נתניהו איננו ז'אן וולז'אן שגנב כיכר לחם כדי לשבור את רעבונו

עורך הדין עמית חדד (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
עורך הדין עמית חדד

הוריה של אחת מחברותי הטובות ביותר גרים בדירה של הדיור הציבורי ונקלעו שלא בטובתם להליך משפטי נגד החברה המשכנת. התקבלה בעניינם החלטה שאינה מיטיבה עימם, ובני המשפחה רצו לערער עליה לבית המשפט העליון. אך לא היה באפשרותם לממן ערעור שכזה. עורכי דין אליהם פנו דרשו עשרות אלפי שקלים לכתיבת הערעור ולייצוג משפטי.

הוריה של אחת מחברותי הטובות ביותר גרים בדירת דיור ציבורי ונקלעו להליך משפטי נגד החברה המשכנת. כשרצו לערער על ההחלטה לביהמ"ש העליון, לא היה באפשרותם לממן ערעור שכזה או ייצוג משפטי

בצר להם פנו ללשכה לסיוע משפטי, אך סורבו כיוון שלא עמדו בתנאי הסף לסיוע כזה – סכום של כמאתיים שקלים הפריד בינם לבין הזכאות לסיוע משפטי. הם כמעט וויתרו על הגשת הערעור ולבסוף השתכנעו כי ביכולתם להגישו בכוחות עצמם אף ללא ייצוג משפטי.

הערעור מצוי בימים אלה לפתחו של בית המשפט העליון. סביר להניח שלא תשמעו דבר על הערעור. סביר להניח שאף אחד לא יעסוק במשפחה הנלחמת על הבית. הם אינם בנימין נתניהו המבקש שוועדת ההיתרים תאשר לו לקבל סכום של עשרה מיליון שקלים, קיבלתי סחרחורת רק מהסכום, למימון הגנתו המשפטית.

כדאי להזכיר כי לפני כשנה פורסמה החלטת וועדת ההיתרים למנוע מנתניהו לקבל כסף מבעלי הון למימון הגנתו המשפטית, מה שלא הפריע לנתניהו, הידוע כמי שאינו מקבל את ההחלטות בעניינו כפשוטן, להגיש שוב את הבקשה. היועמ"ש התנגד לבקשת המימון, מה שהביא את נתניהו לומר את המשפט הבא:

"באופן מדהים ומביש, בכירי משרד המשפטים קראו היום לראש הממשלה נתניהו להתפטר מתפקידו כתנאי לכך שיוכל להתגונן מפני כתב אישום המופרך שמנדלבליט תפר נגדו".

לא אדרש למשפט הזה כולו – אלא רק לטענה כאילו נתניהו איננו יכול להתגונן כנגד כתב האישום נגדו.

ראשית, כמה מילים על הזכות להגנה משפטית. הזכות להגנה משפטית היא חלק מהזכות להליך משפטי הוגן. מהו הליך משפטי הוגן? אי אפשר להגדיר הליך משפטי הוגן באופן פשוט, שכן מדובר בזכות המורכבת מהרבה תת זכויות, אבל באופן כללי מדובר בזכות של כל אדם הנכנס בשערי בית המשפט, בין אם הוא פושע פלילי מסוכן ובין אם הוא אדם שומר חוק המגיש תביעה אזרחית בשל נזק שנגרם לו, לעבור הליך משפטי שוויוני, פומבי והוגן.

במשפט פלילי, שהתוצאה שלו עלולה להיות שלילת חרותו של הנאשם הזכות להגנה משפטית תופסת חלק נכבד מהזכות להליך הוגן.

סביר להניח שאיש לא יעסוק במשפחה הנלחמת על הבית. הם אינם בנימין נתניהו המבקש שוועדת ההיתרים תאשר לו לקבל 10 מיליון שקלים, קיבלתי סחרחורת רק מהסכום, למימון הגנתו המשפטית

ללא הגנה משפטית יכול נאשם למצוא עצמו בקלות לא רק הולך לאיבוד בנבכי מערכת המשפט אלא אפילו מואשם במעשים שכלל לא עשה. כן, גם ברצח.

בישראל היו מקרים כאלה – עמוס ברנס הוא הדוגמא המוכרת ביותר, אבל לא רק הוא, כך למשל עוד לפני שנתפס רעי חורב שרצח את הנער אסף שטיירמן הטרידה המשטרה במשך שנים שני אחים, עבריינים דגי רקק, רק כי באותו הערב בו נרצח אסף הם במקרה היו בסביבה והדנ"א שלהם היה על עטיפת חטיף במבה. סלימאן אלעביד שרק השתחרר ממאסר על אונס ורצח חנית קיקוס הוא כזה, ויש ככל הנראה עוד מקרים פחות ידועים. פרוייקט החפות בארצות הברית הנסמך על בדיקות דנ"א שלא היו אפשריות בעבר הביא לשחרור עבריינים רבים שהורשעו בפשעים שמעולם לא ביצעו.

וכשאנחנו מדברים על הגנה משפטית, וודאי על הגנה משפטית ראויה, אנחנו מדברים על כסף, על הרבה מאוד כסף, עורכי דין מהשורה הראשונה שווים משקלם בזהב. לא כל כך נעים לומר זאת אבל כסף הוא הרבה פעמים מה שמבדיל בין מי שזוכה להליך משפטי הוגן לבין מי שאינו זוכה להליך כזה.

נכון, אפשר לזכות להגנה משפטית טובה מאוד גם מהסנגוריה הציבורית, אך הכלל הוא שאם יש בידך ממון תזכה להגנה משפטית טובה יותר ממי שידו אינה משגת. בכך כמובן נפגע ערך השוויון, אבל כולנו יודעים ששוויון הוא אידאל ולא המצב הרגיל. יש מי שעשיר ויש מי שעני, יש מי שמשכיל, יודע את החוק ואת זכויותיו ויש מי שעני.

ללא הגנה משפטית יכול נאשם למצוא עצמו בקלות – לא רק הולך לאיבוד בנבכי מערכת המשפט – אלא אפילו מואשם במעשים שלא עשה. כן, גם ברצח. כסף לפעמים מבדיל בין מי שזוכה להליך משפטי הוגן לבין מי שלא

ובחזרה לנאשם בנימין נתניהו – עורכי דינו, מאלה השווים משקלם בזהב, טוענים לכך שקביעת וועדת ההיתרים, השוללת מנתניהו את האפשרות לקבל מימון להגנתו, פוגעת בזכותו להגנה משפטית, וכי מדובר בלא פחות משערורייה.

ואני רוצה לומר כי השערורייה היחידה היא שנתניהו הנאשם בשוחד, במרמה והפרת אמונים – מעז לבקש מימון להגנתו המשפטית. העבירות בהן הוא נאשם עוסקות בשוחד, עוסקות בכך שהוא זכה לטובות הנאה מפליגות בשל תפקידו הציבורי מאנשים בעלי הון. ולא כי אנשים עשירים אוהבים לתת מהונם לנתניהו.

לממן הגנה משפטית בעזרת בעלי הון זה להוכיח את אשמתו בעבירות בהם הוא נאשם. איש ציבור אינו יכול לממן את הגנתו בעזרת בעלי הון – מדובר בטובת הנאה אסורה. האם בעלי ההון יממנו את הגנתו אם הוא היה אדם פרטי? קל לבדוק זאת, יואיל נא נתניהו להתפטר מתפקידו, יעמוד למשפט ואז נראה כמה בעלי ההון עומדים בתור לתת לו כסף.

ניחוש מושכל שלי – אף אחד לא יתרום שקל, וגם שורת עורכי הדין מהשורה הראשונה תצטמצם. כל הפריבילגיות נובעות מתפקידו ציבורי, תפקיד המונע ממנו את האפשרות לקבל ולו פרוטה מבעלי הון שהם לרוב בעלי אינטרסים.

יתכבד נא נתניהו ויכניס יד לכיסיו העמוקים מאוד ויממן את הגנתו המשפטית, יתכבדו נא עורכי דינו, בעלי הכיסים העמוקים לא פחות, ואו שיגנו עליו פרו בונו או שיתפטרו מהגנתו אבל שלא יטענו טענות מופרכות ולא יפגעו בשוויון בפני החוק ובמערכת אכיפת החוק.

הדיון הנוסף בבקשה מיותר ומראה את טכניקת ההתשה בה הנאשם ועורכי דינו נוקטים – כאילו אין אפשרות להתחיל במשפט ובדיוני ההוכחות כיוון שהגנתו של נתניהו נפגעת ללא קבלת מימון מבעלי הון.

איש ציבור אינו יכול לממן את הגנתו בעזרת בעלי הון – זו טובת הנאה אסורה. האם בעלי ההון יממנו את הגנתו כאדם פרטי? קל לבדוק זאת. יואיל נתניהו להתפטר מתפקידו ואז נראה כמה מהם עומדים בתור לתת לו כסף

נתניהו איננו ז'אן וולז'אן שגנב כיכר לחם כדי לשבור את רעבונו, נתניהו גם איננו הוריה של חברתי הגרים בדיור הציבורי וידם אינה משגת למימון הליך משפטי, נתניהו הוא אדם עשיר כקורח שיכול לשלם על הגנתו המשפטית. כן גם לעורכי דין שהכסף, ככל הנראה, שיבש את חוש הצדק שלהם, עד שהם משתפים בפעולה עם הטענה המופרכת מיסודה כאילו אין באפשרות נתניהו לממן את הגנתו המשפטית.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 973 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 13 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רשת של שקרים

פייק ניוז לפני שבועיים חשף נתניהו למיליוני עוקביו פוסט של משתמשת פייסבוק בשם דנה רון המאיים על חייו ● העיתונאי ויועץ הדיגיטל יוסי דורפמן זיהה סממנים חשודים בפוסט, ולאחר נבירה בפרופיל של דנה רון הסיק כי מדובר בפרופיל מזויף ● פייסבוק אישרה את הממצאים ובזריזות הודיעה כי מדובר בפרופיל פיקטיבי והוא הוסר ● אבל אז משטרת ישראל החלה לחקור והודיעה שזו דווקא אישה אמיתית שגרה באוסטרליה ● מבולבלים? גם אנחנו

עוד 2,738 מילים ו-1 תגובות

למה נכים מתועדפים נמוך בחיבור למכונות הנשמה?

דוקטור בפניה לאחות ראשית: "אוקיי, אני מבין את הקושי, אבל יש לנו נוהל ולכן עלינו לנתק ממכונת ההנשמה את ישראל; זה קשה, אבל הוא על כסא גלגלים וע"פ מדד התפקוד יש 2 חולים שעדיפים עליו".

אחות ראשית בתגובה: "דוקטור, ישראל לא מרותק לכסא גלגלים, הוא סתם יושב עליו כי אין לו מיטה במסדרון, הנה הוא הולך".

השיחה הזו נשמעת סוריאליסטית למדי, נכון? אבל לצערנו היא קרובה מתמיד להיות מציאותית.

ועדה מייעצת 'בלתי תלויה' הגישה למשרד הבריאות את מסמך ההמלצות שחיברה, המפרט את תיעדוף החולים הקשים, במקרה בו נגיע לשעת חירום חס וחלילה, ורופאים יצטרכו – שלא לומר יחויבו, לתעדף את מי לחבר למכונת הנשמה.

אז קודם כל בואו ננקה את השולחן ונגיד זאת בצורה ברורה:
נכון שיהיה נוהל כזה. חובה שיהיה נוהל כזה!

מה שלא נכון הוא, זה שסדר העדיפות ייקבע בין היתר משום שאדם כזה או אחר מרותק לכסא גלגלים או למיטה.

כן, שמעתם, או יותר קראתם, נכון: חלק מהפרמטרים – ע"פ מסמך ההמלצות – קובעים כי אדם המרותק לכסא או מיטה יהיה בעדיפות שלישית מתוך ארבע; נכון, ללא קשר למצבו הנשימתי.

כן, שמעתם, או יותר קראתם, נכון: חלק מהפרמטרים – ע"פ מסמך ההמלצות – קובעים כי אדם המרותק לכסא או מיטה יהיה בעדיפות שלישית מתוך ארבע; נכון, ללא קשר למצבו הנשימתי

"אתם חייבים להילחם על זה" זעקה הסביבה הקרובה אלינו.
"תכתבו למשרד הבריאות" המליצו לנו רבים וטובים.

אז כתבנו. מעל 7,000 מיילים נשלחו אל משרד ראש הממשלה, שר הבריאות הנוכחי ואל קודמו בתפקיד. נלחמנו! הוקמה קואליציה המונה מעל 40 ארגוני זכויות אנשים עם מוגבלות שהתאגדו לכדי כוח אחד, נפגשנו עם בעלי תפקידים ועד הגעה אל חלק מכותבי המסמך!

אך לצערנו המסמך הוגש, תפקידה של הועדה הסתיים, ועתה נותר להמתין ולראות האם משרד הבריאות יאמץ המלצות אלו.

מה עכשיו? עכשיו נשאר לכם לקוות שאתם, או מי מקרוביכם, לא ירותק לכסא או מיטה – גם אם לא לצמיתות, כי זה עלול זה להיות בדיוק ברגע שבו הרופא האחראי ייאלץ להחליט את מי להנשים: את חולה הלב-ריאה שתפקוד נשימתו נמוך ממילא אך עומד הוא, או של זוגתו, בעלת הריאות של שחיין אולימפי, אך מרותקת לכסא גלגלים.

נועם כהן, 36, מתגורר בראשון לציון, עובד במכללה למינהל, פעיל חברתי למען זכויות צעירים עם מוגבלות במסגרת תנועת לינק20 ביוזמת קרן משפחת רודרמן ומסגרות נוספות, מעריץ מושבע של הופעות חיות, מכור למוזיקה (לעולם לא תתפסו אותו ללא אוזניות) ולא יכול בלי קפה של בוקר במרפסת לפני תחילת כל יום עבודה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 321 מילים

אתמול במשכן, נתניהו השיק את קמפיין הבחירות האחרון שלו

אחרי שגרר את ישראל לשלוש מערכות בחירות בגלל שיקוליו האישיים-משפטיים, נתניהו מתקרב לרגע ההכרעה ● מערכת הבחירות הרביעית תהיה האחרונה שלו, משום שבסוף, אחרי כל השטיקים והטריקים, יותר ויותר אזרחים מאבדים את הסבלנות אליו: נכון לסקר שהתפרסם אתמול, אפילו 22% מבוחרי הליכוד רוצים שיתפטר ● פרשנות

עוד 935 מילים

דיווח: אב הבית במעון רה"מ הנחה, שלא להעלות עובדות יוצאות אתיופיה לקומת המגורים

לפי דיווח ב"ידיעות אחרונות", סיפרה מטסביה (מימי) מנגיסטו, שעבדה בבית ראש הממשלה: "היא (שרה נתניהו) אומרת שאנחנו - יש לנו חיידקים. במקרה אני שם, מחזירים את זה עוד הפעם לכביסה" ● סקר: לו הבחירות היו נערכות כעת, בלוק המפלגות - שהורכב מהליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה - היה מקבל 60 מנדטים, מספר זהה לזה שמקבלות הרשימות המתנגדות לנתניהו

11:57 עריכה

שר התקשורת יועז הנדל אישר את המיזוג בין סלקום לגולן טלקום.

10:53 עריכה

במטה לביטחון לאומי קוראים לשרי הממשלה להשיב חלק מההגבלות.

09:47 עריכה

אב הבית בבית ראש הממשלה, אפי אזולאי, אמר בשיחות סגורות, שעובדות ממוצא אתיופי לא יכולות לעלות לקומת המגורים במעון – כך דיווח עידו שברצטוך ב"ידיעות אחרונות".

לדברי אדם שעבד במעון ראש הממשלה, "רק במצבי חירום", כשעובדות אחרות נעדרו מהמעון, הועלו עובדות אתיופיות לקומת המגורים. "היא (שרה נתניהו) אומרת שאנחנו – יש לנו חיידקים. במקרה אני שם, מחזירים את זה עוד הפעם לכביסה…", סיפרה מטסביה (מימי) מנגיסטו, שעבדה בבית ראש הממשלה.

פרקליטי משפחת נתניהו מסרו בתגובה: "כתבת שיימינג להתרת דמה של שרה נתניהו. הטענות שהעליתם הם פייק ניוז שפל ומרושע". אפי אזולאי מסר: "שקר וכזב".

09:01 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי: "אני מעריך שבעוד כשבועיים תהיה ירידה והתייצבות בהיקף התחלואה, אבל להגיע למספרים הנמוכים שאנחנו מדברים עליהם, שיאפשרו יעילות בקטיעת שרשראות ההדבקה, אני לא מעריך שנגיע לשם, אבל שנהיה לפחות בדרך לשם". לוי אמר את הדברים הבוקר בראיון לגלי צה"ל.

08:30 עריכה

בשל המשך שיגור בלוני התבערה לישראל שר הביטחון בני גנץ הורה לעצור את הכנסת הדלקים לרצועת עזה.

07:37 עריכה

סקר של מכון המחקר פאנלס פוליטיקס, שפורסם הבוקר ב"מעריב", מצא, שלו הבחירות היו נערכות כעת היה בלוק המפלגות – המורכב מהליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה – מקבל 60 מנדטים. יתר המפלגות – המתנגדות להמשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש הממשלה – היו זוכות ל-60 מנדטים גם כן.

07:05 עריכה

השרים אבי ניסנקורן וחילי טרופר מכחול לבן ייפגשו היום עם השר זאב אלקין ויושב ראש הכנסת יריב לוין מהליכוד בניסיון לפתור את המשבר הקואליציוני בין הצדדים. צוותי המשא ומתן ינסו לגבש עסקת חבילה, שתמנע הליכה לבחירות.

עמית סגל דיווח אמש בחדשות 12, שבליכוד דורשים להתחיל בעבודתה של הוועדה, שתבחן את אופן מינוי בכירים במערכת אכיפת החוק.

בחדשות 13 דיווח רביב דרוקר אתמול שלוין נדחק מהובלת המשא ומתן לטובת אלקין, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור, שכשהוביל את המגעים הקואליציוניים להקמת הממשלה הנוכחית – ויתר לכחול לבן יתר על המידה.

ספי עובדיה פרסם אמש שבמגעים בין הצדדים חלה "התקדמות קלה". לפי הפרסום, בכחול לבן מוכנים להיעתר לדרישת הליכוד להאריך את פרק הזמן שבו, אם יפסוק בג"ץ שנתניהו לא יכול לכהן כראש הממשלה החליפי – הכנסת תתפזר מיידית. כרגע עומד פרק זמן זה על חצי שנה.

עוד 7 עדכונים

איך לראיין רוצח

זאב אקשטיין רצח את ישראל קסטנר. נפגשנו לא הרחק מבניין הטלוויזיה אצלו בבית. המסגרת הייתה סדרת הדרמה "קסטנר" שביים אורי ברבש. עשיתי אז סרט דוקומנטרי על הדמויות האמיתיות של הפרשה. חלקם היו עוד בחיים.

השחקנים באולפן, ובהם מי ששיחק את הרוצח, הופיעו מול מצלמות הדרמה, והרוצח האמיתי ישב מול המצלמה הדוקומנטרית.

מה שואלים רוצח? נותנים לו במה להסביר את עצמו? להצדיק? להתחרט? להסית מחדש? הוא רוצח. מדוע בכלל לתת לו מיקרופון ומצלמה ולשדר את דבריו?
אקשטיין אמר שהוא היה מוסת. בגיל 21 שטפו את מוחו. לדבריו עבר עליו, לדעתו, מה שעבר על יגאל עמיר לפני רצח רבין.

מה שואלים רוצח? נותנים לו במה להסביר את עצמו? להצדיק? להתחרט? להסית מחדש? הוא רוצח. מדוע בכלל לתת לו מיקרופון ומצלמה ולשדר את דבריו? אקשטיין אמר שהוא היה מוסת. בגיל 21 שטפו את מוחו

כששאלתי אם קסטנר היה בעיניו בוגד, הוא הסביר את נקודת המבט שלו על מה שעבר אז במוחו. לא הצדיק את המעשה. לא הסית אחרים לבצע מעשה דומה. שידרנו את הראיון במסגרת סרט על הדרמה. אחרי הדרמה.

ערב שידור הדרמה, במסגרת תכנית בידור שהגיש אחד – יאיר לפיד, שמע מפיק התכנית על הריאיון הזה והזמין את הרוצח אקשטיין לאולפן תכנית הבידור. לא עזרו מחאותיי. הסרט עוד לא שודר ותכנית לקידום הדרמה אירחה את הרוצח. חיוכים, פנסים, שאלה כמו "אז למה רצחת את קסטנר?" הפכה את כל העניין לגרוטסקה.

הסרט על האנשים האמיתיים של הפרשה שודר רק לאחר הדרמה.

אקשטיין קיבל חנינה אחרי שבן גוריון פנה למשפחתו של קסטנר וביקש שיסכימו לחנינה. הוא ישב בכלא רק 5 שנים. משפחת ישראל קסטנר נתנה את הסכמתה. הרוחות בארץ סערו אז. תומכי ומתנגדי מעשה ההצלה של  חלק מיהודי הונגריה, נתפס על ידי חלק כמעשה של שיתוף פעולה עם הנאצים. אחרים חשבו שהיה מעשה גבורה.

השופט בנימין הלוי קבע אז שקסטנר מכר את נשמתו לשטן. קביעה שכנראה חרצה את גורלו. פניתי אז גם אל בנימין הלוי. הוא סירב להתראיין. כתב מכתב בו הסביר שאת דעתו כתב בפסק הדין.

ערב שידור הדרמה, בתכנית בידור שהגיש אחד – יאיר לפיד, שמע מפיק התכנית על הריאיון והזמין את הרוצח אקשטיין לאולפן תכנית הבידור. לא עזרו מחאותיי. שאלה כמו "אז למה רצחת את קסטנר?" הפכה הכל לגרוטסקה

רצח הוא רצח. אבל האם רצח אמור למנוע מעיתונות לברר את מניעיו? לחקור ולחדור לנפשו של הרוצח? להבין את המעשה?
לדעתי לא. גם את יגאל עמיר יצטרכו יום אחד לראיין.
השאלה היא איך מראיינים רוצח. מה משדרים. מה לא משדרים.

עיתונות אחראית לא אמורה להיפרד מהקודים האתיים שלה, מהמקצוענות ומחוקי המדינה. הרוצח והרצח הם הנושא. הרוצח לא אמור להוות מגנט לרייטינג. הרוצח אמור לקבל במה אם החברה מקבלת תשובות לשאלות שמטרידות אותה בהקשר למעשה הנורא.

רוצח לא אמור לקבל במה חדשה להסתה נוספת. הרוצח לא ראוי להשמעת דעתו על אירועי היום והשעה. להיפך. יש להימנע מלשמוע את דעתו על "המפגינים של היום". יש למנוע ממנו מלהשמיע דברים שעלולים לגרום לאחרים לזרוק רימון או לירות באקדח בגבו של מנהיג המדינה.

כלי תקשורת אחראי לא אמור לומר שהוא נותן במה לרוצח כדי להזהיר מפני בני דמותו. הרוצח כבר ביצע את זממו ואת מעשה התועבה וכלי תקשורת בדמוקרטיה אמור להגן על הדמוקרטיה, לא לתת פתחון פה למי שהורגים אותה.

את יונה אברושמי אפשר היה לשאול על מניעיו. אסור היה לתת לו לדבר על המפגינים של היום. רוצחים הם לא פרשנים של חיינו. רוצחים צריכים לשבת בכלא. אברושמי שוחרר כי הביע חרטה, ואם אינו מתחרט מול המצלמה כיום, אסור לתת לו להביע דעות מסיתות הפוכות לחלוטין לחרטה שהביע בביהמ"ש.

אם עיתונאי נתקל ברוצח באמצע הלילה, עליו לדווח למשטרה. לא לתת לו פרסום.

רוצח לא אמור לקבל במה חדשה להסתה נוספת או להשמיע דעתו על אירועי היום. להיפך. יש להימנע מלשמוע את דעתו על "המפגינים של היום" ולמנוע ממנו מלהשמיע דברים שעלולים לגרום לאחרים לזרוק רימון

ערוץ 12 טעה בשידור המלא של דברי אברושמי.

לערוץ 12 יש אחריות כעת על כל מפגע בודד שילך להפגנות ויבצע את מה שאברושמי רמז לו.

ראיון עם רוצח חייב להיות במסגרת הכללים של מניעת הסתה ומניעת ודאות של פגיעה בביטחון הציבור. תקשורת אמורה להיות נגד אלימות, נגד שחיתות, נגד פגיעה בחלשים, נגד אפליה וניצול, נגד גניבה ונגד רצח.

אלה לא שאלות פוליטיות. אלה נורמות של חברה מתוקנת בריאה דמוקרטית, המתנהלת על פי חוק. בג'ונגל של הרוצחים יש הרבה דעות סוטות. הן יכולות להביא רייטינג גבוה כמו סרטי סנאפ וכמו סדרות דרמה משטרתיות. אבל עיתונות מתעדת, חוקרת, חדשותית ואחראית חייבת לנהוג בזהירות כשהיא מחליטה לתת במה לרוצח.

הרצח הבא, אחרי הכל, עלול להתבצע בעקבות דברי הרוצח הקודם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 691 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 58 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

השבוע הסוער של מירי רגב

שרת התחבורה מירי רגב יצאה השבוע בשתי הכרזות דרמטיות: שדה התעופה הבינלאומי השני של ישראל יקום בדרום, ולא בצפון; ורכבות מהירות יחברו את קרית המודיעין של צה"ל, שעומדת לקום בנגב, למרכז הארץ ● שני הנושאים חשובים מאוד, והעמדות שהציגה רגב ראויות ● אבל לאור חיבתה המוכרת ליחסי ציבור והקדנציה הקצרה שצפויה לה במשרד התחבורה, צריך להתייחס אליהן בחשדנות

עוד 865 מילים

מטאורים ופקקים למרות משבר הקורונה, הישראלים נוהרים למצפה רמון

בעלי צימרים וחוות בודדים בדרום מדווחים על תפוסה מלאה, לקראת הגעת גשם המטאורים לשיאו הלילה ● ברשויות נערכים לעומסי תנועה כבדים, וקוראים למבקרים לשקול לדחות את הנסיעה דרומה לימים הקרובים ● מעריכים: "הרבה אנשים יבואו לשטחים פתוחים במדבר ופשוט ישכבו על הגב בשטח"

עוד 767 מילים

אירה טולצ'ין אימרגליק ממעטת לבקר בבתי כנסת, אבל לפני שבועיים האחיין שלה חגג בר מצווה בבית כנסת בתל אביב ● כאשר ניגשה עם אמו של חתן השמחה לעזרת הנשים, הן הופתעו לגלות שיושב שם גבר ● הוא מנע מהן כניסה למקום, ונימק זאת במגבלות ההתקהלות ● נשות הכותל אומרות כי מדובר בתופעה רחבה: "ברגע שהוטלו מגבלות הקורונה, כבר במרץ, החלו לדחוק יותר ויותר נשים החוצה מבתי הכנסת"

עוד 859 מילים ו-1 תגובות

האם מותר לח"כ להיות מושחת במסגרת מילוי תפקידו? לפי הכנסת, מסתבר שכן

הפרקליטות ביקשה מבג"ץ דחייה נוספת בעתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת הקודמת להעניק לחיים כץ חסינות נגד העמדתו לדין על מרמה והפרת אמונים - הצדדים במו"מ על עסקת טיעון, מה שעשוי לייתר את הדיון ● אולם תשובת הלשכה המשפטית של הכנסת בתגובה לאותן עתירות כבר ניתנה, והיא לא פחות ממדהימה ● פרשנות

עוד 1,126 מילים

נתניהו ומנדלבליט נפגשו הערב לאחר שהתעמתו אתמול

שרה נתניהו: עברתי התעללות מינית, אני אשה מוכה ● ח"כ מש"ס תקף ח"כ מישראל ביתנו: "אתה עדיין עם מבטא רוסי כבד" ● עימות סוער במליאה בין נתניהו ללפיד ● הצעת החוק לדחיית המועד לאישור תקציב עברה בקריאה טרומית ● נדחתה הצעת החוק לאסור על נאשם להרכיב ממשלה ● ליאת בן ארי הגיעה לדיון בבקשה להוציא צו מניעת הטרדה כלפיה

עוד 37 עדכונים

פרשנות גנץ פשוט לא כשיר להנהגה פוליטית

קשה להסביר תופעה כמו בני גנץ ● שלשום הציב לנתניהו אולטימטום: העברת חוק האוזר תוך 24 שעות, אחרת כחול-לבן תתמוך בהצעת החוק של יאיר לפיד המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● יממה אחרי, לא רק שהחוק של האוזר עדיין לא עבר, ולא רק שכחול-לבן תעדר מההצבעה על חוק לפיד היום - אלא שעכשיו נתניהו עוד יאשים אותם בהפרת ההסכם והליכה לבחירות

בעולם ציבורי ופוליטי הגיוני וסביר אין תופעות כמו בני גנץ וגבי אשכנזי.

ביום שני הרימו השניים את ישיבת סיעת כחול-לבן לשמיים. כולם חיכו להודעה דרמטית שאכן הגיעה. גנץ ניגש לפודיום בכנסת בארשת חשיבות גדולה, לקח לידיו את דפי הנייר, הכין היטב את עצמו מול המיקרופון וקרא בהטעמה גדולה ובדרמה ראויה את נאום האולטימטום לנתניהו.

גנץ דרש שהממשלה תקבל בתוך 24 שעות את הצעת הדחייה של ח"כ צבי האוזר, שנתניהו כבר הסכים לה, ותעביר בשלוש קריאות בכנסת את החוק שיאשר את התקציב רק בנובמבר.

"אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם, ורק הם, משלמים עליהם את המחיר", הוכיח גנץ. לנאום שלו הוא הוסיף מתווה מפורט, לו"ז צפוף ותוכנית פעולה פרלמנטרית זריזה אחרי שנועץ לדבריו עם גורמים משפטיים מאשרי היתכנות.

כל מי שהיה בסביבה אז הבין שאם נתניהו לא ייענה לתביעה הנחרצת של גנץ, כחול-לבן תתייצב היום (רביעי) כאיש אחד בכנסת ותתמוך בחוק שמונע מראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום – בדיוק כפי שחברי כחול-לבן התחייבו במערכות הבחירות שידענו בשנה האחרונה. הצבעה כזו אולי הייתה מחזירה לגנץ, אשכנזי ואבי ניסנקורן שמץ של אמון וחיוניות אחרי חודשים של רפיסות, כמעט אומללות, בממשלת האחדות המדומה שהקימו עם נתניהו.

כל מי שהיה בסביבה הבין שאם נתניהו לא ייענה לתביעה הנחרצת של גנץ, כחול-לבן תתייצב היום כאיש אחד בכנסת ותתמוך בחוק שמונע מראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום – בדיוק כפי שהתחייבו בבחירות

אבל ראש הממשלה נתניהו התייחס לגנץ ולמתווה שלו כמו אל בועת אויר, או בלשונו "אבק על החליפה". נתניהו לא כינס את הממשלה, לא העביר את חוק האוזר, לא רץ לכנסת ולא לוועדות הכנסת. גנץ נותר עם הנאום ביד. אילו רק היה יכול לבלוע את המלים.

והאולטימטום? במקום להצביע בעד ההצעה של יאיר לפיד נגד האפשרות שראש הממשלה יהיה נאשם, אנשי כחול-לבן יימלטו היום מאולם המליאה בכנסת, כל עוד נפשם בם. ההצעה תיפול, מן הסתם, ונתניהו עוד יאשים את כחול-לבן בפירוק הממשלה, כיוון שלא הצביעו עם הקואליציה.

לפעמים אתה תוהה על שני הרמטכ"לים שניהלו את הצבא הטוב ביותר בעולם. איפה המודיעין, התחבולה, הכרת השטח, הסיור המקדים, התרגילים על יבש ועל רטוב לפני שיוצאים לפעולה, הבקרה המבצעית והפקת הלקחים.

בני גנץ ואבי אשכנזי (צילום: גילי יערי/פלאש90)
בני גנץ ואבי אשכנזי (צילום: גילי יערי/פלאש90)

לאן נעלמו כל התכונות המחייבות הללו כאשר גנץ ואשכנזי הגיעו לפוליטיקה המעשית? איך הם לא מצליחים לקלוט, לנתח ולהתמודד עם הכוונות האמיתיות של ראש ממשלה שעושה מהם קרקס פעמיים ביום? למה הם אף פעם לא מצליחים מול נתניהו, שמקדים אותם תמיד בשני מהלכים. כמה מפלות אפשר לספוג?

לאן נעלמו כל התכונות המחייבות הללו כאשר גנץ ואשכנזי הגיעו לפוליטיקה המעשית? איך הם לא מצליחים לקלוט, לנתח ולהתמודד עם הכוונות האמיתיות של ראש ממשלה שעושה מהם קרקס פעמיים ביום?

ההודעה שגנץ פרסם אתמול (שלישי), בנוגע להיעדרות כחול-לבן מההצבעה על הצעת החוק של לפיד, הייתה פאתטית כמעט כמו האולטימטום העקר שהגיש: "עמדתנו העקרונית בנושא לא השתנתה ולא תשתנה, אך בעת הזו, מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה".

גנץ טען שהוא עושה את הכל כדי למנוע בחירות, ואמר שהוא מפציר בראש הממשלה ובסיעות הבית לקבל תקציב לטווח ארוך. ואני נזכרתי בנאום הכלניות שיפרחו בשדות של עוטף עזה, שעכשיו עולים באש מטרור הבלונים.

מה עוד אפשר לעשות כדי להכניס לראש של הרמטכ"לים שתקציב לטווח ארוך (דו-שנתי) מחסל את האסטרטגיה שבנה נתניהו נגד המשפט שלו? איך הם לא קלטו בזמן את סעיפי התקציב בהסכם הקואליציוני שהם בעצם סעיפי הבריחה של נתניהו לעבר בחירות, כלי לוותר על ראשות הממשלה?

אתמול פרסמה דפנה ליאל בערוץ 12 כי נתניהו מבקש עכשיו לפתוח את ההסכם הקואליציוני ולהכניס בו שינויים לטובתו. לא ייאמן. זה מה שמחכה לגנץ אחרי שיעבור את הניתוח בגבו (ואנחנו מאחלים לו רפואה שלמה). אולי אז הוא יבין, בדרך הקשה יש לומר, שהוא פשוט לא כשיר להנהגה פוליטית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צריך יהיה להעמיד את גנץ ואשכנזי לדין על מירמה והפרת אמונים. יש מצב שכספי שוחד כבדים הועברו אליהם על מנת ליצור מצג שווא שהם נגד נתניהו כשבפועל , בדיוק כמו אורלי לוי הם סוס טרויאני .
עוד 564 מילים ו-1 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות

"משרד הביטחון לא הפיק לקחים מפרשת הצוללות"

פרסום ראשון "איך ייתכן שמשרד הביטחון וצה"ל לא קיימו אפילו דיון אחד או תחקיר פנימי בעקבות פרשת הצוללות?" ● "נוכח כל תהליך קבלת ההחלטות, תמוה בעיני שמבקר המדינה לא נכנס לזה" ● "גוף הרכש במשרד הביטחון ממשיך לקנות, והדורשים המבצעיים ממשיכים לדרוש, ופה הצליחו לכופף את המשרד" ● בכיר לשעבר במשרד הביטחון חושף את המנגנון שאפשר את עסקת כלי השיט המושחתת, ומזהיר: דבר לא השתנה

עוד 2,265 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה