסו להתקשר לחמ"ל, נמרוד ציון מתל אביב, סיפר היום לזמן ישראל: "אני ובן הזוג שלי נשאי קורונה ונמצאים בבית. בן זוגי איבד את חוש הריח שלו ונלחצנו, רצינו להבין מה ההשלכות של זה. התקשרנו לחמ"ל משרד הבריאות, והחמ"ל סגור. מה אנחנו אמורים לעשות עכשיו?

"כאשר נכנסנו לבידוד, נתנו לנו במשרד הבריאות את הטלפון של החמ"ל, 03-7471234, ואמרו לנו להתקשר לשם בכל שאלה", מוסיף נמרוד.

"בחירום, אמרו לנו, אם יש החמרה קשה או מצב חירום רפואי אחר, ואתם צריכים פינוי לבית חולים – תתקשרו למגן דוד אדום. בכל שאלה אחרת תתקשרו אלינו, זאת הכתובת לבירורים, וגם, עוד יותר חשוב מבחינתנו, לבדיקות החלמה".

"אני ובן הזוג שלי נשאי קורונה ונמצאים בבית. בן זוגי איבד את חוש הריח שלו ונלחצנו, רצינו להבין מה ההשלכות של זה. התקשרנו לחמ"ל משרד הבריאות, והחמ"ל סגור. מה אנחנו אמורים לעשות עכשיו?"

ניסיתם להתקשר למספר 5400*, מוקד הבירורים של משרד הבריאות?

"עד הבוקר אפילו לא ידעתי שהמספר הזה קיים. לא אמרו לנו על זה שום דבר. המוקד גם לא רלוונטי עבורי, כי אין לי שאלות כלליות על קורונה, יש לי שאלות ספציפיות על עצמי ואני אמור לדבר עם החמ"ל, לפחות לפי מה שאמרו לי. אם הם נותנים מספר, הם מצפים שאני אתקשר למספר אחר?"

מודעת דרושים לחוקרים אפידמיולוגים שפורסמה בתחילת יוני
מודעת דרושים לחוקרים אפידמיולוגים שפורסמה בתחילת יוני

מבצע גיוס החוקרים האפידמיולוגיים הוקפא

בתוך כך, אתמול חשפנו בזמן ישראל כי מבצע גיוס העובדים הזמניים למערך החקירות האפידמיולוגיות של משרד הבריאות הוקפא במפתיע, בשל מחסור בתקציב. זאת, לאחר שמודעות מטעם המשרד פורסמו והובילו לאלפי פניות של צעירים שביקשו להצטרף למערך הבדיקות, שאינו עומד בעומס המוטל עליו.

כתוצאה מכך, החקירות מתעכבות ושבירת שרשרת ההדבקה הופכת לכמעט בלתי אפשרי. זאת, בשעה שמספר הנדבקים בנגיף בישראל  מזנקמדי יום. במשרד הבריאות הסבירו בתגובה לחשיפת זמן ישראל כי העבירו את גיוס העובדים למערך החקירות לחברת השמה במסגרת מכרז, וכי הגיוס מתבצע בימים אלה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לא מדובר בחמ"ל של משרד הבריאות. חמל משרד הבריאות עובד ואפשר להתקדר אליו לכל שאלה למספר 03-6932333".

בתשובה לשאלה, כיצד הם מסבירים את העובדה שזה המספר שמשרד הבריאות חילק לאנשים בבידוד, השיבו: "אולי זה של אחת מקופות החולים".

החולים שייכים לקופת חולים כללית ולכן בדקנו מולה אם החמ"ל שנסגר היום שייך לה. אבל מקופת חולים כללית נמסר כי החמ"ל של הקופה פועל כרגיל.

עוד 375 מילים

דעה ועדת ההיתרים במשרד המבקר עושה עבודה חובבנית

הנוסח המלא של החלטת ועדת ההיתרים בעניין בקשתו של נתניהו לקבל מימון מספנסר פרטריץ' הועלה השבוע לאתר מבקר המדינה ● במקום מסמך מנומק, הכולל אסמכתאות מן העבר, ציטוטים של פסקי דין, התבססות על עקרונות ותקדימים - משהו שנראה כמו פסק דין, כפי שהחלטות עבר של הוועדה נהגו להיראות - התברר כי מדובר במסמך רזה שנראה כמו סיכום שיעור שכתב סטודנט חולמני

עוד 878 מילים ו-1 תגובות

בייג'ינג וטהראן צפויות לחתום על הסכם היסטורי שכולל השקעת מאות מיליארדי דולרים בתשתיות תחבורה, טלקומוניקציה, תעופה וים ● אך ההנחה היא שסין לא תסתפק בכך, ותחשק את ההסכם בנוכחות צבאית באזור ● וזה כבר עשוי לייצר מציאות חדשה במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 665 מילים

הממשלה מאשימה את הציבור בגל השני של הקורונה, בנימוק ש"אנשים מסתובבים בלי מסכות" ● אבל במדינות שהצליחו להוריד את שיעורי ההדבקה באירופה ובמזרח התיכון אין הנחיה גורפת ללבוש מסכה כמו בישראל ● בחלקן, אין חובה כזו כלל ● ד"ר אורי לרנר: "גם לעובדה שהציבור בארץ לא לובש מסכות יש לממשלה אחריות" ● "ההוראות מבלבלות, משתנות כל הזמן, ולא ברור מה הן"

עוד 1,393 מילים

הנשיא ריבלין בתגובה לדברי ח"כ רול: "קריאות לאי ציות אזרחי פוגעות ביסודות המדינה"

ההפגנה מול בית ראש הממשלה: המפגינים הבעירו לפידים וניסו להתקרב לכניסה לבית ● התכנית הכלכלית לסיוע למשק אושרה בקריאה ראשונה ● יו"ר ועדת הקורונה שאשא ביטון מגיבה: "מיקי זוהר צריך להיבהל מאיך שהוא התנהג" ● הסתיים דיון המומחים אצל נתניהו; בנתיים לא הוטלו הגבלות נוספות ● ח"כ רול מיש עתיד: "לממשלה אין לגיטימציה להטיל סגר - הציבור לא צריך לציית"

עוד 38 עדכונים

למנוע מעד המדינה ניר חפץ להפוך לעורך דין

פרסום ראשון לשכת עורכי הדין אישרה לאחרונה לניר חפץ, עד המדינה בתיקי נתניהו, לעשות התמחות במשפטים ● התנועה לאיכות השלטון דורשת לבטל את האישור ולמנוע ממנו להפוך לעורך דין מן המניין ● בפנייה ליו"ר הלשכה נכתב: "לא ייתכן כי אדם אשר שמו שורבב למספר רב של פרשות פליליות יתמחה בדרכו להפוך להיות עורך דין מן המניין"

התנועה לאיכות השלטון פנתה הבוקר ליו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, בדרישה לבטל את האישור שקיבל ניר חפץ לאחרונה מהלשכה, להתמחות בתחום עריכת הדין, ולמנוע ממנו להפוך לעורך דין פעיל בשוק.

חפץ, לשעבר ראש מערך ההסברה של ראש הממשלה בנימין נתניהו וכיום עד מדינה בתיקים 2000 ו-4000, נעצר בשנת 2018 ונחשד בקבלת שוחד ובתיווך לשוחד בתיקים אלה, זאת נוסף על תיק 1270 ("פרשת גרסטל-קמיר-חפץ") שבו היה חשוד. חפץ חתם על הסכם עד מדינה לאחר ששהה שבועיים במעצר.

לאחרונה פנה חפץ לוועדת ההתמחות של לשכת עורכי הדין בבקשה כי תאשר לו לעשות התמחות במשפטים. בראיון לכאן ב' סיפר חפץ כי קיבל אישור להתמחות, וכי בכוונתו להתחיל בקרוב בקריירה חדשה כעורך דין, על אף היותו חתום על הסכם עד מדינה בתיקי ראש הממשלה. על פי הערכות, חפץ יתמחה במשרדו של עו"ד ליאור פרי.

במכתבו מפרט מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון ד"ר שחף גל מדוע אסור לאפשר לחפץ להפוך לעורך דין מן המניין:

"נזכיר כי מר חפץ חתם על הסכם עד מדינה בפרשת 4000 לאחר שנחשד בקבלת שוחד באחת מפרשות השחיתות השלטונית החמורות בתולדות מדינת ישראל. נציין כי על פי הפרסומים בתמורה להסכם עד המדינה אשר מנע את העמדתו לדין, העביר מר חפץ לחוקרי המשטרה הקלטות רבות וחומרים אשר אסף במשך שנים על אלו שאיתם עבד".

המכתב מציין גם את פרשה 1270 שבה היה מעורב חפץ:

"מר חפץ נחשד כי בעת שהיה יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פעל על מנת להביא למינויה של השופטת הילה גרסטל למשרת היועץ המשפטי לממשלה, בתמורה לסגירת תיק מעונות ראש הממשלה, שבו נחשדה בין היתר אשת ראש הממשלה שרה נתניהו".

חפץ טען כי שיחותיו בעניין זה היו "למטרות רכילות בלבד". לאחרונה הוחלט במשטרה לגנוז את התיק, וזאת בנימוק של פערי הגירסאות.

אבי חימי, יו"ר לשכת עורכי דין (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
אבי חימי, יו"ר לשכת עורכי דין (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

בפנייה של התנועה לאיכות השלטון מצוין כי לאורך השנים שמו של חפץ שורבב לפרשיות פליליות נוספות:

"לא ייתכן כי אדם אשר במשך שנים הילך אימים על אישי ציבור רבים במדינת ישראל, אשר שמו שורבב למספר רב של פרשות פליליות, אשר נמנע מהעמדה לדין רק בשל נכונות למסור אינספור ראיות אותן שמר ליום סגריר… שאדם כזה יתמחה בדרכו להפוך להיות עורך דין מן המניין".

גל מבהיר במכתבו כי מתן האישור לחפץ פוגע פגיעה חמורה באמון הציבור בלשכת עורכי הדין, ומזכיר כמה מהפרשיות שנקשרו בשנים האחרונות בלשכת עורכי הדין, תחת ניהולו של היו"ר הקודם אפי נווה:

 "קיבלת עליך משימה כבדת משקל, להוביל ולשקם את לשכת עורכי הדין בישראל בתקופה קשה ולאחר חורבן שהותיר קודמך בתפקיד… בפניך מוטלת המשימה לשיקום מעמד עורכי הדין במדינת ישראל והשבת אמון הציבור בלישכה ובפועלה".

מלשכת עורכי הדין נמסר כי טרם קיבלו את הפנייה. ניר חפץ מסר כי אינו מעוניין להגיב.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ניר חפץ הוא עד מדינה כמו עוד הרבה אחרים במשפט של נתניהו תארו לכם כמה עבריינים השתחררו כדי לשכנע אותם להגיד מה שהם החוקרים רוצים לשמוע שמענו את שיטות החקירה ואת הלחץ שהופעל ואת האשה שי... המשך קריאה

ניר חפץ הוא עד מדינה כמו עוד הרבה אחרים במשפט של נתניהו תארו לכם כמה עבריינים השתחררו כדי
לשכנע אותם להגיד מה שהם החוקרים רוצים לשמוע
שמענו את שיטות החקירה ואת הלחץ שהופעל ואת האשה שיזמינו לחקירה רק כדי ללחוץ עליו ועוד שיטות שלא ברא השטן לא זו אף זו קיבל מענק מעבריין לעד מדינה ומעד מדינה לעורך דין
זה המתנה על העדות השיקרית שלו
גם רצחת וגם ירשת

עוד 405 מילים ו-2 תגובות

"את בגין זה מוטט, לביבי יש עור עבה יותר כמובן"

כוחות משטרה ויס"מ יחד עם פקחי העירייה פשטו הבוקר על מאהל המחאה בבלפור ● אבל גם חמישה פצועים וציוד שהוחרם לא מרפים את ידי המפגינים ● "מהפיכות תמיד מתחילות בקטן, כשמוטי אשכנזי הפגין אחרי מלחמת יום כיפור הוא התחיל לבד, בסוף גולדה הלכה הביתה", אומר אברום ● "סוף-סוף הצעירים מתחילים להצטרף. אני חיה איתם, כי אני שוב לומדת", מוסיפה נורית (77) ● עומר שרביט בילה עם מובילי המחאה מול בית רה"מ, שמתכוננים להעלות מחר הילוך

עוד 2,366 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה